Träningsdagbok Per Ivarsson, Uddevalla
6404   Orie Nybörjarkurs Simmenäs av Per-Allan Ingebäck
64     Orie Träningskartor Simmenä+Färjenbl
64     Orie Vårgårda
64     Orie SO Lerum
64     Orie Morjhult V Töllsjön
64     Orie läger Sparresäter
64     Orie DMkavle Klyftamo Sparresäter
64     Orie SkolDM S Herrljunga brutit
64     Orie Kullinghof? Upplo 
640929 Orie TSK Lagmansered YP 4.0km 62min 31-? (BengtStrand 35) 
64     Orie Ljungskile Branseröd YP 5km 22-? 
640920 Orie Spårvägen YP 4.0km 110min 60-? (BengtStrand 40) 
64     Orie ? Lygnern YP 
64     Orie Hylte Tyresmo YP 4km 27-?
64     Orie ? St Svansjön YP
64     Orie TSOKstugan YP 32-50 (BengtStrand 30)
64     Orie Nissafors Isaberg YP 3.6km 6-40
64     Orie Ulricehamn SV Åsunden YP 4.2km 24-100
64     Orie Tolered S Västerlanda 
64     Orie DM Vikasskogen SV Beateberg 
64     Orie Skene Hultet 77min (? 43) 
64     Orie Ekeberg nära Axvall
64     Orie Herkules Gunnebobl YP 35-110

65     Orie KM AIFstugan Laggarbacken brutit pga banläggarfel
650405 Orie Tolered Ullervas ÄP 4.8km  50.20min plac22
650411 Orie Kinna Skutebl Brättinstorp 62min 35-? (Ander 44)
6504   Orie Träff Granviksbl
6504   Orie SO Borås Ämås 34-? 49min (? 39)
6504   Orie Herkules Västerlandabl 40-100 79min (? 46)
6504   Orie Fjärås Rossaredsbl 22-? 50min (? 40.28)
6504   Orie Hinåsbl
6504   Orie Tosserydbl NO Borås
650425 Orie Gbg SK Agnsjöbl St Horredssjön ÄP 94min 57-100 (? 40)
650501 Orie Mössebergskavlen S1  50.40min plac13-50
650502 Orie MIKbl Hindås ÄP 61min 25-100 (? 46)
650503 Orie SkolDM Mössebergs pojkarD 31.40min 3-100 (? 24.13)
65     Orie Torup S3 Öppen 6.0km 
65     Orie Gipen Västerlandabl 4.0km ÄP plac28
65     Orie Överlida Skållared 4.0km ÄP plac28
650903 Orie TSOK Vikingatr Öresjö NO 65min 60-? (? 35)
651017 Orie UddevallaFK Ålslån 32min (? 26)

7204   Orie Mölndal Risbohult H17N 5.7km
7204   Orie Kinnarummabl H21B
7204   Orie Kullingshof EklandaLjurhalla H21B1 8.6km 
7204   Orie Ätran Gällaredsbl H21B 8.6km 
7208   Orie Rydboholmsbl H21B 8.8km 
7208   Orie N Dalstorpssjön H21B 8.6km 
7209   Orie Gällstabl H21B 8.9km 
7209   Orie Härsjöbl Rya H21B 
7209   Orie V Biskopsgården Gbg H21B 
7209   Orie Backamo H21B 
7209   Orie S Floda H21B 8.0km
7210   Orie TSOK ÖresjöIntagan H21B 
7211   Orie Hylte Sjögårdssjön H21A 
730415 Orie Majornastugan Hindås H21B 79min plac10
730419 Orie Häxjakten Lerddala H21B Rbrutit pga av batterifel
730423 Orie TSK V Slätthult  H21B 
730429 Orie Härsjöbl H21B 
730504 Orie Gipen Ström H21B 7.3km
730506 Orie Ymerstugan H21B 9.1km
7305   Orie KFUMS Vårträff V Hedared 7.2km
7307   Orie Ravinsö H21B 8.7km 
7307   Orie Silkeborg Vesterskoc + Sletten  
7307   Orie Viborg H21B 8.2km 
7307   Orie Pan Aarhus Yding H21B 
7307   Orie 5-dag-1 Rättvik Våmhusbl H21A1 8.6km 
7307   Orie 5-dag-2 Rättvik Lånåsberget H21A1 7.8km 
7307   Orie 5-dag-3 Rättvik Asaklittkartan H21A1 7.4km 
7307   Orie 5-dag-4 Rättvik  karta-saknas
7307   Orie 5-dag-5 Rättvik karta-saknas 
730727 Orie Sisu Helliden H21B 7.4km 
730728 Orie FAIK Härja H21B 8.7km 
730729 Orie S Mullsjön H21B 7.5km 
730803 Orie Stenungsund Ödsmålsbl H21B 7.1km 
730805 Orie Gipen Hasteröd H21B 7.7km 85min bom8 12-30 (KalleJ 76)
730810 Orie Rigor E Åsa H21B 6.7km 75min bom? (? 62)
730811 Orie IFKGbg Tubbaredsabl  H21B 7.8km 78min bom8 (? 68)
730812 Orie N Fristad Frisene H21B 8.4km 108min bom? (? 75)
730824 Orie NV Tvärred H21B NattDM 8.8km 90min bom? (? 75)
730826 Orie Bollebl DM H21B 8.2km 77min bom? 5-? yyP--(? 76)
730909 Orie SO Fritsla H21A 11.0km 113min bom11 (? 94)
730915 Orie KM Borgstena H21 7.1km 71min bom5 (ChristerPerss 62)
730916 Orie S Tolken Bokskogsbl H21A 9.0km 78min bom7 (? 68)
730923 Orie Stern Härsjöbl H21A 10.6km 120min bom25 (? 73)
7310   Orie LångDM TSK Rämjebladet+Slätt 20.0km 202min bom25 (Bernt Frilén 154)
731007 Orie Hagen Sjötorp kavle-S1 ?km 68min bom20 (?54) 
731014 Orie Bergsjöbl Gbg 
731021 Orie GOKstaf H S3 8.3km 89min bom20 (? 59) 
731125 Orie TSOk träning Öresjö
740525 Löpn 24km Kullingsloppet 80.49min
740303 Skid Vasaloppet 90km 7.45.27 3198-8000 -2->+2 träskidor dåligt glid "alla gled om" (MattiKousku 5.06) 
7403   Orie Tolerd Lillebybl H21A2 9.5km
740324 Orie Herkules NV Lindome H21A 10.1km
740330 Orie N Tyringebl trän
740330 Orie Hässleholm Barsjöbl trän
740331 Orie Frostabl H21A2 13.2km 109min bom8 (? 89)  
740406 Orie Varberg Sunvärabl H21A 9.0km  
740407 Orie Uven Ö Lindomebl H21A 9.6km  
740411 Orie Häxjakten Ardala H21A2 8.6km  
740413 Orie Öjetrampen iTengenekartan H21A 11.3km  
740415 Orie TSK Rämje H21A1 10.1km  
740419 Orie Alenatta Hältorpsbl H21A 8.7km  
740421 Orie Trollsjöbl H21A 9.8km  
740424 Orie Tolerd Natt Herkulesbl H21A 10.1km 
740427 Orie Ätran Sjövikenbl H21A 9.6km 103min bom? (? 71)
740428 Orie Kullingsh Brattebergsbl H21A 10.2km 84min bom13 (? 70)
740501 Orie Tremilen ? Björsjön H21 23.0km 97min bom? (HenrikLövahammar 148)
740505 Orie Ymer Orrljunga H21A1 10.4km 100min bom16 (? 75)
740512 Orie ? Bergane H21A 9.0km 93min bom16 (? 69)
740523-25 Orie Skogaholmsbl S Hallsberg träningsläger 
740601 Orie IdreFjäll 26.9km 270min bom30 (StigBerge 156)
740602 Orie IdreFjäll 24.3km 198min bom? (StigBerge 142)
740609 Orie KFUMs Vårträff S Floda ? ?km 120min bom? (? 59)
740622 Orie Norge Kapermoen H21A ?km 73min bom14 (? 57)
740623 Orie Norge Kapermoen staf S5 ?km 88min bom26 (? 56)
740626 Orie Tjeckoslovakien Biena träning
740627 Orie Tjeckoslovakien Vrachlabi träning
740628 Orie Tjeckoslovakien Voklik träning
740629 Orie Tjeckoslovakien Malenisko ?km 99min bom2 (? 76)
740630 Orie Tjeckoslovakien Budacina ?km 121min bom17 (? 88)
740703 Orie Tjeckoslovakien Vysno Pekl0 träning
740708 Orie 5-dag-1 Kristianstad Skåne Röstångabl H21A4 8.3km 64min bom8 ?-? (? 56)
740709 Orie 5-dag-2 Skåne Adsekebl H21A4 8.5km 88min bom30 ?-? (? 56)
740710 Orie 5-dag-3 Skåne Härlöv Bockebodabl H21A4 7.1km 57min bom7 ?-? (? 46)
740711 Orie 5-dag-4 Skåne Fogdarödsbl Höör H21A4 8.2km 55min bom4 ?-? (? 49)
740712 Orie 5-dag-5 Skåne Brösarp H21A4 8.0km 52min bom7 11-? (? 50) totalt 71-? 40min efter
740717 Orie FjällOL Funäsdalen Tänndalen H21 26.0km 193min bom8 (? 163) med BertilNordström Östersund
740718 Orie FjällOL NV Funäsdalen H21 27.2km 201min bom3 (? 170)
740719 Orie FjällOL Funäsdalen N Ljusnedal H21 27.0km 228min bom20 (? 180) total 39-63 100min efter
740728 Orie Skogsttj Halnabl H21A 10.1km 128min bom45 (? 79)
740803 Orie Sisu Blåhult V H21A 9.2km 100min bom21 (P-O Andreass 70)
740808 Orie Gipen Röstorpsbl H21A 9.7km 110min bom14 (P-O Andreass 82)
740810 Orie Sandaredsbl Borås H21A 10.2km 85min bom8 12-30 (KalleJ 76)
740811 Orie Ulriceh SO Näsbyholm H21A 10.2km 112min bom28 (? 80)
740818 Orie Borås V Trandared H21A2 10.3km 124min bom28 (? 94)
740825 Orie Lerum Häcksjöbl H21A 11.0km 128min bom24 (? 86)
740830 Orie NattKM S Borås H21 8.7km 90min bom16 (KalleJ 69)
740831 Orie ? H21E 12.2km 128min bom17 (? 95)
740908 Orie Åmål Näsbyholm H21A 10.1km 94min bom8 (? 71)
7409?  Orie Åmål H21A 9.7km 112min bom15 (? 74)
741006 Orie UOK Hersstadfjället H21A 9.9km 117min bom30 (? 80) felst
7410   Orie LångDM S Tranemo H21 20.0km 174min bom16 (? 135)
741013 Orie Suttarboda Hagaby allsvenkt kval ?km 98min bom21 (? 69)
741103 Orie Borås2mil N Fristad H21A 18.4km 177min bom25 (? 118)
741111 Orie Hylte Hultebruk H21 19.0km 155min bom15 (? 147)
750302 Skid Vasaloppet 90km ?.?? 995-8000 röda Fisher med svart belag (GertDietmarKlause 4.20)
750323 Orie Herkules Lindomebl H21A 10.2km 104min bom25 (? 72)
750329 Orie Öjetrampen Båberg H21A 11.5km 102min bom21 (? 76)
750413 Orie Halden Strupeskogen H21A 8.1km 85min bom14 (? 62)
750418 Orie Gipens 2manna Röstorp H21-s1 7.6km 70min bom11 (? 54) med RolfHagman
750420 Orie Landvetterbl  H21A 9.7km 96min bom24 (? 72)
750427 Orie 7manna Aggarp-Trulstorpbl N Rörum S7 13.0km 80min  bom1 (? 72)
750501 Orie Tremilen Härsjöbll H21 20.0?km 203min  bom19 (LarsAnderss 167)
7505   Orie Hallbystugan Jönköping H21A 9.1km 68min  bom9 (? 60)
7505   Orie Åmål H21A 10.0km 87min  bom26 (? 67)
7505   Orie NO Vårgårda 12.0km 95min  bom9 (Lövhammar 78) 
7505   Orie Träning Härskogenbl  Långa 7.6km 59min  bom6 (KalleJ 55) 
7505   Orie Träning Härskogenbl 
750524 Löpn 24km Kullingsloppet 73.19min
7506   Orie IdreFjäll H21A 27.4km 222min bom2 (StigBerge 156)
7506   Orie IdreFjäll H21A 25.2km bom20 bröt efter första rundan, kankse efter 13km
750613 Orie Nohabkavlen S Öxnered S1 6.5km 60min bom16 (? 55) ÅkeG o KalleJ
750707 Orie 5-dag-1 Haninge-Sthlm S Kvarnsjön H21A3 8.4km 82min bom16 ?-? (? 70) 
750708 Orie 5-dag-2 Sthlm N Fredriksberg H21A3 8.0km 65min bom10 ?-? (? 59) 
750709 Orie 5-dag-3 Sthlm V Hållsättra H21A3 8.1km 58min bom5 4-? (? 55) 
750710 Orie 5-dag-4 Sthlm Mörby H21A3 8.1km 67min bom11 ?-? (? 54) 
750711 Orie 5-dag-5 Sthlm BergaLantbruksskola H21A3 8.0km 77min bom21 ?-? (? 59) 
750723 Orie 5-dag-1 Schweiz Irchel H21A2 8.0km 72min bom8 67-160 (? 59) 
750724 Orie 5-dag-2 Schweiz Lauferberg H21A2 9.0km 64min bom15 ?-? (? 49) struken etapp
750725 Orie 5-dag-3 Schweiz Fürstenwald H21A2 7.8km 51min bom5 2-160 (? 49) 
750726 Orie 5-dag-4 Schweiz Siggenberg H21A2 9.7km 55min bom2 11-160 (? 50) 
750727 Orie 5-dag-5 Schweiz Seerücken H21A2 9.8km 63min bom5 30-60 (? 57) Totalt 14-160 17min efter 
750728 Orie träning Nommern Tyskland? 
7507   Orie träning Tyskland? ?km tid78 bom30 (? 60) 
750729 Orie träning Le Bois-Rond Frankrike?? ?km tid108 
7508   Orie Tibro Vikaskogen H21A 9.6km 107min bom25 (? 87)
750808 Orie KM Töllsjöbl H21 7.2km 68min bom7 (? 63)
750810 Orie TSOK Vesten H21A 8.8km 90min bom10 (? 80)
750815 Orie NattDM Flämslätt-lerdalabl 8.8kmn?min  brutit (? 87)
750817 Orie Bredared Tämta 10.7km 102min  bom17 (? 76)
750823 Orie Dalsjöfors Ö Toarps k:a 10.8km 93min  bom5 (? 85)
750824 Orie Grensekuriren Aspedammen Ö Halden S7 11.0km ?min  bom25 (? ?)
7508   Orie NattKM Härskogen H21 7.0km 76min  bom17 (? 64)
750908 Orie OKF Ö Sjuntorp H21A 9.7km 97min  bom15 (? 68)
750914 Orie DMkavlen Borås v Öresjö Grovryd H21 8.5km 77min bom13 (? ?) ÅkeG RolfH PI
750921 Orie DM Skogsstjärnan Sätra H21A 12.4km 138min bom30 (LennartSkoglund 106)
750928 Orie LångDM Gällstad Vegby H21L 17.6km 155min bom6 (? 120)
751012 Orie Tolered Tuvebl H21A 10.1km 89min bom14 (? 81)
751019 Orie Tidaholm Helliden H21A 10.8km 96min bom25 (? 71)
751026 Orie N Hillerstorp H21A 10.2km 103min bom12 (? 85)
751102 Orie Smålandskavlen Jönköping Jära Folkhögsk S5 12.4km 110min bom25 (? 80)
7511   Orie Hyltes2mil kinnared ej sprungit pga förkylning 
7601   Orie Hagen Billingehus träning
7602   Skid SkidOL SE Grängesberg H21 13.7km 120min bom? (? 74)
760307 Skid Vasaloppet 90km 5.13 660-9000 isföre röda Fisher med svart belag (MattiKousku 4.09)
760313 Orie Bredaredsbladet2 träning
760314 Orie Hallandsstaf Tjärnarpsbladet Öppen S4 8km 52min bom6 lagplac=37
760321 Orie Rigor Ubbhultsbl H21A 8.5km 79min bom17 (ÅkeGustafss 63)
760328 Orie Kinnaström NV Kinnahult H21A 11.0km 93min bom14 (RuneLarss 75)  
760404 Orie Tolered Lövsjön H21A 10.6km 98min bom16 (? ?)  
760411 Orie KinnaIF Örby H21A 10.2km 73min bom3 (? 70)
760415 Orie Häxjakten Ardala-Skara H21A 8.9km 102min bom35 (? 68) 
760417 Orie Öjetrampen N Gendalen H21A1 10.0km 77min bom10 (ChristerPerss 73)
760419 Orie Snötrampen Skärsjön H21A 10.0km 87min bom13 (? 75)
760425 Orie Ö Ambjörnarp H21A 10.7km 80min bom10 (ChristerPerss 73)
760501 Orie Majorna Limmerhultsbl H21A 9.9km 88min bom14 (Åke Gustavss 82) 
760502 Orie Ymer Molllabl H21A 10.4km 79min bom? (Tvåan ?) 
7605   Orie 10mila N Däningen S10 16.5km 99min bom8 
7605   Orie Träningsläger Arvikatrakten Lundsholm 8 
7605   Orie Norge Tryvann
7605   Orie Norge S Öyungen H21A1 8.5km
760529 Orie Norge Pinnaskarta Oslo distrmatch H21 10.1km bröt pga stukad fot
7607   Orie Eklanda-Ljurhalla träning ?km 79min (? 59)km bröt pga stukad fot
76072  Orie 5-dag-1 Värml Brattfors H21A3 8.1km ?min bom? ?-? (? ?) 
76072  Orie 5-dag-2 Värml NO Torsberg Lagerlöfetapp H21A3 7.9km 76min bom23 ?-? (? 55) 
76072  Orie 5-dag-3 Värml N Travbanan Karlstad H21A3 7.8km 58min bom5 ?-? (? 54) 
76072  Orie 5-dag-4 Värml SO Bonäs Kil H21A3 7.7km
76072  Orie 5-dag-5 Värml Hällekilskartan H21A3 8.2km
7608   Orie Ö LillaEdet H21E 10.4km
760807 Orie Ryda Stallbergskartan H21A 9.9km
7608   Orie TSOK Utby H21E 10.3km
7608   Orie Träning Gasslångebladet L ?km 56min (Tvåa ?)
7608   Orie Ljung Annelund H21 8.2km
760820 Orie NattDM Sandaredsbl H21 10.3km
7608   Orie TSK Tösslandakart H21A 10.4km
760822 Orie Hunneberg H21A 10.4km 90min bom19 (? 76)
760827 Orie Härsjöbl Hbana 6.8km 
760828 Orie FAIK SO Fridhem H21A 10.0km 
7609   Orie Velingabl H21A 11.2km 
7609   Orie Krakered H21 7.9km 
7609   Orie Istrumskartan Rörsjön H21A 
7609   Orie Partillebl H21A 10.1km 
760905 Orie NV Ulricehamn H21A 9.7km 
7609   Orie Tibro Klämmesbo 
7609   Orie Tibro Klämmesbo 
761024 Orie LångDM Mariestad Snapen H21L 23.2km 
7610   Orie SV Hestra kvaltävl pool3 7.8km 
7610   Orie UIS Äsperödsbladet H21A 10.4km 
761031 Orie Landehofsbl S Landvetter H21A 10.5km 82min bom6 (? 79) 
761131 Orie Hylte Kinnared H21E 21.0km 167min bom15 (RolfPterss 160)
770109 Skid SkidOL NO Sjömarken H21A 14.0km 91min bom5 (? 80)
7701   Skid SkidOL S Bottnarydsbl H21 ?km 138min bom0 (? 105)
770213 Skid Karolinerloppet H21 30km 126.37min
770306 Skid Vasaloppet 90km 5.24 324-10000 idealt kallföre röda Fisher med rött belag (Ivan Garanin 4.31)
7703   Orie SO Haverdal Ö S4 9.0km 54min bom8 ut12-in11 
770403 Orie Uven S Hällesåker H21A2 10.0km 92min bom19 (? 78)    
7704   Orie Varberg Öströö H21A2 9.7km 
770411 Orie Snötrampen Öxared H21A1 9.8km 98min bom15 (? 86) 
7704   Orie Gällared Ljungsjöbl H21A 10.5km
770422 Orie Lerumsnatta Uddaredsbl H21A 9.8km
770423 Orie 7manna Norrhult Ö Klavfreström S3 13.3km
7704   Orie SV Floby Hasselbackarna H21A 10.7km
770501 Orie Ymer Mollabls H21A 10.6km
7705   Orie 10mila Tyresta S10 16.4km 
7705   Orie Ludvika SÖ Björsjö H21A2 11.3km
770519 Orie Träningsläger Simlångsdalen Nya-Gyltigekartan L 6.5km
770521 Orie Träningsläger Simlångsdalen Nya-Gyltigekartan 
7706   Orie Danmark Tisvilde Hegn Etap3 12.4km 
770701 Löpn 24km Kullingsloppet 117.49min
7707   Orie Öjetrampen Båberg H21A 10.0km 
7707   Orie Träning Ängensgård seniorer 5.6km 
770710 Orie Blekinge Långasjönär Skogsfalken H21A 9.1km 
77072  Orie 5-dag-1 Gotland Tjelvar H21A2 8.9km  fick spricka i smalbenet
77072  Orie 5-dag-2 Gotland Gaude SV Lojsta H21A2 9.1km 
77072  Orie 5-dag-3 Gotland Gute H21A2 9.1km  Vannn !
77072  Orie 5-dag-4 Gotland Graip H21A2 9.1km  bröt pga bom+benskada
770727 Orie 5-dag-1 Schweiz Rösere Basel H21A3  
770728 Orie 5-dag-2 Schweiz Pfaffenweier H21A3 62min bom5 (? 54) 
770729 Orie 5-dag-3 Schweiz Malleray/Bevilard H21A3 78min bom15 (? 65) 
770730 Orie 5-dag-4 Schweiz Markgräfler-Hochrhein H21A3 69min bom12 (? 61) 
770731 Orie 5-dag-5 Schweiz SWteppberg-sunnenberg H21A3 8.5km
7708   Orie Träning Ödenäs H21 6.9km 
7708   Orie LångDM TSK Tösslanda H21L 18.5km 
7708   Orie Gällstad Ängabokartan H21A 10.4km 
7708   Orie Vikingatr TSOK TSOKstugan H21E 11.6km 
770828 Orie S Härsjön Hbana 7.6km 
7709   Orie Orinto Hälingsjö H21A 9.5km 
7709   Orie Tibro Rankås H21A 12.4km 
770911 Orie DMkavlen cwSisu Blåhult V H21 
771018 Orie Fritsla VIK-bladet H21A 10.5km 
7709   Orie Främmestad Råglannakartan H21 8.3km 57min (Tvåan 60) 
7709   Orie Bredaredsbl H21A 10.7km 
7709   Orie Skövde KSS H21A1 10.0km 
771002 Orie Ulricehamn Visttabergskartan H21A1 10.2km 
7710   Orie Ruddalsbl GBG H21AB 8.8km 
771016 Orie Jönköping JOKbladet H21A2 11.4km 
771029 Orie Anby Smålandskavlen ej sprungit pga av ej fullt lag
7711   Orie Häggsjön? H21A 9.2km 
771112 Orie Landsbro Hdiv2 södra 6.5km 
771113 Orie Landsbro Hdiv2 södra 8.4km 
780212 Skid Karolinerloppet H21 30km 117.45min
780311 Orie Skedala HallandS? H21A1 10.9km 
780312 Orie Hallandsstaf Snapparp S? ?km 42min bom5 (? 39)
780318 Orie Danmark Boserup L ?km 48min bom4
780318 Orie Danmark nattträning Boserup L ?km 54min bom8 (KjellLauri 46)
780318 Orie Danmark träning Avnstrup L 9.4km 69min bom? (? 67)
780319 Orie Danmark Lellinge H21A 13.9km 114min bom? diskad (KjellLauri 79)
780402 Orie Uven Hjälmered H21A 9.0km 67min bom8 (? 65)
780409 Orie Härryda H21E2 11.4km 85min bom9 (? 79)
7804   Orie Ödenäs klubbmatch Kolbotn L 7.7km 63min bom5 (Tvåan ?)
780416 Orie IFK NV Rävlanda H21A 10.6km
780423 Orie 7manna Hylte S3 natt 13.0km
780427 Orie Nohabkavlen Jordbron OKF S1 4.5km ?min bom5 (KalleJohanss några se före)
780429 Orie Ö Deferfors div2 västra B1 74min bom21 (LarsHenrikUndeland 54)
780430 Orie Öjetrampen Nossebro H21A 11.2km 79min bom9 (ChristerErikss 71)
7805   Orie Huskvarna Hakarp H21A1 11.0km          
7805   Orie Gagnef Mojeberget H21A3 10.9km          
7805   Orie Gagnef Mojeberget H21A3 10.9km          
7805   Orie Alehof Östad H21A          
7805   Orie Åmåöl Hanebol H21E 11.4km
780513 Orie 10mila SV Rimbo Närtunabladet iS3 natt 15.3km ?min bom30? (? ?) tappade 200 plac
780520 Orie Dalarna Vanåbladet H21A2 11.0km
780521 Orie Dalarna H21A 11.5km
780624 Orie Vålådalan SO Vålåd H21A2 11.7km
780625 Orie Vålådalan Blankgärdskläppen H21A2 15.3km
780701 Orie KM NO Mollsjön H21 7.8km
7807   Orie Stigsökarna NO Sinsterud Årbol H21A 10.8km
7807   Orie JYSK 3dag-1 Nörlund H21A
7807   Orie JYSK 3dag-2 Viskum H21A 9.8km
7807   Orie JYSK 3dag-3 Uljberg H21A 10.1km
78072  Orie 5-dagars-1 Axvall Floby arrangerae men sprang H21A-banan på em
78072  Orie 5-dagars-2 Axvall Mariestad arrangerae men sprang H21A-banan på em
78072  Orie 5-dagars-3 Axvall ? arrangerae men sprang H21A-banan på em
78072  Orie 5-dagars-4 Axvall Vårgårda arrangerae men sprang H21A-banan på em
78072  Orie 5-dagars-5 Axvall Karlsborg arrangerae men sprang H21A-banan på em
780730 Orie Bottnaryd Bet H21E 13.4km 89min bom7 (StefanLarss 82)
780804 Orie Ätrannatta Ö Gunnarp H21E 10.4km 82min bom3 (? 79) 
780806 Orie Mullsj Östertåga H21E 11.3km 113min bom30 (LarsJohanssEd 83) 
7808   Orie Tvåmannakavle V Håverud S2 6.5km 
780819 Orie Torsgravkartan LillaBjurum div2 Västra B1 9.0km 
780820 Orie LångDM Dalsjökartan H21A 19.2km 
780825 Orie NattKM NO Herrljunga H21 7.2km  54min bom6 (StureJohanss 51)
780827 Orie Tibro Karlsbacka H21A 11.3km 
780901 Orie Ymer Molla H21A 11.6km 
780903 Orie Skogsträff OKF SV Upphärad H21A 10.3km 
780910 Orie DMkavle Ängabokartan N Gällstad H21 9.0km 
780917 Orie DM Väst Tranemo H21A 13.6km plac1 
7809   Orie Lerum N Floda H21A 9.8km 
781001 Orie SMbudkavle Hasteröd H21-4 10.7km 72.20min bom? totalplac 22 20.47 efter  
7810   Orie Älgdrevet Fredriksberg Ö Lesjön H21E 10.5km ?min bom? 
7810   Orie Älgdrevet Fredriksberg SO Säfssjön H21A1 10.7km ?min bom? 
781015 Orie TSOK Älgjakten Björndalen S5 6.1km ?min bom? 
7810   Orie Ymer SO Öresjö H21 9.4km ?min bom? 
7810   Orie SävedalensAIK Delsjön H21 8.8km ?min bom? 
7810   Orie Smålandskavlen Finn Bräkentorpskartan S5 13.6km 85min bom? 
7811   Orie Hylte Färgarydkartan SO Hyltebruk H21E 20.6km
781128 Löpn 15km
781129 Löpn 15km
781130 Löpn 15km
781202 Skid 30km Idre
781203 Skid 45km Idre
781204 Skid 50km Idre
781205 Skid 50km Idre
781206 Skid 30km Idre
781207 Skid 50km Idre
781208 Skid 5 Idre
781209 Skid 45km Idre
781210 Löpn 20km
781212 Skid 25km
781214 Skid 25km
781215 Löpn 20km
781217 Skid 35km
081218 Skid 35km
781219 Skid 35km
781221 Skid 35km
781222 Löpn 20km
781223 Skid 35km
781224 Löpn 11km
781226 Skid 27km
781227 Skid 8*2.5=20km EEljussp
781228 Skid 20km
781230 Skid 11km hjortg
781231 Skid 12km

790101 Skid Djurbergshult 10km 
790102 Skid Storsätra 15km pannlampa 
790103 Skid Storsätra 60km 
790104 Skid Storsätra 40km 
790105 Skid Storsätra 35km 
790106 Skid Storsätra 60km 
790107 Löpn Storsätra 15km 
790109 Löpn Storsätra 20km 
790111 Löpn Storsätra 20km 
790112 Skid Slätthult 24tim 7varv 25km 
790112 Skid spårning 10km 
790114 Skid SkidOL Ulricehamn Tvärred H21A 13.5km 93min bom5 (GöranPerss 80)
790115-30 sjuk
790201 Skid 2*10=20km lätt åkning
790202 Skid 2*10=20km Hjortg pannlampa
790203 Skid 2*10=20km Hjortg nysnö och tö, tungt
790204 Skid 4*10=40km Hjortg nysnö sol -7
790205 Skid 8*2.5=20km TSOKstugan -10
790206 Skid 3*10=30km TSOKstugan -10
790207 Skid 2*10+4*2.5=30km Hunneb -4
790208 Skid 2*7+3*3.4=24km Slätth -9
790209 Skid 10km Hjortg 
790210 Skid 2.5+2+5+3=13km Hjortg +Bolltorpsgärdena skidprovning
790211 Skid Karolinerloppet H21 30km 99.55min
790212 Skid 2*10=20km TSOKstugan 
790213 Skid 5+6*2.5=20km TSOKstugan -15
790215 Skid 6*2.5=15km TSOKstugan 
790216 Skid 3*8=24km Magra 
790217 Skid 2*10=20km Hjortg 
790218 Skid 3*17=51km Hjortg 
790220 Löpn 15km Slusserundan
790221 Skid 4*2.5=10km TSOKstugan 
790222 Skid 10+5+2.5=18km TSOKstugan 
790223 Skid 8km fram-o-bakåt i Kullingsspåret 
790224 Skid 24km Kullingsloppet 
790225 Skid 2*17+2*7.5+2*2.5=55km Hjortg + Nårunga
790226 Löpn 13km Slusserundan förkortad
790227 Löpn 15km Slusserundan 
790301 Löpn 15km Slusserundan 
790303 Löpn 10km Sälen 
790303 Skid 10km Sälen 
790304 Skid 10km Sälen Vasaloppsåskådare
790306 Löpn 20km Slusserundan ++
790308 Orie 11km Fallensdagskartan
790309 Löpn 20km Marydvägen BjörkeÖga
790310 Löpn 9km blåSpåret djup snö tungt 61min
790311 SkidOL 15km träning I15 Borås 93min
790313 Orie 10km Fallensdagskartan
790314 Skid 4*2.5=10km TSOKstugan 
790316 Orie 7+4+8=19km Ängelholm+Åsljunga kompass+kurv+natt
790317 Orie 10+10=10km Åhus kurv+kplock
790318 Orie 12km runt Gerdsken+Stadsskogen
790320 Löpn 15km Främjandet skare
790321 Orie 8km med LennartSkoglund skare 
790322 Orie 5km blötsnö
790323 Löpn 14km Maryd med Rune 58.45min snabbt i det föret
790324 Löpn 15km med Martin
790425 Orie Stångenäs V Brastad H21A 11.4km ?min bom? (? ?)
790327 Orie 8km Fallensdagskartan
790329 Orie 8km Fallensdagskartan
790330 Löpn 20km Oryd Marydv hem 99min
790331 Orie 10km Horla med Rune 80min
790401 Löpn 20km vägar vid Gräfsnäs med Rune 110min
790403 Löpn 15km Främjandet 75min
790405 Löpn 15km Främjandet 75min
790406 Orie 6km Horla kontrollutsättn
790407 Orie 15km Östad+kavle i Kärtared
790408 Orie Delsjön IFKGbg Valle H21A2 12.4km 92min bom8 (? 82
790410 Löpn 15km Främjandet 75min
790412 Orie Häxjakten Gandvik-Lidköping Valle H21A 10.9km ?min bom? (? ?)
790414 Orie Öjetrampen VäneÅsaka H21E 12.4km ?min bom? (? ?)
790415 Orie Mariestad HassleGrevby H21E 12.7km ?min bom? (? ?) 
790416 Orie Tolered Tuvebladet H21A ?km ?min bom? (? ?) 
790417 Löpn 12km Åkerström
790418 Orie 10km natträning trim
790421 Orie 7manna Sösdala S7 14.4km ?min bom? (? ?) 
7904   Orie Gipen Hasteröd bana1 div2-västra 9.7km ?min bom? (? ?) 
790429 Orie Majorna Öst LillaEdet H21E 11.5km 97min bom11 (RuneL 87)
790501 Orie Ymer Borgstena H21E 13.0km ?min bom? (? ?) 
790503 Orie 7km lätt
790506 Orie 10mila NO Turingensjön Sista 15.3km ?min bom? (? ?)
790512 Orie Dalarna Sågmyra H21E3 13.6km ?min bom? (? ?) 
790513 Orie Dalarna Siljanskavlen Gärdebyn H21 S6 12.5km ?min bom? ?-? (? ?) 
790518 Löpn 22km Marieberg
790519 Orie 15km träning Hindås
790520 Löpn 22km Marieberg
790522 Orie+Löpn 4+8=12km Flygm+löpn-till-TSOKstugan
790526 Orie Sundsvall Sättna H21E2 13.2km ?min bom? (? ?) 
790527 Orie Sundsvall Allsta H21E2 11.3km ?min bom? (? ?) 
790429 Löpn 15km Främjandet 
790530 Löpn+Orie 5+4+5=14km Flygm vid stenbrottet sprang-ut-och-hem 
790531 Orie 4km Gubbmatch
790601 Löpn 22km Marieberg
790602 Orie 10km Ödenäs   
790603 Löpn 23km från Övratorp
790604 Löpn 22km Marieberg
790605 Löpn 20km Främjandet + morgonpass
790607 Löpn 10km Staveredsg Lextorp tors
790609 Orie Gjelleråsmarka Norge  H21A  10.1km ?min bom? (? ?) 
790610 Orie Fossum Norge ? 6.7km ?min bom17 (? ?) 
790611 Löpn 15km Främjandet 
790613 Löpn 20km Främjandet + morgonpass
790614 Orie 9km togInKontroller
790615 Löpn 22km Applekärr
790616 Löpn 22km Marieberg
790617 Löpn 35km från Tåsjön+Oryd
790618 Löpn 8km lättOL+eljussp
790619 Orie Nohabkavlen? Bjursjöstugan S3 5.0km 35min bom? (? ?) 
790620 Löpn 17km Nya vandringsleden + morgonpass
790621 Löpn 22km Applekärr
790622 Löpn 17km från Skanterna till Nolby
790623 Löpn 22km Marieberg
7907   Orie Östersunds 2dag Åkersjön dag1 H21E  12.6km ?min bom17 (? ?) 
7907   Orie Östersunds 2dag Åkersjön dag2 H21E  12.6km ?min bom17 (? ?) 
790721 Orie Luslunken Kristenhamn KvarndammenNybäck H21E  12.3km ?min bom17 (? ?) 
790723 Orie 5-dag-1 NO Örebro Grenadjaär H21E2 10.7km 70min bom17 ?-? (? ?) 
790724 Orie 5-dag-2 Örebro N Garphyttan Kiolare H21E2 9.4km 70min bom17 ?-? (? ?) 
790725 Orie 5-dag-3 Örebro Statare Alby H21E2 9.8km 70min bom17 ?-? (? ?) 
790726 Orie 5-dag-4 Örebro N Garphyttan H21E2 9.2km 70min bom17 ?-? (? ?) 
790727 Orie 5-dag-5 Örebro ? H21E2 ?km 70min bom17 ?-? (? ?) karta saknas 
7908   Orie Gipen Hasteröd H21E 12.1km ?min bom? (? ?)
7908   Orie Ryda Almesåsen H21 6.9km ?min bom? (? ?)
790818 Orie Vikingaträffen TSOK Vanderydsvattnet H21E 11.6km
790819 Orie LångDM Undenäs H21 18.9km ?min bom? (? ?)
7908   Orie Öst Riddarhyttan H21E2 13.8km ?min bom? (? ?)
7908   Orie Öst Kvinnersta H1 9.5km ?min bom? (? ?)
79     Orie Norrköing Västgötetorpet H21E 13.8km ?min bom? (? ?) 
790901 Orie DM Fräcksjön TSK H21 11.3km ?min bom? (? ?)
7909   Orie NattDM Holmestd Götene H21 10.8km ?min bom? (? ?)
7909   Orie BudkavleDM Tibro Skallhult H21 9.3km ?min bom? (? ?)
790914 Orie KMNatt Tärred 8.2km ?min bom? (? ?)
790916 Orie Dalsjölunken H21A 10.6km 80min bom9 (? 74.30)
790923 Orie Rydboholm Viskafors H21A 10.3km ?min bom? (? ?)
7909   Orie GOK Tosjöbladet Stannum 10.8km ?min bom? (? ?)
7910   Orie Jönköping NorraHammar H21E 13.4km ?min bom? (? ?)
7910   Orie MössebergsKavle S5 8.0km ?min bom? (? ?)
7910   Orie IFKkvle S4 ?km ?min bom? (? ?)
7910   Orie Hagen Skultorp H21A 10.3km ?min bom? (? ?)
7910   Orie Kavle Hagen Skultorp S5 6.6km ?min bom? plac2 (? ?)
7910   Orie Smålandskavlen Eksjö S5 13.8km ?min bom? plac2 (GöranAnderss 4 min bättre tid)
791104 Orie Alehof Sjövik H21E 11.0km ?min bom? plac9 (BjörnStenberg ?)
79110  Orie Jättemilen Tisvilde Hgen ?km ?min bom? plac9 (BjörnStenberg ?)

800210 Skid Karolinerloppet H21 30km 103.20min
8003   Orie Snapparpsbladet H21A1 12.4km ?min bom? (? ?)
8003   Orie Hallandsstaf Söndrum Öppen-S? 9.3km ?min bom? (? ?)
8003   Orie Skrea Falkenberg H21A2 11.0km ?min bom? (? ?)
8003   Orie Öjetrampen St Melby H21E 11.6km 88min bom13 (? 74)
8003   Orie Lillebybladet Torslanda H21E2 11.4km ?min bom? (? ?)
8003   Orie Skatås H21E3 11.5km ?min bom? (? ?)
8003   Orie Träning St Melby B1 7.3km ?min bom? (? ?)
8004   Orie S Landvettersjön H21E2 11.5km 96min bom9 (? ?)
800415 Orie 10milaträning Råglanna natt B1 11.0km 70min bom5 (Tvåa? ?)
8004   Orie Sjumanna Valhall SE Olofström S7 13.9km ?min bom? (? ?)
8004   Orie UOK V Buvattnet H21E 13.8km 109min bom4 (IngeJosefss 100) 
8004   Orie Majorna Buasjön Hindås H21E 11.8km ?min bom? (? ?)
8004   Orie Hagen mellan Skövde Axvall H21E 13.1km ?min bom? (? ?)
8004   Orie VSK Lillesjö Martered H21E 12.8km 89min bom10 (? 81)
800511 Orie 10mila Muskan sjö Sista 14.1km ?min bom? (? ?)
800515 Orie Ekshärad H21E 13.5km 101min bom8 (KjellMelander 91)
800516 Orie Ekshärad klarälvskavle S1 6.3km 43min bom? (? 37)
800517 Orie Grycksbo Fransberget H21E4 13.0km ?min bom? (? ?)
800518 Orie Kopparkavlen Hobborn H21 S5 12.3km 85min bom12 (ArneBack 69) ut-som30-in-som28
800531 Orie Midgårdormen Egedam S10 11.8km 70min bom? (? 63) ut-som14-in-som10
800601 Orie St Dyrehave H21A 14.9km ?min bom? (? ?)
800614 Löpn Pojkeboloppet 9km 35.49min 
8006   Orie UIS Samnrödsbladet Rimnersvallen Nohabkavle S1 5.8km ?min bom? (? ?)
8006   Orie TränLäger Åkulla Syd 
8006   Orie TränLäger Åkullakartan
800607 Orie TränLäger Åkulla Syd L 7.4km 49.32min bom? (? ?)
800621 Orie Grövelsjön H21 24.2km 147min bom8 (AndersSlivemark 129)
800622 Orie Grövelsjön H21 22.0km 137min bom8 (AndersSilvemark 123)
800628 Orie Norge Sofiemyr H21E1 100min bom12 (HaraldThon 86)      
800629 Orie Norge Sofiemyr staf S1 69min bom7 (? 63)      
800709 Orie Gotlands3dag e1 10.9km 69min bom10 (? 62)      
800709 Orie Gotlands3dag e1 10.9km 69min bom10 (? 62)      
800710 Orie Gotlands3dag e2 11.4km 67min bom10 (? 58)      
800711 Orie Gotlands3dag e3 10.7km 76min bom16 (? 62) totalt 16:de 214min (189)      
8007   Orie 24tim Främmestad 9km 64min bom4 (? 58)
8007   Orie 24tim Främmestad 7km 47min bom7 (? ?)
800718 Orie JYSk3dag Vester Thorup H21E 12.0km 89min bom10 (? 80)
800719 Orie JYSk3dag Svinklöv Ålborg H21E ?km ?min bom11 (? ?)
800719 Orie JYSk3dag Valderskov+Rold Österskov Binderup  H21E 12.6km 80min bom6 (? 73
800721 Orie 5-dag-1 Uppsala SE Limmaren H21A1 9.2km 70min bom17 ?-? (? 64) 
800722 Orie 5-dag-2 Uppsala Hallstavik H21A1 9.8km 80min bom18 ?-? (? 64)
800723 Orie 5-dag-3 Uppsala Knutby H21A1 9.9km 65min bom6 ?-? (Tvåa ? ?)
800724 Orie 5-dag-4 Uppsala Jälla H21A1 9.0km 75min bom13 ?-? (? 65)
800725 Orie 5-dag-5 Uppsala Nåsten H21A1 8.8km 71min bom18 ?-? (? 68) totalt 9:a 23 min efter
810801 Orie Kroppefjälls 2mannakavle Högsby S2natt 7.1km ?min bom4 (? ?) vann 1.40 före 
8008   Orie Åkulla Syd H21A 11.1km 77min bom4 (JörgenIvarss 76)
8008   Orie Ryda Skattebacken H21A 11.2km 76min bom5 (Tvåa LennartCarlström 3 min efter)
8008   Orie Fjärås Karsjökart H21E 11.6km 90min bom7 (TorgnyOttoss 82)
8008   Orie Floda Högsboholmk H21E 10.7km 85min bom12 (LennartLarss 74)
800816 Orie Ödenäs KM H21 7.2km 55min bom5 (Tvåa ? ?)
8008   Orie LångDM Sjömarken Borås H21L 18.9km 157min bom22 (SörenJonss 129)
8008   Orie Björekehovsstugan Borås H21A 10.0km 75.00min bom6 (KalleJohanss 74.25)
800831 Orie DMkavlen Töreboda H21 7.8km 60min bom13 (? ?) ut-som4-in-som2
8009   Orie Ö Tidaholm Acklingeskogen 10.5km 90min bom17 (KjellMelander 69)2
800907 Orie DM Gårdsjö H21A1 13.3km 98min bom16 (SörenJonss 88)    
8009   Orie NO Härryda H21E 11.1km 86min bom7 (GöranOlss 78)     
800914 Orie Ulricehamn N Blidsberg H21A 12.8km 90min bom9 (IngemarGustavss 83)
8009   Orie SMkavlen Lumsen Sandviken H21  S4 ?km 83min bom9 (? ?) ut-som45-in-som37
8009   Orie Hindåsbladet H21 6.7km ?min bom? (? ?)
8009   Orie Valhamra H21A 10.8km 85min bom11 (PerUdén 72)
8009   Orie ? Solåsen H21E 11.9km ?min bom? (? ?)
8010   Orie Kortedala-Bergsjön B1 8.0km 75min bom20 (KjellLauri 51)
8010   Orie E Talldungeskolan B1 ?km 75min bom12 (BjörnStenberg 61)
8010   Orie Partillebladet B1 9km ?min bom? (? ?)
801019 Orie IFKkavlen Skatås S4 6.1km 43min bom2 (? ?) tog-in-2min
801026 Orie Mössebergskavlen S5 9.3km 61min bom? (LennartLarss 58) ut-som18-in-som14

8102   Orie Tyskland ev Lübeck Bas Schwartau 
810222 fm Orie Bordeaux Biscarosse träning ?km 75.06min bom? (tvåa ? ?)
810222 em Orie Bordeaux Coben träning ?km ?min bom? (? ?)
810222 em Orie Bombannes träning ?km 56min bom? (? ?)
810223 em Orie Baynasse träning ?km ?min bom? (? ?)
810223 em Orie Baynasse träning ?km 100min bom? (? ?)
810224 fm Orie Echelle träning ?km ?min bom? (? ?)
810225 fm Löpn L+alexandre träning ?km 85min bom10 (Stein Martinsen 73)
810225 em Löpn La point Blanche träning ?km 47min bom? (? ?)
810226 fm Orie La Concession träning ?km 74min bom? (? ?)
810226 kväll Löpn La Concession träning 17km ?min bom? (? ?)
810307 Orie Laholm Timmershult H21E1 11.0km ?min bom? (? ?)
810308 Orie Hallandsstaf Långasand Öppen-S4 9.1km 60min bom9 (? 49)
8103   Orie Skogshj Horla L 9.1km ?min bom? (? ?)
8103   Orie Skogshj Hjortg budk B3 6.0km ?min bom? (? ?)
8103   Orie Kungsbackaskogen H21A 8.6km 61min bom4 (? 56)
8103   Orie Stångenäs Brodalen H21E 12.2km 91min bom12 (? 76)
810329 Orie Härsjökartan Stern H21A 11.4km 79min bom8 (LarsHenrikUndeland 71)
8104   Orie ? Benarebyn H21E 12.2km 86min bom5 (BengtLevin 81)
810418 Orie öjetrampen Främmestad H21E 12.6km 82min bom11 (KjellLauri 70)
8104   Orie Alehof Skogstorp Risveden H21E 11.5km 90min bom6 (TorgnyOttoss 83)
8104   Orie IFKGbg Rävlanda H21E 12.7km 95min bom5 (? 87)
8104   Orie Trän Främmestad
8204   Orie Sjumanna Gisle Isaberg S7 14.4km 86min bom4 (KjellLauri 77)
8104   Orie Trän Ryda
810501 Orie Ulricehamn Blidsberg H21A 12.9km ?min bom? (? ?)
8105   Orie 10mila ? Stålboda Skjutbana Sista 15.6km 101min bom? ut-som71-in-som60 (? ?)
8105   Orie Trän Tösslanda
8105   Orie Åmål Slommerud H21E 13.7km 88min bom6 (BjörnStenberg 78)
8105   Orie Rättvik Nittsjö H21E 12.0km ?min bom? (? ?)
8105   Orie Våmmevi Mora Siljanskavlen ?km ?min bom? (? ?)
8105   Orie VSK Djupedal B4 7km 48.40min bom4 (? 48.10)
8106   Orie Jukola Rajamåen Rykmenti S7  ?km  bom? (? ?)
8106   Orie Nohabkavlen Stora Boda S? ?km  51min bom7 (? 46
8107   Orie Gotland Hejnum hällar kavle S5 9.7km  62min bom9 (? 51) tog 9 plac
8107   Orie Gotland N Ljugarn H21E 9.9km  60min bom4 (? 57)
8107   Orie Gotland Ardre N Ljugarn H21E 11.9km ?min bom? (? ?)
810710 Orie Gotland Torsburgen H21E 12.4km 105min bom20 (? ?)
810711 Orie 24tim Ryda 9km 65min bom6 (? 59
810711 Orie 24tim Ryda 2km ?min bom1 (? ?)
81072  Orie 5-dag-1 Mohed Bergvik H21E2 9.3km ?min bom? ?-? (? ?) 
81072  Orie 5-dag-2 Mohed Bollnäs H21E2 9.8km 83min bom13 ?-? (? ?) 
81072  Orie 5-dag-3 Mohed Hudiksvall H21E2 9.5km 72min bom7 ?-? (? 62 
81072  Orie 5-dag-4 Mohed Alfta H21E2 10.4km 80min bom8 ?-? (? ?) 
81072  Orie 5-dag-5 Mohed H21E2 9.3km ?min bom3 ?-? (? ?) 
8108   Orie Kroppefjälls 2mannakavle Kopparebol S2natt 7.4km 79min bom8 (? 73) 
8108   Orie Öster Mullsjö H21E 12.8km 89min bom12 (? 74) 
8108   Orie Gipen Uxås H21E 13.9km 101min bom8 (? 86) 
8108   Orie Skärmen Kvarndålskartan Ö5 7.9km 108min bom30 (? 67) 
8108   Orie TSK SV-Sjuntorp H21E 11.3km ?min bom? (? ?) 
8108   Orie UOK V Trestickeln H21E 11.9km ?min bom? (? ?) 
8108   Orie Skogsv Lillesjö H21A 10.5km 75min bom4 (? 70 
810816 Orie UltraLångDM FAIK Utvängstorp H21A 19.2km 129min bom8 (SörenJonss 118)
810828 Orie Fägre Mo SE Töreboda H21A1 12.7km 85min bom10 (? 73)
810830 Orie BudkDM Stockasjö Orinto H21 S4 8.8km 65min bom6 (? 73) höll andra platsen
810906 Orie DM OKF Trehörningkartan H21A 12.3km 92min bom3 (? 87)
8109   Orie Tibro Jubberud H21E 12.9km 86min bom8 (JanOlofErikss 75)
8109   Orie SMkavlen Oskarström H21 S4 11.2km 79min bom11 (JörgenMårtenss 63) laget diskat efter första str
810927 Orie Järna Tillsta H21E 13.9km 112min bom22 (GertPetterss 79) 
811003 Orie Mölnadal S Pixbo H21A 11.3km 88min bom8 (? ?) 
8110   Orie SV Tranemo H21A 13.3km 85min bom5 (GöranPerss 82)
8110   Orie Rydboholm H21A 11.0km 78min bom6 (? 72)
811011 Orie IFKkavlen Skatås Ö S4 6.0km 40min bom2 (? 38)
811017 Orie GÄM Stenungsund Hallerna H21 9.7km 78min bom12 (TomasSvantess 72)
8110   Orie Utby Bergsjön H21 8.8km 92min bom15 (MatsJohanss 65)
811101 Orie Smålandskavlen Nybro Svartbäcksmåla S5 14.4km 87min bom9 (? ?) ut-som51-in-som37
8111   Orie Kesbergdkavlen S5 8.1km 60min bom3 (? ?) ut-som1-in-som8 0.5min efter
8111   Orie Ljungskile V Skarsjön H21A 10.3km 86min bom8 (IngeJosefss 73)
8111   Orie KMkavle GamleDal S3 7.5km ?min bom? (? ?)

8201   SkidOL Borås H21
820116 Skid SkidOL Tranemo Hagatorpet H21A ?km ?min bom? (? ?)
8201   Skid SkidOL Skara Ardala H21A ?km ?min bom? (? ?)
820207 Skid SkidOL GM budkavle H21 ?km ?min bom? (? ?)
820214 Skid Karolinerloppet H21 30km 101.30min
820313 Orie Halmstad Oskarström H21E 11.4km 89min bom4 (BengtNiklasson 80)
820314 Orie Hallandsstaf Våxtorp Öppen-S2 9.0km 50.31min bom? (? ? tog 2 plac)
8203   Orie Hjortgården B3 5.6km ?min bom? (? ?)
8203   Orie Kullingshofstugan ?km ?min bom? (? ?)
8204   Orie Floby Torrevalla 11.8km 81min bom15 (SvanteAndre 68)
820410 Orie Öjetrampen Främmestad H21E 13.5km 98min bom8 (Sindre Langas 87)
820411 Orie VSk Botered H21A 9.2km 64min bom9 (Stein Martinsen 53)
8204   Orie TSk Slätthult H21E1 12.4km 94min bom8 (Harald Thon 75.30)
820418 Orie Gipen Hasteröd H21E 11.7km 93min bom6 (? 82)
8204   Orie Hultsjön ?km ?min bom? (? ?)
8204   Orie Sjumanna Ätran_Fegen S7 14.2km 87min bom2 (? 83)
8204   Orie Ulricehamn Knöttla H21A ?km 86min bom11 (MatsJohanss 70
820502 Orie Ymer Molla H21E 12.2km ?min bom13 (LennartLarss 79)
8205   Orie 10mila Eskilstuna Vilsta Sista 16.5km 104min bom5 (? 96)
8205   Orie Finska föreningen långKM Botered 
820515 Orie Dalaarna Skäddarebacken ev Falun H21A2 12.8km 99.30min bom20 (? 81)
820516 Orie Dalaarna Kopparkavlen Sundborn S2 ?km 79min bom20 (? 61)
8205   Orie Träning Getlycka ?km 80min bom? (? 76)
820615 Orie Nohabkavlen Björndalen S3 5.9km ?min bom?
820619 Orie Kleivstua Norge H21E 11.4km min bom? (Egil Johansen 83)
820620 Orie Krokskostaf Finne-Flakeseter Åpen S8 9.0km 67min bom? (? ?)
820627 Orie Mariestad löpn på långDMkartan från 1976 95min
820629 Löpn Rödjan intervaller 60*(15-15) fotbollsplan 
820630 Löpn Rödjan intervaller 24*(70-20) grusvägen ner mot sjön 
820701 Löpn Rödjan intervaller 24*(70-20) grusvägen ner mot sjön 
820702 Löpn Rödjan 3*5.5=16.5km gula spåret Sandvik
820703 Löpn Rödjan intervaller 24*(70-20) grusvägen ner mot sjön 
820704 Löpn Rödjan 3*5.5=16.5km gula spåret Sandvik
820705 Löpn Rödjan intervaller 60*(15-15) fotbollsplan 
820706 Löpn Rödjan intervaller 24*(70-20) grusvägen ner mot sjön 
820707 Löpn Rödjan 3*5.5=16.5km gula spåret Sandvik
820708 Löpn Rödjan intervaller 60*(15-15) fotbollsplan 
820709 Löpn Rödjan 3*5.5=16.5km gula spåret Sandvik
820710 Löpn Rödjan intervaller 24*(70-20) grusvägen ner mot sjön 
820711 Löpn Rödjan 3*5.5=16.5km gula spåret Sandvik
820712 Löpn Rödjan intervaller 60*(15-15) fotbollsplan 
820713 Löpn Rödjan intervaller 24*(70-20) grusvägen ner mot sjön 
820714 Löpn Rödjan 3*5.5=16.5km gula spåret Sandvik
820715 Löpn Rödjan intervaller 60*(15-15) fotbollsplan 
820716 Löpn Rödjan intervaller 24*(70-20) grusvägen ner mot sjön 
820717 Löpn Rödjan 3*5.5=16.5km gula spåret Sandvik
820718 Löpn Rödjan intervaller 60*(15-15) fotbollsplan 
820719 Löpn Rödjan intervaller 24*(70-20) grusvägen ner mot sjön 
820720 Löpn Rödjan 3*5.5=16.5km gula spåret Sandvik
820721 Löpn Rödjan intervaller 60*(15-15) fotbollsplan 
820722 Löpn Rödjan intervaller 24*(70-20) grusvägen ner mot sjön 
820723 Löpn Rödjan 3*5.5=16.5km gula spåret Sandvik
820724 Löpn Rödjan intervaller 24*(70-20) grusvägen ner mot sjön 
820725 Orie TrimOL med fängelsedirektören 35kontroller 11km 109min
820726 Orie TrimOL med fängelsedirektören 15kontroller ?km 60min
8207   Orie 5-dagars Luleå Ej start pga fängelse
8208   Orie Gipen Uxås H21E 13.6km 102min bom7 (Joakim Brinkenberg 89)
8208   Orie UOK Torsberg H21E 12.9km 113min bom9 (? 95)
8208   Orie FAIK SO Slättäng H21E1 13.3km 96min bom5 (AndersSjögren 87)
820822 Orie Floby Stacketorp H21A 11.3km 75.30min bom1 (MikaelJohanss 72)
8208   Orie OKF Rödjan H21A 8.5km 73.30min bom14 (GöranTörnberg 64)
8209   Orie OKS Finnsbo H21A 10.6km 78.50min bom4 (RogerGustavsson 73.40)
8209   Orie Kroppefjäll H21A 10.0km 76.40min bom5 (RogerGustavsson 70.20)
820905 Orie UltralångDM Borås Krokstorp H21A 19.8km 160min bom7 (LennartLarss 143)       
8209   Orie Mariestad H21A 10.5km 103min bom17 (SvanteAndre 79)         
820912 Orie ?kavle Björkered H21 S2 8.7km 62min bom6 (? ?)         
8209   Orie Kullingsh Bråttensby H21A 13.4km 106min bom17 (LennartLarss 88)
820926 Orie SMkavlen Västanå PAN H21 S3 11.5km 83min bom7 (? ?)
821003 Orie Bredared Holmryd H21A 10.9km 95min bom8 (? 84)
8210   Orie IFKkavlen Skatås Ö-S4 ?km 46min bom2 (LasseP 40)
821009 Orie Sisu kavle S5 8.3km 45min bom2 (GertJonss 42)
821015 Orie Sisu NV Slättäng H21E 13.1km ?min bom? (? ?)
8210   Orie Hjortsöndagen Stadsskogen H21A 10.8km 84min bom13 (AndersSjögren 67)
821023 Orie GÄMkavlen Hunneberg H21 S1 6.5km 43min bom4 (Tvåa? ?)
8210   Orie Ljungskile NV Skarsjön H21A 10.8km 84min bom6 (AndersSjögren 71.30)
8210   Orie NattKM Slätthult H21 7.7km ?min bom? (? ?)
8210   Orie Smålandskavlen Tranås Illernkartan S4 11.9km 82min bom11 (? ?)
821120 Orie BudkKM Velanda S3 ?km 19+20+11=50min bom11 (? ?)

830227 Skid Karolinerloppet H21 30km 102.19min
830312 Orie Lindena Haverdal H21E 11.0km 77.40min bom17 (? 56)
830313 Orie Hallandsstaf N om Halmstad Öppen-S4 8.7km ?min bom5 (? ? tappade 2min)
830319 Orie Hjortgården kavle-S3 ?km 40min bom1 (Roger Hallgren 39)
830320 Orie Alehof Slättadam H21A 9.5km 82min bom8 (? 70)
830326 Orie Stångenäs Fjällakartan H21E 11.2km 101min bom? (? ?)
8304   Orie Öjetrampen Främmestad H21E2 12.9km 98min bom15 (? 79)
8304   Orie Lidköping Tolsjö-Östra H21A 11.2km 78min bom8 (Bengt Levin 66
8304   Orie Landehof N Landvetter H21E ?km 99min bom12 (Åke Jönsson 81)
8304   Orie Sjumanna Bjärnum S7 14.5km ?min bom8 (? ?)
8304   Orie 10milaTrän Främmestad natt 9.7km 67.30min bom5 (? 64)
8304   Orie LaneRyr Långa 9.4km 70min bom12 (? 67)
8304   Orie Dalslandskavlen S5 9.1km ?min bom3 in som tvåa (? ?)
830501 Orie Ymer Molla H21E1 12.7km 110min bom20 (Göran Perss 75)
8305   Orie 10milaTrän Björndalen ?km 40min bom2 (? ?)
8305   Orie 10mila Skeppsta Sista diskade-på-första-sträckan fick inte springa ut men gjorde det ändå utan karta Gick-INTE
8305   Orie Åmål Skällebyn H21E 12.5km 87min bom8 (Atle Hansen 74)
830618 Orie Myggkavlen Slätthult S3 5.9km ?min bom3 (? ?)
8306   Orie Knotakutet Rödjan 6km 44min bom2 (? 40)
830619 Orie Krokskogsstaf Högås Askers SK S8 7.6km ?min bom8 (? ?))
8306   Orie 24tim Råda Skara 3km ?min bom? (? ?)
830710 Orie Bengtsfors  H21E 11.9km 109min bom18 (? 86)
830725 Orie 5-dag-1 Anderstorp Smålandsstenar H21E1 10.3km 65min bom4 10-145 (TomasDavidss 62) 
830726 Orie 5-dag-2 Anderstorp Nissafors H21E1 11.0km 82min bom10 57-139 (GöranSvenss 65)
830727 Orie 5-dag-3 Anderstorp Värnamo H21E1 10.8km 74min bom5 45-136 (PerNilss 62)
830728 Orie 5-dag-4 Anderstorp Skillingaryd H21E1 10.5km 65min bom5 30-136 (MarcusBoden 67)
830729 Orie 5-dag-5 Anderstorp H21E1 10.7km 72min bom6 26-130 (? 67) total 26 27min efter
830731 Orie Skene Hökås H21E 13.2km 125min bom9 (LennarsLarss 102)
8308   Orie UFK Sommarhemskolan 2.8+1.9+1.0+.7=7.3km ?min bom? (? ?)
8308   Orie Kroppefjälls 2manna med StefanJ Grönhjult Liane S2 6.9km ?min bom5 (? ?) 7:de plats 4 min efter)
8308   Orie UltraLångDM Ryda Almesåsen H21 20.3km ?min bom? (? ?)
8308   Orie Gipen Hasteröd H21E 12.0km 83.44min bom3 (Joakim Brinkenberg 76.30)
830817 Orie GÄM TSK Heden H21 7.3km 58.30min bom9 (? 49.58)
830821 Orie UIS Stenshult H21E 11.4km 109min bom15 (? 89)
830828 Orie DMkavle Borås GIF Boarp S4 10.1km 80min bom13 (? ?)
830911 Orie DM Ulricehamn TImmele H21A 13.6km 96min bom6 (? 90) fel pga kontroll satt fel
8309   Orie Skogsvarg Finnsbo H21AL 12.3km 91min bom6 (IngeJosefss 83)
8309   Orie Ötorp vid Rörsjön H21A 11.5km ?min bom? (? ?)
830925 Orie Alehof Skogstorp H21E 11.5km 99min bom11 (? ?)
831002 Orie HJortgården H21A 10.6km 79min bom10 (Anders Sjögren 66)
8310   Orie DM Ursand Vänersborg H21A 13.3km 98min bom10 (Tomas Anderss 88.29)
831016 Orie Ljungskile V Skarsjön H21A 10.2km 102min bom20 (? 68) felst
831022 Orie Kesbergskavlen Vårgårda Ö1-S1 6.4km 41min bom3 (? 39) felst
831030 Orie Smålandskavlen OK Älme Ö1-S5 14.3km 99.40min bom12 (? ?)
8311   Orie KMkavlen Rödjan  2.2+2+2.7=6.9km ?min bom++3+3 (? ?)

840212 Skid Karolinerloppet H21 30km 101.06min
840317 Orie Hjortgården kavle ?km 52min bom2 (? 51.30)
8403   Orie Stångenäs Brodalen H21E 11.2km 78min bom5 (Joakim Brinkenberg 70)
840331 Orie Strömstad NÖ H21E 11.2km 84min bom8 (Sindre Langaas 68.30)
8404   Orie Lidköping Råda H21A 11.3km 66min bom5 stämpel-saknas (? 66)    
8404   Orie Alehof Bergum H21A 10.8km 78.57min bom5 (Ulf Einarss 73.30)
8404   Orie Öjetrampen Kabelv Fämmestad H21E 12.8km 88min bom5 (? 78)
840428 Orie Dalslandskavlen S5 8.4km 60min bom6 (? ?)
8404   Orie UOK Äskedraget H21E 12.5km 110min bom15 (Joakim Brinkenberg 80)
8404   Orie Stenungsund Svartedaken H21E 10.6km 98min bom6 (Joakim Brinkenberg 84)
8405   Orie 10mila Rörken Sista 15.2km 101min bom9 (? ?)
8405   Orie Åmål Slommerud H21E ?km 91min bom13 (? 69)
840617 Orie Myggkavlen Munkebo 5.8km ?min bom4 (? ?)
8406   Orie Knotakutet Rödjan ?km 46min bom6 (? 40)
840629 Orie 24tim Råda Lidköping 9km 56min bom1 (? ?)
840629 Orie 24tim Råda Lidköping 7km 43min bom1 (? ?)
840629 Orie 24tim Råda Lidköping 5km 32min bom2 (? ?)
840629 Orie 24tim Råda Lidköping 3km 22min bom1 (? ?)
840629 Orie 24tim Råda Lidköping 2km 14min bom0 (? ?)
840723 Orie 5-dag-1 BräkneHoby Roaby H21A1 8.8km 67min bom10 (? 53)
840724 Orie 5-dag-2 BräkneHoby Hjälmsa H21A1 9.1km 67.40min bom9 (? 57.20)
840725 Orie 5-dag-3 BräkneHoby Tokaryd H21A1 8.6km 62.30min bom10 (Sten Hjelm 53.30)
840726 Orie 5-dag-4 BräkneHoby Sjöarp H21A1 9.0km 55.20min bom2 (? 54.30)
840727 Orie 5-dag-5 BräkneHoby Hakarp H21A1 8.6km 61.03min bom5 (? 57) Total 22:de 25 min efter
840803 Orie Kroppefjällskavlen SV Håverud H21 ?km 70min bom15 (? 60)
840805 Orie UIS Stenshult H21A 10.6km 83min bom9 (? 71)
840808 Orie GÄMkavle TSK Lindveden  Ö1-3 6.2km 50min bom5 (? ?)
840812 Orie Gipen Myrtuvan H21E 12km 90min bom8 (Joakim Brinkeberg 71)
8408   Orie UltraLångDM Orinto Stockasjö H21A 20.7km 153min bom8 (? 143)
840902 Orie DM Ymer Fristad H21A 13.3km 109min bom14 (? 89
840909 Orie BudkavleDM Hagen H21 9km 66.30min bom5 (? ?)
840916 Orie Hjortsöndagen Hol H21A 12.6km 86.30min bom4 (? 81)
840930 Orie Flundrehof Lipered H21A 10.8km 91min bom14 (? 68)
841007 Orie Bergag Hunneberg Skogsvargarna H21A 11.2km 84min bom7 (Anders Carslss 70)
8410   Orie Kesbergskavlen Vårgårda Ö1 6.0km 40min bom6 (? 36.30
8410   Orie Ljungskile SV Skarsjön H21A 10.0km ?min bom? (? ?)

850312 Skid SkidOL DM Ulricehamn Blidsberg H21 16.5km 121min bom7 (? 114)
850313 Skid SkidOL DMkavle? Ulricehamn Blidsberg H21 ?km ?min bom7 (? ?)
850406 Orie Främmestad Råglanna H21AL 10.3km 78min bom8 (? 74)
850421 Orie Råhult Håltsås  H21E2 13.2km 99min bom6 (? 89)
8504   Orie 7manna Hakarpskartan i? 10?min bom20 (? 71)
8504   Orie 10milaträning Rämje ?km ?min bom3 (? 1min efter)
850501 Orie Svartedalen H21E 11.0km 109min bom? (? 85
850505 Orie 10mila Dunker S10 16.7km 108min bom3 (? 97
8505   Orie Åmål ev Svanskog H21E2 12.8km ?min bom0 (? ?)
8506   Orie Hunneberg 5.0km ?min bom? (? ?)
8506   Orie Knotakutet Hunneberg 6.5km ?min bom? (? ?)
8506   Orie LångDM Olsfors H21 20.4km 173.37 bom? (LennartL 144.07)
850630 Orie 24tim Ryda Almesåsen 2km ?min bom? (? ?)
850630 Orie 24tim Ryda Almesåsen 5km ?min bom? (? ?)
850630 Orie 24tim Ryda Almesåsen 9km 73min bom14 (? 54)
850706 Orie Kville Öneskymta H35A 8.0km 64min bom6 (? ?)
8507   Orie Grimeton Halland H35A 8.3km ?min bom4 (? ?)
850722 Orie 5-dag-3 Falun Bjursås Åsbo  H21AL3 10.5km 72.02min bom9 (? 63) Total ?:de ? min efter
850723 Orie 5-dag-3 Falun Linghed H21AL3 10.8km 78.43min bom7 (? 65) Total ?:de ? min efter
850724 Orie 5-dag-3 Falun Karlsby H21AL3 10.0km 66min bom5 (? 61) Total ?:de ? min efter
850725 Orie 5-dag-4 Falun Grycksbo H21AL3 10.3km ? bom? (? ?) Total ?:de ? min efter
850726 Orie 5-dag-5 Falun Lugnet H21B togFelKarta! 6.7km 39min bom4 (? ?) Total ?:de ? min efter
8508   Orie TSK Rämje kontrollplockning
8508   Orie Myrtuvan Gipen H21AL 9.8km 75.32 bom1 (TomasL 71.10)
8508   Orie Dalsrostock H21 7.0km ?min bom? (? ?)
850803 Orie Kullingshof NO Magra H35A 9.2km 84min bom13 (? 76)
850810 Orie Wilske H35A 8.1km 63.50min bom4 (? 62.30)
850812 Orie FAIK Kinnared H21AL 10.2km 88min bom11 (? 72.50)
850817 Orie Bengtsfors NV H21A 9.0km 75min bom3 (? ?)
850818 Orie Grendekavlen Prestebakken S6 9.2km 88m8 bom13 (? 68)
850824 Orie UOK Ålslån H21AL 9.6km 95min bom15 (? 73)
850825 Orie GÄMdag Skogsv Finnsbo H21A 9.3km 82min bom15 (? ?)
8509   Orie Slusskavlen Onsjö-Björndalen S1 10.5km ?min bom? (? ?)
850901 Orie DM Gällstad GrönaHög H35A 9.7km 71.15 bom2 (Tvåan RuneL 72.14)
850909 Orie BudkavleDM Ramnaslätt Borås H21-2 10.6km 87.35 bom10 (? 78)
850916 Orie Alehof Relsbo H21A 10.5km 92min bom6 (? 87)
850922 Orie Hjortgården H21A 12.0km 90.39 bom4 (? 86.40)
851006 Orie Limmared Tranean H35A 9.2km 65.09min bom5 (? 64.15)
851013 Orie Ursand H21A 10.6km 80min bom11 (? 66)
851020 Orie Ljungskile N Skarsjön H35A 8.4km 67.20min bom4 (Tvåan ? 71.50)
851027 Orie Smålandskavlen Vimmerby crossbanan Ö4 12.0km 89.08min bom11 (? 72)

860209 Skid Karolinerloppet H21 30km 112.30min
860215-860315 (ca) Mariestad Rödjan fängelse träning skidor+löpning
860323 Orie SAIS Brastad Ö H35A 8.8km 66.30min bom3 (? ?)
860329 Orie Främmestad Kabelv H21E 12.2km 84.40min bom3 (? ?)
860406 Orie Landehof Björred D1-bana med UllaG pga förkylning 
8604   Orie LångDM Klyftamo Sparresäter H35 16.3km 143min bom9 avblåst pga snöfall (TorgnyP ?)
8604   Orie Sjumanna Halmstad Oskarström S7 ?km 122min bom9 (? 101
8604   Orie Kullingshof Ornunga H21E 14.0km 94min bom4 (LennartL 80)
8604   Orie Skogshj Hol H21E 13.6km 91.40min bom6 (TordH 87.40)
8604   Orie 10milaträning Främmestad ?km ?min bom? (? ?)
8605   Orie 10mila Riksten 12.8km 90min bom9 (? 78
860508 Orie Åmål PersbynSM85 H35A 9.2km 76.11min bom5 (Tvåa ? 79.10)
860511 Orie Skärmen Stigen H21A 10.9km 93min bom6 (? 82)   
8605   Orie Ursand 1 5.4km ?min bom? (? ?)   
860612 Orie Myggkavlen Öresjö 5.7km ?min bom3 (Tvåa StenH någon sek efter) 
8606   Orie Gipenträning Myrtuvan ?km ?min bom? (
860618 Orie KMkavlen 2.8+2.6+3.5=8.9km 53.45min bom3 (TomasA 52.50)
8607   Orie 24tim Floby vit 2km 10.40min bom0 (? ?)
8607   Orie 24tim Floby orange 4km 27.40min bom4 (? ?)
8607   Orie 24tim Floby ? 3km 19.30min bom4 (? ?)
8607   Orie 24tim Floby ? 6km 39.40min bom1 (? ?)
8607   Orie 24tim Floby ? 8km 51.30min bom6 (? ?)
860715 Orie VetVM Flaggtreff Norge Nordskogen H35 kval1 8.3km 64.32min bom5 (? 58.35)
860716 Orie VetVM Flaggtreff Norge Svarverudskogen H35 kval2 8.2km 69min bom5 (? 62)
860718 Orie VetVM Flaggtreff Norge Sydrundan H35 final 9.8km 85.59min bom12 (? 72)
860721 Orie 5-dag-1 Borås Ryda-Kyperedssjön H35AL 8.8km ?min bom? (? ? Total ?:de ? min efter
860722 Orie 5-dag-2 Borås Ymergården-Frufällan H35AL 8.1km ?min bom? (? ? Total ?:de ? min efter
860723 Orie 5-dag-3 Borås Ymergården H35AL 8.4km 60min bom4 (? 56 Total ?:de ? min efter
860724 Orie 5-dag-4 Borås Bråt-Rydboholm H35AL 8.4km ?min bom? (? ?) Total ?:de ? min efter
860725 Orie 5-dag-5 Borås Bråt H35AL 8.4km 75min bom11 (? ?) Total ?:de ? min efter
8607   Orie Gipen Västerlanda H21E 11.5km 112min bom8 (? 86)
860809 Orie Götalands FileHajdar Gotland H35 11.5km 78min bom13 (TomasJonsson 66)
860810 Orie Fjäle Gotland H35A 8.8km 58.40min bom6 (HåkanGustafs 51)
860814 Orie GÄMkavle Fjäll Stenungsund S3 5.7km ?min bom14 (? ?) TomasL-1--JörgenH-3--PI-4
860817 Orie Kungälv Hallekullen H35A 8.2km 88.40min bom13 (? 83)
860824 Orie GÄM Gipenäs H21 7.4km 64.30min bom5 (IngemarA 61.30)
8608   Orie Gipen Västerlanda 
860831 Orie VSK Starkebo H35A 9.9km 75.30min bom9 (CG Johanss 69)
860907 Orie DMkavlen Lassalyckan Ulricehamn H21 9.9km 62.50min bom6 (? ?)
860914 Orie OKF Sandbacken H21 11.0km 82min bom6 (? 75
860928 Orie Alehof Lövgärdet H21AL 11.0km 83.23min bom8 (NilsH 81.33)
860921 Orie Gbg Låddebo H35A 9.2km 74min bom5 (Tvåan ? ?)
861005 Orie LångDM Hunneberg H35A 16.6km 115.37min bom4 (Tvåan RuneL 121)
861020 Orie Ljungskile Ö Skarsjön H35A 8.2km 74min bom? (Tvåan ? 69)
861018 Orie IFK-kavlen Skatås Öppen4 7.5km ?min bom1 (? ?)
861026 Orie Smålandskavlen Bor Värnamo Öppen5 14km 106min bom10 (? 85)
8610   Orie Hylte Nyebro H35 17.5km ?min bom? (? ?)

8701   Skid SkidOL Hestra Ekås H35 ?km 105.40min bom6 (Tvåan 109)
870208 Skid Karolinerloppet H21 30km 99.33min
870221 Skid SkidOL DM Faik Mösseberg H35 ?km 97min bom9+felst (? ?)
8702   Skid SkidOL Svärdsjö H35 ?km 78min bom4 (Tvåan ?)
8702   Skid SkidOL Svärdsjö H35A ?km 67.03min bom4 (? 64.53)
8703   Skid SkidOL Sognsvann Oslo
8704   Orie TSOK Skälsbo ? ?km ?min bom? (? ?)
8704   Orie Partille-Gunnilse H35A 9.5km 82min bom8 (? 77)
870418 Orie Främmestad Kabelv H21AL 11.8km 86.59min bom10 (? 78.30)
870420 Orie Lidköping Järpås H21AL 12.4km ?min bom? (? ?) 
870426 Orie LångDM Kinnaström H35L 16.9km ?min bom? (? ?) 
8705   Orie 10milaträning kabelv ?min bom? (? ?) 
8705   Orie Myggkavlen Hunneberg  6.4km ? bom? (? ?) Databryggan ?->?
870503 Orie 10mila Gimo S10 118min bom22 (? 95) TSOK2 93->85
870516 Orie Idkerberget H35A ?km 78min bom9 (? 65)
870515 Orie Siljanskavlen Jutjärns Kalkbrott ?km 73min bom14 (? 51)
870613 Orie Jukolakavlen Hälvälä S7 14.7km 104min bom7 (? 83)
8707   Orie Hjortg ?10km 
8707   Orie Hjortg 8.0km 
8707   Orie Hjortg 4.0km 
8707   Orie VeteranVM Österrike Riedlingsdorf träning
8707   Orie VeteranVM Österrike Niklashof träning
8707   Orie VeteranVM Österrike Pinkafeld H35 ?km 69 bom4 (? 63) Total ?:de ? min efter
8707   Orie 5-dag-5 Österrike Standwald H35 ?km 42.30 bom2 (? 39) Total ?:de ? min efter
8707   Orie 5-dag-4 Österrike Mönchkirchen/Hartberg H35 ?km 67 bom4 (? 56) Total ?:de ? min efteri
8707   Orie 5-dag-3 Österrike Mönchkirschen Schweig Kogel H35 ?km 62 bom10 (? 62) Total ?:de ? min efter
8707   Orie 5-dag-2 Österrike Am Forst H35 ?km 56.18 bom2 (? 52) Total ?:de ? min efter
8707   Orie 5-dag-1 Österrike Hochkugel H35 ?km 73 bom10 (? 57) Total ?:de ? min efter
870728 Orie 5-dag-1 Norrköping Söderköping  H35AL 9.2km 68 bom8 (? 56.) Total ?:de ? min efter
870727 Orie 5-dag-2 Norrköping Tinnero H35AL 9.1km 72 bom9 (? 48.) Total ?:de ? min efter
870726 Orie 5-dag-3 Norrköping Kolbyttemon H35AL 9.0km 70 bom8 (? 54.) Total ?:de ? min efter
870725 Orie 5-dag-4 Norrköping Häradstorpet H35AL 8.9km 70 bom2 (? 59.) Total ?:de ? min efter
870724 Orie 5-dag-5 Norrköping Strömsfors H35AL 9.0km 77.21 bom16 (? 58.) Total ?:de ? min efter
870801 Orie FAIK SMkarta86 H35A 9.5km 79.30 bom8 (C-G J 71)
870808 Orie Kvillebyn Amundshatt  Götalandsi H35A 8.9km 81.29 bom4 (RuneL 70)
870809 Orie Kullingshof Eklanda H35A 9.9km 112.38 bom18 (RuneL 80)
870816 Orie Tranan BrandsmoÖst H35A 9.8km 77.22 bom7 (? 68)
870822 Orie Herrljunga Olofstorp H35A 9.1km 72.17 bom5 (Skenekille 69)
870823 Orie Istrum Kulhult H35A 9.7km 75.17 bom4 (? ?)   
870827 Orie GÄMkavlen LillaEdet H21-1 5.1km 45.11 bom3 (TomasL 44.30)   
870830 Orie DM Unden Lindhult H35A 10.0km 89.43 bom11 (C-G Johanss 71.)
870906 Orie DMkavlen H21-4 Bolltorp Alingsås 8.9km bom9 (? ?)
870908 Orie VSK Starkebo H35A 10.1km 85.08 bom9 (? ?)
870913 Orie UOK SV Bulid H35A 9.9km 98.41 bom27 (C-G Strand 78.)
870919 Orie IFväster TorslandaLilleby H35A 9.0km 90.45 bom11 (C-G Strand 78.14)
870920 Orie Säffle Kärrholmskartan H35A 10.5km 92.20 bom6 (GöranE 90.57)
870927 Orie Alehof NÖ Risveden H35A 10.5km 76.51 bom2 (TommyE 70.)
871004 Orie Skogsvarg Hunneberg H35A 9.2km 73.37 bom10 (Tvåan ?)
871017 Orie IFKgbg Skatås Ö-S3 6.9km 48.30 bom0 (ev Anders Sjögren 43.)
871018 Orie Ljungskile Nfjäll H35A 8.8km 69.55 bom8 (Tvåan ?)
871101 Orie Hyltes2mil Ätran H35A 17.1km 132.14 bom1 (StigJ 123.)
871114 Orie KMkavle GamleDal 6km 44.14 bom2 Lag HelenaJ, Torbj, PI 
871115 Orie Skoghshj Sprintcup Klockaregårdskullen 1.5+2.5+1.5=6km 12+15+12=39min Bom3 (Ingo 38)

881119 Orie KMkavle Velanda A 1.9km 11.08 bom0.15 (? ?)   
881119 Orie KMkavle Velanda B 2.2km 15.42 bom0 (? ?)   
881119 Orie KMkavle Velanda C 3.2km 25.22 bom4.15 (? ?)   
881030 Orie Smålandskavlen Gnosjö S5 15.5km 118.47 bom19.15 (Ev HåkanE 90.)
881023 Orie GOK Skatås H35A 8.8km 71.34 bom4.15 (BoH 66.05) 
881020 Orie NattKM Ursand H35 6.6km 59.03 bom8.00 (HansE 57.) 
881015 Orie 25manna Järfälla 7A 4.4km 25.34 bom2.00 (? ?) 
881009 Orie Skogsv Hunneberg H35A 8.3km 74.50 bom8.45 (Tvåan 77.) 
881001 Orie Provlöp Vikingatr TSOKstugan H35A 8.7km 65.30 bom3.45 (? ?) 
880925 Orie Alehof Kvarnabo NÖ Risveden H35A 9.6km 70.43 bom6.45 (StenÅkeN 64.)
880918 Orie Skogshj Älgaråsen H21E 1086km 90.13 bom8.15 (HansM 76.07)
880917 Orie Svenljunga SO H35A 9.1km 73.48 bom8.45 (TorgnyP 69.23)
880911 Orie GÄM KOK Bergsjön H35 7.8km 65.13 bom5.45 (HansE 61.51)
880904 Orie UOK Bulid H35A 9.8km 86.53 bom7.45 (Tvåa HansE 88.)
880903 Orie Lerum Ljungslätt H35A 9.6km 83.40 bom11.45 (MagnusR 79.41)
880828 Orie DM Bredard Ö Vadalenl H35A 9.0km 71.30 bom4.45 (BoH 69.35)
880821 Orie Majorna Björkered H35A 9.4km 76.04 bom7.17 (HAnsOlof H 70.)
880820 Orie GötalandsM Gynge Rågeboda H35A 10.6km 99.46 bom8.47 (WillyO 80.)
880814 Orie BudkavleDM FAIK Utvängstorp H35-3 8.6km 58.14 bom2.24 (? ?.)
880814 Orie BudkavleDM FAIK Utvängstorp H35-3 8.6km 58.14 bom2.24 (? ?.)
880807 Orie H43kavlen Hällestad S3i natt 10.8 km 79.30min bom9.43 (? 70.) 
880807 Orie H43kavlen Hällestad S9 9.0 km 65.37min bom7.43 (Kurpa 59.) 
880729 Orie 5-dag-5 Sundsvall Bergsåker H35AK 6.8km 44.13 bom0 (? 42.) Total ?:de ? min efter
880728 Orie 5-dag-4 Sundsvall Njurunda  H35AK 6.5km 44.13 bom15 (IngemarG 43.) Total ?:de ? min efter
880727 Orie 5-dag-3 Sundsvall SödraBerget H35AK 6.1km 49.49 bom9 (IngemarG 38.50) Total ?:de ? min efter
880726 Orie 5-dag-2 Sundsvall Timrå H35AK 6.5km 60.11 bom8 (OlleKlarström 82.) Total ?:de ? min efter
880725 Orie 5-dag-1 Sundsvall Hällom H35AK 6.7km 50.31 bom5 (TimoVerila 49.16) Total ?:de ? min efter
880722 Orie VetVM Åmål H35Bfinal 8.3km 58.20 bom4 (? 54.)
880720 Orie VetVM Åmål H35Akval2 9.7km 74.36 bom12 (HannuKorpa 57.30)
880719 Orie VetVM Åmål H35Akval1 9.6km 60.57 bom3felst (SigurdDahli 57.34)
880713 Orie Hällefors-3 Sävsjö H35A 9.0km 65.13 bom4 (? ?)
880712 Orie Hällefors-2 Sävsjö H35A 8.5km 63.57 bom4 (KalleW 60.42)
880711 Orie Hällefors-1 Sävsjö H35A 8.6km 62.05 bom0 (MarkoP 61.49)
880705 Orie Träning Utby långa 6.7km 60.36 bom1 (? ?)
880703 Orie Idefjorden Fragonkullen H35A 6.9km 68.00 bom4 (Huseby 62.45)
880702 Orie 24tim OKF Trehörningen Fem 5.1km 43.59 bom4 (? ?)
880702 Orie 24tim OKF Trehörningen Fyra 4.3km 31.16 bom3 (? ?)
880616 Orie Myggkavlen Mukebo S1 6.1km 40.17 bom5 (BjörnK 34.)
880523 Orie Kopparkavlen Ruptjärn 3-3 11.9km 74.06 bom5 (? 62.)
880522 Orie Bjursås Hemmingsbo H35A 5.4km 41.53 bom8 (ÖrjanS 30.40)
880521 Orie Karlsbyheden Ruptjärn H35A 9.2km 60.09 bom1 (SVenOlofW/BjrörnA 58.28)
880514 Orie Åmål SMkartan86 H35A 8.9km 63.13 bom3 (StenÅkeN 61.)
880512 Orie Skärmen Hjärtsäter H35A 8.4km 83.53 bom10 (TomasAlbinss 78.)
880508 Orie 10mila Långdunker S9 9.4km 78.34 bom15 (? ?.)
880501 Orie Orinto Stockasjö H35A 9.3km 69.47 bom3 (BoH 67.27)
880424 Orie LångDM Kinnarumma H35 15.7km 111.37 bom5 (Tvåan ?)
880423 Orie Tolered S Hindås H35 5.6km 47.36 bom7 (TorgnyP ?)
880420 Orie 10milaträning Kabelv 8.6km 52.41 bom2 (JoakimB 50.)      
880416 Orie Hestra Hedared H35A 9.7km 73.35 bom0 (ClasGöran J 69.45)
880412 Orie 10milaträning Främmestad 8.2km 56.41 bom5 (StefanJ ? .)      
880410 Orie Landvetter NO H35A 8.6km 67.00 bom1 (? ?)
880404 Orie Fjärås Gällinge H35A 9.6km 75.03 bom4 (BoH 71.25)
880402 Orie OK Nacke Nackhälla H35A 8.6km 83.00 bom12 (? ?)
880312 Skid SkidOL DM Lugnet Falun H35A 13.8km 91.17 bom2 (? ?)
880227 Skid SkidOL GM Mattilla H35A 13.1km 86.30 bom0 (Tvåan ?)
880228 Skid SkidOL GM+DMkavle Mattilla H35-44 8.3km 54.37 bom2 (? ?) TSOK vann Lasse, Hasse,PI

890325 Orie Öjetrampen Råglanna H35A 10.km 67.13 bom4.00 (Tvåan ?)   
890327 Orie Fjärås Skärsjökartan H35A 9.4km 75.52 bom3.45 (KalleL 68.)
890327 Orie SAIS Fjällakartan H35A 9.5km 72.14 bom4.45 (BrorW 69.)
890409 Orie Provlöp Vikingstr Utby H35A 8.1km 83.38 bom6.45 (? ?)
890413 Orie Provlöp Vikingstr Utby H40A 7.9km 69.17 bom1.45 (RuneL 64.)
890416 Orie LångDM Kullingsh Eklanda H35A 15.4km 111.14 bom4.00 (Tvåan 117.)
890423 Orie IFKGbg Rävlanda H35A 9.8km 71.24 bom2.30 (L-E Johanss 69.44) 
890426 Orie 10milaträn Kabelv H21E 9.1km 66.21 bom10.30 (PeterC 52.) 
890430 Orie Brattås V Tyfta H35A 8.3km 75.11 bom7.45 (LennartH 68.02) 
890501 Orie Orinto Slätthult H35A 8.3km 78.51 bom14.00 (MagnusR 64.) 
890504 Orie UOK Kurveröd H35A 8.6km 63.57 bom1.45 (Tvåan 69.) 
890507 Orie 10mila Bogesund sista 15.6km 109.51 bom10.45 (HåkanE 85) 
890513 Orie Skärmen Stigen H35A 8.3km 65.55 bom4.45 (Tvåan 70.) 
890514 Orie Åmål VetVMkartan H35A 8.7km 61.14 bom5.30 (Huseby 59.41)
890615 Orie Myggkavlen Slätth S1 5.9km 36.41 bom1.30 (TomasL 33.)
890621 Orie Knotakutet Ursand Långa 6.0km 40.31 bom4.30 (TomasA 33.)
890708 Orie 24tim Främmestad Sju 6.8km 46.28 bom4.00 (? ?)
890708 Orie 24tim Främmestad Fem 5.0km 29.26 bom0.45 (? ?)
890708 Orie 24tim Främmestad Fyra 4.1km 27.26 bom3.45 (? ?)
890708 Orie 24tim Främmestad Tre 3.1km 18.47 bom0.15 (? ?)
890710 Orie Hällefors-1 Öhrling H35A 8.9km 65.23 bom5.00 (IngemarG 60.08)
890711 Orie Hällefors-2 Öhrling H35A TogFelKartaSprang-InteHelaBanan
890712 Orie Hällefors-3 Öhrling H35A 8.2km 67.44 bom5.00 (? ?)
890717 Orie 5-dag-1 Östersund Krokom H35AK 6.8km 47.55 bom5.30 (TerjeW 43.30)
890718 Orie 5-dag-2 Östersund Österåsen H35AK 7.2km 53.31 bom5.30 (RuneL 46.) 12:a 9min efter
890719 Orie 5-dag-3 Östersund Fanbyn H35AK 7.1km 69.20 bom15.30 (? 51.) 20 24min efter
890720 Orie 5-dag-4 Östersund Stugun H35AK 7.5km 60.13 bom6.30 (GöranE 51.) 24 26min efter
890721 Orie 5-dag-5 Östersund H35AK 7.4km 52.42 bom8.00 (LennartK 43.) Total 30:de 34 min efter
890730 Orie H43kavlen Djupsjö S10 9.8 km 64.20min bom2.15 (Kurpa 59.) 
890805 Orie GötalandsM Alingberg Halland H35A 10.2 km 96.27min bom7.45 (WillyO 79.)
890806 Orie Gipen Hjärtum H35A 8.3 km 72.21min bom5.30 stämpelSaknas  (HenrikU 74.)
890812 Orie Mullsjö Häggåsen H35A 8.1 km 55.27min bom1.15 (ArneJ 50.30)
890813 Orie Tibro Skallhult H35A 9.3 km 82.55min bom22.15 (ev TomasS 58.)
890814 Orie Gandvik Valle H35A 6.6 km 45.14min bom2.30 (ev TomasS 39.)
890817 Orie FAIK Härja H35A 9.8 km 71.44min bom4.45 (GertP/BGMåns 69.40)
890819 Orie Sisu Källefall VM89 H35A 10.4 km 66.44min bom3.00 (KalleL 63.)
890820 Orie Västanfläkt Hemsjö/Edsås H35A 9.7 km 83.28min bom6.45 (Tvåa Hålsjö 85.)
890822 Orie OKF Gämkavle Tranebo H135-3 3.7 km 23.29min bom2.00 (? ev 22.10)
890827 Orie BudkavleDM Skogstj Älgaråsen H35-3 7.6 km 52.29min bom2.45 (KjelllM 48.)
890903 Orie DM Fristad NO H35A 9.7 km 71.30min bom6.00 (KjellM 62.50)
890910 Orie GÄM Alehof Hjortgården H21 9.5 km 76.42min bom6.30 (IngemarA 68.55)
890924 Orie Alehof Risveden H35A 9.7 km 72.32min bom2.45 (? ?)
891001 Orie Hestra Hedared H35A 10.6 km 73.05min bom0.30 (Tvåa BjörnP 74.50)
891008 Orie VSK Ursand H35A 8.9 km 68.14min bom11.30 (LarsE 62.40)
891015 Orie Skogshj Stadsskogen H35A 7.2 km 53.15min bom2.00 (TomAkarls 52.25)
891021 Orie Slusskavlen Hjärtum S4 6.4 km 41.14min bom2.00 (? ?)
891022 Orie Majorna  Lärje H35A 7.6km 79.49min bom7.30 (MengtJ 72.)
891029 Orie Tranan Nittorp H35A 9.4km 60.12min bom1.00 (Tvåan 63.))
891104 Orie KMkavlen Skälsbo Sista 5.8km 42.00min bom2.00 (BengtN 37.21)
891118 Orie Uddevalla patrull BoH+jag H35 14.1 km 94.07 min bom0 Vi vann totalseger med handicap

900326 Orie IFKGbg Skatås H35A 9.3km 77.16 bom6.45 (Georgss 65.)   
900327 Orie Träning Utby Långa 9.3km 84.32 bom0 (? ?)
900401 Orie Rigor Rigortorpet H35A 9.0km 63.00 bom1.45 (Georgss 62.16)   
900403 Orie Träning TSOKstugan Långa 9.4km 68.43 bom0.45 (? ?)
900408 Orie Landehof Råhult H40A 8.0km 62.55 bom10.15 (RuneL 51.16)
900414 Orie Öjetrampen Åsaka H40A 9.1km 55.28 bom1.30 (Tvåan RuneL 15sek efter)
900416 Orie Lidköping TolsjönNV H35A 10.4km 72.48 bom8.15 (GöranE 67.)2)   
900421 Orie Vårspretten Halden Krokvann S5 7.4km 51.21 bom4.15 (? ? )   
900422 Orie Tolered PartilleGunnilse H35A 8.8km 73.29 bom3.00 (BengtJ 70.42)   
900424 Orie Träning Utby Långa 9.2km 85.29 bom2.45 (? ?)
900428 Orie LångDM UlricehamnSyd H40A 12.8km 107.37 bom3.00 (TorgnyP 99. MatsS 94.)
900429 Orie UIS Gustafsberg H35A 8.2km 87.00 bom13.00 (IngeJ 72.51)
900501 Orie Kullingshof Eklanda H40A 8.1km 69.12 bom9.15 (TorgnyP 61.38)
900506 Orie 10mila Norrtälje S9 10.6km 65.20 bom2.00 (? ?) 
900512 Orie Edkavlen S11 5.9km 40.21 bom0.30 (? ?) 
900513 Orie Åmål Väst H40A 9.0km 65.20 bom6.15 (RuneL 61.27) 
900515 Orie Träning Ursand VSK Långa 7.2km 61.00 bom8.15 (TomasA 45.)
900522 Orie Träning UOK Klämma Långa 7.9km 79.23 bom4.30 (JonasOlss 66.)
900602 Orie Voss-1 SO Voss     H40AL 5.7km 52.00 bom7.30 (AtleJacobsen 40.51)
900603 Orie Voss-2 Sandfjellet H40AL 6.3km 53.25 bom2.45 (EgilEriksen 48.)
900604 Orie Voss-3 Dyrvedalen H40AL 6.1km 49.22 bom3.00 (? ?  900614 Orie Myggkavlen Sista 5.9km 40.54 bom5.30 (? ?
900630 Orie Provlöp Vikingstr H35A 9.7km 93.02 bom6.45 (? ?
900711 Orie Gotland-1 Svens H40A 7.6km 44.55 bom4.30 (Skalberg 39.34)  
900712 Orie Gotland-2 UllaHau H40A 7.9km 50.19 bom2.30 (Tvåan 50.30)
900713 Orie Gotland-3 UllaHau H40A 7.2km 50.30 bom6.00 (LeifJonss 46.44)
900723 Orie 5-dag-1 Göteborg Ale H40AL 7.4km 53.43 bom1.45 (BjörnN 49.06)
900724 Orie 5-dag-2 Lindome H40AL 7.4km 58.35 bom5.30 (MagnusHaraldss 50.35)
900725 Orie 5-dag-3 Lerum H40AL 7.7km 57.22 bom6.15 (Finne 50.57)
900726 Orie 5-dag-4 Härryda H40AL 8.1km 58.52 bom4.15 (Kaj Jörgensen 49.)
900727 Orie 5-dag-5 Partille H40AL 7.2km 53.44 bom2.15 (Kaj Jörgensen 49.45) total 10:as
900805 Orie H43kavlen RydaKärr S10 10.1 km 81.09min bom5.15 (Lillstrand 66.) 
900811 Orie Mullsjö Häggåsen H40A 8.1 km 60.21min bom6.15 (ArneJ 52.45)    
900812 Orie Sisu VMkartan89 H40A 8.6 km 54.19min bom3.00 (RuneL 53.47)    
900819 Orie Skene Öxabäck H40A 8.5 km 62.55min bom1.45 (CG Strand 57.06)
900818 Orie VetSM Lötbodalen Gnesta  H40A 8.5km 64.27min bom7.30 (BjörnNordin 51.)
900826 Orie Skogshj Vagnhed H40A 7.6 km 63.32min bom1.00 (CH Anderss 60.22)
900903 Orie Getlycke Volvoträning 4.0 km 30.33min bom2.00 (? ?  )
900909 Orie DMkavlen Rydboholm Rogås H35-3 7.2 km 53.25min bom3.45 (? 49.)
900915 Orie GÄM OKF Tranebo H35 7.8 km 60.15min bom3.15 (JanÅkeS 58.59)
900923 Orie Alehof S Vättlefjäll H40A 8.3 km 69.07min bom5.45 (RuneL 60.05)  
900929 Orie TSK Slusskavlen Forsbacken K2 5.9 km 35.09min bom1.15 (? 33.)  
900930 Orie VSK Starkebo H35A 9.0 km 69.42 min bom5.00 (JohanC 66.30)
901007 Orie Kinnaström KinnahultIP H40A 4.4 km 39.33 min bom1.30 (RuneL 34.23)
901013 Orie 25manna Nacka a8 4.5 km 30.10 min bom1.15 (? ?)
901014 Orie Skogsvarg Hunneberg H35A 9.3 km 85.52 min bom20.30 (BengtA FIK 71.)
901020 Orie FAIK Serien Mösseberg 1-H2 7.4 km 52.41 min bom3.00 (GöranP 44.)g 73.22)
901028 Orie Ljungskile Skarsjön H21A 11.7 km 92.45 min bom6.30 (Klas Dalberg 73.22)
901103 Orie KMkavlen Getlycke s3 8.6 km 64.40 min bom9.00 (Tomas Anderss 55.)
901104 Orie SAIK Tollered Öst H40A 7.5 km 70.27 min bom9.00 (CH Anderss 65.47)
901117 Orie Uddevalla patrull JörgenH+jag M9 9.2 km 65.00 min bom2.00 (? 64.21)

910324 Majorna HisingsParken H40A 6.3km 64.28 bom12.45 (Hasselgren 59.15)
910326 Provlöp Vikingat Getlycke H18E 7.9km 74.36 bom4.45 (? ?) 
910328 Provlöp Vikingat Getlycke H40A 8.2km 74.41 bom3.00 (? ?) 
910330 Främmestad StMelby H40A 8.2km 64.07 bom5.30 (IngemarGard 63.07) 
910407 Floby N H40A 8.7km 56.32 bom2.00 (StigJ 54.56) 
910414 Stångenäs BudkSM-kartan H40A 8.0km 74.05 bom5.00 (JohanÅlund-H18E 67.)
910416 Kabelv 10.0km 71.05 bom0 (? ?)
910421 Nittakartan LångDM 12.9km 96.14 bom5.15 (TorgnyP 86.26)
910428 OkGränsen Kärrakartan H40A 9.0km 61.14 bom2.30 (Tvåan 61.22)
910501 Brattås Rörtjäörn H35A 8.4km 65.32 bom3.15 (MatsStrandhage 61.30)
910505 Lysterfjäll Stenungsund H21A 10.8km 90.59 bom5.30 (StenG 74.30)
910505 Skärmen Ragnerud H40A 7.6km 59.27 bom4.00 (BoH 53.50)  
910511 Orie IGrensekurirensSpår S11 5.4km 37.01 bom1.30 (? 33.40)
910512 Åmål Hanebol H40A 8.0km 54.50 bom3.30 (KjellM 52.06)
910518 Gagnef S Insjön H40A 8.8km 62.54 bom3.00 (KjellM 59.)
910519 Leksand Asaklitt H40A 6.4km 54.21 bom6.45 (PerÅke Erikss 46.)
910520 Siljandkavlen Grönklitt Str5 7.8km 50.50 bom0.45 (? ca 45)
910530 KMbudk Getlycke Str3 7.0km 58.01 bom5.45 (1sek före tvåan)
910602 Provlöp Flym Getlycke 4.3km 40.42 bom1.00 (? ?)
910613 Myggkavlen Hunneberg H125 4.0km 26.27 bom1.15 (IngvarÅ 22.50)
910618 Knotakutet Öresjö H2 4.4km 29.34 bom2.15 (? ?)
910622 GrossLaabenZee H40A 7.9km 51.29 bom2.00 (Tvåan 52.)
910622 GrossLaabenZee Stafett 5.5km 37.07 bom2.45 (BG Månsson 31.25) HåkanA-PI-IngvarÅ vi vann !
910706 Morokulien-1 H40A 5.3km 40.42 bom0 (Tvåa WillyGrönstad 41.07)
910707 Morokulien-2 H40A 6.0km 64.05 bom14.00 (? ?)
910722 Orie 5-dag-1 Arboga Kolsva H40AK2 6.7km 52.08 bom9.30 (C-G Johanss 42.)
910723 Orie 5-dag-2 Arboga Suraha H40AK2 6.8km 51.09 bom6.15 (C-G Strand 43.58)
910724 Orie 5-dag-3 Arboga Riddarh H40AK2 6.2km 41.22 bom3.00 (C-G Johanss 40.40)
910725 Orie 5-dag-4 Arboga Västerås H40AK2 6.9km 48.45 bom5.30 (Ola Karlss 41.)
910726 Orie 5-dag-5 Arboga SÖ H40AK2 6.6km 45.33 bom0.45 (C-G Strand 42. TotalTognyPetterss 22min före 
910804 Orie H43-kavlen Malexander Str9 8.9km 72.27 bom9.45min (ev Svens 56.)
910804 Orie Gipen Röstorp H35A 8.1km 65.29 bom1.00min (TomasLundgr 62.46) 
910814 Orie GÄMkavlen Hunneberg 3.6km 29.58 bom5.00min (? ?) ToreRipa33-LarsE33-PI
910818 Orie Skene Berghem H40A 8.6km 63.49 bom4.15min (CH Anderss 63.42) 
910824 Orie Herrljunga Sämssjön kortDM 4.2km 34.38 diskasd-pga-saknad-st bom8.00 (JanÅke Axelss 27.05)
910825 Orie Gandvik Krösebacken DM 8.8km 58.11 bom2.45 (TorgnyP 54.30)      
910827 Orie Provlöp Slusskavlen K1-7 8.0km 76.53 bom3.00 (? ?)      
910901 Orie VSKstugan budkDM H35 7.4km 52.07 bom4.30 (GöranP 50.34)
910903 Orie Provlöp Slusskavlen K1-7 7.5km 78.37 bom9.00 (? ?)      
910908 Orie Bredared Vängtorp H40A 7.3km 67.16 bom12.30 (BoH 54.30)
910914 Orie Kroppefjäll Högesjö H40A 7.9km 67.19 bom6.00 (Tvåan 70.)
910915 Orie TSK Forsbacken GÄM H40A 6.9km 67.01 bom9.15 (YngveNilss 64.35)
910921 Orie Skogshj Älgaråsen H40A 5.8km 43.32 bom1.15 (Tvåa CH Anderss 1 min efter)
910922 Orie Hestra Hedared H40A 8.8km 73.37 bom10.30 (BoH 64.)
910929 Orie Tolered Mollsjönäs H40A 7.9km 61.20 bom6.30 (? ?)
911006 Orie Kesbergskavlen Ö2 5.2km 34.40 bom4.00 (? 29.40) Jerker-PI-Linda-Ville-Gamen-9:a
911012 Orie 25man D2 5.8km 42.54 bom4.00 (? ?) sprang-direktb-efter-diskn-av-laget
911013 Orie Skogsvarg Hunneberg 7.7km 57.35 bom1.45 (TognyP 54.45)
911020 Orie Sisu Hellidsberget Västgötaserien H2 7.7km 49.25 bom2.15 (MarkusBoden 42.)
911027 Orie Ulricehamn Timmele kortDM 4.2km 34.49 bom8.15 (BoH 25.50)
911103 Orie Hyltebruk H40 12.9km 87.28 bom2.15 (BG Månsson 80.35)

920308 Orie Hallandsstaf Stjärnarp H120-3 7.2km 43.05 Bom1.30 (? 40.) LarsE14-6min--HansE10-14min-PI4-?
920322 Orie Kvillebyn Skymta H35A 8.2km 80.28 bom14.45 (StenG 64.21)
920329 Orie Sävedalen Högsered H40A 8.3km 80.28 bom14.45 (StenG 64.21)
920405 Orie Stångenäs BudkSM-90-kartan H35A 8.0km 79.38 bom7.15 (Jan Kårby 73.06)
920411 Orie Lidköping LångDM RTolsjö Ö H40Al 14.4km 102.40 bom6.00+felst (Håkan Löv 108.))
920412 Orie Kullingsh Bråttensby H40A 7.5km 58.07 bom2.45 (TorgnyP 55.20)
920418 Orie Främmestad STMelby H35A 8.0km 62.10 bom0 (TomACarlsen 60.41)
920420 Orie Provlöp Vikingatr Häradsmossen H40A 8.0km 62.32 bom4.30 (KjellM 57.)
920426 Orie Alehof N Vättlefjäll H40A 7.9km 63.50 bom2.45 (CH Anderss 61.19)
920503 Orie 10mila Sorunda S8 12.0km 91.27 bom3.15 (LarsLönnkvist 72.45)
920509 Orie IGrensekurirensSpår S11 5.5km 46.21 bom5.30 (Norrman 41.)
920510 Orie Åmål Sandbol H40A 9.0km 64.39 bom6.15 (TorgnyP 58.15)
920611 Orie Myggkavlen Munkebo H130 4.7km 40.24 bom8.30 (Taxen 31.) (PI-JÅS-Loffe)
920616 Orie Knotakutet Häradsmossen Grunnebo H2 3.9km 29.55 bom1.45 (StefanErikss 30.03)      
920704 Orie Hjortgården 24tim H12-3 3.2km 23.28 bom2.00 (? ?)      
920704 Orie Hjortgården 24tim H12-7 7.1km 52.12 bom3.00 (AndersK Räkan 40.55)
920706 Orie Hällefors-1 Kaffeåsen H40A 8.2km 61.25 bom7.15 (GöranLampinen 52.08)
920707 Orie Hällefors-2 Kaffeåsen H40A 8.2km 63.22 bom9.15 (LennartStenström 52.)
920708 Orie Hällefors-3 Silvergruvan H40A 7.8km 70.33 bom6.15 (? 57?.)
920720 Orie 5-dag-1 Södertälje Turinge H40AL 8.5km 97.02 bom33.45 (TommyE 52.)
920721 Orie 5-dag-2 SV Strängnäs       H40AL 8.4km 57.37 bom2.00 (TommyE 50.53)
920722 Orie 5-dag-3 nära Nynäs Slott   H40AL 8.2km 69.31 bom12.45 (TommyE 54.53)
9207   Orie 5-dagars Södertälje H40 sprang-bara-de-tre-första-epapperna pga familjeproblem
920802 Orie H43-kavlen Åtvidaberg Str10 11.8km 87.54 bom7.45min (LarsLönnkvist 64.)
920809 Orie Gipen Röstorp H35A 8.1km 63.25 bom5.15 (MatsStrandhage 59.50)
920813 Orie Ljungskile provlöp Bohusl DM H21 6.3km 65.16  bom7.15 (? ?)
920815 Orie Vaggeryd VetSM H40A 8.4km 62.04 bom6.00 (KalleLindkvist 49.)
920816 Orie Pepparkaksluffen Fontin-Aleklätt H40A 7.9km 78.13 bom6.30 (TommyJ 78.11)      
920816 Orie GÄMkavle Ursand H135 5.4km 38.48 bom0 (JÅ Sörliklev 37.51) JÅS1-37.51-BengtH1-50.-PI1
920823 Orie Orinto DM Slätthult H40A 7.6km 63.39 bom3.45 (RuneL 60.17)       
920830 Orie Amne/Unden DMbudk Högsåsen H35 7.0km 56.01 bom6.00 (? 50.) PI3-LarsE5-JohanC3       
920906 Orie Skövde Simsjön Västgötaserien H2 7.2km 63.35 bom14.00 (BjörnK 48.20)
920908 Orie Provlöp GÄM Häradsmossen H40 6.6km 59.48 bom11.00 (? ?)
920910?Orie efterlöp Hjortsöndagen 930321 H40A 7.9km 65.21 bom2.15 (BoH 59.)
920919 Orie Slusskavlen Skogsvarg Lillesjö K2-2 5.4km 37.29 bom1.15 (? ?)
920920 Orie VSK Starkebo H35A 9.4km 71.42 bom3.30 (ErikNordbröten 71.10)           
920927 Orie Tolered Hindås H40A 8.1km 57.59 bom2.45 (Anders Bengtss 57.45)           
921004 Orie KortDM Hestra Rya Åsar H40A 3.7km 31.00 bom4.45 (Melander/Herderss 25.15)        
921011 Orie TSK Slätthult H21 4.5km 35.25 bom4.45 (PeterC 26.30)
921018 Orie Majorna AngeredsGård H40A 7.3km 78.39 bom19.15 (TorgnyP 59.00)
921025 Orie Horred Jonsjö H40A 6.8km 50.37 bom2.15 (Tvåan ? 58.)
921115 Orie Uddevalla patrull BoH+jag H35 13.8 km 102 min bom4.30 (IngeJ+Blom 100.45)

930314 Orie Hallandsstaf 	Långasand H120 6.8km 65.43 Bom22min (segr ca 40 min) PI-LarsE-HansE
930328 Orie Grebbestad Kärra H35A 7.8km 67.34 Bom7.30 (Sten Karlsson 56.12)
930404 Orie Sörgården Falköping 8km 56.44 Bom6.00 (Roland Svenss 51.24)
930411 Orie UOK Anneröd kortdistans 
930418 Orie Mariestad Grevby H40A 8.3km
930515 Orie I Gränsekurirens spår Ed 5.2km 37.25 Bom2.15 (Huseby 34min)
930515 Orie Åmål 8.3km 69.05 Bom8.30 (Lång 61.37)
930522 Orie Vikingatr efterlöpn H40A 8.0km 66.23 Bom3.00 (Roland Johanss 57.)
930528 Cykl Milen-TSOK 10km 231+218+258+738+630+240+233+201=29.10min MTB Crescent
930606 Orie Ulricehamn efterlöpn 8.0km 74.03 Bom3.45 (TorgnyP 57.)
930608 Orie KMkavlen Sandhem 5.7km 38.16 Bom2.45 (MatsK 30.)
930609 Cykl Milen-TSOK 10km 234+216+246+710+619+233+238+151=28.06min
930612 Cykl Milen-TSOK 10km 231+216+253+705+557+234+243+146=27.46min
930615 Orie Knotakut Skogssäter 6.2km 47.36 Bom1.15 (BjörnK 38.20)
930616 Cykl Milen-TSOK 10km 240+220+249+726+622+233+235+151=28.32min
930617 Orie Mygggkavlen Slätthult 4.4km 34.04 Bom6.15 (? 33.) PI-PerArne-LarsL
930619 Cykl Milen-TSOK 10km 225+216+244+717+605+232+230+155=27.43min
930702 Orie Oppland Gilllbergsbygd H40A 4.2km 44.21 Bom14.15 (? 29.) 
930703 Orie Oppland Astridbekken H40A 5.1km 38.18 Bom0.30 (Ola Brox 34.) 
930703 Orie Oppland Torpeskogen H40A 5.1km 58.43 Bom13.15 (? ?) 
930706 Cykl Milen-TSOK 10km 228+211+306+749+633+231+234+149=29.02min
930708 Cykl Milen-TSOK 3km 225+214+249=7min  kedjan-gick-av
930710 Orie Främmestad 24tim H4 4.2km 26.28 Bom1.15 (? ?) 
930710 Orie Främmestad 24tim H2-1 2.3km 12.19 Bom0 (? ?) 
930710 Orie Främmestad 24tim H2-2 2.3km 13.40 Bom0 (? ?) 
930719 Orie 5-dag-1 Halland Kinnared Hylte H40AK1 7.3km 44.54 bom0 (? ?) (RuneNyman 44.23)
930720 Orie 5-dag-2 Stråvalla Kungsbacka H40AK1 5.2km 43.29 bom5min (? ?) (? 39.)
930721 Orie 5-dag-3 Kinnared SV Laholm H40AK1 7.0km 49.32 bom0 (? ?) (RuneNyman 46.)
930722 Orie 5-dag-4 Rolfstorp H40AK1 6.7km 61.19 bom17.30min (? ?) (? 45.) regn
930723 Orie 5-dag-5 NO Skedala Halmstad H40AK1 6.5km 51.20 bom7.15min (? ?) (Ev RuneNyman 45.)
930801 Orie H43-kavlen Åkerbo V Linköping Str9 8.6km 77.54 bom13.30min (? ?) (? 55.)
930808 Orie Havsjöberg Tidaholm H40A 8.1km 50.22 bom0.30min (? ?) (HåkanLöf 49.46)
930810 Orie Provlöp GÄMkavle H17-39B 5.1km 40.02 bom0min (? ?) (? ?)
930816 Cykl Sexan-TSOK 2*6=12km 14.28+14.40=29.10min
930817 Cykl Främj 4*9.5=38km 27.14+27.45+27.27+28.24=110.52min
930821 Orie KortDM Slätterna TSK H40A 3.8km 32.29 bom3.45min (? ?) (TorgnyP 30.33)
930822 Orie DM Timmervik VSK H40A 8.0km 55.17 bom2.00min (? ?) (KjellMelander 53.20)
930822 Cykl Sexan-TSOK 2*6=12km 14.35+14.28=29.03min
930824 Cykl Främj 4*9.5=38km 24.44+24.13+24.34+25.57=99.02min
930829 Cykl Finnmarksturen 106km punktering+biltransport nettoförlust 75 min 199-43-68-35-36-58=440min
930905 Orie Hunneberg Skogsvarg 5.9km 43.51 bom4.15min (? ?) (YngveNilss 41.43)   
930912 Orie BudkavlDM Tranemo långSMkartan H40 7.3km 51.50 bom3.45min PI-LarsE55-5--HansE62-9   
930918 Orie Slusskavlen Röstorp Gipen H2-4 5.5km 36.12 bom1.00min (GöranP 34.)   
930919 Orie Slätthult Orinto H40A 7.5km 61.00 bom4.00min (Tvåa JanÅkeA 61.05)
930926 Orie Tingsten Mark H40A 8.4km 74.30 bom8.15min (? ?) (TorgnyP 61.)
931003 Orie OkBerget Åsakakartan H40A 8.7km 63.22 bom2.15min (? ?) (BoH 61.13)
931024 Orie Västgötaserien Rya Åsar H2-div1 7.2km 63.44 bom8.45min (? ?) (Tommykarlss 51.)
931026 Orie Efterlöpn Hunneberg Skogsvarg H40A 7.9km 63.07 bom1.15min (? ?) (LarsE 62.)
931028 MilenLöp 4.34 4.27 4.53 4.52 5.12 4.46 4.43 4.42 4.34 2.20 1.48 46.49
931031 Orieer TraneSprinten 4.2km 38.06 Bom9.45 (Wåg? 26.50)
931102 Löpn LångaElljus Skälsbo Sluss Slätthult 100 min
931104 MilenLöp 4.20 4.30 4.51 5.06 5.11 5.11 4.39 4.43 4.41 2.19 1.49 47.19
931107 Orie 2-milen Hyltebruk 13.7km 96.50 plac3 bom7.00min (segr B-G Månss 88.05)
931109 Löpn LångaElljus+skälsbo-Olide-Skidst Skogshöjd-Skidst 13 km 60 min
931111 Löpn Sexan + långa elljus hemifrån 12 km  55 min
931114 Löpn Åke:s Poängterräng   7.5km 36.02
931115 Lämnade blod
931116 Löpn Hemifrån - Långa eljussp. - neråt Sandhem 14 km ca 1 timme
931117 - 20 sjuk Förkyld
931121 MilenLöp 4.48      9.44 5.21 5.43 5.35 4.59 5.15 5.07 2.33 2.01 51.06
931123 Löpn Lång elljusp + Intagan 17 km  85 min
931124 Skid elljusp 5(Martin)+4.5(Ann)+2*3.5  =  16.5 km           70 min
931126 Skid Skidst            3 * 6 + 2  =  20 km                     90 min
931128 Skid Skidst 3.5(Martin)+3*9.5(främj)+3.5(Ann) = 35.5 km       180 min
931130 Skid Skidst 6*3.5 = 21km   13.30+13.38+13.51+13.50+14.18+14.22 =  83.min
931201 Skid Skidst+Slätth 6(MI)+4*3.5 = 20km 30+13.34+14.01+14.15+13.29 = 85.min
931203 Innebandy 1.5 tim
931205 Oriesträning VäneRyr-kartan ca 7 km 90 min
931207 Löpn LångaElljus + främjandets 9.5 + 6.5 =  16 km  90 min
931210 Löpn Hem 3 * LångaElljus 1.2+3*3.5+1.2 = 13 km 15.40+16.03+16.13 60 min
931212 Skid Sökande Öresjö 5 + Hunneberg 5  =   10 km  60 min
931214 MilenLöp 4.40      9.17 4.51 5.22 5.13 5.13 5.06 5.11 2.39 1.52 49.25 snö
931216 Löpn Från jobbet bortre delen av milen + knorren  11 km 60 min
931219 Löpn Hemifrån Edsvid  17 km   87 min
931221 MilenLöp 4.26 4.28 4.53     10.56 5.07 4.42 4.41 4.37      4.19 48.09 snö
931223 - 24 sjuk förkyld
931225 Skid 6(Martin) + 6+2*6  =  24km  
931226 Skid 4 * 6 =  24 km  28.06 + 27.52 + 27.34 + 28  =  111 min
931228 Skid 6 * 3.5 =  21 km  15+13.52+14.33+14.22+14.39+14.24 = 87 min
931229 Skid Slätthult 3.5(Ann) + 5  =  8.5 km   30 min
931230 Löpn Nälrundan + Knorren 14 km   70 min

940101 Skid 5 Hunneberg med barnen + 10 pannlampa  =  15 km 70 min
940102 Skid Milen 4 varv 40.44+61(Martin)+42.49+43.34 = 188 min 40 km
940104 Skid Öresjö 2 * 9.5  =  19 km  36.54 + 37.44  =  74.38 min 
940105 Skid töföre 3 (Ann VBG) + 3.5 + 5  =  11.5 km   60 min
940106 Löpn hemifrån Edsvid Blåsigt och regn   17 km 100 min
940109 Skid Skate Hunneberg 4(Martin) + tor Frigård mm skare  =  30 km 120 min
940110 Skid Skate 4*2.5 = 10 km tungföre blöt nysnö ca 40 min
940111 Skid Skate tor Båberg mm  mycket fin skare  25 km 100 min
940113 Skid Stenshult (Martin) 2 * 2.5  =  5 km
940115 Skid Sexan Blixtföre mycket isigt  6 km
940116 Löpn hemifrån Edsvid Solsken -5 grader  17 km 100 min
940120 Skid Skate 4*6+2.5 = 27.5 km  18.51+18.57+20.07+20.33+8.04 = 86.33 min
940122 Skid Skate Ok Kroppefjäll 2 * 2.5  =  5 km (Martin)
940123 Löpn hemifrån Edsvid snöglopp och blåst 17 km 100 min
940125 Löpn Slusserundan nysnö på is  =  halt 13 km 67 min     
940126 Skid Lite snö 6(Ann)+3*3.5 =  16.5 km
940129 Skid Kanonväder 10 gr och sol 2*3+2*1.5(Granan)+3.5+6+3.5 = 22 km
940130 Skid Tungföre hängde i armarna 10+6 = 16 km 49.51+27.26 = 77.19 min
940131 Skid Snabbföre 3 * 10  =  30 km  34.40+35.12+36.16 =  106 min
940201 Skid Skate 3*1.8 (Ann+Martin)+3*3.5 = 16 km 60 min         
940203 Skid 4*3(Vbg,MI,Skate)+3*3.5(Klass) = 23.5 km 12.15+12.36+13 = 37.15 min
940204 Skid Fint kallföre 3*10 = 30 km 39.02+39.47+42.21 = 121.10 min
940205 Skid Fint kallföre 4(Ann)+10+9.5(37.44 min) = 24 km  ca 100 min
940206 Skid Kanonväder 4(MI)+10+6(MI)+10+10 = 40 km 38.56+39.25+40.51 ca 170 min
940207 Skid Bra 2*9.5 = 19 km 20.57+13.56(34.53)+20.20+13.21(33.42) = 68.35 min
940209 Skid Noll-före, nysnö 5(Ann)+10+3.5+3.5 =  23 km  90 min
940210 Skid Noll-före 10(42.25)+3.5(MI)+6(22.51)+6(23.26) = 25 km 100 min
940212 Skid Kanonväder Skidstugan Vasalopps-staf. 3.5(11.15)+3.5(11.10) 15 km 70 min
940213 Skid Karolinerl -22 30 km 23.45+19.07+17.01+19.06+19.12+17.31 = 115.40min
940213 Skid 10 km (Martin) ca 50 min
940216 Skid 4 (Ann)+ 10(39.02)+3.5(12.35) = 18 km  60 min
940218 Skid 9.5(34.38)+9.5(34.46) = 19 km 20.57+13.41+20.53+13.53 = 69.23 min
940219 Skid Filipstad 8 km (Martin) 45 min
940220 Skid Borlänge+Leksand 10 + 10(38.43 Ulf)+10(33.43)+3 = 33 km 120 min
940221 Skid Sol -10 Eldris-Hökberg-N Garberg 32 km(Ulf+Martin,Jan) ca150 min
940222 Skid NGarberg 8(Martin)+8+8.2(32.00 Jan Risåsarundan) = 24km ca120 min
940223 Skid Ludvika  5 km (Martin) 30 min
940226 Skid Götalands Tranemo Skid-Ol -3  14 km  91.16 min
940227 Skid -7 Skidstugan 10(37.09)+10(37.04) = 20 km 74.13 min
940301 Skid -9 Skidstugan KM 3*3.5 = 10.5 km 11.00+11.20+11.32 = 33.52 min
940302 Skid -2 Nysnö Skidstugan 10 km 42.46 min
940303 Skid -1 Nysnö Skidstugan 10(40.27)+9(46.47 MI)+6(22.57) = 26 km 110 min
940304 Skid 0 Sol Nysnö Skidst 10(43.48)+10(40.47)+10(54 MI) = 30 km 138 min
940305 Skid +5 Skidst  7 km (Ann) 60 min
940306 Löpn +2 Sol blåst Snöpulsn -40cm Främj-Hultet-Brandsbo 15 km 100 min
930308 Löpn Stads-ol med elitgruppen 15 km 90 min
940309 Skid tungföre +5  5 km 35 min
940311 Löpn Bäver-rundan hemifrån (20 % snö) 12 km 60 min
940312 Skid Elfsborgsloppet skate 0-gradigt snöfall 10 km 39.30 min (29.50)
940313 Löpn +2 Snöpulsn Milbanan baklänges hemifrån 70 min
940315 Löpn Mest barmark med seniorerna 15 km 80 min
940317 Skid Sol Skate mellan 3km-4km på 5km-spåret 10*2 = 20 km 75 min
940320 Skid Skare 30% snö Från överdragsstation Skate ca 20 km 120 min
940321 Löpn Edsvid+ Sol 18 km 95 min
940323 Löpn Milen 60%-snö 20%-is ca 52 min hemifrån 70 min
940327 Orie Friskus 8 km 59 min
940329 Orie Provlöpnin Vikingatr. 20%snö mkt tungt D20E 6.4 km 65 min
940331 Orie Provlöpnin Vikingatr. 10%snö  H40A 8 km 70 min
940402 Orie Öjetrampen Främmestad  H40A 8 km 64 min (Ingemar Gard 59.)
940403 Orie Uddevalla OK  H40A 3 km 36 min (Norrman 26.)
940404 Orie Kontroll-utsättn + snutt på H35-banan 7 km 45 min
940405 Skid Mora Snöslask ingen skare 3 km
940406 Skid Sveg 2*5  + Slagavallen 2*5  =  20 km  90 min
940407 Skid Slagavallen 5 + 18 km  =  23 km 100 min       
940408 Skid Slagavallen 5 + 10 + 5 (Lindvallen)  =  20 km 90 min
93-94 säsongen Skid totalt ca1100 km 58 ggr
940410 Orie Falköping H40A 8 km 54 min (LarsGrehn 52.)
940412 Orie Träning Gräsviken + löpn hem 16 km  80 min
940413 Löpn med Martin 7 km 40 min
940417 Orie LångDM OK Mark 14 km 107 min (Tvåan 109)
940419 MilenLöp 4.17 4.17 4.30      9.21 4.29 4.29 4.30      6.35 1.45 44.10
940420 Orie 10-milaträning Risveden 8 km 57 min (MattiEnvall 43.45)
940424 Orie SävedalAIK (felst banlmiss) 6.8 km 50.11 min (Höglund 47.24)
940426 Orie Träning Glimingen 80 min
940427 Orie Trim med Martin 5 km 90 min
940429 MilenLöp 4.28 4.23 4.37 4.41 4.39 4.42 4.37 4.38 4.35 2.20 1.49 45.31
940501 Orie Stenungssunds OK 7.6 km 55.27 min (tvåan 58.)
940503 MilenLöp 4.13 4.13 4.10 4.36 4.24 4.35 4.22 4.05 4.24 2.20 1.41 43.04
940507 Orie Skogsmunken Hensbacka 3.5 km 32.min (tvåan 35.)
940508 Orie Udevalla IS Fridhem 6.5 km 54.min (J-Å Sörliklev 52.)
940512 Orie Ok SKärmen Färgelanda 7.5 km 64.min (tvåan 70.)
940514 Orie I gränsekurirens spår Ed 5.5 km 38.35 min
940515 Orie OK Åmål                  8.2 km 68.07 min (H-G Lang 61.59)
940517 Löpn Långa Främj TomasA 17 km 41.38+4.s4+7.48+10.49+.61+6.47 = 72.38 min
940518 Orie Trim på Sandhem med Martin 4 km 90 min
940520 Cykl Gräsviken-Frigård 25 km 75min
940523 Löpn KarolinerJ. 16.45      24.53 4.55 3.48 4.07 3.54 3.09 = 61.30 14 km
940524 -0620 sjuk Ont i hälsenan
940525 Löpn Maratonstafetten skidst 9.48 10.05           4.6 km (borde inte ha spr)
940531 Cykl Gräsviken Joggning banläggn till Knotakutet 22 km
940602 Cykl Gräsviken Joggning banläggn till Knotakutet 22 km
940604 Löpn Pojkeboloppet Bröt efter 1.5 km pga hälsenan
940607 Cykl Brandsbo-Gräsviken-Liftingen-Ulvaberget 2 timmar 22km
940608 Cykl ett varv på främjandet Martin var med 10km 30min
940611 Cykl Gräsviken Utsättn av kontroller Martin var med 22km
940612 Cykl Gräsviken Utsättn av kontroller Liftingevägen n->s 11.16 70min 22km
940613 Lämnade blod blodtryck 120/65 blodvärde 153
940616 Cykl Främj 3*9.5+2*3 = 33.5 km 15.58+9.53 16.03+10.13 16.24+10.27 = 78.09 96min
940616 Cykl Främj varvtider 25.02+26.16+26.51  =  78.09 28.5 km
940617 Cykl Öresjö med Martin 12km
940619 Cykl Främj 3*9.5+2*3 = 33.5 km 15.06+9.31 14.56+09.33 15.11+09.15 = 73.32 91min
940619 Cykl Främj varvtider 24.37+24.29+24.26  =  73.32 28.5 km
940621 Orie KM-Kavlen Bröt efter 3 km Risk för ont i hälsenan
940622 - 0712 sjuk Ont i hälsenan hela dagen
940623 Cykl Främj 3*9.5+5+3 = 36.5 km 14.53+9.21 14.58+09.23 14.59+08.57 = 72.31 90min
940623 Cykl Främj varvtider 24.14+24.21+23.56  =  73.31 28.5 km
940625 Cykl Främj 3*9.5+5+3 = 36.5 km 14.41+8.59 14.41+09.29 14.55+09.25 = 72.10 90min
940625 Cykl Främj varvtider 23.40+24.10+24.20  =  72.10 28.5 km
940628 Cykl Främj 3*9.5+5+3 = 36.5 km 14.22+9.02 14.22+ 9.10  14.15+8.59 = 70.10 88min
940628 Cykl Främj varvtider 23.20+23.32+23.14  =  70.10 28.5 km
940630 Cykl Främj 3*9.5+5+3 = 36.5 km 14.50+9.06 14.25+09.00 14.28+09.00 = 70.49 88min
940630 Cykl Främj varvtider 23.56+23.25+23.28  =  70.49 28.5 km
940702 MilenCyk 2.30 2.14 3.01               14.12 2.28 2.31 2.00   28.57
940702 MilenCyk 2.34 2.11 2.52               15.50 2.34 2.23 1.58   29.22
940702 SexanCyk 2.30 2.10 2.26 2.33 2.28 2.02 14.09
940702 SexanCyk 2.29 2.12 2.27 2.35 2.31 1.55 14.11
940706 Cykl Hampetorp ca 2 tim
940708 Cykl Främj 3*9.5+5+3 = 36.5 km 14.14+8.50 14.24+08.56 13.46+08.44 = 68.55 87min
940708 Cykl Främj varvtider 23.05+23.20+22.30  =  68.55 28.5 km
940710 Cykl Främj 3*9.5+5+3 = 36.5 km 14.14+9.13 14.39+08.47 14.46+09.02 = 70.39 89min
940710 Cykl Främj varvtider 23.26+23.26+23.39  =  70.39 28.5 km
940712 Cykl Främj 3*9.5+3+3 = 34.5 km 13.30+8.17 14.07+08.48 14.11+09.11 = 68.04 86min
940712 Cykl Främj varvtider 21.48+22.54+23.22  =  68.04 28.5 km
940713 Orie VäneRyr-kartan kontroll-plockning 80 min Hälsene-test
940718 Orie 5-dagars Ångermanland etapp 1 Sindsjö H40AK1 5 km 41.49    
940719 Orie 5-dagars Ångermanland etapp 2 Bergsjön H40AK1 5 km 43.49    
940720 Orie 5-dagars Ångermanland etapp 3 Kornsjö H40AK1 5 km 43.49    
940721 Orie 5-dagars Ångermanland etapp 4 Mjäla H40AK1 5 km 52.49    
940722 Orie 5-dagars Ångermanland etapp 5 Sund H40AK1 5 km 38.54    
940724 MilenLöp 4.23 4.32 4.35 4.40 5.02      9.51 4.47 sprang av vid hygget
940726 Milen intervaller 4 * (3 + 2 min)  =  20 min
940728 Cykl Främj 3*9.5+3+3 = 34.5 km 14.27+9.08 14.17+08.55 14.28+08.58 = 70.16 88min
940728 Cykl Främj varvtider 23.35+23.12+23.26  =  70.13 28.5 km
940731 Orie Tibro-träffen H40A 54.54 (48.56) 7.6 km              
940802 Löpn Edsborg 10*420m 83 82 77 83 83 82 85 78Frank 78F 79F sek.  940804 Löpn Främjandet med E-grupp 75 min 15 km 940806 Orie Mariestad H40A 60.45 (51.55 Melander) 8.2 km 940808 Orie Träning Cykl + ol-bana VäneRys 8.5 km cylk hem 2 tim 940809 Löpn Edsborg Träning ledd av B-G Kling 1.5 tim 3*2+4*1+3*0.5 min 940810 Orie GÄM-kavle H135 str 3 31.05  4.2 km 940813 Orie Bredared H40A 24.01 (22.19 G. Persson) Två:a 3.5 km  940814 Cykl Främj 6*9.5+3+3 = 37.5 km 14.06+9.31 14.13+08.53 14.42+09.21 = 70.13 88min
940814 Cykl Främj varvtider 23.37+23.06+24.02  =  70.45 28.5 km
940815 Löpn Värnamo på jakt efter 83:års 5dagars karta 50 min
940816 Löpn Edsborg 6*1,000 m 3.27 3.31 3.32 3.36 3.42 3.37
940820 Orie KortDM Gudhem H40A 29.59 (27.16 G. Persson) Femma 4.2 km  
940821 Orie DM Sisu H40A 49.19 (47.34 B. Hederss) Tre:a 7.8 km  
940823 Orie Provlöpning BudkavleDM Direkt 6 65 min 7.2 km
940825 Orie Provlöpning BudkavleDM H40  50 min 6.2 km
940830 Orie Provlöpning BudkavleDM H21  81 min 9.2 km
940901 Orie+Cykl Getlycke intagn av kontr 120 min 15km + 6 kilom
940901 Cykl Främj varvtider 23.31 (14.02+9.29) 19km
940904 Orie GÄM Slätthult -TSK H40 48.30 (47.34 J-Å Sörliklev) 6.8 km  
940906 MilenLöp 4.12 4.16 4.21 4.30 4.52 5.03 4.11 4.32 4.32 2.21 1.50 44.38
940908 Orie Träning Sjuntorp Rödjan-kartan 45 min 5 km
940911 Orie Majorna Töllsjö 60 min 7.5 km 3:a efter GöranPerss 54 min
940912 Orie Träning Flygmotor VäneRyr-kartan 37 min 4.3 km
940913 Orie Träning Väne Åsaka 57 min 6 km
940917 Orie Slusskavlen Vbg:s skidstuga 40 min 5.6 km
940918 Orie OK Gipen 64 min 7.6 km 2:a efter Yngve Norell 62 min
940919 - 23 sjuk Ont i höger hälsena
940920 Cykl Främj 3*9.5+3+3 = 34 km 14.26+9.03 14.48+09.18 15.21+09.51 = 70.13 88min
940920 Cykl Främj varvtider 23.29+24.08+25.12  =  72.49 28.5km
940924 Orie Skogshjortarna 56 min 7.6 km 4:a efter Göran Perss 54 min
940925 - 1008 sjuk Mycket ont i höger hälsena
940927 Cykl Främj 2*9.5+3+9 = 31 km 15.23+9.25 = 24.47 15.48+09.48 = 25.36 17.33+ 83min
940929 Cykl Främj 2*9.5+3+3 = 22 km 14.42+9.03 = 23.45 14.44+08.56 = 23.40 64min
941002 Cykl Främj 3*9.5+6+3 = 37 km 14.56+8.59 15.20+09.31 15.12+09.20 = 110 min
941002 Cykl Främj varvtider 23.56+24.51+24.32  =  73.19 28.5km
941006 Cykl Främj 3*9.5+3+3 = 34 km 15.12+9.16 15.28+09.19 15.46+09.22 = 93 min
941006 Cykl Främj varvtider 24.38+24.47+25.08  =  74.13 28.5km
941009 Orie Skogsvargarna 65 min 7.6 km 3:a efter Ynve Norell 58 min
941010 - 20 sjuk Ont i höger hälsena. Började med inlägg fre 941007.
941011 Cykl Främj 3+3*9.5+3+3 = 38 km 14.50+8.51 14.57+9.08 15.13+9.39 = 94 min
941011 Cykl Främj varvtider 23.41+24.05+24.52  =  72.38 28.5km
941013 Cykl Främj 3+3*9.5+3 = 35km 10.09 14.25+8.47 14.22+9.11 15.12+9.58 9.09 88min
941013 Cykl Främj varvtider 23.11+23.34+25.10  =  71.55 28.5km
941016 Cykl Främj 7+3*9.5+3 = 39km 25.35 14.54+9.10 15.00+9.33 15.11+9.38 9.30 99min
941016 Cykl Främj varvtider 25.06+24.33+24.49  =  74.28 28.5km
941018 Cykl Främj 3+3*9.5+3 = 35km 10.15 14.36+9.23 14.38+9.21 14.53+9.18 9.30 88min
941018 Cykl Främj varvtider 23.59+24.00+24.11  =  72.10 28.5km
941019 Löpn 4.5 km lungt Nya skor Saucony Corageus storl 10 med specialsulor
941020 Cykl Främj 3+2*9.5+3 = 25km 9.03 14.23+9.16 14.36+9.29 9.31 Löpn:32.27 66min
941020 Cykl Främj varvtider 23.39+24.05 19km
941023 Orie Frölunda OL   68 min 6.6 km 2:a efter Yngve Nilss 65 min
941025 Löpn 6 km lungnt 
941027 Cykl 17 km 17.05+Löpn 6 kilom 5.15 4.20 4.43 4.46 4.56 1.45 1.51 = 27.37 45min
941028 Simmning 2*500m
941030 Orie Smålandskavlen 59 min 7.3 km (K Törnkvist 52 min)
941101 MilenLöp 4.35 4.36 4.45     10.43 5.12 4.55 4.48 4.45 2.26 1.56 48.42
941104 MilenLöp 4.18 4.21 4.25 4.49 5.02 4.43 4.42 4.38 4.41 2.26 1.50 45.54
941106 Orie Omlöpn av KortDm-93 Slätterna (TSK) 34.34 8 km 60 min
941108 MilenLöp 4.35 4.42 4.58     10.49 5.32 4.39 4.47 4.43 2.24 1.56 49.06
941110 Rullskidor 10 km 45 min
941113 Löpn Åke:s Poängterräng   7.5km 36.16
941115 Löpn Långa Eljus + Slusserundan (ej skälsbo) 12 km 55 min
941119 Orieern Udevalla patrull BoHederss 114.46min 14.5km(Lundgr+StefanJ 112)
941121 Lämnade blod blodtryck ?/?    blodvärde 151
941122 Löpn några intervaller Martin + 6 km 2.14 2.45 19.33 2.07 1.43 = 28.24
941124 Löpn 6km 2.32 2.45 9.48 5.07 4.51 2.27 1.54 = 29.24 Strömsberg 1.18 1.28
941126 MilenLöp 4.29 4.32 4.58     10.45 5.00 4.54 4.45 4.48 2.26 1.55 48.33
941129 Löpn Långa Elljus+slusserundan 16 km 70 min
941201 MilenLöp 4.48 4.52 5.02 5.18 5.43 5.22 5.05 5.01 4.47 2.26 1.58 50.23
941202 Innebandy 1 timme
941204 Orie Träning N Björke omspringn 93-H40 82.42 8 km 
941206 Löpn Långa Eljus + Slätthult ca 20 km 90 min
941207 - 07 sjuk magen
941208 Löpn 6 km 28 min
941211 Löpn 6:an med Martin sedan Del av Främjandet 15 km 70 min
941213 Löpn Långa Eljus + Slätthult ca 18 km 85 min
941215 MilenLöp 4.43 4.38          16.23 5.11 4.54 5.00 4.55 2.29 1.59 50.12
941218 Orie Träning Hjortsönd-93 Bälinge H40A 58.21 min 7km bom1.00min (TorgnyP 48.) 
941220 MilenLöp 4.31 4.38 4.40      9.54 4.51 4.47 4.43 4.48 2.24 1.52 47.07
941222 Löpn E-gruppen BK, BJ, UJ, LGJ 3.5km+8*2min+1km
941225 Löpn Hemifr Främj Åkerstr 5km Kopparkl rengnigt +2 18 km 85 min
941227 Löpn Långa Eljus + Lextorp (ej Skälsbo) ca 18 km 85 min
941230 Löpn Hem-Sexan-Knorren-Hem ca 13 km 60 min
950101 Löpn Hem-Främj-Åkerström-5km Kopparklinten-Hem 4cm snö -3 18 km 90 min
950103 MilenLöp 4.40 5.26 4.41 4.47 5.23 4.51 4.58 4.47 4.53 2.26 1.52 48.43
950104 Skid Råda-åsen Lidköping -7 1.5 dm snö 6*2.5 = 15 km 70 min
950105 Skid Magra -5 0.5 dm snö 2.5 km 15 min
950106 Skid Råda-åsen Lidköping -7 10+10+2 = 22 km 50+39+10 = 99 min
950107 Skid Råda-åsen Lidköping -7 5+10+10 = 25 km 25+39+40 = 104 min
950108 Skid Råda-åsen Lidköping -2 5+10+10 = 25 km 25+38.14+37.30 = 100 min
950110 Löpn Skidst-slussrund-Holmen-Lextorp (ej Skälsbo) 16 km 75 min
950111 Skid Skidst 6+1.5+3.5+5.5+5.5 = 22 km 90 min
950112 Skid Skidst 10++ 6+ Vbg 3+1.5+1.5 = 25km 110 min
950114 Skid Billingen +3 20 km 90 min (Martin åkte DM i skate)
950115 Löpn Hem-koll-på-bortgångna-snön isigt ca 14 km 80 min
950117 Löpn Slusserundan + Oskarsbron mycket halt 16 km 70 min
950122 Löpn Hem-skidst-edsvid-5km Kopparkl-hem 18 km 100 min
950124 Skid Skidst 15 cm Nysnö -5 2.5+2.5+6+10+1+6 = 28 km 135 min
950125 Skid Skidst Sol -1 10+10+6+6(främj Ann+Mart) = 32 km 42+43+25+40 = 150 min
950127 Skid Främj  Sol -5 9.5+9.5+9.5 = 28.5 km 36.10+37.05+38.05 = 101.20 min 
950128 Skid Granan Grått -5 skate 3+3+2.5+3+3+3 = 17.5 km 75 min
950129 Skid Skidst Grått -2 9+9+9+6+9 = 42 km 35.40+34.38+35.20+30+36.12 = 170 min
950131 Skid Främj Grått -6 9.5+9.5+9.5 = 28.5 km 33.31+33.36+34.13 = 101.20 min
950131 Skid Slätthult skidserien 1.8+1.8+1.8+3.4 = 9 km med Ann 60 min
950202 Löpn Sandhem-Lextorp Snabbt på slutet avhängd 17 km 70 min
950205 Löpn Hem-koll-på-bortgångna-snön Milen snöpuls ca 14 km 80 min
950207 Löpn Slusserundan fläckvis mycket halt -1 13 km 62 min 
950209 Löpn Milbanan-delvis fläckvis mycket halt -1 10 km 55 min 
950212 Löpn Hem-skidst-orient-Häradsm-Liftingen Snöpulsn regn 18 km 120 min
950214 Löpn Slusserundan fläckvis våt is halt +4 13 km 61 min 
950216 Löpn Milbanan +3 10 km 50 min 
950218 Skid 3*2.2+1+2km (Elljus+skare S Viken) 4+6+5km (Sunne SM) 25km 100 min
950219 Skid 2*2.2+1km (Elljus+skare S Viken) 10 km (Sunne SM) 15 km 70 min
950220 Skid Hovfjället -2 sol .7+1.1+3+.7+.7+10+10+10+.7+10+6 = 53 km 200 min
950223 MilenLöp 4.49 4.48 4.56 5.02 5.43 5.01 5.02 5.10 5.01      4.29 50.00 min
950226 Skid 7-8 cm nysnö Leta efter bra spår med Martin 7 km
950227 Skid 6+2.5+6+6 = 20.5 km 4.25+     9.06+4.37+     8.40 = 26.46  90 min
950227                          4.33+4.09+4.39+4.36+4.39+3.49 = 26.24
950228 Löpn Femman ut +Främjandet vägen hem fr Fr. 15 km 80 min
950302 MilenLöp 4.31 4.27 4.41 4.51 5.22 5.11 4.56 4.47 4.49 2.27 1.50 47.52 min
950303 - 03 sjuk ont i halsen förkyld
950304 Skid Mora hemifrån-Jan Hemus Wasa-spåret 2.5+1.5+5+2.5 = 12 km 60 min
950305 Skid Mora Sol -3 hemifrån-Jan Hemus Wasa-spåret 6+3+10+2 = 21 km  90 min
950306 Skid Leksand 1+4+1+2+10+2 = 20 km 19.30+15.37+4.33+4.56+.18 = 44.56 90 min
950307 Skid Leksand Källan nysnö ospårat noll 3.6 km 20 min
950310 Skid Ed Eljus-tävl isföre  Martin 10 km 60 min
950312 Skid VäneRyr + Granan isföre 12 km 60 min 
950314 Löpn Främjandet 16 km 84 min
950316 MilenLöp 4.56 5.01 5.08 5.16 5.40 5.48 5.03 5.22 5.05 2.30 2.01 51.50 snö
950318 Skid Bengtsfors blötföre Martin_tävlade 4 km  20 min
94-95 säsongen Skid totalt ca 560 km 27 ggr
950319 Löpn i skogen inför nya kartan sv Sågbron 8 km 70 min
950321 Löpn Elljus+Bäver 14 km 70 min
950323 MilenLöp 4.20 4.26 4.37 4.37 5.08 4.59 4.35 4.38 4.42 2.20 1.54 46.14 vår
950326 Orie Sävedalen     44 min 5.6 km 2:a efter C-H Anderss 43 min
950329 MilenLöp                                                        47 min
950330 Orie Förberedelse träning-ol  80 min
950401 Rullskidor hem-OBS-NÄL-hem  12 km 70 min
950402 Orie Munkedal      62 min 6.2 km Tappade startkort Norrman 46 min
950403 Orie Förberedelse träning-ol  90 min
950405 Orie Förberedelse träning-ol  90 min
950409 Orie Trollfejden TSK Slätterna 57 min  (RolandSvenss 56) 6.8 km 
950410 Lämnade blod blodtryck ?/?    blodvärde 151 g/l
950411 Orie Provlöpn Vikingatr VäneRyr D21E 7.9 km 74 min
950412 Orie Provlöpn Vikingatr VäneRyr H35L 8.5 km 74 min
950413 Orie Provlöpn Vikingatr VäneRyr H21M 8.0 km 85 min lufs+cykel
950415 Orie Öjetrampen Tengene H45 6.5 km 47.30 min (Per Andreass 46 min)
950416 Orie Bohuslunken Udevalla OK 6 km n 3.8 km 31 min (Norsk 26 min)
950418 Orie intagning av kontroller Utby 6 km 65 min
950419 Orie 10-milaträning SV Sollebrunn LångSM-kartan 6.2 km 53 min (51)
950421 - 25 sjuk snuvi förkyld
950426 Orie Istrums Kavle-3 (PerArne, BengH) 5 km 31.50 min (25min)
950427 MilenLöp 4.41      9.37     10.20 5.20 4.51 5.01 5.02 2.34 2.05 49.30
950430 Orie Skärmen Färgelanda 6.6 km 55 min Tvåa Inge Josefss 12 sek
950501 Orie Gipen-2-manna TomasLundgr 2.4+4.7 = 7.1 km 18+40 = 58 min
950502 Löpn Slätthult i samband med SAKO 4 km 18 min
950503 Löpn Ivarsbo koll av terräng med IngemarFors 6 km 90 min
950504 Löpn från Skattegården ca 11 km 60 min
950507 Orie Bohusbataljen UIS 6.6 km 54 min (IngeJ 42 min)
950508 Orie Koll av kontroller inför SAKO 4 km 40 min
950510 Löpn Lärsbo koll av terräng med IngemarFors 7 km 90 min
950511 MilenLöp 4.28 4.25 4.33 4.46 5.05 4.52 4.53 4.43 4.49 2.30 2.00 47
950514 Orie Åmåls OK 4.2 km 32.30 (Grottenberg 29.45)
950516 MilenVBG      8.22 4.35          14.01 4.42 3.58      7.34 43.12
950518 Orie KM-kavle gick ut i täten med MartinL 6.5 km  41 min (MatsK32)
950522 Löpn Mohed vid Söderhamn Runt Florsjön ca 15 km 75 min
950523 Träningsorientering Högstberg 6.5 km 83 min
950525 Orie Forsa i Hälsingland 6.2 km 46.30 (BjörnNordin 42.00)
950528 Löpn Hem-Främj-Åkerström-5km Kopparkl-Hem +18 18 km 88 min
950530 Löpn Flundrehofs stuga (SAKO) 5 km 22 min
950531 Löpn Maratonstafetten skidst 9.50                 2.3 km 
950602 MilenLöp 4.42 4.32 4.50     10.24      9.53 4.40 4.39 2.23 1.53 47.56
950605 Löpn KarolinerJ. 17.51 22.34 3.38 5.31 4.09 3.56 4.59 3.43 = 66.23 14 km
950607 MilenLöp 4.35 4.35 4.45     10.14 5.00 4.44 4.46 4.44 2.27 1.54 47.44
950610 Löpn Pojkebo    16.56      (bron 29.30) 4.19  4.07  2.01  1.52   41.48
950613 Träningsorientering Skidstugan 7.5 km 49.50
950615 Orie Myggkaveln 3.5 km 22.57 (PerArne, pi, Jerker i H130)
950617 Orie Gipens LångKM på 4 kartor 10 km 94 min
950619:18.30 - 24 sjuk Förkyld 
950625 Orie Förberedelse träning-ol  80 min
950627 Löpn Bävergänget med seniorerna 12 km 61 min
950629 MilenLöp 4.27 4.34 4.41 4.43 5.03 4.54 4.44 4.44 4.47 2.25 1.54 46.55
950701 Löpn Ut till Glad fram och tillbaka 6 km 30 min
950702 Löpn Främjandet via Åkerström till Glad 14 km 65 min
950704 Löpni Främja TomasL 16 km 19+16.23+4.58+7.58+10.40+1.08+3.36+2.08+1.49 = 67
950706 MilenLöp 4.26 4.26 4.32 4.49 4.53 4.41 4.30 4.46 4.42 2.17 1.52 45.55
950710 Orie Hällefors 3-dag etapp 1 5.9 km 51.55 (IngemarGard 39.45)
950711 Orie Hällefors 3-dag etapp 2 6.0 km 48.39 (IngemarGard 40.)
950712 Orie Hällefors 3-dag etapp 3 6.2 km 45.15 (IngemarGard 43.)
950715 MilenLöp 4.39 4.36 4.47 5.10 4.58 5.01 4.48 4.57 4.56 2.31 2.02 48.25
950716 Orie kontrollutsättning lufsning 2.5 tim ca 12 km
950719 MilenLöp 4.13 4.25 4.17 4.50 4.43 4.51 4.30 4.36 4.34 2.20 1.47 45.06
950723 Orie med Martin 3 km 40 min
950724 Orie 5-dagars  Skåne etapp 1 S Ljungbyhed H45A 7.3 km 49. Nordin42
950725 Orie 5-dagars  Skåne etapp 2 NV Örkelljunga H45A 6.6 km 47. Nord40
950726 Orie 5-dagars  Skåne etapp 3 S Rörum, Höör H45A 7.3 km 55. Gust45
950727 Orie 5-dagars  Skåne etapp 4 N Rörum, Höör H45A 7.4 km 60.  Wikl49
950728 Orie 5-dagars  Skåne etapp 5 Nv Hässleholm H45A 8 km 56.20 Nord52
950730 MilenLöp 4.45 4.49 4.54 4.58 5.24 5.24 5.08 5.10 5.10 2.32 2.04 50.18
950801 Löpn Främjandet eliten 72 min 16 km
950803 MilenLöp 4.28 4.31 4.33 4.33 5.04 4.55 4.35 4.37 4.36 2.20 1.53 46.04
950805 Orie Mariestads FK H45 3.4 km 28 min (Torgny P 25 min)
950806 Orie H43-kavlen 2 mil n Linköping Str9 8 km 66.30 LasseP 50 min 
950808 MilenLöp 4.51 4.50 4.45 4.47 5.18 5.11 4.57 4.59 4.41 2.25 2.02 48.47mage
950809 Orie GÄM-kavle Flundrehof Str 1 29.35 4 km plac 1-6-3
950810 - 14 sjuk stukade vä-fot på GÄM-kavle, sprang i mål, värre dagen efter
950813 Orie Pepparkaksluffen Kungälv brutit efter 10 min på gr av foten
950813 Cykl Främj 3*9.5+2*3 = 33.5 km 14.48+8.55 14.59+9.23  15.12+10.17 = 73.34 90min
950813 Cykl Främj varvtider 23.43+24.22+25.29  =  73.34 28.5km
950815 Löpn Främjandet eliten 73 min 16 km
950817 MilenLöp 4.29 4.26 4.33 4.46 5.11 4.53 4.45 4.43 4.40 2.27 1.56 46.49
950817 MilenSteg 708  692  708  766  824  778  770  754  756  398  308 7462
950820 Orie Gipen Hogstorp 55.50 6.3 km (Tvåan JohanC 56.36)
950821 Orie Flygm Söderlund Finska Bastun 55. 5.0 km (Gamen 37.)
950823 MilenLöp 4.41 4.37 4.43 4.38 5.11 5.05 4.57 4.53      7.26 2.03 48.14 St3
950823 MilenSteg 744  722  758  744  822  804  770  660      1192  320 7536
950827 Orie BudkavlDM Falköping Utvängstorp Ö 45. 6.5 km (GPerss 42.)
950829 MilHunne 2.09 2.12 4.34 4.46 4.57 4.45 4.57 4.39 4.36 4.30 3.50 45.55
950831 SexanLöp      4.16      4.20 4.22 4.34 4.33 2.17 1.53 26.15
950902 Orie KortDM Kinnaström 24.17 stämpel k3 saknas (K-E Svenss 22.50)
950903 Orie KlassisktDM Gällstad 70. (J-Å Axelss 55.)
950906 Löpn Hällmyren Söderhamn 8 km 40 min
950907 Orie Bergvik Söderhamn träningsol 5 km 60 min
950910 Orie GÄM dag Vänersbors SK Ursand 6 km 46 min (Två:an 53.)
950912 MilenLöp 4.16 4.20 4.29 4.39 5.03 4.44 4.38 4.41 4.33 2.22 1.51 45.37
950912 MilenSteg 712  720  710  762  826  776  756  760  730  386  296 7434
950914 MilenLöp 4.40 4.44 4.49 4.52 4.52 4.50 4.47 4.55 4.51 2.33 1.55 47.48
950914 MilenSteg 744  762  790  806  782  784  780  802  798  394  316 7768
950916 Orie Lerums SOK 3.7 km 31. (C-H Anderss 28.)
950917 Orie Hortsöndagen 6.1 km 48. (IngvarBergman 47.)
950919 MilenLöp 5.11 4.34 4.24 4.20 4.38 4.19 4.26 4.40 4.41 2.20 1.49 45.22
950919 MilenSteg 862  754  724  696  756  712  720  750  754  380  296 7404
950921 MilenLöp 4.29 4.34 4.40 4.47 5.14 4.58 4.47 4.51 4.54 2.26 1.53 47.33
950921 MilenSteg 732  736  738  770  840  792  776  776  786  398  300 7644
950923 Orie Slusskavlen Alehof klass 2-2 5.1 km 38.45 (SAIK-sen 36.15)
950924 Orie Aleträffen N. Risveden 6.1 km 52.25 (Jan Östman 45.30)
950926 Löpn Främjandet eliten avhängd vid Skogssäter 75 min 16 km
950930 Orie Skogsvargarna S. Hunneberg 3.4 km 29.25 (Tvåan 11 sek efter)
951001 Orie Skogshj Västgötaserien Stadsskogen 7.0 km 56.25 (Brinken 49.)
951003 MilenLöp                                                     50.38
951005 Orie intagning av kontroller Utby 4 km 45 min
951008 Orie Borås GIF Sjöbovallen 3.4 km 29.58 (TorgnyP 26.45)
951010 Löpn Mil+NÄL 12km         15  5.08 26.19 5.11 4.33 2.42 1.55  =  61 min 
951014 Orie IFK Göteborgs-Kavle 4.4 km 35.12 (C-G Strand 30.)
951015 Orie Ljungkile 6 km 63. (C-H Anderss 50.)
951017 Löpn Mil+NÄL 12km 4.33 4.38 4.43 5.04 24.07 4.46 4.43 2.21 1.56  =  57 min 
951021 Orie Kesbergskavlen str2 5.4 km 37.50 (Första str 29.)
951022 Orie Majorna 6 km 59.40 (C-G Strand 52.50)
951022 - 27 sjuk bristning hö-vad mitt på banan i Majorna. Linkade i mål.
951026 Cykl Främj 3*9.5+3+2.5 = 33 km 14.48+9.09 15.18+9.44  16.22+10.50 = 76.11 94min
951026 Cykl Främj varvtider 23.57+25.02+27.12  =  76.11 28.5km
951028 Skidgång i Lilla Hunnebergsbacken 2*4+4(med språng)+4+stafett
951029 Orie Horred 3.4 km 31. (Ingvar Bergman 28.) Svaga symtom i vaden !
951031 Rullskidor 65 min
951102 Cykl Främj 3*9.5+3+3 = 34.5 km 15.31+9.38 15.24+9.56  16.25+10.07 = 77.30 96min
951102 Cykl Främj varvtider 25.09+25.20+26.32  =  77.30 28.5km
951105 MilenLöp                                                     50.45
951107 Löpn Sandhem 12 km 60 min
951109-10 sjuk mycket lätt förkylning lite ont i halsen
951112 Löpn Åke:s Poängterräng   7.5km 36.56
951113 Lämnade blod blodtryck ?/?    blodvärde 149 g/l
951114 Korta Sluss hemifrån 12.51-2.20-25.56-1.40-1.00 43.47 7036 steg 10 km
951116 9 km Skidstugan 51.49 (8096 steg) 7-8 cm snö
951117 Skid Skidst scooteråkning + skogshuggning efter storm 2.5 km 
951118 Skid Skidst 1+3.5 (Ann)+6+6+1 lunch 6(Martin)+3.5  =  27 km
951119 Skid Skidst 6+6+6 Lunch 6+6+6+6 = 42 km  30cm snö, soligt -4 grader
951119 4.06-3.54-4.09-4.30-3.46-3.25 = 23.51 24.31 24.42  24.17 25 24.15 28 = 175min
951119  498  526  532  576  470 402  = 3,006 steg (eller stavtag)
951121 Löpn Slusserundan 14 km 65 min
951123 Skid Skidst 5 km (Ann) isföre 0 grader klister
951123 Milen löpning Snöpulsning hemifrån 75 min 12 km
951126 Skid Ormberget Luleå 7 km 35 min lite snö men fullt åkbart -18 grader
951128 Milen+NÄL löpning 5.09    10.41 6.22 28.23  5.26 5.22 2.44 2.12 = 66.20
951130 Löpn Strömsbergsbacken 6 st: 91- 89- 94- 91- 91- 86 sek (3.20 vila)
951130 Stegen  Strömsbergsbacken      246-244-256-250-252-238 antal steg
951204 Orie Alehofs öpppna lång-KM 14.3 km 97 min (Kullman H18, 87 min)
951205 Löpn Långa Elljuspåret + Slusserundan 16 km 85 min
951207 MilenLöp 6.46 5.04 5.23 6.03 6.26 5.56 5.25 5.26 5.23 2.41 2.21 56.43 snö
951210 Löpn Hemifrån Edsvid  17 km  +2 blött 101 min 14,680 steg
951212 Löpn hemifrån-elljusp-skidst-kyrkerundan 10 km 50 min
951214 Löpn Skattegården-Lextorp-Skatteg 10 km 50 min
951217 Löpn Hemifrån Edsvid-variant  17 km  -1 disigt 102 min 14,292 steg
951219 Löpn Långa Elljuspåret + Slusserundan 16 km 80 min
951221 Skri Runt Öresjö -5 grader sol och vindstilla 30 km 92 min
951224 Skid VSK:s Skidstuga 13*1.5 = 19.5km  74.33 min
951224 6.07+5.34+5.49+5.44+5.31+11.20+11.22+5.49+5.40+5.48+5.48 = 74.33 min
951224  770  742  720  722  732  1440  1400  740  724  734  702 = 9426 stavtag
951225 Löpn Bolltorp med Jan och Martin 8 km 50 min
951226 Skri Öresjö 30 min skadade höger axel
951226 - 960101 sjuk Höger axel
960102 Löpn Slusserundan 70 min 14 km
960104 Löpn På Strömslund -18 grader kallt 50 min 8 km 
960106 Skid Skidstugan med Ann 5 km 32 min
960107 Skid Skidstugan -1 6+6+6+10(dålig) = 28 km 26+25.49+25.50+47.53 = 125 min
960109 Skid Skidstugan +1 Klisterföre UTAN klister 1+2.6+6+5.5 = 15 km 85 min
960110 Skid Skidstugan med Ann 5 km Blötföre +2 bra spår bakhalt 41 min
960111 Löpn +2 Gärdhem-Lextorp 50 min 9 km Skid Elljus 5.5 km 30 min
960113 Skid Ymer Mycket blött hopskottat 2.5 km (tävl-Martin)
960114 Löpn Hemifr-Eljusp-delar av Främj-hem 14,796steg = ca 17 km 100 min
960116 Skid Mycket isigt 4+4 = 8 km 30 min  löpning mycket halt 3 km ca 15 min
960118 Löpn -2 Mycket halt Gärdhem-Lextorp 17.56+13.31+18.27 = 50 min 
960118 Stegen                                 2902 +2168 +2938  = 8,008 ca 9 km
960120 Skid Mullsjö -4 gammal snö tävlade ej 2+5+2+5 = 14 km 70 min
960121 Löpn spaning efter snö vid Skidstugan 10,022 steg = 13 km 69.35 min
960123 Löpn Lextorpsrundan backen 96sek 258steg 13,742 steg  =  ca 17 km 83 min
960124 Skid Elljusspåret isigt -5 Skate ca 10 km 40 min
960125 Löpn Gärhem mot Velanda 7,408 steg  =  8 km 49 min
960127 Skid Billingen (Tävling Martin) 3.5+5+3.5+5+8 = 25 km ca 120 min
960128 Skid Velanda -8 sol Skate 12*1.5 = 18 km 60 min
960130 Skid Velanda -3     Skate 14*1.5 = 21 km 70 min
960201 Löpn Gärdhem på gärdena snö -4 5,600 steg  =  7 km 42 min
960203 Skid Billingen Skate -4 (Martin) 2*2.5+4+5.3+5.3+4 = 24 km ca 100 min
960204 Skid Velanda -7 7 km  skate + löpning 2 tim letade snö Brandsbo 15 km
960206 Skid Brandsbo -10 20 km  skate 90 min
960207 Skid Granan Tävling-Martin -15 kväll 4*3 = 12 km  skate 50 min
960210 Skid BengtsforsGM-Tävl-Martin 2.5+1+5+7.5+5 = 17 km skate -6 blåst 50 min
960211 Skid Eldmörjan Hunneberg Skate -5 blåsigt ca 15 km skate 55 min
960213 Skid Skidstugan -6 nysnö 5 cm Klassiskt 6+5.5+5.5+5.5 = 22.5 km 100 min
960215 Löpn Gärdhem på gärdena lite snö +3 blåst steg  =  7 km 43 min
960217 Skid Ulricehamn Jakt-SM -7 grader sol Skate 5+5+4 = 14 km 55 min
960218 Skid Skidst+Gunnarsvattnet -7 grader sol 6+8 = 14 km 65 min
960219 Skid Hestra Borås -8grader 25 m/s 2 km 10 min
960220 MilenLöp halt 9.55 6.19 6.33 6.26 7.19 5.45 5.45 5.43 2.36 2.16 58.36 snö
960220 MilenSteg     1632  998  1026 1032 1148 924  924  926  426  368 9404
960221 Skid Filipstad -4 grader sol 9 km 40 min Leksand 3*2.5+1.5 = 9km 35 min
960222 Skid Rättvik -16 grader sol 17 km 70 min 
960223 Skid Mora Hemus-Rostberg -6 grader sol 25 km 100 min 
960224 Skid Mora -8 grader 16 km 70 min  Rättvik 9+2*5 = 19 km 80 min
960225 Skid Rättvik -3 grader 4*5 = 20 km 80 min
95-96 säsongen Skid totalt ca 470 km 33 ggr
960227 Löpn Sandhem +1 grad 15 km 70 min
960229 Löpn Gärdhem på gärdena nästan bart +3 sol 7,400steg  =  8 km 60 min
960302 Orie Båstad Högalteknall Hallandsåsen snö sol 3.9+5.3 = 9.2km 90min
960302 Orie Båstad-läger Skummelövs Strand sol ca 10 km 90 min
960303 Orie Båstad-läger Västersjön Hallandsåsen snö sol ca 9 km 90 min
960305 Löpn Huskvarna Hakarpsstugan ner till stan o upp igen ca 8 km 45 min
960307 Löpn Gärdhem på gärdena nästan bart +3 sol 8,900steg  =  12 km 63 min
960310 Löpn Kartkontroll 15 km 150 min
960312 Löpn SKidstugan ca 10 km 60 min
960314 Löpn Gärdhem på gärdena +0 sol blåsigt 7,446steg  =  10 km 57 min
960317 Löpn T-banan 2 varv Ett själv (32 min, 4384 steg) + ett med Jerker 
960318 Lämnade blod blodtryck 120/70 blodvärde 153
960319 Löpn-Orie Knorren-Hjulkvarn halva T-banan ca 10 km 65 min
960322 Löpn MilenLöp 25.41 5.11 5.26 5.33 5.28 5.15 5.28 5.28 2.52 2.13 = 77.51 11,596 steg
960325 Löpn T-banan 2 varv 30.33+31.05 min, 4446+4362 steg  =  9 km
960326 Löpn T-banan 1 varv  29.29   4462 steg 1+4.5 = 5.5 km
960328 Löpn Lilla Edet 2*2.5 = 5km = 1914+1844steg 11.49+11.30 = 23.19 min
960331 Orie Stångenäs H45 53.51 (52 Sven Syversen) 6.1 km
960402 Orie Provlöpning Vikingatr. H45 70 min 2.5+6+1.5 = 10km
960404 Orie Häxjakten H45 51.14 (45. Jörgen Hallberg) 6.4 km
960406 Orie Öjetrampen Främmestad H45 48.50 (41. TorgnyPetterss) 6.5 km
960407 Orie Uddevalla OK H45 32.05 (32.04 BengtCarlss) 3.5 km
960409 Orie Vikingaträffens H21E-bana 10+75 2+10 = 12 km
960411 Orie Sako TSOK 70 min 8 km
960414 Orie Skärmen H45 59.22 (Tvåan 60.) 6.5 km
960416 Löpn intervaller 5*0.5 = 2.5 km + 2 km 4.5 km 30 min
960417 Orie Klyftamoslingan Ö9 39.22 (TonyLarsson 32.50) 6.8 km
960418 Orie Slätternakartan joggning 60 min
960420 Orie Orinto H45 30.40 (StureAnderss 29.13) 3.7 km
960421 Orie Rydaluffen H45 40.30 (KjellMelander 35.45) 5.5 km
960423 Orie 10-milaträning Bälinge 43.10 (Tvåan IngoA) 5.8 km
960425 Orie Ungdomsträning Högstorp 50min 4.3 km
960428 Orie Lidköping H45 41.30 (KjellMelander 40.) 5.5 km
960501 Orie Kullingshof H45 55. (BoHederss 47.) 6.5 km
960502 Orie Ungdoms-Träning Brandsbo-kartan 35. 3 km
960505 Orie Uddevalla IS H45 50. (Tvåan 54.) 5.7 km
960506 Orie Flygmotor-träning Rödjan 45. (L Ekberg 43.) 4.8 km
960507 Orie Direkt på SAKO Bergagården 40. 5.0 km
960509 Orie Ungdomsträning+löpn hem från Hultet  60 min 10 km
960511 Orie ED-i-grensekurirens-spår Str1 42. (Norrmän 38) 6 km
960512 Orie Åmål H45 53. (KjellMelander 44) 6.5 km
960513 Orie Flygm-träning Sandhem 33.30 (Tomas A 28) 5.5 km
960514 Orie Direktbana på SAKO Slätthult 40 min 5 km
960516 Orie Domnarvet H45 SNÖ !! 56 (TorgnyP 49.) 6 km
960517 Orie Tuna Ting H45 43 (LarsJansson 35.) 5 km
960518 Orie Grycksbo  H45 31 (? 23. ?) 3.5 km
960522 Löpn Milbanan 10 km 49 min 
960524 Orie Modus-olcamp V Spone+S om dammen 2*70 min 9+7 km = 16 km
960525 Orie Modus-olcamp NORGE Skibrekåsen 70 min 7 km
960526 Orie Kongsberg H45 44 (Kay 40 min) 6.5 km
960527 Orie Kongsberg H45 55 (Kay 47 min) 7 km
960528 Orie Sako-Vbg Öppen 33 (TomasA 27 min) 4.5 km
960529 Löpn Maratonstafetten skidst 9.00 9.27 9.37       6.9 km 
960601 Orie Ljungskile Stads-ol vuxenknat 2.7 km 17 min 
960604 Orie Sako öpppen bana Lilla Edet Uxås 37 min 4.5 km
960605 Orie Gipens 5dag etapp 1 Uxås 6.5 km 56 min (LarsElving 52)
960608 Orie Träning med Martin 5 km 50 min 
960609 Löpn Milbanan hemifrån+morfar 3 km(15 min)+10 km 48 min 
960612 Orie Gipens 5dag etapp 2 Hogstorp 6.5 km 54 min (Yngve Nilss 50)
960615 Orie Gipens LångKM Uxås-Delsbo 10.5 km 96 min (Leif Anderss 90)
960618 Orie Knotakutet Velanda 5.8 km 44 min (TomasKarlss 38)
960619 Orie Gipens 5dag etapp 3 Hjärtum 6.5 km 66 min (LeifAnderss 61)
960621 Löpn Vinön runt trassligt 65 min 8 km 
960624 Orie hemifrån Trim + skidstugan 80 min ca 12 km
960626 Orie Gipens 5dag etapp 4 NorrRishageröd 6.2 km 55 min JHeikelä49
960628 Orie Söder St Kvarnvattnet 62 min 5 km
960629 Orie Förberedn Träningsol hitom Sågbron 35 min 4 km
960701 Löpn Milbanan 10 km 46.04 min se Exel 
960703 Orie Gipens 5dag etapp 5 Rödjan 5.7 km 55 min  (bästa under 50)
960705 Orie Träning Hampetorp med Martin 5 km 45 min
960708 Orie Hällefors 3-dagars 1 62.30 (IngemarGard 47.)
960709 Orie Hällefors 3-dagars 2 62. (MagnusHaraldss 38.)
960710 Orie Hällefors 3-dagars 3 60. ()
960713 Orie Utsättning av kontroller 2 tim 7 km
960713-17 Konstig stelhet i höger lår
960718 Löpn Milbanan 48.30 min se Excel  hemifrån dvs 12 km
960721 Orie Tog in kontroller Sågbron 4 km 40 min
960722 Orie 5-dagars Kristinehamn H45-3 5.6 km 43 min (UlfPerss 36)
960723 Orie 5-dagars Grums        H45-3 4.5 km 39 min (ConnyLindberg 32)
960724 Orie 5-dagars Forshaga     H45-3 6.1 km 48 min (MagnusHaraldss 41)
960725 Orie 5-dagars Kil          H45-3 4.9 km 44 min (Hans Aurell 34)
960726 Orie 5-dagars Karlstad     H45-3 5.5 km 41 min (PärErikss 38)
960730 Orie WorldCup Kullavik H45 4.1 km (H21-3 kval) 39.36 (36.40 C-H A)
960801 Orie Backamo Provlöpn GM H21 del 1 2+7+3 = 11 km 100 min 
960803 Orie Tibro Kort H45 3.5 km 22.40 (BoHederss 21.17)     
960804 Orie H43-kavlen str 9 8.4 km 62 min (LassePetterss 47.50 gafflat)
960806 Löpn Bäver-rundan+backe 58 min 9200 steg  =  13 km
960810 Orie Ljungskile Kort H45 3.5 km 27.25 (Henry Djurbäck 24.20)  
960811 Orie Gipen Rishageröd H45 5.9 km 52.00 (TorgnyPetterss 47.)  
960812 Orie Flygm Halleberg 4 km 39. (Lasse Ekberg 38.)  
960814 Orie GÄM-kvale Slätthult str 1 4 km 35 min (TomasA 27)
960817 Orie KortDM Skogshj Maryd 3.5 km 29.35 (KjellMelander 24.50)  
960818 Orie DM Skogshj Maryd 6.7 km 65. (BoHederss 57.)  
960820 Orie Skogsvargarna 5 km SAKO-träning 60 min
960822 Orie Uppföljn Skärmjägarna 4 km 60 min
960825 Orie BudkavlDM Ulricehamn H40 str 1 6.5 km 45.50 min (TomasL 40)
960826 Orie Flygm Grågåsen 5 km 41. (Tomas A 30.)  
960829 Orie Ostekalles KM-kavlen str 3 6 km 47 min (BengtNorrman 41)
960831 Orie Kungälv Svartedalen 3.5 km 36 min (BoKarlss 35.30)
960901 Orie Tolered Bergum 6 km 53 min (C-G Strand 44.)
960902 Orie Flygmotor Skogsbo TorgnyGrönlund 4 km 39 min (JerkerN 30)
960903 Orie SAKO-träning Gipen 61 min 5.7 km gemensam (YngveNilss 60.)
960905 Orie Ungdomsträning 3 km 40 min
960906 Orie Efterlöpn Tibro Rankås 46 min 6 km
960908 Orie Fellingsbro 4 km 34 min (L-Å Wall 29)
960909 Orie Flygmotor Sågbron 4 km 40 min (LasseE 38)
960910 Orie SAKO-träningUlfS  TSOK Utby 67 min 5.9 km (MatsK 48.)
960912 Orie Ungdomsträning Almås kompass ösregn+blåst 5 km 70 min
960915 Orie Borås GIF Öresjö V 6 km 48 min (felst) (KjellMelander 45)
960916 Orie Provlöpn Slusskavlen Brandsbo 5.3 km 60 min
960917 Orie Joggning SAKO-träning Ursand 6 km 70 min
960917 - 21 sjuk Förkyld
960922 Orie Landehof Hindås 6 km 54 min (IngvarSvanberg 50)
960924 Löpn Skidst-Hultsjön 72 min 10782 steg  =  13 km
960929 Orie LångDM Tranan  13.4 km 119 min (TorgnyPetterss 98.)
961001 Löpn+Orie 2+2+4.5 km (T-bana,3800 steg,37.49)  = 9 km 70 min
961003 Orie med skärmjägarna 3 km 30 min
961004 Orie+löpning Kontrollutsättn 3+6:an = 9km 40+28 = 68 min Se Exel
961006 Orie Skogsvargarna Bergagården 5.9 km 45 min (JonasLarsson 40.)
961008 Löpn Bäver 55 min  12 km
961010 Orie+löpning OL-träning Martin Hultsjön 60 min 3+3 =  6 km
961013 Löpn Milbanan 47.00 min se Excel  hemifrån dvs 12 km
961015 Löpn Milbanan 45.28 min se Excel  dvs 10 km
961017 Löpn Milbanan 30 min se Excel   6 km
961019 Orie IFK-kavlen Östra Sjkhuset 4.5 km 30 min (Täten 29.)
961020 Orie Ljungskile Skarsjövallen 6 km 62 min (TommyEriksso 47.)
961019-26   sjuk ont i baksidan av höger ben - nerven ichias, gikt ?
961027 Orie Horred 3.7 km 46 min (MatsAnderss 33.)
961029 Cykl Främj 3+2*9.5+3 = 25 km 10+16.05+10.13+15.56+10.26+10 = 72 min
961029 Cykl Främj varvtider 26.18+26.22  =  52.40  blött, mycket löv 19km
961102 Orie Uddevalla patrull Martin+jag 7.2 km 61 min (Bengtsf jun 49.)
961105 Löpn Slusserundan ginade övre slussen 12 km  60 min     
961110 Löpn Åke:s Poängterräng   7.5km 38.14
961112 Löpn Långa-elljuspåret+kyrkerundan 12 km (9660 steg) 57 min     
961114 Löpn Milbanan hemifrån dvs 12 km ca 65 min snö och minusgrader
961117 Löpn Milbanan 50.07 min se Excel  dvs 10 km  blött +7
961118 Lämnade blod blodtryck ?/?    blodvärde 157 g/l
961119 Löpn Långa Elljuspåret + Slusserundan 16 km (12,304 steg) 74.49 min
961121 Löpn 2.34-5.35-5.53-2.30-2.21-4.46-2.51-1.57 = 28.25 5.5 km (4552steg)
961123 Orie Alehof-Lång-KM 14.8 km (15860steg) 121 min (Balieu 100 min)
961126 Löpn Sandhem 70 min 10,000 steg ca  =  13 km
961128 Löpn Milbanan hemifrån 12 km (10858 steg) 69 min lite snö, 0-grader
961201 Löpn Hemifrån Edsvid 17 km +0 3cm-snö        93.40 min 14,200 steg
961203 Löpn Långa Elljuspåret + Slusserundan 16 km (11,826 steg) 72,06 min
961205 Löpn Milbanan hemifrån 12 km (10190 steg) 64.15 min bart +5
961208 Löpn Hemifrån Edsvid 17 km +4          47+45 = 92    min 13,370 steg
961210 Löpn Långa Elljuspåret + Slusserundan 16 km 73 min
961212 Löpn Backe Olidehålan 1.48 1.54 1.56 1.54 1.57   1.28   2.15  7 km
961215 Skid Skidst -10 nysnö 1+2.5+5+2.5+5 lunch 6+6+6 (27.43 28.23 ?) 34 km
961217 Skid Skidst -7 skate 2+4*2.5 = 12 km 60 min
961218 Skid Skidst -7 nysnö bra 5.5+2*2.5 = 10.5 km 45 min
961219 Skid Skidst -14 mycket bra 5.5+6+5.5 = 17 km 70 min
961221 Skid Skidst -4 sol mycket bra 10+10+10 = 30 km 41.43+43.00+? = ca 128min
961222 Skid Främj+Skidst -10sol 9+9+10+10 = 38km 35.44+36.32+43.38+45.37 = 168min
961224 Skid Främj+Skidst -3 9+10+10 = 29km ?+41.28+42.32 =  ca 119 min
961225 Skid Främj -10 9km  37 min  Hittills denna säsong 190 km skidor
961225-30 sjuk förkyld
961231 Skid Skidst -8 mycket bra 10 km 48 min
970101 Skid Främj -14 med Jan 9+9 = 18km  34.36+34.33 = 69.06 min
970102 Skid Främj -7 9+9 = 18km  35.02+35.46 = 70.48 min
970103 Skid Skidst -8 10+10 = 20 km 40.22+43.33(inga spår) = 83.55 min
970104 Skid Skidst -8 10+10 = 20 km 39.40+43.33(med Ann i 3 km) = 83.13 min
970105 Skid Hestra skidtävling Martin+Ann -18 3+16+1 = 20 km ca 85 min
970106 Skid Främj -7 sol 9+9+9 = 27km  33.55+34.48+35.30 = 104.13 min
970109 Skid Främj -8 9+9+9 = 27km  35.19+36.56+37.42 = 109.57 min
970110 Skid Skidst -6 10+2.5 = 12.5 km 38.29+8.30 = 47 min
970111 Skid Skidst -3 2.5+10+10(Stenshult) = 22.5 km 10+42.20+42.20 = 94.40 min
970112 Skid Skidst -2 10+10 = 20 km 40.20+40.43 = 81 min (med UlfJohanss)
970115 Gymp med Friskis o Svettis D-hallen Älvhögsborg 1 timma
970116 Löpn spaning efter snö vid Skidstugan 7,000 steg = 9 km 45 min
970118 Skid Ymer-stugan DM fri stil Martin 0 snabbt 2.5+2.5+2.5 = 7.5 km 25 min
970119 Skid Ymer-stugan DM klassikt Martin+Ann +1 snöfall 2.5+5 = 7.5 km 30 min
970121 Löpn spaning efter snö Skidst-Brandsbo 9.094 steg = 12 km 70 min
970122 Gymp med Friskis o Svettis D-hallen Älvhögsborg 1 timma
970123 Löpn MilenLöp 10.57 5.54 6.15 14.56 6.02 5.55 73min 11512steg = 12km
970125 Skri Öresjö Munkebo-Gräsviken tor -2 grader vindstilla 15 km 60 min
970126 Skri Runt Öresjö -1 grader sol och 3-4 m/s 30 km ca 90 min
970128 Löpn Båberg 14 km 75 min
970129 Gymp med Friskis o Svettis D-hallen Älvhögsborg 1 timma
970130 Skri+löpning 6:an 30 min + 45 min 6 km + 7 km 
970201 Skri Runt Öresjö sol -2 grader vindstilla 30 km 90 min
970202 Löpn Förs med Ann sedan själv 60 min 8 km 
970204 Löpn Slusserundan genaste vägen 13.5 km 70 min
970205 Gymp med Friskis o Svettis D-hallen Älvhögsborg 1 timma
970207 Skid Hovfjället +5 sol+blåst skate 10(55)+10(35)+0.5+3+0.5 = 24km 100min
970208 Skid Matilla -2 sol+blåst skare 6(skate)+21(86)+21(80) = 48 km 190 min
970209 Skid Matilla +1 Blötsnö/regn tungt 21 km 99 min
970211 Löpn Främj via femman. Ginade hem fr Hultet 13 km 75 min
970213 Löpn Främj fr Ängens gård kram nysnö 5610steg 6.5 km 38 min
970215 Skid Skidstugan lite snö 6(troligen 25)+6(24.55) =  12 km 50 min
970216 Orie Sako-träning Rödjan 8 km 82 min  bom 7 min
970217-25 sjuk förkyld slem i halsen och lätt halsont
970219 Skid Gyllbergen -2 nysnö Dragberget via masten + pensionär 11 km 70 min
970220 Skid Rättvik Jarlstugan -2 nysnö 2+9 = 11 km 54 min
970221 Skid Mora Hemus         -2 nysnö 10 km 45 min
970222 Skid Mora Hemus Titta på tjejvasan 5+3+10(39) =  18km 72 min
96-97 säsongen Skid totalt ca 570 km 29 ggr
970226 Gymp med Friskis o Svettis D-hallen Älvhögsborg 1 timma
970227 Löpn Främj via femman. Ginade hem fr Överdr 12 km 65 min
970301-4 sjuk Nackspärr
970302 Orie Sako-träning Häradsm-Skidst 8 km 90 min 
970304 MilenLöp 9.5 km (7790 steg) 49.34 
970305 Gymp med Friskis o Svettis D-hallen Älvhögsborg 1 timma
970306 MilenLöp 12 km hemifrån
970308 Orie Laholm-Knäred 6 km 46.30 (TorgnyP 40.) 
970309 Orie Lindena-Getinge budkavle-prop3 5.2 km 45 min (Y Norell 36.)
970311 MilenLöp 10 km (8054 steg) 50.24 
970312 Gymp med Friskis o Svettis D-hallen Älvhögsborg 1 timma
970313 Orie Skärmjägar-träning 4 km 40 min
970315 Orie Hilleröd klassiskt 6.8 km 41 min (Tom A Karlsen 36.)
970316 Orie Hilleröd Budkavle H130-1 5.8 km 32.13 (?)
970318 Orie Skärmutsättn 3km + 3.5 km 50 min
970320 Orie Skärmjägarträning 4km 40 min
970321 Orie Kvillebyn natt-patrull RuneOlsson 6.4 km 77 min (Roj+H-O 76)
970323 Orie Stångenäs H45 6.2 km 52 min (MatsBäckström 50.)
970325 Orie Provlöpn H45 Vikingaträffen 6.1 km 90 min
970326 Gymp med Friskis o Svettis D-hallen Älvhögsborg 1 timma
970327 Orie Häxjakten H45 6.2 km 70 min (C-H Anderss 45.54)
970329 Orie Öjetrampen H45 6.7 km 47 min (YngveNorell 44.00)
970330 Orie Bohuslunken H45 3.4 km 34 min (YngveNorell 26.51)
970401 Orie Sakoträning Kontrollplockn Vikingatr 62.30 47 kontroller
970402 Gymp med Friskis o Svettis D-hallen Älvhögsborg 1 timma
970403 Orie ungdomsträning 3 km 40 min
970405 Orie Rankåsrejset Tibro 4.1 km 33.27 (HåkanLööf 29.05)
970406 Orie Alehof Rannebergen 6 km 49.37 (C-G Strand 47.29) 
970409 Gymp med Friskis o Svettis  1 timme + löpning 50 min
970410 Orie ungdomsträning 6 km 60 min
970412 Orie Skogsmunken 7 km 67 min (vann H45 men H40 IngeJosefss 59)
970413 Orie Bohusbataljen UIS 5.9 km 41 min (tvåan 42.)
970415 Orie SAKO-träning Hunneberg 5 km 47 min
970416 Orie Gudhemskavlen 3.7 km 25 min (StefanJ, PI, TomasL tvåa)
970418 Orie ungdomsträning 4 km 25 min
970419 Orie LångDM Gällstad 12.6 km 106.57 min (TorgnyPeterss 99.)
970420 Orie Lidköping 6.2 km 43.06 min (Tvåan 43.30)
970423 Orie Klyftamoslingan 6.9 km 39. min (CalleAnderss 35.30)
970424 Orie ungdomsträning 5 km 50 min
970427 Orie Letälvsträffen Degerfors 6 km 47.30 min (ConnyLindberg 46.)
970429 Orie 10-milaträning Kabelvägen 6 km 49. min (Tvåan ?.)
970501 Orie OK Skärmen SÖ Högsäter 7 km 58.49 min (Tvåan 64.)
970504 Orie Gipen Borydssjön 5.6 km 51 min (YngveNorell 43.30)
970505 Orie SAKO-träning Kontrollplockn Gipen 6.2 km 69 min 46 kontr
970508 Orie Hagaby Kinkhyttan 6.1 km 50 min (TorgnyPetterss 47.)
970509 Orie KFUM-träffen      3.8 km 34.55  (TorgnyPetterss 26.)
970510 Orie Almbytr  Blacksta 5.6 km 45.41  (TommyErikss 42.   )
970511 Orie Alfträff Blacksta 5.5 km 47.34  (ConnyLindberg 41.)
970513 Orie SAKO-ungdom Direkt 3 km 21 min (20 min J-Å Petterss)
970515 Orie Tvåmannakavle Skidstugan 5 km 37 min (MatsKristianss 31)
970517 Orie Leksand Tibble 6.2 km 53 min (HansAurell 45.40)    
970518 Orie Vansbro DalaJärna skidstadion 4 km 31 (GöranErikss 28.45)
970519 Orie Leksand Tibble Siljanskavle Mix-3 4.2 km 35 min (30.30)    
970520 Lämnade blod blodtryck ?/?    blodvärde 146
970522 Orie ungdomsträning 10 km 70 min
970525 Orie kollade kontroller för ungdomsövning Skidstugan 70 min 
970527 Orie SAKO-ungdom TSK H16Ö 4 km 33 min (PeterKjörnsberg 31.)
970528 Löpn Maratonstafetten skidst 9.05                 2.3 km 
970529 Orie ungdomstr tog in kontr + Långa eljus 3+3.5 km 30+15 = 45 min
970601 MilenLöp hemifrån 1+10+1 = 12 km x+7640+x steg  milen: 47.53 min
970602 Orie VAC-träning Sjölanda 4.3 km 39 min (Tomas Karlss 37.)
970603 Orie SAKO-ungdom VSK H16Ö 4.3 km 33 min (PeterKjörnsberg 31.59)
970604 Orie Gipens 5dag etapp2 Gunnarsvattnet 6 km 49. (ÖrjanErikss 48.)
970605 Orie ungdomstr evighets-staf 4 km 
970607 Orie Ljungskileslingan 5 km 32 min
970609 Orie VAC-träning Vänersb 4.3 km 37 min (BjörnKristianss 30.)
970610 Orie Träningsol Skogsvargarna Halleberg 4 km 42. (TomasA 38)
970611 Orie Gipens 5dag etapp3 Hjärtums Skidst 6 km 54. (YngveNilss 49.)
970612 Orie ungdomstr Kvarnvattnet 4 km  
970614 Orie Tältlägret Humla Hjorthägn Ulricehamn 4+3+3.2 = 10 km
970617 Orie Knotakutet Skidstugan 4 km 30 min (Tomas Lundgr 27)
970618 Orie Gipens 5dag etapp4 Torresröd 6 km 70. (ÖrjanErikss 57.)
970623 Orie Kontrollutsättn VäneRyr 7 km 70 min
970625 Orie Gipens 5dag etapp5 Rishageröd 6 km 64. (YngveNilss 49.)
970627 Orie Ofest Lillehammar 3.5 km 38 min (26.)
970628 Orie Ofest Lillehammar 7 km 61 min (Hans Aurell 51.)
970629 Orie Ofest Lillehammar Budk pi+mi+Ann+PeterLarss 4 km 31 min (26.)
970630 Orie Rikslägret Hundfjället Kurvbildspromenad 6 km 2 tim
970701 Orie Rikslägret Hundfj Löpteknik+Jörgenbana 2.5+4 km 12.37+25.41
970702 Orie Rikslägret Hundfjället Kontrollplockn+hem 90 min 11 km
970703 Orie Rikslägret Hundfjället Promenad 6 tim + Väggen 8.47
970704 Orie Rikslägret Hundfjället Budkavle 5 km ca 40 min
970707 Orie Hällefors etapp1 6.4 km 59 min (KentBergendahl 51.)
970708 Orie Hällefors etapp2 6.6 km 62 min (KentBergendahl 51.)
970709 Orie Hällefors etapp3 6.0 km 50 min (Thyr 45.30)
970712 MilenLöp hemifrån 1+10+1 = 12 km      milen: 48 min
970713 Orie Kontroll-utsättn 7 km 75 min
970714 FemmanLöp Snabbt med Ann i början  5 km milen: 22.45 min
970716 Miniprovet med Ann hemifrån 1+2.5+1.5 = 5 km x+10.30+x min   
970717 MilenLöp hemifrån 1+10+1 = 12 km      milen: 48.53 min
970721 Orie 5-dag Umeå Vännäs 5 km 44 min 6-184 (Finne 42.)
970722 Orie 5-dag Umeå Tavelsjö Öst 5 km 40 min 16-179 (Finne 36.)
970723 Orie 5-dag Umeå Tavelsjö Nord 5 km 54 min 73-179 (Högberg 37.)
970724 Orie 5-dag Umeå Rickleå 5 km 43 min 20-179 (Warenius 33.)
970725 Orie 5-dag Umeå Röbäck 5 km 49 min 35-169 (Lars Gustafss 37.) total 19-163 -37.03
970727 Löpn Vinön stigen fram och tillbaka 56 min 7048 steg (ca 8 km)
970729 Orie SAKO-träning Utby 6.7 km 83 min (Kanske 62. min)
970731 MilenLöp hemifrån 1+10+1 = 12 km      milen: 47.30 min
970802 Orie Klyftamo Kort Böja 3.7 km 28 min (YngveNorell 24.)
970803 Orie Klyftamo Klassiskt Böja 6 km 49.50 min (YngveNorell 39.)
970805 Orie SAKO-träning Utby 6.7 km 83 min (Kanske 62. min)
970807 Orie ungdomsträning VäneRyr 4 km 70 min
970808 Orie Träning för GM Örkelljunga 5dag-2 4 km 40 min
970809 Orie Kompassen 10 km norrKlippan 6 km 52 min (HåkanWinnberg 44.)
970810 Orie Kompassen 10 km norrKlippan 6 km 46 min (TorgnyPetters 40.53)
970812 Orie SAKO-träning Slätthult Kontrollplockn  ?km 67 min 57 kontr
970814 Orie Träning skärmjägare backintervall på 6 km 6+4+3ggr
970816 Orie Hestra   3.3 km Hestrastugan 27. (TorgnyPetterss 26.)
970817 Orie Stenungsund 6.4 km 62. min (C-G Strand 58.)
970819 Orie SAKO-träning Lillsjön 7.5 km 79 min
970821 Orie KM-kavlen 4 km 33 min (TomasLundgren 26)
970823 Orie KortDM Hjobygden  3.6 km 26.43 min (BoHederss 24.51)
970824 Orie Klassiskt DM Tibro  6.9 km 53.11 min (TorgnyPetterss 48.51)
970827 MilenLöp 10 km      milen: 49.07 min
970828 Orie Träning skärmjägare Kurv-träning 5 km
970829 Orie Natt DM Ryda  5.7 km 61. min ()
970831 Orie BudkavlDM Kullingshof 51 min 6.5 km (12 sek för Palmér)
970903 Orie BudkavleGÄM Gipen Rishageröd 37 min 4.5 km ()
970904 Löpn milen Träning skärmjägare 10 km
970906 Orie kontroll-rekning Hultsjön inför Volvo-träning 5 km 65 min
970907 Orie SM-föreningen-klassiskt Torestorp 51 min 6.3 km (Tvåan 52)
970908 Orie Volvo Aero Kabelvägen 5 km 37 min
970909 Orie SAKO-träning Starkebo  7.5 km 72 min 
970911 Orie Träning skärmjägare Kabelvägen 5 km
970913 Orie SM-föreningen-kort Hälingsjö 37 min 3.5 km (TorgnyP 33)
970914 Orie Sternträffen SV Lerum 48 min 3.5 km (YngveNilss 10 sek före)
970916 Orie SAKO-träning Slätthult  6.4 km 52 min 
970918 Löpn del-av-milen + kontroll.intagning 8 km 50 min
970920 Orie Borås GIF 27 min 3.5 km (TorgnyPetterss 26.10)
970921 Orie Landehof V Hällingsjö 53.50 6.3 km (YngveNorell 49.34 min)
970922 Orie Volvo Aero Skidstugan Vbg 5.1 km 39.43 min (AndersLarsson 36.20)
970923-1003 sjuk Ont-i-halsen-och-lätt-feber
971004 Orie Västgötakavlen Tidaholm 30 min 4.0 km (I Peilans 26 min)
971005 Orie Skogsvargarna Hunneberg 44 min 4.0 km (YngveNorell 36 min)
971008 Löpn på morgonen i Vimmerby ca 7 km 38 min
971009 Orie uppföljning Ann+MarcusI + löpning 5 km
971011 Orie 25manna 25:te str fällestart Tumba 68 min 8.5 km
971012 Orie Snättringe Tumba 32 min 3.5 km (P-Å Erikss 25 min)
971014 MilenLöp 10 km tillsammans med 10 andra 48.15 min
971015-20 sjuk Snuvig-host förkyld
971022 Löpn Bäverrundan 9448 steg 11 km 61.46 min
971024 Löpn intervall 1+1.5+7*0.5+1+1 = 8km steg dvs ca 7 km 49 min
1.52 2.03 1.41 1.39 2.15 2.05 1.42 
316  346  286  278  376  350  286
971026 Löpn kontrollintagning+ div 6070 steg dvs ca 7 km 49 min
971028 Löpn på morgonen i Vimmerby 6646 steg dvs ca 8 km 43 min
971030 Löpn Elljus+Näl ca 14 km ca 75 min
971101 Orie Uddevalla patrull med RuneOlsson 65min 8km (Peter/Martin 63)
971102 Orie Hylte 77 min 10 km (YngveNorell 69)
971104 Löpn Långa elljus+slusserundan 16 km 78 min
971106 Löpn Korta elljus+olidan-direkt+Knorren 12 km 65 min
971109 Löpn Åke:s Poängterräng   7.5km 38.36
971110 Lämnade blod blodtryck ?/?    blodvärde 146
971111 Löpn Långa elljus + Nälrundan 10716 steg 14 km 66 min
971113 Löpn Långa elljus + Kortad slussrunda 10636 steg 14 km 74 min
971115 Löpn Hemifrån på stigar 10590 steg 13 km 70 min
971118 Löpn Långa elljus + slussrunda 12810 steg 16 km 79.41 min
971120 Orie provlöpn nya Stenshultskartan 65 min 6922 steg
971123 Löpn Hemifrån Edsvid 17 km +3 uppehåll 90.21 min 13,766 steg
971125 Löpn Långa elljus+Nälrundan 10,586 ca 14 km ca 64 min
971127 Orie Natträning Ursand 70 min 6 km
971130 MilenLöp hemifrån 1+10+1 = 12 km (10238 steg) milen: 51. min  nysnö +2 grad
971202 Löpn Sandhemsrundan nysnö 0 grader 10,806 ca 13 km ca 68 min
971204 Skid Skidstugan -6 15cm nysnö sol 3*6+2.5 = 20.5km 29+28+29+11 = 97 min
971207 Gång Började springa på Edsvid men skada ... 86 min 10 km
971209 Löpn Långa elljus+slussrund 12,692 steg 16 km 77.25 min
971211 Orie Natträning Skidstugan 63.45 5998steg 6 km
971214 Orie Bergagården 12.5 km 110 min
971216 Löpn Långa elljus+Nälrundan 11,398 steg 14 km 69 min
971218 Löpn Hultsjön-Löfgrens      10,710 steg 13 km 71 min
971221 Löpn Hemifrån Edsvid 17 km +1 uppehåll 43+45 = 87.34 min 13,712 steg
971223 Löpn Långa elljus+Döbelnsväg-slussrund 11,176 steg 15 km 71.44 min
971224 MilenLöp hemifrån 1+10+1 = 12 km 10308 steg milen: 51 min lite snö+0 grad
971225 Löpn kontoret-6km-spåret 8538 steg 11 km 50 min regn +5 grad
971227 Skid Nysnö -5 Ånnaboda-Tomasboda-mossen-Ånnaboda 25 km 120 min
971228 Skid Nysnö -5 Jan-Milbanan-Jan  15 km  60 min
Med Jan 9.29 6.44 3.36 4.17 4.17 3.59 4.01 3.58 4.06 6.15 8.20  =  
1294  894  464  512  608  464  710  592  514  810 1170  =  2188+5844
971229 Skid Nysnö -7 Jan-Milbanan-Eldris-N Garberg-Jan  44 km 200 min
10.20 3.17 4.03 4.17 4.57 4.48 3.20 83.28 48.36 34.37  =  201.49 min
1434   464  556  556  586  616  380  9424  5990  4778  =  24,788 "steg"
971230 Skid Nysnö -5 Jan-Milbanan-el5-Milbanan-Jan  30 km 155.28 18,732 steg
Spårade 12.23 3.48 5.19 5.32 6.21 6.10 5.54 4.51 4.44 5.26    8.32 = 54.09 36.15
Spårat        4.00 4.15 4.35 5.04 4.49 4.29 4.53 4.43 4.40    7.07 = 48.37 10.38
980101 Löpn Hemifrån Edsvid 17 km +6 uppehåll 44+46 = 89.49 min 14,126 steg
980104 Löpn Milbanan hemifrån+ 12.5 km (10600 steg) 68 min bart +5
980106 Orie Norra Björke 9 km 90 min
980108 Löpn Korta slusserundan blöt nysnö 72 min 11,790 steg  =  14 km
980110 Löpn i skogen Vänersborg 110 min 18 km kanske 
980111 Skid Mora +1 från Jan + Elitspåret 18 km 90 min
980112 Skid Ljusdal 4*5-1 = 19 km 18.40+18.04+18.23+15.37 = 70.44 min
980113 Skid Ljusdal Milen-- +5 = 13 km 31.25+18.18 = 49.43 min
980115 Löpn Hultsjön-Löfgrens      10,500 steg 13 km 66 min
980118 Orie Slätthult 6.3 km 6842 steg 6.3 km
980120 Skid Skidstugan -3 10cm nysnö 3*5.5 = 16km 85 min
980122 Orie Nattcup Skidstugan 8km 8848 steg 79.14
980124 Skid Skidstugan -3 Grovkornig snö (7-8 cm) skate 6+3.5+6 = 15.5 km 
980125 Orie Kabelvägen 7-8 cm snö 87 min 10,300 steg 10 km
980127 Löpn Nälrundan 10,060 steg 13 km 61 min
980129 Skid Skidstugan -3 Grovkornig snö (4-5 cm) skate 15 km 
980131 Löpn Hemifrån-Häradsmossen-Liftingev 5 cm snö -7 14,030steg 15km 97min
980203 Skid Skidstugan -8 25 cm nysnö 6+6+6+5.5 = 23.5km 103 min
980203 3224+322+3130+3238 = 12,814 steg 25.57+26.19+24.33+26.09 = 103 min
980205-10 sjuk Ont-i-halsen-Snuvi förkyld
980212 MilenLöp hemifrån 1+10+1 = 12 km 10556 steg 66 min  milen: 52 min 
980212 6.19 2.47 8.25 5.36 8.28 2.39 2.54 2.31 5.27 5.34 5.18 2.51 2.09 7.13
980212 TSOK 0.5   2    3    4.5  5    5.5  6    7    8    9    9.5  10-- hem
980215 Orie SAKO Rakbana fr Grunnebo 13.7 km 12,464 steg 128 min
980218 Skid Grängesberg Grottfallet 5+4+1+1+2.5 = 13 km 55 min    
980219 Skid Rättvik 3*2.5 Eldris-Rostberg Eldris-Mora (25.40)+29 = 37km 120 min
980220 Skid Mora 2.5+10+2.5 = 15km +4 men hårt skarföre 7.58+34+7.12 = 49.10
980220 7.58 2.27 3.09 3.17 3.45 3.38 3.10 3.00 3.04 3.27 5.18 7.12
980220 1126  362  458  496  518  536  402  472  482  448  674  1010  =  6984steg
980221 Skid Mora Långlet-Sågvägen-Mora+div åkning blött ca 30 km ca 140 min
980222 Skid Mora Hemus-Eldris-Rostberg-Hemus +4 Sol Isföre 20 km 120 min 
980224 Löpn Femman-Skogssäter-Skälsbo-skidst 10,716 steg 14 km 66.30 min
980226 MilenLöp 2.40 2.17 2.35 2.27 5.29 7.59 2.40 2.46 2.33 5.20 5.31 5.08 2.46 2.07 52.14
980226 MilenSteg 480  368  418  398  876 1264  420  440  406  856 872  836  458  348  8440 steg
980228 Orie Mellbystrand kontrollutsättning 2 tim 7 km 
980228 Orie Hallandsåsen 7 km 55 min
980301 Orie Hallandsåsen 10 km 85 min
980303 MilenLöp 5 cm nysnö -1 10.13 5.26 7.41 2.26 2.35 2.21 4.43 4.49 5.00 2.42 2.08 50.08
980303 MilenSteg sju-i-grupp   1680  878 1252  396  418  386  774 782  808  436  348  8158 steg
980305 Skid Skidstugan -3 Skarsnö 4cm! skate 6+1+6+1+1 = 15 km 
980307 Orie Halmstad 6 km 43 min (Bo Hederss 40.47)
980308 Orie Hallndsstaf prop-str1 4 km 30 min (29.)
980310 Orie SAKO-träning natt 5 km 43 min 
980312 Skid Skidstugan -0 Nysnö 3 cm skate 6 km 30 min snuvig
97-98 säsongen Skid totalt ca 400 km 19 ggr
980313-16 sjuk snuvi förkyld
980317 Orie SAKO-träning natt 7 km 65 min 
980317-19 sjuk ont i höger hälsena
980322 Orie Sävedalen Härryda 6 km 49.45 (YngveNorell 44.)
980324 MilenLöp 2.48 2.05 4.55 5.16 7.31 2.29 2.38 2.27 4.58 5.12 Brutit hälsen
980324 MilenLöp  462  336  798  850 1210  392  424  384  804  840 Brutit
980326 Cykl Främj 3+2*9.5+3 = 25 km 11+17.52+11.35+17.46+11.46+11 = 81 min
980326 Cykl Främj varvtider 29.27+29.32  =  58.59  Martins cykel 19km
980328 Orie Kvillebyn Fjällbacka 3.7 km 36.15 ( ? 34.) Stukade hö fot
980328 - 0406 sjuk Stukad hö-fot
980331 Cykl Hunnebeg 1 timme Martins cykel
980402 Cykl Främj 3+9.5+3 = 15 km 9.17+16.27+10.58+10 = 46 min varvtid 27.25
980407 MilenLöp 15cm snö ca6 11.14 9.30 3.07 3.30 9.45 6.51 6.15 3.07 2.39 = 62min
980407 MilenLöp    ca 800 1756  1424  464  524 1470 1040  954  490  412 = 9300steg
980410 Orie IK Dran Veddinge 3.5 km 31. (Sören Kasperss 28.)   
980411 Orie Stenshult hängde ut kontroller 90 min 6,350steg = 6km 1dm snö
980413 Orie Fjärås Tjolöholm 6.1 km 76. (Yngve Norell 53.)   
980414 Orie SAKO-träning Slussarna 8 km 72 min
980416 Orie ungdoms-träning Stenshult 4 km 60 min
980418 Orie Orinto Hyssna 3 km 25. (Yngve Norell 23.)   
980419 Orie Lidköping Järpås 6 km 50. (Roland Svenss 44.)   
980421 Löpn i Falun  7 km 40 min 
980423 Orie Parkol Hjulkvarnelund 7 km 40 min
980425 Orie Herkules Lindome 3 km 25. (Magnus Rehn 24.)   
980426 Orie Uddevalla Regementet 5.5 km 63. (Yngve Nilss 56.)   
980427 Orie Volvo Aero Hunneberg 5 km 42. (36.)   
980428 Orie 10-milaträning VSK  5 km 45.
980501 Orie Kroppefjäll Dalskog  7 km 62. (Yngve Nilss 61.)   
980503 Orie Skärmen Högsäter  6 km 63. (Lars Karlss 58.)   
980504 Orie Volvo Aero Öresjö 4 km 32. (28.)   
980507 Orie Tibrodubbeln  str 1 5.5 km 31. (12 sek efter)   
980509 Orie Falköping Mösseberg  6 km 47. (Yngve Norell 43.)   
980510 Orie Ulricehamn Timmele  6 km 52. (Bo Hederss 45.)   
980511 Orie Volvo Aero Glimmingen 4 km 50. med Ann 
980514 Orie Skärmjägareträning Sandhem 50 min 4 km 
980516 Orie Malmia no Grängesberg 3.5 km 27. (Ulf Perss 25)
980517 Orie Malmia no Grängesberg 6.5 km 52. (Olle Olofss 44.)
980518 Orie-träning Malmia no Grängesberg 2 km 25 min med Ann
980519 Orie kontrollutsättning Skålsjögården 8 km 75 min
980520 Orie Promenad+Olträning + kartminne 12+3 km 2.5 tim + 24 min
980521 Orie Norr Ljusdal 6 km 41 (Sigurd Dähli 34.)
980522 Orie SV Ljusdal 4 km 24 (Gert Petterss 22)
980523 Orie SV Ljusdal 6 km 40 (Gert Petterss 35)
980524 Orie SV Ljusdal Kavle str 1 (RuneO, GunnarJ) 5 km 38 (? 36)
980526 Löpn Slätthult 5.5 km 25 min
980527 Löpn Maratonstafetten skidst 9.01 9.35 9.39       6.9 km 
980528 Orie Parkol Knorren 5 km 36 min
980531 Orie Gipens LångKM på 2 kartor (Utby) 13 km 122 min
980602 Lämnade blod blodtryck ?/?    blodvärde 148
980602 Orie Volvo Aero Gräsviken 4.7 km 37.
980604 Löpn i skogen testbanan Emit 4 km 30 min 
980606 Löpn Pojkebo  10 km 43.02   
980609 Orie Knotakutet Ursand 4 km 31 min (Tvåan 33 min)
980611 MilenLöp  47.25
980614 Löpn Gardes Anda 80 min ca 12 km
980615 Orie Volvo Aero Vbg med Ann delvis 4,5 km 55 min
980616 Orie Parkol Björndalsskolan ca 7 km 85 min
980619 Löpn hem-skidst-Gräsviken-hem 18 km 100 min
980621 Orie Rannebergen Gbg träning med Martin 6 km 55 min
980624 Orie Kontroll-utsättn 8 km 120 min
980626 Orie Oppsal Oslo 3.4 km 27 (Terje Wikström 24.)
980627 Orie Oppsal Oslo 6.5 km 72 (Sigurd Dähli 46)
980628 Orie Oppsal Oslo 6.5 km staf str 1  60 (? 50)
980630 Löpn Främjandet Lundgren 74 min 11,956 steg
980704 Orie Hedemora Nyhyttan Vikmanshytttan  46 (Tvåa SO Wikl 47.)
980706 Orie OK Milan Nora etapp 1 47 (Magnus Haraldss 44)
980707 Orie OK Milan Nora etapp 2 46 (SO Wiklund 44.45)
980708 Orie OK Milan Nora etapp 3 52 felst (Kent Bergendahl 48)
980711 MilenLöp hemifrån  ca 60 min 12 km  milen:47.45 7702 steg
980714 SexanLöp 2.36 2.00 2.17 2.17 4.42 5.00 4.47 2.34 2.04 28.07 4554 steg
980714          Hemifrån-sexan-hem 6.19+28.07+6,51 = 41.19 1030+4554+1102 steg
980720 Orie 5-dagars Årsunda      H45L  6.6 km 46 min 18-62 (MikaelTarandi 40)
980721 Orie 5-dagars Ockelbo      H45L  5.5 km 44 min 21-61 (MikaelTarandi 35)
980722 Orie 5-dagars Storvik      H45L  5.1 km 37 min 11-63 (MikaelTarandi 33)
980723 Orie 5-dagars Hofors       H45L  4.2 km 45 min 43-63 (YngveNorell 30)
980724 Orie 5-dagars Gävle        H45L  6.5 km 48 min 8-59 (MikaelTarandi 44) total 21-55 -35.49
980726 Löpn intervall 16 70-20 med Jan 
980728 Orie Träning SAKO Onsjö 85 min 8 km
980730 MilenLöp ca 48 min 10 km
980801 Orie Tibro-träffen kort    H45  3.5 km 30 min (Yngve Norell 23)
980802 Orie Tibro-träffen         H45  7 km   62 min (Willy Olsson 47)
980805 MilenLöp hemifrån ca 6 + 48 + 6 min 12 km
980809 Orie OK Löftan             H45  6 km   62 min (YngveNorell 50)
980810 Orie VAC-träning Halleberg 4.3 km 41 min 
980811 Orie Träning SAKO Upphärad ca 65 min 6 km
980813 Orie Upptakt skärmjäg      ca 60 min 5 km
980815 Orie Uddevalla OK Hogstorp H45 3.6 km 30 min (Hasse Ekberg 29)
980816 Orie Mariestad Lyrestad    H45 7.2 km 64 min (Tvåan 74)
980817 Orie VAC-träning Intagan 4.3 km 55 min 
980818 Orie Träning SAKO Gunnarsvattnet kontr-plock 67 min
980820 Orie Parkol Strömslund      ca 7 km 52 min
980822 Orie KortDM Svenljunga     H45 3.5 km 31 min (LarsGren 27)
980823 Orie DM Mark Öxabäck       H45 6.7 km 56 min (SörenKasperss 54.48)
980824 Orie VAC-träning Sandhem 5.7 km 52 min 
980825 MilenLöp ut med JörgenH 46.20 10 km
980829 Orie GÄM-kavle str 3 H135 Hasse+Lasse+PI 4.5 km 37 min (Lundgr 37)
980830 Orie GÄM-dag Kabelvägen    H45 4.7 km 31.46 (Tvåan StenÅKe N 34)
980831 Orie VAC-träning Bergagården 4.1 km 28 min (LarsJohanss 27 )
980901 MilenLöp 47.11 10 km
980903 Orie KM-kavlen Brandsbo 5.4 km 65 min Brutit 
980905 Orie GOK Tultered  H45  6.4 km 68 min Felst (YngveNorell 47)
980906 Orie Lerum Bergum  H45  6.1 km 57 min       (YngveNorell 51)
980907 Orie VAC-träning Kabelvägen  4.4 km 32 min (Tvåan 34. )
980908 Orie SAKOträning Starkebo    8.1 km 70 min 
980910 Orie Ungdomsträning Slätthult linjeorientering 4 km 60 min
980913 Orie BudkavlDM Billingen  H45  6.1 km 52 min (RolandSvenss 48)
980916 Löpn på morgonen i Falun ca 10 km 60 min 
980917 Orie Parkol Lextorp 7 km 50? min
980919 Orie Stenungsund   H45  3.4 km 34 min       (YngveNorell 28)
980920 Orie Kungälvs OK   H45  5.6 km 58 min       (YngveNorell 51)
980921 Orie VAC-träning Stenröset   4.2 km 38 min ( )
980922 Orie kontrollutsättning      4 km 60 min 
980924 Löpn     Ungdomsträning          3 km 15 min 
980927 Orie IK Stern V IKEA H45 6 km 62 min       (StigGustafss 60)
980929 Löpn     Bäver med gening       12 km 57.26  
981001 Löpn     Ungdomsträning          6 km 40 min 
981004 Orie HälleforsträffenH45 7.6 km 65 min       (HansHuseby 53.49)
981006 Löpn Främjandet 10 st från början sedan 5    71 min 11,700 steg
981008 MilenLöp 47 min  10 km
981010 Orie Utby            H45 3.5 km 49 min       (YngveNorell 28.)
981011 Orie Hjortsöndagen   H45 5   km 38 min       (YngveNorell 36.)
981013 MilenLöp  7 st sprang ut 46.30 min  10 km
981015 MilenLöp                 49.57 min  10 km
981018 Milen på Slätthult -+hem 49+30 min  15 km
981020 Löpn Bäverrundan modifierad 9154 steg 11 km 57.53 min
981021-1106 sjuk förkyld
981025 Orie Smålandskavlen H180 str4 8.5 km 72 min (UlfPalmer 59.)
981107 Löpn Hemifrån-Åkes-poängter joggning 80 min 10 km
981108 Löpn Åke:s Poängterräng   7.5km 39.53
981110 SexanLöp 3.21 2.16 2,36      7.45 5.30 5.06 2.38 2.08 31.22 5040 steg
981113 Löpn i Malmö 33.40 5384 steg ca 6,5 km
981114 MilenLöp hemifrån 1+10+1 = 12 km 10,630 steg 62 min    milen: 50 min
981118 Från hotel SAS-Radisson i Malmö på morgonen 8490 steg 53 min -1 uppehåll
981119 MilenLöp avvik hemifrån  12 km 10,560 steg 68 min  -4 8 cm snö
981120 Skid Stenshult 13 cm snö -6 sol 4*2.5 = 10 km 55 min
981122 Löpn Hem-Främjandet-skidst 6 cm snö +1  92 min 16 km 14,190 steg
981123 Lämnade blod blodtryck 138/80 blodvärde 146
981124 Löpn Slusserundan genaste vägen 13.5 km (11,284 steg) 69.30 min
981127 Skid Långberget20cm -4 5++(30min)2*4.5 = 14km lunch skate 5+5+5 = 15km 29km
981128 Skid Långberget -4 5++(27min)5++ 3*4.5 = 23km lunch skate 5+5+5 = 15km 38km
981129 Skid Långberget -4 5++(26min) 7 skate 5+ 5+ 1 klassiskt 3*3+1  =  33 km
981201 Löpn Näl-Löfgren                13 km (10,670 steg) 66 min
981202 Skid Skidstugan Sexan skate     6km +1 15 cm snö ca 30 min
981203 Orie Nattcup Skidstugan 10 cm snö 4.5 km 5,500steg 50 min
981205 Skid Skidstugan 6+5            = 11 km -1 15 cm snynö ca 55 min
981206 Skid Skidstugan 10+10          = 20km -6 30 cm nynö ca 48+48 = 96 min
981207 Skid Skidstugan 10+10          = 20km -7 sol 30 cm snö ca 45+45 = 90 min
981208 Skid Främj -7 sol 30 cm snö9+9 = 18km  39+39.13 = 78 min
981209 Skid Främj -7              9+9 = 18km  40+40.13 = 78 min 4922+4892 stavtag
981211 Skid Främj -4              9+9 = 18km 36.40+35.50 = 72.30 4628+4604 stavtag
981212 Skid Stenshult -4 5+5+5+2.5 =    17.5km 21.01+20.20+20.38+11.12 = 73 min 
981212 Skid Stenshult 2912+2826+2944+1450 stavtag
981215 Löpn Slusserundan MYCKET halt   13.5 km (11,592 steg) 71.15 min
981217 Orie Nattcup Ursand blötsnö +5 uppehåll 7.3 km 8844steg 77.05
981217-23 sjuk Ont i höger hälsena
981220 Orie TSK:s Jullöp Slätthult ca 2.5 km 20.43 2628steg bom 2 min
981220 Löpn Slätthult skogsspåret 5.7 km 35 min
981224 Löpn Hemifrån och knappt sexan 8 km (7300 steg) 47 min 
981227 Löpn Adolfsberg mycket blött 10 cm slask 75 min 13 km
981228 Skid Ånnaboda 2.5 km 20 min
981231 Löpn Skidstugan på stigar pga isig sexa 5 km 30 min  
990102 Orie Rekning träning VäneRyr 6 km 60 min
990103 Löpn Hemifrån och sexan 8 km (6716 steg) 41.44 min 
990103 4.40 2.15 2.45 2.23 2.39 2.22 4.49 5.37 4.49 2.38 6.46 dvs 30.19 (sexan)
990106 MilenLöp avvik hemifrån  12 km 10,516 steg 66 min  +3 regn    
990109 Orie träning Skidst 12 km 100 min  -5 Mi+JonasG+TomasA
990112 Löpn Långa Elljuspåret + Slusserundan 16 km (12,452 steg) 74.27 min
990112-13 sjuk öm i vänster hälsena
990114 Orie Nattcup Bergagården torr snö -3 snöfall 5 km 62 min
990115-16 sjuk öm i vänster hälsena
990117 Styrketräning Hyllan Rodd 1,000m-4.02  500 m simning 13 min
990119 Löpn Långa Elljuspåret + till vändeken 6 km (4,606 steg) 28 min
990119-0203  sjuk öm i vänster hälsena
990124 Styrketräning Hyllan Rodd 1,500m 1.54 500m-simning 13 min wetwest 20 min
990128 Skid Slätthult -13 gr 10 cm snö 3.4+10*400+3.4 = 11 km  54 min
990130 Skid Ymerstugan Borås konstsnö 10*1,6 = 16km 77 min
990202 Styrketräning Hyllan Rodd 1,500m 1.42 500m-simning 13 min wetwest 20 min
990204 Löpn hem-skidst-hem 2 km 12 min 
990206 Löpn Hjortgården röda spåret 6 km 35 min
990207 Löpn hem-skidst-kullen-bron-hem 4 km 22 min 
990209 Styrketräning Hyllan Rodd 1,000m 1.42 500m-simning 13 min wetwest 20 min
990211 Orie Nattcup Skidst -3 snö 5 cm  5km  42 min
990213 Skri på Vänern vatten på isen mjukt och ojämnt 30 min 
990214 Orie SAKO-tr Rödjan +2  9.3 km 92 min
990216 Styrketräning Hyllan Rodd 1,000m 1.44 500m-simning 13 min wetwest 15 min
990218 MilenLöp     8284 steg   50.32 min  10 km
990221 Orie SAKO-tr Ströms skola +2  8246 steg  8 km 78 min
990223 Löpn Skidstugan ca 60 min 12 km 
990224 Skid Gillers Klack Kopparberg 2*5+2*3 = 16 km 75 min
990225 Skid Leksand  Orsand 2*3+2*5 km Granberget 4 km  20 km
990226 Skid Mora Läde - Gopshus tor 20 km 80 min
98-99 säsongen Skid totalt ca 310 km 19 ggr
990226-kvällen - 990313 sjuk ont-i-halsen bra snuvig host förkyld
990314 MilenLöp hemifrån 1+10+1 = 12 km 10,718 steg 67.47 min 5cm snön mil:53 min
990316 Orie Nattcup Slätthult  10 cm snö kram 8 km 87 min
990318 MilenLöp++  10+1 = 11 km  8.980 steg 57.50 min 5cm snön 
990321 Orie Stångenäs Brodalen H45 6.4 km 64 min   (Bente Galborgen 59)
990323 Orie SAKO-träning Upphärad ca 5 km 65 min 10 cm snö
990325 Orie ungdomsträning 4 km 40 min 
990328 Orie Rigortorpet        H45 6 km 51 min   (Bo Hederss 44.30)
990330 MilenLöp    10 km  8.980 steg 50.30 min vårlikt regn
990402 SexanLöp Hemifrån 8km 6508steg 43min 
990403 Orie Öjetrampen Främmestad    H45 6 km (6722steg) 51 min (UlfPetterss 45.30)
990404 Orie Provlöpn Stenshult 6.5 km 
990406 Orie VAC-träning Stenshult  4.5 km 38 min (TomasA 31.46)
990408 Orie ungdomsträning 6 km 60 min 
990410 Orie Kungälv Fontin H45 3.2 km (3632steg) 31min (KentBergendal 27
990411 Orie Alehof Jennylund H45 6.2 km (6594steg) 53min (BoHederss 47)
990412 Orie VAC-träning Kyrkans Gård Öresjö 4.5 km 39 min (TomasA 31.46)
990413 Orie SAKO-träning Hunneberg   5 km 60 min regn 
990414 Orie Alehof 10-milatr Jennylund 5.2 km 51 min (Alehofare 40min)
990415 Orie ungdomsträning 5 km 40 min 
990417 Orie Omega Olsfors H45 3.2 km (3370steg) 31.45(SörenKaspers 8sek)
990418 Orie Landehof      H45 6.2 km            59(YngveNorell 51)
990419 Orie VAC-träning Hultsjön            4.5 km 35 min (TomasA )
990420 Orie VSK    10-milatr Skidstuga 8 km 92 min 
990422 Orie ungdomsträning 3 km 40 min 
990425 Orie Sjövalla      H45 6.2 km            51(J-Å Sörliklev 50)
990426 Orie VAC-träning Olidan              3.9 km 34 min (RobertE 27)
990427 Orie SAKO-träning Slätterna   7 km 67 min sol +15 
990429 Orie ungdomsträning VäneRyr 3 km 40 min 
990501 Orie Gipen         H45 5.5 km            51(J-Å Sörliklev 46)
990502 Orie Ulricehamn    H45 6.5 km            59(Bo Hedersson 48)
990503 Orie VAC-träning Hjärtums skidstuga  4.4 km 38 min (PeterKj 36)
990506 Orie ungdomsträning Getlyckekartan 4 km 60 min
990509 Orie Åmål Snötävl H45 6.5 km            55(Sten Karlss 54)
990510 Orie VAC-träning Glimmingen          4.4 km 36 min ()
990511 Orie SAKO-ungdomstävl träning 4 km 35 min mulet +4
990513 Orie Milronden Striberg H45 6 km 51 (Olof Olofsson 44)
990514 Orie KFUMträff Striberg H45 4 km 28 (Gert Petterss 24.)
990515 Orie Kilsbergtr Filiphyttan H45 5.4 km 71 (Gert Petterss 50.)
990516 Orie Almbyträff Filipshyttan H45 6.2 57 (Gert Petterss 46.)
990517 Orie VAC-träning Öresjö   4.4 km 36 min ()
990518 Löpn Vbg milen 47.20 7584steg 4.49 5.10 4.42 4.53 5.08 5,14 9.58 7.13 
990518                        Steg:     780  838  750  780  816  844  1594 1182
990520 MilenLöp hemifrån 1+10+1 = 12 km  9,724 steg 61 min    milen: 48 min
990520 MilenLöp 2.40 2.07 2.25 2.22 5.11 7.20 2.23 2.24 2.17 4.46 4.58 4.50 2.28
990522 Oriesträning Höjås Halden  3 km med Ann o Jill
990523 Orie Ringerike               H45 4km 37 (Harald Thon 33)
990524 Orie Ringerike               H45 7km 73.37 (Harald Thon 58.40)
990525 Orie SAKO-ungdomstävl träning 4 km 45 min sol +15 
990526 Löpn Maratonstafetten skidst 9.27 9.49 9.57       6.9 km 
990529 Orie Orinto Parkol           H45 3km 24.58 (Krister Karp 21.50)
990531 Orie VAC-träning Rödjan   4.2 km 40 min ()
990601 Lämnade blod blodtryck        blodvärde 153
990601 Löpn Slätthult mountainbike-banan 6.5 km + 1 km 40 min
990603 MilenLöp                 10 km  7,758 steg           milen: 47.27 min
990606 Orie Gandvik Parkol Sommarland H45 3.5km 23.48 (Utlänskt namn 20.)
990607 Orie VAC-träning S Hunneb 5.5 km 49 min (JörgenHallen 47)
990608 Orie Park-OL Strömslund   4.6 km 38 min (BjörnKristianss 30)
990610 MilenLöp Hemifrån++       12.5 km 10,392 steg 65.06     milen: 49.32 min
990613 MilenLöp Hemifrån++ blött 12   km  9,926 steg 62.03     milen: 49.15 min
990614 Orie VAC-träning Ursand   5 km                35 min 
990615 Orie Park-ol     Ursand   7 km (6246 steg) 51.24 min 
990617 Orie Knotakutet Stensh 4.4 km 37 min (Lundgr 34min)
990619 Orie Kontrollutsättn VäneRyr 8 km 80 min
990621 Löpn Backe 5km Kopparklinten 2.30-368+2.44-398+2.46-398+2.46-406+2.43-392
990621 Vila 3.30 emellan 8.44-1072+3.22-440+2.57-418+3-12-436+3.14-450+6.00-914
990622 Orie Park-ol     Slätthul 6 km (6246 steg) 52. min (TommyA 40,)
990624 Löpn 5km Kopparklinten-saltet 5.41-914+6.08- 966+11.53-1852 = 23.42-3742steg
990625 Orie O-festivalen Sandefjord H45 3km 51 (TomA Karlsen 24.) 
990626 Orie O-festivalen Sandefjord H45L 5km 62 (? 48.)
990627 Orie O-festivalen Sandefjord H135-3 4.5 km 54. (? ?)
990629 Orie Park-ol Hunneberg    3 km  29. min (TommyA 23,)
990701 Orie Träningsol Starkebo  8 km  64. min (?)
990703 Orie Hallands3dag-1 Åkulla-Rolfstorp 3.4km 31.  (BoHederss 26.)
990704 Orie Hallands3dag-2 Åkulla-Rolfstorp 5km 38. (Tvåa BoHederss 8sek)
990705 Orie Hallands3dag-3 Åkulla-Rolfstorp 5km 42. (BoHederss 38.)
980706 Löpn     Bäver med gening       12 km 59.13 (9162steg)
990709 Löpn 5km Kopparklinten-saltet 5.35-906+6.23- 980+12   -1930 = 24   -3816steg
990710 Cykl Främj 3+1*9.5+3 = 16 km 9.52+15.30+9.40+9.59 = 45.00 25.20 45min
990711 Löpn Hemifr Edsvid gening fr Brandsbo 17 km +28 44+54 = 88.31 12,718steg
990712 Orie Kontrollutsättning 6 km 80 min
990713 Löpn 5km Kopparklinten-saltet 5.31-912+6.17-1002+11.47-1918 = 23.35-3844steg
990714 Orie Kontrollintagning  3 km (2898 steg) 45 min
990715 MilenLöp Hemifrån +19 fint 12  km  9,598 steg 60.36     milen: 46.26 min
990717 Cykl Främj 3+1*9.5+3 = 16 km 10.19+16.12+10.36+10.04 = 47.12 26.48 47min
990718 Löpn Början på Edsvid + svampplockning 10,446 steg =  13 km 90 min
990720 Orie Timmervik SAKO     8 km (7446 steg) 73 min
990722 Löpn 5km Kopparklinten-saltet 5.29-910+6.20- 994+11.43-1870 = 23.33-3774steg
990726 Orie 5-dagars Gustafs   6 km 42 min 19-67 (Claes Fries 35.)
990727 Orie 5-dagars Gimsbärke 6 km 56 min 21-61 (Yngve Norell 45.)
990728 Orie 5-dagars Hedemora  4 km 28 min 9-65 ( 26.)
990729 Orie 5-dagars Gagnef    7 km 60 min 50-64 (Ryssen Vtalis ? 42.)
990730 Orie 5-dagars Borlänge  6 km 48 min 19-62 (Claes Fries 42.) total 24-61 -38.31
990801 Orie H43-kavlen str 8 Prästtomta 5 km 42 min (? 35.)
990803 Orie Tokevattnet Stensh SAKO 5 km 52 min
990805 MilenLöp                 10 km  ?     steg           milen: 46.50 min
990807 Orie Tibro N Skövde     3.7 km 28 min (Yngve Norell 23)
990808 Orie Tibro N Skövde     7.2 km 53.06 min (Willi Olsson 51.50)
990810 Orie GÄM-kavle str 1    3.2 km 22.59 min (Lars Carlss 22.35)
990812 Löpn 5km Kopparklinten-saltet         11.45-1910+11.49-1896 = 23.35-3806steg
990812 Orie Gräs-ol Ursand 2.2 km 10.30 min
990814 Orie Klyftamoslingan Götene 4.8 km 34. min (P-E Karlss Hagen 31.)
990815 Orie Kungälv Svartedalen 6 km 58 min (Yngve Norell 49)
990817 Orie Smörsjön Sjuntorp SAKO 6 km 55 min (Tommy A 39.)
990819 Löpn 5km Kopparklinten-saltet 5.19-880+6.06- 994+11.48-1876 = 23.13-3750steg
990819 Orie Ungdomsträning 3 km 50 min
990821 Orie KortDM Räven Hällingsjö  3.2 km 39 min (Bo Hedersson 28)
990822 Orie kl-DM Orinto Hällingsjö  6.1 km 48 min (Tvåa BoHeders 29 sek)
990823 Orie Provlöpning SAKO-kavlen  3.5 km 34 min 
990825 Löpn 5km Kopparklinten-saltet     9.37++1556++ +11.35-1850 = 21.12+-3406steg
990826 Orie Ungdomsträning 3 km 40 min
990827 MilenLöp Hemifrån +19 fint 12  km  9,800 steg 62     milen: 48.07 min
990829 Orie BudkavleDM-1 Hestra Hedared 7 km 51 min (Tvåa Ulriceh 53 min)
990831 Orie Slätthult SAKO 6 km 49 min
990902 Orie KM-kavlen str 3 Främjandet  6 km 55 min (MatsKristianss 48)
990904 Orie FAIK/Sisu BudkVM-kartan-89  3.5 km 34 min (Lars Grehn 27)
990905 Orie FAIK/Sisu BudkVM-kartan-89  6.2 km 48 min Tvåan HåkanL30 sek
990907 Orie Upphärad  SAKO 7.5 km 71 min
990909 Orie Ungdomstr med provlöpn för GÄM Gräsviken 4 km 40 min
990910 Orie provlöpn för GÄM Gräsviken H45 4.7 km 40 min
990912 Orie Uven Lindome        6 km 48 min (Yngve Norell 43)
990914 Orie Teknik kurvbild Hogstorp SAKO 5 km 60 min
990916 Löpn 5km Kopparklinten-saltet 5.18-872+6.20- 998+11.40-1846 = 23.17-3716steg
990919 Orie Hjortsöndagen Bälinge 6km (5204steg) 44 min(Roland Svenss 43)
990921 Orie Vbg Skidstuga SAKO 8 km 75 min
990923 Orie Ungdomstr kontrollplockn Skidstugan      6 km 50 min
990925 Orie Bredared          3.3km            29 min(Krister Carp 27)
990927 Löpn i Kristianstad på morgonen 35 min 5652 steg  =  7 km
990930 MilenLöp Hemifrån +14 fint 13  km  65 min
991002 Orie Mullsjö           3.9km   23.23 min(Tvåa Håkan Lööf 23.25)
991003 Orie Halleberg         6.1km   54 min(JanÅke Sörliklev 47.)
991005 MilenLöp Hemifrån +12 regn 13  km  62 min
991007 Löpn i Kristianstad på morgonen 34 min 5666 steg  =  7 km
991010 Orie Borås GIF Sjöbo   3.5km   25.40 min(Sören Kasperss 22.45)
991012 MilenLöp                 10 km  7912  steg           milen: 48.33 min
991014 Löpn Hem-Främjandet +15  44.20-5.40-28.26 = 78.26 min 16 km 12,510 steg
991017 Orie Ljungskile        5.5km   56 min(Yngve Norell 43.45)
991019 Löpn Skidstugan variant på milbanan 47.02 7620 steg  ca 10 km
991019         25.38+2.13+4.25+5.05+4.59+2.30+2.10 = 47.02
991021 MilenLöp med Björn K     10 km  7618  steg           milen: 45.50 min
991024 Orie Horred            6km   48.15 min(Yngve Norell 45.45)
991026 MilenLöp                 10 km  8122  steg           milen: 49.45 min
991028 MilenLöp Stefan H+Lundgr 10 km  7940  steg           milen: 49.40 min
991031 Orie GMOK Änggårdsbergen 3.4 km 36 min(Sören Kasperss 29)
991102 Löpn Femman-Edsäter-Kyrk 40.47-2.29-8.48-1.45-6.40 = 60.28 9938steg 13km
991104 Löpn Eljusspår- NÄL via handik-hem  14 km 65 min
991107 Orie Hylte Hyltebruk    11.5 km 88 min(Bo Hedersson 86. )
991108em - 10     sjuk ont-i-vänster-lår-baksidan kraftig tung smärta +
efterdyning Hylte där jag kände en krampliknande känsla efter ca 9 km
991114 Löpn Åke:s Poängterräng   7.5km 39.25
991116 Löpn LångaElljusp+Slusserundan 16 km 74 min Strömsb 1.53 (298steg)
991118 Löpn Långa Eljusspår- NÄL via handik-hem  14 km (10,756steg) 64.34 min
991120 Orie Alehofs Lång-KM      14.8 km 102 min(Stefan Karlss 93. )
991120,21, 23      sjuk ont-i-vänster-lår-baksidan  En svag smärta uppstod efter några km på ALehofs långkm. Återfall efter en km löpn på tisd.
991122 Löpn Halva Eljusspåret 1.5 km 7 min Skadad se föreg rad
991128 Orie Hemifrån Martins Natt-cupbana 74 min 7 km
991130 Löpn Eljusspåret 3.5 km 15 min Skadad se föreg rad
991202 Cykl Hem-Hultet-Främj 26.30 19 km 45min
991204 Skid Skidstugan 3*5 =  15 km 24+23.00+23.24 = 70 min
991205 Skid Slätthult 4*3.4(ca 14)+1,8+Skidst+6(26.00)+6(26.37) = 25 km
991207 Löpn Sexan 30 min 6 km
991209 Lämnade blod blodtryck 120/70 blodvärde 153
991210 MilenLöp Hemifrån +12 regn 13  km  63 min
991212 Orie Emitslingan 3 * 1.6 = 4.8 km ca 50 min     
991214 Skid Skidstugan 4*6 =        24 km 25   +24.54+25.47+27    = 103 min 
991216 Skid Skidstugan 3*6+3.5 =  21.5 km 25.04+25.37+25.36+15.07 = 91.25 min
991218 Skid Skidstugan Skare med 1 cm nysnö 6.5+3.5 = 10 km 26+14.33 = 40 min
991219 Orie Jullöpet 4+2 = 6 km 30.30+ 15 =  45 min     
991221 Orie Nattcup i Vbg 6.5 km Skadad bröt efter 4 km 35+27 = 52 min
991221 -    sjuk Sträckning vä baklår
991224 Skid Skidstugan +3 hyfsat skate 2*6 = 12 km 26+27.30 = 53.30 min 
991225 Skid Skidstugan +5 regn skate blött ca 10 km 60 min
991227 Skid Ånnaboda Skate -0.5 1+4*5 = 21 km 20.22+20.38+19.40+20.20 = 81 min
991228 Skid Ånnaboda klassiskt -0.5 5+2*2.5+3+5 = 18 km 90 min
991230 Skid Skidstugan -4 6+7+2.5 = 15 km ?+31.57+10.35 =  ca 70 min
991231 Orie Gipens Kontrollplock Hjärtum 1dm-snö 4km (4620steg) 43.37 min
000102 Löpn hemifrån småstigar ca 12 km (10,338 steg) 68.42 snö regn +4
000104 Löpn Slusserundan torrt lite halt 13.6 km (10,950steg) 67 min     
000106 Löpn Småstigar till Båberg regn   17 km (12,844steg) 89 min     
000108 Löpn Edsvid bakl blåsigt +6 uppeh+hagelskur 17 km 100 min
000111 Orie Nattcup i Vargön 2+6.7 km  = 8km 11+67.40   =  78 min
000113 Löpn Småstigar milbanan på slutet 13 km (10,160steg) 73 min     
000116 Löpn Hem-skidst-5-Skogs-Hultet-hem 16 km (13,154steg) 84 min     
000118 Löpn Lång elljusp + Intagan 17 km (14,732steg) 88 min
000120 MilenLöp Hemifrån +5 sol 13km (9796steg) 62 min milen48.38 
000123 Orie Emitslingan 6 * 1.6 = 9.6 km ca 80 min     
000125 Orie Nattcup skudstugan         7.4km             72 min
000127 MilenLöp Hemifrån +5 sol 13km (11184steg) 69 min milen 
000129 Löpn Bergagården 15 km 80 min
000130 Orie rekning Sågbron 50 min 4 km
000201 Löpn Slusserundan 10 cm nysnö halt 13.6 km (11,486steg) 69.28 min     
000203 Skid Skidstugan sol 6 km 30 min skate
000206 Orie SAKO-tr Starkebo 9 km 90 min
000208 Orie Nattcup Slätthult          7 km             83 min
000210 Löpn Skidst 3.5+6.2 = 9.7 km 
000210 tiden  16.24+3.20+2.13+2.29+2.27+5.05+5.19+5.01+2.32+1.58 = 46.48
000210 Stegen 2746+ 542+ 364+ 412+ 408+ 836+ 868+ 820+ 424+ 326  = 7746 steg
000213 Orie SAKO-tr Rödjan 8.4 km (8453steg) 76 min
000215 MilenLöp Hemifrån +5 sol 13km (10746steg) 65.41 min  50.12 milen 
000217 Skid Bergebo Borlänge 12 km skate 60 min
000218 Skid N Lindberg skate på gärden 25 km 120 min
000219 Skid Sörskog klassiskt mellan Bjursås-Ingels 2*17+ = 35 km 72+76 = 148 min
000220 Skid Hemus-Eldris-mot-N-Garberg 2*12 = 24 km 105 min
99-00 säsongen Skid totalt ca 272 km 15 ggr
000222 Orie Nattcup Skidstugan         7.4 km             82 min
000224 MilenLöp Hemifrån +5 sol mycket segt 13km (10422steg) 68 min  53 milen 
000227 Orie Lidköping Råda 8.9 km (8980steg) 64 min(AndersPåhlman ?)
000229 Löpn Skidst 2 varv på sexan 2*29.+ = 59 min 12 km (9800steg)
000302 MilenLöp Hemifrån +3 sol normalt 13km (10222steg) 62.43 min 49.36 milen 
000305 Orie SAKO-tr Skidst 10.5 km (10508steg) 92 min
000307 MilenLöp fr Skidstugan med LasseE 10 km (7966steg) 48.03
000309 MilenLöp Hemifrån +3 sol3cmsnö  normalt 13km (10360steg) 64.38 min 51.28
000312 Löpn Hemifr Edsvid 17km +2 uppehåll 3cm snö 45+46 = 90.48 min 14,262steg
000314 Orie Nattträn Slätthult         7 km (7130steg)  80 min
000316 MilenLöp Hemifrån +4            normalt 13km ( 9636steg) 60.11 min 47.48
000319 Orie Herkulesgården 5.5 km H50      42.36 min(Tvåan 44.46)
000321 Orie Upphärad SAKO-träning      7 km (6720steg)  69 min
000323 Orie Ungdomsträning             4 km             50 min
000325 Orie Stångenäs      3   km H50      29.50 min(Tvåan 33)
000326 Orie Munkedal       4.8 km H50      43.13 min(Tvåan 46)
000328 Orie Hunneberg SAKO-träning     7 km (7044steg)  62 min
000330 Löpn Hemifr till Vänersborg 15 km (12,200 steg) 75 min
000402 Orie Hortsöndagen   5.6 km H50      45.30 min(C-G Strand 44.50)
000405 Orie Stubbered SAKO-träning regn-synprobl 7 km (8000steg) 100 min
000407 Orie Ungdtr+löpn-Främj-skidst 4+8 = 12km(11422steg)50+42 = 92min LINS
000408 Orie Tibro sprinten 3.4 km H50  22.33 min(tvåa H-G Bernard 22.59)
000409 Orie Sjövallslaget  5.4 km H50      44.48 min(C-G Strand 42.17)
000410 Orie Volvo Gräsviken 4.9km          38.03 min()
000411 Orie 10-milatr Timmervik ca 7 km    51    min()
000413 Löpn     Ungdtr cykelspåret            6km 40 min
000415 Orie Orinto         3.2 km H50      29.19 min(C-G Strand 26.24)
000416 Orie Gipen          6.2 km H45      57.44 min(Yngve Norell 48.45)
000417 Orie Volvo Lindveden 5.1km          37.01 min(Tomas A 35.)
000418 Orie Skogshj 10-milatr 5.7 km       42.47 min(Finne 37.)
000420 Orie Stenshult provRlöpn H45 6.3 km 67    min(        .)
000422 Orie Öjetrampen St Melby H50 5.5 km 46.40 (Torgny Petterss 42.45)
000423 Orie Stenshult provlöpn  H55 5.3 km 62    
000425 Orie Volvo Stenshult 4.9km          43.40 min(Anders C 38.)
000427 MilenLöp från Skidstugan sol +20        10km (7952steg) 48.27
000430 Orie Ymer Molla          H50 5.6 km 47.55 (Tvåan 64.55)
000501 Orie Rydaluffen Kedum    H50 5.6 km 40.30 (Tvåan 45.40)
000502 Orie Volvo Rosseröd    5km          37.07 min(Tomas A 36.32)
000504 Orie Ungdtr med Gustav Enander     5km 45 min
000507 Orie Åmål väster om      H45 5.6km  50.59 min(AndersLevin 49.39)
000508 Orie Volvo Halleberg 4.3km          32.40 min(Tomas A 28.40)
000509 Löpn vid VSK:s stuga 45 min 7424steg =  9km
000511 Löpn 5km Kopparklinten-saltet 5.21-916+6.11-1012+11.34-1890 = 23.06-3826steg
000513 Orie KFUM Örebro Kinkhyt H45 3.5km  28.40 min(Roy Franss 23.55)
000514 Orie Hagaby Kinkhyttan   H50 5.5km  53.40 min(Hans Aurell 43.45)
000515 Orie Volvo Utby      4.6km          37.55 min(Ulf Nyström 37.10)
000516 Löpn vid Göta på SAKO ca 30 min 4770steg =  5km
000518 Orie Ungdomstr vid Brandsbo+löpn till skidst 70 min 8 km
000520 Löpn 5km Kopparklinten-sa79kg 5.10-870+5.54- 972+11.17-1840 = 22.22-3690steg
000521 Orie sprintstaf Mariestad H100 2.3+2.3+3.2+3.1 = 11km  61 min
000522 Orie Volvo Hunneberg 4.6km(4622steg)34.55 min(TommyAnderss 26.)
000524 Löpn Maratonstafetten 9.21 9.47 Skidst     4.6 km 
000526 Löpn 5km Kopparklinten-sa79kg 5.25-890+6.02- 986+11.41-1890 = 23.12-3766steg
000527 Löpn Kiel 40 min 6188steg 7km
000529 Orie Volvo Sjölanda  4.5km          40 min(?)
000531 Löpn 5km Kopparklinten-sa79kg 5.16    +5.55     +11.30      = 22.40
000603 MilenLöp Hemifrån +15 Sol       normalt 13km             62    min 48.20
000604 Löpn 5km Kopparklinten-sa79kg 5.05    +5.40     +11.17      = 22.02
000605 Orie Volvo Almagärdet 4.5km     35.30 min(Jesper Stenström 27.00)
000606 Lämnade blod blodtryck 137/75 blodvärde 146
000606 Orie Park-OL Strömslund 6.3 km tre slingor 52 min (TommyA 37.)
000606- sjuk kula(klump) i vänster vad, sprang runt ändå. Inget stort hinder
000610 Cykl Främj 3.7+1*9.5+3.7 = 17 km      +16.11+            = 47 min
000611 Orie Kongberg brutit pga bristn i vä-vaden gick upp efter ca en km
000614 Cykl Från Skogsbo-hem ca 70 min 15km
000617 Cykl via Skidst Främj 17.08+10.37(27.45) 16.48+10.35(27.23) 37 km
000617 Cykl Främj varvtider 19km 27.45+27.23        =  55.08
000621 Cykl Främj 10.44+15.06+ 9.29(24.39) 14.54+ 9.45(24.38)+10.08 26 km
000621 Cykl Främj varvtider 24.39+24.38        =  49.17 19km
000624 Orie Vålådalen 3.4 km H50 "gå" pga bristn 28.00 (OveTorsson 27.10)
000625 Orie Vålådalen 6.7 km H50 "gå" pga bristn 67.06 (Tvåan 68 min)
000627 Orie Park-OL Vargön     6.3 km tre slingor 48 min (Anders C 34.)
000628 Orie+cykel Onsjö 19 km cykel + 4.7 km ol 40 + 46 min 
000701 Cykl+Orie+cykel Väneryr 30 km cykel + 8 km olrekn 240 min 
000702 Löpn 5km Kopparklinten-sa79kg 5.19-886+6.00- 988+11.47-1912 = 23.06-3786steg
000702 Cykl 5km Kopparklinten-sa79kg 5.22    +6.35     + 7.57      = 20.56-5.0km
000704 Orie Brandsbo           5 km  med Ann 71 min
000706 Löpn 5km Kopparklinten-sa79kg 5.20-892+5.57- 962+11.38-1864 = 22.55-3718steg
000707 Orie Istrum             4 km  33.17 (Tvåan Pauli R 18 sek efter)
000708 Orie Istrum             5.4 km  42.57 (Pauli R 40.30)
000709 Löpn Vinön med Ann          7 km 52 min
000711 Löpn 5km Kopparklinten-sa80kg 5.26-900+6.06- 992+11.43-1852 = 23.15-3784steg
000713 Löpn MTB-spår-skidst 5.8(4496steg)+4 = 10 km  27.47 + 23 =  50 min
000715 Orie Svartedalen Brunås Se tävl 970817  7km (6940steg)  90 min
000717 Löpn 5km Kopparklinten-sa79kg 5.27-900+6.05- 996+11.48-1905 = 23.20-3802steg
000718 Orie Starkebo-Botered 8 km (7962steg)  98 min
000721 Löpn 5km Kopparklinten-sa79kg 5.22-886+6.09- 998+11.58-1928 = 23.29-3812steg
000723 Orie 5-dagars Laxå      H50 6.4 km 45.05 min 5-118 (RuneL/Torgny P 44.29)
000724 Orie 5-dagars Askersund H50 3.2 km 31.55 min 19-118 (Jouni Savalainen 27.10)
000725 Orie 5-dagars Ånnaboda  H50 5.4 km 50.20 min 20-117 (Jouni Savalainen 40.38)
000727 Orie 5-dag Hallsberg SV H55!!  4.8 km 34.29 min StefanLarss34.29 FelKlass
000728 Orie 5-dag Hallsberg SÖ H50 5.7 km 46.00 min 5-101 (Seppo Veliklämälä 44.03) total ejgodk
000730 MilenLöp Hemifrån +25 Sol normalt 13km      62    min 47.17 (7764steg)
000730-kvällen - 990804 sjuk ont-i-halsen bra snuvi förkyld
000805 Orie Hjobygden  slem    3 km  27.34 (Tvåan SörenS  44 sek efter)
000807 Löpn 5km Kopparklinten-sa80kg 5.13-880+6.06- 978+11.34-1856 = 22.54-3714steg
000808 Orie SAKO ParkOl Upphärad 4.3 km (4510steg) 33.25
000810 Löpn hem-MTB-långaElljus 1.3+5.8(4546steg)-28.00+3.5+1.3 = 12km 58min
000813 Orie Halleberg Skogsvarg 6km H45 44.41 (Johan Lindgren 44.14)
000814 Orie Volvo Bergagården 4,7 km   40.42 min
000816 Löpn 5km Kopparklinten-sa79kg 5.31-932+5.55- 962+11.33-1890 = 22.57-3784steg
000817 Orie Gräs-ol Ursand ? km  9.05 min (TommyA 7.49)
000819 Orie Kullingshof Ljurhalla   3km H45 29.   (Johan Lindgren 24.)
000820 Orie Falköping Slättäng      6km H50 47.   (C-G Johansson 44. )
000821 Orie Volvo Skidstugan  5,3 km   43.   min (TommyAnderss  33.)
000822 Orie GÄM-kavle str 1 H135 4.5 km 46.  min (Tomas Lundgren 32.)
000825 Löpn 5km Kopparklinten-sa78kg 5.26-892+6.06- 988+11.33-1866 = 23.06-3746steg
000827 Orie DM Skene       H50  5.4km  41.14 min (Rune Larss 37.19)
000828 Orie Volvo Lextorp LasseC 4km   33.   min (TommyAnderss  25.)
000830 Löpn 5km Kopparklinten-sa77kg 5.13-866+5.48- 964+11.42-     = 22.43-    steg
000831 Orie KM-kavlen str 3 Gölen-Skidstugan 5 km 38 min (RobertEnbom 31)
000902 Orie GÄM Stenröset TSK         5.4 km 47 min (Tvåan 1 min efter)
000903 Orie Mullsjö Bråared      5.4 km 47 min (Hans-G Bernard 44.46)
000904 Orie Volvo Stenröset Göran N    27.46 min (RobertEnbom 25.16)
000906 Löpn 5km Kopparklinten-sa78kg 5.22-888+5.52- 978+11.29-1880 = 22.42-3746steg
000909 Orie Herljunga    H45    3.3 km 35 min (Krister Karp 27.)
000910 Orie Uddevalla IS Sommarhemskolan H45 82min (HenrikUndeland 54.20)
000911 Orie Volvo Främmestad TomasKarls 33.30 min (RobertTengström 28.41)
000912 Orie SAKO Dunevallsvägen .2 km 50 min (TommyA 32.)
000916 Orie Hestra Hedared H50 3.2 km 25.26 min (CarlHenry Anderss 24.27)
000917 Orie Hestra Hedared H50 5.7 km 44.26 min (Tvåa HåkanW 1.40 efter)
000918 Orie Volvo Skogsbo JanÅkeSörliklev 37.40 min (Tomas Anderss 31.54)
000919 Orie SAKO UtbyLång 5 km        48 min (TommyA 33.)
000921 Löpn 5km Kopparklinten-sa78kg 5.15-884+5.59- 982+11.39-1912 = 22.55-3778steg
000926 Orie SAKO Borydssjön 6 km      60 min 
000924 Orie KortDM Klyftamo H50 3.8 km 26.01 min (CarlHenryAnderss 24.11)
000925 Orie BudkavlDM Mariestad H45 str3 5.7km 35.57min (UlfPalmér34.03)
000928 Löpn 5km Kopparklinten-sa79kg 5.35-930+6.10-1006+11.41-1914 = 23.27-3850steg
000930 Orie Mark/Räven      H50 3.1 km 27.05 min (BjörnAxelss 25.01)
001001 Orie Alehof          H50 5.4 km 46.01 min (HåkanGustavss 45.20)
001002 Orie Skidstugan Loffe              34.   min (Mats Kristianss 26.)
001004 MilenLöp från Skidstugan sol +18        10km (7684steg) 46.35
001006 Orie Slätthult natt ungdom  4 km 35 min 
001007 Orie 25man str 6        4.3 km 30.00 min (?                  )
001008 Orie 25man Järfälla     3.3 km 27.   min (Björn Nordin 20.43)
001010 Löpn Skidst 10*70-20 mossen + 6 km 
001012 Löpn 5km Kopparklinten-sa79kg 5.20-866+6.05- 988+11.38-1832 = 23.02-3686steg
001015 Orie Ljungskile H50 (sprang fel bana) 46 min (MatsKarlss 43.36)
001021 Löpn 5km Kopparklinten-sa80kg 5.10-830+6.04- 986+11.43-1890 = 22.55-3698steg
001022 Orie Blodslitet Fredrikstad H45 13km 166.min (Terje Wikström 108.)
001024 MilenLöp från Skidstugan mörkt +12      10km (8364steg) 51.11
001028 Orie Bornholm Travbanan H50 47.44 5.6km (Håkan Winnberg 46.05)
001029 Orie Bornholm Ryttarknekt H50 42.50 6.0km (Håkan Winnberg 40.45)
001031 Löpn Skidst 10*70-20 mossen + 3.5 km 
001102 Löpn Skidst 1+6+3.5+1 = 11.5 km 9. +?+14.53+?  =  60 min
001104 Orie Uddevalla patrull JanI M3 62.50 8.4km (Jerker/Daniel N 62.35)
001105 Orie Hylte             H50  90.50 10.8km(TorgnyPetterss 80.40) 
001107 Löpn Skidst 10*70-20 mossen + 3.5 km 
001109 Löpn 5km Kopparklinten-sa79kg 5.34-932+6.20-1026+11.55-1912 = 23.49-3870steg
001112 Löpn Åke:s Poängterräng   7.5km 41.27
001114 Löpn Skidst 10*70-20 mossen + 3.5 km 
001114-kvällen - 001117 sjuk förkyld
001119 Löpn hemifr MTB-spår 31.35 5.5 + 2.5  =  8 km 
001121 Löpn Strömsbergsbacken 87 94 90 92 93 93 91 3-5 min paus emellan
001123 MilenLöp Hemifrån +8 mycket blött 13km         68 min 53.14 (8608steg)
001126 Orie på Slätternakartan 84.33 10066 steg dvs ca 12 km 
001128 Löpn Skidst 10*70-20 mossen + 3.5 km 
001130 MilenLöp Hemifrån +8 mycket blött 13km         68 min 53.20 (8730steg)
001202 Löpn i skogen långpass VSK:s stuga mulet +10 blött 2 tim 18 km
001205 Lämnade blod blodtryck 130/70 blodvärde 148
001205 Orie Nattcup Skidstugan         7.8 km  82 min(RobertE 62.)
001207 MilenLöp Hemifrån +8 mycket blött mörkt 13km   70 min 55.54 (8870steg)
001209 Löpn långpass Bergagården mulet  +8 blött 136 min 23 km (20,000 steg)
001212 Löpn Skidst  6*(70-20)mossen +2.7km+4*(70-20)  backen+ 3.5 km tot 9km
001214 MilenLöp Hemifrån +7 mycket blött mörkt 13km   69 min 54.55 (8956steg)
001216 Orie Skinkloppet VSK mycketBlött +5 5.6km  47.36(45.00-TommyA 36.)
001217 Orie Jullöpet Slätth uppehåll +2 4.2km-4410steg 36.38 (Jesper 28.)
001219 Orie Nattcup Ursand             4.8 km  60 min
001221 Löpn Skidst-NÄL 9200steg 11.5 km 55 min 42.08-4.33-2.22-1.39 
001221 Steg på 2 km av milbanans slutet            7150  772  404  282 
001223 Löpn Hemifr Edsvid 17km -0 lite sol 1cm snö 48+48 = 96.32 min 14,482steg
001225 Löpn Skidst-skogen-intaganvägen-skidst 87 min 16 km 
001227 Löpn Adolfsberg tor Almbys 5km-spår 110 min 20 km 
001229 Skid Skidst nysnö2dm -0 6.5+2.5 = 9km 
001230 Skid Skidst nysnö4dm -3 1+4*6+1 = 26km 26.41+27.19+28.21+29.13 = 111.35min
001230                           stavtag:     3238 +3390 +3510 +3554  = 13,692
001231 Skid Skidst nysnö4dm -3   3*6   = 18km 28.14+27.25+26.37       =  82.16min
001231                           stavtag:     3074 +3160 +3460        =  9,694
010101 Skid Skidst   snö4dm -7 1+4*6+1 = 26km 27.35+29.31+28.02+26.27 = 111.35min
010101                           stavtag:     3360 +3384 +3558 +3492  = 13,794
010103-08 sjuk förkyld
010109 Orie Nattcup Bergagården snö -1 7 km (7226 steg)  90 min
010111 MilenLöp Hemifrån -3 mycket snö         13km   74 min 59.46 (9682steg)
010113 Löpn långpass VSK-Siviken skola sol -2 120 min 18 km skog 
010116 Löpn Skidst 10*70-20 mossen + 3.5 km 
010119 Natt Ränneslätt Eksjö 5 km utan kompss 45 min
010120 Klassik träning Anneberg 7 km 60 min
010120 Kortbana Norra Ränneslätt kartan 5 km 53 min
010121 Löpn långpass ESOK:s stuga Eksjö 2 tim 18 km 
010123 Orie Nattcup skidstugan  snö -1 8 km (9360 steg) 75 min(TommyA 63)
010125 MilenLöp Hemifrån +3 slaskigt snö       13km   74 min 59.50 (9682steg)
010127 Löpn långpass +3 mulet VSK Starkebo mot NO till travbana 20 km 140min
010130 Löpn Slusserundan -2 13.6 km med Henrik (12,508steg) 75 min backen1.39
010203 Skid Skidst nysnö2dm -10  4*6   = 24km 26.21+26.32+27.18+28.58 = 109.10min
010203                           stavtag:     3084 +3008 +3072 +3088  = 12,252
010204 Skid Skidst nysnö2dm -12 6+2*10 = 26km 26.01+45.54+48          = 120min
010204                           stavtag:     3290 +5754 +5700        = 14,724
010206 Orie Nattcup Slätthult 3dm snö -1 5 km  63 min
010208 Löpn Backrunda 11 km (10800steg)  med Henrik o Daniel 68 min
010210 Skid Ånnboda - 3km fr Tomasboda ca 20 km 100 min skate sol -5 3dm snö
010211 Löpn Adolfsberg-Skidbacken med  Jan 10 km 1 dm snö  (8224steg) 50,07
010213 Löpn MTB+Milen +7 sol isigt 1+11+1 =   13km   77 min (10682steg)
010215 Löpn Slusserundan +2 13.6 km med Netz (10,986steg) 65 min backen1.58
010218 Orie SAKO Gipen Hogstorp +5 sol 8.5 km 96 min
010221 Skid Ånnboda - 10km sol -5 grovkornigt 60 min
010222 Skid Ånnboda - Tomasboda Skrikarboda 34km sol -9 grovk med nysnö 150min
010223 Skid Ljungåsen 10+5 = 15 km nysnö sol -15 80 min hårda banor
010224 Skid Hemus milbanan + vasalopssspår = 20 km 100 min nysnö -14
010227 Orie Nattcup skidstugan 3dm nysnö -7 5 km 73 min (Mats/Stefan 50.)
010301 Skid Skidst nysnö2dm löst -5 3*6+3.5 = 22km 28.24+26.48+26.54+16 = 100min
010301                           stavtag:          3214 +3254 +3390+1780 = 11,720
010301 Skid Skidst stakning mossen tid-stavtag: 2.20-386 2.19-406
010303 Skid nysnö2dm ideal-5 4*6+3.5 = 27km 24.10+24.15+25.32+26.19+13.42 = 114min
010303                           stavtag:   3054 +3006 +2918 +3128 +1650 = 13.756
010303 Skid stakning mossen tid-stavtag: 2.04-314 2.00-324 1.57-320 2.08-334
010304 Skid nysnö2dm ideal-2 4*6     = 24km 23.57+24.40+26.01+26.40       = 101min
010304                           stavtag:   2940 +3194 +3344 +3352       = 12.830
010304 Skid stakning mossen tid-stavtag: 1.55-294 2.01-314 2.05-324 2.13-348
010306 Orie Nattcup Starkebo 1dm snö +1 fruset 5 km 47 min
010308 Löpn till nya NÄL-kartan 10 km 70 min
010311 Löpn Hemifr Edsvid 17km +6 uppehåll   47.31+46.50 = 94.21 min 14,494steg
010313 MTB-spåret sedan milen 11 km 10,114steg 62 min 
010315 MilenLöp Hemifrån +5 sol lite is 13km         66 min 52.34 (8592steg)
010317 Orie Alekorten Alafors H50 23.30 felst 3.2km (K Jogeland 25.30)
010318 Orie Alesnurren Dammekärr B2 70 min 7.5km (Norska ?)
010320 Skid skate  6++ + 3.5 km  = 10 km  60 min
00-01 säsongen Skid totalt ca 321 km 18 ggr
010322 Löpn till nya NÄL-kartan  och koll av 16 kontr 14 km 80 min
010324 Orie Munkträffen Hensbacka H50 32.55 3.2km (Tvåan 34.50)
010325 Orie Hamburgsund           H50 56 min 5.6km (P-A Källen 53 min)
010327 Orie SAKO Halleberg 80 min 6 km
010329 Orie Bankontroll 24 kontr 80 min lätt känning av sträckn höger vad
010331 Orie Bergsjön Utby       H50 27.00 min 3.2km (C-G Strand 26.30)
010401 Orie Hamburgsund         H50 39.39 min 5.6km (P-AKällen 38.46)
010403 Orie SAKO Utby 93 min 8 km
010405 Orie Bankontroll 24 kontr 120 min 15 km
010407 Orie Tibro Crossbanan    H50 24.20 min 3.2km (Tvåan K-E  24.50)
010408 Orie Uddevalla OK        H50 47.03 min 5.2km (C-G Strand 45.51)
010409 Orie VAC Gräsviken Spirren   42.40 min 5.1km (Tommy A 36.20   )
010410 Orie SAKO Timmervik Fjäll 39 min 5 km
010413 Löpn 5km Kopparklinten-sa78kg 4.58    +5.50     +11.26   = 22.14 148-151-159
010414 Orie Öjetrampen Främmestad St Melby H50 38.30 min 5.4km (Två HåkanLööf 43.40)
010415 Orie Provlöp Vikingatr  D21L 61 min 7.1km (YvonneFjordside 55.)
010416-20 sjuk förkyld
010421 Orie Hestra V Hedared H50 29. min 3.2km (C-H Anderss 28.)
010422 Orie Herkules Pixbo   H50 45. min 5.6km (Bo Hederss 43. )
010423 Orie VAC Halleberg Grönlund  49. min 5km (Tomas A 38.)
010421-28 sjuk lätt slem i halse förkyld
010428 Löpn 5km Kopparklinten-sa78kg 4.55-818+5.43-926 +11.12-1826 = 21.50 3570 
010429 Orie Uddevalla IS H50        49. min 5.5km (Tvåan 1 min efter)
010501 Orie Ymer masstart  H50     46. min 6.5km (Torgny P 44.)
010502 Orie VAC Stenshult L Ekberg  40. min 4.5km (Anders Larss 39.)
010505 Orie Ed kavle str 1          43. min 5.5km (Kungälv 39.)
010506 Orie Orinto H50              53. min 5.5km (Tvåan 10 sek efter)
010507 Orie VAC Högstorp B Sundberg 39. min 4.5km (TommyA 30.)
010509 Löpn 5km Kopparklinten-sa78kg 4.54-826+5.47-952 +11.13-1840 = 21.54 3618 
010510 Orie bankontroll + ungdomstr 80. min 10 km 
010512 Orie Dammen Ånnaboda         24. min 3.1km (HansAurell 22.40)
010513 Orie Dammen Ånnaboda         53. min 5.5km (HansAurell 44.)
010515 Orie kontrollutsättning 40 min 4 km
010516 Löpn 5km Kopparklinten-sa79kg 5.22-890+6.09-1006+11.16-1842 = 22.48 3738 
010517 MilenLöp Hemifrån +15 sol lite is 13km         61 min 48.40 (8074steg)
010519 Löpn Pojkebo14.20 8.19 5.45 (bron28.15) 4.28  4.21  2.15  2.00   41.20
010521 Orie VAC Svenäcker Sören Knuts 45. min 5km (Robert E 41.)
010523 Löpn 5km Kopparklinten-sa78kg 5.14-878+5.49- 978+11.11-1836 = 22.14 3692 
010525 Orie kontrollutsättning Risveden SM-80 H21 220 min 12 km
010526 Löpn 5km Kopparklinten-sa78kg 5.06-860+5.48- 952+10.54-1774 = 21.48 3586 
010528 Orie VAC Vårhaga Ulf Johanss   33. min 4km (Tomas Johanss 27.)
010530 Löpn Maratonstafetten Knorren 7.49 7.55            4.2 km 
010601 Orie Alafors Dammekärrsläger 2.8+2.2 = 5km svårt 330+29 = 59 min
010602 Orie Jennylund Dammekärrsläger 8 km 78 min 
010602-04 sjuk kula(klump) i vänster vad, sprang runt ändå. Inget stort hinder
010603 Orie Risveden med Rikard Björkman TSK 5 km kontrollutsättning
010605 Lämnade blod blodtryck 130/60 blodvärde 146
010605 Orie VAC Slätterna Göran Nord  39. min 4km (Tommy A 30.)
010606 Orie NÄL VSK-träning 7 km 59. (TommyA 42.) 
010607 Orie KM-kavlen str 2 Björndalsgärde  3.2km 28 min (Anders J 27.)
010609 Löpn 5km Kopparklinten-sa77kg 5.17-898+5.58- 994+11.24-1884 = 22.39 3776 
010611 Orie VAC Ursand Tomas Anderss  39. min 4km (Tommy A 30.)
010612 Orie Blåsut Park VSK 4.6km 32. (Jesper 26.) 
010614 Orie Knotan NÄL H2   4.2km 39. (JanÅke 36.) 
010616 MilenLöp Hemifrån +15 mulet 13km 6.28+45.55(7610steg)+5.43 = 58.06
010619 Orie Knorren Park TSOK 7km 41. (Jesper 33.) 
010620 Orie Botered VSK-träning 7 km 75. (Tommy 52.)
010622 Löpn Ulvev 75 min 9480 steg (ca 12 km)
010624 Orie kontrollrekning 60 min 5 km      
010626 Orie Lextorp Park TSK 7km 54. (Daniel 43.) 
010627 MTB-spåret + delar-av-milen 509.27 8234 steg (10.5 km)
010627 8.22 4.41 2.13 5.09 4.53 2.04 2.16 2.27 2.14 2.47 3.02 .49 1.54 5.48 1.46
010628 Cykl 18 km Lextorp 
010629 Löpn 5km Kopparklinten-sa78kg 5.24-908+6.02- 986+11.31-1852 = 22.57 3744 
010701 Orie kontrollutsättning 120 min 10 km 
010703 Orie Park i Vargön 5 km 39 min (Tommy 26.) 
010704 MilenLöp Hemifrån +27 sol   13km 6.42+46.46(7610steg)+xxxx = 58min
010706 Orie E-tuna +25 Svalboviken dag1 25.41 3.7km (BjörnAxelss 23.34)
010707 Orie E-tuna +33 Svalboviken dag2 50.   5.4km (BjörnAxelss 40.  )
010708 Orie E-tuna +33 Svalboviken dag3 40.59 5.1km (BjörnAxelss 35.56)
010710 Orie Slätterna kontrollintagning 30 min 3km
010711 MTB+Milen Hemifrån +17 uppehåll 14km 67 min 
010713 MTB+Milen-fr-1.2km Hemifrån +17 regn 15km 7+57.55+7 = 72min 
010714 Löpn 5km Kopparklinten-sa78kg 5.07-864+5.46- 946+11.19-1846 = 22.12 3656 
010717 Orie SAKO Borydssjön 6.5 km 64 min (Bengt Johanss Tyr 53.)
010719 MTB+Milen Hemifrån +20 sol 14km 9+52.16+6.14 = 67 min 
010722 Orie 5-dagars Märsta Sigtuna H50 +20dag1 50.55 5.7km 50-78 (Seppo-Väle K 39. )
010723 Orie 5-dagars Märsta Östuna  H50 +26dag2 54.29 5.7km 22-79 (Ulf Persson 45.48)
010724 Orie 5-dagars Märsta GottröraH50 +26dag3 56.00 6.5km 36-79 (Lars Karlsson 43.32)
010725 Orie 5-dagars Märsta NV      H50 +26dag4 39.11 4.1km 50-80 (S-O Wiklund  25. )
010726 Orie 5-dagars Märsta SÖ      H50 +24dag5 40.32 6.1km 10-76 (Ulf Persson 37.02) total 26-68 -40.35
010728 Orie TampereGames Kauppi VM spr  58.42 5.5km (Seppo-Väli K 41.40)
010729 Orie TampereGames Teisko VM kval 45.42 5.1km (Pekka Mukonen 38.03)
010730-0803 sjuk förkyld
010803 Orie TampereGames PohtolaVM staf 54.17 6.1km (B-G Månsson 48.03)
010805 Orie H43kavl str9 NV Borensberg 33.37 4.4km (Hans Aurell 27.22)
010807 Orie SAKO Rödjan Tre slingor sol 70.  6.4km (T ex Lundgren 60.)
010809 MilenLöp Hemifrån +17 växl  13km 6.10+49.05(8056steg)+xxxx = 61min
010812 Orie Gipen Torskog 50.30 5.5km (Tvåa C-G Strand 23 s efter)
010813 Orie VAC Halleberg Jenhall     50. min 4km (xxxx  30.)
010814 Orie Främmestad Bäreberg 5.5km 55 min
010815 Löpn Tallmogården joggning på morgonen 25 min 4 km
010816 Orie Ursand gräsmattan 1.4 km 6.20 min (Gustav Enander 6.10)
010818 Multisport 7km OL+11km Kanot+32km cykel+14km löpn+22km MTB-ol 7.20 86km
010820 Orie VAC Slätthult Lars Carlss 35. min 4km (Jonas G 28.)
010822 MTBLöp Hemifrån +20 växl 8km 6.20+28.27+5.20 = 40 min
010822 MTBLöp: 2.33 5.35 4.39 5.54 1.54 0.33 3.43 1.09 2.27  =  28.27 min
010822 MTBLöp: 420  908  724  962  314   90  504  186  400   =  4508 steg 
010822 MTBLöp: Elj Femm Femm Femm Flata Piss Femm Femm Plan             
010823 Cykl-OL Koberg 17 km 82 min miltärcyklen (Tomas Stigss 79 min)      
010825 Orie KortDM Bredared 28. min 3.9 km H50 (BoHederss 27.)
010826 Orie DM Bredared 44. min 5.3 km H50 (RuneLarss 40.)
010827 Orie VAC Hunneberg Lappen Söderlund 42. min 5km (AndersC 33.)
010830 MTBLöp+milen Hemifrån +20 växl 14km 6.51+2.02+17.36+36.+7. = 70 min
010830 MTBLöp+milen 6.51+2.02+2.03+8.38+4.43+2.12+5.25+5.06+2.04+2.24+2.35+2.20+4.43+5.00+4.47+2.29+7.05
010902 Orie BudkavleDM Rydboholm H40-1 6.7 km 49. (Bästa ca 44.)
010903 Orie VAC Sandhem Hallén             40. min 5km (MatsK 31.)
010904 Orie SAKO Gräsviken 8.5 km 68. (TOmmy A 54.)
010906 Löpn 5km Kopparklinten-sa77kg 5.17-890+6.03- 990+11.20-1820 = 22.40 3700 
010908 Löpn 5km Kopparklinten-sa76kg 5.18-886+5.52- 960+11.29-1852 = 22.39 3698 
010909 Orie Pepparkaksluffen H50 5.2km 47.  (Tvåa C-G Strand 230 efter)
010910 Orie VAC Främmestad Tomas Karlsson 36.57min 4.6km (DanielAnd34.40)
010911 Orie SAKO Starkebo  8 km 73. ()
010914 Löpn 5km Kopparklinten-sa77kg 5.29-912+6.02- 992+11.36-1874 = 23.07 3778 
010916 Orie Nalledansen Ö Flen H50 5.8km 48.tappat-startkort(StigBorg47.)
010917 Orie VAC Velanda JanÅke Sörliklev 41. min 4.2km (AndersRyval 30.)
010918 Orie SAKO SÖ Hunneberg km 75. ()
010920 Löpn 5km Kopparklinten-sa78kg 5.05-834+6.06- 972+11.44-1864 = 22.55 3670 
010922 Orie Hjortlördan Maryd H50 3.4km 26. (Torgny Petterss 23 sek före)
010923 Orie Hjortsöndan Maryd H50 5.8km 50. (Bo Hedersson 45.)
010924 Orie VAC NÄL Ulf Nyström      32. min 4.2km (Mats Kristianss 27.)
010927 MilenLöp Hemifrån +14 växl  13km xxxx+47.23(7762steg)+6.04 = 60min
010930 Orie Kinnaström KSK-stugan H50 3.2km 23.11 (2.24 före PerFredriks)
011001 Orie VAC Skidst Loffen      44. min 4.6km (Mats Kristianss 32.)
011002 Orie SAKO Natt Hjortmossen  42. min 5.6km (MikaelTjernberg 32.)
011004 Löpn MTB-spår-skidst 5.8(4944steg)          30.47
011006 Löpn 5km Kopparklinten-sa79kg 5.15-882+6.02- 984+11.47-1920 = 23.04 3786 
011007 Orie Skogsvargarna Ursand   55. min 6.6km (Tomas Lundgren 45.50)
011009 Löpn MTB-spår hemifrån 5.8(4620steg) 28.10 Med Lundgren +2km+2km = 10km
011011 Löpn 5km Kopparklinten-sa79kg 5.05-852+5.54- 966+11.26-1854 = 22.26 3672 
011013 Orie IFK-kavlen str 1 Skatås  28. min 4.2km (25 sek efter)
011014 Orie Ljungskile               47. min 5.3km (PerArneKällen 41.)
011016 Orie SAKO Natt Hunneberg    42. min 5.2km ()
011018 Löpn MTB-spår          5.8(4786steg) 29.21 Med DanielN  +2km  = 8km
011021 Orie Majorna Änggårdsbergen H50 35min 3.3km (JonasLarsson 27.)
011024 Löpn hem-MTB-spår-milen  14 km 65 min
011027 Orie Bornholm Rönne Flygplats H35A 8.5km 58min (JensNilss 57.)
011028 Orie Bornholm Rö Plantage     H35A 7.8km 61min (JensNilss 58.)
011030 Löpn-Hem-Gympn+interv Gross mfl 10km 3.54-4.01-4.01-3.58 (672-690-688-?)
011101 Löpn MTB-spår hemifr   5.8(4922steg) 30.48              +2km  = 8km
011103 Löpn 5km Kopparklinten-sa79kg 5.12-870+5.57- 958+11.27-1848 = 22.35 3676 
011104 Orie Sjövalla Hindås   H50 5.4km 43min (Tvåa YngveNilss 18s)
011106 Löpn Gympn+interv Gross mfl 6*75s vid Skidst-sista-500-ellj 5 km
011108 Löpn Åkes + milen 11 km 55 min
011111 Löpn Åke:s Poängterräng   7.7km 40.23
011113 Löpn Gympn+interv Gross mfl 8 st backar-vid-olidehålan +6*30s 12 km
011117 Orie Uddevalla patrull med Jan M3  7.9km 58min (Hallsten 54.)
011120 Löpn 5km Kopparklinten-sa80kg 5.17-884+6.12-1000+11.45-1911 = 23.14 3795 
011122 Löpn 5km Kopparklinten-sa  kg 5.12-874+6.26- 992+12.23-1942 = 24.01 3808 
011125 MilenLöp Hemifrån  +2 mulet 13km 6.40+50.02(8136steg)+6.39 = 63min
2.35 2.05 2.29 2.27 5.18 7.38 2.36 2.43 2.29 5.02 5.07 4.55 2.29 2.09 = 50.02
422  342  400  398  854  1244 406  446  396  824  836  816  414  338 = 8136steg
011127 Löpn Gross 2.5 km ngt-i-vänster-fot-gick-sönder-vid-hopp-på-ett-ben
011127-29 sjuk ont i vänster fot
011130 Löpn 5km Kopparklinten-sa80kg 5.47-970+6.18-1030+12.02-1952 = 24.07 3952 
011201 Löpn långpass i skogen SAKO Starkebo 70 min effektiv tid 10 km
011204 Lämnade blod blodtryck 130/80 blodvärde 148
011204 Orie Nattcup Ursand +2 uppehåll 6.8 km 83 min
011207 Löpn 5km Kopparklinten-sa79kg 5.18-900+6.05- 984+12.01-1912 = 23.23 3796 
011208 Orie Skinklopp Ursand +2 uppehåll 6.3 km 54 min
011211 Löpn Sexan Skidst 6 km 28min
011213 Löpn hemifrån Början-MTB-spår + milen  70 min 13 km
011215 Löpn långpass med Ann  SAKO Rödjan   80 min effektiv tid 12 km
011216 Orie Jullöpet Slätthult sol -8 4.5 km 46 min
011218 Orie Nattcup Skidstugan -4 uppehåll 5.5 km 71 min
011220 Löpn hemifrån MTB-spår ++  6.44+51.21 = 58.03 min 1080+8224 = 11 km
011222 Skid 4*6 = 24km skidstugan 7cm! -8 sol 27?+27.46+28.18+28.59 =   110 min 24
011224 Skid 4*6 = 24km skidstugan 7cm! -8 sol 28.30+27.37+28.37+30.20 = 115min  48
011225 Löpn långpass skidst Öresjömossarna 130 min 14,000 steg 18 km  
011227 Skid 2*6 = 12km skidstugan 15cm -7 24.40(3125)+25.16(3142) = 49.56       60
011228 Skid 2*6 = 12km skidstugan 12cm -5 24.38(3142)+25.28(3044) = 50.06       72
011229 Skid 3*6 = 18km     snöa -4 25.22(3248)+26.47(3216)+27.10(3226) = 78.20  90
011230 Skid 3*6 = 18km nysnö   -10 26.37(3232)+27.28(3074)+28.07(3154) = 82.12 108
011231 Skid 2*6 = 12km         -14 26.52(3090)+25.52(2934)             = 52.44 120
020101 Skid 2*2.5 = 5km  Klämman Uddevalla                        ca 25 min  125
020104 Skid Långberget40cm -5 25km 107min medMartin 10-nedan = Toinimil-lätt 150
020104 Skid Långberget        25km 107.35 medMartin 13020steg
020105 Skid Långberg skate1+10-36m+5++-30m+10-38m+1 lunch klass1+25-108m+1 204
020105 Skid Långberg -8 -- -15                  lunch 25km 108.40 13200steg
020106 Skid Långberget -2 1+25-108.36m-13006steg +7.5-35m(fallbäck)+1 = 35km 239
020108 Löpn Nattcup Bergagården lampan slockande-eft-5min väglöpn 60 min 10km
020110 Löpn Hemifr 6:an++ isigt  9 km (8000steg) 60 min
020112 Löpn SAKO långpass VSK 17 km 105 min            
020115 Löpn Skidstugan 6+3.5  =  9.5 km 50 min           
020117 Löpn hemifrån -nian-hem 11 km 62 min           
020119 Orie St Melby 10km 113 min
020122 Orie Nattcup-Jönsson 43 min 4.5 km
020126 Skid Skidst 2*6 = 12 km nysnö manuellt spårat 60 min                 251
020127 Skid Uddev Bjursjön Lelångenbanan 37+19.05+17.00 = 63min 4*4.5 = 18km  269
020129 Löpn Oberammergau besteg alptopp i NÖ 90 min 10km (8156steg)  
020130 Löpn Liten stad 6 mil s om Würzburg 5 km (4136steg) 30.14
020202 Skid Ånnaboda +7 nysnö BLÖTT ca 12 km 65 min delvis spårning       281
020203 Orie Starkebo 9.5 km 102 min uppehåll men blött
020205 Orie Nattcup-Martina 57 min 5 km
020207 MilenLöp Hemifrån 13km 66 min
020209 Löpn i skogen långpass Ramnered Vbg 110 min 15 km
020210 Orie Rödjan   7.2 km  72 min sol +5
020212 MilenLöp Hemifrån +5 sol 13.5km 6.40-1090+52.27-8570steg+9.43-1416 = 69min
020214 Löpn 5km Kopparklinten-sa81kg 5.13-874+6.14-1016+12.02-1964 = 23.28 3854 
020216 Löpn 5km Kopparkl bakl Ann   12.57-2102+8.17-1070+7.41-1018 = 28.55 4188 
020216 Löpn 5km Kopparklinten-sa81kg 5.02-842+6.09- 992+11.33-1882 = 22.45 3716 
020217 Orie SAKO Reningsverket 2+5.7+2 = 10 km 10+49+10 = 69 min
020219 Skid Ånnaboda +5 konstsnö 7*1.3+2*4 = 17 km 60 min                   298
020220 Skid Mora Hemus-Eldris-4.5 km mot Garberg 23 km 90 min sol -7 fint 321
020221 Skid Mora Hemus-Rostberg-Eldris           23 km 90 min sol -7 fint 344
020222 Skid Leksand Källan 5.7+4 = 10 km 50 min yrsnö -1 spårade            354
020223 Skid Läde-Hemus skate Tjejvasan Scooterspår banvallen 11 km 55min  365
020224 MilenLöp Hemifrån 13km 72 min milen 58.45 (9544steg)
020226 Löpn Sexan + 3.5 km  =  9.5 km (8772steg) 54 min snö
020228 Löpn hemifrån-MTB snö tungt 9 km (8526steg) 56.34 min
020301 Skid Skidst Skate 2*3.5 + 2*2.5 = 12km  50 min 2.5-8.21-1254stavtag  377
020302 Skid Skidst Skate 6-21.08-3282stavt+3.5-11.36-1762stavt 9.5 km     386 
020303 Skid Bjursjön Skate skare börja snöa 2*2*4.5+2 = 20km 4.5-15.42-2492s406
01-02 säsongen Skid totalt ca 406 km 24 ggr
020305 Orie Nattcup-Starkebo 2dm blötsnö +4 uppeh bröt långa 80min 6km
020307 Löpn hemifr-milen(9km)-hem 8+58 = 66 min 12 km isigt
020309 Löpn 5km Kopparklinten-sa81kg 5.26-916+6.33-1058+11.55-1944 = 23.53 3918 
020311 Löpn 5km Kopparklinten-sa81kg 5.40-946+6.15-1028+12.16-1986 = 24.11 3960 
020312 MilenLöp Skidstugan 10 km 53.54 (8840steg)
020314 MTB-början+MilenLöp Skidstugan med DanielN 11 km 60.00 (9696steg)
020316 Löpn 5km Kopparklinten-sa81kg 5.20-908+5.57- 998+11.40-1914 = 22.57 3810 
020317 Orie Sjövalla Mölnlycke H50 5.6km 58. (YngveNorell 50.)
020319 Orie SAKO Upphärad 5.2 km (4706steg) 45.42 min
020320 - 23 sjuk Förkyld
020324 Orie Munkträffen Hensbacka H50 5.3km 51. (Grottenberg 46.)
020326 Orie SAKO Hunneberg 6 km 60 min
020328 Orie Vikingatr provlöpn H50 5.7 km  48 min (RuneGrottenberg 42.)
020330 Orie Öjetrampen Ryda H50 5.2 km  36.37 min (Tom A Karlsen 32.37)
020331 Orie Vikingatr provlöpn D21L 7.4km 70 min (LinaBäckström 54.)
020402 Orie VAC-NÄL Loffen 4.4 km 32.35 (Mats Kristianss 28.)
020404 Löpn hemifrån-MTB-spåret 9 km 6.38-2.03-30.28(4924steg)-8.55 = 48 min
020406 Orie Orinto Töllsjö  H50 3.2 km  27.11 min (Håkan Gustavss 26.09)
020407 Orie GMOK Töllsjö H50 gem-start 5.7km  46.(TorgnyPetterss 44.40)
020408 Orie VAC-VäneRyr Ingemar Erikss 5.2 km 38.11 (Tomas Anderss 35.40)
020409 Orie SAKO Timmervik-Fjäll 6 km 51 min 
020411 Löpn hemifrån-MTB-spåret 9km 8.48+30.00-4864steg+8.09 = 46 min
020413 Orie Stångenäs Hallinden 3.2 km 37. (Lasse Hogedal 30.)
020414 Orie Stångenäs Hallinden 5.7 km 65. (Bo Karlss 53.)
020415 Orie VAC-Stenshult Lasse Ekberg 4.3 km 32. (Mats Kristianss 28.)
020416 Orie SAKO Vårhaga 5 km 45 min          
020418 Löpn hemifrån-MTB-spåret 9 km 46 min
020420 Orie Ymers Masstart       H50 5.7km 39. (Stig Gustafsson 37.)
020421 Orie Aleträffen Dammekärr H50 5.6km 47. (YngveNorell 43.)
020422 Orie VAC-Halleberg TorgnyGrönlund 4.5 km 38. (PerArne Johanss 34.)
020423 Orie SAKO Slätterna 10-milatr 7 km 58 min
020425 Löpn 5km Kopparklinten-sa80kg 4.57-147+5.58- 154+11.34- 148 = 22.29  148 
020527 Orie Gipen Torskog        H50 3.2km 31. (YngveNorell 28.)
020528 Orie Gipen Torskog        H50 5.5km 40. (Tvåa Lasse Hogedal 43.)
020429 Orie VAC-Upphärad MatsMattsson    4.3 km 31.39 (Tvåan 32.22)
020501 Orie Kroppefjäll Dalskog  H50 5.5km 49. (Tvåa YngveNilss 30 sek)
020504 Orie Omega Olsfors        H50 3.2km 36. (YngveNorell 24.45)
020505 Orie Åmål 5 km V Åmål     H50 6.7km 58.49 (YngveNilss 57.58) 
020506 Orie VAC-Hjärtum Börje Sundberg   4.3 km 44. (AndersLarss 41.59)
020508 Löpn 5km Kopparklinten-sa80kg 5.06-147+5.58- 157+11.49- 143 = 22.51  157 
020509 Orie S Åsbro Tisaren H50 5. km 45.10 (Anders Derebrant 39.55)
020510 Orie NV Åsbro Tisaren     H50 3. km 21.53 (YngveNorell 19.55)
020511 Orie Ö Ånnaboda Hagaby   H50 5.x km 48. (Kent Bergendal 41.)
020512 Orie NO Ånnaboda KFUM     H50 5.5 km 47.54 (YngveNorell 40.40)
020513 Orie VAC-Siviken Bengt Larsson    3.8 km 38. (Lars Ekberg 38.  )
020515 Löpn 5km Kopparklinten-sa80kg 5.05-145+6.03- 150+11.53- 145 = 22.51      
020517 Löpn 5km Kopparklinten-sa80kg 5.11-145+5.57- 150+11.35- 151 = 22.43 143     
020518 Löpn Ulvev-skogen-loftet 40 min 5 km
020519 Löpn Ulvev-postvägen-Högås-kyrka-Loftet 65 min 12 km
020521 Orie VAC-Slätthult Göran Nord   4.4 km 35.45 (AndersLarss 33.43)
020523 Löpn hemifrån-MTB-spåret 9 km 45 min MTB = 28.04
020525 Löpn 5km Kopparklinten-sa80kg 5.00-148+5.44- 160+11.33- 157 = 22.17 143     
020526 Orie Mariestad Sprintkavle H100 JanÅke+pi 25.08+19.22 = 44.30 7.5km
020527 Orie VAC-Rödjan Ulf Johansson  4.4 km 42.55 (JanÅke Sörliklev 36.)
020529 Löpn Maratonstafetten Knorren 7.52 2.1 km 
020530 Löpn 5km Kopparklinten-sa80kg 5.01-141+6.00- 152+11.38- 155 = 22.39     
020601 Orie Färgelanda sprint H50 10.43 2.0km (Tvåa ConnyJidetoft 12 sek)
020602 Löpn Ulvev-postvägen-Högås-kyrka 55 min 10 km
020603 Orieer VAC-Nordkroken Peter Strömdal 3.6 km 35.10 (TommyAnderss 22.30)
020604 Lämnade blod blodtryck 122/73 blodvärde 146
020605 Orie Starkebo TommyAnderss 8.3 km 82.40
020606 Orie KM-kavle Ulf Smedberg 6.3 km 51. min (Bengt Norrman 44.)
020608 Orie Rekning av träning VäneRyr 45 min 4 km
020610 Orieer VAC-Ursand Tomas Andersson    4.8 km 44.   (TommyAnderss 26.  )
020611 Orie Blåsut SAKO 5.6 km 45. (TommyAnderss 30.)
020613 Orie Knotan JanÅke Sörliklev Skogsbo 4 km 46 min (Jerker N 37.)
020615 Löpn 5km Kopparklinten-sa80kg 5.23-   +6.18-    + 12.24     = 24.06     
020618 Orie Skogshojden SAKO ca8 km 60.
020619 Orie Starkebo VSK poangol 9 km 84.55 (Martin Hogedal 74.50)
020621 Löpn ner fr Kjeasen i Norge 28 min
020623 Orie O-festivalen Fetsund H50 63. 5.5 km (Terje Wikstrom 43.50)
020625 Orie Hjortmossen SAKO 6.6 km 40. (Bjorn Kristianss 31.)
020627 Löpn hemifr-milen-hem 6.35+48.40+7.20 = 63 min 12 km  +20 sol
020630 Löpn 5km Kopparklinten-sa79kg 5.05-150+5.57-156 + 11.34     = 23.37     
020702 Orie Nordkroken SAKO 6.4 km 51. (Tommy Anderss 36.59)    
020703 Orie Kontrutsattn Sågbron 3 tim                          
020704 Löpn 5km Kopparklinten-sa79kg 4.59-149+5.45-162 + 11.41-162 = 22.25     
020706 Orie Morokulien Gränsen H50 24.40 3.7km (Ola Brox 24.17)     
020707 Orie Morokulien Gränsen H50 39.10 4.8km (Tvåan 40.30) Vann 2dag  
020709 Löpn 5km Kopparklinten-sa80kg 5.17-   +5.58-    + 11.44-    = 22.59
020712 Orie Eskilstuna Vilsta  H50 23.14 3.5km (Hans Aurell 20.58)  
020713 Orie Eskilstuna Vilsta  H50 40.40 5.3km (Hans Aurell 36.  )  
020714 Orie Eskilstuna Ärla    H50 47.   5.8km (?                )  
020716 Orie Hogstorp   SAKO 7km 70. (?                  )    
020718 Löpn hemifrån MTB-spåret ++ ca 55 min 29min på MTB 9 km
020721 Orie 5-dagars Brevik Söder  H50 40.39 6.1km 11-207 (Lasse Karlsson 36.) 
020722 Orie 5-dagars Brevik Norr   H50 40.25 5.7km 21-212 (Tom A Karlsén 32.50) 
020723 Orie 5-dagars Töreboda SO   H50 33.53 5.4km 23-210 (P-O Ivarsson 28.58) 
020725 Orie 5-dagars Ö Götene      H50 40.42 5.7km 8-211 (Peter Rasmussen 36.45)
020726 Orie 5-dagars Billingen Skö H50 38.44 5.1km 6-195 (Tom A Karlsén 36.48) total 7-185 -17.54
020728 Löpn hemifrån MTB-spåret ++ ca 55 min 29.30min på MTB 10 km   
020730 Orie Främjandet SAKO 7km 68. 
020801 Löpn hemifrån MTB-spåret ++ ca 55 min 29min på MTB 10 km   
020803 Orie Mullsjö sex-km N   H50 37. 3.1km (C-H Andersson 30.) 
020804 Orie Mullsjö sex-km N   H50 44.45 5.3km (Lars Hogedal 44.25)  
020806 Orie V Starkebo SAKO 7.5km 79.
020808 Löpn hemifrån MTB-spåret ++ ca 45 min 29.43 min på MTB 9 km   
020810 Orie Kungälv GM Svarted H50 55. 5.4km (Torgny Petterss 52.) 
020811 Orie Kungälv kort Svarted H50 27. 2.6km (Torgny Petterss 25.) 
020812 Orieer VAC-Hunneberg Evert Jenahll 4.8 km 42.   (TommyAnderss 33.  )
020814 Orie Gipen GÄM Högstorp   H50 47. 4.7km ((Mats Kristianss 39.)) 
020816 Löpn 5km Kopparklinten-sa77kg 5.23-   +6.07-    + 11.40-    = 23.10
020817 Orie Ulricehamn sprint    H50 14.47  2.1km (Bo Hederss 14.12) 
020818 Orie Skene Berghem långDM H50 112. 12.4km seger(Tomas Lundgr 102.)
020819 Orie VAC-Hunneberg Gunnar Söderlund 4.9km 39. (TommyAnderss 29.)
020820 Orie SAKO Utby 6.2 km 70 min
020822 Löpn 5km Kopparklinten-sa78kg 5.05-   +5.50-    + 11.33-    = 22.28
020822 Cykl-OL Livered 18km 87min(hoppade över 5:an)9.57 6.36 8.31 61.40 
020824 Orieer Sjömarken kortDM H50 28.09-1.30-sen-start 3.3km(RuneLarss 26.03)
020825 Orie Tranemo BudkavleDM 37.57 5.3km H45 (PI-1,JanÅke-1,Lundgr-6)
020826 Orie VAC-Starkebo Anders Larsson 4.3km 39. (Robert Enbom 35.)
020829 Löpn hemifrån MTB-spåret ++ ca 47 min 29.42 min på MTB 9 km   
020831 Cykl Thn-Ulvev 53 km 143 min hård-motvind
020901 Orie DM Hjortgården 49.02 5.6km H50 (Carl-Henry Anderss 44.15)
020902 Orie VAC-Öresjö Tomas Karlsson 4.5km 46. (Mats Kristainss 33.)
020903 Orie SAKO NÄL  8.3 km 74 min
020905 Löpn 5km Kopparklinten-sa78kg 4.57-   +5.48-    + 11.37-    = 22.22
020907 Orie Skogsv Botered 29. 3.4km H50 (Yngve Nilsson 26.)
020908 Orie VSK Botered 68. 6.2km H45 (Jan Ivarsson 58.)
020909 Orie VAC-Lextorp Lars Carlsson 4.3km 39. (Tommy Anderss  29.)
020909 Gymp Martina Dahlström Pettersberg 65 min
020910 Orie SAKO Botered 73. 6km  kontrollplockn
020912 Löpn hemifrån MTB-spåret ca 47 min 29. min på MTB 9 km   
020914 Orie GÄM-kavlen Stumpebo H150 Hans-Lars-PI seger 29. 4 km
020915 Orie Stenungsund Ödsmål  H50 5. km 50. (Yngve Norell 42.)
020916 Orie VAC-Skogsbo JanÅke Sörliklev 4.5km 32. (Tommy Anderss  26.)
020916 Gymp Martina Dahlström Pettersberg 65 min
020917 Orie SAKO S Hunneberg 6km  70 min
020921 Orie RM Falkenberg H50 3.5km 23.12 (Rune Larss 21.53)
020922 Orie Bredared      H50 5.5km 52. (Lars Hogedal 47.44)
020923 Orie VAC-NÄL Ulf Nyström       4.1km 29. (Daniel Netz 24.  .)
020924 Orie SAKO Rödjan Janne Matsson ol+stenplockn.linje ca 6 km 60 min
020926 Löpn 5km Kopparklinten-sa78kg 5.06-   +5.57-    + 12.00-    = 23.03
020928 Orie Hestra H50 3.5km 28.05 (Rune Larss 23.07)
020929 Orie Herrestads AIF H50 3.5km 27. (Tvåan Mats Blom 4 min efter)
020930 Orie VAC-Skidst Loffen         4.3km 35. (Mats Kristianss 28.)
021001 Orie SAKO Blåsut Natt Jenny+Katarina ca 8 km 62 min
021003 Löpn 5km Kopparklinten-sa79kg 5.12-   +5.58-    + 11.40-    = 22.50 pm
021006 Löpn 5km Kopparklinten-sa79kg 5.17-   +5.58-    + 12.09-    = 23.24 am
021007 Gymp Martina Dahlström Pettersberg 65 min
021008 Orie SAKO Eriksro Natt Jerker+Daniel  ca 6 km 52 min
021010 Löpn 5km Kopparklinten-sa80kg 5.11-   +5.55-    + 11.47-    = 22.53 pm
021015 Orie Kullingshof Vårgårda 2.5 km 13.12 (Tvåan 13.55)
021016 Orie OK Mark 3.2 km 32. (Yngve Norell 26.53)
021015 Orie SAKO Bergagården Natt ca 7 km 62 min
021019 Löpn Poängterr ca10km 60min 6.19+6.53+6.59+6.19+10.55+7.53+4.20 = 43.19
021021 Gymp Martina Dahlström Pettersberg 65 min
021022 Orie SAKO Ursand natt regningt Jonas+Tjernen 5 km 70 min
021024 Löpn 5km Kopparklinten-sa80kg 5.13-   +5.54-    + 11.42-    = 22.49 pm
021026 Orie Bornholm Raghammar H35A 8 km 58.43 (Fredrik Smedberg 55.50)
021027 Orie Bornholm Plantageeerna H35A 8.6 km 64.59 (F Smedberg 59.)
021028 Gymp Martina Dahlström Pettersberg 65 min
021029 Orie Båberg natt fint väder Martin I    7 km 80 min
021031 Löpn 5km Kopparklinten-sa81kg ca5.20  +6.28-    + 12.50-    = ca24  pm
021102 Löpn Ulvev-Kavlanda-Kasen 10 km 70 min
021104 Gymp Martina Dahlström Pettersberg 65 min
021105 Löpn Gympn+interv Gross mfl 10st-2min 500m-1km på femman +20*0.450 12km
021109 Löpn 5km Kopparklinten-sa80kg ca5.41  +6.25-    + 12.52-    = 24.58 am jogg
021110 Löpn Åke:s Poängterräng   7.5km 45.27 5cm snö lätt snöfall +1
021112 Gymp Martina Dahlström Pettersberg 70 min
021114 Löpn Hemifrån 6:an + gator + backe 60 min 9 km 10cm snö 0grad halt
021116 Orie Uddevalla patrull med Ulf Johanss M3 7.9 km 59.min(56.) 4(45)
021119 Elljusspåret vid skidst med Lasse + korta-Kyrk  13km 65 min
021121 MilenLöp hemifrån 12 km 66min
021124 Löpn Ulvev-Postv-Högåskyrka-grusv+stig-Kasen 11 km 65 min snöglopp
021125 Gymp Martina Dahlström Pettersberg 70 min
021126 Löpn Slusse+3km el-övre sluss 15km med VSK 75 min backen1.57 tufft
021128 Löpn 5km Kopparklinten-sa81kg ca5.48  +6.21-    + 12.52-    = 25.00 am stel
021130 Löpn i skogen långpass VSK-BOtered-Starkebo 12 km 90 min
021201 Skid  Sexan + 3.5 km  =  9.5 km 55 min                                 10
021202 Skid  6+6 = 12km 31.13+31.45 =  62 min på morgonen bakhalt +0.5          22
021203 Orie SAKO nattcup VSK 67 min 5.4 km (Daniel Axelss 56.)
021204 Lämnade blod blodtryck 120/60 blodvärde 150
021207 Löpn i skogen långpass TSOK-Skogen          12 km 90 min
021210 Löpn Interv Gross mfl Olidehålan 4.55-5.10-5.14 3min joggn 12km 60 min
021212 Löpn 5km Kopparklinten-sa80kg 5.45+6.29+13.12 = 25.26pm snö -2 +5km-elj = 10km
021214 Löpn i skogen långpass Rödjan 12 km 90 min
021215 Orie Jullöpet TSK 46.  5 km (Anders C 36.)
021217 Orie SAKO nattcup TSOK Martin 56 min 5.4 km (Tvåa Jenny 5 sek eft)
021221 Orie VSK Skinklopp 46.06 min 6.2 km (Robert E 39.05)
021224 Skri Öresjö Munkebo-Gräsviken tor -8 grader 10m/s 17 km 70 min
021225 Löpn i mest stig och lite skog långpass Halle-Hunneberg 15 km 90 min
021226 Skid  Blankhult-Tomasboda-B-Stakkadammen-B 18 km 90 min -4 bra       40
021227 Skid  Ånnaboda-Skrikaboda-Blankhu-Tomasb-Å 35 km 150 min -2 bra      75
021228 Orie Skärmen vinter Cup Unda 4.8 km 43. (Martin Hogedal 33.)
021230 Skid  6+6 = 12km 29.36+29.32 =  59 min på morgonen bakhalt -7 nysnö2dm   87
021231 Skid  6+6+6 = 18km 29.28+29+29 = 87 min                    -16nysnö2dm  105
030101 Skid Bjursjön 4*4.5 = 18 km 22.+20.30+21.20+19.23 = 83 min -3 nysnö2dm  123
030103 Skid Slätthult 2*7.5+3.5 = 18.5 km 40+32.14+14.44 = 86 min -9 mulet     142
030104 Skid Skidst+Främj 6+2.5+9 = 17.5 km 24.53+10+40.51 = 76 min -18 sol     159
030106 Skid Havet+Stenshult 5+5+2.5 = 12.5 km 30+24+12 = 66 min      -18 sol   171
030107 Skid Främj Hundkl 9+9 = 18km 28.14+18.24 = 46.38 27.21+17.46 = 45 90min   189
030109 Skid Främj Hundkl 9+9 = 18km24.24+15.33 = 39.56 24.24+15.18 = 39.42 80min207
030111 Löpn i skogen långpass Skidstugan 25cm lös snö -2 14 km 100 min
030112 Skid Bjursjön 8+4*4.5 = 26 km 30+17.+14.04+17.12+16.14 = 93 min -1 is   233
030114 Orie SAKO nattcup Bergagård snö2dm +5 42.min 5.0 km (Tommy A 36.)
030116 Löpn i skogen hemifr-div-MTB-spåret 76 min +2 isigt snöfritt 10 km
030118 Orie SkärmenVinterCup Bulid +4 39min 5 km (?)
030120 Gymp Martina Dahlström Pettersberg 65 min 18 st
030121 Orie SAKO nattcup Skidstugan +4 duggregn 45min 4.8 km (Janne M 42)
030123 Löpn hemifr-sexan 50 min 9 km
030125 Löpn Hemifr Edsvid 17km +5 blåst+svagt regn 49+51 = 100 min
030127 Gymp Martina Dahlström Pettersberg 60 min 19 st
030128 Löpn hemifr-sexan-stenbron-kyrkan 60 min 11 km
030131 Skid Skidst 6+5 = 11 km för lite snö -7 sol                           243
030202 Skid Skidst 6+6+6 = 18  km 27.26+27.31+31.32 = 86 min snöyra -3 bra     261
030205 Skid Skidst 6+6+6 = 18  km 26.59+26.18+26.30 = 80 min mycket bra -5     279
030206 Skid Skidst 6+6+6 = 18  km 24.39+24.22+24.20 = 73 min Kanon  bra -8     297
030208 Löpn 5km Kopparklinten-sa79kg 5.44+6.32+13.19 = 25.35pm 2dm snö +2
030209 Skid Klämman grovkornigt -2 sol bakhalt  6*2.5 = 15 km 55 min         312
030210 Gymp Martina Dahlström Pettersberg 65 min 18 st
030211 Orie SAKO nattcup Slätthul -2uppeh 1dm snö 58min 7.9km (Enbom 48.)
030212 Skid Skidst 6+6+6 = 18km 25.54+24.53+24.20 = 75 min Kanon bra -2 mörkt  330
030213 Skid Skidst 6+6+6 = 18km 23.35+23.34+23.39 = 70.50min Kanonbra+0.5      348
030215 Skid Främj+Skidst 9+5+6 = 20km 39.10+18.44+21.55 = 80min Kanonbra -1    368
030216 Skid Ulvev-Högås kyrka skate på gärdena 90 min 20 km -4         388
030218 Orie SAKO nattcup Skidst -4uppeh 1.5dm snö 84min 8.2km (Enbom 60.)
030219 Skid Ånnaboda-Skrikarboda-Blankh-Tomasb-vilse 40km 15min sol-0 kanon428
030220 Skid Mora Hemus - Garberg tor 119+18 = 37km 100+60 = 160min sol -3 kanon465
030221 Skid Granberget Leksand 6+5.7+6.5 = 18km 80 min     sol -4 kanon      483
030222 Skid Mora Hemus Tjejvasan  skate-lite-hit-o-dit 15km 80min sol -3   498
030224 Gymp Martina Dahlström Pettersberg 65 min 18 st
030226 Skid Skidst 6+6+6 = 18km 24.40+22   +22.40 = 70   min Kanonbra-4        516
030227 Skid Skidst 6+6+6 = 18km 24.10+23.54+24.44 = 72.48min Kanonbra-2        534
030301 Orie SAKO skidst -4uppeh 1dm snö 78min 8.2km (R Hallgren 74.)
030302 Skid Klämman 2 varv på Peller = 20 km 37+38 = 75min kanon -3 lite nysnö 554
030304 Löpn Blnnermarks-Nohab tor 25+24 = 49 min ca 11 km
030304 Orie SAKO nattcup Starkebo -3 1.5dm snö 62min 4.8km (JennyN 49.)
030306 Skid Skidst 6+6+6 = 18km 23.  +22.03+22.29 = 67min +2 inget fäste       572
030308 Löpn Ulvev -Kavlanda Brygga runt vidkraftverket 60min 9km snö15cm
030309 Skid Herrstafjället sjöarna blötföre 10 km 90 min                   582
02-03 säsongen Skid totalt ca 582 km 32 ggr
030311 MilenLöp hemifrån 12 km 66min
030313 Löpn skidstugan  MTB-NÄL 60 min 11 km 
030315 Orie SAKO Stenshult 7.6 km 90 min sol +8
030318 Orie SAKO Upphärad 5.5 km 55 min
030320 Löpn hemifrån MTB-spåret 9.07+30.38+6.34 = 46.20 min på MTB 9 km   
030323 Orie Frölunda H50 5.0 km 51.06 (Yngve Norell 43.)
030325 Orie SAKO Halleberg 5.7km 64 min
030327 Löpn hemifrån MTB-spåret 8.58+30.38+13.13 = 53 min på MTB 9 km   
030329 Orie Rigor kort H50 3.1 km 31. (Yngve Norell 24.38)
030330 Orie Rigor kl H50 5.9 km 47.16 (Yngve Norell 42.33)
030401 Orie SAKO Slätterna 5.8km 54 min (Jenny Nyman 53.)
030403 Löpn 5km Kopparklinten-sa80kg ca5.02  +5.56-    + 12.05-    = 23.03 am sol+7
030405 Orie Tibro kort H50 3.5 km 25.10 min (Anders Derebrant 24.50)
030406 Orie Alehof H50 5.5 km 54 min (Yngve Norell 44.)
030408 Orie SAKO Timmervik 8km 73 min ()
030410 Orie kontrollintagning Baberg 60 min 5 km
030412 Orie Vårspretten Halden H50 5.5 km 41 min (Sigurd Daehli 36.)
030413 Orie UOK H50 5.5 km 50 min (20 sek fore tvaan Lasse Hogedal)
030414 Orie VAC Erik Aspelin Hultsjon 4.5 km 40 min (JanAkeSorliklev 36.)
030415 Orie 10-milatraning N Bjorke 6.5 km 52 min 
030417 Orie Provlopning D21E Vikingatr 81 min 7.5km
030419 Orie Öjetrampen Främmestad H50 5.5 km 41 min (Jan-Ake Axelsson 40.)
030420 Orie Provlopning O8 Vikingatr 50 min 5 km
030422 Orie VAC Loffen Kalken VaneRyr 4 km 39 min (Tommy A 24.30)
030426 Orie Omega Olsfors H50 3 km 29.35 (Tvaa Lasse Hogedal 50 sek)
030427 Orie OK Mark H50 H50 5.8km 48. (Torgny Petterss 42.08)
030428-01 sjuk förkyld
030501 Orie Ymer H50 ej-start
030503 Orie Orinto H50 3km 36. (Björn Petterss 28.)
030504 Orie Amal H50 5.8 km 46. (Bent Galborgen 44.)
030505 Orie VAC Åkerström Lasse Ekberg 4 km 30 min (Tommy A 25.)
030508 Löpn hemifrån MTB-spåret xxxx+31.15+xxxxx = 55 min på MTB 9 km   
030510 Orie Falkoping H50 5.7 km 43.25 (Anders Derebrant 40.01)
030511 Orie Mullsjö sprint 2.2 km 12.21 (Björm Petterss 11.11)
030512 Orie VAC Skjutbanan Lennart Tång 5 km 43. min (Tommy A 32.)
030513 Löpn 5km Kopparklinten-sa79kg ca5.22  +6.07-    + 12.17-   = 23.46 fm sol+10
030517 Orie Almby Klockhammar H50
030518 Orie KFUM Klockhammar H50
030519 Orie VAC VSK gamla Skidst AndersLarss 4.2km 36. min (Tommy A 26.)
030521 Löpn Maratonstafetten Knorren 7.59+8.43+9.23 = 26 min 6.3 km 
030522 Orie KM-kavle Ulf S/Lars J 4. km 30. min (Bengt Norrman 25.)
030524 Löpn 5km Kopparklinten-saxxkg baklänges med Ann            = 31.30 em sol+15
030526 Orie VAC Hunneberg Präste GüntherGross 4.2km 37.min (StaffanJ 28.)
030525 Orie Mariestad sprintkavle LarsHogedal 3.2+3.2 = 6.5km 40min
030528 Löpn 5km Kopparklinten-sa79kg ca5.26  +6.12-    + 12.17-   = 23.54 fm sol+10
030531 Löpn Runt Grosser Eutin-see++ ca 14 km 70 min
030601 Cykl Hjärtum-Thn via Öresjö ++ 100 min 20 km
030602 Orie VAC Hultet Mats Kristiansson     4.3km 39.min (Tomas A 38.)
030603 Lämnade blod blodtryck 137/76 blodvärde 142
030604 Orie VSK-poängol Botered+kontrollintag 40+35 = 75 min (JanÅke 38.)
030606 Löpn hemifrån MTB-spåret xxxx+29.00+xxxxx = 45 min på MTB 9 km   
030607 Löpn 5km Kopparklinten-sa  kg ca5.28  +6.11-    + 12.  -   = 24.   kväll +20
030608 Cykl Thn-Hjärtum via Öresjö ++ 90 min 20 km
030610 Orie VAC Halleberg Torgny Grönlund    4.1km 36.min (Tommy A 26.)
030611 Orie Knotakutet Jerker Netz           3.8km 37.min (Jan-Åke S 29.)
030614 Orie kontrollrekning Stenshult 150 min 10 km
030616 Orie VAC Slätthult Börje Gustavsson   4.1km 43.min (Tomas A 32.)
030617 Orie Sprint-GÄM Karlstorpskolan       2.1km 14.min (Jan-Åke S 13.)
030318 MilenLöp hemifrån 12 km 60min
030620 Löpn Leksand 45 min 9 km regn +15
030622 Orie IdreFjäll-ol H50 5.5 km 49 min utgått sprang efter
030623 Orie IdreFjäll Sprint 2.3km 18min sprang före (Kari Talltjärn 14.)
030625 Orie IdreFjäll 3dag-1 5.3km 49min sprang eft (Kari Talltjärn 35.)
030626 Orie IdreFjäll 3dag-2 3.2km 25min sprang före (Per Eriksson 23.)
030627 Orie IdreFjäll 3dag-3 H50 5.2km 45 sprang efter (Kjell Olsson 43.)
030628 Orie Sälen MalungsOK Ö7 6.7km 61. (Christer Skoog 50. H40) 
030630 Löpn 5km Kopparklinten-sa78kg   5.09  +6.02-    + 11.49-   = 22.59 kväll +18
030701 Orie SAKO Hjortmossen Hasse o Emil    7.2km 44.min (Robert E 37.)
030704 MilenLöp hemifrån 13 km 65min
030705 Löpn 5km Kopparklinten-sa79kg   5.16  +6.02-    + 12.19-   = 23.37 fm    +23
030706 Orie Kontr-utsättn Stenshult 3 tim                          
030708 Orie Kontr-intagning Stenshult 40 min                         
030709 MilenLöp hemifrån 13 km 65min?
030711 MilenLöp hemifrån 13 km 65min?
030713 Löpn Vinön 20 min 3 km 
030714 Orie Halden VetVM H50E brutit efter någon km först ont i hälsenan efter start (förvånande) sprang lite haltande när jag halkade på en gren och fick något som likande en muskelbristning, stoppade och linkade hem.
030714-19 sjuk bristning i vaden alt inflammation senfästet / muskelfästet
030717 Cykl Främj bröt pga våldsamt skyfall 10 km 40 min
030720 Orie 5-dagars etapp1 Orust H50 5.2 km 50 min  72-195 (Sigurd Daeli 36.)
030721 Orie 5-dagars etapp2 Risehageröd     H50 Ejstart
030722 Orie 5-dagars etapp3 Högsäter        H50 Ejstart
030724 Orie 5-dagars etapp4 Hersstadfjället H50 Ejstart
030725 Orie 5-dagars etapp5 Hersstadfjället H50 Ejstart
030720-0802 sjuk bristning i vaden alt inflammation senfästet / muskelfästet
030724 Cykl Ulvev och alla havsnerfarter tom Kavlanda 70 min 20 km
030725 Cykl Ulvev-Uddevalla tor 90 min 40 km
030726 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg++ 70 min 20 km
030727 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg-Volvo 120 min 30 km med Britta
030729 Cykl Stenröset och söder ut backpass 70 min 20 km
030731 Cykl Främj 11.14+18.04+12.08(30.12) 17.56+11.42(29.38)+ 9.38 26 km
030731 Cykl Främj varvtider 30.12+29.38 = 59.40 Flera träd,sönderregnat spårigt 28.5km
030802 Orie H55-kavlen Boxholm str 5 5.5 km 61 min (Finne 41.
030804 Löpn 5km Kopparklinten-sa78kg   5.33  +6.13-    + 12.31-   = 24.17 morgo +22
030805 Orie SAKO Starkebo 5 km 50 min (Janne M 42.)
030807 Löpn hemifrån MTB-spåret 45 min 8 km   
030809 Orie HJobygden kort           3.3km 27.min (Stig Gustravss 24.)
030810 Orie Bredared                       5.5km 58.min (YngveNorell 46.)
030811 Orie VAC Hunneberg Evert Jenhall    4.1km 31.min (Martin H 27.)
030812 Orie SAKO Rödjan 6.5 km 80 min 
030814 Orie GÄM Tjärtakan 4.5 km 35.09 (Lasse Hogedal 34.30)
030816 Löpn 5km Kopparklinten-sa78kg   5.30  +6.10-    + 12.31-   = 24.11 lunch +25
030817 Orie Utby    H50   5.8 km 60.08 (Tvåa P Fredrikss 20 sek efter)
030818 Orie VAC VSK-skidst Tomas Andersson 4.8km 40.min (Henry Gross 34.)
030819 Orie One-mn-relay Robert E Botered 6.5km 69.min (Tjernen 51.)
030821 Löpn 5km Kopparklinten-sa79kg   5.31  +6.15-    + 12.13-   = 23.58 em +18
030823 Orie Tidaholm Sisu H50 3.2 km 23.48 (tvåa Kaminsky ca 1.30 efter)
030824 Orie Kullingshof H50  3.4 km 25.33 (tvåa BoHederss 40 sek eft)
030825 Orie VAC Hunneberg Kvarnsj Gunnar Söderlund 4.2km 34.44min (TommyA 25.)
030827 Cykl Strömsbergsbacken med Ann Strömsberg-toppen 7 st * ca 1.10
030827 Löpn 5km Kopparklinten-sa79kg   5.15  +6.06-    + 12.39-   = 24.00 em +15
030831 Orie Ulricehamn DM H50 6.3 km 53.34 (Bo Hederss 50.56)
030901 Orie VAC Hultsjön Johan Ockborn        4.2km 37.54min (StaffanJ 32.)
030902 Orie SAKO Främjandet Cederberg         6.7km 70.min (RObert E 48.)
030904 Löpn 5km Kopparklinten-sa79kg   5.06  +6.06-    + 11.37-   = 22.49 em +20
030906 Orie Gudhem DM-kort H50 3.7 km 32.04 (Bo Hederss 29.35)
030907-09 sjuk ont under fotsulan i hälen på vä fot (ejstart Karlsborg DM-kavle H50)
030908 Cykl Sågbron 60 min 25 km
030910 Orie Provlöp av elitseriebana D21 5.5 km 73 min
030913 Orie GÄM-kavle Vårhaga H135 str 1 4 km xx min (yy min)
030914 Orie Lerum H50 5.5 km 70 min (Yngve Norell 46.)
030915 Orie VAC Botered Bengt Larsson   4.2km 41.min (StaffanJ 34.)
030916 Orie SAKO Hunneberg Kvarnsjön          5.2km 60.min 
030918 Löpn hemifrån MTB-spåret xxxx+28.48+xxxxx = 45 min på MTB 9 km   
030920 Orie Rydboholm H50 3km 24.30 (Bo Herderss 22.17)
030921 Orie Skene H50 5.3km 45.34 (Yngve Norell 40.02)
030922 Orie VAC Slättbergen J-Å Sörliklev 4.5km 31.27min (Robert Enbom 24.31)
030922 Gymp Pernilla Josefsson Pettersberg 60 min
030923 Orie SAKO Rödjan Janne Matsson  5.5km 80.min  med Daniel Sager
030925 Löpn hemifrån MTB-spåret xxxx+29.07(4734steg)+xxxxx = 45 min på MTB 9 km   
030928 Orie Hjortsöndagen H50  5.5 km 43.50 (Bo Herderss 42.50)
030929 Orie VAC Främjandet Öresjö Ulf Nyström 3.5km 34.min (Gross 28.)
030930 Orie SAKO Blåsut Tommy Anderss  7.2km 58.min
031002 Löpn 5km Kopparklinten-sa80kg 5.20-858+6.15-1006+12.23-1966 = 23.56-3830 em +20
031004 Orie VSK sprint    H50 2.1 km 16.min (Lasse Ekberg 13.54) 
031005 Orie Skogsvargarna H50 5.6 km 45.59 (Björn Petterss 44.08)
031006 Orie VAC skidstugan Loffen 4.1km 34.min (Mats Kristianss 25.)
031007 Orie SAKO Bergagården  5.8km 61.min
031010 MilenLöp hemifrån 13 km xx+53+xx = 65min
031012 Löpn Hampetorp med Jan 65 min 9974 steg 13 km
031013 Gymp Pernilla Josefsson Pettersberg 60 min
031014 Löpn hemifrån MTB-spåret xxxx+30.48(4954steg)+xxxxx = 45 min på MTB 9km
031016 Orie TSK GÄM-natt  H50 4.5 km 45. min (Arne Nåbo 38.)
031018 Orie Göteborg TV-huset str1 IFK-kavl 3.5km 35.40 (UlfP mfl 27.40)
031019 Orie Ljungskile H50 5.4 km 48.00 min (Göran Olsson 44.59)
031021 Löpn MTB-spåret 31.04(4998steg) 6km
031023 Löpn 5km Kopparklinten-sa80kg 5.16-882+6.13-1018+12.15-1928 = 23.44-3828 em +2
031025 Orie Bornholm Almindingen Öst H40 7.6 km 53.54 (Tvåa Jörgen Hallén 25 sek)
031026 Orie Bornholm Paradisbakkerna H40 7.3 km 69.01 (Jerker Netz 56.45)
031027-02 sjuk ramlade i såphal Strömsbergstrappa lårkaka vänster lår
031103 Löpn Hemifr - 2.5km elljusp-hem 5km ?(?)-22.00(3576 steg) rehab
031106 Löpn 5km Kopparklinten-sa80kg 5.45-944+ rehab   +19.42-3060 = 27.27-4004 em +7
031109 Löpn Åke:s Poängterräng   7.5km 41.16 (6326 steg) +5 uppehåll torrt
031111 Löpn Gymp Gross + sexan lungt kanske 35 min 12 km
031113 Löpn Sexan skidst 6km 32.42 5246 steg
031115 Orie Uddevalla patrull med Ulf Johanss M3 8 km 67.22 (D Bejbom P Berglund 65.38)
031118 Löpn Gympn+intervGross 16km 100min från 2km-skylten till 1.5km-skylten via blindtarmen
031118 Löpn min-steg: 4.02-680-4.02-676-4.10-696-4.11-694-4.12-698-4.16-714-4.08-692 
031121 Löpn hemifrån och sexan med Martin 7562 steg 9 km 45 min
031123 Löpn Laspalomas Gran Canaria ca 5 km delvis i sanddyner 30 min
031125 Löpn Los Americanos Teneriffa Green-Golf-hotel-Bergen med Jan 18km-14224steg 120min
031126-1205 sjuk förkyld först lätt men from 031201 sämre igen
031127 Vandring Teide Teneriffa från 2100m höjd -> 3500m 140 min med Jan snabb marsch
031129 Löpn Los Christianos Teneriffa Green-Golf-hotel - Playan 10 km (7790steg) ca 50 min
031206 Orie Färgelanda Park 5.5 km 37.02 (? ?)
031209 Löpn Hemifr-Div spår baklänges+ kyrk 82 min 11,500 steg 14 km
031211 Löpn Hemifr-delar av MTB-spåret och sexan 65min 8378 steg 10 km
031213 Löpn Ulvev 11.48 min 1650 steg ca 2.2 km
031214 Orie TSK:S Jullöp kontrollplockn 38.55 4.5 km (Tomas Andersson 34.)
031215 Gymp Pernilla Josefsson Pettersberg 60 min
031216 Orie Nattcup Rödjan 75.  5.3 km (Tomas Stigss 61.)
031218 Löpn Hemifr-MTB-spåret 11.00-1550steg-33.20-5322steg-9.38-1308steg 9 km 8180steg
031220 Orie VSK Skinklopp -1 lungt-o-torrt 44.12min (gissade 46.00) 5.8 km (Tommy A 36.30)
031222 Skid skidst 6+7 = 13km 27.45+33.06 = 60.52 min -10nysnö 3234+3912stavta  13
031223 Skid skidst 6+7 = 13km 28.21+33.16 = 61.37 min -10nysnö 3204+3838stavta  26
031224 Löpn 5km Kopparklinten-sa78kg 6.59-1058+7.54-1118+14-2400 = 29-4570 snö-regn
031225 Löpn skog skidst-NÄL-hitsidan Häradsmossen 95 min ca13,000 steg 13km
031227 Löpn Hemifr Bäver 76 min 11,352 steg 13 km 
031229 Skid skids 7+3.5+3.5 = 13km 30.43+15.12+15.45 = 61.41 -6 x+1780+1730stav 39
031230 Skid 6+6+3.5 = 15.5km 25.39+26.47+15.18 = 67.45 -2 3124+3088+1642stav    54
031231 Skid 6+6+6+6 = 24km 26.17+25.17+24.26+25.32 = 101.32 3050+3178+3126+3270 78
040101 Skid Bjursj 4*4.5 = 18km 19.23+?+20.05+15.56 = 72. -3snö1dm?+?+2970+2376 96
040102 Skid skidst 6+7+1.2 = 14km 27.01+31.27+? = 63min -10 3126+3576stavta    110
040103 Orie Bulid Uddevalla Park 4.9 km 41.(? ?)
040104 Skid Bjursj 4*4.5 = 18km 22.57+20.04+22.23+19.23 = 84.46 -3nysnö1dm     128
040104 Skid Bjursj            2662 +2872 +2834 +2994  = 11,362 stavtag 
040105 Skid skidst blindtarmen skate 10*1.3 = 13km 7298stavtag 50.39 -5 bra  151
040105 2.52-2.20-2.53-2.14-2.55-2.10-2.49-2.11-2.46-2.22-2.49-2.19-2.43-2.17-2.47-2.16-2.44-2.17-2.42-2.13
040105 408 -308 -416 -310 -414 -296 -398 -306 -412 -330 -422 -324 -408 -332 -416 -314 -410 -328 -414 -332
040106 Skid Bjursj 2*4.5+3+3+3 = 18km 18.48+16.14+10.14+14.40+13.31 = 73.27 -2 169
040106 Skid Bjursj nysnö -2         2886 +2562 +1684 +1644 +2030  = 10,860stavta
040108 Skid skidst blindtarmen skate 2*1.3+2.5+3*1.3 = 9km     33min -1 bra  160
040108 2.44+2.18+2.41+2.14+9.24+4.55+4.48+4.54 = 33 min 
040108 404  308  398  298  1224 686  700  694  =  4700 stavtag
040110 Löping långpass VSK ca 70 min + skidor VSK 3+6 = 9km    ?+23.44         169
040111 Skid Bjursj 3+3+3+2*4.5 = 18km 41.30+20.32+16.28 = 69 min +2            187
040113 Orie Nattcup Bergag +2 1-2dm snö 4.7 km 42 min (JennyN 40)
040115 Skid skidst 6+++1+5*1.4 = 14km sexan+blindtarmen skate -1 hårt 55min  191
040115 30.   4.05     2.39+2.17+4.43+9.42+4.43 
040117 Löping långpass VSK Kent Skärbergs runda ca 110 min 19km 
040118 Skid Bjursj 2+2+2.5+2.5 = 9km Isigt Skate 40 min                      200
040119 Gymp Annika Josefsson Pettersberg 55 min 11 st
040120 Orie Nattcup Skidst -6 1-3dm snö 5.7 km 60 min (TomasA 20sek före)
040122 Skid 6+6+6 = 18km 25+25+25 = 75 min -9 och mycket bra                   218
040123 Skid 6.2+6.2 = 12.5km 27+26 = 53 min -1 nysnö bra 3364+3306 = 6658 stavt  230
040124 Orie Blåsut Skärmen Vinter Park 4.9 km 34.(? ?)
040125 Skid 6+6+6 = 18km 25.40+25.04+25.47 = 76.30min -3nysnö ?+3304+3344stavt 248
040126 Gymp Annika Josefsson Pettersberg 55 min 11 st
040127 Skid 6+5+10 = 21km 24.41+20+22.30+22 = 89min -3 bra 3306+2128+5256stavt 269
040128 Skid 2.5 +2.5 +2.5 +6    = 13.5km 9+8.38+8.38+24.24 = 51min -5mycketbra 283
040128 Skid 1200+1124+1124+3030 = 6500 stavtag                                
040129 Skid -1 nysnö Skidst KM 4*2.5 = 10km 8.50+9.11+8.50+9.10 = 36.00  +5km  298
040129 tappade-staven-på-andra-varvet+15sek 1192+1214+1148+1232 = 4786 stavtag
040130 Skid Slätthult 2*7.5+3.5 = 18.5 km 33.52+34+14.48 = 83min -2 11020stavt 316
040331 Löpn 5km Kopparkli snö+2 80kg 6.49-1072+7.49-1200+15.29-2354 = 30.08-4626
040201 Skid Bjursj 4+7+4.5+4.5 = 20km ?+?+?+16.37 = 80 min -3sol manuella-spår 336
040202 Gymp Annika Josefsson Pettersberg 55 min 12 st
040203 Orie Nattcup Skoftebyn +5 1-2dm snö 5.7 km 43 min (Jonas H 37.)
040205 Löpn Hemifr-MTB-spåret++ 69 min 8326 steg ca 10 km
040207 Löpn Hemifr Bäver 76 min 11,016 steg 13 km regn +4
040209 Lämnade blod blodtryck 131/63 blodvärde 147 åkte bil
040209 Skri Öresjö Munkebo-ca-Johan-C -2 sol 4-5 m/s lurigt 17 km 50 min
040211 Skri Vanderydsvattnet Golfklubben - syspetsen 30 km ca 90 min -3 9-10 m/s
040214 Orie Högsäter Skärmen Vinter Park 4.950 km 39.42(? ?)
040215 Orie Stenshult SAKO 6.9 km 64.(Maria Hoffman 55.)
040218 Skri Vanderydsvattnet Golfklubben - syspetsen 30 km ca 90 min -0 9-10 m/s
040219 Löpn Hemifr-MTB-spåret 52 min 8236 steg ca 10 km (MTB 35.52)
040221 Skid Hemus - Eldris tor 12 km skate sol -2 21+17.50 = 38.50 6018stav  348
040221 kmtider ...... 2.47 2.56 ....
040222 Skid Slagavallen 2*5+4*5 = 30 km sol -5 ?+21.07+ca 22/varv            378
040223 Skid Hovärken-Stråvallsspåret+tor Slagav-Fjäll 25+2*5 = 35km 150min   403
040224 Orie Nattcup Skidst -2 klart 1-2dm snö 6km 58 min (Lars-G J 57.)
040226 Skid 6+6+6 = 18km 25.58+24.39+24.14 = 75min växlande -2-+3 sol 9740stav 421
040228 Skid 6+6+6+6 = 24km 26.10+25.56+25.38+25 = 103min nysnö -2 sol 13198sta 445
040229 Skid Bjursjön 2.5+2.5+5+2.5+2.5+4.5 = 20km 76min 10,236stavtag -4 sol 465
040302 Skid 6+6+6+6 = 24km 25+22.18+23.02+22.00 = 92min klisterföre +7 11388st 489
040304 Skid 6+6+6+6 = 24km 21.49+22.10+22.21+22.32 = 98.51 klisterföre-2 11526 513
040306 Skid Klämma 2.5+2.5 = 5km 20min skare dåliga spår +2 sol              518
040307 Skid Herstafjället på sjöarna ca 15km 2 tim     +2 sol              533
040309 Orie Nattcup Ursand -2 klart 1-2dmsnö 5km 64min (Daniel Axelss 58)
040310 Skid 6+6+6+6 = 24km 24+23+23.03+23.47 = 105min växland+1 ca11500-12046  557
040311 Skid 6+6+6+6 = 24km 22.33+22.36+23.14+23.15 = 91.38 växlande   +1 10824 581
040313 Skid 6+6+6+6 = 24km 22.17+22.34+23.25+24    = 92min växlande   -1 10914 605
03-04 säsongen Skid totalt ca 605 km 38 ggr
040315 Löpn Hemifr-MTB-spåret-sexan  61 min 9318 steg ca 10 km  1-2dm snö
040316-21 sjuk snuvi förkyld
040323 Orie Halleberg SAKO 6.2 km 65. hittade inte näst sista
040325 Löpn Hemifr-MTB-spåret 9+33.01+6.45 = 49 min 7694 steg ca 9km torrt +3
040327 Orie Vårgårda sprint 2.5km 15min (tvåan 17 min)
040328 Orie Brastad Stångenäs 5.5 km 44 min (Göran Olsson 42.)
040330 Orie Slätterna SAKO 5.7km 52min (Tvåan 55min )
040331 Orie Stigen SkärmenCup 4.7km 45min (? kankse 40. )
040403 Orie Tibro 5dag-kartan-2002 3.9km 27.23 (AndersDerebrant 24.45)
040404 Orie Munkedal                5.6km 56.   (Tvåa BoKarlss 60.)
040406 Orie Provlöpning Vikingatr+elitserien D21E2 5 km 50 min
040408 Orie Provlöpning Vikingatr+elitserien D14 + H70 5 km 40 min
040410 Orie Öjetrampen Främmestad H50 5.7 km 41.30 (Tom A Karlsen 37.)
040413 Orie VAC Loffe Paradisskolan 33.30 (Mats K 26.)
040415 Löpn från kontoret-Slätthult-7km 65 min 10,868 steg 12 km 
040417 Orie Gudhem kortH50 3.3 km 24.00 (Tvåan 25.30)
040418 Orie Herkules   H50 5.5 km 46.37 (Bo Hederss 39.05)
040419 Orie VAC Lasse Ekberg Åkerström 3.7 km 30.44 (Gross 26.)
040420 Orie 10-mila-träning 6.2 km 44 min (Jonas G 38.)        
040421-23 sjuk snuvi förkyld
040424 Orie Kinnaström H50 5.7 km 54. (Tvåan Sören K 3.30 efter)
040425 Orie Gipen      H50 5 km 39.10 (Tvåa Bo Karlss 3 min efter)
040426 Orie VAC Göran Nord Slätterna   4 km 36.44 (Gross 35.)
040427 Orie SAKO Slingor VSK-stugan   6.7km 70. (Jesper 45.)
040429 Löpn 5km Kopparkli sol+9 77kg 5.28- 896+6.08- 996+12.18-1986 = 23.53-3626 pm
040501 Orie Orinto     H50 3.5 km 31.10 (Yngve Norell 26.14)
040502 Orie Ymer       H50 5.5 km 48.40 (Yngve Norell 46.50)
040503 Orie VAC Börje Gustavss NÄL     4 km 35. (Enbom 25.)
040505 Löpn 5km Kopparkl sol+20 78kg 5.19- 872+6.16-1010+12.23-1990 = 23.58-3880 pm
040508 Orie Toarp      H50 3.3 km 41.37 (tvåan Sören K 1.20 efter)
040509 Orie Åmål       H50 5.4 km 54.32 (Arvid Galborgen 47.)
040510 Orie VAC Mats Kristianss Reningsverket 4km 35. (JonasHogedal 25.)
040513 Löpn 5km Kopparkl sol+10 78kg 5.30- 928+6.26-1040+12.30-2020 = 24.30-3990 am
040515 Orie Närkedubb. H50 3.4 km 36. (PerOve Wallén 26.)
040516 Orie Närkedubb. H50 5.8 km 53. (Anders Derebrant 44.)
040517 Orie VAC Ingemar Eriksson Grågåsen   4.8km 42.00 (RobertEnbom 35.)
040519 Löpn 5km Kopparkl    +10 78kg 5.28- 912+6.13-1005+12.04-1920 = 23.45-3838 am
040520 Löpn Ulvev   +15 Bäver-höger-vänster-stranden 27.53 3674 4.5 km
040521 Löpn 5km Kopparkl    +13 79kg 5.28- 894+6.20-1018+12.35-2016 = 24.22-3928 pm
040523 Orie Mariestad H100 sprintstaf m J-Å S. 14.27+11.46 2.7+2.2 = 4.9km
040524 Orie VAC Gunnar Söderlund Lindveden  4.1km 33.(MatsKristians 29.)
040526 Löpn Maratonstafetten Knorren 8.06+8.30+9.02+9.32 = 35 min 8.4 km 
040529 Orie Rügen NV Binz H50 3.3 km 24.46 (H Andersson 24.05)
040530 Orie Rügen NV Binz H50 6.2 km 52. (Keld Johnson 43.)
040531 Orie Rügen SV Bergen H50 5.2 km 32.46 (Göran Olsson 30.36)
040601 Orie VAC Tomas Karlsson Kabelvägen   4.3km 43.(Robert Enbom 29.)
040602 Lämnade blod blodtryck   ?/?  blodvärde 149 cyklade 
040602-6  sjuk snuvi förkyld
040607 Orie VAC Erik Aspelin Stenshult      4.3km 34.(TOmmy Andersson 26.)
040608 Orie Sprint-GÄM Skogsv H50 1.6 km 10.49 (Hasse Ekberg 10.25)
040610 Orie Kartkontroll Öxnered Brätte 5 km 60 min                
040611 Orie kontrollutsättning Ö Väne Ryr natträning 7 km 60 min   
040614 Orie VAC Tomas Anderss Ursand        4.8km 49. (Martin Ivarss 28.)
040616 Orie Park-OL Swedenborg Patrik Svant  5 km 34. (Martin Ivarss 26.)
040616 Orie Knotakutet Råglanna 3.4km 28.15 (Jörgen Hallén 27.45)
040618 Löpn Hemifrån till NÄL 40 min 8 km 
040620 Löpn Edsvid 17km +13 växlande moln 48+49 = 97min 7150+7200 = 14,350steg
040622 Orie Park-OL Lilla-Edet Ström 3.5 km 26min     (Martin Ivarss 18.)
040623 Orie Bjursjön SkärmenCup      4.4 km 45min     (?                )
040625 Orie Koll av tränings-ol 2 tim Gräsviken 8 km                     
040627 Löpn Ulvev-Kristevik-Högås-Krister-Kasen 12,400steg = 15km 90 min
040629 Orie Park-OL Sandhem 10.7 km 75 min            (Tommy Anderss 58.)
040701 Löpn Nohab-slussarna-stigar-Olidehålan-Nohab ca 8km 40 min regnigt
040703 Orie Morokulien etapp1 H50 3.4 km 39. (Stein Hermansen 27.)
040704 Orie Morokulien etapp2 H50 4.6 km 47.40 (Stein Hermansen 42.20)
040705 Orie kontrollutsättning 85 min 6 km
040706 Orie SAKO Vårhaga 60 min 6 km
040707 Friskis-Svettis + löpn hemifr 75 min
040709 Orie Esilstuna etapp1 H50 3.2 km 25 min (Roy Fransson 21.)
040710 Orie Esilstuna etapp2 H50 5.2 km 42 min (Kent Bergendal 35.51)
040711 Orie Esilstuna etapp3 H50 5.4 km 42 min (P-O Wallin 37.)
040712 Orie kontrollutsättning 85 min 6 km
040713 Orie kontrollintagning 30 min 4 km
040715 Löpn Hemifr-MTB-spår 9+31.26+7 = 47 min 1446+5056+1042 = 7550steg 9km +15
040719 Orie 5-dagars Gbg e1 Partille H50 5.8km 45. 13-145 (Claes Fries 39.)
040720 Orie 5-dagars Gbg e2 Kungälv  H50 4.9km 48. 43-144 (Tom A Karlsen 36.)
040721 Orie 5-dagars Gbg e3 Skatås   H50 5.6km 57. 46-136 (Tom A Karlsen 41.)
040722 Orie 5-dagars Gbg e4 Torsland H50 3.1km 31. 24-138 (GöranO/Huseby 26.)
040723 Orie 5-dagars Gbg e5 Mölndal  H50 5.5km 49. 12-134 (Tom A Karlsen 44.) total 18-123 -36.54
040725 Löpn svampletning Ulvev ca 5 km 60 min 
040725 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 32 min blåsigt 
040727 Orie SAKO Slätthult 6 km 68 min
040729 Löpn 5km Kopparkl    +13 79kg 5.43+ 958+6.33-1058+12.51-2068 = 25.07-4084 pm
040731 Orie Gubb-10-mila H55 str 5   5.3km 45. (FInne 39.)
040801 Orie Skogsstjärnan H50 5.6km 52. (Yngve Norell 46.06)
040804 Orie Ragneruds Camping SkärmenCup 4.7 km 53min     (?     )
040807 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 30 min 
040808 Orie Hjobygden H50  5.7 km 51.40 (Jan-Åke Sörliklen 48.33 H45-43.)
040809 Orie VAC Evert Jenhall Hunneberg Erdalen 4km 29.12 (Henry Gross 28.50)
040811 Löpn MTB+milen-n-delen 60 min 11 km 9196 steg
040813 Löpn 5km Kopparkl    +19 79kg 5.23+ 902+6.10-1010+12.14-1988 = 23.47-3900 pm
040813 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 30 min 
040815 Orie Rydboholm     H50 49.26 5.7 km (Bo Hederss 47.45)
040816 Orie VAC Johan Ockborn Almagärdet 4.3km 36.47 (Henry Gross 29.10)
040817 Orie SAKO Skogsbo Netz            6.2km 62. (Robert Enbom 51.)
040818 Orie GÄM-kavle Hogstorp H135-1 3.9 km 32.
040819 Löpn Två ggr Blennermark - LDA 50 min 10 km   
040821 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 32 min 
040822 Orie Skärmen       H50  4.6 km 43.23 (Mats Karlsson 39.50)
040823 Orie VAC Bengt Larsson Skidst VSK 4.3km 37.47 (Tomas A 31.56)
040825 Orie Tjärtakan Skärmen cup 4.5 km 45. ()
040827 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 32 min 
040828 Orie Skogsvargarna kortDM H45 3. km 29. (Lennart Larss 22.)
040829 Orie VSK Botered   budk-DM H45 str 1 5.6 km 46. (Lars Karlsson 42.)
040830 Orie VAC Ulf Johansson Rödjan     3.7km 39. (Martin H 29.)
040902 Löpn kontoret - Stubbered 58 min 8676 steg 11 km
040903 Padd Ulvev-Brattön-Ulvev 135 min 12km
040905 Orie Hagen DM H50 5.7 km 51.29 (BO Hederss 46.45)
040906 Orie VAC Börje Sundberg Tjärtakan 4.7km 38. (Mats H 33.)
040907 Orie SAKO Vänersnäs               6.2km 63. ()
040909 Orie Kontrollplockning Skidstugan 60 min 9 km (5846steg)
040910 Löpn 5km Kopparkl    +19 79kg 5.25+ 896+6.22-1016+12.22-1984 = 24.08-3896 em
040912 Löpn Milbanan Källan 9.55-1648-9.12-1512-4.55-792-4.57-812-4.56-802-4.47-792-5.15-852-4.59-786-48.56 7996
040913 Orie VAC Lennart Tång Främjandet  4km 50. (Mats K 36.)
040914 Löpn 5km Kopparkl    +15 79kg 5.18+ 878+6.18-1010+12.24-1982 = 23.59-3870 em
040916 Orie Ängelsberg WOC-publiktävl H50
040918 Orie Ö Västerås Tortuna WOC-publiktävl H50
040920 Orie VAC Torgny Grönlund Eldmörjan 4km 34.(X Gross 28.)
040921 Orie SAKO Jan Mattsson Rödjan - Liperedsjön 6km 82 min
040923 Löpn kontoret - Holmenspåret 59 min 7304 steg 9 km         
040925 Orie Kullingshof Kärtared      H50 48. 3. km (StigGustavsson 28.)
040926 Orie Hjortsöndagen Hol         H50 48.10 5.3 km (StigGustavsson 47.51)
040927 Orie VAC Loffe Skidstugan          4km 37.(X Gross 28.)
040928 Orie SAKO natt BOtered slingor 3270steg ca 3 km 55 min
040930 Löpn kontoret - Västergärdet 44 min 6292 steg 7 km         
041002 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 11.29+14.12+7.01 = 32.42 min blåsigt +12
041003 Orie Aleträffen Angered        H50 5.3 km 53.41 felst (Yngve Norell 43.00)
041005 Orie SAKO natt Bergagården 6.2 km 59 min 
041007 Löpn kontoret - Västergärdet 37 min 5786 steg 6.5 km         
041008 Löpn Hem-slingan-kontoret 2.44-468+2.55-488+2.56-488 = 8.35-1444steg = 2.1km 5 km
041009 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.44+14.02+6.32 = 30.17min 834 lungt +12
041010 Orie Môsatravet Mark 3.3km     H50 37.45 felst (JanÅke Sörliklev 35.10)
041012 Orie SAKO natt VSK Skidstuga 6km 70 min 
041014 Löpn 5km Kopparkl    +10 79kg 5.47+ 946+6.31-1058+12.48-2040 = 25.05-4044 em
041015 Gång-till-jobbet    +10 7.11-392+13.20-844 = 20.31-1236steg
041016 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.29+14.55+7.01 = 32.25 min lungt +12
041017 Orie Lång-DM Ljungskile N Fjäll H50 101 min 10 km (Yngve Norell 79,)
041019 Löpn Hemifrån - del-av-MTB-spåret - 50 min 8 km         
041021 Löpn Kontoret - Holmen -          - 50 min 10 km 7754steg          
041024 Orie Majorna Skatås            H50 3.3 km 26.58 (Yngve Norell 24.00)
041025-1103 sjuk förkyld
041030 Orie Bornholm  Ej start
041031 Orie Bornholm  Ej start
041103 Löpn Kontoret - hem 3 km
041105 Löpn Hem-sexan 8 km (7514steg) 46.15
041107 Löpn Adolfsberg-slalombacken med Jan 9 km (7394steg) 44.52
041109 Orie natt skidstugan med tjejerna 6 km 60 min
041111 Löpn Kontoret - slussarna - Sylte 43.49 7014 steg 8km
041113 Orie Uddevalla patrull med JanÅke 8km 64 min (Wassblad/? 60)
041114 Löpn Åke:s Poängterräng   7.5km 42.50 sol +3 lerigt
041116 Löpn Hem-sexan-kyrkrundan 13 km (11098steg) 68 min
041118 Löpn Kontoret-Holmen-Slätthult 11km (9502steg) 60 min halt sol -2
041120 Padd Ulvev-Havsten tor 8 km 
041120 Löpn  Ulvev-Djupepall 35 min 4428steg 6 km
041121 Orie Skärmen Vinter Park Färgelanda 36 min 5.3 km
041123 Skid 6+6 = 12km   26.41+25.28 = 52.08 3304+3270 = 6574 stavtag -4 nysnö    12
041124 Skid 6+6+6 = 18km 25.18+25.49+26.34 = 77min 3070+3080+3144 = 9294stavta -6 30
041126 Löpn Hem-sexan-hem 54 min 8702steg 9 km
041128 Löpn  Ulvev-Djupepall 50 min 8 km
041130 Löpn Hem-sexan-Strömslund 50 min 6728steg 9 km
041201 Lämnade blod blodtryck 136/78 blodvärde 149 åkte bil
041202 Löpn Kontoret-Holmen-Slätthult 10km (9080steg) 57 min mulet +5
041202-12   sjuk ichiasliknande smärta i ryggslutet. Höll på att avbryta passet i början 
041204 Löpn SAKO-långpass Hunneberg sprang 50min (8km) gick sedan med ryggsmärta
041207 Orie nattcup VSK Ryggen kändes i början. Efter 50 min (4 km) löpn olidligt fick börja gå
041207 sjuk ont i vänster skinka under natten.
041212 Orie Jullöpet TSK gick bra i början. Efter 25 min (3 km) löpn fick börja gå, ont efteråt
041214-20 Promenerar raskt till jobbet varje dag. 2*22 min
041218 Orie Skinklopp VSK 3.5 km mellanbanan 27min (tvåan 32 min) lätt stel efter
041221 Orie nattcup TSOK Martin+Ann. 51 min 5.3 km (Stefan Johanss 49.) nästan bra fr ryggonda
041223 Löpn Hem-sexan-Strömslund 52 min 8382steg 10 km
041224 Löpn 5km Kopparkl    -2  80kg 6.06+ 982+6.59-1050+13.12-2104 = 26.15-4118 em
041225 Löpn SAKO långpass runt NÄL 80 min 10252steg 12 km 8-9 cm snö 0 grader
041227 Löpn Hem-sexan-hem 50 min 8130steg 9 km heltäckande snö på spåret 0 grader
041229 Skid 1km eljusspår skidstugan skate   2km Hörlycke                   33
041229 Löpn 5km Kopparkl    +1  80kg 6.52+1128+7.46-1176+13.33-2098 = 28.11-4402 natt+is
041231 Orie Nyårslöpet Gipen  45 min 5.2 km
050101 Löpn Orust-Ulvev  40 min 5918 steg 7 km
050102 Löpn Ulvev-djupePall-Båröd-Ulvev 50 min 6026 steg 7km
050104 Löpn Kontoret-Holmen-Slätthult 9224steg 11km 57 min mulet +5
050106 Löpn Ulvev-Kristevik-Ulvev 68 min 8012 steg 10km klart +4
050108 Löpn långpass Botered 80 min 
050110 Gymp Vbg 60 min
050111 Orie nattcup OKS Peter Strömdal 41 min 5.2 km (Niclas Sahlin 38.) 
050113 Löpn Kontoret-Holmen-Slätthult 10,286steg 12km 64.30min klart +5
050115 Löpn Ulvev-djupePall-Båröd-Lejdebergen 100 min 15km
050117 Gymp Vbg 60 min
050118 Orie nattcup TSOK GÖran Jönsson 63 min 5.6 km (Lars-G Johanss 56.)
050120 Löpn Kontoret-Holmen-Slätthult  9,796steg 11km 61. klart +0
050122 Orie kontrollintagning Utby 140 min 5906 steg 7 km 7 cm snö -4 sol
050123 Skid  5 * 1km eljusspår Högsäter 5km 25 min sol -4                  38
050123 Orie Skärmen vintercup Högsäter 38 min (? ?) 5 km 7 cm snö -4 sol
050124 Gymp Vbg 60 min
050126 Skid Skidst 6*2.3 = 14 km -2 5+5.25+4.40+5.27+4.41+5.56+              52
050126                           4.57+5.34+4.32+5.21+4.56+5.36 7800 stavtag
050128 Skid Skidst TBIS fotbollsplaner 15*1.2 = 18 km 68 min                 70
050130 Löpn Adolfsberg-slalombacken med Jan 9 km (7410steg) 44.15
050131 Gymp Vbg 60 min
050201 Orie nattcup Slätthult Stigsons 46 min 5.3 km (Stefan Johanss 45.)
050203 Löpn Kontoret-Holmen-Västergärdet  8,440steg 9km 65. klart +0 isigt
050205 Löpn Ulvev-Båröd sluttningen 40 min 4km 3790steg
050206 Orie SAKO HUnneberg 9km 76 min -1 lungt disig sol torrt
050207 Skri Öresjö + Stora Kvarnvattnet ca 70 min fin is sol 0 grader
050207 Gymp Vbg 60 min
050208 Skri Öresjö ca 70 min mycket fin is sol 0 grader
050210 Löpn Kontoret-Holmen-Slätthult               9km 65. klart +0
050211 Skri Öresjö ca 70 min mycket fin is sol +2 grader
050212 Löpn Ulvev-Båröd sluttningen 35 min 3km 3412steg
050213 Orie SAKO Stenshult 5km 60 min -1 snöyra 15cm snö
050214 Gymp Vbg 60 min
050215 Orie nattcup Skogshöjden 46 min 5 km (Tvåan LarsG 3 sek efter)
050216 Skid 6+6+2.5+3.5 = 18km   26.58+27.09+10.58+15.02 = 80 min           -3 15cm snö 88
050216             Stavtag:      3286 +3128 +1220 +1760 
050217 Skid Slätthult 3.5+2.5+2.5+3.5 = 12 km 55 min                                 100
050219 Löpn Ulvev-Båröd sluttningen 52 min 8km 5410steg
050221 Löpn Kontoret-Holmen-Slätthult 62 min 5548steg =  10km 
050222 Skid 6+6+6 = 18km   26.44+27.25+28.02 = 82min 3314+3306+3326 = 9946stavtag -6     118
050224 Skid Grönklitt 2+10+10++2+2 = 26km  114 min                                   144
050225 Skid Grönklitt 2+10+5+14+2 = 33+11.5km  = 44km 44.42 Läde-Hemus                 188
050226 Skid Hemus-Eldris-Hemus 12 km 50 min                                        200
050227 Skid Granberget 6+7+5+3 = 20 km 29.32+18.51+??? 120min                        220
050228 Gymp Vbg 60 min
050302 Skid Skidst 6+7+7 = 21km 25+31+31 = 87min sol -5                                241
050303 Skid Skidst 7+7+7 = 22km 25+31+31 = 87min sol -5                                263
050304 Skid Skidst 7+7   = 15km 31+30    = 61min sol -5                                278
050305 Skid Vbg-Skidst 3+6+11+(Bjursjön)+9+7 = 36km  11+23+? =  ca 160min  Sol -5      314
050306 Skid Klämma+Stensh+Skidst 2.5+10+2.5+5+7.5 = 28km 9.55+44+12+25+41 = 130min Sol 342
050307 Skid 7.3 km 30 min +5 sol tö i spåret Gymp Vbg 60 min                       349
050308 Orie nattcup VSK-stugan  36.01 min 4 km (Tvåan Emelie 21 sek efter)
050309 Skid Skidst 8+6   = 14km 31+20.18 = 51min sol +2 isföre                         363
050310 Skid Slätthult 14km 55min sol +5 isföre                                     377
050312 Löpn Ulvev-djupePall-Båröd 47 min 8km (6296 steg)
050313 Skid Herrestadfjället 12 km 60 min nysnö -5                                 389
050314 Gymp Vbg 60 min
050315 Skid 6+6+6 = 18km   25.00+24.25+24.49 = 74min 3306+3106+3122 = 9500stavtag -2     407
050317 Löpn Koll-av-Vikingaträffskontroller 7km (6238 steg) 57 min
050318 Skid        6km mycket isigt                                                413
050319 Skid Herstadfjället 15 km skaate skare sol -1                               428
04-05 säsongen Skid totalt ca 428 km 25 ggr
050320 Orie Laxträffen Falkenberg H55 34.59 4.5 km (Håkan Winnberg 32.)
050321 Gymp Vbg 60 min
050322 Orie 28 kontroller till Vikingaträffen 60 min 4+2.5 =  7km         
050326 Orie Öjetrampen Ryda lång  H55
050327 Orie provlöpn hemifrån H55-bana 6 km 50 min
050328 Orie kontr-utsättn+28 kontroller till Vikingaträffen 70 min 4+4 = 8km         
050329 Orie VAC Loffe Skidstugan          4.4km 38.(Robert E 29.)
050331 Löpn Hem-början-på-MTBspåret-kontroll-koll 8 km 60 min
050402 Orie FriskusVarberg medel  H55 27.57 3.2 km (Ingvar Bergman 26.19)
050403 Orie Tibro lång            H55 40.09 5.5 km (Tvåan Torgny Petterss +1.18)
050404 Orie VAC Robert Enbom VSK-stugan   4.5km 33.50(Gross/Palgrim 29.51)
050405 Orie SAKO Göran Nord Slätterna     5.5km 55.(Mandinger 50.)
050407 Löpn Kontoret-Slätthult 66 min 10,586 steg 13 km     
050409 Orie Sjövalla medel        H55 2.6 km 31.17 (Tvåa L Hogedal 3.52 efter)
050410 Orie Sävedalen lång        H55 5km 48.53 (Jan-Åke Axelss 43.30)
050412 Orie VAC Skärberg/Carlsson  4.8km 36.53 (Tvåa Mandinger en min efter)
050414 Löpn Kontoret-Slätthult 56 min 9,228 steg 11 km     
050416 Orie Gudhem medel          H55 3.4 km 24. (Tvåan Löving 40 sek efter)
050417 Orie Herkules lång         H55 5.3 km 42. Felst (Mats Karlss 43.)
050418 Orie Hultsjön Aspelin 4.2 km 36.37 (Robert Enbom 30.27)
050419 Orie SAKO 10-milatr N Björke 42 min (10 sek efter Stefan J))
050420 Orie Skärmen Cup Stigen 4.7 km 40 min
050423 Orie Räven medel           H55 3.4 km 23. (Lars Hogedal 22.)
050424 Orie Utby lång             H55 5 km 46 (C-H Andersson 43.)
050425 Orie Almagärdet Slätth Jan-Åke S 35. (Peter Gross 27.20)
050426 Orie SAKO Kalken VäneRyr Jerker N 4.6km 40.08
050418 Löpn Kontoret-Slätthult 50 min 10 km     
050429 Orie Utsättning Månadens bana 6km 50 min
050430 Orie Stenungsund lång      H55 5 km 57. (Lennart Janss 56.)
050501 Orie IFK Gbg     lång      H55 5.2 km 43. (Lars Hogedal 42.)
050502 Orie NÄL Börje G           4.0km 35. (Robert Enbom 26.40)
050505 Orie Laxå        lång      H55 5km 47 min (Hans Aurell 42.)
050506 Orie Laxå        medel     H55 3km 37 min (Hans Aurell 31.)
050507 Orie Tisaren     lång      H55 4.9 km 35.58 (Kjell Eriksson 33.20)
050508 Orie Lidköping   lång      H55 5.1 km 40.22 (Tvåa Hans-G Bernard 20 sek efter)
050509 Orie VAC Åkerström Mats K  4.2km 43. (Tomas A 36.)
050512 Orie Månadens bana kurvbild baklänges hemifrån 6 km 60 min
050514 Orie Milronden   medel     H55
050515 Orie Milronden   lång      H55
050516 Orie VAC Ursand Tomas A    4.8km 48.11 Tommy A 27.39)
050518 Orie Skärmen Cup Ängen S Högsäter 4.7 km 47.03 min
050519 Orie KM-kavlen Skidstugan         5.2 km 43.12 min (Jonas H 34.)
050522 Orie Mariestad sprintkavle 3+3 = 6 km 17.50+18.33 (Bo N 17.09, Ingemanr N 18.22)
050523 Orie VAC Sågbron Tomas Karlsson 4.2 km 39. brutit bristning baksidan hö lår
050523-29 sjuk bristning baksidan hö lår
050525 Lämnade blod blodtryck 130/65 blodvärde 144 åkte bil
050525 Gång Maratonstafetten Skidst elljuspåret 16.40 (2230 steg) 2.4 km
050530 Orie VAC Botered Bengt Larsson 4.8 km 49. (Tommy A 33.)
050601 Orie kontrolluts måndens bana 8 km 120 min             
050602 Löpn 5km Kopparkl    +10 80kg 5.46+ 944+6.45-1054+12.55-2054 = 25.27-4052 em regn
050605 Löpn Ulvev-Båröd sluttningen 33 min 4.5km 4268steg
050607 Orie Månadens bana kurvbild framlänges hemifrån 8 km 70 min
050608 Orie VAC Lipered Ulf Johansson 3.8 km 39. (Anders Kjellberg 37.)
050609 Löpn 5km Kopparkl    +20 80kg 5.08+ 846+6.04- 982+11.53-1928 = 23.05-3756 em sol 
050612 Orie Edet-dubbeln GÄM-sprint H55
050614 Orie Skoftebyskolan Patrik Svantesson 5.3 km 38.50 (Tommy A 30.)
050615 Orie BOtered Mikael Palgrim 4.8 km 43.
050616 Orie Knotakutet Jörgen Hallén 4.5 km 32. (Jan-Åke S 26.)
050618 Padd en timma runt Mattholmen 7km Löpn Båröd 48.44 6770steg (8km)
050619 Padd en timma Kavlanda tvärsöver  Orie Rekning Sågbron 2 tim 8 km
050621 Löpn 5km Kopparkl    +19 82kg 5.44+ 934+6.30-1034+12.46-2028 = 24.59-3996 em     
050622 Orie Ursand Jenny + Bosse  5.2 km 48. (TomasAnderss 37.)
050623 Orie Rekning Sågbron 1 tim 5 km Padd 3 km
050724 Löpn  Ulvev 32 min 4540steg 6 km
050725 Löpn  Storlien 34 min 4500steg 6 km
050727 Löpn Narvik 37 min 5182steg 6 km
050628 Orie Midnatssolsgaloppen Sörreisa H55 4112steg 4.8 km 41. (... Korgen 37.)
050629 Orie Midnatssolsgaloppen Sörreisa H55 4314steg 4.9 km 47. (... Freidig 39.)
050701 Orie Midnatssolsgaloppen Olsborg H55 3218steg 3.5 km 23. (... 22.)
050702 Orie Midnatssolsgaloppen Olsborg H55 5106steg 5.2 km 48.38 (... 41.)
050703 Löpn Sveg 39 min 6028steg 7 km
050704 Löpn 5km Kopparkl    +23 80kg 5.32+ 912+6.04- 998+12.08-1926 = 23.44-3836 em     
050705 Orie Vårhaga Högnert-Karlss 7.8km 88. (TommyAnderss 60.)
050706 Orie Kontrollutsättn Sågbron 210 min 7 km
050709 Löpn Vinön vandringsleden tor 7 km 6262steg 39 min
050710 Orie Hagaby Veteran-RM Ånnaboda H55 5.8 km 60.50 (Hans Aurell 47.50)
050712 Orie Kontrollintagning Sågbron 60 min 5 km
050713 Löpn 5km Kopparkl    +20 79kg 5.18+ 862+6.07- 998+11.58-1922 = 23.21-3782 em     
050714 Löpn 5km Kopparkl    +20 79kg 5.06+ 842+5.56- 976+11.37-1874 = 22.40-3692 em     
050717 Orie 5-dagars-1 Bredaryd H55 40.16 5.2 km 7-162 (Hans Aurell 36.00)
050718 Orie 5-dagars-2 Bredaryd H55 3.3 km 24.41 16-158 (Håkan Gustafsson 22.02)
050720 Orie 5-dagars-3 Jönköping H55 4.4 km 33.05 5-162 (Håkan Gustafss 31.54)
050721 Orie 5-dagars-4 Jönköping H55 5.4 km 41.30 16-160 (Hans Aurell 36.27)
050722 Orie 5-dagars-5 Skillingaryd H55 5.3 km 44.05 49-151 (Bengt Stenerhag 35.45) total 11-141 -17.19
050724 Padd Furuholm sakta + kontrollkoll med Ann + hemspring 2 tim 10 km
050726 Orie SAKO Slätthult Stigsson 5.3 km 44. (Jan-Åke S 39.)
050728 Orie hemifrån-Skidstugan M0507 B2 8km (7308steg) 80 min 
050729 paddling Ulvev och runt Flatön 36 km 330 min
050731 Orie Falköping SO Skövde H55 43.35 4.7 km (Torgny P 40.11)
050802 Orie SAKO Lillesjön 5.2 km  53 min (Bengt N 48.)
050804 Löpn 5km Kopparkl    +20 79kg 5.12+ 858+6.07- 990+11.56-1916 = 23.14-3764 em     
050806 Orie Skärmen             H55 4.5 km 45. (Hermansson 43.50)
050807 Orie Hjobygden           H55 5.1 km 50. (Ingvar Bergman 42.)
050808 Orie VAC Hunneberg Evert Jenhall 3.6km 33.19 (Daniel Netz 29.16)
050809 Orie SAKO Myrtuvan Gipen 5.6 km (5707steg) 59 min 
050811 Cykl-OL Gräfsnäs 12 km 80 min
050813 Orie Borås GIF Bredares  H55 3km 27.21 (Stig Johanss 27.03, Yngve Norell 22.)
050814 Orie Bottnaryd           H55 5.3 km 42.47 (Per-Arne Källën 38.27)
050815 Orie VAC Lindveden Gunnar Söderlund 4.5km 36. (Jan-Åke Sörliklev 35.)
050816 Orie SAKO Ursand         7 km 68 min 
050818 Löpn Södra Slätthultkartedelen 8164 steg 9 km 75 min
050819 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.00+14.25+6.48 = 31.13 min 1080 paddeltag lungt +20
050821 Orie Stern SÖ Lerum      H55 5.4 km 46.13 (Tvåan Olle Adolfss 1.40 efter)
050822 Orie VAC Öresjö Lars Ekberg         4.3km 41. (Mats K 30.)
050822 Orie provlöpning alla kontroller GÄM-kavle Skogshöjden 60 min 7 km
050826 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.21+13.54+7.19 = 31.29 min 1318 paddeltag 9m/s sv +15 
050827 Orie Främmestad kort-DM  H55 3.2 km 26.30 (C-H Andersson 25.43)
050828 Orie Främmestad BudkavleDM  H55 5.1 km 39.36 (Magnus Anderss 37.)
050829 Orie VAC Arvidstorp Pär Bäck        4.5km 39. (Mats K 30.)
050830 Orie SAKO N`Botered     5.3km 56 min (kent S 50.) 
050901 Löpn 5km Kopparkl    +20 80kg 5.16+ 864+6.05- 980+11.59-1892 = 23.19-3736 em     
050902 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.53+13.50+6.48 = 30.31 min  684 paddeltag 5m/s sv +15 
050903 Orie Rydboholm sprint-DM  H55 2.1 km 14.51 (Tvåa Hans-G Bernard 15 sek efter)
050904 Orie Kinnaström lång-DM  H55 5km 42.06 (C-H ANderss 40.08)
050905 Orie VAC Vänersnäs Peter Strömdal   4km 33. (Robert E 26.)
050907 Löpn hemifr MTB-spår 45 min 8 km 
050909 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.28+14.20+6.26 = 30.15 min  882 paddeltag 1m/s sv +15 
050910 Orie Kungälv   GÄM       H55 4.5 km 41.28 (Tvåan Olle Adolfss 44.)
050911 Orie UIS                 H55 63.20 felst (Mats Karlss 54.)
050912 Orie VAC Slätterna Göran Nordh     3.7km 35.23 (Robert E 28.)
050913 Orie SAKO N`Botered linje-OL 4.3km 41 min 
050914-18 sjuk förkyld
050917 Orie Stångenäs           H55 ej start
050918 Orie Lerum               H55 ej start
050919 Orie VAC Halleberg Torgny Grönlund 3.6km 44. (Henry G 32.)
050920 Orie SAKO Skidst skidskytteliknande  5.7km 51 min 
050922 Löpn hemifr MTB-spår 10.21+32.34+8.50 = 51.46min 10km 1540+5154+1264 = 7958steg 
050923 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-Surf 11.06+.... 33 min 7 m/s SV 4.3km
050924 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.36+(11.49)+14.40+7.35 = 32.50 min 4m/s sv +15 
050925 Orie Hjortsöndagen Hjortgården H55 4.9 km 47.28 (C-H Anderss 44.13)
050926 Orie VAC Skoftebyskolan Per Lidén 3.2km 25. (Jörgen H 23.)
050928 Löpn hemifr milen 8+61+7 = 76 min 14km 11,080+1070 = 12,000steg 
051002 Orie Ultralång-DM VSK Starkebo H50 10.5 km 92 min (Bo Hederss 30 s före)
051003 Orie VAC Skidstugan Loffen        3.7km 36. (Björn K 24.)
051005 Löpn hemifr MTB-spåret + koll av fadder-kontr 65 min 8500steg 11 km
051007 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.52+14.34+6.36 = 31.02 min 0m/s +15 
051008 Padd Ulvev-Sörgravenn 6 km
051009 Padd Ulvev-Högholm-Furuholm 4 km
051009 Orie Tidaholm            H55 5 km 38.21 (Olle Aldolfss 37.05)
051010 Gymp Antin + Jenny Vbg 60 min
051011 Orie SAKO Sandhem natt 5.4km 49 min (Robert E 35)
051013 Löpn hemifr MTB-spåret 9+32.46+9 = 51 min 1466+5238+1816 = 8020steg 9 km
051016 Orie Ljungskile          H55 5.3 km 44.55 (Tvåa C-H Anderss 50 sek efter)
051017 Gymp Martina Vbg 60 min
051019 Orie Natt-GÄM Bergagården H55 4.4 km 49.13 (P-A Källén 46.35)
051021 Löpn 5km Kopparkl    +10 80kg 5.36+ 912+6.38-1044+12.14-1956 = 25.15-4042 em halvmörkt     
051022 Padd Ulvev-runt-Kalvön 12 km
051023 Orie GMOK kort           H55 3 km 29.17 (C-H Anderss 28.20)
051024 Gymp Antin+Martina Vbg 60 min
051025 Orie SAKO Botered natt 6.3km 84 min 
051027 Löpn 5km Kopparkl    +10 80kg 5.30+ 914+6.24-1034+12.38-2030 = 24.33-3986 em 
051029 Orie Bornholm travbana   H40 78 min 7 km (Pontus Jonsson 44.)
051029- sjuk ont under höger fot, värst på morgonen då den känns mycket svag och är svår att böja.
Har haft dessa probelm på morgonen i flera veckor men på Bornholm var det första gången 
det kändes vid löpning. Mycket nära jag ej startat dag 2 och det gjorde lite ont hela tiden 
men hindrade inte löpningen nämnvärt och blev inte värre efter heller ?!
051030 Orie Bornholm Almindingen H40 61 min 7.5 km (Pontus Jonsson 48.)
051031 Gymp Antin+Martina Vbg 60 min
051106 Orie Hylte                H55 79 min 9.5 km (Torgny Petterss 67.)
051107 Gymp Antin+Martina Vbg 60 min
051112 Orie Uddevalla patrullen M3 med Stefan H 8km 83 min (Tina Laas/Henrik Eliasson 68.)
051113 Löpn Åke:s Poängterräng   7.8km 43.50 sol +9 lerigt
051114 Gymp Antin+Martina Vbg 60 min
051119 Padd Ulvev-Kalvön 8 km
051119 Löpn  Ulvev-Djupepall 35 min 4564steg 6 km
051120 Padd Ulvev-Roteviksbro 14 km
051121 Gymp Antin+Martina Vbg 60 min
051123 Löpn  Hem-MTB-spåret 9 km 50 min
051126 Löpn  Ulvev-Kastet ca 28 min 5.5 km 
051129 Löpn  Skidstugan 10 km 55 min
051202 Löpn  Torp-Ulvev ca 60 min 12 km 
051204 Löpn  Ulvev-Djupepall-mm 60 min 11 km
021206 Orie SAKO nattcup VSK 47 min 5.2 km (Johan Ålund 30s före)
051208 Löpn kontoret - Slätthult 57 min 9338 steg 11 km
051210 Löpn  Ulvev-Djupepall-Vintermyren mm 80 min 11 km 8882steg
051211 Löpn  Ulvev-Djupepall-kastet 45 min 8 km 6792steg
051212 Gymp Antin Vbg 50 min
051214 Löpn Slusserundan hemifr +2 13km 10,596steg 65 min backar 2.27 1.58
051217 Orie Skinklopp VSK 6 km långbanan 48min (Jesper S 41.)
051218 Orie TSK:S Jullöp kontrollplockn 44. 4.8 km (Jonas G 37.)
051219 Gymp Antin Vbg 50 min
051219 Löpn Kontrollutsättn 4 km
021220 Orie SAKO nattcup TSOK 54 min 5.2 km (Martin Mandinger 50.)
051223 Löpn Kontrollintagning 10 km 65 min
051224 Löpn 5km Kopparkl    +5  80kg 5.39+ 932+6.32-1014+12.29-2024 = 24.39-3970 fm
051225 Löpn SAKO långpass runt NÄL 100 min 14 km -1 torrt
051227 Löpn hemifr-sexan-delar-av-skälsbo 11,492 steg 14 km 70 min 3cm snö
051229 Skid 6+6 = 12km   31.55+31.49 = 63.44 3412+3354 = 6766stavtag -3 nysnö bara platt  12
051230 Skid 6+6+6 = 18.5km 26.46+27.07+27.58 = 81.51 3412+3354 = 6766stavtag -3 nysnö     30
051231 Skid Klämman 2.5 km manuellt spårat + löpning Kissleberg-Klämma 4 km 25 min  33
060101 Skid Bjursjön 3+4*2.5+3+4.5 = 20km 11+13+10.35+11.17+10.32+10.08+23 = 89.25 -1   53
060102 Lämnade blod blodtryck 120/70 blodvärde 146 åkte bil
060102 Skid 6+6+2.5 = 13km 26.47+25.51+10.24 = 63.min 3270+3152+1212 = 7566stavtag -3     66
060103 Skid 7.5+7.5+6 = 21km 33.18+34.25+29.55 = 97min 4612+4766+3914 = 13292stavtag -8   87
060104 Skid 6+6+6 = 18.5km 25.46+26.36+26.16 = 78.38 3164+3286+3256 = 9706stavtag -3     105
060105 Skid Främj + Stenshult 4.5+5+2.5+2.5 = 15km 60min                      -3     120
060106 Skid Henån 6*2.5+1 = 16km 65min                                        -3     136
060107 Skid Klämman Pellerundan 10+10+10 = 30km 39.39+39.50+40.31 = 120.57 min  -3     166
060107                                          5206 +5054 +4882  = 15,142stavtag          
060107 Skid Gustavsberg + Fridhem 3*1.3+6 = 10km  40 min                      -3     176
060108 Skid Fridhem Bjursjön 3*6+6 = 24 km 107 min                                   200 
060109 Skid VSK-stugan 3+11.5+6+3 = 25km 11+45+25+11 = 92 min -5                       225 
060109 Gymp Antin Vbg 50 min
060110 Orie SAKO nattcup Bergagården 5km 55 min (Lars Hogedal 47.) 15cm snö regn
060113 Löpn Mikumi nationalpark Tanzania 16 70-20 24 min 32 grader varmt
060117 Löpn Ndame Paje village Zanzibar stranden n väg hem 60 min 11 km
060118 Löpn Ndame Paje village Zanzibar stranden s väg hem 60 min 11 km
060119 Löpn Ndame Paje village Zanzibar stranden n 60 min 11 km
060120 Löpn Ndame Paje village Zanzibar stranden s 60 min 11 km
060121 Löpn Ndame Paje village Zanzibar stranden s 60 min 11 km
060122 Löpn Ndame Paje village Zanzibar stranden n 60 min 11 km
060124 Löpn Ndame Paje village Zanzibar stranden s 60 min 11 km
060127 Skid TSOK 10+10 = 20km 44+44.55 = 89min 5658+5674stavtag -5 fast o bra          245 
060128 Skid Klämman Pellerundan 10+10+10 = 30km 40.27+41.57+43.28 = 125.52 min -12 sol 275
060128                                          5086 +4458 +4422  = 13,966stavtag          
060129 Skid Klämman Pellerundan 10+10+10 = 30km 39.05+39.37+41.10 = 119 min -6 sol     305
060129                                          5146 +5086 +4940  = 15,172stavtag          
060130 Skid Bergagården Hunneberg 2+4.5+2*2.5 = 12km 55min                           317 
060130 Gymp Antin Vbg 50 min
060131 Skid Främjandet 7.5+10.5 = 18 km 80 min sol -1                                335 
060201 Skid TSOK 10+0.7+10 = 21km 42.25+3.31+41.46 = 88min 5300+406+5216stav -2 bra sol356 
060202 Skid Slätthult 7.5+7.5+3.3 = 18km 32.14+32.19+13.42 = 78min 4474+4528+1796stav  374 
060100 Skid TSOK milbnan är förlängd med 33 sek cirkel på gärdena
060203 Skid TSOK 10+6+3.5 = 20km 40.35+28?+13.45 = 82min 4906+?+1418stav -3 bra        394
060204 Skid Stenshult 4*5+2.5 = 20.5km 20.57+20.04+20.09+20.12+10.36 = 90 min -8 bra   416
060204 Skid Fridhem 3*6 = 18km 26+26+26 = 77min -6 bra 3514+3448+3478 = 10440stavtag     434
060205 Skid Fridhem 3*6 = 18km 30+29+28 = 87min -6 nysnö 4052+3986+3820 = 11858stavtag   452
060206 Gymp Antin Vbg 50 min
060207 Skid TSOK 2.5+6 = 8.5km 10+25 = 35 min -2 grovkorningt snabbt togInteI ovallat  460
060210 Skid TSOK 10+10 = 20km 45+45.27 = 90 min 5538+5246 = 10784 stavt nysnö-1 tungföre 480
060211 Skid Alingsås golfb+hjortg 7.5+7.5+6 = 21km 30+30+28 = 90 min -7 bra            501
060212 Skid Klämman Pellerundan 10+10+5.5+5.5 = 31km 37.15+38.07+21.56+21.57 = 120min  532
060212                        4964+4990 = 9954 stavtag 2310+2358 = 4668 stavtag -4 sol kanon        
060213 Skid VSK-stugan 6+3 = 9 km 22+11 = 33min grovkorningt -1                        541 
060213 Gymp Antin Vbg 60 min
060214 Orie SAKO nattcup VSK-stugan 5.4km 75 min 3dm snö -2 uppehåll mycket tungt
060216 Skid Slätthult 7.5+3.5+5 = 16km 36.16+13.36+24.44 = 65min 4738+1826+3060stav -1 557 
060217 Skid TSOK 10+10 = 20km 42.35+44.15 = 87min 5504+5394 = 10898stavt nysnö-1 tungför 577
060118 Skid Klämma Pell nysnö-1 10+10+5.5+10+5.5+2.5 = 43km 40+41+23+39+23+10 = 176min 620
060219 Skid Klämman Pellerundan 10+10+5.5 = 25km nysnö -1 41.41+40.51+23.08 = 106min   645
060219                            4458+5572+2963 = 13692 stavtag tungt spårn 5.5 km
060220 Skid Bergagården Hunneberg 5+5+2.5 = 12.5km  55 min Gymp Antin Vbg 60 min     657
060221 Skid TSOK 6+4+4+6.5 = 20km 27.01+18.19+15.35+24.19 = 85 min fast o bra -4       677
060221                            3462 +2394 +2126 +3492  = 11,474 stavtag                
060222 Skid TSOK 6+6+6 = 18km 25.29+25.38+25.42 = 77min 3598+3656+3666 = 10,920 -1 snöa  695
060224 Skid TSOK 10+10+10 = 30km 36.06+36.25+37.02 = 109min 4810+4518+4620 = 13948 isigt 725
060225 Skid Bjursjön 2+6+6+3+4.5 = 21km 8+21.58+21.36+9+12.44 = 75 min isigt +1        746
060225                                  ?+3,392+3,244+1,452+2,068+10,156 stavtag
060226 Skid Bjursjön 2+6+6+2.5+3+4.5 = 23km ?+37+21.14+8.22+9+13.03 = 98 min isigt +1  769
060226                                      5116+3180+1190+1090+2126 = 12,718 stavtag
060227 Skid TSOK 10+6 = 16km 36.37+20.25 = 57.01min 4586+2832 = 7970 isigt Gymp 55 min   785
060228 Orie SAKO nattcup Skogshöjd  4.9km 46 min 4dm snö -2 uppehåll tungt
060301 Skid TSOK 10+10 = 20km 44.59+43.25 = 88.23min 6020+5988 = 12080stavt nysnö-1      805
060302 Skid Slätthult 7.5+7.5+3.3 = 18km 35.20+34.07+14.30 = 84min 5230+5006+1826stav  823 
060303 Skid TSOK 10+10 = 20km 45.50+45.44 = 91.34min 5802+5902 = 11604stavt nysnö -6     843
060304 Skid Klämman Pellerunda 10+10 = 20km 41.09+41 = 82min 5022+5026 = 10048 nysnö -10 863
060304 Skid Bjursjön 6+6+6+6 = 24km 25+26+26+25.26 = 103min 3564+3572+3628+3584 -6 bra 887
060305 Skid Bjursjön 6+6+6+6+3 = 27km 25+25+25+26+10 = 110min 3802+3826+3752+3555+? -6 914
060306 Skid Sjuntorp 4*2.5 = 10km 44 min 5194 stavtag -6 hårda fina spår stenhårt    924
060307 Orie SAKO nattcup Slätthult 4.9km 52 min 4dm snö -6 uppehåll tungt
060308 Skid TSOK 10+10 = 20km 41.52+40.00 = 81.52min 5380+5326 = 10706stavt -2 sol bra   944
060309 Skid Slä7.5+7.5+3.4+2 = 20km 29.06+29.04+12.51+7.34 = 78min 4316+5006+4144+974  964 
060310 Skid TSOK 10+10 = 20km 38.38+38.05 = 76.43min 5064+4986 = 10050stavt -7 sol bra   984
060311 Skid Magr 8km 50min Alingsås golf 24km 29.46+30+30.22 = 90min 4264+4188+4068 1016
060312 Skid Vrångev-Hälle-Kurveröd-Hälle-Köln-Hälle-Vrå++ 30km 140min -3 nysnö    1046
060313 Skid TSOK 10+10 = 20km 38.18+38.46 = 77.04min 5116+5058 = 10214stavt -1 sol bra  1066
060314 Skid TSOK 10km 38.43 5220 6+2.5 = 8.5km skate 21.32+8.42 3124+1232 79min -3  1084
060315 Skid TSOK 10km 41.13 5830 6+2*2.5 = 11km skate 22.48+9.21+9.19 81min nysnö-2 1105
060315                                                3618+ 1428+1406 stavtag           
060316 Skid Slätthult 7.5+7.5 = 15km 30.56+29.47 = 60.43 4686+4312 -1 sol halvtungt   1120
060317 Skid Kurvröd-Klämma-Pelle-Köln-Häller-Kåtan-Näset-Häller-Kurv 203min 45km  1165
060318 Skid Metsjön-NästanNäsetTOR-Häller++ 20km 95 min -2 blandföre isisgt-kall  1185
060319 Skid Bjursjön 4+2.5+6+6+3+4.5 = 26km 21+10+23.42+22.55+8.28+13 = 99min sol+2is 1211
060320 Skid TSOK skate 6+6+6+2.5 = 20.5km 20+19.24+19.15+7.51 = 66min +1 isigt        1231
060320                   2688+2882+2818+1172 stavtag
060321 Skid TSOKskate10+2*3.5 = 17km 40.25+11.58+11.50 = 64min 6212+1760+1674 -1nysnö 1248
060322 Skid TSOK-KMskate 2+4*2.5 = 10km 8.35+8.40+8.41+8.43 = 34.49(JanJ33.16)-2nysnö 1260
060322        Maratonstaf-banan + avslutning av 2.5km-elljus
060323 Skid Öresjö skate Munkebo-Gräsv tor 20km 71 min Främj 4.5km 21min +2vxföre 1284
060324 Skid TSOK 10+10 = 20km 40.49++39.57+ = 81min 5464++5376 = 10,840+ -3 mysnö MI    1304
060325 Skid Metsjön-Näset-Häller-Mjövatn-Häller-Metsj 20km 110min -3nysnö manSpåd 1324
060326 Skid Bjursjön 3*6.5+2.5 = 22km 25.24+25.30+25.56+10.05 = 87min -3 fina spår    1346
060326                                4,038+4,034+4,026+1,436 = 13,534 stavtag
060328 Löpn Hem-Skälsbo-Olidan-hem 43.59 9km 7238 steg backen 1.55 300steg +5 blött
060330 Löpn Kontoret-Homen-kontoret 8100 steg 9 km 52 min +5 15 cm snö
060401 Skid Klämman 2.5 k m + liten bit på Pelle skate men för trångt 0           1349
060402 Skid Bjursjöstug-sexan-Färegelandav .5+6.5+.5+2.5*2 = 12km skate 60min blött 1361
060402        2+35+1 5100 stavt  9.48+10.20 = 20.08 1546+1650 = 3196 stavtag
060404 Orie SAKO VSK-stugan Tommy+JohanÅ 5.4 km 44.30 (Tomas Karlsson 43.30)
060405 Skid TSOK 10+6 = 16km 52.23+25.16 = 78min 6350+3264 +4 300m gång på milb 6-bra 1377
060406 Skid TSOK 6+6+6 = 18km 70min 23.26+24.02 3222+3170 skate:22.47 3478 +3 fruset1395
060408 Orie Sävedalen H55 2.9km 25.41 (Håkan Gustafss 23.20)
060409 Padd Löpn Kavlanda-brygga Ulvev-Djupepall-kastet 40 min 7 km 5062steg
060411 Orie SAKO Hultsjön GunnarJ 5.7 km 62min (Patrik Svantess 52min)
060412 Skid TSOK 8km skate fram-o-tillbaka blött och löst                         1403
05-06 säsongen Skid totalt ca1403 km 73 ggr
060413 Löpn 5km Koppark blött+7 82kg 5.45+ 956+6.33-1042+13.07-2106 = 25.25-4104 em
060415 Orie Alehof H55 5.2 km 54. (Jonas Larss 50.)
060416 Orie Bohuslunken UOK Kasen H55 2.8 km 26.14 (Lars Grankvist 25.47)
060417 Orie Fjärås H55 5.2 km 44.23 (Bo Hedersson 41.03)
060418 Orie VAC VSK-stugan TomasJ/StaffanJ 4.5km 35. hoppat-en-kontr (Sofia S 36.)
060420 Löpn hemifr-MTB-spåret sjuk Fick klump i vänster vad, avbröt passet efter ca 25 min
060422 Orie Stångenäs H55 5km 43min (Tvåan Mats Kågess 50 min)
060422             sjuk Kände av vaden efteråt men den hindrade inte löpningen.
060423 Orie Tibro H55 5km 44min (Tvåan Hans-G Bernard 46 min)
060423             Mycket tveksam till start men vaden funkade !   
060424 Orie VAC Almagärdet Lena+Gunnar Waern 4km 38. (X Gross 31.)
060425 Orie 10-mila-träning Norra Björke 5.7 km 53 min (Andreas Rom 51.)
060427 Löpn Kontoret-Holmen-kontoret 6878 steg 8 km 43 min +15 sol
060429 Orie Munkedal H55 3km 29. (Lars Hogedal 28.)
060430 Orie Ymer H55 5km 47. (Olle Adolfss 45.)
060430- sjuk ont under höger fot, värst på morgonen då den känns mycket svag och är svår att stödja på
060501 Orie Lidköping H55 5km 59. (Lars Hogedal 41.)
060501 Padd Kavlanda-brygga 42. 6km
060502 Orie VAC Kabelvägen Bengt Hallén 4km 33. (Tvåa Tomas Karlss 34.)
060506 Orie Åmål H55 5.3km 51. (Lars Grankvist 47.) 
060507 Orie Orinto H55 3km 46. (Bo Hederss 25.52)
060508 Orie VAC Ursand AndersL/TomasA  4km 36. (Tomas J 29.)
060513 Orie Hagaby Suttarboda H55 3 km 21.30 (Håkan Gustavss 20.30)
060514 Orie Hagaby Suttarboda H55 5 km 44. (Stig  Gustavss 38.)
060515 Orie VAC Halleberg Torgny Grönlund 33. (Anders C 29.)
060518 Orie KM-kavle 5.4 km 41 min (Tommy Anderss 30.)
060518 Orie KM-kavle lag Frida Svenss, Sofia Johanss, Lars Holm, PI segrade
060520 Orie Filipstad Nykroppa H55 3.1 km 34. (Kjell Eriksson 23.)
060521 Orie Kroppa    Nykroppa H55 4.9 km 60.10 (Kalle Wegerfelt 46.41)
060522 Orie VAC Stenshult Ingemar Eriksson 4km 35. (Tvåa Tomas K 36.)
060524 Löpn Cheasapeak USA Old Oak Park 36 min 5834steg  =  6.5 km 
060526 Löpn Cheasapeak USA Old Oak Park 40 min 6100steg  =  7 km 
060527 Löpn Big Meadow Shenandoa 80 min med Ann 7 km
060528 Löpn Front Royal med GPS-klockan 
060529 Löpn Fair Fax s Washington 35 min 5534 steg  =  7 km
060530 Löpn Fair Fax s Washington 29.25 med Ann 4718 steg 5.2 km
060601 Löpn 5km Koppark +15 82kg 5.20+ 870+6.19-1012+                12.25-2020 = 24.03-3902 em
060602 Löpn 5km Koppark +13 81kg 5.16+ 880+6.20-1036+6.08-998+1.27-234+4.25-710 = 23.38-3858 em
060603 Padd Furuholm 30 min 4.5km
060604 Orie Sommarland Skara H55 2km 14.52 (Lasse Hogedal 12.41)
060606 Padd Kavlanda-brygga 40. 6km
060607 Orie VAC Stenshult Arne Nåbo/Lennart Thång 4.5 km 42. (Tvåa Jörgen H 46.)
060607 Orie GÄM-sprint Ursand H55 2.1km 19.23 (Johan Carlss 15.46)
060608 Löpn 5km Koppark +19 82kg 5.13+ 868+6.13-1012+6.02-986+1.21-222+4.19-682 = 23.08-3770 em
060609 Orie kontrollrek 70 min + paddling 30 min
060610 Padd 50 min Kalvön tor 7km
060611 Orie Edet-dubbeln H55 30min senstart 6 min(Lasse H 24.)  22.(Tvåa LH 2 min efter) 6km
060612 Orie VAC Starkebo BengtL/PärB 3.5km 40. (Tommy A 26.)
060613 Cykl + lufs 120 min
060614 Orie Botered 5.7km 62. (Tvåan 68 min)
060615 Orie Knotakutet Björndalen Bent Norrman 3 km 25. (Mats K 18.)
060616    Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.08+14.00+6.54 = 31.03 min +20 em
060617    Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 11   +14.36+6.47 = 32    min +18 fm
060618    Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 11.25+14.46+7.32 = 33.42 min blåst10m/s +18 fm
060619    Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 11.06+14.26+6.56 = 32.32 min +18 fm
060619 Orie VAC Vesten S-H Hedberg/B Sundberg 4.8km 57. (Mats K 39.)
060620 Orie SAKO Hjärtum kompassövning på blank karta  2km 2030steg 30 min
060621 Orie SAKO Ursand Grönvik 6.5km 80 min
060623    Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 11.13+14.28+7.13 = 32.55 min +18 fm
060624 Löpn Vinön färjläget tor 54 min 8742steg 10 km 
060624    Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.02+13.56+6.52 = 30.49 min +18 em 712tag
060625 Padd Mackholmen runt snabbt hem 30 min 6km
060625 Löpn Ulvev - kastet++ 57min 9198steg 11 km 
060626    Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.50+15.23+6.36 = 31.50 min +18 fm 2m/s so 916tag
060627 Orie Henån 5.5km 50min 
060628    Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.07+14.53+6.51 = 31.51 min +15 fm 2m/s sv 830tag
060629 Löpn kontoret - Slätthult 55 min 8968 steg 11 km sjuk liten klump i vä vad
060630    Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.29+14.56+7.05 = 31.31 min +20 fm 2m/s sv 564tag
060701 Orie IKF Gbg 3km 43 min H55 (Stig Gustavss 36.)sjuk stor klump i vä vad började gå innan 9:an
060701    Padd Ulvev-Henån tor med Martin ca 105 min 15km dubbelkajaken
060702    Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U+ med Britta 10+20+6 = 36 min
060703    Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.55+14.21+6.37 = 30.54 min +15 fm 1m/s sv 850tag
060706 Cykl kontoret Holmen -Assarebo militärcykeln 45 min 15 km +30 sol 
060707 Orie kontrollutsättning VäneRyr gång 150 min 
060708    Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.39+14.01+7.34 = 32.16 min +24 fm 4m/s sv 862tag
060708 Cykl Ulvev-Lane sund + kastet + djupepall 60 min 20 km
060709    Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 11.23+14.16+7.34 = 33.13 min +24 fm 6m/s sv 662tag
060710    Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 11.52+15.12+7.49 = 34.54 min +15 fm 10m/s sv 760tag
060711 Orie kontrollintagning  VäneRyr lunk 90 min 
060713 Löpn 5km Koppark +22 80kg 5.14+ 860+5.59-982+6.19-1018+1.27-238+4.29-700 = 23.28-3798 emv
060716 Orie 5-dag Mohed V  Hälsningland H55 5km 49.19 37-189 (Stig Gustafss 39.)
060717 Orie 5-dag Mohed NV Hälsningland H55 5.2km 50.19 37-192 (Stig Gustafss 39.)
060718 Orie 5-dag Mohed NÖ Hälsningland H55 3.5km 29. 14-185 (Stig Gustafss 24.)
060720 Orie 5-dag Mohed NÖ Hälsningland H55 5.3km 49.19 38-178 (Bo Hederss 36.)
060721 Orie 5-dag Mohed N  Hälsningland H55 5km 42.02 12-180 (Bo Hederss 37.) total 20-163 -36.16
060722:9  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.32+14.03+7.14 = 31.49 min +20 3m/s sv 690tag
060723:8  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.28+13.48+6.55 = 31.11 min +24 3m/s sv 846tag
060724:6  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.49+14.14+6.43 = 30.46 min +20 3m/s sv 792tag Brittas
060725 Orie Slätterna 73. 5.2 km (lasse Hogedal 59.) SKadad i början ej allvarligt trodde jag
060725 - 060801 sjuk Ont i vä framfot samt lite ont i hö-knä
060727 Cykl Främj 3+2*9+3 = 24 km 10+16.25+10.56+16.23+10.40+10.05 = 74.30  
060727 Cykl Främj varvtider 27.21+27.03  =  54.24 19km
060728:19 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.26+13.57+6.31 = 30.58 min +24 3m/s sv 87-122
060729:9  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.11+14.07+6.37 = 30.57 min +24 3m/s sv 91-117
060730:9  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U                  32.57 min +24 3m/s sv 
060731:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.50+14.02+6.15 = 30.07 min +20 1m/s sv 91-126
060801 Orie WOC 2006 Aarhus H55 34.51 4.3 km (B-G Månsson 30.)
060801-15 sjuk ont i hö-knä Svårt att gå, speciellt i trappor. Knät kändes mycket svagt 
060803 Orie WOC 2006 Silkeborg H55 ejstart
060804 Orie WOC 2006 Silkeborg H55 ejstart
060804:17 Padd Silkeborg Vandrarhem-centrum-kanotklubb-badpl-kanotkl ca 9 km 55 min 
060805 Orie WOC 2006 Silkeborg H55 ejstart
060806:9  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 9.51+13.51+6.28 = 30.10 min +20 1m/s sv 90-131
060806-11 Cykl Ulvev-kastet-Jordfall-Rotevik-U ca 60 min 20 km
060807:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.32+13.53+6.23 = 29.48 min +13 1m/s sv 99-132
060810 Cykl-OL Karlstadviken 20 km 92 min (Jonas H 77.)
060811:20 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.10+13.59+6.12 = 29.21 min +19 1m/s sv 143   
060812:9  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.17+14.56+6.14 = 30.27 min +20 1m/s o  129   
060813:9  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.34+14.51+6.17 = 30.45 min +20 3m/s o  126   
060814:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.38+15.22+6.05 = 31.05 min +16 4m/s o  123
060813 Orie Hjo H55 ejstart
060816-19 Cykl Brandsbo-Olidehålan-backar + en löppass i strömsbergsbacken 65 min
060818:18 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.35+13.46+6.00 = 29.19 min +23 2m/s o  123
060819:9  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.59+13.39+6.27 = 30.05 min +19 2m/s o  111
060819:20 Löpn Kastet 27.36 5.5 km 134
060820:9  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.53+14.12+6.20 = 30.24 min +19 2m/s o  121
060821:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.34+13.57+6.08 = 29.39 min +16 2m/s o  121 Brittas
060821 Orie VAC Lindveden Söderlund/Knuts 4.2 km 39. min (R Enbom 29.)
060822 Orie Provlöp medel-DM H21 4.6km 70 min                         
060826 Orie Provlöp medel-DM Ö8 4.9 km 46 min                         
060827:19 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  8.57+14.22+6.07 = 29.25 min +18 2m/s o  125
060828:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.19+13.50+5.59 = 29.08 min +16 1m/s o  120 Brittas
060828 Orie VAC Eldmörjan Hunneberg Gross 3.9km 31. min (Tvåa J Halén 2 sek efter)
060830 Orie GÄM-kavle str1 Halleberg 29. (5 sek efter Hålsjö) Vinst PI+Anders Axelss+B Norrman
060901:19 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.57+13.42+6.21 = 30.00 min +18 3m/s o  113
060902:11 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.16+13.22+6.48 = 30.26 min +18 4m/s o  113
060903 Orie lång-DM Falköping  H55 4.9km 37.31 (Bo Herderss 35.40) 
060904:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.52+13.26+7.18 = 30.36 min +15 7m/s v  103 Brittas
060904 Orie VAC INtagan Mats o Björn K 3 km 37 min (Arne Nåbo 29.)
060905 Orie SAKO Skogsbo Velanda 6.6 km 67 min (Jo´nas H 54.)
060908:19 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.28+13.19+6.27 = 29.14 min +18 2m/s v  120
060909 Orie Stenungsund H55 4.9 km 61. (Per-Arne Källén 59.)
060910 Orie Lerum       H55 5 km 59. (C-H Andersson 51.)
060910- sjuk ont i hö-knä Svårt att gå, speciellt i trappor. Knät kändes mycket svagt 
060911:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.02+14.16+6.43 = 31.00 min +12 1m/s v   99
060913-19 Cykl Olidehålan-5*3-backar + Oskarsbron+Strömsbergsbacken 57min
060916 Orie GÄM Alehof  H55 ej start
060917 Orie Landehof    H55 ej start
060915:19 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.00+14.43+6.29 = 31.13 min +14 7m/s o  113
060916:8  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.52+14.05+6.15 = 30.13 min +14 7m/s o     
060917:8  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.59+14.16+6.23 = 30.38 min +14 7m/s o     
060918:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.46+14.29+6.27 = 30.42 min +14 1m/s no 104
060920-19 Cykl Olidehålan-5*3-backar + Oskarsbron+Strömsbergsbacken 57min
060922:19 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.17+12.58+6.04 = 28.19 min +18 0m/s s  122 Brittas
060923:9  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.50+14.46+6.57 = 32.33 min +14 3m/s s  102     
060923:14-18 Padd Ulvev-Slussen-Ulvev dubbelkajaken med B 150 min 18 km
060924:9  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.19+14.01+6.14 = 29.34 min +14 1m/s o  115
060924-15 Cykl Ulvev-Bjällansås-Eriksberg-Roteviksbro 70 min 
060925:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.41+14.41+6.26 = 30.48 min +11 1m/s no 106
060926-19 Cykl Olidehålan-5*3-backar + Oskarsbron+Strömsbergsbacken 60min
060929:19 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.23+13.01+6.10 = 28.33 min +16 0m/s s  115 Brittas
060930:9  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.00+14.06+6.31 = 30.36 min +15 1m/s s  110     
061001:9  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.32+14.39+6.38 = 31.49 min +15 1m/s o  100
061001-14 Cykl Ulvev-Eskilsröd-Roteviksbro 75 min 
061002:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.16+13.38+6.35 = 30.28 min +13 2m/s sv 106 Brittas
061002 Orie VAC Skidstugan Loffe 3.7 km 35 min (H Gross 25.)
061004 Löpn 5km Koppark +15 82kg 5.13+148 +6.28-157+12.25-158                   = 24.05 141  emv
061006:19 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.01+13.27+6.36 = 30.03 min +16 7m/s s  111 Brittas
061007:9  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 12.37+13.28+7.29 = 33.34 min +15 9m/s s  105 Brittas     
061007:12 Orie Hjortsöndagen omlöpning  60 min (41. tom 10:an) 7km
061008:9  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.55+13.47+8.11 = 31.53 min +13 6m/s v  105 Brittas
061009:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.51+14.23+6.52 = 30.06 min  +5 2m/s sv     
061010 Orie Natt Sandhem J-Å Sörliklev 4.8 km 44 min (Tommy A 28.)
061012 Löpn kontoret - Slätthult 54 min           11 km 
061013:19 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.25+14.03+6.22 = 29.50 min +15 2m/s s  111
061014:9  Padd Ulvev-Kavlandabrygga     19.09+19.51 = 39.00 min +7 dimma 6km
061014:14 Padd Ulvev-Kalvön             40+25 = 65 min 5m/s sv +15s 7km
061015 Orie Ljungskile  H55 5.2 km 47. (C-H Anderss 45.)
061016:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.06+13.49+6.43 = 30.39 min +10 0m/s s 
061018 Orie Gipen Natt-GÄM H55 3.7km 58min (Yngve Nilss 50.)
061020:18 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 9.201+13.34+6.04 = 28.50 min +13 1m/s s  120 Brittas
061020:19 Löpn  Ulvev-Kastet ca 27.28 min 5.5 km  puls 130
061021:9  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.53+14.45+6.40 = 31.17 min +13 3m/s s  106 
061022 Orie Majorna     H55 2.9km 25.06 (Bo Karlss 22.40)
061023:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.15+13.18+6.30 = 30.303min +10 0m/s s  110 Brittas
061024:18 Orie Natt Starkebo 4.8 km 50 min (Jenny N 5 sek före) puls 148
061027:13 Löpn 5km Koppark +15 82kg 5.33+137 +6.24-156+12.19-154                   = 24.16 135
061028 Orie Bornholm Rö Plantage H55 5.5km 42.40 (Agne Bengtss 37.50)
061029 Orie Bornholm Varperne H55 5.3km 43min felst på första (Agne Bengtss 37.)
061031:18 Löpn hemifr - skidst-sexan-div 54 min 10 km 124 snittpuls ösregn o blåst +8
061103:14 Löpn hemifr - poängterrängbanan 62 min 10 km 124 snittpuls sol +5
061104:9  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.43+13.38+6.35 = 29.55 min +13 1m/s v  111 Brittas
061105:9  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.59+14.48+6.45 = 31.32 min +10 2m/s sv 105    
061105:11 Löpn  Ulvev-Djupepall-Lejdebergen ca 70 min 12 km puls 128
061106:6  Padd Ulvev-Kavlanda 35 min Brittas +10 10m/s nv puls 101
061107:19 Löpn hemifr - skidst-sexan-Skälsbo 67 min 12 km 125 snittpuls +10 klart lungt
061110:19 Padd Ulvev-Kavlanda 35 min Brittas +5  7m/s nv puls 110
061111 Orie Uddevalla patrullen M3 8km med Leif Boström 12(50) 69. (L Blom+? 57.)
061112:10?? Löpn Åke:s Poängterr 7.8km 44.09 sol +3 lerigt
061114:19 Löpn hemifr - skidst-sexan-Skälsbo 67 min 12 km 122 snittpuls +5 klart lungt
061116:17 Löpn Nohab - Slätth-eljussp        56 min 10 km 124 snittpuls +10 mulet
061117:18 Padd Ulvev-Kavlanda                            43 min +5  0m/s v  101 Brittas
061118:9  Padd Ulvev-Kavlanda                            40 min +7  8m/s v   92 Brittas
061119:9  Padd Ulvev-Kavlanda                            39 min +7  8m/s v   99        
061119:13 Löpn  Lejdebergen ca 50.25 min  9 km puls 127
061120:6  Padd Ulvev-Kavlanda                            39 min +7  7m/s v puls 101
061121:19 Löpn hemifr - skidst-sexan-Skälsbo 66.25 min 12 km 128 snittpuls +5 klart lungt
061123:17 Löpn Nohab-Slätth-eljussp 21.28+18.58+16.05 = 56.32 min 10 km +6 regn
061124:15 Padd Ulvev-Kavlanda                            36.57 +10 6m/s v 110         
061126:13 Löpn  Lejdebergen ca 53.33 min  9 km puls 118
061127:7  Padd Ulvev-Kavlanda                            38.10 +6  1m/s v puls 97 
061128:19 Löpn hemifr - skidst-sexan-Skälsbo 66.42 min 12 km 123 snittpuls +9 klart lungt
061130:17 Löpn Nohab-Slätth-eljussp 22+19.03+15.46 = 57 min 10 km +10 puls 118
061201:19 Padd Ulvev-Kavlanda                            38 min +7  6m/s v  111 
061202:9  Padd Ulvev-Kavlanda                            40 min +7  8m/s v   99
061202:9  Padd Ulvev-Kavlanda                            39 min +7  8m/s v  100        
061203:13 Löpn  Lejdebergen ca 28.26+21.48 = 50.15 min  9 km puls 130 blött +9
061204:6  Padd Ulvev-Koskäret ++ + Hyreshuset 5km        35 min +9 10m/s sv puls 101
061205:18 Orie Nattcup VSk-stugan 5km 79.14 bommade slut lampan
061206 Lämnade blod blodtryck 125/65 blodvärde 154 cyklade
061207:17 Löpn Nohab-Slätth++ 39 min 8 km +8 regn puls 113
061208:19 Padd Ulvev-Kavlanda                            39 min +10 9m/s sv 117 Brittas
061209:9  Padd Ulvev-Kavlanda                            36.27  +7  0m/s v  107 Brittas
061210:11 Padd Ulvev-Kavlanda                            37.19  +9  2m/s v  108
061210:14 Löpn  Kalvön-Ulveviken 40 min 108
061212:18 Löpn hemifr - skidst-sexan-Skälsbo 38.38+29.06 = 67.44 min 12 km 124 snittpuls +7 klart lungt
061214:16 Löpn hemifr - Knorren-sexan 55 min 11 km 121 snittpuls +7 
061216:10 Orie Skinkloppet VSK långa 6km 49.41 (gissade 47.00) (Tommy A 35.)
061217:10 Orie Jullöpet TSK långa 5km 45. (Jonas G 35.)
061218:7  Padd Ulvev-Kavlanda 37 min -5  0m/s v  103 Brittas
061218:19 Gymp Antin Vbg 60 min
061219:18 Orie Nattcup TSOK-stugan 5.2km 53 min (Anders Larsson 15 sek förE)
061222:18 Padd Ulvev-Kavlanda 35.47 min +5  0m/s v  114 Brittas
061223:9  Padd Ulvev-Kavlanda 39 min +5  0m/s v  103 
061223:13 Löpn  Lejdebergen ca 28.53+21.40 = 50.33 min  9 km puls 125 +7
061224:11 Löpn 5km Kopparkl bakl Ann                                  33 min
061225:10 Löpn SAKO långpass Öresjö 90 min 14 km -1 torrt
061226:9  Padd Ulvev-Kavlanda 38.40 min +5  2m/s v  99 
061228:17 Löpn  Hemifr-2.5km-elljussp med Ann 35 min 5km puls 101 +7
061230:9  Padd Ulvev-Djupepall-badplats   38 min +5 12m/s v 101 6km
061230:13 Löpn  Lejdebergen ca 28.38+21.46 = 50.24 min  9 km puls 124 +7
061231:9  Padd Ulvev-Kavlanda 19.05+19.13 = 38.19 min +5  5m/s v 101 
070101:10 Löpn  Lejdebergen ca 20.26+22.18 = 52.44 min  9 km puls 126 +7
070102:18 Orie Nattcup Rödjan 5km 55 min (Anders Larsson 4min före) snittp 128
070102:19 sjuk liten klump i hö vad, började lufs-gå men det gick över och i slutet sprang jag som vanligt
070104:17 Löpn  Hemifr-2.5km-elljussp med Ann 35 min 5km puls 101 +7
070105:19 Padd Ulvev-Kavlanda 18.51+19.01 = 38 min +7 2m/s v 104 5.5km
070106:9  Padd Ulvev-Kavlanda 19.47+19    = 39 min +7 0m/s v 96 5.5km
070107:9  Padd Ulvev-Kavlanda 19.30+18.42 = 38 min +7 3m/s v 5.5km
070107:13 Löpn  Lejdebergen ca 29.18+21.55 = 51.13 min  9 km puls 123 blött +7
070108:7  Padd Ulvev-Koskäret-bryggan 4 ggr 5.5km        37 min +8 10m/s sv 
070109:18 Orie Nattcup Hunneberg 5km 60 min (Anders Larsson 9min före) snittp 139
070111:17 Löpn  Sexan hemifrån 56 min 113 8km 8cm snö
070112:19 Löpn  Ulvev-Kastet ca 29.31 min 5.5 km blåst regn snö delvis halkigt
070113:9  Padd Ulvev-Kavlanda 18.41+19.13 = 37.54 min +6 2m/s v 106 5.5km
070114:11 Orie Vinterrace 1 Norrskolan Udev 59 min (Anders G 45.) snittp 133
070116:14 Orie Kontrollintag Brandsbo 64 min 5km
071118:17 Löpn Nohab-Slätth-eljussp       40.27+18.30 = 59    min 10 km +0
070119:19 Padd Ulvev-Kavlanda 18.00+19.04 = 37.04 min -3 0m/s v 111 5.5km
070120:10 Orie Kontrollutsättn Hensbacka 110 min
070121:11 Orie Vinterrace 2 Ljungskile 60 min (Jonas W 52.)
070123:18 Orie Nattcup TSOK-stugan 5km 59 min (Björk 54.)
070124:18 Skid Alingsås golfb 7+8 = 15km 30.30+34.41 = 75 min -7 bra             15
070128:17 Löpn Norfolk med Jan 46 min 8 km 
070129:18 Löpn Norfolk med Jan 31 min 6 km 
070130:20 - 0210 sjuk Förkyld ont halsen trodde det var bihålorna, mycket var i ögonen spec på morgonen
070211:14 Löpn  Ulvev-Djupepall-gena via Kastet ca 34 min 6 km -3 sol
070213:18 Löpn hemifr - skidst-sexan-Skälsbo 40.52+30.20 = 71.11 min 12 km 128 snittpuls +1 lungt
070216:18 Löpn Kastet 29.10 5.5 km 126 +3
070217:12 Löpn  Lejdebergen ca 29.17+22.11 = 51.28 min  9 km puls 127 torrt +3
070218:9  Padd Ulvev-Kavlanda 18.55+18.55 = 38.20 min +2 0m/s 115 5.5km
070218:11 Löpn  Lejdebergen ca 29.23+21.53 = 51.16 min  9 km puls 131 torrt +3
070219:7  Padd Ulvev-Kavlanda 18.26+19.15 = 37.41 min +2 0m/s 109 5.5km
070220:18 Orie Nattcup Skogshöjden 5.6km 68 min (Björk 62.)
070223:17 Skid Slätthult 10*1.8 = 18km ca 7.50/varv bästa 7.28 puls 131        33
070224:10 Skid Skidst+Slätthult 3+10*1.8 = 21km ca 7.30/varv bästa7.10 puls140 54
070225:10 Skid Ulveviken - Maud tor 10 km opsårat 80 min -0.5 nysnö 10 cm    64
070227:18 Skid  6+6+6 = 18km 26.25+24.12+25.04 = 75 min bakhalt -0.5 sällskVarv2 82
070301:9  Skid  6km 32.30 +3 bakhalt (MI:s tape-skidor)                      88
070303:19 Padd Ulvev-Kavlanda 18.53+20.26 = 39.20 min +2 0m/s 110 5.5km 
070303:9  Padd Ulvev-Kavlanda 19.38+20.20 = 39.58 min +2 0m/s 103 5.5km 10%-is
070303:12 Löpn  Lejdebergen ca 31   +2     = 54    min  9 km puls 133 8cmsnö +3
070304:10 Padd Ulvev-Kavlanda 19.52+20.45 = 40.37 min +2 0m/s  99 5.5km 15%-is
070304:9  Skid Fridhem 6+2.5 = 8.5km 34+11 = 45 min +5 inget klister delv skate  96
06-07 säsongen Skid totalt ca  96 km  7 ggr
070306:18 Orie Nattcup Slätthult 5.8km 65 min (Björk 51.)
070308:17 Löpn Nohab-Slätth-eljussp-Skoftebyskolan 52 min 10 km +3 116 
070309:19 Padd Ulvev-Kavlanda 19.25+19.15 = 38.40 min +5 2m/s 107 5.5km
070310:9  Padd Ulvev-Kavlanda 21   +20    = 40.45 min +6 4m/s  97 5.5km
070310:12 Löpn  Lejdebergen ca 28.56+21.35 = 50.31 min  9 km puls 128 torrt  +3
070311:18 Padd Ulvev-Kavlanda 20.43+19.10 = 40.39.53n +6 0m/s 103 5.5km 
070312:7  Padd Ulvev-Kavlanda 20.43+20    = 41    min +2 0m/s  99 5.5km
070313:17 Orie Hunneberg 6.2 km 60 min (Tommy A 40.)
070315-16 sjuk snuvi förkyld
070318 Orie Kvillebyn Grebbestad H55 4.7 km 53min (Tvåan Björn Syversen 5.5 min efter)
070319:7  Padd Ulvev-Kavlanda 19   +19    = 38    min +2 0m/s 101 5.5km
070320:17 Orie Oljehamnen Ursand 5.5 km 47 min (Tommy A 34.)
070322:17 Löpn Nohab-Slätth-eljussp-Skoftebyskolan 53 min 10 km +8 130 
070323:19 Padd Ulvev-Kavlanda 18.02+22    = 40    min +6 8m/s no  5.5km
070324 Orie Orustkavlen Svanesund H50 med J-Å Sörliklev 5km 39 min tvåan 4 mn efter
070325 Orie Frölunda             H55 5km 48.24 (Mats Karlss 46.05)
070326:7  Padd Ulvev-Kavlanda 18.40+20    = 38.50 min -1 0m/s  97 5.5km
070327:18 Orie Slätterna         6.8 km 66 min (xxxxxxxxxxx) nya skor Jalas Tiger 9?
070329:17 Löpn Nohab-Slätth-eljussp-Skoftebyskolan 55 min 11 km +18 120 
070330:19 Padd Ulvev-Kavlanda 18.27+18.56 = 37.23 min +16 2m/s sv 5.5km 104
070331:10 Padd Ulvev-Kavlanda 19.25+20.57 = 40.22 min +9 2m/s o  5.5km
070401 Orie Herkules Mölndal     H55 4.7 km 42.55 (Mats Karlss 41.20)
070402:7  Padd Ulvev-Kavlanda 20   +20    = 40    min +5 5m/s sv 5.5km
070403:18 Orie Ursand            5.3 km 51 min (Kent Skärberg 43.)
070405:18 Löpn  Lejdebergen ca 27.13+20.15 = 47.28 min  9 km puls 125 torrt  +8
070406:11 Padd Ulvev-Kavlanda 18.28+19.25 = 37.53 min +8 5m/s nv 5.5km 110
070407 Orie Öjetrampen Främmestad Gendalen  H55 45.41 4.8 km (C-H Anderss 44.55)
070409:18 Orie Provlöp Vikingatr Skogsbo 3 km 25 min
070409:17 Padd Ulvev-Kavlanda 18.59+19.53 = 38.52 min +8 2m/s v 5.5km 101
070410:18 Orie VAC Skogsbo    Loffe 4 km 40.55 (Jenny N 35.40)
070412:17 Löpn 5km Koppark +15 82kg 5.15+141 +6.20-???+12.26-152                   = 24.01 ???
070413:18 Padd Ulvev-Kavlanda 18.16+19.07 = 37.23 min +18 1m/s sv 5.5km 109
070414 Orie Tibro-medel          H55 3.7 km 30.55 (Anders Derebrant 26.03)
070415 Orie Alehof N Dammekärr   H55 5 km 46.59 (Yngve Norell 41.50)
070416:7  Padd Ulvev-Kavlanda 18.38+19.28 = 38.06 min +4 1m/s nv 5.5km 109
070416:17 Orie VAC Skidst Vbg Lasse E 3.5 km 30.10 (Johan Salomonss 25.)
070417:21 Orie Skogshj nattKM i Hol 4. km 38.55 (Tvåa Bengt J 45 sek efter)
070420:19 Padd Ulvev-Kavlanda 18.11+20.53 = 39.04 min +5 4m/s nv 5.5km 96 
070421 Orie Klyftamo Kinnekulle  H55 5 km 46. (Tvåan Kaminsky 2.30 efter)
070422 Orie Sävedalen Torslanda  H55 2.9 km 27.26 (Yngve Norell 27.05)
070423:7  Padd Ulvev-Kavlanda 20.07+19.20 = 39.27 min +7 4m/s sv 5.5km 97 
070423:17 Orie VAC Slätthult Waerns   4.3 km 33.55 (Mats Kristianss 26.59)
070424:18 Orie 10-mila-träning Norra Björke 5.7 km 44 min (Martin Mandinger 14 sek före)
070426:17 Löpn 5km Koppark +20 83kg 5.26+142 +6.30-132+12.34-149                   = 24.30 133
070427:18 Löpn  Lejdebergen ca 27.49+21.03 = 48.52 min  9 km puls 118 torrt +20
070428:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.53+16.13+6.30 = 32.35 min +7 7m/s o   96    
070429:9  Löpn  Leksand Käringberget + 5:an Orsand 48.50 9 km torrt +7
070430:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.34+15.02+6.33 = 31.08 min +7 2m/s o  101    
070501:11 Orie Skärmen N Högsäter   H55 4.9 km 54. (Grankvist 43.)
070502:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.47+14.21+6.41 = 30.49 min +6 0m/s     98    
070503:17 Löpn Nohab-GamlaDal-Västergärdet 37 min 7 km +18 
070504:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.35+14.14+7.00 = 30.49 min +15 2m/s v 110     
070505 Orie Kinnaström           H55 3.1 km 24.28 (Carl-Henry Anderss 23.53)
070506 Orie Lidköping            H55 5.2 km 42.31 (Tvåan Olle Adolfss 30 sek efter)
070506:17 Padd Ulvev-Furuholm-Vindön-U  10.43+....+6.40 med Martin 7m/s v 75 min 8km
070507:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 11.12+14.05+7.39 = 32.56 min +9 7m/s v   94    
070507:17 Orie VAC Kabelvägen Halléns 4.1 km 33. (Jenny Nyman 29.)
070510:7  Löpn 5km Koppark +8  83kg 5.31+137 +6.27-126+12.57-145                   = 24.56 130
070511:18 Löpn  Lejdebergen ca 27.39+20.25 = 48.04 min  9 km puls 129 +10
070512:9  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 11.30+14.24+7.02 = 32.56 min +9 7m/s s   99    
070513 Orie Mariestad sprintstaf H100 med Jan-Åke 13.23+14.08 = 27.31 2.5+2.5 = 5 km
070514:17 Orie VAC Halleberg Torgny G 3.6 km 36. (Jörgen Hallen 31.)
070516:17 Löpn  KyrkansGård-VÄneryr-kartan 75 min 12 km    puls 113 +16
070517:9  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.00+15.14+6.35 = 31.49 min +8 5m/s no  97    
070518:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.11+14.15+6.54 = 31.19 min +6 1m/s no 102    
070519 Orie Alferna Närkekvartet H55 5.1 km 48. (Ulf Persson 40.05)
070520 Orie Hagaby  Närkekvartet H55 3.2 km 30.47 (Anders Derebrant 27.)
070521:17 Orie VAC Stenshult Ingemar E 4.2 km 38. (Tommy ANderss 28.)
070523:7  Löpn 5km Koppark +15 84kg 5.40+138 +6.30-128+12.51-138                   = 25.01 132
070524 Orie KM-kavlen Skidstugan 4. km 45. min (Jesper S 30.) Lindblom, stefanNetz,PI
070525:20 Löpn  Lejdebergen ca 29.37+22.31 = 52.04 min  9 km puls 111 +15
070526:8  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.41+13.51+7.20 = 31.52 min +15 3m/s sv 101    
070527 Orie Falköping Sprint-DM  H55 2.1 km 12.56 (Bo Herderss 11.50)
070528:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.57+16.54+6.32 = 33.24 min +13 7m/s so  94    
070528:17 Orie VAC Smörsjön Ulf/Morgan 4 km 48. (Jörgen H 44.)
070531:17 Löpn kontoret - Slätthult 62 min           12 km 
070601:17 Padd Ulvev-Furuholm-Vindön-U  10.03+16.09+6.27 = 32.40 +12 9m/s o 94 4.3km
070602:9  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.00+16.41+6.45 = 33.26 min +12 7m/s o 94    
070603:13 Löpn  Lejdebergen ca 27.38+21.22 = 49.00 min  9 km puls 127 +15
070603:9  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.08+15.31+6.25 = 32.04 min +15 5m/s o 98    
070604:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.07+14.59+6.45 = 31.51 min +12 1m/s o 91    
070604:17 Orie VAC Kyrkans gård LennartT/ArneN 4.4 km 43. (Mats K 33.)
070605:18 Orie Herrstad Undavallen             4.4 km 58. (???)
070606:9  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.41+14.55+6.16 = 30.52 min +18 3m/s o 103   
070606:20 Löpn  Lejdebergen ca 27.18+21.54 = 49.10 min  9 km puls 127 +22
070607:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.11+15.18+6.36 = 32.04 min +16 2m/s o 94    
070607 Lämnade blod blodtryck 135/70 blodvärde 148 paddlade innan
070608:18 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.36+13.51+6.29 = 29.57 min +25 2m/s o 109   
070609:9  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.17+14.39+6.58 = 31.54 min +25 2m/s o 94    
070610 Orie Edetdubbeln felst    H55 2.6+2.8 = 5.4 km 16.49+17.24 = 34 min (Göran Olsson 30 min)
070611:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.11+15.18+6.36 = 32.04 min +18 2m/s o 94    
070611:17 Orie VAC Starkebo norr Bengt J /Per B .2 km 41. (Tommy A 33.)
070612:18 Orie Bäreberg Främmestad 50 min 6 km 
070614 Orie GÄM Sprint OKF Sjuntorp H55 1.6 km 11.09 (Jerker N 9.40)
070615:19 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.34+14.54+6.16 = 30.49 min +16 5m/s o 105   
070616:9  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.12+16.53+6.03 = 33.28 min +16 9m/s o 97    
070616:13 Löpn  Lejdebergen ca 28.12+22.26 = 50.39 min  9 km puls 121 +18
070617:8  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.55+14.58+6.27 = 31.19 min +12 1m/s o 94    
070618:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.52+14.56+6.38 = 31.24 min +12 1m/s o 96    
070618:17 Orie VAC Gipenäs Börje Sundberg      3.4 km 34. (Jenny N 28.30)
070619:18 Orie OKS Sprint Vänersnäs skola 2.3 km 19.24 (Dvaid Bejbom 13.48)
070621:18 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.57+13.27+6.45 = 30.09 min +12 4m/s v 101   
070622:17 Orie Bykle  Sörland Norge H55 30.27 3.2 km (Jan Solli 23.45)
070623:13 Orie Hovden Sörland Norge H55 43.07 5 km (Jan Solli 30.19)
070624:18 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.01+13.30+7.02 = 30.33 min +18 4m/s v 99    
070625:6  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.01+13.50+6.36 = 30.26 min +15 0m/s o 101   
070626:18 Orie Karlstorp Gunnar J         4.8 km 43 min (???d)
070627:18 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.15+13.51+6.13 = 29.18 min +18 2m/s v 109  
070628:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.05+14.00+6.44 = 30.49 min +15 0m/s o 97    
070629 Orie Tre skåne + en dansk H55 2.6 km Pålsjö 19.20 (Månssson 16.48)
070630 Orie Tre skåne + en dansk H55 2.6 km Telelstrup Hegn 18.10 (Tvåen 1.20 efter)
070630 Orie Tre skåne + en dansk H55 2.7 km Mariastad 20.12 (Grankvist 17.57)
070701 Orie Tre skåne + en dansk H55 2.6 km V Berga 16.23 (GRankvist 14.45)
070701:18 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.37+13.53+6.13 = 29.43 min +18 0m/s v 112  
070702:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.55+14.44+6.32 = 31.11 min +15 1m/s o 96    
070703:18 Orie SAKO Vårhaga 6.5 km 86 min (???)
070705:18 Kontrollutsättning 280 min 32 kontroller + lufs hem från VäneRyr
070706:18 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.20+           29.40 min +18 0m/s v      
070707:9  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.25+           = 30    min +18 2m/s v       
070707:15 Löpn  Lejdebergen ca 28   +22    = 49.50 min  9 km puls     +18
070708:9  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U                  31    min +18 0m/s v      
070709:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.03+           = 30    min +15 2m/s v       
070712:18 Kontrollutsättning 160 min 32 kontroller VäneRyr
070713:18 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U                  = 30.10 min +18 10m/s v      
070714:7  Padd Ulvev-runt-Brattön 14 km                 120    min +15 5m/s sv 
070714:14 Löpn  Lejdebergen ca 29   +21    = 50    min  9 km puls     +18
070715:9  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 11.50+           = 35    min +18 10m/s v      
070715:16 Löpn  Lejdebergen ca 29   +22    = 51    min  9 km puls     +18
070716:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.45+13.35+6.35 = 29.45 min +15 0m/s v Med Martin
070717:17 Orie SAKO Slätterna 6.8km 83 min (Tommy Anderss 58.)
070719:19 Löpn  Hem-MTB-spåret 9 km 9.  + 35.29(5450steg)+9.33 = 54 min (8396steg)
070720:19 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.16+14.12+6.28 = 29.56 min +18 3m/s v 106
070720:20 Löpn  Kastet + masterna med Fredrik 41 min 7 km puls 115 +18
070721:8  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.50+15.30+6.16 = 31.36 min +18 5m/s v  99
070723 Orie 5-dag-1 Mjölby NO    H55 49 min 4.6 km 20-165 (Göran Olsson 41.)
070724 Orie 5-dag-2 Mjölby NO    H55 40.38  4.9 km 14-164 (Lars Engström 33.46)
070725 Orie 5-dag-3 Mjölby NO    H55 27 min 3.0 km 53-164 (Ulf Persson 20.)
070726 Orie 5-dag-4 Mjölby V     H55 41 min 5.2 km 26-163 (P-O Ivarsson 33.)
070727 Orie 5-dag-5 Mjölby V     H55 37 min 5.1 km 10-161 (Göran Olsson 33.45) total 19-161 -31.31
070728:9  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 11.R0413.59+8.28 = 33.30 min +18 10m/s v 98
070729:9  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.50+14.02+8.36 = 33.28 min +18 10m/s v 96 Brittas
070729:19 Löpn  Lejdebergen ca 26.37+20.33 = 47.11 min  9 km puls 133 +18
070730:6  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.22+13.52+7.00 = 31.14 min +14 3m/s s  99
070731:18 Orie SAKO Velanda   4.8km 58 min (Johan Åhlund 50.)
070802:18 Löpn  Hem-MTB-spåret 9 km ? + 33 min + ? = 54 min 
070803:18 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.56+13.43+7.22 = 31.00 min +18  5m/s v 111 Dubbelkaj+Tim
070804:8  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.48+14.25+7.08 = 32.21 min +18  7m/s v 96 
070805 Orie Hjobygden            H55 5.2 km 46.14 min (Bertil Månsson 43.18)
070806:6  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.53+14.47+6.46 = 31.25 min +15 1m/s s  93
070807:18 Orie SAKO Botered   5.0km 52 min (Martin Mand 50)
070809:18 Cykl-OL Dalens kvarn 75+94+75 = 244 min 28+27+28 = 83 km
070810:19 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.15+14.37+6.02 = 29.54 min +15 1m/s s 101 Brittas
070811 Orie GÄM/SKM Främmestad   H55 47.50 5.2 km (Ynve Norell 42.00)
070812 Orie Kullingshof          H55 25.56 3.0 km (Bo Karlsson 256.40
070813:6  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.03+13.31+6.54 = 30.25 min +15 2m/s s  98
070813:8  Cykl Stena Uddevalla-kontoret 26 km 65 min 93 2m/s medvind
070813:17 Orie VAC Nyrud Hunneberg Evert J     4.2 km 33. (Jörgen H 34.)
070814:18 Orie SAKO Skidstugan Janne M         3.8 km 36. (Jan-Åke S 32.)
070816:17 Löpn  Kontoret-Västergärdet 5.5 km 32 min
070817:15 Cykl Kontoret-Stena Uddevalla 26 km 66 min pulsmedel 93 motvind 7 m/s byigt 106
070817:18 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.10+15   +7.29 = 32    min +15 8-10m/s so 108 Brittas
070818:10 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 11.29+14.02+8.03 = 33.34 min +15 8-10m/s so 94 Brittas
070819 Orie Uven Lindome         H55 53. 5km (Yngve Norell 44.30)
070820:6  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.48+14.37+6.33 = 30.57 min +15 2-4m/s so 93
070820:8  Cykl Stena Uddevalla-kontoret 26 km 70 min pulsmedel 93 motvind 4 m/s
070820:17 Orie VAC Slätthult Gunnar S /Sören K 4.2 km 34. (Jörgen H 31.)
070822:18 Orie GÄM-staf 5km 37.56 (Bengt N 31.) AndersAxelss + PI, Bengt N 1(8)
070824:18 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.09+13.24+7.02 = 30.35 min +20    8m/s sv 108 Brittas
070825:12 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.20+13.38+8.25 = 32.23 min +20 8-12m/s sv 107 Brittas
070826 Orie Falköping Trävattna  H55 37.26 4.8km (Tvåan Kjell Martinss 20 sek efter)
070827:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.45+13.40+6.56 = 30.20 min +13    3m/s sv 102
070827:17 Orie VAC Främjandet Mats o Björn 3.7km 42. (Jenny N 34.)
070828:18 Orie SAKO Vänersnäs 6.1 km 68 min (Tommy A 43.)
070830:17 Löpn  Kontoret-Västergärdet 5,722steg  =  7 km 39 min
070831:19 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.23+13.24+6.29 = 29.16 min +15 3m/s so 108 
070901 sjuk förkyld hosta på nätterna och slem på morgonen ingen feber pågått 20 dagar
070901 Orie Tidaholm medelDM Kleven motorbana  H55 35.28 3.5 km (Carl-Henry A 30.56)
070903:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.11+14.31+6.59 = 31.41 min +12    1m/s sv 87
070903:17 Orie VAC NÄL Börje/ErikA 3.7 km 37 min (Jenny 31.)
070904:18 Orie SAKO Skogsbo Velanda 4.4 km 35 min(Tvåa Per-Arne en min efter)
070907:19 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.08+13.27+6.57 = 30.32 min +15 3m/s sv 101 
070908:9  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.34+14.03+7.37 = 32.14 min +15 5m/s sv 92  
070909 Orie Orinto långdist-DM NO Bollebygd     H55 5.3 km 53.11 (Yngve Norell 46.)
070910:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U                ca 31   min +13    4m/s sv Brittas
070910:17 Orie VAC Slätterna GöranN 4 km 41 min (Jenny 34.)
070911:18 Orie SAKO Botered         4.7 km 47 min (Åke Anderss 44.)
070913:17 Löpn  Kontoret-Holmen-Slätthult  10 km 52 min
070914:19 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U                  32 min +15 1156tag 14m/s nv Brittas
061235:11 Padd Ulvev-Kavlanda             = 37.50 min +15 14m/s nv
070916 Orie Bredared kluvsten                  H55 3.1 km 34.22 (Yngve Norell 28.21)
070917:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 11.03+13.59+8.40 = 33.43 min +13 1156tag 8m/s nv Brittas
070917:17 Orie VAC Främmestad TomasK 3.8km 36 min (Rikard T 27.)
070917:18 Orie Budkavleträning Norra Starkebo 4.2 km 41. (Elsa J 38.)
070920:17 Löpn  Kontoret-Västergärdet      7 km (5900steg) 36.39 min
070921:18 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.52+13.26+6.45 = 30.06 min +13 1760tag 3m/s v 
070922 Orie Tranemo RM-medel N Ambjörnarp      H55 27.49 3.3 km (Peter Rasmusson 24.)
070923 Orie Hjortsöndagen Bälinge              H55 46.52 4.7 km (Bo Hedersson 42.40)
070924:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.30+13.59+6.40 = 30.30 min +15 4m/s nv 
070924:17 Orie VAC Slättbergen Loffe 3.7km 32 min (Peter Gross 21.)
070925:18 Orie Nyrud Hunneberg       4km 41 min 
070927:17 Löpn  Kontoret-Västergärdet      7 km (5870steg) 36.01 min
070928:18 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  ?   +?    +?    = 33.   min +13 ? 13m/s no
070929 Orie Götaälvdalsträffen Västerlanda     H55 3.2 km 42. (Mats Karlsson 38.)
070930 Orie Fridaluffen Starkebo               H50 5.5 km 62. (Torbjörn Löving 52.)
071001:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.  +?    +?    = 31.   min +13 4m/s nv 
071003:8 Löpn N Weaux Loop Norfolk Virgina USA 
071004:8 Löpn N Weaux Loop Norfolk Virgina USA 
071005:8 Löpn öst Lexington Virgina USA 
071006:8 Löpn Threee Sisters Mcconelville OHIO USA väg-skogssluttn-väg
071007:8 Löpn Peoria Illinos USA ind-område villagator
071008:8 Löpn Super-8 Waterlo Iowa USA industriområde regn
071009:8 Löpn Super-8 Chamberlain S Dakota USA sluttning gräs över motrv vagkanten
071010:8 Löpn KonfHotel Keystone S Dakota skog hårt kuperat    
071011:8 Löpn KonfHotel Keystone S Dakota skog hårt kuperat    
071012:8 Löpn Super-8 Hill S Dakota USA väg jättefin skog lagom kuperad
071013:8 Löpn Super-8 Wheatland Wyoming USA villagator gärden kyrkogård
071014:8 Löpn Best Western Walsenburg s Colorade USA Runt en sjö i en nationalpark tråkigt o platt
071015:8 Löpn Super-8 Raton New Mexico villagatoe 60 min sprang vilse
071016:8 Löpn Irish Inn Shamrock Texas fram-och-tillbaka på landsväg  
071017:8 Löpn Super-8 Hazen Arkansas runt en liten sjö + lite i skogen
071018:8 Löpn Americas Best Inn öst Nashville Tennese industriområde fram-o-tillbaka
071019:8 Löpn Super-8 V Greensboro N Carolina ind-omr-villagator-på-landsbugd fint
071020:9 Löpn HowardJohnson Virgina Beach tävling 5km 21.14 (xx 17.08)
071021:8 Löpn Lodge Inn Norfolk vid flygplatsen industriområde
071023:19 Orie Starkebo natt 5km (7.5km) 71 min 
071025:16 Löpn Kontoret-Slätthult 10 km 56 min    
071027:19 Padd Ulvev-Kavlanda             = 37.   min  +5  3m/s sv
071028:09 Padd Ulvev-Kavlanda             = 40.   min  +9  5m/s sv
071028 Orie Skogsvargarna S Hunneberg H55 5km 57 min (Carl-Henry A 42.)
071029:07 Padd Ulvev-Kavlanda             = 41.   min  +9 10m/s sv
071030:19 Löpn hemifr - skidst-sexan-div 58 min 11 km +7 lungt klart
071101:16 Löpn Kontoret-Slätthult-Lextorp-Jåjum(Kaisser) 8730dteg =  10 km 54 min
071102:16 Padd Ulvev-Kavlanda             = 39.   min  +5  3m/s v
071103:11 Padd Ulvev-Kavlanda             = 39.   min  +8 10m/s nv sol
071103:12 Löpn  Lejdebergen ca 29.  +22.   = 51.   min  8 km puls ??? +10 sol
071104:08 Padd Ulvev-Kavlanda             = 37.   min  +5  5m/s n
071104:11 Löpn  Lärketorpsleden Brobacken-Alingsås 79 min 12 km Garm         
071106:19 Löpn hemifr - skidst-sexan-div 58 min 10.5 km +1 lungt klart
071109:19 Padd Ulvev-Kavlanda             = 38.49 min  +2  3m/s nv
071010 Orie Uddevalla patrullen M3 Stefan H 8.2km (10.4km) 3(55) 74. (Blom 67.)
071111:10?? Löpn Åke:s Poängterr 7.8km 43.49 15-337 sol -1 fast och bra 
071113:19 Löpn hemifr - skidst-sexan-div 60 min 10.6 km -2 lungt 2cm-snö halt
071115:15 Skid  6+6   = 12km 29.11+29.15       = 58 min -2 nysnö 7cm bra men lös 12
071116:9  Skid  6+6   = 12km 26.26+26.10       = 52.36 min -1 nysnö 7cm bran lös 24
071117:11 Padd Ulvev-Kavlanda             = 60.   min  +3  3m/s sv dimma vilse!
071117:12 Löpn  Lejdebergen ca 29.  +24.   = 53.   min  8 km puls ??? +4 
071118:10 Padd Ulvev-Kavlanda             = 40.   min  +5  3m/s n
071119:06 Padd Ulvev-Kavlanda             = 38.   min  +4  0m/s
071120:19 Löpn Kronogård-Lextorp-Slätth-hem 11.8 km 68 min lungt +3
071122:16 Löpn Kontoret-Kaissar + Sandhemsspåret 4+4 = 9km 45 min   3
071123:19 Padd Ulvev-Kavlanda             = 38.   min  +3  1m/s sv månsken
071124:9  Padd Ulvev-Kavlanda             = 38.   min  +3  1m/s sv sol
071124:12 Löpn  Lejdebergen ca 29.25+21.38 = 51.06 min  8 km puls 128 +4 
071125:10 Padd Ulvev-Kavlanda             = 40.   min  +5  1m/s n sol
071126:06 Padd Ulvev-Kavlanda             = 39.   min  +2  6m/s nv Brittas
071127:19 Löpn hemifr - skidst-sexan-div 40-58 min 10.5 km -3 lungt klart
071129:16 Löpn Kontoret-Slätthult  9 km 50 min    
071130:19 Padd Ulvev-Kavlanda 17   +19    = 38.   min  +3  1m/s sv 114
071201:10 Löpn  Lejdebergen ca 29.43+22.23 = 52.07 min  8 km puls 130 +4 regn
071201:10 Padd Ulvev-Kavlanda 21.24+17.45 = 39.09 min  +6  6m/s sv Brittas 114
071202:14 Padd Ulvev-Kavlanda 20.08+18.45 = 38.53 min  +6  6m/s sv Brittas puls 110
071203:06 Padd Ulvev-Kavlanda 18.05+21.23 = 39.28 min  +5  4m/s no 107
071204:18 Orie SAKO nattcup Starkebo 5km 55 min -4 klart sko-gick-sönder-bröt sulsläpp Jalas Tiger
071204 Lämnade blod blodtryck 130/70 blodvärde 140 tog en karta järntabletter
071206:16 Löpn Kontoret-Slätthult 10.5 km 58 min    
071207:18 Löpn hemifrån-eljusspråret 5 km 28 min    
071208:11 Padd Ulvev-Kavlanda 17.45+19.30 = 37.15 min  +6  0m/s sv sol     113
071208:12 Löpn  Lejdebergen ca 30.21+22.29 = 52.50 min  8 km puls 126 +4 sol 126  
071209:14 Padd Ulvev-Kavlanda 18   +20    = 38.30 min  +6  6m/s so Brittas puls 110
071210:06 Padd Ulvev-Kavlanda 17.20+21.00 = 38.20 min  +5  4m/s so 106
071211:19 Löpn hemifr - skidst-sexan-div 40-57.30 min 10.6 km +3 lungt disigt
071215:10 Orie Skinkloppet VSK långa 5.7km 50.53 (gissade 47.00) (Anders C 38.)
071216:11 Orie TSK:S Jullöp kontrollplockn 46. 4.8 km (Mattias Larsson 35.)
071217:06 Padd Ulvev-Kavlanda 18  0+19,24 = 38    min  +0  0m/s so 103
071218:18 Orie SAKO nattcup skidstugan 6km  48 min -1 hittade-inte-femman
071219:14 Skid Ånnaboda 12*1.14 = 14 km 58 min Konstsnö -5 blåst               38
071221:19 Cykl Kapellg - Ulveviken      52 km 150 min pulsmedel xx motvind 2 m/s
071222:11 Padd Ulvev-Kavlanda 19.30+19.30 = 39    min  +6  2m/s sv sol     113
071222:15 Löpn  Lejdebergen ca 30   +22    = 52.50 min  8 km puls xxx +4     126  
071223:14 Padd Ulvev-Kavlanda 13   +20    = 38.30 min  +6  4m/s sv         puls 110
071224:08 Padd Ulvev-Kavlanda 19   +19    = 39    min  +5  6m/s sv Brittas 106
071225 Löpn      skidst-NÄL-hitsidan Häradsmossen 80 min 12km
071226:09 Padd Ulvev-Kavlanda 21   +18    = 39.00 min  +5  6m/s sv Brittas 1xx
071227:17 Löpn hemifr - skidst-sexan     46 min 8.5 km
071228:20 Löpn  Ulvev-Kastet ca 28    min 5.2 km +1 torrt
071229:11 Löpn  Lejdebergen ca 30   +22    = 50.   min  8 km puls xxx +2 regn     
071230:11 Löpn  Lejdebergen ca 30   +22    = 52.   min  8 km puls xxx +2 sol      
071230:13 Padd Ulvev-Kavlanda 18   +20    = 39.   min  +1  6m/s nv         1xx
071231:11 Löpn  Lejdebergen ca 30   +22    = 51.   min  8 km puls xxx +2 sol      
071230:13 Padd Ulvev-Kavlanda 17.30+18    = 40.   min  +1  4m/s no         1xx
080101:11 Padd Ulvev-Kavlanda 18.11+20    = 38.   min  +1  4m/s no         1xx
080101:19 Löpn  Ulvev-Kastet ca 38  min 5.2 km +1 torrt med Ann o Britta
080101:21 -  080102 sjuk lätt feber, magen rann.
080104:19 Löpn  Ulvev-Kastet ca 29    min 5.2 km +1 torrt
080105:18 -  080106 sjuk lätt feber, magen rann.
080107:17 Skid         6km 30. min           dåligt   +2 nysnö 7cm      lös  44
080108:18 Orie SAKO nattcup Hunneberg  5km  57 min +1 (Elsa J 45.)
080110:17 Löpn hemifr - skidst-femman    45 min 7.6 km mycket is +5
080111:19 Padd Ulvev-Kavlanda 19.00 +18.2837.28 min  +3  1m/s sv          99
080112:11 Löpn  Lejdebergen ca 29.24+22.13 = 51.37 min  8 km puls  +6 blött 125   
080112:16 Padd Ulvev-Kavlanda 20.50+18.53 = 39.44 min  +1  4m/s sv         106
080113:11 Orie Vinterrace i Ljungskile långa 5.3 km 44. (Tommy A 34.) 145 ny sko Jalas Tiger 9.5
080114:07 Padd Ulvev-Kavlanda 21.54+19    = 41.   min  +1  6m/s s           99
080115:19 Löpn hemifr - skidst-sexan-div 39-57.20 min 10.4 km +5 lungt disigt
080117:17 Löpn hemifr - skidst-sexan-div 39-47.   min  8.5 km +5 lungt klart 
080118:17 Padd Ulvev-Kavlanda 19.00 +18.28 = 37.28 min  +3  5m/s sv         99
080119:11 Löpn  Lejdebergen ca 28.  +22.   = 50.30 min  8 km puls  +6 blött 1??   
080119:17 Padd Ulvev-Kavlanda 21.  +16.   = 37.50 min  +1  8m/s nv byigt   1??
080120:11 Orie Vinterrace i Unda långa 6.3 km 48.00 (Tommy A 39.52) 1??
080122:18 Orie SAKO nattcup skidstugan 5.5km  47 min -4 (Åke A 42.)
080124:17 Löpn hemifr - skidst-sexan-div 39-46.47 min  8.8 km +3 lungt klart 
080125:19 Padd Ulvev-Kavlanda 19.15 +18.25 = 37.40 min  +3  5m/s sv        106
080126:09 Padd Ulvev-Kavlanda 19.36 +18.19 = 37.55 min  +3  6m/s nv        103
080126:11 Löpn  Lejdebergen++ ca 28.15+25.23 = 53.40 min  8.6 km +5 blött 137 m Marcus
080127:11 Padd Ulvev-Kavlanda 17.33+20.   = 38.09 min  +1  4m/s nv byigt   100
080127:12 Löpn  Lejdebergen ca 28.32+21.22 = 49.55 min  8 km +5 sol  139 
080128:07 Padd Ulvev-Kavlanda             = 40    min  +3  4m/s nv 
080129:19 Löpn hemifr - skidst-sexan-div 39-57.30 min 10.5 km +5 lungt disigt
080131:12 Löpn Håjum - kontoret 20 min 4 km 
080201204 Löpn  Lejdebergen++ mörkt            60  min  7.8 km +2 blött 120 
080202:09 Padd Ulvev-Kavlanda 18.29+19.46 = 38.16 min +3 byig vind 104 snöades 
080203:11 Orie Vinterrace i Vbg  långa 5.7 km (sprang 7.1)50 min (Tommy A 35.)
080204:07 Padd Ulvev-Kavlanda 19.24+19.07 = 38.31 min  -1  2m/s so 101 Brittas 
080205:18 Orie SAKO nattcup VSK-stugan   5km  41 min +4 (Johan Sandström 30 sek före)
080207:17 Löpn kontoret-Håjum 18 min 3.4 km 
080208:19 Löpn  Ulvev-Kastet ca 29    min 5.2 km +1 dimmigt
080209:09 Padd Ulvev-Kavlanda 18.15+19.59 = 38.14 min +4 4 m/s sv   98 Brittas 
080210:11 Orie Vinterrace Fridehem långa 6.5 km 58. (Erik Tengvall 43.46) 
080211:07 Padd Ulvev-Kavlanda 18.25+20.25 = 38.50 min  +4  3m/s so 101 
080212:18 Löpn Alingssås stan runt med Jan 56 min 11.7 km 
080214:14 Löpn kontoret-stan-Kronogården-Hjortmossen 72 min 14 km 11,594 steg
080215:15 Löpn kontoret-Lextorp-Sylte 55 min 11 km 8,854 steg 
080216:11 Padd Ulvev-Kavlanda 19.43 +18.33 = 38.16 min  +5 3-12m/s v byigt  99
080217:10 Padd Ulvev-Kavlanda 19.15 +19.54 = 39.09 min  +5 3-12m/s v byigt  96
080217:11 Löpn  Lejdebergen      29.02+21.16 = 50.18 min  8 km +5 torrt     121
080218:6  Padd Ulvev-Kavlanda 19.45+19.18 = 39.04 min  +1  1m/s sv         106
080219:18 Orie SAKO nattcup Hultsjön   5.6km  56 min +4 (Kent Skärberg 5 sek före)
080221:17 Löpn 5km Koppark  +5 80kg 6.00+1060+7.01-1100+12.57-2320 = 25.58 143 4,480
080222:18 Padd Ulvev-Kavlanda 19.43 +18.33 = 38.16 min  +5 3-12m/s v byigt  99
080223:10 Padd Ulvev-Kavlanda 19.43 +18.33 = 38.16 min  +5 3-12m/s v byigt  99
080223:11 Löpn  Lejdebergen      29.02+21.38 = 50.40 min  8 km +5 torrt     121
080224:11 Padd Ulvev-Havsten  23    +36    = 57    min 7km +7 8-15m/s v byigt   96
080225:6  Padd Ulvev-Kavlanda 19   +19    = 38.00 min  +5  5m/s  v         106
080225:15 - 080304:15  sjuk förkyld hosta på nätterna, mycket slem, ej ont-i-halsen
080302:13 Padd Ulvev-Kavlanda 18.13+19.47 = 37.59 min  +3  2m/s  v
080303:7  Padd Ulvev-Kavlanda 19.08+19    = 38.   min   0  1m/s  v 
080304:18 Orie SAKO nattcup Slätthult  5.6km  58 min -1 (Johan Salomonss 44.)
080307:18 Padd Ulvev-Kavlanda ?    +19.58 = 40    min  +5  5m/s sv          99
080308:12 Padd Ulvev-Kavlanda 21.30+18.27 = 39.57 min  +6  8m/s sv          96  
080309:13 Padd Ulvev-Havsten  24    +26    = 50    min +6  9m/s sv 7km     105
080310:6  Padd Ulvev-Kavlanda 21   +19    = 40.05 min  +5  6m/s sv          98
080311 MilenLöp 55.53 10 km 
080313 Löpn kontoret - Slätthult 9 km medelpuls 120 49 min
080314:18 Padd Ulvev-Kavlanda 18.20+19.30 = 37.50 min  +6  1m/s sv 5.4 km  106  
080315:10 Padd Ulvev-Havsten  25.29 +25.49 = 51.19 min +6  2m/s sv 7km     109
080316:11 Orie Kvillebyn     H55 4.7 km 50.10 min (Tom A Karlsen 42.56)
080317:6  Padd Ulvev-Kavlanda 18.50+20    = 39    min  -1  6-9m/s n         97
080318:9  Skid  6+6+6 = 18km 30.00+28.46+28.09 = 87    min -5 nysnö 30cm sol     62
080319:9  Skid  6+6+6 = 18km 25.30+25.50+25.50 = 78    min -3 nysnö 30cm sol 129 80
080320:9  Skid  6+6+6 = 18km 26.18+26.19+26.44 = 79    min -3            sol     98
080321:14 Löpn  Lejdebergen      32   +33    = 55    min  8 km -2 1dm snö   124
080322:11 Löpn  Lejdebergen      31   +33    = 54    min  8 km -2 1dm snö sol28
080322:15 Padd Ulvev-Kavlanda 17.50+25    = 43    min  -1  6-9m/s no       102
080323:10 Skid VSK 6+6+6+3 = 21km 23.39+24.01+24.07+13 = 85 min -6 sol puld125  119
080324:10 Orie Uven Älvsåker   H55 4.9 km 55 min (tvåan 1 min efter) 145
080325:19 Skid  6+6++6+ = 18++km 26.30+28   +27    = 82    min -1 nysnö Martin  137
080326:18 Skid  6+6+6 = 18km 26.02+26.08+26.58 = 82    min -1 nysnö     Martin  155
080327:10 Skid Slätth Alma 7.5+1.3+3.5+6.2 = 18.5km 36.29+7.22+16.00+31.31 -1 173 tungt växelföre
080328:08 Skid Slätth Alma 7.5+1.3+3.5+6.2 = 18.7km 31.13+6.23+14.04+25.24 -1 192 lite isigt
07-08 säsongen Skid totalt ca 192 km 12 ggr
080329:14 Padd Ulvev-Havsten  25.22 +27.19 = 52.42 min +6  7m/s sv 7km B    94
080330 Orie Tibro Älgaråsen H55 5.4 km 49 min (Tomas Olausson 45.) 140
080331:6  Padd Ulvev-Kavlanda 19.21+19.27 = 38.48 min  +5    0m/s           95
080401 Orie Starkebo 5.2 km 45 min (Schweitsare 40.)               140
080403:16 Löpn Kontoret-Slätthult  9 km 50 min    
080404:18 Padd Ulvev-Kavlanda 20.31+17.59 = 38.31 min  +6  9m/s sv 5.4 km   96  
080405:11 Orie Sävedalen vandrarhemmet H55 3.4 km 28.41 (Olof Olofsson 26.20)
080406:11 Orie Alehof Jennylund Bohus H55 5.2 km 49. (Yngve Norell 44.)
080407:6  Padd Ulvev-Kavlanda 18.54+19.13 = 38.08 min  +2    0m/s           97
080407:17 Orie VAC Loffen Skidstugan 4.1 km 41. (Peter Gross 29.)
080408:18 Orie SAKO Nyrud Hunneb 5.8 km 50 min (David Bejbom 33.)
080410:17 Löpn 5km Koppark  +8 81kg 5.37+1090+6.44-1170+12.54-2300 = 25.15 132 4,560
080411:18 Padd Ulvev-Kavlanda 18.02+21.14 = 39.16 min  +4  6m/s o  5.4 km   95  
080412 Orie UOK Näset        H55 4.7 km 45. (Hans Ekberg 43.)
080413 Orie UOK Näset        H55 3.7 km 34. (Göran Olsson 27.) ny sko Jalas Tiger 9 (glömt skorna)
080414:6  Padd Ulvev-Kavlanda 18.59+19.00 = 37.59 min  +2    0m/s           97
080414:16 Orie VAC Jenny/Bo Starkebo 4.1 km 37. (Danile Larss 29.)
080415:18 Orie SAKO Boteres 5 km 46. 133 (Anders Carlss 41.)
080416:18 Orie Sprint Lidl Vbg  3.7 km 25. 138 (Daniel B 16.)
080428:19 Padd Ulvev-Kavlanda 18.03+18.43 = 36.46 min  +8    3m/s o        103
080419 Orie Bengtsfors       H55 5 km (6,200m) 54. (Hans Huseby 40.)  138
080420 Orie Herkulesgården   H55 4.6 km (5,340m) 43.27 135 (Krister Strand 42.) 135
080421:6  Padd Ulvev-Kavlanda 18.15+19.27 = 37.43 min  +2    1m/s o         95
080421:16 Orie VAC Waerns Almagärdet 4.1 km 35. (131 X Gross 29.) 
080422 Orie 10-milaträning Kabelv 6km 41. 147 (Johan Salomonsson 40.)
080423:18 Orie Sprint Sjövallen Vbg  3.7 km 24. 136 (Daniel B 16.57)
080426 Orie Gällstad         H55 3.3 km 28.14 143 (Tvåan Sören Kasperss 29.) 
080427 Orie Herrestad        H55 2.7 km 37. 130 (Lasse Ekberg 36.)
080428:6  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.  +?    +?    = 30.30 min +10 1m/s v 
080428:16 Orie VAC Halléns Kabelv    4.3 km 45. 125 (Ulf Nyström 37.)
080429 Orie Dag-GÄM Hunneber H55 4.7 km (verkl 5.5 km) 143 35.27 (Nisse Larsson 33.04)
080501 Orie Skärmen Tångelanda H55 4.9 km 47. 134 (Lasse Hogedal 45.50)
080502:18 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.45+13.40+6.38 = 30.06 min +10 1m/s v 97
080503 Orie Ulricehamn       H55 3.1 km 28. 138 (Olle Adolfsson 26.) 
080504 Orie Kroppefjäll      H55 4.9 km 58. 124 (Göran Olsson 43.)
080505:6  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.08+14.40+7.00 = 31.40 min +10 1m/s v 92
080505:16 Orie VAC L Ekberg Halleb   4.9 km 39. (Jenny Nyman 31.)
080508:9  Löpn Håjum - kontoret 20 min 3.5 km
080509:18 Padd Ulvev-Sunningen tor 21 km 135 min dubbelkajaken med Martin 82
080510 Orie Åmål             H55 5.2 km 48.50 139 (Göran Olsson 43)
080511 Orie Lidköping        H55 3 km 25.52 133 (Sten Olsson 25.12)
080512:6  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.51+17.01+6.29 = 33.21 min +10 7m/s so 93
080512:17 Orie VAC Stenshult GöranJ/IngemarE 4.2 km 36.12 135 (Anders Larsson 33.42)
080514:17 Löpn Kontoret Holmen 7.4 km 39 min 122
080515:19 Löpn 5km Koppark  +8 81kg 5.24+1080+6.34-1160+12.28-2300 = 24.27 127 4,550
080517 Orie Närke Blackstahyttan H55 3km 32. 139 (Olof Olofsson 25.)
080518 Orie Närke Blackstahyttan H55 5.2 km 55. 135 (Kent Bergendal 46.)
080519:6  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.50+14.08+6.29 = 30.27 min +8 1m/s no 93
080519:17 Orie VAC Rödjan Ulf J/Morgan K 3.8 km 38.12 135 (Jan-Åke S 36.)
080522:17 Löpn Kontoret Slätthultsspåret 9.5 km 52 min 126
080523:21 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.30+14.30+6.32 = 30.33 min +10 3m/s no 102
080524:10 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 11.53+20.  +7.22 = 39 min +3 no 83          
080524:12 Löpn  Lejdebergen ---- 28.02+         45 min  7 km +20 124
080525:8  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.58+15.11+6.27 = 31.37 min +10 2m/s no  94
080525:17 Löpn Vägen - Åleslån 2*2 = 4 km 30 min 118
080525:7  Orie Kontrollintagning Åleslån 80 min 7 km 98
080525:17 Orie VAC Sågbron Tång/Nåbo 4.6 km 43. (Jörgen H 42.30)
080528:7  Löpn 5km Koppark +18 81kg  ca 25 min  4.5 km
080529:15 Löpn Hemifr MTB-spåret 9 km 48 min 130  
080531:7  Löpn Nürburgring 42 min 6.6 km 136 
080601:12 Orie Pura ca 20 km fr Lugano i Schweiz 5km 55. (Segrare 46.) 146
080602:16 Löpn Pompeji Italien 5km 30 min
080603:7  Löpn Pompeji Italien 6.6km 40 min 122
080605:7  Löpn Vittori N Italien 4.3 km 26 min 116 
080606:7  Löpn Kitzbül Österrrike 4 km 26 min     
080607:11 Löpn NivyBor Tjeckien  8 km 65 min 108     
080608:7  Löpn 10 mil s Berlin i furuskog 5 km 30 min
080609:17 Orie VAC Krösevi Främmestad Tomas K 4 km 43 min 138 (Rickard Tengström 32.)  
080610:20 Orie kontrollflyttn efter SAKO-kavlen 4 km 30 min 119
080613:18 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.06+13.10+7.09 = 30.25 min +15 5m/s sv 115         
080613:19 Löpn  Lejdebergen ----  ?   + 20.44 =   50 min  8 km +15 125
080614:14 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.40+13.47+6.45 = 30.16 min +15 2m/s s  113       
080615:10 Orie Edetdubbeln   H55 2.9 km 19.40 (Göran Olsson 17.15) 143
080615:13 Orie Edetdubbeln   H55 3.2 km 22.17 (Göran Olsson 19.50) 148
080616:6  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.56+14.32+6.30 = 30.59 min +11 2m/s s0  98       
080616:17 Orie VAC Nyrud Hunneberg Rolf/Gösta 4 km 37 min 143 (Jenny N 33.)
080618:17 Löpn Kontoret Slätthultsspåret 9.6 km 52 min 122
080619:18 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.42+13.52+6.37 = 30.11 min +15 2m/s sv 102         
080619:19 Löpn  Lejdebergen 28.38+20.25 = 40.04  8 km +15 regn 122
080620:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 11.47+14.19+8.00 = 34.07 min +14 6m/s sv  93         
080621:9  Löpn  Vinön stigen -vägarna           36 min  6.7 km +15 118
080622:8  Löpn  Vinön vägarna - stigen ++       42 min  7.8 km +15 114
080622:21 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.08+13.50+6.41 = 30.40 min +14 6m/s sv  99         
080622:6  Padd Ulvev-Högholm-Furuholm-U  6.57+18.13+9.44 = 34.59 min +13 9m/s sv  95 B         
080624:18 Orie SAKO Vargön 4.7 km 4732 steg 35.58 (David B 28.24)
080625:21 Orie Koll av kontroller Skidstugan efter unionsmatchen 6718 steg 7 km 75 min
080627:18 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.21+13.30+7.07 = 30.59 min +15 7m/s sv 102         
080628:8  Padd Ulvev-Högholm-Furuholm-U  6.34+15.27+9.34 = 31.49 min +14 5m/s sv  98         
080628:13 Löpn  Lejdebergen 27.07+19.35 = 46.44  8 km +15 regn 132
080629:12 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.03+13.57+6.52 = 30.53 min +14 3m/s sv 141         
080629:13 Löpn  Lejdebergen Bakl 27.15+25.25 = 52.37  8 km +15 139
080630:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.18+13.42+6.51 = 30.52 min +14 1m/s sv  98         
080701:18 Orie SAKO NÄL 5.6 km 54 min (David B 38.)
080702 Lämnade blod blodtryck 130/70 blodvärde 143 cyklade
080703:17 Löpn Kontoret Slätthultsspåret 9.5 km 53 min 128 +29 sol
080704:17 Orie Kollade kotroller VäneRyr-kartan 9.6 km 117 min +27 sol
080705:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.43+14.25+6.24 = 30.32 min +19 1m/s sv 101         
080706 Orie JVM Partille-Olofstorp H55 38.54 4.3 km (Tvåa Yngve Norell 40 sek efter)
080707:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.35+14.07+6.18 = 30.01 min +16 1m/s sv 101 B       
080707 Orie Gränsjakten Strömstad  H55 2.5 km 14.30 felst 140 (Bent Galborgen 15.38)
080708 Orie Gränsjakten Strömstad  H55 3.5 km 26.30 142 (Tvåa B Galborgen 2 min efter)
080709 Orie Gränsjakten Strömstad  H55 4.9 km 52 min (Bent Galborgen 42.) sulsläpp sko Jalas Olway oranga
080711 Orie Hallands-3dag-1 Tjolöholm 2.9 km 37. Ö7 H55 140 (Göran Olsson 29.)
080712 Orie Ekilstuna-3dag-2 Vilsta 5 km 39.54 Ö8 H50 H55 143 (Tomas Andersson 36.50)
080713:19 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.28+13.19+7.01 = 30.49 min +16 5m/s sv 
080714:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.15+13.40+6.57 = 30.55 min +16 1m/s sv 99
080715:18 Orie SAKO Velanda Långa 6.6 km (7.6km) 70 min (Martin I 50 min)
080717:17 Löpn 5km Koppark +18 80kg 5.24+     6.52+     12.54      = 24.50 131 4,590
080718:19 Padd Ulvev-Högholm-Furuholm-U  6.36+13.57+9.41 = 31.15 min +14 2m/s sv 107 B         
080719:16 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.11+13.50+6.46 = 30.47 min +16 1m/s sv 103    
080720:7  Padd 5+5 =  10 km 48+45 = 93 min 
080721 Orie 5-dag-1 Sälen H55-1 Berga By   5.0 km 10-145 45.41 ??? (Olof Olofsson 37.22)
080722 Orie 5-dag-2 Sälen H55-1 Berga By   3.4 km 11-137 33.32 138 (Gert Lundkvist 31.09)
080723 Orie 5-dag-3 Sälen H55-1 Närfjället 4.8 km  5-135 37.48 ??? (Olof Olofsson 32.04)
080724 Orie 5-dag-4 Sälen H55-1 Hundfjälle 4.5 km  8-136 33.13 137 (Peter Rasmusson 28.36)
080725 Orie 5-dag-5 Sälen H55-1 Lindvallen 5.7 km  5-129 53.09 137 (Olof Olofsson 46.25) total 3-145 24min bommat 10min
080726:7  Padd Ulvev-Högholm-Furuholm-++ 7 km 50 min +23 4m/s so 92             
080727:7  Padd Ulvev-Havsten-Furuholm++ 9 km 65 min +23 1m/s so 89             
080728:6  Orie kontrollutsättn VäneRyr 148 min 9.2 km
080729:20 Orie kontrollintagn  VäneRyr  25 min 3 km 109
080730:15 Löpn Hemifr MTB-spåret 9 km x+30.  +x = 49 min 125  
080801:18 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.53+13.35+6.53 = 30.22 min +27 3m/s sv 107         
080801:19 Löpn  Lejdebergen      27.56+21.27 = 49.23  8 km +25 127
080802:14 Padd Ulvev-Havsten-Mattholmen 54 min 7.7 km 2m/s sv 
080803 Orie Klyftamo      H55 2.9 km 32 min (Hans Ekberg 26.) 144
080804:6  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.37+14.05+6.35 = 30.20 min +14 3m/s so 95 B          
080805:18 Orie SAKO Ursand Grönvik 7.8 km 54 min 129
080807:17 Löpn Kontoret Slätthultsspåret 9.5 km 53 min 120 +20
080808:18 Padd Ulvev-Mattholmen-Havsten 52 min 7.6 km 2m/s sv 91
080809:10 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.07+13.59+6.47 = 30.53 min +17 3m/s sv 99        
080810 Orie Hjo           H55 4.9 km 39.30 (Björn Petterss 36.23) 139
080811:6  Padd Ulvev-Högholm-Furuholm-U  6.36+15.55+9.45 = 32.17 min +15 6m/s sv 91  B         
080812:18 Orie SAKO Slätterna 7.6 km 66 min 116
080714:17 Löpn 5km Koppark +18 80kg 5.47+               20.33      = 26.21   ? 4,580
080815:18 Padd Ulvev-Högholm-Furuholm-U  6.20+14.26+9.43 = 30.30 min +15 4m/s sv 104         
080816:13 Padd Ulvev-Mattholmen-Havsten 52 min 7.6 km 2m/s sv 102
080817 Orie Hestra        H55 5km 49.24 2-30 139 (Yngve Norell 46.36)
080818:6  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.40+14.05+6.35 = 33.20 min +14 1m/s so 93 sit-on-top 
080818:17 Orie VAC Berga Hunneberg Jenahall   4 km 34 min 1?? (Per Erikson 31.)
080819:18 Orie SAKO GÄM-kavle GÖta H135-1 3.2 km 28. (Jan Hansson 27.) Lag: PI+LarsE+JohanC 1(4)
080822:18 Padd Ulvev-Mattholmen-Havsten 53 min 7.6 km 3m/s sv  94
080823    Orie Tidaholm Hökensås sem-byH55 28.09 3.4 km 141 (Roland Svensson 25.05)
080824    Orie Falköping Ullene H55 45.29 5km 138 (Göran Olsson 41.49)
080825:6  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.52+14.35+6.35 = 30.51 min +12 1m/s so 95 B 
080825:17 Orie VAC Slätthult Söderlund/Knuts  4 km 38 min 1?? (Patrik Svantesson 34.)
080825:18 Orie SAKO Halleberg 4.8 km 34. (Tvåa Jenny N 35.)
080829:18 Padd Ulvev-Havsten-Mattholmen 53 min 7.6 km 3m/s v  97
080830    Orie UIS Rimnersvallen H50-59 45. 3.4 km 130 (TOmas Lundgren 35.)
080831    Orie Mark Örby        H55 5 km 46.01 Tvåa 142 (Björn Petterss 45.26)
080901:6  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.05+    ?+6.55 = 31+   min +12 1m/s so 98 
080901:17 Orie VAC Vesten Sundberg/Hedberg  3.5 km 34.45 min 137 (Jenny N 31.47)
080902:18 Orie SAKO Skogsbo Velanda 3.5 km 30 min Sulsläpp sko Jalas Olway Tiger köpta 080413
080903:9  Orie Kollade veteranbana vid GamleDal 7km 60 min
080905:18 Padd Ulvev-Mattholmen-Havsten 54 min 7.6 km 3m/s sv 100
080906    Orie Tranemo Medel-DM H55 3.2 km 26.56 145 glömde-stämpla (Björn Petterss 26.35)
080907    Orie Tranemo BudkavleDM H55-3 4.2 km 35.03 146 (Tvåan 1.30 efter) HansE 2-73, LarsE 2-19, PI 1+169)
080908:6  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.02+14.47+6.26 = 31.15 min +15 3m/s so 99 
080908:17 Orie VAC Bjröndalen (BörjeG/Annika 4 km 39. min 126 (Patrik 31.)
080909:18 Orie SAKO Starkebo gem start 5 km 54 min (Jan-Åke Sörliklev 46.)
080912:18 Padd Ulvev-Havsten-Mattholmen 58 min 7.6 km 6m/s no  93
080913:10 Padd Ulvev-Orrevik-Furuholmen 58 min 8   km 4m/s no  91
080914    Orie Karlsborg lång-DM  H55 4.9 km 45.46 139
080915:6  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.44+14.53+6.54 = 31.31 min +8 2m/s no 97 
080915:17 Orie VAC Slätterna (Göran N/Anders K)  37. min (Jenny 31.)
080916:18 Orie SAKO Skidstug gem start m medaljkastn+straffrundor 7 km 50 min 144 (Jonas W ? )
080919:18 Padd Ulvev-Mattholmen-Havsten 55 min 7.6 km 3m/s sv  98
080920    Orie RM-medel Svanesund Orust H55 3.1 km 29. 145 (Göram Olsson 22.)
080921    Orie RM-lång Svanesund Orust H55 5.6 km 52. 140 (Göram Olsson 45.)
080922:6  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.50+14.31+6.56 = 31.18 min +6 1m/s no 97 
080922:17 Orie VAC Åkerström (Mats o Björn K) 34.08 min (Jörgén H 30.48)
080923:18 Orie SAKO Starkebo gem start  4.2 km (5.25km) 35.50 149 (Jenny 35.21)
080926:18 Padd Ulvev-Mattholmen-Havsten 55 min 7.6 km 3m/s sv  97
080927    Orie Kullingshof Magra       H55 3.2 km 50.18 137 (Hans Ekberg 30.49)
080928    Orie Hjortsöndagen Hol       H55 4.95 km 42.44 144 (Yngve Norell 41.34)
080929:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.01+13.58+6.35 = 30.35 min +6 1m/s no 104 B
080929:17 Orie VAC Främjandet Erik Aspelin 53 min 126 (Per Erikson 47)
081003:18 Padd Ulvev-Havsten-Mattholmen 55 min 7.6 km 2m/s sv  93
081004    Orie Varglördagen Hunneb     H50 3km 25. 147 (Tomas Lundgren 22.40)
081005    Orie Fridaluffen  Hunneb     H50 5.5 km 54. 137 (Lars Blom 47.)
081006:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.06+14.06+7.05 = 31.28 min +9 1m/s no   ? B
081006:17 Orie VAC Skidstugan Loffe  6.5 km 57 min 1?? 
081009:17 Löpn 5km Koppark +14 79kg 5.28+     6.30      13.14      = 25.12   ? 4,490
081011    Orie 25manna        Sthlm Rstr 7-D 5 km 36.45 (ca 21 min)    
081012    Orie 25manna-korten Sthlm   H55 3.1 km 34 134 (P-O Ivarsson 21.50)
081014:18 Löpn MTB-spåret+3.5 = 10 km 33(5080steg)  +x = 47 min Tomas Lundgren
081016:17 Löpn Kontoret Slätthultsspåret 9.6 km 52 min 120 +14
081017:17 Padd Ulvev-Havsten-Mattholmen 55 min 7.6 km 2m/s sv  91
081018:12 Padd Ulvev-Kalvön-runt 90 min 12 km  7m/s sv 
081019    Orie GMOK Änggårdsbergen Gbg H55 2.8km 27.37 139 (Delad seger Björn P)
081020:7  Padd Ulvev-Kavlanda 23   +17    = 40    min  +10  10m/s sv        96
081020:19 Gymp Vbg Antin+Jenny 60 min
081022:18 Löpn hemifr-skidst-sexan-div 37.39+17.06 = 54.45 min 10.5 km +10 lungt regn 135
081025:14 Orie Bornholm H45 Alminingen Öst 5.8km (6,890m) 47.51 ??? (Jerker N 41.05)
081026:9  Orie Bornholm H45 Paradisbakkerna 5.6km (6,740m) 48.29 141 (Lars Söderlund 46.51)
081028:18 Löpn Skidst sexan + skälsbo 11km med Anton 57 min
981029-1105 sjuk lätt förkyld
081106:15 Löpn Kontoret Slätthult div    8.5 km 48 min 123 +10
081107:19 Padd Ulvev-Kavlanda 18.10+19    = 37    min  +8   2m/s no        ??
081108:11 Orie Uddevalla patrull M8 Jenny N 8.3km (10.320km 152) 3(34) 76.06(Cristoffer+Anders Olsson 70.41
081109:10?? Löpn Åke:s Poängterr 7.8km 43.15 65-280 145 sol +1 fast och bra
081112:20 Löpn hemifr-skidst-sexan-div 38.31+17.29 = 56.00 min 10.4 km +10 lungt regn 126
081115:11 Orie Alehof lång-KM 10km H3 72.03 12.260m 150 (Laila Höglund 70.37)
081116:12 Padd Havesten-Mattholmen-tor 9.6 km 74 min 10m/s v 95
081116:20 Löpn Torp-Ulveviken 12.4 km 67 min 116 lungt +1 klart
081117:7  Padd Ulvev-Kavlanda 19.38+19.59 = 39.37 min -3 1m/s n 99 5.410m
081117:19 Gymp Vbg Antin+Jenny 60 min
081118:18 Löpn Skidst 3km + 8*70-20 + 4km Tångs träning 8km 50min
081120:17 Löpn Kontoret Slätthult div    9.6 km 56 min 118 +1
081121:18 Padd Ulvev-Kavlanda 18.29+19.38 = 38.07 min -3 0m/s n 101 5.370m
081122:12 Padd Havesten--tor 7.2km 27+26 = 53 min -1 3m/s n 91
081122:13 Löpn  Lejdebergen 28.51+21.12 = 50.03  8 km -1  123
081123:11 Padd Ulvev-Kavlanda++ 50 min 6.5 km +1 99
081123:12 Löpn  Bakl. Lejdebergen 24.41+26.30 = 51.11 8 km -1 122
081124:7  Padd Ulvev-Kavlanda 19.09+21.38 = 40.47 min -3 4m/s n 97 5.460m
081125:18 Löpn Skidst 15km +++slusserundan med UlfJ 79 min 140
081127:17 Löpn Kontoret Slätthult div    9.3 km 55 min 114 +8
081128:18 Padd Ulvev-Kavlanda 19.01+19.44 = 38.45 min -3 0m/s o  97 5.440m
081129:15 Padd Havsten--tor 7.0km 27+24 = 51 min -1 3m/s o 95 B
081129:16 Löpn  Lejdebergen 31.06+24.14 = 55.20  8 km +4  117
081130:11 Padd Ulvev-Kavlanda-Styggholmen 60 min 8.1 km +5 97
081130:12 Löpn  Bakl. Lejdebergen 24.59+27.45 = 52.44 8 km +3 123
081201:7  Padd Ulvev-Kavlanda 18.47+21    = 40    min +3 2m/s o 95 5.420m B
081202:18 Orie Nattcup 1 Starkebo 56.43 5.9 km 146 (Kent Skärberg 55.41)
081203 Lämnade blod blodtryck 140/70 blodvärde 143 bil
081204:17 Löpn Kontoret Slätthult div    9.6 km 59 min halt +0
081206:12 Padd Havsten--tor 7.1km 26+26 = 52 min +0 0m/s o 93
081206:13 Löpn  Lejdebergen 29.51+21.37 = 51.28  8 km +1  121
081207:11 Padd Ulvev-Kavlanda-Styggholmen 70 min 8.7 km 0m/s +5 90
081207:13 Löpn  Bakl. Lejdebergen 24.38+26.29 = 51.07 8 km +0 123
081208:7  Padd Ulvev-Kavlanda 21.47+20    = 42    min +3 6m/s sv 95 5.370m B
081209:18 Löpn Skidst 8.3km inkl 4 backar 45 min 133
081212:18 Padd Ulvev-Kavlanda 18.41+19.49 = 38.30 min -1 0m/s o 101 5.500m
081213:11 Padd Havsten--tor 7.0km 27+25 = 52 min -0 4m/s so 91
081213:12 Löpn  Lejdebergen 29.37+20.30 = 50.08  8 km +0  124
081214:11 Padd Ulvev-Kavlanda-Styggholmen 63 min 8.1 km 7m/s so +3 87 B
081215:7  Padd Ulvev-Kavlanda 19.34+21    = 41    min +3 2m/s o 148 5.420m B
081216:18 Orie Nattcup 2 skidstugan 47 min 5 km 145 (8km) (Jonas Wallin 41)
081218:17 Löpn Kontoret Slätthult div    7.6 km 45 min 114 +5 regn
081219:18 Padd Ulvev-Kavlanda 18.17+18.58 = 37.15 min +3 0m/s o 100 5.430m
081220:10 Orie Skinkloppet VSK långa 5.7km (6.3km 142) 46.41 (gissade 50.00) (Tommy A 36.)
081221:11 Orie TSK:S Jullöp kontrollplockn 39. 4.8 km (5.9km 141) (Jonas G 28)
081223:20 Löpn hemifr-skidst-sexan-div 40.  +18    = 58.   min 10.5 km -2 lungt regn 124
081224:12 Löpn 5km Koppark +1  81kg 5.48+     6.54      13.03      = 25.46 126 4,530
081225:10 Löpn SAKO långpass skidst-runt-Hultsjön 101 min 14km 122
081226:9  Padd Ulvev-Kavlanda 19.  +20.   = 39.   min -2 0m/s 
081227:12 Padd Havsten-Mattholmen-hem 9.1 km 59 min 0m/s 93
081228:11 Orie Vinterrace 1 Blåsutskolan 6.6km (8,490m 133) 43 min (Erik Holmgren 34.)
081230:19 Löpn Lejdebergen 36   +26    = 62     8 km +0  116 diodlampa för mörkt
090101:13 Löpn Bakl Lejdebergen 22.49+26.09 = 48.58 8 km -3 fruset sol 123
090103:12 Skri Holmevattnet 26 km fin is sol +0 grader
090104:13 Löpn Lejdebergen++ 27(29)+28.23+21.26 = 77 min fruset -5  118
090106:10 Skid Skansebakken Oslo Lövlia tor 37 km 213 min -10 - -5 114 37
090107:18 Orie Nattcup 3 Halleberg  54 min 6 km 145 (8km) (Anders C 47.)
090109:19 Löpn Kastet-Berghogen 68 min 11 km +0  mycket halt 116 diodlampa
090111:11 Orie Vinterrace 2 Uddevalla  7km (8,290m 142) 50 min (Simon Sanderi 38.)
090113:19 Löpn Skidst fem backar (1.22-2.00)  med Tångs grupp 11 km 125
090115:17 Löpn Kontoret Slätthult div    9.1 km 53 min 121 -5 torrt
090117:13 Löpn Lejdebergen++ 90 min 12 km 114 sol -2  fruset
090119:19 Gymp Vbg Jenny 60 min
090120:18 Orie Nattcup 4 TSOK-stugan 5.7km 49 min (Mats K 47.)
090122:17 Löpn Kontoret Slätthult div    9.4 km 58 min 112 -1 halt 
090124:12 Löpn Lejdebergen   53 min  8 km xxx snöglopp +1
090125:11 Orie Vinterrace 3 Ljungskile 6.6km 49.13 min (Tommy Anderss 39.)
090125:12 sjuk ont i vä hälsena. Gjorde ont när jag gick, linkade.
090126:7  Padd Ulvev-Kavlanda 19.01+20.13 = 39.14 min +1 0m/s   101 5.440m 
090131:10 Padd Havsten--tor 7.1km 27+25 = 52 min -0 2m/s so 101
090130:18 Cykl Kapellg - Ulveviken ++ 55km 141min puls109 racer -1 medvind 2m/s
090201:12 Skid Oslo Nittadalen - Midstua 34 km 150 min -5 nästan sol  70
090202:19 Gymp Vbg Anti+Jenny 60 min
090203:18 Orie Nattcup 5 VSK-stugan lampan slocknade INNAN start löpn 6 km 45 min 117
090205:17 Orie koll av vinterrace-kontroller 5.8 km 48 min 115
090206:19 löpning Lejdebergen sprang vilse 8.5 km 59 min 10cm-snö +2 128
090207:10 Cykl Lejdebergen 40 min 8km  lätt ont i vänster-hälsena
090208:14 Padd Havsten-Mattholmen-hem 8.8km 66 min 5m/s sv 112
090209:20 - 090210:20 sjuk magen kl22 spydde+diaré,  kl 11 diaré
090211:19 Skid Skidstugan 2.5+6-+6- = 14 km 75 min sistavarvet29.30 5cm 84
090212:15 Skid Skidstugan 3*6 = 18 km 26+27+27 = 120 min -5 5cm-snö      102
090213:16 Skid Munkedal 2.5+1+7+7+1.5++ = 21 km 100min -5 10cm snö 118 123
090214:16 Skid Herrestadsfj Sjöar mm 19 km 95 min -5 7cmsnö sol  112 142
090215:16 Skid Herrestadsfj Sjöar mm 26 km 120min -3 7cmsnö      118 168
090217:18 Orie Nattcup 6 Skogshöjden 5.5km (6.9km 152) 50 min (Anders C 47.)
090217:19 sjuk ont i vä hälsena. Gjorde ont när jag gick, linkade.
090220:17 Skid Skidst 6.1+6+6 = 18.2km 83 min -6 10cmsnö           124 186
090221:12 Skid Bjursjön 2+6+4+6+2++ = 22km  107min -3 10cmsnö      112 208
090222:13 Skid Munkedal 7+8.2 = 15km 70 min +3 bra ovallat bakhalt ??? 223
090223:18 Skid VSK-stugan 14 km 55 min +0 isigt  spår tape       120 237
090223:19 Gymp Vbg Anti+Jenny 60 min 102
090224:14 Skid Skidst6+6+6+2.5 = 20.6km 24.37+24.52+25.44+10.45 = 86 126 258 +4 delvis isigt tape
090226:17 Skid Skidst5+6+2 = 13.3km 25+24+10 = 59min isigt tape      129 271
090227:17 Skid Bjursjön 2.5+6+2.5 = 11km 55min  isigt tape -2 sol  116 282
090228:12 Skid Vrångevattnet skate 16 km 82 min -3 sol           110 298
090301:13 Skid Gärden Ulveviken skate 11km 53 min +2 mulet       115 309
090303:18 Orie Nattcup 7 Slätthult 5.5km (6.9km 149) 48 min (Emil T 45.)
090305:17 Skid Skidst      9 km skate 40 min isigt +2            122 318
08-09 säsongen Skid totalt ca 318 km 17 ggr
090306:18 Padd Ulvev-Kavlanda 19   +24    = 43    min +2 4m/s o  99 5.6 km
090307:11 Padd Havesten--tor 7.4km       54 min +2 3m/s o 93
090308:11 Padd Ulvev-Styggholmen 22+20+22 = 64 min 7.6 km so 7m/s +2 snöa 98
090309:7  Padd Ulvev-Kavlanda 22   +19    = 41    min +2 4m/s sv 92 5.4 km
090309:19 Gymp Vbg Anti+Jenny 60 min
090313:18 Padd Ulvev-Havssten                53 min +2 4m/s o  93 7.4km
090314:11 Padd Ulvev-Styggholmen 22+20+22 = 64 min 8.2 km so 3m/s +2 98
090315:11 Padd Havssten-runtUdden -tor 9.8km   75 min +5 5m/s so 99
090316:7  Padd Ulvev-Kavlanda 21   +19    = 40    min +4 3m/s sv 87 5.4km
090317:17 Orie Starkebo 5.1 km 42 min (Peter Cederberg 39.)
090320:17 Cykl Kontorett Ulveviken 52km 122min puls106 racer +4 motvind 5m/s
090321:10 Cykl Ulveviken-Svanesund 26km 60min puls110 racer +5 
090321:11 Orie Orustkavlen Svanesund H55 H Ekberg str2+4 13.30+25.52=39min 1.5+2.7 = 4.4 km 144-149
090322:10 Cykl Ulveviken-Backa tor 2*7 = 14km MTB 40min +5 
090322:13 Padd Havssten-runtMattholmen 10km  33.30+38.30 = 72 min +5 5m/s sv
090323:7  Padd Ulvev-Kavlanda 20   +19    = 39    min +6 0m/s sv 
090323:19 Gymp Vbg Anti+Jenny 60 min
090324:17 Orie Nyrud Hunneberg 4.5 km 38min (Janne Mattsson 36.) 138)
090226:17 Löpn Kontoret Kärlekens stig   6.7 km 36 min 127 -1 torrt
090327:18 Padd Ulvev-kavlanda 18.31+18.51 = 37.24 min +2 0m/s   98 7.4km
090328:13 Padd Havssten-Mattholmen 9.5km   71 min +4 3m/s nv 89
090329:10 Orie Tibro H55 5km (6.74 135) 50.13 1dm snö -1 (Bengt Johanss 45.41)
090330:7  Padd Ulvev-Kavlanda 21   +19    = 40    min +4 3m/s sv 90 5.4km
090331:18 Orie Häradsmossekartan 4.5km (5.6km 134) 45min (Tvåa Anders Larss 46.)  
090401:18 Orie Provlöp Vikingatr  Ö5/H21M 4.3 km 50 min
090403:19 Padd Ulvev-Havssten 25 + 26  =       51 min +5 2m/s v  93 7.1km
090404:10 Orie Tolered Tuve-vallen H55 3.1 km (3.7 138) 27.40 (Tvåan Mats Karlss 1.30 efter)
090405:10 Orie Gudhem H55 5.2 km (6.4 139) 41.56 (Tvåan Per Lindgren 1.30 efter)
090406:7  Padd Ulvev-Kavlanda 21   +19    = 40    min +6 4m/s v 93 5.4km B
090407:17 Orie Botered 5.3 km 53 min (6.0km 134) 
090407:19 - 0906 sjuk ont i hö hälsena. Gjorde ont när jag gick, linkade.
090409:18 Padd Havssten-Mattholmen 9.5km   69 min +15 3m/s sv 94
090409:8  Padd Styggholmen (Ekholm) 8.0km   58 min +15 1m/s sv 102
090409:21 Orie Skara Häxjakten H55 ejstart pga hälsenan
090411:10 Orie Öjetrampen Främmestad City H55 25mg-voltaren 1tim innan 5.2km (6.2 139) 43.47 (Göran Olsson 39.23)
090412:7  Padd Ulvev-Kavlanda 19   +20    = 39    min +15 2m/s v xx 5.4km 
090413:18 Padd Mattholmen runt 7.5 km 54 min +15 3m/s 
090414:7  Padd Ulvev-Kavlanda 19   +21    = 39    min +10 3m/s v 5.4km
090415:18 Cykl Hjärtum ++ 42 km 86 min 115 +12 2m/s o
090417:14 Cykl Kontoret Ulveviken motorvägen 50km 94min 32km/h puls134 racer +15 medvind 4m/s
090419:12 Padd Havssten-Mattholmen 9.3km 71 min +12 8m/s s 92
090420:7  Cykl Ulveviken-hem ej-motorv 51km 113min 29km/h puls116 racer +5 vind 0m/s
090421:17 Orie Slätterna 4.4 km (5.660 132) 41 min (Sofia S 40.)
090424:17 Cykl Kontoret Ulveviken motorvägen 50km 105min 28km/h  racer +20 motvind 4m/s
090425:10 Orie Jonsered H55 31.55 2.9 (3.6 xxx) (Yngve Norell 25.50)
090426:9  Padd Styggholmen (Ekholm) 8.0km   57 min +15 1m/s sv 
090427:17 Orie VAC Kabelvägen Halléns 4,4km 35 min (Per Eriksson 33)
090430:18 Padd Havssten-Mattholmen-Furuholmen 9.8km   72 min +15 3m/s sv 
090501:10 Orie Skärmen H55 2.9km 27.39 (3,560 xxx) (Tvåan 3 min efter) sjuk ont i hö-hälsena
090502:12 Padd Styggholmen (Ekholm)++ 8.5km   64 min +15 7m/s v 
090502:13 Cykl Ulveviken-alla-uppförsbackar 62 min 16 km mtb
090503:10 Orie Lidköping H55 5.3km 45.02 (6.120 xxx) (Tvåan JanÅke S 1.5 min efter) sjuk ont i hö-hälsena
090504:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.22+13   +7.02 = 30    min +10 1m/s sv 
090504:17 Cykl Hem-Stallbacka-Halleberg-Vbg 40km 89min 27km/h
090508:18 Padd Furuholmen-Mattholmen-Havssten 9.6km   74 min +15 6m/s sv 92
090509:12 Padd Styggholmen (Ekholm)++ 8.3km   70 min +15 9m/s sv 99 B
090510:10 Orie Åmål H55 3.5km 31.23 (4.020m 143) (Göran Olsson 24.56) sjuk ont i hö-hälsena
090511:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.24+14.32+6.47 = 31.44 min +14 1m/s sv 101
090515:18 Padd Havssten-Mattholmen-Furuholmen 9.6km   72 min +15 6m/s ono 99 
090515:19 Cykl Bårödsv-Orreviksv 3 st 45 min 18 km mtb 125
090516:13 Padd Ulve-Orrevik-Orust 75 min  9.5km +14 9 m/s ono 97   
090516:16 Cykl Ulve-Eriksberg+VAC-byn-skogen 68 min 20 km mtb
090517:12 Padd Väjen-Sotenkanalen-Hunnebo 100 min 14.2 km Andrejs Winner-kajak 107
090518:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 10.57+15.03+7.29 = 33.29 min +14 4m/s sv 94
090518:17 Cykl Stenshult tor 40 km  + kontrollutsättn-3-tim 240 min Svens-cykel
090520:17 Cykl Kontoret Ulveviken motorvägen Kurveröd 51km 110min 28km/h puls111 racer +15 motvind 4m/s
090521:13 Padd Furuholmen-Mattholmen 8.6km 65 min +15 4m/s sv 89 
090522:7  Cykl Ulveviken-kontoret Kurveröd-Edinsg 52km 113min 28km/h puls115 racer +5 medvind 1m/s
090523:12 Padd Väjen-Smögen-runt++ 100 min 13km Star 
090524:18 Cykl Bårödsv-Orreviksv 3 st 47 min 18 km mtb 124 
090525:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U 11.02+14.01+7.03 = 32.07 min +14 1m/s sv 97
090529:18 Padd Havsten-Mattholemn-Furuholmen 9.6km 68 min 3m/s so
090529:20 Cykl Bårödsv-Orreviksv 3 st 45 min 18 km mtb 132 
090530:17 Padd Kalvön-gångrampen tor 9.8km 78min 101 B 5m/s so
090531:18 Cykl Ulve-Eriksberg+VAC-byn-skogen 70 min 20 km mtb 107
090531:15 Padd Havsten-Mattholmen-Furuholmen 9.5km 67 min 97
090601:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.58+14.01+6.46 = 30.44 min +15 1m/s so 101
090603 Lämnade blod blodtryck 130/70 blodvärde 146 bil
090605:17 Cykl Hem Ulveviken motorvägen Kurveröd 50km 90min 32km/h puls143 racer +15 medvind 4m/s
090606:8  Padd Havsten-Mattholmen-Furuholmen 9.5km 69 min 101
090607:8  Padd Kalvön-gångrampen tor 9.7km 73min ??? S 0m/s
090612:18 Padd Furuholmen-Mattholmen-Havsten 9.4km 66 min 101 S
090613:12 Padd Kalvön-gångrampen tor 10.3km 73min 113 S 4m/s no
090613:13 Cykl Ulve-Eriksberg+VAC-byn-Rörbäck 99 min 30 km mtb 119
090613:19 Gång Kastet 5.2 km 47 min 103
090614:15 Padd Försök att gå runt Marstrandsön 5.3 km 40 min 132 B för-hög-sjö 9m/s v
090615:7  Padd Ulvev-Högholm-Furuholm-U  6.24+l3-18+9.44 = 29.26 min 4.3km +15 1m/s no 111 S
090618:18 Padd Orrevik-Kalvöspången  9.5km 72min 108 S 15m/s sv 8.0km/h
090619:6  Padd Furuholmen-Högholmen 10.05+13.44+7.05 = 30.59 4.5km  97 S
090620:8  Löpn  Vinön stigen-vägen  31 min  5.2 km +20 120
090621:7  Löpn  Vinön stigen-vägen  39 min  6.3 km +20 112
090621:20 Padd Ulvev-Högholm-Furuholm-U  6.14+l3.37+9.32 = 29.24 min 4.3km +15 2m/s sv 103 S
090623:17 Cykl Hem-Hallevi via VAC 15km 34 min 120
090623:18 Orie Hallevi 4 km (4.65km 140) 35. (Tommy Anderss 23.)
090623:20 Cykl Hallevi-hem  via Halvordstorp  17km 40 min 118
090625:18 Cykl tor Bridge Vbg 14.9+14.1 = 29 km 32+27 = 59 min 135 129 motvind-dit stilla-hem
090626:17 Padd Havsten-Mattholmen-Furuholmen 9.5km 69 min 101 7.9km/h
090627:10 Cykl Ulv-Svanesund 31 km sida-motvind 70 min 115
090627:11 Orie Svanesunds badpl 5.5km (7km 128) 72. (Jonatan Larss 42.)
090627:13 Cykl Svanesund-Ulv 32 km sida-medvind 74 min 115
090628:8  Löpn  Ulvev-Kastet 32.43 min 5.3 km +23 sol med Ann 118
090628:18 Padd Kalvön-gångrampen tor 10 km 72min 97 S 3m/s O 
090629:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.54+14.23+6.25 = 30.43 min +20 1m/s o 102 S
090630:18 Cykl Hem-Botered 16km 36 min 110
090630:19 Orie SV Botered 5 km (5.65km 128) 52. (Håkan Schmodt 41.)
090630:20 Cykl Botered-hem 11km 25 min 106
090702:18 Cykl tor Bridge Vbg 14.0+14.1 = 28 km 28.56+28.24 = 57 min 131 118  stilla
090703:17 Orie VäneRyr-kartan rekning inför trän-ol 10 km 117 min 90
090704:9  Padd Havsten-Mattholmen-Furuholmen 9.4km 66 min 99 5m/s o 8.6km/h
090705:12 Padd Henån tor ++ 16.5 km 119 min xxx 4 m/s oa 8.3km/h
090706:7  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.36+14.07+6.31 = 30.15 min +20 1m/s o 99 S 8.9km/h
090707:18 Orie Upphärad 5.1 km 43 min 128 5.9km (Tomas Lundgr 36.)
090708:18 Orie+Cykl VäneRyr-kartan 13.3+15.4+8.4 = 37 km 38+163+29 = 230 min 111 81 101
090710:19 Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.40+13.02+6.22 = 29.05 min +20 6m/s sv 116 S
090711:8  Padd Mattholmen-Furuholmen 9.2km 66 min xxx 4m/s o 8.4km/h
090712:9  Padd Halvvägs Henån 9.8 km 70 min xxx 4 m/s o S
090713:6  Padd Ulvev-Furuholm-Högholm-U  9.48+14.03+6.27 = 30.19 min +20 1m/s o 99 S
090714:18 Orie Ljungskile sommarrace Lång 5.5km 58. (6.9 138) (Ulrik Olsson 42.) sjuk ont hö hälsena
090719:13.27 Orie 5-dag-1 Eksjö H55 Norr 5.5 km 37-185 50.41min (6.5 139) (Sigurd Dahli 35.) ont hö hälsena bom2min
090720:08.47 Orie 5-dag-2 Eksjö H55 3km-Norr 5.5 km 74-185 66min (Olof Olofss 43.) ont hö hälsena ??-35min eft bom9min
090721:10.49 Orie 5-dag-3 Eksjö H55 3km-Norr 5.5 km 36-185 50min (6.6 130) (OO 35.) ont hö hälsena ??-50min eft bom4min
090723:12.12 Orie 5-dag-4 Eksjö H55 Sydv 3.6 km 32-185 33min (4.5 137) (SD 22.) ont i hö hälsena 37-60min eft bom5min
090724:10.39 Orie 5-dag-5 Eksjö H55 Väst 5.0 km 74-135 48min (6.7 127) (OO 33.) ont i hö hälsena bom7min total 44-130 72min eft bom28min
090725:10 Padd Ulvev-StDynan-Högholm-Furuholm-StDyn  9.48+14.03+6.27 = 35.22 4.8 km +20 4m/s v 99 S
090726:10 Padd Ulvev-StDynan-LilDyn-Högholm-Furuholm 9.48+14.03+6.27 = 35.05 5.2 km +20 1m/s v 99 S
090730:18 Cykl tor Bridge Vbg 14.4+14.1 = 28km 27.19+31.53 = 59 min 112 124 32km/h 27km/h  12m/s V
090731:20 Padd Högholmen-Furuholm  9.57+13.33+8.11 = 31.42 min 5km +20 12m/s sv 107 S
090801:18 Padd Högholmen-Bron-Furuholm 6.22+20+11.18 = 38min 5.3km +20 3m/s sv 
090802:11 Padd Furuholm++ 45min ca 6km +20 3m/s sv 
090803:7  Padd Ulvev-Furuholm-++-Högholm-U  9.25+19.25+6.12 = 35.02min 5.4km +15 1m/s o 
090804:18 Cykl+orientering tor tränings-ol Vbg 17+16 = 33km 40+39 = 79min ol 3km 30min
090806:18 Cykl tor Bridge Vbg 14.3+14.1 = 28km 28.54+29.07 = 58 min 128 129 29km/h 30km/h 0m/s 
090807:18 Padd Metholmen-Furuholmen+StDyn 67min 9.97km *** S +25 3m/s sv 8.7km/h
090808:16 Orie Hjo H55 3km 28.03 (146 3.59km) (Stig Gustafss 22.)
090809:9  Padd Furuholm-LillaÖn+LillaDyn 9.57+17.37+6.57 = 34.29 4.98km 100 S +20 1m/s s 
090810:7  Padd Furuholm-grönaPollaren-StDyn 10.03+15.25+8.52 = 34.23 4.97km 103 S +18 3m/s so 
090810:18 Cykl tor Bridge Vbg 14.1+14.1 = 28km 28.30+30    = 58 min 0m/s 
090811:19 Orie Skogsbo träning 5km 50min (135 5.7km) (Jonas Wallin 36.58)
090814:17 Cykl Hem Ulveviken Odinsg-Kurveröd 49km 113min 29km/h puls137 racer +23 motvind 5m/s
090815:14 Orie Töreboda H55 3.3km 26.08 (148 3,760m) (Tvåan R Olsson 1.51 efter 15 delt)
090816:13 Padd Orrevik-Kalvöspången+  9.9km 74min 107 S 17m/s sv 7.9km/h
090817:18 Padd Högholmen-Gröna-Furuholm 6.22+21.22+10.04 = 38min 5.2km +15 93m/s sv 101 
090817:17 Orie VAC Hunneberg Grågåsen Jenhall 4km 38. (4.5km 131) (Per Eriksson 37.)
090818:17 Orie Enered cykling-tor-20 km 3.3km 30min
090820:18 Cykl tor Bridge Vbg 14.4+14.1 = 28km 26.30+29 = 55min (119-32km/h-6m/s v 125-29km/h-1m/s v)
090822:8  Padd Ljungskile-Vallerö 619min 49km (52km 97) motvind 7m/s vsv (Mikael Forsberg 340min)
090823:8  Padd Vallerö-Ulveviken  319min 32km med skadad handled medvind 6m/s kapsejsade Malö strömmar
090824:17 Orie Lindveden VAC Knuts-Söderlund 4.4km 39min (Hanry Gross 34.40)
090825:18 Orie Prästeklev Hunneberg 5km 53min (? 132) (Niklas Sahlin 46.)
090827:18 Cykl tor Bridge Vbg 14.4+14.1 = 28km 26.22+29.15 = 55min (123-32.5km/h-1m/s v 118-29km/h-1m/s v)
090828:19 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 9.51+16.52+7.00 = 33.44 5km +15 2m/s v 103
090829:11 Orie Skara medel-DM H55 3.5km 29.43 (4.2 142) (Bo Hederss 26.12)
090830:11 Orie Skara BudkavleDM H55-3 4.3km 34. (4.8 144) (Bo Hederss 31.)
090831:7  Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuholm 6.49+18.36+10.14 = 35.44 5km +15 4m/s v 94 
090904:18 Padd Mattholmen-Katten-Furuholmen 9.2km 65min +15 8m/s v 99 
090906:10 Orie Mark lång-DM H55 5.3km 55.33 (6.4km 140) (Lennart Hålsjö 52.13)
090907:7  Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 10.30+17.12+7.39 = 35.22 5km +15 5m/s v 98 
090908:18 Cykl tor Vbg 10+10 = 20km 25+25 = 50min (120-28km/h-4m/s v 111-23km/h-4m/s v)
090908:18 Orie Onsjökartan Mellan 5.3km 47.01 (6.4 144) (David Bejbom 33.)
090912:10 Orie Rydboholm     H55 3km 30.32 (3.480 144) (Sören Kasperss 29.40)
090912:7  Cykl Hem-Ulveviken lagligt 49km 109min 27km/h puls118 racer +18 motvind 5m/s
090913:13 Padd Metholmen-Furuholmen 66min 8.6km 102 +20 10m/s no 7.9km/h B
090914:7  Cykl Ulveviken-Hem lagligt 49km 106min 28km/h puls115 racer +12 motvind 4m/s
090914:17 Orie VAC Slätterna G Nord 4km 41.04 (4.9km 188?) (Per Eriksson 34.)
090915:18 Orie GÄM-dag Gipen H55 4.2km 35.13 (4.9km  ) (Tvåan xxx)
090917:18 Orie FCS1 City Sprint Restad 3.2km 18.00 (3.5km 146) (Tommy A 13.56)
090917:17 Cykl tor bridge via Onsjö 9.5+5.6+14.1 = 30km 28-21-27km/t 20+15+30 = 65min 
090918:19 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn  9.45+16.48+6.56 = 33.30 5km +15 2m/s v 100
090919:13 Padd nästanBrattön-Högholmen 10 km 71min +18 5m/s v 92 
090920:10 Orie Lerum         H55 48.50 4.9km (6km 141) (Yngve Norell 42.59)
090921:7  Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuholm 6.55+18.18+10.08 = 35.22 5km +15 2m/s v 92 
090921:17 Orie VAC Reningsverket 4km 39.30 (4.4km 122) (Henry Gross 28.) 
090922:18 Orie SAKO N Starkebo 5.9km 56 min (7.7 139) (Anders Carls 49.) 
090924:18 Orie FCS2 City Sprint Onsjö 3.5km 23.51 (4.1km 143) (David Bejbom 16.46)
090924:17 Cykl tor bridge via Onsjö 11+4+14.2 = 29km 23+13+40 = 76min 28+21+21 km/t 115-107-106
090925:18 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 10.11+16.35+7.28 = 34.16 5km +15 7m/s v 101
090926:13 Padd Havsten-Metholmen-Furuholmen 74min 10km ?89? +14 9m/s v 8.0km/h 
090927:10 Orie Hjortsöndagen H55 43.50 5.1km (5.87 ?175?) (Toivi Pentonen 39.53)
090929:18 Orie SAKO Skidst 5.2 km  53min (6.8km ca 125) (David Bejbom 36.)
091001:18 Cykl tor Bridge Vbg 14.4+14.1 = 28km 29.17+31.11 = 60min (116-29.3km/h-3m/s v 122-27.1km/h-2m/s v)
091002:19 Orie Nattsprint Restad H45 28. 4.2km (5.1 ca 145) (Mats Kristianss 24.)
091003:18 Padd Kavlanda tor efter stranden 18.47+16.20 = 35.07 5km +10 15m/s v100
091004:10 Orie Fridaluffen Ursand H50  47.03 5.4km (6.23km 139) (Arne Nåbo 42.56)
091005:7  Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn  9.55+17.15+6.47 = 33.58 5km +5 0m/s 105
091005:17 Orie VAC Skidst 3.9km 36. (4.9 ca135) Henry Gross 29.)
091007:18 Löpn 5km Koppark +12 81kg 5.31-148-6.32-135-12.53-143 = 24.57 142 4,520
091010:10 Orie 25manna V Haninge str 5-2 6.5km 54. in som trea (148 8.3km) (? 36.)
091011:10 Orie 25mannakorten V Haninge H55 3.1km 33. (125 4.0 km) (Huseby 23.)
091012:19 Gymp Vbg Anti+Jenny 60 min 
091014:18 MilenLöp Skidstugan 10 km 54.44 128
091016:15 Padd Orrevik tor efter stranden 9km 7.8km/h 69.02 101 +5 8m/s NO
091017:10 Orie IFK-kavlen HasseE, PI, LarsL H180 str 2 24.50 (3.550 km 149) (Njudung-löpare H40 18.)
091018:11 Orie Ljungskile Fräknefejden H55 3.1km 33.24 (3.710km ?170?) (JanÅke S 32.10)
091019:7  Padd Bron efter stranden 5km 36.35 8.3km/h ?117? +9 4m/s SV
091020:19 Orie Natt-GÄM Bergagården OKS H55 5km 65. Dimmigt (7.0km 120) (Yngve Nilsson 60.)
091022:10 Löpn 5km Koppark +8  81kg 5.52-147-6.34-129-12.53-138 = 25.21 138 4,470
091023:18 Padd Kavlanda tor efter stranden 17.47+18.43 = 36.31 5km +6 8m/s o ?146?
091024:7  Padd Bron efter stranden 5km 18.48+17.29 = 36.18 8.3km/h 95 +9 6m/s Ö 
091025:10 Orie Smålandskavlen Tenhult Hasse E, PI, Tomas L Str2 3km 24.20 (3.9km 138) (Tvåan 24.50)
091026:7  Padd Kavlanda tor efter stranden 17.30+17.22 = 34.52 5km +10 0m/s 99 8.6km/h
091026:19 Gymp Vbg Anti+Jenny 60 min 
091028:18 Löpn hemifr-skidst-sexan-div 37.39+17.39 = 55.18 min 10.2 km +2 lungt 134
091030:18 Padd Kavlanda tor efter stranden 17.38+17.24 = 35.02 5km +5 0m/s 93 8.7km/h
091031:11 Padd Mattholmen efter stranden 33.15+36.09 = 69. 10km +5 0m/s 91 8.1km/h
091031:12 Löpn Lejdebergen 30.34+22.18 = 52.53 8 km +5 sol 122
091101:13 Löpn Lejdebergen 29.19+21.01 = 50.20 8 km +5 sol 124
091102:7  Padd Kavlanda tor efter stranden 19.29+17.55 = 37.25 5km +5 4m/s s 94 8.1km/h
091103:18 Löpn Skidst 6+3.5 = 9.5 km 51 min 
091105:17 Löpn Kontoret Slätthult div    9.2 km 52 min 122 +3
091106:18 Padd Bron efter stranden 5km 17.54+18.21 = 36.15 8.3km/h 100 +5 0m/s 
091107:13 Padd Styggholmen 9.1km 18.38+16+15+17.32 = 66 8.2km/h 94 +7 4m/s so 
091108:10?? Löpn Åke:s Poängterr 7.6km 43.43 35-267 146 +9 lerigt
091109:19 Gymp Vbg Anti+Jenny 60 min 
091110:18 Löpn Skidst 6+gator = 9.8 km 51 min 129
091112:17 Löpn Kontoret Slätthult div    7.6 km 43 min 121 +3
091113:17 Padd Kavlanda tor efter stranden 18.31+18.17 = 36.48 5km +3 7m/s so 104 8.3km/h
091114:11 Orie Uddevalla patrull M7 Hornebr 7.3km (9.320km 146) 4(47) (Jenny Bagge + Täbylöpare 56.)
091115:14 Padd Mattholmen efter stranden 17.33+31+21.04 = 69 9.6km +8 4m/s sv 94 8.1km/h
091116:7  Padd Kavlanda tor efter stranden 17.25+18.39 = 36.05 5km +5 1m/s s 95 8.4km/h
091117:18 Löpn Skidst 6+Överby 11.2km 62 min 116
091119:12 Löpn 5km Koppark +5  81kg 5.52-958-7.05-1018-13.00-2060 = 25.56 4036steg
091120:18 Padd Kavlanda tor efter stranden 17.27+19.45 = 37.12 5.2km +8 4m/s v 108 8.3km/h
091121:11 Orie Alehof lång-KM 11.8km H3 125.53 15.2km 136 (Oskar L SAIK 110.)
091122:13 Padd Styggholmen 9.1km 21.02+19+13+17.37 = 70 7.7km/h 90 +7 8m/s v 
091123:7  Padd Fram-o-tillbaka Ulveviken pga blåst 5.1km 38min +8 9m/s v 97 8.0km/h
091123:19 Gymp Vbg Anti+Jenny 60 min 
091124:19 Löpn hemifr-skidst-sexan-div 39.13+18.00 = 57.13 min 10.2 km +2 lungt 123
091126:17 Löpn Kontoret Slätthult div    9 km 51 min 117 +6
091127:18 Padd Bron efter stranden 16.41+18.19 = 35.00 5.1km +5 1m/s s 103 8.8km/h
091128:12 Padd Styggholmen Kalvöspången 10km 28.16+20+17+17.22 = 73 8.2km/h 97 +7 5m/s sv 
091129:13 Löpn Lejdebergen 28.28+21.22 = 49.51 8 km +5 127
091130:7  Padd Bron efter stranden 5km 17.10+18.21 = 36.11 8.5km/h 101 +5 2m/s sv 
091201:18 Orie Nattcup Ursand 5.7km 68min (8.4km 142) (Jan Hansson 62.)
091201 Lämnade blod blodtryck 140/75 blodvärde 145 cyklade
091203:14 Löpn fr kontoret-knorren-kapellg-slussarna 13km 73min 130
091204:17 Padd Kavlanda tor efter stranden 16.36+17.39 = 34.16 5km +5 1m/s s 113 8.8km/h
091205:14 Padd Mattholmen efter stranden 18.27+32+17.42 = 68 9.5km +4 4m/s so 99 8.4km/h
091206:13 Löpn Lejdebergen 28.40+21.13 = 49.54 8 km +5 133
091207:7  Padd Kavlanda tor efter stranden 18.36+17.57 = 36.33 5km +5 3m/s v 100 8.3km/h
091208:19 Löpn hemifr-skidst-sexan-div 41   +17    = 58    min 10.6 km +2 lungt 130
091211:19 Padd Bron efter stranden 17.32+17.41 = 35.13 5.1km +5 0m/s s ?136? 8.6km/h
091212:11 Padd Styggholmen Kalvöspången 9km 17.20+30+19.08 = 66 8.2km/h 95 +3 0m/s
091210:17 Löpn Kontoret Slätthult div 9.7 km 55 min 129 +4
091213:11 Orie TSK:S Jullöp kontrollplockn 41. 5 km (6.7km 149) (David B 33.)
091214:19 Gymp Vbg Anti+Jenny 60 min 
091215:18 Orie Nattcup TSOK-stugan 4.9km 57min (6.7km 135) (Janne Mattss 43.)
091217:17 Löpn Kontoret Slätthult div 9 km ca 55 min -7 blåst halt
091219:11 Orie Skinkloppet VSK långa 5.8km (6.9km 141) 51.41 (gissade 47.00) (Emil T 40.)
091220:12 Skid Bjursjön 2.5+4.5+9+1 = 17km 97min -10 sol 110                              17
091221:8  Skid Landbobadet 3*1.4 = 4 km 20min -14 sol 115                                 21
091223:18 Skid Skidstugan 6.2+6+5 = 17.2km 31+32+30 = 93min 116-122-120 119       -0 snöade 38
091224:10 Skid Skidstugan 6+6+6 = 18.2km 28.04+29.47+30.23 = 78min 128-128-121 126 -1 nysnö 56
091225:10 Skid Bjursjön 2.2+6+2.5+2.2 = 13km 79min -1 nysnö spårade-delvis  112           69
091226:11 Löpn snöpulsning Lejdebergen-special 6.5km 53min mycket tungt 118
091228:19 Skid Skidstugan 6+6+6 = 18.5km 24.30+24.27+25.20 = 74min 116-128-123 122 -8 bra   87
091229:14 Skid Skidstugan 6+6+6 = 18  km 24.56+?  +  ?     = 75min                 -8 bra  105
091230:13 Skid Slätthult 7.6+7.6 = 15 km 33.31+33.40       = 67min                 -8 bra  120
091231:13 Skid Klämman 5+5*2.5 = 17 km 36+10+11+10+10+10 = 77min 115              -13 bra  137
100101:11 Skid Bjursjön 3*6 = 18km 30.50+30.40+30.10 = 92min 110-118-118 = 115       -8 bra  155
100102:13 Skid Klämman 5+13.5  = 18.5 km 110 min 112              -10 nysnö 10 cm        174
100103:13 Skid Vrångev Herstadfjället 20km 107min 118           -12 mycket bra         194
100104:18 Skid Skidstugan 6.2+6.2+6.2 = 18.5km 27.49+27.19+29.07 = 84min 120 -12   bra     212
100105:13 Skid Slätthult 7.5+7.8 = 15 km 32   +34          = 66min 120            -12 bra  227
100106:12 Skid Bjursjön 6+6+2.5+2.5 = 17km 28.43+28.13+11.28+12.04 = 80min 125    -11 bra  244
100107:17 Skid VSK-stugan 10km 45min 130                                      -11 bra  254
100108:12 Skid Slätthult 7.5+7.5 = 15 km 38   +37          = 76min 120            -14 bra  271
100109:13 Skid Klämman Pellerundan! 9+7+9 = 25km 115min 120 dåligt spår men.... -14 bra  296
100110:11 Orie Vinterrace-1 VSK Blåsut långa 7.1km 57.10 (9.8 149) (David B 46.)
100111:17 Skid Alingsås Hjortg 6+4+2 = 12 km 60min 120                          -8  bra  308
100112:18 Orie Nattcup 3 Vargön mellan lampan slocka 9km  130
100113:17 Skid Skidstuga spårn milban 17 km 90min 114                         -8  bra  325
100114:17 Skid Hunneberg 7+5 = 12 km 53min 121                                  -6  bra  337
100115:11 Skid Slätthult 7.5+7.5 = 15 km 31   +30          = 61min 125            -10 bra  352
100116:13 Skid Klämman Pellerundan  9+9+9 = 26km 39.39+40.31+40.30 = 121min 118    -2 bra  378
100117:11 Orie Vinterrace-2 HAIF Unda långa 6.7km 49.02 (9.2 139) (David B 38.)
100118:7  Känningar vä hälsena
100118:18 Skid VSK-stugan 3*2.8 = 8.5km 12+11.30+11.30 = 35min 128                 -2 bra  387
101018:19 Gymp Vbg Anti+Jenny 60 min 
100119:18 Skid Skidstugan 6.2+6.1+6.2 = 18.5km 25.31+24.19+25.59 = 76min 119-136-129 = 127   405
100120:15 Skid Skidstugan 6+6+6 = 18km 26.30+71+26.30 = 124min 107 SpårnJonstorpsGärden -2 423
100121:17 Skid Hunneberg 5+5+2.5+2.5 = 15 km 21+21.08+10.29+10.13 = 63min 121     -6  bra  438
100122:11 Skid Slätthult 7.5+7.5 = 15 km 28.57+29.25 = 58min 124 130 127           -2 bra  453
100123:14 Skid Munkedal 10.2+9.4+9.4+2 = 31km 45+40.24+39.12+8 = 133min 114   -5 kanon     484
100124:13 Skid Klämman Pellerundan  9+9 = 18km 42 +36.50 = 79min med Ann fyra km -6 bra    502
100125:18 Skid VSK-stugan 6+2*2.8 = 11.5 km 22+11+11 = 44min                     -13 bra   514
100126:16 Skid Skidstugan 6+6   = 12km 25+25 = 50min 115-122 = 113                  -6 bra   526
100128:16 Skid Skidstugan 12.3+6 = 18km 61+25 = 86min 107 123 = 113 Jonstorp        -4 bra   544
100129:16 Skid Stenshult 5.2+4+4+4+2.6 = 20km 23+16.19+16.26+16.17+11.10 114 -10 is      564
100130:13 Skid Kurveröd-KlämmanPelle-Metsjön-Hälle-kurv 33km 195min 116 lite isigt -13 597
100131:10 Skid Magra 28 km 148min 107 på gärdena ETT spår !               kallföre -15 625
100202:17 Skid Skidstugan 19+6 = 25km 111+28 = 139min 118 138 = 125 2*Jonstorp -2 nysnö spår 650
100203:17 Skid Skidstugan 9+6 = 15km 100min 110                         -1 nysnö spårn   665
100204:17 Skid Hunneberg 5+5+2.5 = 12.5 km 23+23+11 = 57min                 nysnö -3  bra  678
100205:11 Skid Slätthult 7.3+1.3+3.4+3.4+1.3 = 17km 76 min 120            nysnö -6  bra  695
100206:13 Skid Klämman Pelle mm 9.6+4+8.8 = 22km 111 min 115              nysnö -5  bra  717
100207:12 Skid Metsjön-Näset-Hälle-Näset-Metsjön 24 km 125 min 110      nysnö -5  bra  741
100208:16 Skid Idåsen eljjusspår 12 km 59 min 117                       nysnö -3  bra  753
100210:17 Skid Skidstugan 21+6 = 27km 95+26 = 121 min 123                 -4 nysnö    bra  780
100211:14 Skid Skidstugan 8.5+6.1+3.7 = 18.3 km 85 min 123              -5 idealföre     798
100212:18 Skid Margaretetorp 2*1.65 = 3.3km  km 20 min 123              -2 bakhalt       801
100213:12 Skid Näset-Metsjön-vägar-Hälle+-Näset 20 km 110 min ysnö -5  kanonbra        821
100214:17 Skid Skidstugan 2.5+6.1+6.1+3.5+6.1 = 25km 110 min            -5 idealföre     846
100215:18 Orie Nattcup 3 Skogshöjden 5.2km 47 min (Tobias M 2 sek efter)
100217:15 Skid Slätthult 7.5+7.5+7.5 = 23 km 34.40+34.30+34.29 = 103min 116 120 119 = 118nys 869
100219:17 Skid Skidstugan 6.3+6.1 = 12km 28+28 = 56 min            -8 nysnö blåsigt        881
100221:12 Skid Näset spårpatrull ca 20 km 180 min             -13 35cm nysnö           901
100222:17 Skid Alingsås Hjortg 6+6 = 12 km 27.38+27.05 = 55min 126+132 = 128        -8  bra  913
100223:14 Skid Slätthult 7+3.4+3.4 = 14km 76 min 110                      nysnö -6 sol   927
100224:18 Skid Skidstugan 1+6.1+6.1+6.1 = 19km 84min 126+131+132 = 128      nysnö -6       946
100226:17 Skid Åleslån-Bulid-Hällevattnet-Näset-Å 17km 105min +2 nysnö spårn klister   964
100227:12 Skid Klämman 4km in på Pelle 9km 75 min spårning +2 nysnö klister            973
100228:12 Skid Bulid-Näset-Kroke(nästan)-tor-Mossen-Kraftl-B 22km 140min 107 +2klister 995
100302:10 Skid Skidstugan 15+6.3+3+4 = 28km 135min 116+127+130+134 = 122 hårt -5sol kanon 1023
100303:10 Skid Skidstugan 9+6.3+6.4+6.4+6.4+3 = 31 136min 112+120+121+125+131 = 120 kanon 1054
100304:12 Skid Skidstugan skate på Jonstorpsgärdena och mot Båberg 16km 95min sol +4  1070
100305:11 Skid Slätthult 7.5+7.5+12 = 27km 29.06+28.50+61 = 120min 124+132+116 = 121 gärden 1097
100306:14 Skid Lövnäsv-Smågan tor 21km 85 min 110 -3 sol kanonspår                    1118
100306:17 Skid Tandådalen 13 km 117                      kanonspår                    1131
100307:12 Skid Milbanan+ Hemus 12 km 60 min               kanonspår                   1143
100308:10 Skid Skate Ulvev - Kompassviken tor på isen 13 km 62 min                    1156
100309:11 Skid Slätthult 1+7.5+7.5+4 = 20km 12+28.50+29.26+17 = 88min 88+118+119+116 = 113  1177
100310:17 Skid Främjandet 9km 43min 122 ny-sträckn Skidst 12.3 km 55 min 120 bakhalt  1198
100311:17 Skid Skidstugan Skate 10 km 35 min 139 +5 sol                               1208
100312:17 Skid Bulid-Åleslån-Kraftl-Hällev-Kåtan-Näset-B 23 km 95 min 120 klist snabbt1231
100313:10 Skid Ulveviken  Skate 13+7 = 20 km två pass -5 o +5 sol                       1251
100314:11 Skid Ulveviken-Rotan-Ormestad-Berghogen-U 24 km 120 min 110 Skate           1275
100315:10 Skid Sandhem-Gärdhemsfälten 12 km 55 min 110 Skate sol -1                   1287
100316:10 Skid Myrgången-Gärdhemsfälten-Skogsbo 20 km 95 min 112 Skate sol -1         1307
100318:17 Skid Skidstugan Skate 9 km 55 min 139 +5                                    1316
100319:17 Skid Klämman Början-av-Pelle 9 km +5 tungt och löst 104                     1325
100320:10 Löpn Kastet 1km tung snöpulsning 6 km 50 min 120 
100323:18 Löpn Karlstorp-Sluss-Strömsl 8km 47 min 132      
100326:21.24 Orie SpringCup H60 natt 3.4 km 34.58 (xxx 4.9km) (? 30.)
100327:13.16 Orie SpringCup H60 Gribskov Mårum 5.7 km 48.05 (? 41.)
100330:18.15 Orie Grågåsskolan Vargön 5.1km 36. (134 5.9km) (Björn C 32.)
100331:19 Skid Skidstugan +5 och regn skate 2km 10 min löst                           1327
09-10 säsongen Skid totalt ca1327 km 76 ggr
100401 - 5 sjuk förkyld endast slem i halsen och snuvig varken hosta el ont-i-halsen
100401:17 Löpn Karlstorp-Sandhemsspår med Ann 55 min 7km   
100402:9  Padd Bron efter stranden 18.02+19.25 = 37.27 5km +9 2m/s s0 8.1km/h
100403:13 Padd Kavlanda tor efter stranden 20.03+18.13 = 38.16 5km +9 1m/s s 113 7.8km/h
100404:15 Padd Bron efter stranden 20.37+18.06 = 38.43 5km +9 5m/s s0 7.8km/h
100405:11 Padd Orrevik             9km 17+13+15+19 = 65 8km/h 89 +3 3m/s so
100406:7  Padd Bron efter stranden 18.  +19.   = 37.   5km +4 0m/s 8.1km/h
100406:18.15 Orie Hultsjön 5km 49. (135 5.9km) (Björn C 41.)
100407:18    Orie Hultsjön Kontrollintagning 105min 7.5km 95 
100410:11.07 Orie Tolered H60 2.4 km 24.07 (138 3.1) (Håkan Gustafsson 22.35)
100411:10.49 Orie Frölunda H60 4.4 km 46.50 (138 5.1 km) (Olle Adolfss 40.)
100412:7  Padd Bron efter stranden 18.  +19.   = 37.   5km +4 0m/s 8.1km/h
100413:18.15 Orie Ursand 4.9km 39. (138 5.9km) (Björn C 32.)
100415:17    Orie Slätthult 4.4km 42 min 
100416:17 Padd Orrevik             9km 17+13+15+19 = 63 8km/h 93 +9 4m/s v
100417:10.11 Orie Gudhem H60 2.5km 21.34 (2.9km ???) (Torgny Petterss 20.10)
100418:10.30 Orie Kvillebyn Ranebo H60 4.4km 42. (5.1km 133) (Tvåan Kent K 1.40 efter)
100420:18    Orie Slätterna 5.1km 48. (5.9km 136) (Jenny N 45.)
100423:18 Padd Kavlanda tor efter stranden 39min 5km +9 9m/s v 
100424:11.07 Orie Majorna Partillle H60 3.5km 33. (4.1km 139) (Carl-Henry A 29.56)
100425:10.42 Orie Kroppefjäll      H60 4.5km 46.30 (5.1km 134) (Tvåan L Hogedal 1.40 eft)
100426:7  Padd Bron efter stranden 18.  +19.   = 37.   5km +6 2m/s O 8.1km/h
100426:16 Orie VAC Kabelvägen Hallén 37. 4km (4.9km ca 130) (Magnus Carlstedt 23.50)
100429:18.20 Orie UOK Stadshuset   H60 2.6km 30.19 (3.7km 140) (lars Hogedal 28.10)
100430:18 Padd Orrevik             9km 18+15+13+17 = 63 8.2km/h 89 +9 5m/s v
100501:10.44 Orie Kinnaström       H60 2.9km 33.   (3.9km 140) (Torgny Petterss 31.)
100502:10.57 Orie Ymer Skidstadion H60 4.2km 41.27 (Ingvar Bergman 38.)
100503:7  Padd Bron efter stranden 18.40+17.20 = 36.08 5km +6 1m/s O 8.3km/h 90
100503:17 Orie VAC Gipenäs Sundberg 40. 4km (4.9km ca 119) (Magnus Carlstedt 24.)
100506:18 Löpn Karlstorp-Lextorps-div 10km 58 min 120      
100507:18 Padd Kavlanda tor efter stranden 40min 5km +10 15m/s o 118
100508:10.59 Orie Ulricehamn       H60 31.30 3.1 km (3.8 km 140) (Carl-Henry A 27.)
100509:10.21 Orie Lidköping        H60 28.30 2.7 km (3.8 km 142) (Torgny P 22.)
100510:6-  sjuk ont i vä knä efter snabb promenad 7km på asfalt
100510:7  Padd Bron efter stranden 17.  +20.20 = 38.   5km +6 5m/s V 
100512:18 Padd Orrevik             9km 16+13+40    = 69min +5 10m/s O
100513:12 Padd Mattholmen efter stranden 69min 9.5km +8 2m/s so 89 8.3km/h
100514:10.23 Orie Närkekvart dag2  H60 2.6km 26. (3.1km ???) (Håkan G 19.55)
100515:12 Padd-OL Grebbestad 21km 173 min 18-47 (105 23km inkl-2km-löpn) 7.8km/h Sea-Star 3m/s N (Olsson 124min) 
100516:11 Cykl Kastet 55 min 13 km 94 
100517:7  Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn  9.52+17.17+6.55 = 34.04 5km +9 0m/s 93 8.7km/h
100517:17 Orie VAC Stenshult Eriksson/Jonsson 4km 41. (5km ca 130) (Magnus Carlstedt 26.)
100517:18- sjuk ont i vä vad som oxå är svullen (känns som propp i benet) blodtryck 134/73
100519:14 Besök på NÄL pga knä-vad mm fick 10 dagar Trombyl-dos ("ifall" det var propp)
100520:8  Blodfett P-kolesterol 4.2 fP-Triglycerider 0.78 P-HDL.Kolesterol 1.2(goda)  fP-LDL-Kolesterol 2.8(onda)
100521:18 Padd LillaDyn-Mattholmen-Katten-Furuholmen-Stora-dyn 9.5km 70min +15 3m/s no 83 8.1km/h
100521:21 Cykl Ulv-PolishusetUa 45 min 21 km 118
100522:9  Cykl Kastet-mm 80 min 19 km 102
100522:13 Padd Orrevik-Kalvöspången+ 10.2km 75min ? 3m/s no 8.1km/h
100523:12 Cykl Grundsund-hitOCHdit-Ulvev 140min 42 km 90
100524:7  Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 10.14+17.  +7.   = 35.   5km +9 1m/s 93 8.4km/h
100528:18 Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 6.32-16.45-9.58 = 33.20 5km +9 3m/s sv 109 9.1km/h
100529:8  Padd Brattön-runt 104min 14km 90 4m/s sv 8.0 km/h
100529:19 Cykl Kastet Kompassviken Kavlanda-brygg mm 21km 68min 105
100530:9  Padd Kalvön-runt 85min 11.6km 90 1m/s so 8.2km/h
100531:7  Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 10.01+19.11+7.05 = 36.17 5km +9 3m/s o 92 8.3km/h
100603:18 Cykl Rekning Vänerryr 41km 140min 90
100604:16 Padd Mattholmen-Havsten-tor 10 km 74 min 9 3m/s s 96 8.3km/h
100604:20 Cykl Vindkraftverket 9km 55min 103 8km/h
100605:7  Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 10.43+17.11+7.26 = 39.19 5km +9 2m/s s 89 8.5km/h
100605:10 Cykl Almag-Myckleby  47km 101min 121 27.9km/h
100606:10 Padd Furuholm-Katten-Bron-Högh-LillaDyn 6km 48min med Ann +20 5m/s v 79 7.3km/h
100606:14 Cykl MTB Havsten mm 18km 75min 103
100607:7  Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 7.02-17.25-9.55 = 34.22 5km +13 1m/s v 89 8.8km/h
100611-21 Medecindos mot knä 10 dagar * 3 * 50mg Diklofenak (Voltaren-liknande)
100612:10 Cykl MTB Kavlanda 18 km 63min
100612:13 Padd Orrevik-Kalvöspången+ 9.8 km 77min 110 0-15m/s sv 7.6km/h Brittas
100613:11 Padd Mattholmen-Furholmen 8.3 km 58 min 1m/s s 96 8.5km/h
100613:13 Cykl racer Orrev-Rörbäck-Fossen-Hällebäck 97 min 44 km ?
100614:7  Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 10.10+18.26+6.58 = 35.33 5km +12 1m/s o ? 8.3km/h
100615:19 Cykl Rekning Vänerryr 41km 130min 
100616:19 Padd Thn-bron-Överby-Knorren-mm 7 km 55min Anita
100617:18 Cykl Velanda Jordbron mm 34 km 109 min 96 19km/h MTB
100619:9  Cykl Vinön 14 km 68 min 95 MTB
100620:9  Cykl Vinön 17 km 73 min 93 MTB
100621:18 Cykl Thn div 13 km 50 min MTB
100621:20 Padd Thn-bron-Överby-Knorren-mm 5.7+1.3 =  7 km 37+13 = 50min Anita 9.1km/h
100623:18 Cykl Thn-Slätth-Stubbered-Heden delvis skog 27 km 110 min MTB 97 14 km/h
100624:16 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn  9.31+16.29+6.35 = 32.36 5km +19 5m/s v 114 9.2km/h
100625:11 Cykl Skredsvik div 37 km 100 min MTB
100607:14 Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 6.23-18.25-10.05 = 34.22 5km +17 7-10m/s v 125 8.7km/h
100626:10 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn  9.30+17.01+6.30 = 33.20 5km +19 2m/s o 99 9.1km/h
100626:14 Cykl Lysekil tor 37 km 100 min MTB
100627:14 Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 6.40-17.02-9.53  = 33.31 5km +17 4m/s v 97 8.9km/h
100627:12 Cykl Torseröd punktering 18 km 43 min racer 110
100628:10 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn  9.56+17.13+6.40 = 33.55 5km +16 2m/s v 93 8.8km/h
100629:18 Cykl Rekning Vänerryr 33km 95min 93
100629:20 Padd Thn-bron-Överby-Knorren 5.7 km 35min röd-rank Kanuk 9.5km/h 123
100701:18 Cykl Slätth Lindveden x-sjön Sjölanda nära-Rödjan Fågelbo  34km 130 min 103
100702:17 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn  9.30+17.01+6.30 = 32.40 5km +19 2m/s o 99 9.1km/h
100703:10 Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 6.40-17.02-9.53  = 33.40 5km +17 4m/s v 118 8.9km/h Point65 XP
100703:15 Cykl Torp via Gunnebosjön 30 km 100 min MTB
100704:12 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn  9.25+16.13+6.13 = 31.51 5km +19 2m/s sv 113 9.3km/h
100705:7  Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 6.38-18.38-9.23  = 34.38 5km +17 6m/s s 97 8.7km/h
100706:18 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn  9.43+           = 33.12 5km +19 7m/s sv 113
100707:7  Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 6.45-18.  -9.    = 34.   5km +17 7m/s sv 97 8.7km/h
100707:18 Cykl Rekning Vänerryr 30km 95min 93
100707:20 Padd Thn-bron-Överby-Knorren 5.9 km 44min vit-stadig-Mari? 
100709:16 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn  9.15+16.24+6.56 = 32.35 5km +19 5m/s s 121 9.2km/h
100709:18 Cykl Ulvev backar 21 km 59min 118 MTB
100710:11 Padd Mattholmen 7.1km 50min 102 Minken 5m/s sv
100710:17 Cykl racer Orrev-Fossen-ROta 31km 64 min 121 28.8km/h
100711:11 Padd Hit-o-dit surf efter båtar 9.4km 68min 8.3km/h 198
100711:14 Cykl racer Vindön-Topr-Henån++ 35km 79min 112 27km/h
100712:7  Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 6.47-16.40-9.51  = 33.19 5km +17 2m/s sv 93 9.1km/h
100713:20 Cykl racer Karlst-skidst-Edsäter-Vbg-Vargön 4+31 = 35km 8+62 = 72min 113 
100714:18 Cykl racer Karlst-Slätterna-Upphärad-Koberg-kanotkl 48+3 = 51km 88+6 = 94min 113 
100715:20 Padd Thn-bron-Överby-Knorren-mm 5.7 km 37min Anita 9.1km/h 105
100716:19 Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 6.45-18.  -9.    = 33.   5km +17 5m/s sv 97 8.7km/h
100717:6  Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 10.20+1?.??+?.56 = 33.?? 5km +19 2m/s s ??? 9.2km/h
100719:8  Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 6.47-18.  -9.    = 34.   5km +17 5m/s sv 97 8.7km/h
100719:11 Cykl+Löpn (lufs) kontrollutsättning 14km 120min 
100721:18 Cykl+Löpn fr Karlstorp kontrollintagning  34km 154min 113
100722:20 Padd Thn-bron-Överby-Knorren-mm 6.4 km 43min Valley 8.7km/h 95 
100723:16 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn  9.21+17.20+6.07 = 32.48 5km +19 5m/s o 113 9.2km/h
100724:11 Padd Mattholmen 49min 7km +19 10m/s o 108 8.7km/h
100725:1320 Orie 5-dag-1 Örebro Mogetorp H60 4.8km 50min 32-154 5.9km-??? (Bengt Sternerman 39.)
100726:935  Orie 5-dag-2 Örebro Östansjö H60 3.1km 32.35 5-150 137-3.9km (Torgny Petterss 31.)
100727:1052 Orie 5-dag-3 Örebro Östansjö H60 4.8km 49.  4-150 147-5.7km 147 (C-H Anderss 45.)
100729:1127 Orie 5-dag-4 Örebro Fellingsbro H60 4.9km 56. 7.5km-??? 108-150 (Ingemar Gard 34.)
100730:915  Orie 5-dag-5 Universit Örebro H60 5km 42.41 18-145 (Leif Sandgren 39.04) 5.7km-133 total 19-154 37min efter bom34min
100731:9  Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh ?.47-1?.  -?.    = 3?.   5km +17 9m/s s 97 8.7km/h
100801:13 Padd Mattholmen-Havsten 55min 7.7km +19 4m/s s p5 8.7km/h
100802:7  Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 6.39-16.23-9.29  = 32.31 5km +17 0m/s s 95 9.2km/h
100803:1730 Cykl+Orie+cykl SAKO Grönvik 21+3+21 = 45km 51+23+57 = 131min 107 133 108 
100804:18 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 10.14+15.37+6.41 = 32.32 5km +19 5m/s s 113 9.2km/h
100805:8  Cykl Ulveviken-kontoret Kurveröd-Edinsg 51km 113min 28km/h puls110 racer +15 motvind 2m/s
100806:17 Cykl Kissleberg-Ulveviken 16km 31 min 31km/h puls120 racer +20 
100806:18 Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 6.11-16.10-8.52  = 31.10 5km +17 2m/s s 115 9.2km/h
100807:11 Padd Hit-o-dit surf-efter-båtar 8km 58min 92
100807:15 Cykl PininFarina-Ulveviken 21km 31 min 31km/h puls104 MTB +20 
100808:12 Padd Hit-o-dit surf-efter-båtar 9km 70min 100
100808:17 Löpn Lejdebergen-special med Ann 9km 60min 
100809:17 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn  9.47+16.25+7.25 = 33.41 5km +19 8m/s sv 108 8.9km/h
100810:7  Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 6.14-17.23-9.03  = 32.40 5km +17 7m/s s 102 9.2km/h
100810:18 Cykl Orie Cykl Enered 30+53+23 = 106min 103-125-106 10+5+10 = 25km
100810:7  Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 6.14-17.23-9.03  = 32.40 5km +17 7m/s s 102 9.2km/h
100813:15 Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 6.14-17.23-9.03  = 32.20 5km +17 3m/s s 109 9.3km/h
100814:13 Padd Mattholmen + surf 8km 53min 100
100815:1026 Orie Gandvik H60 2.8km 25.49 (??? 3.45 km) (Per Fredrikss 25.44)
100816:7  Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 7.30-17.23-10.03  = 35.10 5km +19 8m/s o 90 8.7km/h
100816:1730 Orie Hunneberg VAC 35.46 (137 5km) 4km (Henry Gross 28.49)
100817:18 Cykl Orie Cykl Skogsbo Velanda 26+54+26 = 106min 95-125-103 9+5+9 = 23km
100820:17 Padd Vängen med Winner 9.4 km 64 min 100 7 m/s sv
100821:14 Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 6.10-18.00-9.10   = 33.20 5km +19 8m/s sv 105 8.7km/h
100822:1042 Orie Falköping ostlöpet Utvängstorp H60 50 min 4.9 (? 135) (Arne Johanss 45.)
100823:7  Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn  9.40+16.25+7.25 = 33.  5km +19 3m/s sv 100 8.9km/h
100823:1730 Orie Ursand VAC 40. (137 5km) 4km (Per Eriksson 31.)
100824:1835 Orie Fagerhult Hunneberg GÄM-staf str 1 31.40 3km (? ?) (Bengt Norrman 23.)
100826:18 Cykl-Orie-cykl Sjövallan Vbg 16+4+16 32km 40+23.21+39 79min (100-143-110  ?) (Tommy A 18.)
100827:17 Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 6.24-15.24-10.0   = 31.20 5km +17 3m/s no 113 9.3km/h
100828:12 Padd Hit-o-dit surf 6.4 km 43 min
100829:1036 Orie Gipen Västerlanda H60 5km 61. min (Lasse Hogedal 50.)
100830 sjuk ont i vä knä samt staser i smalbenet
100830:7  Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn  9.05+17.25+6.25 = 33.04 5km +19 4m/s no 94 9.0 km/h
100902:16 Cykl Öresjö 36 km 120 min 20km/h puls100 MTB +20 
100903:16 Padd Mattholmen + Furuh ++ 9.4km 61min 100
100904:12 Padd Havsten-Mattholmen + surf 10.6km 80min
100904:     Orie Räven H60 EJ start
100905:     Orie Herrestad H60 EJ start
100905:13 Padd Surf 10.7 km 80 min 95
100906:7  Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 6.20-16.24-9.27  = 31.51 5km +10 1m/s no 105 9.4km/h
100907:18 Cykl Öresjö 32 km 120 min 20km/h puls100 MTB 
100909:17 Löpn test Karlstorp 3.7km 20 min 125
100909:16 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn  9.08+16.35+5.58 = 31.40 5km +19 4m/s no 106 9.5km/h
100911:959  Orie Bredared medel-DM H60 3km 43min (4.4km ?) (C-H Anderss 30.)
100911:1030 sjuk? dödstrött i slutet av banan, fick gå i alla backar. Flimrade för ögonen i mål, höll på att svimma. Dock snabb återhämtning hjärtfel?
100912:13 Padd Mattholmen + Surf 10 km 68 min 95
100913:7  Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 6.23-16.15-9.27  = 31.59 5km +11 3m/s sv 95 9.3km/h
100915:18 Löpn+paddl+löpn Karlstorp 3+5.8(Surfer 35 9.9km/h 123)+3 = 11.7km 15+35+15 = 65 min 123
100916:17 Cykl+orientering+Cykl 18+4.7+15km 45+21.45+43 = 110 min 104-146-102 FCS1 (Magnus C 16.44)
100917:17 Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 6.07-16.34-9.00  = 31.41 5km +11 5m/s sv 105 9.5km/h
100918:13 Padd Sörgraven Surf 8.8 km 59 min 95
100919:958  Orie Rydboholm lång-DM H60 4.5km 43.26 (5.35km 139) (Carl-Henry A 39.42)
100920:10 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn  9.49+15.35+6.30 = 32.06 5km +19 4m/s v 104 9.3km/h
100921:17 Cykl+orientering+Cykl 19+4.5+19km 45+56.45+46 = 147 min 106-126-110 Starkebo (Tommy A 30.)4)
100923:17 Cykl+orientering+Cykl 12+3.9+14km 27+20.16+40 = 110 min  ? - ? - ?  FCS2 (Magnus C 14.30)
100924:15 Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 6.24-16.40-8.58  = 32.02 5km +18 5m/s s 115 9.5km/h
100925:7  Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn  8.58+16.43+5.58 = 31.50 5km +19 3m/s n 100 9.5km/h
100926:1045 Orie Hjortsöndagen H60 4.7km 44.35 (5.7km ?) (C-H Anderss 41.37)
100927:10 Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 7.10-15.37-10.44 = 33.31 5km +11 8m/s no 104 9.0km/h
100928:18 Cykl Skidstugan 12km 40 min puls100 MTB 
100929:18 Cykl Skidstugan 29km 140 min puls100 MTB 
100930:14 Padd Thn-bron-Överby-Knorren-mm 5.8km 40min GBA 130
101001:17 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn       26.43+5.58 = 32.50 5km +1915m/s so 100 9.1km/h
101002:13 Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 6.41-16.02- 9.22 = 32.04 5km +11 6m/s so 106 9.3km/h
101003:1119 Orie Ruddalsloppet H60 2.7km (3.5km ?) (Carl-Henry A 21.)
101004:7  Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 6.41-16.02- 9.22 = 33.04 5km +11 6m/s so 106 9.3km/h
101005:18 Cykl Skidstugan 12km 40 min puls100 MTB 
101007:14 Padd Thn-Golfbanan-tor 9.8 km 62 min Kanuk 129 9.6km/h
101009:1206 Orie 25manna Löt tippen Vallentuna 3.7km 32.30 (4.7km ?) ( 21.).)
101012:15 Padd Thn-Golfbanan-tor 10.3 km 64 min Surfer-nr-8 124
101013:18 Löpn Skidstugan tor ++ 10km 60 min 
101014:16 Cykl Skidstugan 18km 60 min MTB 
101015:16 Padd LillaDyn-Högh-Styggholmen 6.20-xxx = 65min 9.8km +11 4m/s no 104
101015:16 Padd Bron-div-Kavlanda-+++ 68min 10.3km +11 4m/s no 103 
101017:1219 Orie Gbg Majorna Änggårdsbergen H60 2.7km 28.25 (Carl-Henry A 24.14)
101018:10 Padd Bron efter stranden 15.48+17.02 = 32.50 4.9km +9 10m/s V 9.0km/h 106
101019:19   Orie Gipen Hjärtum GÄM-natt H60 4.6 km 51. (6.4km +) (tvåan P Karlss 72.)
101022:16 Padd Ulveviken-Kavlanda 17. + 16.   = 33.30 5.1km +5 4m/s v 105 
101023:12 Padd Havsten 17+17+16+16 = 66min 10 km +5 1m/s o 100 
101024:1035 Orie Ljungskile Fräknefejden H60 4.5km 44. (5.7km 137) (Tvåa Olof K 47.)
101025:11 Padd Röda-pollare-hitom-Kavlanda 17+17 = 34min 5 km +5 1m/s o 100 
101026:14 Padd Onsjö 10.3km 63min +9 2m/s sv 120 surfer-nr-8 
101028:17 Löpn Karlstorp-elljus-lextorp 7.5 km 42min 120
101029:17 Padd Ulveviken-Kavlanda 17. + 16.   = 33.01 5.1km +5 5m/s s ??? 
101030:12 Padd Havsten-Orust 17+17+18+25 = 76min 11.1 km +5 5m/s s 99 
101031:12 Löpn Pellerundan skidspåret 8.9km 65min blött 125
101101:7  Padd Ulveviken-Kavlanda 17. + 16.   = 33.34 4.9km +5 3m/s s ??? 
101103:15 MilenLöp 55.46 10 km 
101104:14 Padd Thn Bron tor 5km 32min +5 102m/s sv 120 surfer-nr-8 
101105:15 Padd Orust-Havsten 16+16+18+18 = 68min 10 km +5 8m/s sv 99 
101106:11 Orie Uddevalla patrull M7 Sörliklev 6.6km dödstrött hjärtfel (8.4km ?161?) 28(52) (Elsa J /Petter T 56.)
101108:10 Cykl Alanya bergen 9km 50 min 700m stigning sol +25
101110:10 Löpn Alanya borgen 7km 45 min sol +25
101111:10 Löpn+Simning Alanya 3.7km+400m stranden 22min + 113 sol +25
101112:10 Löpn+Simning Alanya 3.7km+400m stranden 21min + 118 sol +25
101113:10 Löpn+Simning Alanya 3.7km+400m stranden 20min + 121 sol +25
101114:1012 Löpn Åke:s Poängterr 7.6km 49.36 49-220 152 +4 snö+blött
101116:12 Löpn Karlstorp-Strömslund 9km 50 min +3 sol halt 113
101118:12 Löpn Karlstorp-Lextorp    7km 40 min 114 
101119:16 Padd Röda-pollare-hitom-Kavlanda 16+19 = 35min 5 km 0 10m/s o 108 
101120:14 Padd Bron-efter-stranden tor 5km 18+17 = 35.30 +0 7m/s no 100
101121:13 Löpn Lejdebergen 29.30+23.00 = 52.30 8 km +1 114
101122:10 Padd Röda-pollare-hitom-Kavlanda 16+19 = 35min 5 km 0 7m/s n 91 
101124:20 Skid Skidstugan 6+6.1 = 12km 34+34 = 68 min plattat inga spår -3 blåsigt          12
101126:15 Skid Bjursjön 2+2.5+2 = 6.5 km 50 min handspårat -6 löst 15cm                   19
101127:14 Skid Klämman 4*2.5 = 10km 56 min      handspårat -6 löst 20cm                   29
101128:13 Skid Bjursjön 3.5km 50min 4dm-lössnö-spårade -7 blåst                         32
101130:18 Skid Skidstugan 6+6 = 12km 29.17+28.55 = 56 min -7                                44
101201:14 Skid Skidstugan 6+6 = 12km 27.55+28.   = 56 min -7 128                            56
101202:14 Skid Främjandet 7+9 = 16km 35.00+47.10 = 82 min -7 126                            72
101203:15 Skid Skidstugan 6+5+2.5 = 13.7km 29.06+23.20+11.51 = 67 min 121                   86
101204:14 Skid Klämman 5.7+5.5+2.5 = 13.6km 2km-Pelle-tor+backe-till-väg+eljus -8        100
101206:17 Skid Skidstugan 6.1+6.1+3.5 = 15.7km 29.  +26.  +13 = 69 min -7                  116
101207:18 Orie Nattcup 1 Blåsut-Ursand 52 min 145 (Jenny N 48.)
101208:12 Skid Skidstugan 6+6+3.5+1 = 16.5km 27.  +26.  +14 = 70 min -2                    132
101209:14 Skid Slätthult 1.5+5.3.5+5+1 = 18.6km                = 99 min -9 löst 103        151
101210:12 Skid Främjandet 9+9 = 18.3km 42.30+43.00 = 85.30 min 123 130 127                 169
101212:11 Skid Herrstadfjället Metsjön-norr-Näset-Häller-Näset 24.4km 122min 120 sol-9 193
101213:11 Skid Klämman Pellerundan  9+9 = 18km 42+42 = 84min -6 bra                        211
101214:11 Skid Slätthult 7.5+7.5 = 15km 33.40+33.    = 67min -7 bra snabbt                 226
101215:17 Skid Skidstugan 6+6+6 = 18km 26+26+26 = 77 min -8 fint                           244
101217:15 Skid Fridhem 6+6+6 = 18km 26+25+25 = 76min 123 -6 hårt                           262
101218:13 Skid Klämman Pellerundan  9+9 = 18km 49+48 = 97min -3 7cm nysnö 120 spårade      280
101219:12 Skid Fridhem 6+6+6 = 18km 29+28+30 = 87 min -8 nysnö snöade 120+130+122 = 121      298
101220:17 Skid Hjortgården 6+5 = 11km 57min nysnö men hyfsade spår -8                    309
101221:18 Orie Nattcup 1 Strömslund 57min (Nisse L 49.)
101222:15 Skid Slätthult 7.5+7.5 = 15km 39.+38.    = 77min -8 nysnö löst                   324
101223 Lämnade blod blodtryck 130/75 blodvärde 144 bil     
101223:15 Skid Främjandet 9+9 = 18.3km 52+48 = 100 min spårade 5km 5-7cm nysnö             342
101224:9  Skid Skidstugan 11.7+10 = 21.7km 59+41 = 100min -13 5ms no snöade                364
101225:13 Skid Klämman Pellerundan  9+9 = 18km 43+44 = 87min -13 sol bra                   382
101226:13 Skid Klämman Pellerundan Kåtan 19km 93 min -13 bra                           401
101227:10 Skid Stenshult 5.7+5.5+2.5 = 18km 91 min -9 bra                                419
101228:12 Skid Främjandet 9+9 = 18.3km 42+41 = 83 min -9 bra 119-122 = 120                   437
101129-30 sjuk snuvi förkyld
101231:13 Skid Klämman Pelle-Hällest-Näset-Metsjön-Pelle-Klämma 28km 145min 115 -7 bra 465
110102:11 Skid Klämman Pelle-Metsjö-Kåtan-Hälle-Näset-Kåtan mm  33km 146min 119 -5 bra 498
110103:11 Skid Skidstugan 18km 75 min 120 -5 snabbt                                    516
110105:15 Skid Skidstugan 18km 97 min 98 -1 5cm nysnö                                  534
110106:14 Skid Klämman Pelle 9+9+2 = 20km 42.20+42.04+11 = 95 min nysnö -3 115             554
110107:14 Skid Fridhem 6+6+6+6 = 24km 26+25+25+26 = 102min 123 -4 bra                      578
110108:13 Skid Fridhem 6+6+6+2.5 = 20.5km 25+25+25+10 = 85min +1 inget fäste snabbt        599
110109:11 Orie Vinterrace Vbg badhuset 5km  31min (140 6km) MYCKET isigt (Josefin K 29 sek före) 
110111:18 Orie Nattcup 3 Vargön 33min 4km  -1 MYCKET isigt  (Nisse 29)
110113:12 Skid Slätthult 7.5+1.2+7.5+7.5 = 24km 30.36+30.38+10.23+30.41 = 102min 122 -8bra 623
110114:14 Skid Främjandet 9+9+9 = 27.4km 44+43+45 = 132min -4 hårt med 4cm nysnö           650
110115:15 Skid Klämman Pellerundan  9+9+4 = 22km 40+40+15 = 95min -1 nysnö lätt regn       674
110116:11 Orie Vinterrace Herrstadskolan  4.5 km 34min (6km 140) (Mattias J 30min)
110119:12 Skid Skidstugan 6+11 = 17km 85min skate skare -4 NÄl - gärdena Edsäterv        691
110120:13 Skid Slätthult-Lindvedengärdena 16km 85min skate skare -6                    707
110121:15 Orie rekn Knorren-Karlsberg 7km 80min
110122:13 Skid Ulveviken skate på gärdena 13km 70 min -2 sol                           720
110123:11 Orie Vinterrace Sanderdalskolan 4.2 km 29min (5.4km 137) (Mattias N 27min)
110124:17 Skid VSK-stugan 11.5+2*2.8 = 17 km 41+10+10 = 61min isiga mycket bra spår -2     737
110125:16 Skid Slätthult 7.5+7.5 = 15km 74 min nysnö 4cm spårade -2                      752
110126:17 Skid Skidstugan 12+6 = 18km 77min 119 hårt med lite nysnö -10                  770
110127:14 Skid Sandhem + gärdena skate 8km 46min 91 -6                                 778
110128:15 Skid Bulid Åleslån mm 17km 82 min 119 +1 hårda spår                          795
110129:12 Skid Ulveviken skate på gärdena 17km 80 min 120 +1 sol                       812
110130:11 Skid Bulid Åleslån mossarna Metsjön sjöar mm 33km 170 min 110 -1 sol skate   845
110202:12 Skid Skidstugan 6+0.5+6+6 = 19km 24+21+22 = 67min 119 hårt fina spår grovkorn +4 864
110203:12 Skid Skidstugan 6+6+6 = 19km 23+25+26 = 74min 119 mindre hårt fina spår+3 stakn  882
110204:14 Skid VSK skidstuga 11.6km 49min +3 nysnö spårade delvis stakning+skate       894
100205:10 Löpn Lejdebergen 24+37 = 61min 8 km +4    
110206:14 Skid Skidstugan 6+6+6 = 18km 25+25+24 = 74min 119 bra spår +3 stakning+skate     912
110208:14 Skid Skidstugan 6+6+6+2.5 = 20km 23+23+24+10 = 80min bra spår +3 stakning+skate  932
110209:12 Skid Skidstugan 7+6+6+6 = 25km 24+21+22+22 = 89min 128 bra spår +3 stakning+skat 957
110212:12 Skid Åleslån Bulid mossarna Metsjön mm 24km 150min -7 sol nysnö delv ospårat 981
110213:11 Orie Vinterrace Linneaskolan Ljungskilw 28min 4.2km (5.7km 140) (Mattias J 25min)
110214:17 Skid Bergagården Hunneberg 5+5+2.5+2.5 = 15km 58 min -7 hårda spår             996
110215:16 Skid Skidstugan 2+4+4+4+4+2.5 = 21km 85 min Sexan+tillNäl +4                  1017
110216:16 Skid Främjandet 9+9 = 18.2km 44+45 = 89 -4 hårt snöade lätt 2cm                 1035
110217:15 Skid Slätthult 7.5+10+4 = 21.5km 102min -2 95% fint                           1057
110218:14 Skid Främjandet 9+9+4+2.5 = 25km 41+41+20+12 = 114 min sol -7 bra 120           1082
110219:12 Skid Åleslån Bulid mossarna 120 min 23 km -9 mycket bra                     1105
110220:13 Skid Ulvev-Kavl skate 6km 25min  Åleslån Metsj Kärrev Pelle 31km 155min -7  1142
110221:17 Skid Idåsen 7.5 km 30 min -5 hårt                                           1149
110222:15 Skid Slätthult 9+9+4 = 22km 37.30+37.30+15 = 91min hårt -7                      1171
110223:14 Skid Främjandet 9+9 = 18.2km 39+38 = 77min -6 hårt sol                          1189
110225:16 Skid Klämman Pelle-Metsjö-Kåtan-Pelle 19km 85min 118 +0.5 kall snö fint     1208
110226:13 Skid Oslo Hameren-Kikut-Midstuen 35km 175 min 117 -1 snöade-lätt tungt      1243
110227:8  Skid Oslo Fossen 14km 70min -4 nysnö kanonspår kuperat                      1257
110305:11 Skid Havet Ulveviken skate 3km 20min -1 sol för-halkigt                     1260
110306:10 Skid Bulid-Ålslån-Metsjön-Kärrev-Krokesj-Hälle-B 29km 150min 103 skate sol  1289
110227-0304 sjuk snuvi förkyld
110308:19 Orie Nattcup 5 Skogshöjden 5km 45min (6.6km 145) -1 (Cristoffer J 42.)
110310:17 Löpn Kontoret Slätthult 6.5 km 43 min 124
110312:13 Skid Fridhem 6+2.5+2.5 = 11km 33+11+11 = 55min 120 +2 blötföre nysnö            1300
110313:13 Löpn Lejdebergen 31+24 = 55min 8km +120 +6 snö     
110314:18 Skid Skidstugan 6+6+6.1 = 18km 25+24+25 = 74min 119 bra skate +3                1318
110315:19 Orie Nattcup 6 Slätthult.Västerg 72min 5.5km -2 halt (Jörgen Halén 62min) 
110316:16 Skid Skidstugan 6+6+6.1 = 18km 22+21+21 = 64min 119 bra skate +3 isigt 4kg-rygg 1336
110317:14 Skid Skidstugan 6+6 = 12km 22+24 = 46min blöt yta skate +4 fick mjölksy 4kg-ryg 1348
110318:17 Skid Lillehammer eljusspår + tor Birken-stadion 12km 80min                  1360
110319:10 Skid Brikebeiner 54km H60 Rena-Lilleh 4kg rygg 53+99+77+53 = 281.26min (x193) 1414
110322:14 Skid Skidstugan skateslingan+sexan 7km 30min skate +9 lite tungt            1421
110314:15 Löpn Kontoret Slätthult 9.5 km 60 min 119
110325:13 Skid Skidstugan skateslingan++     8km 32min skate +9 lite tungt            1429
110326:14 Löpn Ulveviken Kastet 50 min 6.5km med Ann+Martin
110327:1104 Orie Sjövalla Mölnlycke H60 52 min 4.5km (Håkan Winnberg 43.)
110329:18 Orie Hunneberg Storeklev 5.6km 56 min (123 6.5km)
110330:16 Skid Skidstugan skateslingan++ 9.6km 43min skate +9                         1439
10-11 säsongen Skid totalt ca1439 km 78 ggr
110401:14 Padd Bron efter stranden 5km 17.23+17.23 = 35min +5 2m/s sv 91 
110402:11 Padd Kavlanda efter stranden 5km 18+16 = 34min +7 5m/s sv 95 
110403:1011 Orie Lerum-Sävedalen H60 5.2km 51. (139 6.5km) (Mats Karlsson 50.)
110404:10 Padd Bron efter stranden 5km 16+20 = 36min +5 7m/s sv 
110405:18 Orie Starkebo 4.9km 43min (137 5.6km) (Magnus Karlstedt 32.)
110407:15 Cykl+Orie Velandakartan koll av kontroller 20km cykel 8 km OL
110408:16 Padd Kavlanda efter stranden 5km 17+17 = 34.30min +7 15m/s nv
110409:1048 Orie IFK Göteborg Bertilssons stuga H60 3.3km 35.51 (4.5 134) (Per F 32.)
110410:1049 Orie Tibro H60 5.2km 39.10 (135 xkm) (Torgny P 37.49)
110411:11 Padd Bron efter stranden 5km 16   +17    = 34min +15 5m/s sv 94 
110412:18 Orie Slätterna 6km 59min (125 6.6km) (Anders Carlsson 50.)
110414:14 Cykl+Orie Velandakartan koll av kontroller 19km cykel 8 km OL
110415:14 Cykl Thn-Ulveviken med el-cykel 51km 147min 6m/s sv motvind 97      
110416:16 Padd Kavlanda Styggholmen 8km 55min 7m/s sv 
110417:1044 Orie Gudhem H60 4.9km 41.55 (143 5.7km) (Torgny P 38.55, Jenny N 36.) 
110418:8  Padd Bron efter stranden 5km 16   +17    = 34min +15 1m/s sv 93 
110419:18   Orie Velanda provlöpning H60  3km 54min
110421:16 Löpn Kontoret-Slätthult 9.7km 57min 
110422:12 Padd Kavlanda Styggholmen 8km 56min 1m/s no 96
110423:1151 Orie Öjetrampen Främmestad H60 5.2km 45. (xxx 6.150km) (Svein Jacobsen 38.) Hjärtfel? mjöksyra fr början, slet  
110424:14 Padd Bron efter stranden 5km 16   +17    = 33.55min +15 1m/s sv 97 
110425:6  Padd Kavlanda efter stranden 5km 17+17 = 34.30min +7 15m/s nv
110425:10 Orie Vikingaträffen kontroll-väckande 3km 40 min 
110426:18 Orie Vikingaträffen H55 33min 3.5km ++
110428:17 Löpn Kontoret-Västergärdet 46min 9km 
110429:16 Padd Havsten-Mattholmen-Furuholmen 10km 69 min 91 7m/s no
110430:1003 Orie Gällstad H60 2.4km 21.37 (2.68 km 142) (C-H Anderss 21.10)
110501:1029 Orie Omega H60 2.8km 27.45 (3.67 km 149) (Bo Hedersson 25.10)
110502:8  Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn  9.23+18   +6    = 33.55 5km +5 6m/s no 8.9km/h
110503:18   Orie div löpning i samband med SAKO-ungdomstävling 5km 50 min
110505:17 Löpn Karlstorp Eriksro mm 8km 45 min 
110506:13 Löpn-i-skogen lufs 4.5km 50 min Öresjö rek-inför-ny-karta
110506:15 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn                  = 35 min 5km +5 5m/s sv 
110507:1243 Orie Skärmen Färgelanda H60 3.5km 37. min (145 4.2km) (Lasse Hogedal 27 sek före) 
110508:1017 Orie Orinto H60 3.2km 29.21 4(30) (137 3.8km) (Bo Herderss 26.) 
101009:8  Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 6.50-16.  -10.   = 33.   5km +11 4m/s O 9.0km/h
110509:1615 Orie VAC Kabelvägen Hallén 4.3km 36.20 (140 4.7km) (? ?)
110511:19 Padd Thn-bron-mm Trapper K2 Mimmi 8km 76min 69 +15 åska delvis regn  
110513:14 Löpn Lejdebergen 29+23 = 52min 8km +15 delvis sol
110513:15 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn                  = 34 min 5km +15 8m/s sv 
110515:1018 Orie Hagaby Filipshyttan H60 4.9km 61min 19(36) (Arne Johansson 47.45) 
110516:8  Padd Mattholmen-Katten-Furuholmen 9.1 km 59.45 94 2m/s ssv +12 9.1km/h
110519:16 Löpn Karlstorp Lextorp-eljus Sandhem-elljus 14km 78 min 119 
110520:13 Padd Styggholmen-Katten-Högh 9.2km 64. 90 6m/s ssv +15 8.7km/h
110521:12 Löpn Lejdebergen+ medsols 28+24 = 52min 9km 122 +19 delvis sol 
110521:13 Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 6.26-17.51-9.20  = 33.36 5km +19 102 6m/s SV 9.0km/h
110522:13 Padd Furuh-Katten-Mattholmen 9.1 km 61.   91 2m/s vx +15 9.0km/h
110523:8  Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 6.26-17.51-9.20  = 34.   5km +14 102 12m/s SV 8.5km/h
110524:17 Löpn Karlstorp Kronog-eljus Sandhem-elljus 10km 60 min 
110526:16 Löpn Slätthult cykel+löpn-mil-banan 9km 53 min 
110527     sjuk ont i hö knä kan spinga men det känns
110527:14 Padd Mattholmen-Katten-Furuholmen 9.2 km 62       4m/s ssv +15
110528:7  Cykl Skredvik-Granhogen-Bokenäs 35km 80min
110527:19 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn+++ surf med Martin 5km 44min 8m/s ssv   
110529:1101 Orie Stångenäs Brastad H60 29.01 3km (Per-Arne Källén 28.) tog-en-voltaren-innan
110530:8  Padd Styggholmen-Katten-Högh 9.2km 64. 7m/s ssv +15
110531:18 Orie Edsäter SAKO 5km 53min (Björn K 42 min) ont-i-hö-knä-efter
110601 Lämnade blod blodtryck 130/65 blodvärde 142 bil     
110601:14 Padd Mattholmen-Yön-Katten-Furuholmen-lillaDynan  9.84 km 66.   93 6m/s ssv +18 8.8km/h
110602:14 Padd Styggholmen-Bron-Storadynan               9.97 km 69.   97 5m/s ssv +18 8.7km/h
110603:8  Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 6.24-15.33-10.03  = 32.00 5km +14 102 2m/s NV 9.3km/h
110603:16 Cykl Lejdeberget-Skårv-Trättarekullen 12.6km 47min 120 16.2km/h
110604:12 Padd-OL Fjällbacka 21km 175.35min (107 23.5km) 8.0km/h Sea-Star 7m/s SV (Enar Andersson 156.15)
110605:11 Cykl Lejdeberget-Skårv-Trättarekullen 12.6km 48min 110 15.7km/h
110606:15 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 9.  +15.   +6.   = 32.06 110 1-2m/s vx åska regn +20
110607:11 Padd Storadynan-Bron-Styggholmen 9.87 km 67.   88 2m/s ssv +20 8.8km/h
110609:16 Cykl Olidehålan mm 55min
110610:14 Padd Yön-Mattholmen-Katten-Furuholmen-lillaDynan  9.9 km 66.   96 5m/s ssv +18 8.9km/h
110611:12 Padd Storadynan-Furuh-Katten-Yön-Mattholmen 9.9 km 67. 97 4m/s sv +15 9.0km/h
110612:1024 Orie Edetdubbeln H60  13.31 1.9km (L Hogedal 12.25) 16.37 2.5km (C Jidetoft 14.57) 
110613:8  Padd Styggholmen-Bron-Storadynan               9.98 km 70.   91 5m/s ssv +18 8.6km/h
110614:18 Cykl-Orie-Cykl Grönvik-Ursand 20.5+4.9+20.5 41km 54+45.50+54 108min 12m/s sv (145 5.55) (Jenny N 41.15)   
110616:15 Cykl VäneRyr MTB 45 km alla-grusvägar 100 128min
110617:15 Padd Lilladynan-Högholmen-Furuholmen 4.6km 35min med Tim i k2 10m/s sv
110617:15 Padd Mellan-Furuholm-Högholmen-lilladynan 4km 34min med Isak i k2 10m/s sv 
110618:8  Padd Mattholmen-Zön-grundet-Katten-Furuholm-Stroradynan 9.95 km 69. 93 6m/s sv +18 8.8km/h
110619:14 Padd Kalvön-runt 80min 11.7km 93 1m/s sv 8.8km/h
110620:8  Padd Furuh-Katten-Yön-Mattholmen-Storadynan-lilaDyn 9.9 km 67. 89 1m/s sv +15 8.8km/h
110621:18 Cykl-Orie-Cykl Vargön 13+3.7+13 26km 27+27.30+32 59min 10m/s sv (109-138-118 4.5) (Tommy A 21.)   
110623:15 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 9.  +15.   +7.   = 32.50 112 7m/s sv +18 9.2km/h 5km
110624:12 Cykl Trättarekullen-Skårv-Lejdeberget 12.6km 48min 117 15.8km/h
110624:13 Padd Mattholmen-Yön-Katten-Furuholmen-lillaDynan  9.9 km 68.   98 6m/s ssv +18 8.8km/h
110625:12 Cykl racer Orrev-Färgläget-Fossen-ROta 36km 73 min 113 29.2km/h
110625:13 Padd Mattholmen-Orust-tor 11km 78min 92 7m/s nv +18 sol
110626:10 Cykl Lejdeberget-Skårv-Trättarekullen 12.7km 45min 117 16.9km/h
110626:16 Padd Furuh-Katten-Mattholmen-Havsten 10 km 70min 98 7m/s sv +15 8.6km/h
110627:8  Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 6.10-16.18- 8.58 = 31.26 5km +15 110 2m/s SV 9.5km/h
110628:17 Cykl-Orie-Cykl Kretskavle VSK-stugan 18.5+4.7+18 37km MTB 47+34+45 92min 2m/s sv (113-147-113) (Jens W 22.)
110629:19 Padd Thn Sundsberget 10km 75min 97 2m/s sv Surfer-nr-6
110630:18 Padd Thn Sundsberget 10km 80min 93 2m/s sv Trapper K2 Inger
110701:15 Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 6.10-16.10- 9.10 = 31.30 5km +20 115 4m/s SV 9.5km/h
110702:13 Löpn Lejdebergen+ medsols 31+24 = 55min 8km 119 +20 delvis sol 
110702:14 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 9.20+17.   +6.15 = 32.50 113 5m/s O +22
110703:12 Padd Henån tor ++ 16.5 km 114 min xxx 4 m/s oa 8.6km/h
110704:8  Padd Styggholmen-Bron 9.8 km 70. 92 5m/s Ö +20 8.3km/h delvis m Britta
110705:17 Cykl-Orie-Cykl Upphärad 20+6.5+22 42km Racer 45+51+49 94min 2m/s ö (113-147-113) (Jerker N 47.)
110706:17 Padd Thn bron 6km 40min 110 2m/s 0 GBA vingligt...
110707:19 Cykl-Orie-Cykl kontrollrek 14+6+14 28km Racer 29+75+29 58min 2m/s ö (99-85-100) 
110708:15 Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 6.07-15.18- 8.58 = 30.46 5km +20 113 0m/s 9.8km/h
110709:11 Padd Styggholmen-Bron 10 km 67. 107 5m/s sv +20 9.0km/h
110710:13 Padd Havsten 10.3 km 70. 93 5m/s sv +20 8.8km/h
110711:8  Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 6.18-16.40- 9.23 = 32.31 5km +20 98 4m/s S 9.3km/h
110711:1831 Orie Strömstad H60 3.4 km 31min (138 4km) (Svein Jacobsen 30min)
110712:2001 Orie Strömstad H60 3.4 km 33min (137 4.1km) (Svein Jacobsen 31min)
110713:1633 Orie Strömstad H60 4.5 km 47 min (143 5.4km) var-uppe-S-3min-men-tappade-2min (Svein 50 sek eft)
110714:17 Cykl tor bridge via Vargön 17+19 = 36km 30km/t 108 40+37 = 87min 7m/s no 
110715:20 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 8.59+15.53+6.22 = 31.17 106 3m/s V +22
110717:11 Padd Mattholmen-Furuholmen+surf 68min 10km +15 90 4m/s so 8.7km/h
110718:11 Orie kotrollutsättn VäneRyr 120min 5gång+10cykel = 15km 
110719:20 Orie kotrollintagn  VäneRyr 90min 5gång+10cykel = 15km 
110720:18 Cykl 20km runt-i-stan 70 min
110721:10 Cykl 30km Velanda mm 80 min
110722:13 Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 6.30-15.20- 9.23 = 31.31 5km +20 103 4m/s S 9.5km/h
110724:917  Orie 5-dag-1 Mohed NV Glösbo H60 5.2km 41.04 16-138 5.7km-149 (P-O Ivarsson 35.14)
110725:947  Orie 5-dag-2 Mohed N Glösbo  H60 5.1km 47. 9-135 7.8km-139 (P-O Ivarsson 40.)
110726:1152 Orie 5-dag-3 Mohed Bergvik H60 4.7km 45.01 11-132 5.8km-139 (Ingemar Gard 40.56)
110728:1255 Orie 5-dag-4 Mohed V Bergvik H60 2.6km 24.45 16-135 3.2km 133 (Mats Carlsson 20.53)
110729:849  Orie 5-dag-5 Mohed V Mohed H60 4.8km 45.01 11-138 6.2km 139 (P-O Ivarsson 40.30) total 8-130 12min
110730:17 Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 6.30-15.20- 9.23 = 31.30 5km +20 107 4m/s O 9.5km/h
110731:11 Padd Furuholm-Katten-Högholmen  9.50-15.20- 6.50 = 34.04 K2 Laxen med Ebbe 5km +20 92 0m/s  8.7km/h
110731:17 Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 6.15-15.50- 9.46 = 31.50 5km +20 106 0m/s 9.4km/h
110801:7  Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 9.01+15.53+6.22 = 32.02 106 1m/s Ö +22
110802:11 Vandring Joutenheimen Spiterstule-Glittertind tor 20km 400min sol +22
110803:11 Vandring Joutenheimen Spiterstule-Galdöpiggen tor 13km 330min sol +22 96
110804:17 Löpn Västergärdet 6km 42min 121  mycket-seg-i-låren
110805:14 Padd Furuholm-Katten-Högholmen  9.30-15.50- 6.30 = 31.56 5km +20 96 3m/s SO 9.4km/h
110806:1551 Orie Söderköping H60-kavlen 5.1km 49.05 6.3km-151 (Finne 36.) HasseE-JanÅke-LarsL-PI-Lundgren 4 8min efter
110807:12 Padd Furuholm-Mattholmen tor 11.4km 90min 
110808:8  Padd LillaDyn-Högh-X-ön++-Furuh 6.30+25+9 = 37min 97 6km 10m/s sv 
110808:17 Cykl tor bridge via Vargön 18+18 = 36km 29.5-26.5km/t 103 38+42 = 80min 5m/s sv 
110809:17 Cykl-Orie-Cykl Skogsbo 10+4.2+9 19km Racer 22+37+20 42min 4m/s sv (103-125-103) (Lundgren 30.)
110811:17 Cykl tor bridge via Båberg 16+16 = 32km 25+28km/h 5m/s no 0m/s ?+115 39+34 = 73min 
110812:14 Padd Mattholmen-Furuholm 9.3km 64min 92 6m/s so
110813:16 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 9.17+17.15+6.18 = 32.40 98 5m/s NÖ +22
110814:1047 Orie Hjo H60 5km 40.52 3-19 6.1km 139 (Torgny p 39.39)
110815:10 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh 6.57+15.15+9.47 = 32.00min 97 5m/s no 
110818:17 Cykl tor bridge via Vargön 18+18 = 36km 28.6-29.4km/h 5m/s SV-0m/s 110-116 36+37 = 73min 
110819:14 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 9.11+16.15+6.26 = 31.55 98 3m/s NÖ +15
110820:1037 Orie Gipen Thorskog H60 3.3km 32.49 126-3.99km 3-7 (C-H Andersson 32.05)
110821:1014 Orie Falköping Utvängstorp H60 5.0km 42. 144-6km 1-17 (Tvåa T Pentonen 1.30 min efter)
110822:8  Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 9.01+16.15+6.26 = 31.40 98 3m/s NÖ +15
110823:18 Cykl-Orie-Cykl SAKO-Bergagården 16+4.0+16 32km Racer 32+31+32 64min 4m/s sv (103-140-109) (Jonas Wallin 23.)
110825:18 Cykl-Orie-Cykl FCS1 Brinkebergskulle 16+3.7+11 27km Racer 32+28+27 59min 4m/s sv (118-148-109) (Anders C 22.)
110826:14 Padd Furuholm-Katten-Högh-Mattholmen-Högholmen 65 min 9.7km 94 5m/s NÖ +20
110827:1127 Orie Lidköping Järpås medel-DM H60 3.5km 32.53 (43 4.6km) (Bo Hedersson 28.)
110828:1112 Orie Lidköping Järpås BudkavleDM H55 str 2 2.9km 22.40 (tvåan en min eft) 1-8 (JanÅke-PI-Lundgren)
110829:10 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn     +16.  +6.18 = 35.   98 10m/s SV +17
110830:18 Cykl-Orie-Cykl SAKO-Slätthult 13+4.5+3 16km SEK 32+35+11 43min (98-140-109) (Johan Sandström 28.)
110901:18 Cykl-Orie-Cykl FCS2 Hagaparken 16+3.7+16 32km 32+25+32 64min följde upp AgnesW
110902:12 Padd Mattholmen-Furuholm 9.9km 67min 95 4m/s sv 8.9km/h
110903:17 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 9.24+16.15+6.26 = 31.04 5km 113 1m/s sv +15
110904:1013 Orie Klyftamo lång-DM H60 4.9km 43.40 (5.7km 144) (Torgny P 41.30)
110906:18 Löpn MTB-spåret TSOK-stugan 34.20 5.8km 128
110908:18 Cykl-Orie-Cykl FCS3 Vattentornet 16+4.8+19 35km 31+23.41+43 84min 138-141-113 (Peter C 18.30)
110909:12 Orie Provlöpning SM-medel Brandsbo H18A kval 4km 80min 
110909:15 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh 6.57+15.15+9.47 = 32.00min 97 5m/s no 
110910:13 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 9.10+16.15+6.26 = 32.30 5km 95 3m/s sv +15
110911:932  Orie Hjortssönd SMlång-publik Brobacken 3.2km 43. (140 4.7km) (Kent Eriksson 37.)
110912:8  Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh 6.24+15.15+9.47 = 32.10min 98 3m/s sv 
110914:1840 Orie Provlöpning SM-medel Brandsbo D21D final 2.8km 70min 
110916:18 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh 6.57+15.15+9.47 = 32.00min 97 5m/s no 
110918:7  Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 9.07+17.15+6.26 = 33.30 5km 91 3m/s ö +10
110918:14 Löpn Lejdebergen+ medsols 29+23 = 52min 8km 119 +15 
110919:8  Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh 6.24+15.15+9.47 = 32.30min 98 2m/s sv 
110920:18   Orie SM-medel-banan H21 5.3km 75min plus 2km kontrollintagning
110922:18 Cykl-Orie-Cykl FCS4 Frändefors 29+3.8+31 60km 58+19.02+73 131min 113-142-115 (Erik 15.31)
110923:15 Padd Kalvön-runt 80min 11.7km 99 6m/s sv 8.8km/h
110924:14 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 9.07+17.15+6.26 = 33.30 5km 91 3m/s s +10
110925:1103 Orie Herrstad H60 3.6km 28.16 (4.1km 151) (Tvåan Torbjörn Karlderen 4 min efter)
110926:10 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh 6.24+15.15+9.47 = 32.30min 98 5m/s sv 
110927:15 Löpn Karlst-TSOK-stugan 12km 66min 122 
110929:18 Cykl-Orie-Cykl FCS5 Ursand 19+3.4+19 38km 39+22.42+44 83min 113-142-115 (Tommy A 17.)
110930:17 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh 6.24+15.15+9.47 = 33.  min 98 4m/s sv 
111001:1036 Orie Bredared H60 3.4km 32.43 (4.0km 138) (Björn Jägerström 29.55)
111002:1115 Orie Hunneberg Vargsöndagen H60 3.5km 33. (4.6km 135) (C-H Anderss 30.13)
111003:11 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 9.07+17.15+6.26 = 32.30 5km 99 4m/s sv +10
111003:16 Orie LångSM 1-10 med Jan Brobacken 8km 80min 
111005:10 Cykl-Orie-Cykl VetOL Bergagården 14+4+14 28km 32+32.47+39 71min (Tvåa P-A Johanss 34.)
111007:8  Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh 6.24+20.+9.30 = 35.  min 98 10-14m/s sv 
111008:12   Orie 25manna Nykvarn 5.4km str 7 38min (148 6km) (? ?)
111010:10 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 9.30+16.30+7.26 = 33.30 5km 100 4m/s sv +10
111012:1035 Orie VetOL TSOK-stugan 4km 46min två-kontr-fel (Jenny N 35.)
111012:19 Gymp Blåsutskolan Vbg  Anti+Jenny 60 min 
111014:16 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 9.30+16.30+7.26 = 32.30 5km 100 1m/s sv +10
111015:13 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh 6.40+27.+9.30 = 34.  min 93 5m/s sv 
111016:1137 Orie Ljungskile N Fjället H60 56.04 min 4.7km 6.2km-136 (C-H Anderss 45.55)
111017:10 Padd Bron efter stranden 5.2km 17   +17    = 34.57min +10 5m/s sv 93 
111019:18-20 Löpn+Gymp Blåsutskolan Vbg  Anti+Jenny 41+60 min 7.5km 
111021:14 Löpn Lejdebergen+ medsols 39+24 = 63min 9km 121 +10 
111022:10 Padd Styggholmen 8.5km 59min 96 +10 5m/s sv 
111023:1240 Orie Gbg-Majorna H60 3.5km Gunnilse-fotbollsplan 43.03 (4.3km 138) (C-H Anderss 38.30)
111024:10 Padd Bron efter stranden 5 km 18   +17    = 33.30min +10 4m/s O 96 
111026:18-20 Löpn+Gymp Blåsutskolan Vbg  Anti+Jenny 30+60 min 5.5km 
111028:16 Löpn Lejdebergen+ medsols 39+28 = 67min 9km 121 +10 
111028:17 Padd Bron efter stranden 5 km 16   +18    = 34.30min +10 4m/s V 107
111029:10 Padd Styggholmen 8.5km 57min 100 +10 4m/s sv 
111030:1033 Orie Ulricehamn H60 30.53 (4.2km 134) (Torgny P 30.45)
111031:10 Padd Bron efter stranden 5 km 15   +17    = 33.30min +10 4m/s V 100
111102:18-20 Löpn+Gymp Blåsutskolan Vbg löpn-med-BoH 7.3km 40min 125 Jenny 60min 
111103:16 Löpn Sexan skidstugan 34.40 6km 125
111104:14 Padd Styggholmen 8.5km 58min 100 +10 3m/s Ö
111105:1100 Orie Uddevalla patrull M7 Stefan H 59.45 5-40 (148 8km) (Elsa/Millinger 58.15)
111106:14 Padd Bron efter stranden 5 km 15   +16    = 33.30min +10 2m/s Ö 94
111107:10 Padd Kavlanda efter stranden 5km 15+17 = 32.30min +5 3m/s Ö 94
111109:18-20 Löpn+Gymp Blåsutskolan Vbg löpn-med-BoH 37 7.1km 130 Jenny-Kristin 60 min
111111:14 Löpn Lejdebergen+ medsols 64min 9km 123 +3 
111112:10 Cykl Rota tor 32min 12km 32min +3 110
111112:10 Padd Bron efter stranden 5 km 15   +16    = 33.30min +4 4m/s Ö 102
111113:1011 Löpn Åke:s Poängterr 8.2km 46.37 46-230 142 +4 hyfsat torrt
111114:10 Padd Kavlanda efter stranden 5km 16+19 = 35min +5 0m/s dimma vilse! 96
111116:18-20 Löpn+Gymp Blåsutskolan Vbg löpn-med-BoH 45 7.8km 124 Jenny-Kristin 60 min
111118:14 Löpn Lejdebergen+ metsols 74min 10km 128 +3 
111119:13 Padd Mattholmen runt längs stranden 9.8km 65min 96 2m/s V +10
111120:12 Padd runt-15milj-ön 6km 40min 92 4m/s V +10
111120:13 Löpn Kavlanda 61min 8km 122 +10
111121:10 Padd Kavlanda efter stranden 5km 16+16 = 33.19min +5 2m/s 96
111121 Lämnade blod blodtryck 110/70 blodvärde 140 bil
111122:21 Löpn Lilla-skog-kastet 39min 7km 129 +3 
111123:8  Padd Bron efter stranden 5 km 15   +5    = 36min +4 4m/s V 97
111126:6  Löpn Orchid resort Caron beach Phuket Cata beach  9km 58min 118 +28
111127:6  Löpn Orchid resort Caron beach Phuket beachen 7km 42min 112 +28
111128:6  Löpn Orchid resort Caron beach Phuket beachen 6km 44min 108 +28
111129:6  Löpn PP Villa resort PhiPhi-ön 4km 35min 91 +28
111130:6  Löpn PP Andaman beach PhiPhi-ön 7km 45min 104 +28
111201:6  Löpn PP Andaman beach PhiPhi-ön Viewpoint 8km 55min 118 +28
111202:6  Löpn Lanta New Beach 6km söderut på vägen och tillbaka på stranden 39 min 100
111203:6  Löpn Lanta New Beach 9km 56min vägar 117
111204:6  Löpn Lanta New Beach 5km 35min beach 102
111205:6  Löpn Lanta New Beach 6km 44min skogstigar+beach 106
111206:6  Löpn Dee Andaman Krabi 7km 45min söderut park+tråkplatt 122
111207:6  Löpn Dee Andaman Krabi 7km 45min strandprom tor 101
111208:6  Löpn Princess Resort Railay 7km 57min Tonsai beach mm 103
111209:6  Löpn Goodwill Hotel Aonang 6km 38min mot Krabi mm 101
111210:6  Löpn Goodwill Hotel Aonang 6km 40min beachen tor 96
111211:6  Löpn Goodwill Hotel Aonang 6km 40min Monkeytrail beachen tor 92 
111212:6  Löpn Khao Lak Golden Place Hotel 45min 7km beachen tor 93
111213:6  Löpn Khao Lak Golden Place Hotel 50min 7km vägen söderut + djungelstig 105
111214:6  Löpn Khao Lak Golden Place Hotel 40min 7km vägen norrut Tsunami Mem 103
111215:6  Löpn Khao Lak Golden Place Hotel 40min 7km vägen beachen norrut tor 101
111216:7  Löpn Khaosok nationalpark Tree House Resort 53min 6km väg+djungelstig 105
111218:7  Löpn Bangkok Conveniant Park Hotel 5km till stora templet på gator 5km 40min
111219:17 Padd Bron efter stranden 5.2 km 15   +16    = 36.30min +4 3m/s Ö 90
111220:18 Orie Nattcup 2 TSOK-stugan Shagerlind 45min 4.7km +1 (Mattias Johansson 35.)
111222:9  Löpn Kaisser Håjum 4.4km 34 min 
111223:10 Padd Kavlanda efter stranden 5km 18+16 = 34min +5 5m/s SV 96
111225:8  Löpn Lejdebergen+ medsols 70min 10km 125 +3 
111225:14 Padd Bron efter stranden 5 km 16   +18    = 34.min +4 9m/s V 97
111226:12 Löpn Berghogen IP-Ulveviken 54min 8km 124 +7 
120105:15 Löpn Lextorp 1 varv elljus 7km 15+15.+16. = 47min 110 med Ann    
120106:12 Padd Mattholmen runt 10.3km 82min 91 -1 sol
120107:11 Löpn Kastet med Ann 5.3km 33min 110
120107:12 Padd Bron efter stranden 5.0 km 18   +16    = 34.min +1 2m/s sv 108
120108:11 Löpn Bron efter stranden och tillbaka via väg 5.7km 39min 109
120108:12 Padd Styggholmen 8.1km 57min 97 nö 3m/s
120109:10 Padd Bron efter stranden 5.1 km 17+17    = 34.min -3 1m/s nv 101 is-vid-bryggan
120110:18 Orie Nattcup 3 Bergagården 64min 4.9km +3 10cm snö blött 139 (Erik Ekvall 49.) 
120111:18-20 Löpn+Gymp Blåsutskolan Vbg 38 7km 119 Jenny-Kristin 60 min
120113:14 Padd Kavlanda efter stranden 5km 16+21 = 37min +5 10m/s NV 
120114:12 Padd Mattholmen runt 9.6km 67min 91 -1 sol 3m/s nv
120115:11 Orie Vinterrace LillaEdet City långa 6.3km 44.13 (8.2km 147) (Tommy A 35.37)
120116:10 Löpn Lilla-skog+Kastet 6.7km 40min 122 dimma+is -1
120118:18-20 Löpn+Gymp Blåsutskolan Vbg 39 7km 123 Jenny-Kristin 60 min 119
120120:14 Padd Mattholmen runt 9.7km 66min 93 -1 sol
120121:11 Padd Kavlanda efter stranden 5km 19+17 = 36min +5 101 9m/s NO 
120122:11 Orie Vinterrace Uddevalla Hovhult långa 6.3km 62min (143-8.7km) (Erik Tengvall 40.)
120123:11 Padd Bron efter stranden 5.1 km 17+18    = 35.min -4 3m/s o 101 
120124:18 Orie Nattcup 4 Ekvall-TSOK 45min 4.9km -3 8cm snö torrt 142 (Mattias Johanss 38.) 
120125:18-20 Löpn+Gymp Blåsutskolan Vbg 39 3km 120 Jenny-Kristin 60 min 
120126:13 Skid Hörlycke golfb 8*1.5 = 12km 8.06+6.56+7.03+07+19+27+17+25 = 58.40min                12
120127:13 Skid Bodele Uda .8+6*2.1 = 14km 8.55+50+51+0.03+08+12 = 59.40 109                        26
120128:13 Skid Skaftö 3*7 = 21km 108min 109                                                      47
120129:11 Orie Vinterrace Herrstad långa 6.3km 45min 140 ()
120130:14 Skid Skaftö 2*7 = 14km 66min 109                                                       61
120201:18-20 Skid+Gymp Onsjö+Blåsutskolan Vbg 31 5km 100 Jenny 60 min                     66
120202:14 Löpn kontoret-hängbron-5km Kopparklinten 4.8+5 = 9.8km 33+28 = 61min 120
120203:13 Skid TSOK 5++5++ = 11km 60min 119                                                      77
120204:13 Skid Alingsås golfbana 35+35 = 70min 15km 119                                          92
120205:11 Skid TSOK 5+5++5 = 15km 73min 122                                                     107
120206:13 Löpn Lilla-skog+Lejdeb 9km 62min 122 -6
120208:18-20 Skid+Gymp VSK+Blåsuts 31 1+4*3 = 13km 23+13+13+13 = 62min 108 118 123 125 = 117   120
120209:17 Skid TSOK 5+5++6 = 16km 72min 122 slitet -7                                           135
120210:13 Skid VSK 11+11 = 22km 90min 122 fint -6 Vispedalen                                    157
120211:12 Skid Bulidvägarna 25km 125min 108 fint -3                                           182
120212:11 Orie Vinterrace Vargön långa 5.8km 39.38 (7.3 140) (Mikael Nilsson 30.)
120213:12 Skid NorraFjället Ljungskile 6*2.4 = 14.4km 10.+10.+10.+10.+10.+10. = 65min -1          196
120215:14-20 Skid+Gymp VSK+Blåsut Slätth-7km-45min-108 5+3+3 = 18km 25+12+12 = 49min 120 bra 214
120216:11 Skid TSOK 5+5+5 = 15km 23+23+23 = 70min 122 fint -1 snöade                              229
120217:13 Skid Bulidvägarna 28km 131min 108 mycket fint sol -1                                257
11-12 säsongen Skid totalt ca 257 km 16 ggr
120219:11 Orie Vinterrace Ljungskile 6.5km 54.36 (140 8.2km) (Tommy A 40.)
120221:18 Orie Nattcup 6 Martina-Slätth 62min 4km +3 isigt bröt lampan slockna
120222:18-20 Löpn+Gymp Blåsut 6km 40min 111
120224:14 Löpn Bulidsvägarna 60 min 10km 113
120226:11 Löpn Näset-Torp 110min 13km sol +2
120228:15 Löpn kontoret-hängbron-5km Kopparklinten 4.8+5 = 9.5km 33+28 = 61min
120229:18-20 Löpn+Gymp Blåsut Skidst-Dalbostigen 7km 40min
120302:14 Padd Mattholmen runt 9.7km 67min 97 +9 sol
120303:13 Löpn Lilla-skog+Lejdeb 9km 69min 122 +5 sol
120304:11 Löpn Kalvön.Ulveviken 19km 90 min 108 +1   
120305:10 Padd Bron efter stranden 5 km 17+18    = 34.min -1 3m/s no 99 
120306:18 Orie Nattcup 7 LeifO-Sjuntorp 48min 5km -1 (Bengt Norrman 41.)
120307:18-20 Löpn+Gymp Blåsut Skidst-Dalbostigen 6km 35min 118
120309:14 Padd Kavlanda efter stranden 5km 18+16 = 34min +5 8m/s SV 
120310:11 Löpn Lejdebergen-runt-i-skogen 84min 10km 115 +5
120311:11 Padd Mattholmen runt 9.7km 66min 97 +6 sol
120312:09 Padd Kavlanda efter stranden 5km 18+16 = 34min +5 3m/s NV 
120313:18 Löpn Skidst testbanan (runt Domarringarna) gemensam start 7km 33 min 
120315:18-20 Löpn+Gymp Blåsut Skidst-Dalbostigen 7km 40min 118 gy-42min 110
120316:14 Padd Mattholmen runt 9.7km 67min 98 +5 3m/s SV
120317:10 Orie Hol 5km 50min (6-2km 134) (Gustaf Ö 47.)
120318:10 Orie Tengene 5km 53.30min (6.5km) ()
120319:10 Padd Kavlanda efter stranden 5km 18+16 = 34.35min +5 8m/s NV 93 
120321:18-20 Löpn+Gymp Blåsut Skidst-Dalbostigen 8km 46min 118 gy-42min 110
120322:15 Löpn Lextorp 2 varv elljus 7km 15+15.+15.+15 = 60min 120 10km       
120323:13 Padd Mattholmen runt 9.6km 66min 95 +12 sol
120324:11 Orie Orustkavlen Svanesund med Hasse E str2 14. 2km 137-2.5km str4 25. 3km 3.7 148-3.7km hjärtfel
120325:14 Cykl Trättarekullen-Skårv-FdIvar-Lejdeberget 13.5km 52min 111 15.8km/h
120325:15 Padd Kavlanda efter stranden 5km 17+16 = 34.05min +15 3m/s SV 95 
120326:11 Padd Bron efter stranden 5 km 16+18    = 34.30min +7 3m/s SV 96 
120327:18-20 Cykl+Orie-Cykl Fagerhult Hunneberg 12+4.5+12 = 24km 28+38+26min 103-138-107 
120328:18-20 Cykl+Gymp-Cykl Blåsut 17+0.5+15 = 32km 38+50+32min 107-110-112 
120330:15 Padd Kavlanda efter stranden 5km 17+16 = 34.30min +10 6m/s NV 93 
120331:1130 Orie Tolered Hisingen-Tuve H60 3.1km 29.02 (132 3.7km) (C-H Anderss 26.50)
120401:1051 Orie Kvillebyn Ranebo H60 5.1km 52. (140 7km) (Tvåan Conny Jietoft 20 sek eft)
120402:11 Padd Bron efter stranden 5 km 17+19 = 37min +3 6m/s NV 96 vingpaddel 
120403:18 Orie Provlöp Vikingatr Ängens gård H60 5km 57min (6.5km 119)
120404:11 Orie VetOL Sjuntorp 4km 45min (4.9km 162?) hjärtfel? melan 2-3:an 
120405:16 Padd Styggholmen 8.1km 57min 93 SV 7m/s
120406:12 Padd Bron efter stranden mm 6 km 47min +3 3m/s SV 93 vingpaddel 
120407:1225 Orie Öjetrampen Magra-Lo H60 4.8km 46.58 hjärtfel? 158?
120408:18 Padd Kavlanda efter stranden 5km 17+16 = 33.58min +4 6m/s SV 94 
120409:18 Löpn Lilla-skog+Kastet 6.7km 39min +4 regn
120410:11 Padd Bron efter stranden 5 km 17+18 = 35min +3 8m/s SSO 97 
120411:11 Orie VetOL Västerlanda 35min (3.9km 138) tvåan L Hermanss 5 sek efter
120413:14 Padd Bron efter stranden mm 5 km 17+17 = 34min +5 3m/s SV 95
120414:1053 Orie Lerum mfl H60 4.9km 52.50 (6.4km 139) (Stig Gustafss 42.)
120415:1009 Orie Tibro H60 5.2km 40.00 (5.7km 141) (Tvåa Torgny Petterss 17 sek efter)
120416:11 Padd Kavlanda efter stranden 5km 17+17 = 34.min +4 5m/s SV 91 
120417:18 Orie SAKO Skogssäter 5.2km 78min (Tomas Johanss 55.)
120418:10 Orie VetOL Äskedraget 40.45 (3.9km 138) (Ingemar Wiklund 40.15)
120420:15 Padd Bron efter stranden mm 5 km 17+17 = 34min +5 6m/s NO 95
120421:1010 Orie Gudhem H60 2.9km 23.19 (xx km 140) (Torgny P 23.00)
120422:1107 Orie Alehof H60 5.2km 70min (139 5.6km) (C-H Anderss 53.)
120423:11 Padd Kavlanda efter stranden 5km 17+17 = 34.min +4 5m/s SV 91 
120424:18-20 Cykl+Orie-Cykl Slätterna 12+5.2+11 = 24km 36+45+35min 103-141-102 
120426:17 Löpn Skidst via hängbron 9km 50min 118
120427:14 Padd Kavlanda efter stranden 5km 20+16 = 36.min +9 9m/s SV 105
120429:1100 Orie Klyftamo H60 5.2km 48.07 (6.3km 140) (Stig Gustafss 43.03)
120430:17 Padd Henån-Ulveviken 8.1km 54min 96 Royal 3m/s NO
120501:1053 Orie Skärmen Färgelanda H60 4.8km (5.6km 136) (Tvåa Arvid Galborgen 4 min efter)
120501:19 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh 6.30+15.35+9.07 = 31.12 103 2m/s NO 
120502:1024 Orie Fagerhult-Hunneb VetOL 4km 42. (+ ?) (Jenny N 33.) Royal
120504:14 Padd Furuholm-Katten-Högh-Mattholmen-Högholmen 65 min 9.8km 94 3m/s SV +15
120505:1028 Orie Ymer Kransmossen H60 3.4km 32.22 (135 4.3km) (Tvåan L Hogedal 45 sek efter)
120506:1034 Orie Omega Olsfors H60 2.8km 34.38 (130 3.3km) (Tvåa K-E Nilsson 3 min efter)
120507:11 Padd Furuholm-Katten-Högholmen 9.27+16.17+6.59 = 32.44 min 5km 96 7m/s NV +10 Royal
120507:14   Orie Kontrollutsättning skidstugan 2.5km
120507:17   Orie VAC Kabelvägen bröt pga tidbrist 40min 4km (5.4km 125)
120508:21   Orie Kontrollintagning skidstugan 4.5km 100
120509:1024 Orie Tjärtakan Dalsland VetOL 4.2km 34.55 (4.7km 125) (Tvåan Lennart H 3 min efter))
120511:14 Padd Furuholm-Katten-Högholmen 27.49+    9.11 = 37.00 min 5km 105 7m/s SV +11 Royal
120512:13 Padd Mattholmen-Furuholmen 67 min 9.9km 131? 5m/s NV +15 R
120513:1159 Orie Åmål H60 3.5km 31.10 (138 4km) (Tvåa L Hogedal två min efter)
120514:10 Padd Djupe-pall vände-pga-hård-vind 3km 27min 107 11-20m/s SV +11 Royal
120517:1139 Orie Mora Skattungs byn H60 5.7km 50. min (138 6.7km) (Carl Bachman 48.)
120518:1004 Orie Mora Skattungs byn H60 4.1km 42.08 (138 5.3km) (P-O Ivarsson 34.45)
120519:12 Padd-OL Hamburgsund 19km 155min (107 22.6km) 8.7km/h Trapper-Royal 3m/s SO (Urban Vedberg 134min)
120521:11 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh 6.30+15.35+9.07 = 33.12 103 6m/s O Spyder 
120522:18 Cykl 120min 40km
120523:18.30 Löpn Maratonstafetten Skidst nybana 10.17+10.35+11.10 = 32 min 7km 144-163?-182? 
120524:19 Cykl Öresjö 85 min  27km 92
120525:13 Cykl Öresjö 65 min  17km 92
120525:16 Padd Styggholmen 9.8km 71min 96 +25 4m/s sv Spyder
120526:13 Padd Mattholmen mm 8km 60min 87 +25 4m/s sv Spy+Royal
120526:1100 Orie Herrstad Supersprint H55 1.6+1.5km 16.20+11.54 (126 1.9km 137 1.7km) Felst (Huseby 13. 11.)
120527:0945 Orie Cykl elcykeln Unda 20+17 = 37 km 50+43 = 93min 78 93
120527:21 Padd Furuholm-Katten-Högholmen 8.50+15.40+6.17 = 30.50 min 5km 97 1m/s SV +15 Royal
120528:10 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh 6.10+16.35+10.07 = 32.12 96 6m/s 4m/s SV Royal
120528:1620 Orie VAC Velanda Sörliklev 36.30 3.5km 120
120529:1755 Cykl-Orie-cykl VBG skidst SAKO-staf 36+40+37 73min 17+3.8+17 34km 
120530:1030 Orie VetOL Ängensgård 3.8km 38.43 126
120601:15 Padd Mattholmen mm 10km 70min ?? +15 6m/s nv Royal
120602:13 Löpn Lejdebergen 56min 8.5km 125 +15
120602:14 Padd Furuholm-Katten-Högholmen 8.41+18.+7.23 = 34. min 5km 100 6m/s nV +15 Royal
120603:13 Cykl Lejdeberget-Skårv-Trättarekullen 12.7km 44min 112 16.7km/h
120603:14 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh 6.09+16.40+ 9.35 = 32.24 100 5m/s NV Royal
120604:10 Padd Furuholm-Katten-Högholmen 8.58+15.44+6.16 = 31.00 min 5km 100 0m/s +10 Royal
120606:14 Padd Furuholm-Katten-Högholmen 9.41+15.39+6.58 = 32.17 min 5km 95 4m/s SV +15 Royal
120607:16 Löpn Lejdebergen 55min 7.9km 122 +15
120607:17 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh 6.25+15.55+ 9.18 = 31.37 118? 1m/s O Royal
120608:10 Padd Furuholm-Katten-Högholmen 9.08+16.39+6.58 = 31.57 min 5km 95 4m/s O +15 Royal
120609:13 Cykl Trättarekullen-SkårvLejdeberget12.7km 46min 112 16.7km/h
120609:14 Padd Furuholm-Katten-Högholmen 35 min 5km 90 4m/s O +15 Dubbel m Tim
120610      Orie LillaEdet-dubbeln H60 24.45+37 2.7+2.4km (3.9km 137 1.7 122) (L Hogedal 24.00 ?)
120611:10 Padd Furuholm-Katten-Högholmen 9.09+16.16+6.45 = 32.10 min 5km 93 1m/s N +15 Royal
120612:18 Orie Botered cykel-ol-cykel 32+49+35min (Kent Skärberg 41.)
120613 Lämnade blod blodtryck 110/75 blodvärde 143 cykel
120615:13 Löpn Lejdebergen 52min 8.2km 125 +15
120615:14 Padd Furuholm-Katten-Högholmen 10.07+16.+6.41 = 33.09 min 5km 98 4m/s SV +15 Royal
120616:9  Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh 6.25+18.03+ 8.59 = 33.29 89 4m/s SV Royal
120617:13 Padd Kråkan 11.5km 78min 91 4m/s SV Royal
120618:12 Padd Furuholm-Katten-Högholmen 10.57+16.+6.41 = 34.   min 5km 98 4m/s SV +15 Royal
120619:18 Orie Vargön cykel-ol-cykel 32+43+29min 14.4+6+13.7km 110 127 118 (Johan Salomonss 31.52)
120621:15 Orie utsättn av snitslar lufs 150min 10km VäneRyr
120622:12 Padd Mattholmen mm 9km 60min +15 6m/s O Spyder
120623:14 Padd Furuholmen bron mm 8km 54min +15 4m/s SV Spyder
120624:11 Löpn Lejdebergen 53min 8.1km 127 +15
120624:12 Padd Furuholm-Katten-Högholmen 10.41+16.+6.41 = 33.30 min 5km 99 4m/s SV +15 Royal
120625:11 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh ?.??+18.03+ 8.59 = 33.29 95 3m/s SV Royal
120626:18 Orie Kretskavlen AndersA-PI-BengtN 2.9km 26.46 (vi vann !) (Filip J 26.42)
120627:15 Padd Mot Slussen 10.3km 68min +23 4m/s N Spyder 90 8.9km/h
120628:11 Padd Furuholm-Katten-Högholmen 9.30+16.+6. = 32.  min 5km 98 4m/s V +23 Royal
120628:18 Cykl tor Bridge Vbg 16+18 = 34km 33.+37. = 71min (106-28.3km/h-4m/s v 112-28.2km/h-2m/s v)
120629:1908 Orie Sälen sprint H60 2.5km 18.11 2-15 (3.1km 137) (Lasse Karlsson 18.10)
120630:1244 Orie Sälen lång H60 51km 47.10 2-25 (6km 130) (Ola Karlsson 45.46
120701:1029 Orie Sälen medel H60 3.3km 34. min (4.5km 127) (Lasse Karlss 27.)
120702:11 Padd Furuholm-Katten-Högholmen++ 10.05+??.+?. = 35. min 5.4km 97 6m/s SV +15 Royal
120704:1453 Orie VM Bad Harzburg kval1 H60 5.4km 59.13 (141 6.6km) (Matti Rallimo 51.40)
120705:1219 Orie VM Bad Harzburg kval2 H60 6.4km 52.44 (138 7.6km) (Matti R 51.30)
120707      Orie VM Bad Harzburg final H60 6.4km 56. (138 7.8km) (Markku Oetkäinen 46.41)
120708:11 Padd div 7km 45min 97 4m/s SV +20 Royal
120708:10 Padd div 6km 45min 97 4m/s SV +20 Royal
120709:1708 Orie Gränsjakten Strömstad H60 3.2km 36.10 (? ?) (Svein Jacobesen 30.01)
120710:1739 Orie Gränsjakten Strömstad H60 3.2km 37.46 (134 4.1km) (Svein Jacobsen 32.40)
120711:1641 Orie Gränsjakten Strömstad H60 4.5km 48.06 (128 5.8km) (Svein J 45.50)
120714:9  Padd Furuholm-Katten-Högholmen 9.55+16.+6. = 37.  min 5km 98 3m/s SV +20 Dubbel m Ebbe
120715:12 Löpn Lejdebergen++ 60min 8.7km 118 +15
120715:13 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh ?.??+18.03+ 8.59 = 34.29 95 6m/s SV Royal
120716:9  Padd Furuholm-Katten-Högholmen 9.55+16.+6. = 34.  min 5km 98 6m/s SV +20 Royal
120718:17 Löpn Lextorp 1 varv elljus 8km 15+15.++15 = 45min 120 
120719:18 Cykl tor Bridge Vbg 18+16 = 34km 40.+36. = 76min (108-27km/h-4m/s nv 112-27km/h-2m/s v)
120720:18   Orie kontrollintagn VäneRyr 4.1km 45min
120720:20 Padd Furuholm-Katten-Högholmen ?.??+16.+6. = 33.  min 5km 98 1m/s SV +20 Royal
120721:12 Padd Styggholmen-bron 10.2km 68 min 89 2m/s SV +20 Royal
120722:1246 Orie 5-dag-1 Simlångsdalen H60 5.5km 49.53 39-196 7.3km-139 (Gert Lundkvist 39.57) 39 bom7min
120723:904  Orie 5-dag-2 Simlångsdalen H60 3.5km 32.23 34-194 4.1km-135 (Lars Jakobsson 26.32) 29 bom4min
120724:956  Orie 5-dag-3 Haverdal H60 4.1km 32.51 17-192 4.8km-136 (Tom A Carlsén 28.52) 21 bom1min
120726:1114 Orie 5-dag-4 Nyårsåsen Halmstad H60 5.2km 47.48 27-186 6km-172? (Tom A C 39.) 21 bom7min
120727:1200 Orie 5-dag-5 Nyårsåsen Halmstad H60 5.4km 50.07 15-174 6.6km-135 (Tom A C 41.) bom1min total 19-199 -35min bom20min
120727:19 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh 6.11+16.03+ 9.12 = 31.29 90 1m/s SV Royal
120728:14 Padd Furuholm-Katten-Högholmen ?.??+16.+6. = 33.  min 5km 98 1m/s SV +20 Royal
120729:20 Padd Tor Havsten med Britta dubbel 6.5km 45min
120730:10 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh 6.17+16.51+ 8.57 = 32.06 92 3m/s SV Royal
120731:18   Orie SAKO-ol S Slätternakartan 7.3km 75min (111 9.1km) (Tommy A 57.)
120801:14 Padd Furuholm-Katten-Högholmen ?.??+16.+6. = 35.  min 5km 98 5m/s SV +20 Royal
120802:11 Padd Matthomen mm surf efter båtar 9.6km 69min 4m/s sv Royal
120803:10 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh 6.01+16.03+ 9.02 = 31.06 119 3m/s SV SeaStar m Martin
120804:1601 Orie Hökensås H60 3.5km 31.16 min (Stig Gustavss 30.03)
120805:1101 Orie Hökensås H60 5.1km 44.   min (Stig Gustavss 37.)
120806:6  Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh 6.15+16.03+ 9.02 = 31.26 128? 1m/s N Royal
120806:15 Vandring Rondane SprangenPplats-Vinjeronden(2100m)-Rondeslottet(2187m)-Björnhollia 420min 24km
120807:10 Vandring Rondane Björnhollia-Rondvassbu 210min 13km
120808:9  Vandring Rondane Rondvassbu-VesleSmed(2050m)-SprangenPplats 300min 19km
120809:10 Padd Furuholm-Katten-Högholmen 8.58+15.58+5.58 = 30.55 min 5km 94 0m/s +20 Royal
120810:12 Löpn Egonspåret fr Kurveröd 7km 38.30min 123
120811:9  Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh+surf 6.16+16.03+ 9.02 = 36 5.8km 128? 0m/s Royal
120812:1006 Orie OK Mark H60 5.2km 49.56 (? 6.1km) (Stig Gustafss 45.32) 
120813:11 Padd Furuholm-Katten-Högholmen 8.48+15.45+5.58 = 30.31 min 5km 105 0m/s +20 Royal
120815:1029 Orie VetOL Slätthult 4km 45. (132 5.6km) (Tvåa L Hogedal 4 min efter)
120815:18 Cykl-Orie-Cykl FCS1 Mariedalssk 17+5.0+17 35km 34+25.49+40 74min 109-142-99 (Tommy/Björn 18.34)
120816:20 Padd Furuholm-Katten-Högholmen 8.47+15.16+5.57 = 30.00 min 5km 101 0m/s +20 Royal
120807:15 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh 6.15+17.45+ 9.27 = 33.30 ? 4m/s SV Royal
120818:1049 Orie Ryda Arentorp H60 3.3km 34.33 (133 4km) (Torgny P 30.39)
120819:1032 Orie Lidköping Järpås H60 5km 47.31 (47.36 5.9km) (Tvåa Torgny P 45 sek efter)
120819:20 Padd Furuholm-Katten-Högholmen 9.07+15.22+6.16 = 30.44 min 5km 110 3m/s V +20 Royal
120820:11 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh 6.02+15.55+ 9.27 = 32.23 96 4m/s SV Royal
120822:1027 Orie VetOL Ragnerudssjön 4km 39. (126 4.6km) (Tvåa L Hermanss 2 min efter)
120822:18 Orie FCS2 Blåsut 4km 29.31 (159? 4.66km) (Tommy A 22.) 
120824:13 Padd LillaDyn-SURF-Högh-X-ön-Furuh 6.02+15.55+ 9.27 = 45.23 7km 96 4m/s SV Royal
120825:10 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh 5.56+15.03+ 8.17 = 29.15 117 2m/s SV Comander
120826:1017 Orie Hestra Ekås H60 5.2km 64. (135 6.14km) (Bo Hederss 57.51) Extremt tungt o regnigt 
120827:11 Padd Furuholm-Katten-Högholmen 8.08+15.38+5.46 = 29.32 min 5km 102 3m/s SV +20 Comander
120828:19 Löpn MTB-spåret TSOK-stugan 37.20 5.8km 117 försiktigt-pga-lera-o-fina-skor
120829:1019 Orie VetOL Näset Udva 4km 40.56 (125 4.7km) (Tvåa J-Å Sörliklev 2min efter)
120901:1125 Orie Gällstad Medel-DM H60 3.8km 43. (139 4.7km) (Jerker N 35.)
120902:1000 Orie Gällstad BudkavleDM H60 3.8km 33.57 (139 4.3km) (Bo Hederss 10 sek före) (PI-3-0-LarsL-8-10min-JörgenH-6-20min)
120903:10 Padd LillaDyn-Matth-X-ön-Furuh 5.56+.....+10.05 = 64.29 149? 9.2km 7m/s V Comander
120904:1850 Orie SAKO-u Slätthult 4.5km 41.25 (5.7km 122) (Bengt N 39.24)
120905:1019 Orie VetOL Upphärad 4.1km 38.14 (127 4.7km) (Tvåa J-Å Sörliklev 26 sek efter)
120905:1740 Orie FCS3 Mariedalsskolan 3.3km 21.12 (137 4.14km) (Tommy A 15.40) 
120906:8  Padd-Trampning lilla-dynan-Högholmen 9.50+... = 29. min 2.7km 81 Hobie
120907:14 Padd Furuholm-Katten-Högholmen 8.49+15.25+6.30 = 30.44 min 5km 119 7m/s V +20 Comander
120908:13 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh 5.39+18.17+ 9.43 = 33.38 109 9m/s V Comander
120909:1031 Orie Falköping lång-DM H60 44.11 5.6km (140 6.4km) (Bo Hederss 43.33)
120910:10 Padd Furuholm-Katten-Högholmen 9.49+15.00+6.55 = 31.44 min 5km 104 7m/s SV +20 Comander
120912:1022 Orie VetOL Västerlanda-Hålt 4.1km 34.26 (130 4.7km) (Tvåa J-Å Sörliklev 41 sek efter)
120912:1740 Cykl-Orie-Cykl FCS4 Rondell Vbg-Vargön 15-3.3-15 30km 29.12-28.47-? 60min  (107-135-? 3.93) (Tommy A 21.40) 
120914:12 Padd Furuholm-Högholmen++ 9.56+bröt-pga-vågor = 34.29 min 5.2km 108 8m/s SV +15 Comander
120915:1146 Orie Herrestad H60 3.6km 44. (4.7km 135) (Mats Karlss 37.)
120916:1027 Orie Hjortsöndagen H60 4.6km 46.30 (5.2km 130) (Tvåa Lars H 4 min efter)
120917:10 Padd Kavlanda efter stranden 5.1km 18+17 = 34.58min +14 9m/s SV 90? Comander
120918:18 Löpn Moss-KM 2.7km 21.39 134 löpning hem 7km 49min 108
120919:1025 Orie VetOL Bergagården 4.2km 44.00 (162? 5.7km) (Kalle Johanss 37.)
120919:1740 Cykl-Orie-Cykl FCS5 Mariedalsskolan 16-5.2-13 29km 35-29.47-34 69min (127-161?-131) (Joakim Axelss 21.)
120920:22 Padd Kavlanda efter stranden 5.1km 16+16 = 32.23 min +10 2m/s SV 93? Comander
120921:11 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh 6.14+14.57+ 9.11 = 30.15 98 2m/s Ö Comander
120922:12 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Sörgr-Kavl 57min 8.1km 90 5m/s N Comander
120923:1012 Orie Skene/Räven H60 5.2km 54.45 (6.2km 129) (C-H Andersson 49.03)
120924:8  Padd Furuholm-Katten-Högholmen 9.15+15.25+6.30 = 32.44 min 5km 119 4m/s NO +8 Comander
120924:0830 Löpn  Ulvev-Kastet ca 35 min 5.5 km med Ann
120926:1015 Orie VetOL Hjortgården 4.0km 41.40 (131 5.1km) (Tvåa L Hogedal 1 min efter)
120928:12 Padd Kalvön-runt 84min 11.8km 102 7m/s v 8.6km/h Comander
120929:1148 Orie Vänersborg Onsjö H55 38. 3.4km (4.3km 129) (Tomas L 30.)
120930:1031 Orie Vänersborg Onsjö H55 47.40 5.4km (6.3km 129) (T Löving 47.00)
121003:1020 Orie VetOL Onsjö Golfb 3.6km 33.24 (133 4.6km) (Tvåa Kalle J 18 sek efer)
121006:12   Orie 25manna Tumba 5.3km str 7 42min (? 27.
121008:11 Padd Styggholmen 54min 8km 98 7m/s nv 8.8km/h Comander
121009:18 Löpn MTB-spåret TSOK-stugan 34.03 5.8km 136 med Lundgren lerigt
121010:1027 Orie VetOL Stora Höga 3.6km 49. (133 4.6km) (Kalle J 44.)
121010:19 Gymp Blåsutskolan Vbg  Kristin+Jenny 60 min 
121012:13 Padd LillaDyn-Matth-X-ön-Furuh 65. 94 10km 5m/s O Comander
121013:1058 Orie Ljungskile H60 3km 38. (3.8km 135) (Carl Bachman 32.)
121014:1117 Orie Ljungskile H60 4.6km 53.05 (6.1km 120) (C-H Anderss 48.)
121015:10 Padd Furuholm-Katten-Högholmen 8.50+15.56+6.03 = 30.46 min 5km 102 4m/s O +5 Comander
121016:1800 Löpn Strömslund med TSOK intervaller med karta 45min 6km
121017:955  Orie VetOL Skidstugan 3.8km 49. (5.0km) (Lars Hogedal 38.55)
121017:19 Gymp Blåsutskolan Vbg  Kristin+Jenny 60 min 
121019:11 Padd Styggholmen mm 69min 10.6km 2m/s sv 9.2km/h Comander
121020:11 Padd Havsten-Matth-Vindön 9.8km 2m/s sv 9.0km/h Comander
121021:1117 Orie GMOK Sävedalen H60 3.4km 42. (121 4.2km) (Tvåa 40 sek efter)
121022:10 Padd Furuholm-Katten-Högholmen 8.28+15.46+5.46 = 30.02 min 5km 2m/s SO +8 Comander
121024:19 Löpn+Gymp 6km 36min Dalbostigen-Skidst Blåsutskolan Vbg  Kristin+Jenny 60 min 
121026:8  Padd Bron efter stranden 5 km 17+17 = 34min +3 2m/s Comander
121027:1405 Orie Almindingen Öst Bornholm H60 42.23 4.4km (5.1km) (Keld Johnsen 40.)
121028:938  Orie Paradisbackerna Bornholm H60 44.50 4.2km (5.1km) (Håkan Winnberg 40.)
121029:10 Padd Kavlanda efter stranden 5.1km 25+15 = 40. min +5 12++m/s SV Royal
121030:1800 Löpn med TSOK backintervaller 47min 6km
121031:18 Löpn+Gymp 6km 39min Blåsut-villakvarter Blåsutskolan Vbg  Kristin 60 min 
121102:15 Padd Havsten-Matth-Vindön 8.6km 74min med Martin Comander
121103:1100 Orie Uddevalla patrull M7 StefanH 7.1km 60.35 8-42 (140 8km) (Magnus-Otto Landehof 57.19)
121104:13 Padd Kalvön-runt 82min 12.2km 90 4m/s nv 8.9km/h Comander
121105:10 Padd Bron efter stranden 5 km 16+15 = 31.40min 98 +3 4m/s NV Comander
121107:18 Löpn+Gymp 6.3km 37min 115 Blåsut-villakvarter Blåsutskolan Vbg  Kristin 60 min 
121109:11 Padd Vindön-Matth-Havsten 9.8km 65min 92 9.0km/h 2m/s S Comander
121110:11 Padd Styggholmen mm 63min 8.9 km 94 7m/s s 8.7km/h Comander
121111:1000 Löpn Åke:s Poängterr 8.2km 48.58 29-221 139 +8 blött 
121112:11 Padd Havsten-Matth 9.6km 65min 92 9.0km/h 7m/s NV Comander
121112:1935-2040 BA793 London Heathrow  2240 QF010
121113:1920 Hotel Grand Pacific Singapore 1210kr-inkl-frukost
121114:0645 Hotel Grand Pacific Singapore norrut+city+strandprom 8km 60min 150?
121115:0705 Hotel Grand Pacific Singapore efter floden tor 8km 65min
121116:7050 Hotel Grand Pacific Singapore Fort Cunning Park 7km 57min
121116:2220-0430 QF244 Vibe Hotel Darwin Waterfront Darwin 880kr
121117:1000 Vibe Hotel Darwin Waterfront Darwin centrum 6km mycket hett 40min
121118:0630 Vibe Hotel Darwin Waterfront Darwin centrum++ 8km 57min
121119:0630 Vibe Hotel Darwin Waterfront Darwin centrum++ 8km 58min
121120:0630 Vibe Hotel Darwin Waterfront Darwin centrum++ 7km 47min
121120:1440-1645 QF1939 Chifley Alice Springs Resort 1080kr
121121:1900 Camping Ayers Rock Yulyoru 12*60-40 12 min
121122:1530 Camping Kings Canyon 4km 28min
121123      Chifley Alice Springs Resort 
121124:0650 Chifley Alice Springs Resort 4km 28 min 
121124:1725-2005 QF1948 Bay Village Tropical Retreat Cairns 1080kr 
121125:0615 Bay Village Tropical Retreat Cairns 6km 38min 93 såg-haj-10m-fr-stranden
121126:0615 Bay Village Tropical Retreat Cairns 2.5km 19min 89
121127:0615 Balanese Resort Cairns 590kr inkl-frukost 9.1km 61min 111
121128:0615 Balanese Resort Cairns 6km 36min 95
121129:0615 Balanese Resort Cairns 6.4km 38min 101
121130:7.40-120101:7.40 Greyhoundbuss Cairns-Hervey Bay ca 1,400km
121201:1130 Beach Motel Hervey Bay 453kr 4km 40min 92
121202:0530 Beach Motel Hervey Bay 5.8km 40min 92 piren-bla
121203:0530 Beach Motel Hervey Bay 3.2km 20min 120 på-stranden-barfota
121203      Noosa Sun Motel 650kr 
121204:0615 Noosa Sun Motel 6km 42min 89 Norrut
121205:0630 Noosa Sun Motel 6km 42min 121 Söderut in bland lyxhus och flodarmarna
121206:0615 Noosa Sun Motel 8.6km 57min 96 Nationalparkskant åt väster
121207:0620 Noosa Sun Motel 6.9km 44min 96 Runt-sjukhus-Noosa-Waters
121207      Ballina Colonial Motel 
121208:0815 Ballina Colonial Motel 625kr 6.5km 45min 94 strandpromenaden
121209:0620 Travelodge Sydney Hotel 650kr 65km 44min 89 Darling Habour + HydePark
121210:0650 Travelodge Sydney Hotel 7.9km 54min 95 HydePark Botaniska ++
121211:0645 V Hade Park Hotel 710kr inkl-frukost  7km 44min 100 Runt Operan
121212:1800 Langueville Sydney kontrollplockn Butchers Block Point 45min 7.5km 
121212:0620 V Hade Park Hotel Darling-sjövägen-runt-Operan-runt-udden 10km 61min 104
121213      Waldorf Leura Gardens Resort 800kr
121214:0725 Waldorf Leura Gardens Resort 5km 35min 123 Söderut-bushwalk+
121215:0645 Waldorf Leura Gardens Resort 5.5km 45min 128 SV 
121216      Waldorf Leura Gardens Resort 
121216:1140-1745 QF127 HYATT REGENCY HONG KONG TSIM SHA TSUI 18 Hanoi Road Kowloon 1200kr
121217:0655 HYATT REGENCY HONG KONG Strandpromenaden åt SV Kowloon-parken 5.7km 45min 
121218:0705 HYATT REGENCY HONG KONG Strandpromenaden åt SO 7km 43min 
121218:2345-0500 BA028 London 0735-1035 BA790 Göteborg
121219:16 Skid Klämman 2.5+div-vid-stadion 2.5+5.5 = 8km 50min 108 För-lite-snö -2                 008
121220:17 Skid TSOK 6+6+2.5 = 15km 25+25+10 = 60min 122 bra -3                                       023
121221:17 Skid TSOK 6+6+2.5 = 15km 24.30+24.30+10 = 59min 122 bra -3                                 038
121222:14 Skid Bulidsvägarna fr Kurveröd 16km 85min bra -3 nysnö                                 054
121223:11 Skid Bulidsvägarna fr Brollan 21km 100min bra -3 118                                   075
121224:10 Skid TSOK 2.5+5+5+2.5 = 15km 12+23+24+11 = 70min nysnö nyspårat -2                         090
121225-29 sjuk förkyld slem i halsen flera dagar
121228:14 Skid Båberg på skaren 5km 30min sol -3                                                 095
121230:14 Padd Kavlanda efter stranden 5km 46. min +5 7m/s SV Comander
121231:11 Löpn Lejdebergen 70 7km regningt +4 140?
121231:10 Padd Bron efter stranden 5 km 40min +3 9m/s SV Comander
130101:10 Padd Kavlanda efter stranden 5km 33.42min +3 4m/s SV Comander
130102:11 Padd Kavlanda efter stranden 5.6km 40min tunn-is -1 0m/s Comander
130103:14 Orie koll av vinterrace-kontroller 7 km 53 min 115
130104:13 Padd Bron-efter-stranden 5.2km 32.27 105 +1 0m/s Comander
130105:12 Padd Div-runt-Högholm pga av is-problem 4.9km 33min 
130106:11 Orie Vinterrace Undavallen 7.5km 75min (134 9,8km) (TommyA 54min)
130107:10 Padd Bron-efter-stranden 5km 31.50 125? +1 1m/s SV Comander
130108:18 Orie nattcup Vargön 4.8km 32.13 (6.0km 142) (Bengt Norrman 28.57)
130109:18 Löpn+Gymp 6km 36min 115 Blåsut-villakvarter Blåsutskolan Vbg  Kristin+Jenny 60 min 
130111:10 Padd Bron-efter-stranden-Havsten 7km 46min 95 -2 5m/s NO Comander
130112:11 Padd Styggholmen 8km 55min 94 -2 5m/s NO Comander
130113:11 Orie Vinterrace LillaEdet 7.5km 54.30 (171? 9.1km) (TommyA 42.)
130114:10 Löpn Ulvvik-lillaskogen-backen 4km 29min 114
130116:18 Löpn+Gymp 5.5km 34min 108 Blåsut-villakvarter Blåsutskolan Vbg  Jenny 60 min 
130117:17 Skid TSOK 5+6 = 11.3km 25+30 = 55min 124 nysnö 10cm hyfsat -2                              101
130118:12 Skid Klämman 10*.4 = 4km 19min dåligt sol -6                                             105
130120:11 Orie Vinterrace Bulid UOK 6.3km 69min (TommyA 47.)
130121:11 Skid VSK-stugan Vispedalen+eljus 12+3 = 15km 61min bra -5 kontr-rem-sönder               120
130122:18 Orie nattcup Skidstugan 5km 51min (6.0km 135) (Erik B 39min)
130123:16 Skid TSOK 6+6+2.5 = 14.8km 27+26+11 = 64min 124 hyfsat -12                                 135
130124:13 Skid Skate på isen Ulveiken 6km 40min sol -10                                          141
130125:12 Skid Skate på isen Ulveiken 10km 51min -6 103                                          151
130126:11 Skid Hunneberg-vägarna Ekelund mm 18km 78min bra 109 -4                                169
130127:11 Orie Vinterrace Ljungskile 5.1km 52min (137 6km) (Kent Kardell 50min)
130129:18 Löpn Skidst 1.5km femman + Björndalen 5km 28 min 122
130130:18 Löpn+Gymp 6km 35min 108 Blåsut-villakvarter Blåsutskolan Vbg  Jenny 60 min 
130131:17 Löpn Skidst 4.5km 28 min 126
130201:12 Löpn Ulvev stranden masterna 5km 38min 144?
130202:11 Löpn Ulvev vindkraftverken 7.3km 53min 108 
130204:10 Löpn Ulvev vindkraftverken 7.5km 56min 113 
130205:18 Orie nattcup Blåsut 5km 40min (7.0km 135) (JonasG 28min)
130207:16 Skid TSOK 3.3+2.5+3.3+3.3 = 12.4km 17+12+16+16 = 61min 120 hyfsat -3  7cm nysnö            181
130208:12 Löpn Ulvev vindkraftverken 9km 66min 117 
130209:12 Skri Uleviken 2km 10min 110 fin is men begränsat o nare -4 
130210:11 Orie Vinterrace Rödjan 5km 38min (130 6km) (Filip Johanss 35min)
130211:11 Skid Hunneberg-vägarna Ekelund mm 19km 90min bra 101 -4                                200
130212:18 Skid TSOK 6+6+6 = 18.3km 28+27+26 = 81min 146? mycket bra nysnö 12cm                       218
130213:17 Skid+Gymp 11.3+2.8 = 14.1km 53+13 = 66min 109 VSK-stugan -3 bra Jenny-60min-100       232     
130214:16 Skid Slätthult 3.3+7.5+3.3+3.3 = 18.2km 87min 116 hyfsat -3                              250     
130215:11 Skid Bulidsvägarna 18.7km 84min bra före snabbt -0.5 105 fr cementfabriksvägen         269     
130216:11 Skid Bulidsvägarna 18.4km 84min bra före        -0.5 137? fr Kurveröd                  287     
130217:11 Skid Bulidsvägarna 18.4km 86min bra nysnö -0.5 105 fr Kurveröd                         305     
130219:18 Skid TSOK 6+6+6+6 = 24.4km 26+25+26+26 = 103min 144? vä-spår-isigt hö-trögt-ny-snö         329
130220:17 Skid+Gymp 11.3+2.8 = 14.1km 53+13 = 66min 107 VSK-stugan -3 bra GunnelJern-60min      343     
130221:14 Skid Hunneberg-vägarna Nyrud-Ekelund +2.5+5 24km 108min bra 108 -4                     367
130222:12 Skid Bulidsvägarna 18.4km 87min delvis isisgt 109 fr Kurveröd                          385    
130223:12 Skid Bulidsvägarna 25km 110min delvis isisgt 137? fr cement-gjut-väg                   409    
130224:11 Orie Vinterrace Blåsut 5km 35min (130 5.8km) (Bengt Norrman 30min)
130225:11 Skid Bulidsvägarna 25km 104min delvis isisgt 122 fr cement-gjut-väg                    434    
130227:17 Skid+Gympn Hunneberg 2.5+5+2.5+5 = 15km 68min bra 148? -2 Kristi+Jenny 60min            459
130228:15 Skid Hunneberg-vägarna Nyrud-Ekelund 5.5+5+5.5 = 16km 93min bra men tungt 99? +4         475
130301:10 Skid Bulidsvägarna 25km 100min isisgt 116 fr cement-gjut-väg                           500
130302:11 Skid Bulidsvägarna 16km 70min isisgt 107 fr Bulid skate                                516
130303:12 Löpn Rörbeck-Ulvev delvis skog 11.3km 90 min 147?
130305:18 Skid+Löpn Skidstugan 2km blankis 5 km löpning                                          518
130306:18 Gympn+Skid+Löpn VSKstugan 2km blankis 5 km löpning  Jenny-Kristin-60min                 520
130308:13 Löpn Ulveviken-div 8km 52min
130309:10 Löpn Ulveviken-div med Ann 5.5km 43min
130310:11 Orie Vinterrace Färgelanda 41min 5km (6.1km 125) (? 36 min)
130311:11 Löpn Ulveviken-Kavlanda 6.3km 43min
130312:16 Skri Öresjö 18km 70 min        
130313:18 Skid+Gympn Hunneberg-femman++ 7km 105 inte-så-bra-fick-spåra-genomslag  Jenny-60min     527
130314:14 Skid Hunneberg vägarna hyfsat 15.2km 86min 3cm-nysnö några genomslag                   542
130315:12 Löpn Ulveviken-Kavlanda i skogen 6.7km 59min
130316:11 Löpn Rotevik-Gunnebosjön-höjher-Rotev-Ulvev 10km 82min
130317:1200 Orie Delsjömedeln H60 3km 27.03 (3.45km 126) (Torgny P 24.30)
130318:15 Skid Borås skidstad 5*4 = 20km 16.04+15.56+15.56+16.08+16 = 80min ett-skatevarv lila burkv 562
130320:18 Löpn+Gympn Dalbostigen 5km 36min 142? Jenny-60min 
130321:16 Skid Hunneberg vägarna hyfsat 11km 54min 3cm-nysnö bart på några ställen               573
12-13 säsongen Skid totalt ca 573 km 39 ggr
130323:1120 Orie Orustkavlen Svanesund H60 3.9+2.4 = 6.3km 41+18 = 59min 121 122 HEkberg-pi 1(5) halvsjuk-ledkänsel
130324:1058 Orie Kvillebyn Hamburgsund H60 4.8km 61min (115 5.8km) (Hans Huseby 50.) halvsjuk-ledkänsel
130323-28 sjuk förkyld snuvig hes känsel-i-hårbotten
130328:15 Padd Bron-efter-stranden 4.9km 15.07+17.28 = 32.36 135? +4 4m/s N Comander
130329:12 Padd Kavlanda efter stranden 5km 36min +3 6m/s NO Comander
130330:1135 Orie Öjetrampen Magra H60 59min 5km (6.6km 165?) (Tom A Karlsen 40.)
130331:14   Orie Provlöpn Vikingatr H60 37min 3.4km 
130401:18 Padd Bron-efter-stranden 5km 17.35+15.46 = 33.24 96 +4 4m/s NO Comander
130403:1026 Orie VetOL Åleslån 4km 39. (Christoffer Olsson 32.)
130405:13 Padd Havsten-Matth 9.8km 69min 87 8.6km/h 5m/s SO Comander
130406:1340 Orie Herkules SAfjället H60 3.4km 45. (4.6km 162?) (Hans Ekberg 38.)
130407:1254 Orie Uven H60 5.2km 48.33 (5.8km 130) (Torgny P 1.45 före)
130408:10 Löpn Rotevik-Gunnebosjön-höjher-Rotev-Ulvev 10km 82min
130408:10 Löpn Ulveviken-div med Ann 5.9km 42min
130408:11 Padd Bron-efter-stranden 5km 16.+17. = 34. 88 +3 4m/s N Comander
130409:1802 Orie SAKO-träning Önafors 4.1km 40.55 (Anders C 3 min före)
130410:1022 Orie VetOL Rödjan 4km 37. (Tvåa Sörliklev 3 min efter)
130411:1029 Orie VetOL Grästorp ishallen 4km 32.39 (Tvåa Stig Johanss 2s efter)
130413:1042 Orie Gudhem H60 3.9km 30.38 (4.4km 131) ( Stig Gustafss 36 sek före)
130413:19 Padd Bron-efter-stranden 5km 15.+17. = 32.44 88 +8 3m/s NO Comander
130414:1023 Orie UltralångSM-publik Landehof H60 3.7km 36.18 (4.4 161?) (Bo Hederss 31.38)
130415:10 Padd Kavlanda efter stranden 5km 19+15 = 34.36min 132? +9 8m/s S Comander
130417:1023 Orie VetOL Ljungskile 3.8km 36.12 (5km 132) (Tvåa Sörliklev 2 min efter)
130418:16 Löpn Lextorp 2 varv elljus 15.33+15.+    30 = 61min 117 10.5km       
130420:1036 Orie Stenungsund H60 5.1km 64min (KentE 56.JennyN 51.)
130421:1025 Orie Torsö H60 5km 45.04 (Tvåan Roar K 4 min efter)
130422:11 Padd Bron-efter-stranden 5km 16.+17. = 34. +7 4m/s S Comander
130423:1802 Orie SAKO-träning Slätterna 4.1km 38.40 (Tvåa M Mand 9 sek efter)
130424:1036 Orie VetOL Slätthult Mellan 3km 25.30 (3.7km ?) (Tvåa Kardell 15 sek efter)
130425:17 Löpn MTB-spåret TSOK-stugan 34.44 5.8km lerigt
130426:10 Padd Styggholmen++ 9km 58min 3m/s N Comander
130427:1208 Orie Tibro H60 5.4km 51min (? 7-35) (Göran Olsson 52.)
130428:1008 Orie Rigor Kungsbacka H60 5km 50.29 (6.4km ? 2-13) (Håkan Winnberg 48.57)
130429:10 Padd Kavlanda efter stranden 5km 19+16 = 35.30min +8 9m/s S Comander
130430:16 Padd Bron-efter-stranden 5km 15.+21. = 36. +7 9m/s SV Comander
130501:1111 Orie Lidköping Järpås H60 5km 49.30 8-21 (Per F 42.30)
130502:11 Padd Styggholmen 8km 55min 9m/s V Comander
130503:10 Padd Bron-efter-stranden 5km 65.+17. = 33. +7 6m/s SV Comander
130503:16 Cykl Löpn Ulvev-Klämman 20 km 66min 7.5km 55min
130504:13 Padd Kavlanda efter stranden 5km 21+15 = 36min +8 9m/s SSV Comander
130505:1109 Orie Ymer Brämhult H60 3.2km 33.55 (Bo Hederss 27.37)
130506:10 Padd Bron-efter-stranden 5km 15.+17. = 32.40 +7 4m/s SV Comander
130507:8    Orie Kontrollintagning Kabelv 4.5km 38min
130508:1020 Orie VetOL RagnarsRunda Kopperud Lång 4.2km 34.45 (4.7km 143?) (Tvåa Yngve Nilss 2min efter)
130509:1203 Orie Gränsen Habo H60 3.2km 26.28 (3.7km 132) (Torgny P 25.23)
130510:11 Padd Havsten-Matth-Furuh 10.4km 68min 87 8.6km/h 4m/s SV Comander
130511:1107 Orie Bengtsfors H60 3.2km 34min (4km 149?) (Lasse Hogedal 30 sek före)
130512:1115 Orie Åmål H60 3.5km 36min (4.4km 163?) (Tvåan HasseKarlss 2 sek efter)
130513:10 Padd Kavlanda efter stranden 5km 21+15 = 36min 77? +8 9m/s SSV Comander
130515:1115 Orie Kontrollintagning VetOL Främjandet 5km 45min
130515:17 Cykl tor Vårruset18+16 = 34km 35.+38. = 73min 30km/h-25km/h
130518:5  Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 8.50+23.        = 32.16 5km 93 5m/s no +15
130519:1040 Orie Almby H60 4.9km 56.50 (5.8km 146) (Anders Åberg 52.18) 5-24
130520:10 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh 6.14+14.57+ 9.11 = 31.40 9? 3m/s Ö Comander
130521:17 Cykl tor VäneRyr 30km 70min 
130522:1025 Orie VetOL S Hunneberg Lång 4.2km 35.02 (Tvåa Bengt Johanss 1.30 efter)
130523:1730 Orie FCS1 Torpaskolan 4km 23.32 (4.5km 147) (Tommy A 18.) 
130525:12 Padd-OL TanumStrand 19km 161min 11-23 (130? 23.2km) 8.6km/h Comander 5m/s NO (Urban Vedberg 133min)
130526:13 Cykl Trättarekullen-Skårv-Lejdeberget 12.6km 49min 118 15.4km/h
130527:10 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh 6.03+14.57+ 9.11 = 29.54 137? 2m/s SÖ Comander
130527:1500 Orie kontrollutsättn SAKO-ustaf 4.5km 30min skidst 
130528:730  Orie GKN-korp Velanda 3.7km 40min 
130529:19    Löpn Maratonstafetten Skidst nybana 10.08+10.05+9.59 = 30 min 6.65km ?-142-149?
130530:1730 Orie FCS2 Sjövallen 3.7km 22.07 (4.1km 156?) (Tommy A 17.) 
130531:12 Padd LillaDyn-Matth-X-ön-Furuh 60. 97 9.2km 9.1km/h 5m/s O Comander
130601:11 Padd Styggholme-X-ön-Höghomen 9.4km 59min 3m/s V Comander
130602:1001+1248 Orie Edetdubbeln H60 2.4+2.1km 15.53+14.31 (Göran O 14.10+12.55)
130603:10 Padd LillaDyn-Matth-Havstensklippan 9.6km 9.3km/h 3m/s NO Comander
130604:17   Orie Kontrol-koll + intagning 6km 50min
130605:10 Cykl tor VSK-stugan +VetOL-OL 20+17 = 38km 45.+38. = 84min 30km/h-25km/h 3.8km 35.02 (2min före LennartH)
130606:17 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 8.50+23.        = 33.20 5km 90 4m/s SV Spyder
130607:12 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh 6.10+            = 33.00 91 4m/s SV Spyder
130608:15   Löpn  Ulvev-div 30 min 4 km med Ann
130609:11   Löpn  Ulvev-Kastet ca 32.53 min 5.2 km med Ann
130609:13 Padd Drygt halvägs Henån 10km 70min 8.3km/h 122? 1m/s NO Comander
130610:10 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh 6.14+            = 30.56 91 1m/s NO Spyder
130611:17 Cykl tor VSK-stugan SAKO 17+16 = 33km 38+34 = 72min 114 11 26km/h-27km/h 5km 49.49 (129 6km) (JesperS 39)
130612:1019 Orie VetOL LillaEdet 4.4km 31min (167? 5.2km) (L Hogedal 1.30 före)
130614:12 Padd Kalvöns-spets-och-till-bron++ 10.2km 72 min 8m/s SV Surf! 104 Spyder
130615:11 Löpn Lejdebergen 54.37 8.8km +15 148?
130615:12 Padd Kalvöns-spets-och-till-bron++ 7.7km 55 min 6m/s SV Surf! 144? Spyder
130516:11 Cykl Trättarekullen-Skårv-Lejdeberget 12.5km 48min 148? 15.4km/h
130616:13 Padd Kalvöns-spets-runt-Högholmen 7.5km 52 min 4m/s SV Surf! 139? Spyder
130617:10 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh 6.16+            = 30.48 101 4m/s SV Comander
130618:17 Cykl tor Bergagården Hunneb + MTB-OL 10km 62min (Ulf Nyström 52min)
130619:19   Orie Kontrollkoll VäneRyr 2tim 7 km 
130620:16   Orie Starkebo Tommy träningsbana 5km 50min   
130622:10 Padd Vinön-runt motsols 10.5km 75min 15m/s S 104 Sea-Star
130623:10 Padd Vinön-runt medsols 10.1km 69min 6m/s SO 94 Sea-Star
130624:17 Cykl tor bridge via Vargön/Båberg 18+16 = 34km 30.6-28.2km/h 5m/s S-0m/s 106-104 33+35 = 68min 
130625:19 Cykl tor VäneRyr-skogen 29km 100min
130626:16 Löpn Lextorp 2.3+12*.26+2.3 = 7.6km 16+12*70+15 = 44min 140?
130627:17 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 8.50+           = 28.57 5km 104 2m/s SV Comander+Ving
130628:1919 Orie Strömstad Gränsjakten 1 H60 2.9km 30.53 135 (Bo Hedersso 28.39)
130629:1712 Orie Strömstad Gränsjakten 2 H60 3.0km 35.43     (Hans Huseby 30.01)
130630:1152 Orie Strömst Gränsj H60 4.6km 44.03 sjuk-hjärnskakn-45sek-glasögon-kass(Bo Hederss 36.55)
130701:10 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh  6.00+            = 29.51 136? 4m/s SV Comander
130702:17 Cykl-Orie-Cykl Upphärad 20+4+20 40km Racer 45+39+45 90min 5m/s sv (113-147-113) (Jan-ÅkeS 36.)
130704:16 Löpn Sandhem 2.8+12*.25+1 = 7km 16+12*70+15 = 44min 112-127-124
130705:14 Padd Furuh-Matth-Havsten 9.6km 8.9km/h 103 6m/s SV Comander
130706:1231 Orie Morokulien 1 H60 Åmotfors Folkpark 51. 3.6km (160 4.8km) (Roar Lövtjärnet 36.)
130707      Orie Morokulien 2 H60 Väst 54. 4.6km (5.5km 140) (Roar Lövtjärnet 50.)
130708:12 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh  6.19+            = 31.11 94 5m/s ONO Royal  
130708:17 Cykl tor bridge via Vargön/Båberg 18+16 = 34km 42+32 = 74min 10?-10? 25.7-29.2km/h 5m/s N 0m/s 
130710:2000 Orie kontrollutsättn VäneRyr 5km 50min 
130711:16 Löpn Lextorp 2.9+12*.26+2.3 = 8.3km 18+12*70+13 = 50min 140?
130712:12 Padd Mot Slussen 10.7km 75min +23 3m/s SV Spyder 100 8.6km/h
130713:1020 Orie Ullared Ö8 4.8km 45.min (5.7km 125) (? 31.)
130715:1400 Orie kontrollutsättn VäneRyr 4km 50min 
130715:17 Cykl tor bridge via Vargön/Båberg 18+16 = 34km 38+34 = 72min 134?-10? 28.3-26.8km/h 8m/s V 5m/s 
130716:2000 Orie kontrollintagning VäneRyr 8.4km 92min 
130718:1309 Orie kontrollutsättn Slätterna 100 min 8km 
130718:16 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh  6.19+            = 32.30 94 7m/s SV Spyder 
130719:12 Padd mot Henån 10km 75min +23 3m/s SV Spyder 100 8.6km/h
130721:1216 Orie 5-dag-1 Boden H60 4.9km 50.58 21-122 6.4km-128 (Olof Olofss 37.11) 8min bom 21
130722:0939 Orie 5-dag-2 Boden H60 5.0km 47.58 29-120 6.5km-150? (Mikael Tarande 36.58) 6min 23
130724:1004 Orie 5-dag-3 Boden H60 5.2km 55.   26-118 6.2km-126 (Olof Olofss 42.57) 4.30min 21
130725:1132 Orie 5-dag-4 Boden H60 3.4km 35.30 8-120 3.9km-130 (P-O Ivarss 30.01) 0min 17
130726:0832 Orie 5-dag-5 Boden H60 5.6km 55.43 13-114 7.5km-128 (Olof Olofss 48.) 3.30min 13-124 40min efter bom22min
130727:14 Padd Matth-Furuhomen 60min 9.2km 4m/s SV Spyder 100 8.6km/h
130728:15 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh  6.19+            = 32.30 94 7m/s SV Spyder 
130729:10 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 9.+           = 34.03 5km 90 2m/s SV Spyder+Ving
130731:18 Löpn MTB-spåret TSOK-stugan 34.   5.8km torrt 
130801:17 Cykl tor bridge via Vargön/Båberg 18+16 = 34km 36+32 = 70min 98 -10? 29.7-?   km/h 4m/s SV 0m/s 
130802:9  Cykl tor OK fr Ulveviken 17.4+17 = 34km 45+42 = 87min 10?-10? 23.2-23.7km/h 3m/s E MTB
130802:15 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 8.+           = 30.37 5km 104 2m/s E Royal+Ving
130803:11 Padd Styggholm-Högholmen 10km 6m/s SV 68min Spyder
130804:1054 Orie Tranemo Köttkulla Ungd10-mila H60 5km 51.05 (165 6.5km) (Stig Gustafss 41.33)
120805:15 Cykl Finse Rallarvägen 26km 100min
120806:10 Vandring Finse-glaciärvandring-med-guide 16km 270min ösregn i 2 tim sedan bra MYCKET blött
120807:9  Vandring Finse-och-norrut-tor 9km 120min Cykl Finse- 26km 70min 
130808:10 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh  6.06+            = 29.25 94 1m/s N Comander
130809:16 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 8.+           = 34. 5km 104 2m/s Spyder+Ving
130810:1014 Orie Mark H60 3.5km 43. (4.6km 134) (Björn Petterss 39.)
130811:1044 Orie Hjo H60 4.9km 39.07 (5.7km -) (Tvåan Per F 58 sek efter)
130812:10 Padd LillaDyn-Högh-Tviklippan  5.45+    = 28. 4km fegade-och-genade-pga-vågor 9m/s SV Comander
130814:1032 Orie VetOL Skogsbo 3.8km 39.44 (? 4.6km) (Olof Karlss 36.50)
130815:10 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh  6.06+            = 31.04 - 4m/s SV Comander
130815:1720 Orie FCS3 Vbg-Vargön 27.21 12-38 3.2km (- 3.7km) (Tommy A 19.)
130816:11 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 10.+           = 32.50. 5km - 5m/s SV Comander+Ving
130817:7  Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh  6.06+            = 31.50 - 4m/s SV Comander
130818:1024 Orie Falköping Hökensås sem-by H60 5.1km 40.38 (- 6.5km) (Stig Gustavss 35.30)
130819:11 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh  6.06+            = 33.00 - 4m/s V Spyder  
130820:17 Cykl tor SAKO orientering VSK.stugan 18+18 = 36km 37+38 = 75min 4.5km 37min bom 1min 
130822:1720 Orie FCS4 Vbg-Arena 27.51 20-40 4.1km (- 5.3km) (Tommy A 20.)
130823:13 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 9.+           = 29.59. 5km - 2m/s E Comander+Ving
130825:1055 Orie Gipen H60 47.21 5.1km 1-20 (6.1km -) (Två Mats Carlsson 53 sek efter)
130826:13 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 9.+           = 29.57. 5km - 2m/s E Comander+Ving
130828:1036 Orie VetOL NorraFjället 4.0km 43.30 (? 5.3km) (Kalle Johanss 37.30)
130829:15 Löpn Sandhem 2.8+12*.25+1 = 7km 16+12*70+15 = 41min 
130830:16 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh  6.06+            = 29.40 - 3m/s V Spyder  
130831:1111 Orie Herrestad H60 4.8km 60.04 (6.5km -) 2-8 (Lasse Hogedal 59.44)
130901:1037 Orie Hjortsöndagen H60 5.0km 43.30 (- -) (Tvåa Hogedal 2.19 efter)
130902:10 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 9.+           = 32.00. 5km - 4m/s N Royal
130903:1838 Orie Slätthult SAKO Öppen 32min 3.9km (Erik B/E en halv-min före)
130904:1025 Orie VetOL Sjölanda 35min 3.9km (4.6km 142) (JanÅke S 32.45)
130904:1745 Orie 25manna-träning TSOK-skidst 4.2km ?45?min
130907:1218 Orie Istrum medel-DM H60 29.48 3.5km (162 4.0km) (Bo Hederss 28.37)
130908:1103 Orie Istrum-Hagen BudkavleDM H160 MatsK-PI-BengtN 32.45 3.7km (5.0km 162) (Tomas Lundgr 27.20)
130909:10 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 9.+           = 31.30. 5km - 4m/s E Comander+Ving
130911:1018 Orie VetOL Västerlanda 37min 4.2km (4.8km 131) (tvåa Lars H 2min efter)
130911:18 Löpn Moss-KM 2*2.7 = 5.4km 18.28+20.00 = 38.28 136 
130913:13 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh  6.00+            = 29.23 103 2m/s S Comander
130914:1238 Orie VSK sprint-DM H60 2.1km 14.43 (2.6km 162) (Kent Kardell 13.03)
130915:1103 Orie Vargarna lång-DM H60 5.5km 48.15 (6.5km 130) (Bo Hederss 44.24)
130916:11 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 10.+          = 33.55. 5km - 8m/s SE Royal
130918:1030 Cykl-Orie VetOL SÖ Hunneberg 18+18 = 36km 90min 36min 4.0km (- -) (tvåa Lars H 2min efter)
130819:15 Löpn Sandhem 2.8+12*.25+3.0 = 8.8km 16+12*70+18 = 45min 
130920:11 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 9.+           = 30.20. 5km - 4m/s E Comander+Ving
130921:15 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh  6.00+            = 36. - 9m/s V Comander
130922:1109 Orie Risveden publik-långSM H60 5.2km 51.23 (- 6.5km) (Tvåa Kent Kardell 1 min efter)
130923:10 Padd Nya-husen-Såtas-varv 61min 10km - 1m/s E Comander+Ving
130925:1024 Orie VetOL Slätthult 34.48 4.3km (- -) (tvåa JanÅke S 25 sek efter)
130926:16 Löpn Sandhem 2.8+12*.25+2.9 = 9km 16+12*70+17 = 51min 
130927:12 Padd Havsten 66min 10 km +12 5m/s N
130928:1101 Orie RM veteran Säffle H60 3.5km 32. (- 4.3km) hjärtfel (Olof Olofss 25.44)
130929:1133 Orie RM veteran Säffle H60 5.2km 44.51 (- 6.5km) (Olof Olofss 37.10)
130930:11 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 8.57+           = 29.59 5km - 1m/s E Comander+Ving
131002:1017 Orie VetOL Hjortgården 36.52 4.1km (- 5.3km (tvåa JanÅke S 1.30 efter)
131003:17   Orie Kartrekning Häradsmossekartan 5km 60min 
131004:16 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 10.05+          = 31.50 5km - 4m/s V Comander+Ving
131005:15 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh  6.00+            = 32.51 - 5m/s SV Comander
131006:1221 Orie Majorna H60 3.4km 37.08 (- 3.9km) (Robert Jessen 35.30)
131007:10 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn  9.30+          = 32.50 5km - 5m/s V Comander+Ving
131009:1020 Orie VetOL Stenungsund 43.30 4.0km (- 5.7km (Rune Sandberg 42.20)
131010:15 Löpn Kaisser Kapellg-Karlstorp-via-hängbron 8km 50min
131011:8  Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh  6.00+            = 31.1 - 5m/s SV Comander
131012:1303 Orie 25manna Kungsängen str 6-4 34.30 4.3km (- 5.8km) (? )
131014:10 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn  9.30+          = 31.53 5km - 3m/s S Comander+Ving
131015:18   Orie Kontroll-koll 7km 75 min 
131016:1025 Orie VetOL Bulid 34.03 4.0km (- 4.8km (Tvåa Hornebrant 2 min efter)
131016:19 Gymp Antin-Jenny-60min Blåsutskolan 
131018:12 Löpn  Lejdebergen ca 52. min 8km 
131018:13 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh  6.00+            = 29.47 - 1m/s N Comander
131018:18-131022 sjuk förkyld ont-i-halsen snuvig 
131020:1043 Orie Fräknefejden Ljungskile H60 5.2km 53.06 (- 5.9km) (Mats Karlss 27 sek före)
131023:19 Gymp Antin-Jenny-60min Blåsutskolan 
131025:12 Löpn  Lejdebergen ca 65. min 9km 
131025:13 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh  6.10+            = 31.50 - 4m/s SV Comander
131026:13 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn  9.30+          = 31.53 5km - 3m/s S Comander+Ving
131027:12 Löpn  Kärr-Ulvev ca 60. min 8km 
131027:13 Padd Djupepall-vände-pga-vågor 3.4km 27min - 9m/s SV Comander
131028:11 Padd Kavlanda efter stranden 5km 21+15 = 34min - +11 6m/s SSV Royal
131029:18 Löpn  Skidst sexan med Kööler 37min 6km
131030:19 Gymp Jenny-60min Blåsutskolan 
131031:16 Löpn Sandhem 2.8+12*.25+2.9 = 9km 16+12*70+17 = 51min 
131101:13 Padd Havsten-Mattholmen 8.6km 59min - 4m/s SV Comander
131102:1100 Orie Uddevalla patrull M7 StefanH 6.7km 59. 5-39 (- 8km) (Björn+Johanna Öberg 54.)
131103:10 Padd Kavlanda efter stranden 5km 21+15 = 34min - +8 8m/s SV Comander
131104:10 Padd Kavlanda efter stranden 5km 21+15 = 35min - +8 10m/s SV Royal
131105:18 Löpn  Skidst sexan            34.50min 6km
131106:19 Gymp Antin-Jenny-60min Blåsutskolan 
131107:16 Löpn Sandhem 2.7+12*.25+2.8 = 8.7km 16+12*70+17 = 51min 
131108:10 Padd Bron-efter-stranden 5km 16.+20. = 37. +7 9m/s SV Royal
131109:10 Padd Orrevik             8.6km 57min +5 4m/s O
131110:1014 Löpn Åke:s Poängterr 8.3km 47.45 23-230 +5 blött 
131111:10 Padd Havsten-Mattholmen 9.6km 61min 9.4km/h - 1m/s Ö Comander
131112:10 Löpn  Lejdebergen ca 52. min 8km 
131112:11 Padd Kavlanda efter stranden 5km       33min - +8 5m/s SV Comander
131112:14-201113:21 Swebus-Torp-Gbg-Landv-69kr flygresor Landvetter-Berlin-AbuDabi-Bangkok 20 tim 2650kr
131114:09 Löpn Ploy Khumtong Hotell-på-landet Latkrabang Bangkok (270kr u frukost 2 nätter 3stj) 5km 31 min
131115:0630-1800 Bussresa Bangkok-Siam Reap i Kambodja 190kr
131116:07 Löpn Somadevi Angkor Hotel Siem Reap (453kr m frukost 4stj+ kanon) 7km 42min
131117:07 Löpn Somadevi Angkor Hotel Siem Reap (453kr m frukost) 7km 42min
131118:07 Löpn Royal Crown Hotel Siem Reap (420kr m frukost) 8km 48min 
131119:07 Löpn Royal Crown Hotel Siem Reap (420kr m frukost 4stj) 6km 36min söderut efter floden
131119:2030-0700 Hotellbuss SiemReap-SihanoukVille 115kr dålig väg, buss och chaufför ingen-toa
131121:07 Löpn Golden Sand Hotel Sihanouk Ville (260kr m frukost, två nätter 4stj) 7km 46min
131122:0730 Bussresa SihanoukVille-Can Tho i Vietnam 165kr 13tim En mardröm: urdålig väg,buss,chaufför+överfullt utan AC
131123:07 Löpn Fortuneland Hotel Can Tho (196kr m frukost två nätter 4stj bra) 6.5km 42 min
131124:1200 Bussresa Can Tho - Saigon 40kr 4tim mycket bra buss och bra vägar
131125:06 Löpn Golden Central Hotel Saigon (523kr m frukost 4stj bra) 7km 43min
131126:07 Löpn Golden Central Hotel Saigon (523kr m frukost 4stj) 5.5km 37min
131127:07 Löpn Golden Central Hotel Saigon (523kr m frukost 4stj) 6.5km 42min
131127:1220-2130 Tågresa Saigon-Nha Trang 100kr hard-seat-en-tim-resten-soft-seat 9tim
131128:07 Löpn stranden norrut Nice Swan Hotel Nha Trang (130kr u frukost 3stj) 6km 41min
131129:07 Löpn stranden söderut Nice Swan Hotel Nha Trang (130kr u frukost 3stj) 6km 40min
131130:07 Löpn stranden norrut Nice Swan Hotel Nha Trang (130kr u frukost 3stj) 6km 38min
131130:1340-1500 Tågresa Nha Trang-Hanoi 260kr soft-seat 25tim
131202:07 Löpn Hanoi Legacy Hotel Hanoi (270kr m frukost 3stj bra) 7km 39min (pace av amerik runt sjön)
131203:07 Löpn Hanoi Legacy Hotel Hanoi (270kr m frukost 3stj) 5.4km 30min
131204    Galaxy cruising Halong-bay (1620kr m lunch-middag-frukost-lunch 4stj bra) 
131205:07 Löpn Hanoi Legacy Hotel Hanoi (270kr m frukost 3stj bra) 7.4km 46min runt stora sjön
131205:1650-18.50 Flyg Hanoi-Bangkok 750kr buss-taxi fr flygplatsen till Chon Buri ca 60km 110kr-för-två
131206:07 Löpn Bangsaen Heritage Hotel Chon Buri (411kr m frukost 4stj villa) 5.4km 36min väster ut 
131207:07 Löpn Bangsaen Heritage Hotel Chon Buri (411kr m frukost 4stj) 6km 36min
131208:07 Löpn Areca Lodge Hotel Pattaya (380kr m frukost 3stj bra) 7km 42min
131209:07 Löpn Areca Lodge Hotel Pattaya (380kr m frukost 3stj) 6km 36min
131210:07 Löpn Areca Lodge Hotel Pattaya (403kr m frukost 3stj) 5.2km 34min
131211:07 Löpn Areca Lodge Hotel Pattaya (444kr m frukost 3stj) 6km 36min
131211:17 Taxi Pattaya - Mae Phim ca 100km 280kr för två
131212:07 Löpn Mae Phim Resort Hotel Rayong (571kr m frukost 3stj) 8km 48min österut på vägar
131213:07 Löpn Mae Phim Resort Hotel Rayong (571kr m frukost 3stj) 6.5km 36min
131213:11 Resa till Kho Samed tuctuc 40min 16kr + färja  30min 22kr
131214:07 Löpn Pandora Hotel Kho Samet (480kr u frukost 3stj) 7km 49min
131215:07 Löpn Pandora Hotel Kho Samet (480kr u fr) 6km 36min
131216:07 Löpn Pandora Hotel Kho Samet (480kr u fr) 6km 34min resa: färja-30min-12kr--minivan+taxiBKK-3tim-70kr
131217:0230-16.30 Flygresor Bangkok-AbuDabi-Amsterdam-Gbg 2650kr 20tim flybuss-99kr-buss-Kampenhof-89kr
131218:10 Padd Kavlanda efter stranden 5km 36min - +3 5m/s SV Comander
131219:19 Gymp Antin-Jenny-60min Blåsutskolan 
131220:13 Padd Bron-efter-stranden 5km 16.+19. = 35. +7 6m/s SSV Comander
131221:10 Orie Skinkloppet VSK långa 4.8km (-     -  ) 44.47 (gissade 45.00) (Martin H 29.)
131222:11 Padd Kavlanda efter stranden 5km       35min - +6 7m/s SV Comander
131223:13 Löpn  Lejdebergen ca 53. min 8km 
131224:8  Löpn Ulvev-Kastet ca 32. min 5.2 km 
131225:11 Löpn Ulvev-Kastet ca 33.00 min 5.2 km med Ann
131225:12 Padd Kavlanda efter stranden 5km 32min - +6 1m/s SV Comander
131226:12 Padd Havsten++ 8km 54. +4 3m/s SSV Comander
131227:12 Löpn  Lejdebergen ca 54. min 8km motsols
131228:12 Padd Kavlanda efter stranden 5km 35min - +6 9m/s SV Comander
131229:1115 Orie Skärmen Cup Kroppefjällsstugan 5.3km 53.40 (? 42.)
131230:10 Padd Bron-efter-stranden 5km 16.+18. = 34.30 +5 6m/s SV Comander 102
131231:12 Löpn  Lejdebergen-i-skogen 64. min 7.4km motsols 114
140101:10 Padd Kavlanda efter stranden 5km 33min 95 +2 2m/s SSE Comander
140102:11 Löpn Högås-Kristevik++ 8.4km 51min 
140103:12 Padd Havsten-Mattholmen 9.6km 63min 9.0km/h 135? 3m/s S Comander
140104:11 Padd Kavlanda efter stranden 5km 33.40min 145? +2 6m/s SSE Comander
140105:11 Orie Vinterrace1 Ljungskile 5km 37.32 min 1-22 (Tvåa Filip J 10 sek efter)
140106:13 Padd Bron-efter-stranden 5km 16.+18. = 37. +5 9m/s SSE Royal 102
140107:18 Orie Nattcup 3 Hunneberg 4km 40min lampan-krånglade-bröt 
140108:19 Gymp Jenny-60min Blåsutskolan 
140109:16 Löpn Lextorp 2.4+12*.26+2.3 = 7.8km 14+12*70+14 = 46.35min 145?
140110:12 Padd Styggholm 9km 0m/s 58min Comander
140111:11 Padd Bron-efter-stranden 5km 15.+17. = 33. +5 4m/s VSV Comander 95
140112:11 Orie Vinterrace2 Gipen LillaEdet 4.8km 39.35 3-24 (160? 5.6km) (Stefan Johanss 2.15 före) 
140114:18 Löpn Lextorp 2.4+2.5+2.5+2.3 = 9.7km 60 min 15cm snö och snöade
140115:17 Skid TSOK 5+6 = 11km 30+36 = 66min    ?        bra nysnö 25cm                           11
140116:14 Skid Hunneberg 5.8+2.5+5+7 = 20km 110min ? bra nysnö dåliga skidor                      31
140118:12 Skid Bjursjön 6+2.5+2+2.5+4+2+1 = 19.4km 108min 145? -2 bra dålig glid bra före         50
140119:11 Orie Vinterrace3 Uddevalla Bulid 4.8km 59.40 2dm lös snö 132 
140120:16 Skid TSOK 6+6+6 = 17.8km 27.14+27.06+27.26 = 81.46min 135 mycket bra -4                 68
140121:15 Skid Slätthult 7.5+7.5+1.5+3.3+1.8 = 20.7km 102min 146? bra -4                          89 
140122:17 Skid TSOK 10+6+3= 19.4km 107min 110 spårade bortre delen av milen -4                   109
140123:15 Skid Främjandet 9+9 = 18.2km 44+45 = 90min 110 -5 idealföre                            127
140124:12 Skid Bulidsvägarna fr Kurveröd 20km 105min ca 120 bra -5                               147  
140125:12 Skid Klämman 2.5+Pelle 2.5+9 = 11km 70min 145? för lite snö dåligt kändes bra          158
140126:11 Orie Vinterrace4 Herrestad 5km 49min 135 (Elias Olsson 20 sek före)
140127:10 Skid Främjandet 9+9 = 18.2km 46+45 = 91min 140? -4 bra men lite mjöl håglös            176 
140128:17 Skid TSOK 5+6+6= 17.2km 89 min ? -1 nysnö                                              193
140129:17 Skid Bergagården Hunneberg 5+5+2.5+2.5 = 15km 69 min -3 nyspårat                       208
140129:19 Gymp Antin-Jenny-60min Blåsutskolan 
140130:15 Skid Slätthult 7.5+7.5 = 15km 83min 110 nysnö -3                                       223
140131:11 Skid Munkedal 9km fint -3 men staven gick sönder                                       232
140201:12 Skid Främjandet 9+9 = 18.2km 47+47 = 94min 110 -1 nyspårat löst sjönk-i-spåret         250
140203:10 Löpn Ulveviken-lillaskog-kastet 5km 41min 143?
140204:18 Orie Nattcup 4 Blåsut 4.3km 37min 134 7-14 (Eskil Tryggö 32.)
140205:17 Skid Bergagården Hunneberg 12km 60min vägarna isisgt-men-åkbart dåligt-ljus            262
140205:19 Gymp Jenny-60min Blåsutskolan 
140206:16 Skid Skidstugan 6+2 = 8km 25+9 = 34min 121 skate hårt grovkorningt skrammelföre        270
13-14 säsongen Skid totalt ca 270 km 17 ggr
140207:11 Löpn Ulveviken-lillaskog-kastet 5km 41min 
140208:11 Padd Kavlanda efter stranden 5km 35min ? +2 is-trassel 6m/s SSE Comander
140209:11 Orie Vinterrace6 Vargön 4.2km 28.04 (152? 5.3km) (Elias Olsson 26.44)
140210:10 Padd Bron-efter-stranden 5km 16.+18. = 34. +5 5m/s SV Comander 102
140211:18 Löpn Kaisser-Sandhemspåret-Lextorpsspår-kontoret-hem 10 km 55min
140212:18 Löpn Hem-Kaisser 2km 10 min
140212:19 Gymp Kristin-60min Blåsutskolan 
140213:16 Löpn Lextorp 2.4+12*.26+2.3 = 7.7km 14+12*90+14 = 45.min 156?
140214:13 Padd Styggholm 9km 6m/s SSV 60min Comander
140215:07 Löpn Högås-Kristevik 7.5km 45min 114 med Martin
140216:13 Padd Kavlanda efter stranden 5km 20+15=35min 97 +5 10m/s SSV Royal
140217:10 Padd Havst-Matth-bron 9km 63min 96 7m/s SSV Royal
140218:18 Löpn MTB-spåret TSOK-stugan 41. 5.8km 138 blött LasseE,Bengt,MartinM med pannlampa 
140220:16 Löpn Sandhem 2.6+12*.25+2.9 = 8.4km 16+12*70+17 = 50min 139 
140221:12 Padd Styggholm 8.7km 4m/s SSV 57min Comander 97
140222:9  Padd Bron-efter-stranden 5km 16.+19. = 35. +5 8m/s SV Royal 93
140223:11 Orie Vinterrace7 Blåsut-skidst 4.9km 39.33 (172? 5.8km) (Tvåa Kent Kardell 29 sek efter)
140224:11 Padd Kavlanda efter stranden 5km 35min ? +2 9m/s SSV Comander
140225:18 Orie Nattcup 6 Slätthult 5km 50min (Eskil 38.) 
140226:19 Gymp Kristin-Jenny-60min Blåsutskolan 
140227:11-140302 sjuk förkyld snuvig 
140303:10 Padd Kavlanda efter stranden 5km 32.08 95 +5 2m/s E Comander
140304:18 Löpn Skidst med ungdomsgruppen på stigar i mörker 9.8km 73 min långsamt
140305:19 Gymp Jenny-60min Blåsutskolan 
140306:16 Löpn Sandhem 2.5+12*.25+2.5 = 8km 50min  tidtagn med mobilen
140307:11 Padd Bron-efter-stranden 5km 16.+21. = 357 +5 9m/s S Royal 96
140308:11 Padd Styggholm 8.8km 8m/s V 59.30min Comander 90
140309:1115 Orie Skärmen Cup Högsäter 4.1km 46.32 (5.1km 147?) (Lindell 37.)
140310:11 Padd Bron-efter-stranden 5km 15.+16. =31.50 +5 4m/s SV COmander 127?
140311:14 Orie rekning Gräsviken inför träning 100 min 6km lufs
140312:19 Gymp Kristin-60min Blåsutskolan 
140313:16 Löpn Sandhem 1+12*.25+3 = 7km 40min 123
140314:11 Padd Styggholm 8.8km 8m/s SV 62min Comander 97
140315:12 Löpn  Lejdebergen ca 55. min 8km 
140315:13 Padd Bron-efter-stranden 5km 15.+19. =34. +5 8m/s SV Comander
140316:13 Padd Styggholm 8.9km 4m/s SV 58min Comander 119?
140317:10 Padd Kavlanda efter stranden 5km 34min ? +6 12m/s NV Comander
140319:18 Löpn+Gympn Dalbostigen 7km 40min 142? Jenny-60min 
140320:14 Löpn Lextorp 2.3+12*.26+2.3 = 7.7km 14+12*90+14 = 45min 
140321:12 Padd Havst-Matth-bron 8.7km 68min 119? 11m/s SSV Royal
140322:13 Padd Styggholm 8.9km 11m/s SSV 67min Royal 88
140323:13 Löpn Djupepall-vindkr-kastet i skogen 7.7km 75 min 101
140324:10 Padd Havst-Matth-bron 8.1km 51min 97 3m/s SSV Comander
140325:1730 Orie Skogsbo Velanda xlång 5.8km 66min bom 4min (Jonas G 43 min)
140326:19 Gymp Kristin-Jenny-60min Blåsutskolan 
140327:1030 Orie VetOL Grästorp ishallen 3.9km 27.07 (4.4km ?) (Tvåa Stig Johanss 45s efter)
140328:12   Cykl Ulvev-Uda tor 44 km 199 min 7m/s O
140329:1152 Orie Tolered Hisingen H60 3.4 km 44.40 (4.5km 158?) (Yngve Norell 34.10)
140330:1058 Orie Kvillebyn Ranebo H60 5km 62min (6km 161?) (Tom A Carlsén 47.)
140331:10 Padd Havst-Matth 8.9km 59min 86? 6m/s NO Comander
140401:13 Löpn Kiel CityPark-färjan++ 6km 35min
140402:13 Padd Styggholm 8.7km 0m/s 54min Comander 119?
140403:1023 Orie VetOL Ryda Folkets Park 4km 33.05 (4.4km ?) (Tvåa Kalle J 50 sek efter)
140404:11 Padd Havst-Matth-Furuh 9.8km 64min 97 2m/s O Comander
140405:1502 Orie Tibro Rankås H60 5.2km 45. (6.3km 134) (Olof Öström 40.)
140406:1113 Orie Herkules Mölnlycke H60 3.5km 34.03 (4.3km 129) (Bo Herderss 31.03)
140407:10 Padd Kavlanda efter stranden 5km 31min ? +6 4m/s SV Comander
140408:1740 Orie SAKO Hunneberg NÖ 5.2km 49.59 (6.1km 145) (Erik B-E 42.)
140409:1740 Orie Brandsbo koll-av-H65-banan 5km 60min
140410:07 Löpn tor Kaisser kl7+kl16 1.7+1.7=3.5km 20 min
140411:11 Padd Styggholm 8.7km 4m/s SV 56min Comander 90
140412:08 Löpn Ulvev-Kastet ca 33.23 min 5.2 km med Ann 99
140412:11 Padd Bron-efter-stranden 5km 16.+20. =36. +5 8m/s SV Comander med Martin 92
140413:1108 Orie Gudhem H60 3.7km 26.32 (4.1km 152) (JanÅke Sörliklev 26.21)
140414:10 Padd Havst-Matth-Furuh 10km 68min 51? 5m/s N Comander
140416:0935 Orie Velanda koll-av-kontroller 4km 40min
140417:15 Löpn Lextorp 2.3+12*.25+2.3 = 7.6km 14+12*90+14 = 45min 
140418:12 Padd Styggholm 8.4km 7m/s NO 59min Comander 93
140419:1032 Orie Öjetrampen Främmestad H60 5.1km  43.23 (? ?) (Hans Huseby 37.) blodtryck 140/70
140420:08 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh  6.10+            = 31.50 - 2m/s NO Comander
140421:06 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn  9.30+          = 31.53 5km - 3m/s NO Comander
140422:11 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh 7.10              = 33.05 - 7m/s NO Comander
140422:17 Orie GKN ÄngensGård 3.9km 37 min
140423:1015 Orie VetOL Uddevalla Kamela 4km 42.23 (4.46km ?) 1-10 (Tvåa Bengt J 6 min efter)
140425:11 Padd Såtas 10.3km 70min 87 5m/s NO Comander
140426:1100 Orie Hagen Billingen H60 3.4km 28.41 (Roland Svenss 25.45)
140427:1106 Orie Stenungsund H60 4.8km 59.15 (5.4km ?) (Lennart Hålsjö 52.31)
140428:11 Padd Havst-Matth-Furuh 9.4km 62min 2m/s SV Comander
140430:1020 Orie VetOL Ljungskile Skarsjövallen 4km 41.15 (4.56km 159?) 2-14 (L Hermanss 39.55)
140501:1100 Orie Kroppefjäll H60 4.4km 43.28 (5.4km 121) (Hans Huseby 35.)
140502:12 Padd Furuh-Matth-Havst 10km 63min 89 1m/s SV Comander
140503:08 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh 6.10              = 31.38 - 4m/s SV Comander
140504:1034 Orie Gällstad H60 3km 32.32 felst (4.56km 119) (BjörnOlof Waldemarss 27.25)
140505:10 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn  9.10+          = 31.25 5km - 2m/s SV Comander
140507:1009 Orie VetOL Tjärtakan 4.4km 41.05 (4.56km 159?) 2-16 (P-A Källén 20 sek före)
140508:15 Löpn Lextorp 2.3+12*.25+4 = 10km 14+12*90+14 = 59min 
140509:12 Padd Sörgraven-Såtas 11.1km 73min 3m/s V Comander
140510:1046 Orie Skärmen H60 3.9km 42.23 (4.5km 129) (JanÅke Sörliklev 39 sek före)
140511:1055 Orie Åmål H60 3.5km 35.30 (4.5km 126) (L Hogedal 31.29)
140512:10 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh 5.54              = 29.43 - 0m/s Comander
140513:18   Cykl Thn-Vbg vårrus tor 20+16=36km 80 min 5m/s NO
140514:1030 Orie VetOL Lindveden 4.1km 37.50 (4.66km 141) 3-21 (Kalle J 2 min före)
140515:1720 Orie FCS1 Onsjöskola 22.15 21-48 3km (140 3.9km) (Rickard Börjess 15.)
140516:12 Padd Havst-Matth-Furuh 10km 64min 2m/s SV Comander
140517:1206 Orie Garphyttan H60 5km 48.57 ( - 5.6km) (Hans Anderss 45.)
140518:11 Padd Vinön-runt medsols 10.3km 68min 0m/s Sea-Star
140519:11 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn  8.37+          = 30.19 5km - 1m/s ONO Comander
140520:1852 Orie SAKO Gipenäs 4km 53.00 (4.66km 120) 2-14 (Sussi W/B 47.30)
140521:19    Löpn Maratonstafetten Skidst nybana 11.00+11.02+11.08 = 33 min 6.96km 137-110?-82?
140522:1720 Orie FCS2 Restad 22.45 20-47 3km (119? 3.9km) (Rickard Börjess 14.30)
140523:11 Padd Såtas 10km 64min 0m/s V Comander
140524:13 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh                   = 31.30 4m/s SV Comander
140525:1020+1302 Orie Edetdubbeln H60 2+2.1km 13.49+16.18(stämpel-ej-tagit) (Göran O 12.+14.)
140526:10 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn  9.37+          = 33.05 5km - 5m/s VSV Comander
140526:1610 Orie GKN Velanda-Skogsbo 35. 20-47 3.5km (- 3.9km) (Elias B-E 25.)
140528:1017 Orie VetOL Västerlanda 4.1km 35.50 (4.66km -) 1-18 (Kalle J 1 min efter)
140529:12 Padd Havst-Matth-Furuh 10km 67min 3m/s NO Comander
140530:12   Cykl MTB Skredsvik-Lejdebergen 30km 80 min 5m/s NO
140531:12 Padd-OL Fjällbacka 17km 128min 18-32 (72? 19.5km) 9.1km/h Comander 2m/s SV (Jens Thorild 104min)
140601:13 Löpn  Lejdebergen ca 55. 8.5km 119
140602:10 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn  9.03+          = 31.30 5km - 1m/s ONO Spyder
140603:1753 Cykl MTB-OL TSOK-stugan 12km 72.30 (19.6km 67?) 8-16 (B Norrman 54.)
140604:1011 Orie VetOL Bjursjön 4.0km 43.03 (4.81km 59?) 2-25 (P-A Källen 42.30)
140606:12 Padd Havst-Matth-Furuh 10km 65min 5m/s S Comander
140607:1300 Orie Kurortssprinten Hällekis H60 2km 15.35 (2.7km 142) (Kent Kardell 13.42)
140607:1600 Orie Kurortssprinten Hällekis H60 2.1km 19.30 (3.1km 125) (Roland Svensson 17.30)
140608:13 Padd Div+ surf-bakom-båt 6.7km 43 min 3m/s SSV Spyder 92
140609:10 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn  9.18+          = 31.50 5km - 3m/s NNV Spyder 100
140609:1620 Orie GKN-trän Främmestad-Flakeberg Frisenegården 4km 46.30 (4.9km ?) (Joakim A 36.)
140611:18 Löpn Lextorp 2.3+12*.25+2.5=9km 16+12*90+14 = 50min 
140612:15 Kontrollutsättning 9km 120 min 16 kontroller Gräsviken
140613:13 Padd Mattholmen mm 9.9km 68 min 5m/s NNV Spyder 45?
140614:18 Löpn Ulveviken vid Gerd med Ann  2+12*.25+2=7km 14+12*90+14 = 46min 
140615:12 Padd Surf bakom båtar 54 min 7.7km 5m/s NNV Spyder 45?
140616:10 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh                   = 31.30 5m/s NE Comander
140617:17 Cykl+Orie+Cykl SAKO Upphärad 19.5+5.6+19.5 39km 43+63+43 86min (6.8 ?) (?)
140618:17 Löpn Sandhem 1+12*.25+3 = 7km 40min 123
140619:18 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn  8.45+          = 29.22 5km - 1m/s NNV Spyder 100
140621:9  Löpn Leksand med Ann femman 8km 46min 
140622:11 Padd Vinön NV-ö-rundades 5km 40min 9m/s N Sea-Star
140623:10 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn  8.45+          = 30.59 5km - 3m/s NNV Comander
140624:17 Cykl+Orie+Cykl SAKO Botered+Starkebo Vbg 17+4.7+16 33km 43+48+40 83min (5.6 ?) (Åke Anderss 39.)
140625:15 Löpn Sandhem 2.6+12*.25+1 = 7km 16+18+6=40min 126
140626:16 Cykl+Cykl+Padd Ulve-Rota tor 6+6+5 10km 15+15+32 30min LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh Spyder
140627:13 Padd Mattholmen mm 9.2km 59 min 4m/s ENE Spyder 45?
140628:1551 Orie Gränsjakten Strömstad H60 3km 32.50 (3.7km ?) (Hans Huseby 27.55)
140629:1100 Orie Gränsjakten Strömstad H60 4.8km 51.15 (5.7km 159 flimmer? trött) (Ken Ragnarss 40.40)
140630:10 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn  8.19+          = 29.25 5km - 2m/s NNV Comander
140701:1810 Orie SAKO Edsäter-Skidst 4.9km Mellan 47.
140702:16 Löpn Lextorp 2.3+12*.25+2.3=7.6km 13+12*90+14 = 46min 
140703:13 Padd Kalvön-Högholmen surf 8.5km 61 min 10m/s SSV Spyder 80?
140704:12 Löpn Lejdeberget 8.9km 58min 98?
140704:13 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh                   = 30.44 4m/s SV Comander
140705:10   Cykl Ulvev-Kuröd-Uda tor 50 km 115 min 4m/s SO
140706:13 Löpn Ulveviken vid Gerd med Ann  1.6+12*.25+1.6=6.2km 10+12*90+10 = 38min 
140706:14 Padd Furuholm-Katten-surf-Högh 9.45+          = 37 5.4km - 3m/s SSV Spyder
140707:10 Padd LillaDyn-Högh-Furuh-St-Dynan 31min 4.85km 3m/s SSV Comander
140707:17 Cykl tor bridge via Vargön/Båberg 18+16 = 34km 39+36 = 75min 27+26km/h 3m/sSV+0m/s 
140708:1810 Orie Främmestad Kabelv mellan 5.1km 42.04 (5.5km 42?) (Johanna Öberg 35.34)
140709:18 Padd LillaDyn-Högh-Furuh-St-Dynan 34min 5km 5m/s ESE Spyder  
140710:7  Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn  9.00+          = 30.39 5km - 2m/s ESE Comander
140710:1810 Orie Ryda 5km 45.20 (5.8km ?) (Markus Johnsson 40.43)
140711:12 Padd Nästan-Brattön 9.8km 69min 5m/s ESE Spyder  
140712:10 Löpn Lejdeberget 8km 55min
140713:11   Löpn  Ulvev-Kastet ca 29.35 min 5.2 km med Jan
140713:12 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn  9.13+          = 34min 5km - 9m/s SE Spyder
140714:10 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh                   = 30.10 4m/s ESE Comander
140714:17 Cykl-Gymp-Cykl Kristin 45+60+45 90min VSK-stugan-på-gräset 17+17= 34km MTB
140715:17 Cykl-Orie-Cykl SAKO Slätterna 40+63+40 80min Kontrollkoll 13+5+13 26km MTB
140716:17 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn                 = 32.45 5km - 6m/s SV Comander
140717:7  Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh                   = 30.38 6m/s SV Comander
140717:18 Cykl MTB tor Bridge Vbg 15+14 = 29km 38.+38. = 76min (24km/h-4m/s sv 23km/h-0m/s)
140718:19 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn                 = 29.45 5km - 3m/s SV Comander
140719:17 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn                 = 30.14 5km - 2m/s SV Comander
140720:1139 Orie 5-dag-1 Kristianstad N Vånga H60 5.4km 57.29 (6.8km 51?) (Claes Fries 45.02) 37-165 3min
140721:1258 Orie 5-dag-2 N Vånga H60 5.2km 50.21 (6.2km 38?) (P-O Ivarsson 42.30) 14-165 3min
140722:0852 Orie 5-dag-3 Friseboda H60 3.8km 35.04 (5.0km   ?) (Roger Hendrickx 26.12) 19-165 4min
140724:1020 Orie 5-dag-4 Sölvesborg Ryssberget H60 5.5km 62.17 (6.9km 53?) (Clas Fries 39.37) 73-160 14min
140725:1217 Orie 5-dag-5 Brösarp H60 5.5km 43.50 (6.2km 153?) (P-O Ivarsson 34.38) 32-155 1min 23-150 53min eft bom25min
140726:08 Padd Vinön Valön tor 9.9km 68min 0m/s Sea-Star
140727:12 Padd Surf 63min 6.8km 3m/s SSV Spyder
140728:11 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn +div = 31min 5.3km - 3m/s SV Comander
140728:18 Cykl MTB tor Bridge Vbg 18+15 = 33km 44.+37. = 81min 
140729:19 Löpn MTB-spåret TSOK-stugan 32.30 5.5km torrt 
140730:19 Cykl MTB tor Blåbärskogen 9+9=18km 25+22=47min 
140731:15 Löpn Lextorp 2.3+12*.24+2.3=7.5km 13+12*90+13 = 45min 106 127 118
140803:1101 Orie Mark H60 4.9km 51.15 (5.9km 89?) (Ken Ragnarss 40.)
140804:10 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn +div = 30.20min 5km - 0m/s Comander
140806:1026 Orie VetOL Musseröd Stenungsund 3.9km 39.31 (4.4km ?) (Tvåa Anders Spåner 2min efter)
140807:08 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn +div = 30.20min 5km - 0m/s Comander
140808:13 Orie koll-av-terräng-inför-vet-ol-Gräsviken 6km 75 min
140808:16 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 29.38min 5km - 4m/s V Comander
140809:12 Padd Surf 41min 6km 5m/s E Spyder
140810:1022 Orie Hjo H60 48. 5km (5.8km ?) (Roland Svenss 44.)
140811      Fjällvandring med hjortronplockning 900m höjd 2liter-på-3tim Trysil 14 km
140812      Fjällvandring med hjortronplockning 800m höjd 6liter-på-3tim Trysil 7 km
140813:1026 Orie VetOL Brastad SAIS klubbhus 3.9km 45. (4.4km ?) (Urban Larsson 42.)
140814:07 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 30.30min 5km - 3m/s SV Comander
140815:11 Padd Mattholmen+div             53min 8.5km - 3m/s V Comander
140816:11 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 31.07min 5km - 3m/s V Comander
140817:1035 Orie Stigsökarna DalsLånged H60 3.5km 44.min (Hans Huseby 39.
140818:10 Padd LillaDyn++ LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh 1.5+5=6.5km 10+34.40=45min 6m/s SV Comander+Spyder
140820:1018 Orie VetOL Stendammen Västerlanda 4.1km 45. (4.6km ?) (Tvåa JanÅke S 5 minefter)
140821:1720 Orie FCS3 Onsjö 3.9km (4.7km ?) 28. (Rikard Börjess 19.)
140822:13 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 34.min 5km - 6m/s SV Comander
140823:14 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh                   = 31.30 5m/s SV Comander
140824:1023 Orie Ostlöpet Falköping H60 5.2km 47.00 (5.8km ?) (Per Lindgren 46.02)
140825:10 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh                   = 30.05 1m/s SE Comander
140826:1825 Cykl-Orie-Cykl 12+4.1+12 24km 31+48.+31 62min SAKO Rödjan Öppen (5.8 ?) (Martin M 43.)
140827:1015 Orie VetOL Emaus Uddevalla IS 4.0km 35. (4.6km ?) (JanÅke S 39 sek före)
140828:1720 Orie FCS4 Arenan 3.3km (4.1km ?) 20.55 (Patrik Svantesson 14.55)
140830:1011 Orie Pepparkaksluffen Kungälv H60 4.4km 51. (5. km 123) (Tvåa L Hogedal 4 min eft)
140831:1100 Orie Götaälvdalsträfen Västerlanda H60 45. (5.7km 73?) (Tvåa Mats Karlss 2 min  eft)
140901:10 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh                   = 31.30 5m/s NO Comander
140902:14+17 Orie kontrollutsättn 90 min provlöpning TSK SAKO-ungd 3.9km 33min
140903:1800 Orie 25man-träning skidst 4.2km ca 40min bom 2min
140904:1720 Orie FCS5 Brinkeb kulle 2.2km (2.8km ?) 15.41 20-48 (Viktor Wassén 11.33)
140905:12 Padd Nästan-Brattön 10.5km 66min 3m/s VSV Comander  
140906:1214 Orie MedelDM Mariestad Torsö H60 36. 3.5km (4.4km ?) (Lennart Hålsjö 28.)
140907:1030 Orie BudkavleDM Torsö H160 41.17 4.6km (5.4km 143)(KentKlasson 32.) PI11-9m-Sörliklev8-5m-JoakimA3-6m
140908:10 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 30.20 min 5km - 2m/s SV Comander
140909:17 Löpn MTB-spåret TSOK-stugan 34.03 5.5km blött 
140910:1007 Cykl-Orie-Cykl VetOL Sjuntorp Grandalen 14+4.1+14 28km 45+39.+40 85min (5.1 ?) (JanÅke S 4.18 före)
140911:15 Löpn Sandhem 2.2+12*.25+2.2= 7km 17+18+17=52min 
140912:12 Padd Kalvön-tor 8km 50 min 0m/s Comander
140913:12 Padd Div 8km 50 min 5m/s E Comander
140914:1108 Orie DM Främmestad Råglanna H60 5.3km 47.13 (6.2km 118?) (Bo Hederss 43.10)
140915:10 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh                   = 34. 5m/s NO Comander
140916:1645 Cykl-Orie-Cykl SAKO Kolmilan Hunneberg 16+5.1+16 32km 55+45.+50 105min (5.3 123) (EskilT 43.)
140917:1008 Orie VetOL Hjortgården 4.2km 40.49 (5.2km 143) (Tvåa Rune S 3.5 min efter)
140919:12 Padd Kråkan 11.5km 78 min 3m/s E Comander
140920:1042 Orie Landehof H60 3.4km 35.34 (JanÅke Sörliklev 34.59)
140921:11 Padd Furuholm-Katten-++-Högh-LillaDyn 43. min 6.5km - 2m/s SV Comander
140922:10 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh                   = 34. 8m/s N Comander
140923:1730 Orie SAKO VSK-stugan 4.6km 39. (5.3km 123) (Janne M 37.
140924:1014 Orie VetOL Kolmilan Hunneberg 3.9km 32.32 (4.6km 123) (Tvåa Bejbom 1.5 min efter)
140925:15 Löpn Sandhem 2.6+12*.25+2.7= 8.4km 16+18+17=51min 
140226:12 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 36.min 5km - 9m/s SV Comander
140927:14 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh                   = 36. 10m/s sv Royal
140928:1149 Orie Hjortsöndagen Hol H60 4.9km 48. (6.2km ?) (Yngve Norell 44.)
140929:10 Padd Brattön-runt 14.2km 100 min 4m/s V Comander
140930:1630 Orie SAKO Främjandet 4.6km 51. (5.3km ?) (Jenny 38.)
141001:1012 Orie VetOL Bulid Uddevalla 3.9km 42.05 (4.8km ?) (JanÅke S 39.58)
141003:11 Padd Ulvev-gästhamnenUddevalla 17.6km 117 min 4m/s SSV Comander
141004:1123 Orie Rydboholm H60 3.5km (x km ?) (Tvåan Bodin 8 min  efter)
141005:1137 Orie GMOK Skatås H60 3.1km 31.59 (3.7km ?) 3-28 (Albinsson 30.01)
141006:0914 Padd GästhamnenUddevalla-Ulvev 17km 106 min 6m/s E Comander
141008:1021 Orie VetOL Slätthult 4.1km 37.20 (5.1km ?) (JanÅke S 34.48)
141008:1730 Orie 25mannaträning 3.5km 30. (Joar 28.)
141009:1210 sjuk? Trolig TIA borta-någon-sekund-max-5 ambulans-inlagd-NÄL-2dygn-för-kontroll
141011:16 Löpn Ulveviken vid Gerd 1.8+12*.25+1.9=6.9km 14+12*90+13 = 43min 
141011:17 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh                   = 31. 3m/s N Comander
141012:13 Padd Orrevik 8.5km 59min +15 4m/s SV
141013:10 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh                   = 31.50 0m/s Comander
141015:1021 Orie VetOL VSK-skidstuga 3.9km 32.44 (5.1km ?) (Jenny N 31.02)
141017:11 Löpn Ulveviken vid Gerd 2.1+12*.25+1.9=7.1km 14+12*90+13 = 45min 107-122-110 113
141017:12 Padd Bron-efter-stranden 5km 18.+16. = 34. +7 6m/s E Comander
141018:05 Padd Kavlanda efter stranden 5km 35min ? +7 1m/s SV Comander
141019:08 Löpn Uppsala från Stureg 15 längs Fyrisån-mot-gamla-Uppsala 6km 38min
141020:10 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh                   = 35. 6m/s V Royal
141022:1815 Cykl-Gympn-Cykl Blåsutskolan Jenny 14.5+14.5=29km 50+60+50 100min postkodcykeln
141023:1034 Orie VetOL Främmestad 4.1km 32.03 (4.8km 133) (Tvåa Bengt Johanss 2min efter)
141024:1430 Göteborg-Frankfurt  2105-0515 Sao Paulo 141025:0715-0815 Rio 
141026:0630 Rio Ipanema Plaza Hotel 6km 37min stranden 135
141027:0630 Rio Ipanema Plaza Hotel 6km 39min stranden-Copa-Cabana 135
141028:1008-1222     Iguassu Falls
141029:0630 Iquasso Viale Hotel 8km 57min in-till-stana 135
141030:0630 Iquasso Viale Hotel 6km 36min vägen-tor 135
141031     Buss850km-21tim! Plaza Porto Alegre Hotel
141101:12   Orie VeteranVM sprintprov 45min 6km Porto Alegre
141102:1147 Orie VeteranVM sprintkval Porto Alegre 2.1km 15.31 (2.8km 157)
141103:     Orie VeteranVM sprintfinal Canela Klein Ville 1.9km 17.54 (2.3km 175) (Leif Larsen 13.30)
141104:11   Orie VeteranVM långprov    20km-fr-Canela  4.6km 49 min 3kontr-i-djungeln
141105:1137 Orie VeteranVM kval1 Sao Fransisco de Paulo 40.03 5.5km (5.9km 133) (? ?)
141106:1103 Orie VeteranVM kval2 7km-från-Canela 4.6km 37.31 (5.2km 135)(Leif Larsen 31.55)
141108:1150 Orie VeteranVM final 7km-fr-Canela 5.6km 55.50 (? ?) (Finne 46.)     
141109:0600-0735 Sao Paulo 0845-1110 Lima 1455-1615 Cuzco
141110:0630 Plaza Hotel Cuzco 4km 28min 105
141111:07   Plaza Hotel Cuzco 6km 40min 114
141112:07   Plaza Hotel Cuzco 5.5km 35min 114
141113:07   Vandring 11km till Machu Pichu Hotel Plaza vid floden
141115:07   Puno Hotel ???? Plaza 5km 35min 3800m över havet Titikakasjön
141116:07   Puno Hotel ???? Plaza 5km 35min 3800m över havet
141117:1315 Juliaca  1455 Lima SanAugustin Riviera Hotel 13vån trög hiss
141118:1015-1215     Guayaquil sjuk spydde illamående diaré (en-dag)
141119 Hotel Baja MontAnita ca 2.5 tim fr Guayaquil vid kusten 5km 33min barfota på stranden
141120:1100-1205 Galapagos San Vincent Isbel 22 nov 6km 70-20 på stranden 6.2km 152
141123:0630 Galapagos Hotel Fiesta 8.6km 60min 110 Tortuga Bay
141124:0630 Galapagos Hotel Fiesta 5km 30min Darwin Center med Bror+Gullvi
141124:1245-1545 Guayaquil   1750-1055 Madrid   1515-1800 Frankfurt   2135-2315 Göteborg
141125:18-141127:17 sjuk förkyld snuvig och hostig
141128:17 Löpn Lextorp elljusspåret 43min 7.3km 111
141129:12 Padd Kavlanda efter stranden 5km 34min 90 +2 4m/s E Comander
141130:12 Löpn Lejdebergen 51min 8km 142?
141201:12 Padd Bron-efter-stranden 5km 18.+16. = 34. +7 4m/s E Comander
141202:18 Orie nattcup Ursand 5km 62min (7.0km 135) (JonasG 38min)
141203:19 Gymp Kristin-Jenny-60min Blåsutskolan 
141204:16 Löpn Lextorp 2.5+12*.24+2.4=7.7km 16+12*90+14 = 48min 119 125 121
141205:11 Padd Kavlanda efter stranden 5km 34min 90 +2 1m/s E Comander
141206:09 Löpn Lejdebergen++ 60min 8.3km 119 
141207:12 Padd Bron-efter-stranden 5km 16.+20. = 36. +5 9m/s SV Royal  
141208:11 Padd Kavlanda efter stranden 5km 34.30min 90 +2 3m/s SV Comander
141210:17 Löpn skidstugan 6+2.5=8.5km 49min 119
141211:14 Orie Västergärdet koll av kontroller 7km 65min 134?
141212:11 Padd Bron-efter-stranden 5km 16.+18. = 34. +5 4m/s SV Comander 124?  
141213:11 Padd Styggholm 8.7km 5m/s SV 63min Comander 87
151214:11 Orie TSK:S Jullöp kontrollplockn 42.01 4.8km (?km ?) (Mattias H 37.03)
141215:10 Padd Bron-efter-stranden 5km 16.+18. = 35. +5 4m/s SV Comander 88   
141216:18 Orie nattcup TSOK-stugan 4.7km 62min (?km ?) (Jerker 52min)
141217:19 Gymp Jenny-60min Blåsutskolan 
141218:14 Orie kartrekning Västergärdet 6km 70 min 
141219:11 Padd Bron-efter-stranden 5km 17+16 = 33.00 +5 4m/s SV Comander 92  
141220:10 Orie Skinkloppet VSK långa 4.8km 52. (gissade 44.00) (Rikard B 33.)
141221:12 Padd Mattholmen 8.4km 62min +1 2m/s NV Comander 89  
141222:09 Padd Kavlanda efter stranden 5km 34. min 90 +2 6m/s SV Comander
141223:13 Löpn VäneRyr vägar o stigar 11.3km 78min 112
141224:9  Padd Bron-efter-stranden 5km 17+16 = 33.00 +1 0m/s SV Comander 89  
141225:12 Löpn Lejdebergen med Martin 8.4km 53min
141226:12 Löpn intervaller Ulveviken 6.5km 40min
141228:11 Orie Vinterserien Dals Rostock långa 4.6km 48. (Lasse Johansson 39.)
141230:14 Löpn VäneRyr vägar o stigar 10.6km 75min 112
150102:10 Löpn Lejdebergen moturs 7.8km 60min 152?
150103:11 Padd Styggholm 8.8km 7m/s NV 61min Comander 88
150104:11 Orie Vinterrace1 Sunningen 4.8km 47.24 (? ?) (Bengt Norrman 41.)
150105:11 Padd Mattholmen 8.1km 0m/s 53min Comander 88
150106:12 Löpn Efter-stranden-Lejdeberget 8.1km 68min 144?
150107:10 Padd Mattholmen 8.2km 3m/s 57min Comander 120?
150108:15 Löpn Sandhem 2.5+12*.25+2.6= 8.1km 16+18+17=52min 117 
150109:10 Padd Styggholm 8.7km 4m/s SV 60min Comander 88
150110:10 Padd Bron-efter-stranden 5km 18+17 = 36.00 +1 7m/s SV Comander
150111:11 Orie Vinterrace2 LillaEdet City 4.3km (5.5 133) 32.54 min (29. Anders Björklund) 
150112:10 Padd Kavlanda efter stranden 5km 35. min 93 +5 8m/s SV Comander
150114:19 Gymp Kristin-Jenny-60min Blåsutskolan 
150115:15 Löpn Gamle Dal 2.5+12*.25+1.6= 6km 24+18+10=52min
150116:11 Padd Bron-efter-stranden 5km 17+24 = 41 min +5 15m/s SV Royal
150117:12 Löpn Lejdeberg terräng 9km 72min 152?
150118:14 Padd Kavlanda efter stranden 5km 34. min 93 +4 1m/s SV Comander
150119:10 Padd Mattholmen 8.3km 4m/s 55min Comander 90
150120:18 Orie nattcup Bergagården 4.8km 50min (?km ?) (Jonas G 36min)
150121:19 Löpn hemifr-slussarna 8km 50min 
150123:11 Skid Lelången+Gustafsberg 9+10*0.8=17km 54+41=95min 10cm snö 95 101       17
150125:11 Orie Vinterrace4 Ljungskile 4.7km (7.4 131) 66.56 min (48. Bengt Norrman ) 
150127:18 Löpn Sexan + intervaller TSOK-stugan 4+3+2=9km 50min 111 148 156?=133
150128:19 Gymp Kristin-Jenny-60min Blåsutskolan 122
150129:17 Löpn Bohusgården 5.4km 36min 129
150130:12 Padd Styggholm 9km 3m/s SV 60min Comander 94
150131:10 Padd Mattholmen 8.2km 3m/s N 56min Comander 91
150201:10 Orie Vinterrace5 Uddevalla Hovhult 4.4km (5.6 149) 37.50 min (29. Ingvar Åkesson) 
150202:15 Skid SKidstugan 3*6=18km 29+29+30=89min 114 mycket bra -4 nysnö                 35
150203:15 Skid Hunneberg 2.5+5+2.5+5+8=23km 126min 104 mycket bra -4 nysnö                58
150204:19 Skid Hunneberg 5+2.5+2.5=10km 52min 154 Gymp Kristin-Jenny-60 Blåsutskolan 68
150205:14 Skid Hunneberg 9+2.5+5+9=26km 138min 136 mycket bra -4 nysnö                    94
150206:12 Skid Bjursjön 2.5+9+2.5+2.5=16km 138min 99 hyfsat -1                           110
150207:12 Skid Bulidsvägarna skate 9km 45min 138? löst +5                                119
150208:11 Orie Vinterrace6 Upphärad 4.4km (5.0 165?) 33min (Anders Björklund 27.)
150209:10 Padd Mattholmen 8.1km 1m/s sv 56min Comander 86
150210:10 Skid Hunneberg 9+5+12=26km 110min 107 mycket bra +2 isigt skate-skidor         145
150211:19 Gymp Kristin-Jenny-60min Blåsutskolan     
150212:11 Skid Hunneberg 18km 116min 99 ej bra +2 isigt och surt skate-skidor            163
14-15 säsongen Skid totalt ca 163 km 8 ggr
150213:11 Padd Styggholm 8km 4m/s SV 56min Comander 112?
150214:11 Padd Bron mm 7km 1m/s SO 50min Comander 107?
150215:17 Löpn Lejdeberg 8km 57min 117 
150216:10 Padd Kavlanda efter stranden 5km 34. min 87 +2 4m/s ESE Comander
150218:11 Löpn MilenLöp +3 regn 10 km 60 min 118
150220:10 Padd Mattholmen 8.2km 5m/s sv 57min Comander 118?
150221:10 Padd Styggholmen 8.2km 2m/s sv 57min Comander 116?
150222:11 Orie Vinterrace7 VSK-stugan 5.3km (6.0 165?) 43min (Anton Berneving 41.)
150223:10 Padd Bron-Tviklippan  11m/s sse 5.5km 41min Royal 101    
150224:18 Orie nattcup Slätthult 4km 57min (?km ?) bröt
150225:19 Gymp Kristin-Jenny-60min Blåsutskolan     
150226:13 Padd Kavlanda efter stranden 5km 38. min 126? +5 9m/s S Royal
150227:17 Löpn Lejdeberg-skogen 8.2km 72min 149 
150228:11 Padd Mattholmen 8km 8m/s sv 59min Royal 87
150301:14 Löpn intervaller Ulveviken 6.6km 42min
150302:10 Padd Styggholmen 8km 4m/s sv 55min Comander 83
150304:17 Löpn Sandhemspåret 7km 42 min
150304:19 Gymp Kristin-Jenny-60min Blåsutskolan     
150305:14 Löpn Lextorp 2.7+12*.25+2.7=8.4km 15+12*90+18 = 53min 132 165 155
150306:12 Padd Styggholmen 8.2km 3m/s sv 56min Comander 111?
150307:1130 Orie Laxträffen gemensam start H60 49. ej-godk 4.6km (6km 158?) (Hans Antonss 52.)
150308:1001 Orie Härlöf H65 4.5km 40.40 (5.3km 128) (Agne Bengtss 33 sek före)
150309:10 Padd Havsten 7.3km 3m/s N 49min Xtreme 96 8.8km/t
150311:17 Cykl Postkod tor Vbg 15+15=30km 45+45=90min 
150311:19 Gymp Kristin-Jenny-60min Blåsutskolan     
150312:15 Löpn hem-Ryrbäcken-slussarna-centrum 10km 60 min 
150313:12 Padd Kavlanda efter stranden 5km 35. min 87 +2 6m/s ESE Comander
150314:11 Löpn Ulvev-Kastet ca 32.05 min 5.2 km med Ann 121
150315:13 Padd Mattholmen kapsejsade-vid-M 7m/s NO 8.2km 65min 90 Comander
150317:14 Padd Mattholmen 4m/s NO 7.3km 65min 122? Comander
150318:18 Löpn hem-Ryrbäcken-slussarna-centrum andra-hållet 10km 65 min  sjuk: ngt gick sönder i höger knä, kunde fortsätta springa men det kändes
150319:14 Cykl MTB Edsäter 20km 80min 91 
150320:11 Padd Styggholmen 8.9km 3m/s sv 61min Comander 84
150321:11 Padd Bron 4.3km 11m/s NO 40min Royal 91
150322:1055 Orie IFKGbg AnnebergLindome H65 4.4km 48.41min (5.1km 168?) (Carl-Henry A 42.35
150323:10 Padd Kavlanda efter stranden 5km 38. min 102 +2 8m/s SV Royal
150324:17 Cykl MTB Karlstorp-VäneRyr-vägarna 30km 90min 91 
150325:1015 Orie VetOL Svanesund Angrimseröd 4.1km 30.14 (4.7km 132) (P-A Källén 40 sek före)
150325:19 Gymp Kristin-60min Blåsutskolan     
150327:12 Padd Mattholmen 4m/s SV 8.5km 59min 80 Comander
150328:11 Padd Styggholmen 4m/s SV 9km 61min 85 Comander
150329:1139 Orie Kvillebyn Hamburgsund H65 4.3km 65. (6.15km 160?) (Conny Jidetoft 54.)
150330:10 Padd Mattholmen 5m/s NV 8.1km 55min 113? Comander
150331:18   Orie SAKO-träning hundklubben 4.2km 50min (5.5km 118) (Jesper S 38.)
150401:1018 Orie VetOL Bjursjön väster 4.2km 44.58 (5.2km 134) (Urban Larss 40 sek före)
150402:16 Padd Styggholmen 2m/s N 9km 59min 84 Comander
150403:12 Padd Mattholmen 3m/s NV 8.4km 57min 78 Comander
150404:1119 Orie Öjetrampen Främmestad Kabelv H65 5.2km 44.58 (6.2km 165?) (Tvåa C-H Anderss en minut efter)
150405:1236 Orie UOK Näset Herrstadfjället H65 3km 35.40 ( ) (Willy Grönstad 32.40)
150406:1057 Orie Skogsvarg Hunneberg H65 3.1km 30.00 (3.7km 165?) (Per-Arne K 27.43)
150407:08 Padd Kavlanda efter stranden 5km 34 min 123? +6 7m/s W Comander
150409:16 Löpn Div + intervaller TSOK-stugan 1+3+2=6km 40min 111 148 156?=133
150410:11 Padd Bron-efter-stranden 5km 16+19 = 35 min +5 6m/s SV Comander 123?
150411:1043 Orie Sävedalen Jonsered H65 40.39 (5.2km 172?) 2-23 (Björn Jägerström 40.09)
150412:1104 Orie Tibro Fagersanna H65 27.13 3.1km (3.3km 172?) 2-30 (LarsÅke Wall 25.33)
150413:10 Padd Kavlanda efter stranden 5km 35. min 102 +2 6m/s NE Royal
150415:1021 Orie VetOL Näset Uddevalla 4.1km 37.14 3-10 (Urban Larss 2.27 före)
150416:1028 Orie VetOL Grästorp Ishallen 3.6km 30.17 2-37 (4.4km 148?) (JanÅke S 27.58)
150417:11 Padd Bron-efter-stranden 5km 17+16 = 33 min +5 6m/s NV Comander 112?
150418:1230 Orie Alehof Skogstorp Risveden H65 3.5km 39.25 (3.8km 172?) (RuneLarsson 34.10)
150419:1117 Orie Säffle Trätäljalunken H65 3km 30.16 (3.5km 155) (Tvåa Elfsberg Krisnehamn 20 sek efter)
150420:10 Padd Styggholmen 2m/s NE 9km 58min 99 Comander
150421:17 Cykl MTB tor Vbg 17+17=34km 45+47=92min 
150421:18   Orie SAKO-träning Starkebo 4.4km 45min (5.5km 118) (Martin Schagerlid 36)
150422:1004 Orie VetOL Toltorp Hunneb 3.9km 44.50 7-30 (4.5 km ?) (Per-Arne K 39.49)
150423:19 Padd Styggholmen 5m/s SV 8.9km 59min 108 Comander
150425:1249 Orie Bengtsfors Fengersfors H65 4.8km 49.22 (5.7 km 162) (CarlHenry A 42.59)
150426:1044 Orie Gudhem H65 3.3km 28.20 (3.7km 162) (Stig Johanss 28.13)
150427:10 Padd Styggholmen 6m/s SV 8.9km 61min 108 Comander
150429:1017 Orie VetOL Starkebo 4.0km 36.16 2-20 (4.5 km 170) (Urban L 34.20)
150430:14 Padd Mattholmen 0m/s 8.4km 53min 114? Comander
150501:1117 Orie Orinto H65 3.1km 30.38 (3.7km 170) (Rune L 28.05)
150502:1116 Orie Skärmen Golsäter 1 km N Högsäter H65 27.18 (3.1km 167) (Mats K 27.53)
150503:1006 Orie Ulricehamn H65 3.7km 39. (4.5km 166) (CarlHenry 36.)
150504:10 Padd Kavlanda efter stranden 5km 33 min 123? +6 4m/s W Comander
150506:1017 Orie VetOL Tjärtakan 4.2km 44.03 7-17 (5.0 km 167) (L Hogedal 39.52)
150507:15 Löpn Lextorp 2.7+12*.25+2.4=7.7km 15+12*90+14 = 47min 151 155 151
150508:12 Padd Kavlanda efter stranden 4.6km 33 min 123? +6 10m/s W Royal
150509:08 Padd Mattholmen 0m/s 8.0km 52min 114? Comander
150510:1032 Orie Lidköping H65 3.1km 28.31 1-13 (3.45km 166) (Tvåa L Hogedal 14 sek efter) blodtryck 125-75
150511:10 Padd Kavlanda efter stranden 4.5km 34 min 144? +9 10m/s S Comander vågigt
150513:1030 Orie VetOL GamleDal 4.0km 41.16 4-23 (4.9 km 177?) (Cristoffer Olsson 36.25)
150513:15 Padd Högholm-Furuholm 32 min +10 3m/s sv testade skidOLfodral Comander 4.5km         
150514:12 Padd-OL Fjällbacka x-21 (8 brÃt) (16km) 70min brutit pga höga vågor (144? 10km) Comander 9m/s NV 
140515:12   Cykl Ulvev-Uda tor 23+22=45 km 57+58=115 min 7m/s V
150517:1042 Orie Tomasboda H65 3.2km 34.57 4-38 (3.6km ?) (LarsÅke Wall 32.43)
150518:10 Padd Nya-husen-Såtas-varv 68min 10km - 0m/s E Comander+Ving
150519:18 Löpn Milen skidst +9 10 km 58.25 min 
150520:1022 Orie VetOL Holmevattnet Ljugsk 4.1km 41.36 1-? (4.9 km ?) (Tvåa Urban L 42.20)
150521:1720 Orie FCS1 Tygladan 3.2km (3.6km ?) 24.50 13-26 (Viktor Wassén 16.)
150522:09 Padd Bron-efter-stranden 5km 17+16 = 34 min +5 7m/s SV Comander 
150523:13 Löpn Lejdeberg 8km 56min
150524:12 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 35.min 5km - 8m/s SV Royal
150525:10 Padd Kalvön 67min 8.6km - 6m/s SV Royal
150527:1017 Orie VetOL Stendammen Västerl 4.2km 43.46 3-20 (4.9 km ?) (Rune Sandberg 43.18)
150527:2056  Löpn Maratonstafetten Skidst nybana 11.17 min 2.31km 
150528:1720 Orie FCS2 Badet 3.2km (3.6km ?) 23.49 18-30 (Tommy Andersson 16.)
150529:12 Padd Styggholmen 6m/s SV 8.5km 60min Comander
150530:10 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh                   = 31.03 4m/s SE Comander
150531:1032 Orie Edetdubbeln H65 del1 18.58 2.0km 5-12 (C-H ANderss 15.38)
150531:1255 Orie Edetdubbeln H65 del2 23.14 2.3km 5-12 (C-H Anderss 21.09)
150601:10 Padd Styggholmen 11m/s+ SV 8.5km 62min Royal
150603:0847 Orie VetOL Stockslycke Alingsås 4.2km 41.06 1-22 (5.7 km ?) (Tvåa UrbanL 14 sek efter)
150604:1720 Orie FCS3 Fisketorget 2.9km (3.6km ?) 22.38 13-26 (Jonas G 16.)
150505:08 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh                   = 31.03 3m/s SE Comander
150606:1035 Orie Lysekilssprint Wordcup H65 2.9km (3.2km ?) (Tvåa Ingemar Maguss 25 sek efter)
150606:14 Löpn Ulvev-Kastet ca 33.15 min 5.2 km med Ann
150607:1026 Orie Munkeldalsmedel Wordcup H65 2.7km 34.41 (4.3km ?) (Christer Sand 26.) dålig terräng
150608:10 Padd Mattholmen vraket++ 2m/s 10.8km 69min Comander
150609:18 Cykl MTB Karlstorp-VäneRyr-vägarna 34km 135min  rekning inför OL-träning
150610:18 Löpn hem-slussarna-nedre-slussen-piren Ryr 11km 75 min 
150612:11 Padd Styggholmen 3m/s SV 8.4km 56min Xtreme 8.9km/t
150613:09 Löpn Lejdeberg 8km 56min halvvägs med Martin
150614:13 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 34.35min 5km - 6m/s SV Spyder
150615:10 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh                   = 30.49 3m/s SV Xtreme ostadigt
150616:17 Cykl MTB Vargön tor 25km 75min
150616:1750 Orie SAKO Vargön 4.5km (3.6km ?) 39.50 8-11 (Emelie S 32.45)
150618:14   Orie Utsättn snitslar VäneRyr 90 min 6km 
150619:10 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh                   = 31.19 3m/s NE Comander
150619:11 Cykl racer Torp 13km 32min
150620:09 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh                   = 30.50 3m/s NE Xtreme 
150620:13 Löpn Lejdeberg 8km 51min med Jan
150621:13 Cykl racer Torp tor 26km 40+28=68min
150621:15 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 32.min 5km - 4m/s SV Comander
150622:10 Padd Mattholmen 2m/s 7.3km 48min Comander
150623:17 Löpn Besseggen Camping 6km 44min 
150624:17 Löpn Åndalsnes Camping skogsstigar 5.1km 34min 
150625:17 Löpn Molde vandrarhem Camping på gatorna 5.8km 38min 
150627:1150 Orie Sälen Ö8 5km 47.49 (? 5.8km) (Håkan Nilss Domnarvet 38.25)
150628:1044 Orie Sälen H65 2.9km 26.50 (? 3.4km) (Knut Skjeset 24.42)
150629:12 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 32.50 min 5km - 5m/s SV Comander
150630:1810 Orie SAKO Sjölanda 5km (6.1km ?) 55.55 4-19 (Jenny N 46.49)
150630:17,20 Cykl MTB Sjölandasjön tor 20km 55min
150702:15 Löpn Oljehamnen-Dalbostigen-Grönvik-Olj 4+12*.25+4=10km 20+12*26+14 = 68min 
150703:12 Padd Kalvön mm 61min 8.4km - 5m/s SV Spyder
150704:1555 Orie Gränsjakten H65 34. 3.2km (3.7km ?) (Wille Grönstad 28.52)
150705:1210 Orie Gränsjakten H65 57. 4.4km (5.7km ?) (Wille Grönstad 50.52)
150706:11 Padd Styggholmen 9m/s SV 8.9km 62min Spyder 
150707:9,20 Orie Utsättn o intagn kontroller VäneRyr 180 min 12km 
150708:18   Orie Kontroll av kontroller Slätterna 130 min 11km 
150709:23 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 30 min 5km - 0m/s Comander
150710:12 Padd Mattholmen-Havsten 5m/s SV 8.5km 58min Spyder 
150711:09    Cykl Rota tor 12km 28min racer
150711:17 Löpn intervaller Ulveviken 6.6km 42min
150712:13 Padd Nya-husen-Såtas-varv 65min 10km - 3m/s sv Comander+Ving
150713:16 Löpn intervaller Ulveviken 6.6km 42min
150714:08 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 32 min 5km - 4m/s SV Comander
150714:17 Cykl Slätterna tor 26km 85min MTB
150714:1850 Orie SAKO Slätterna 4.5km (6.1km ?) 50. 8-19 (Jenny N 41.)
150715    Vandring i mosse med stövlar 10 km fr Ed + 10 km NV Årjäng 11 km
150716    Cykl Kroppefjäll + Vbg tor 50 km 150min MTB
150717:19 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 31.41 min 5km - 3m/s SV Comander
150718:12 Padd Kalvön 9m/s SV 7.7km 58min Spyder 
150719:1252 Orie 5-dag-1 Borås Fritsla H65 4.8km 75.01 (6.9km 170) (Leif Sandgren 45.03) 71-135 26min
150720:0920 Orie 5-dag-2 Tranemo H65 4.6km 49.32 (5.9km 172) (LarsÅke Wall 44.40) 6-135 0min 35-135
150721:13 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 33 min 5km - 3m/s NO Comander 99
150722:1057 Orie 5-dag-3 Kransmossen H65 4.6km 47.48 (5.9km 172) (LarsÅke Wall 40.21) 5-138 0.5min 23-135
150723:1138 Orie 5-dag-4 Kransmossen H65 3.2km 31.50 (3.9km 170) (Bengt Stenerhag 28.50) 13-138 2min 21-135
150724:0835 Orie 5-dag-5 Borås Arena Rya Åsar H65 4.5km 50.12 (5.4km 168 (Mykola Bozko 42.) 19-133 5min 17-135 43 min eft
150726:1107 Orie VeteranVM Gbg Eriksberg sprint kval H65 2.1km 11.38 (2.6km 170)(Janne Brunstedt 10.27)
150727:1142 Orie VeteranVM Gbg Eriksberg sprint final H65 2.8km 17.42 (2.9km 163) (Keld Johnsen 14.)
150728:18 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 32.12 min 5km - 2m/s NO Comander
150729:1349 Orie VeteranVM Gbg Skatås lång kval1 H65 4.6km 44.33 3-70 (5.0km 172) (Bo Sundlvist 41.)
150730:1005 Orie VeteranVM Gbg Skatås lång kval2 H65 4.8km 50.07 3-70 (6.0km ?) (V Gorek 49.00)
150731:13 Padd Kalvön 5m/s SV 8.2km 56min Comander 111 
150801:1215 Orie VeteranVM Gbg Skatås lång final H65 5.4km 54.19 (6.5km 174) (LarsÅke Wall 46.52)
150802:12 Padd Kalvön 5m/s SV 7.6km 56min Spyder 100
150803:12 Padd Mattholmen 1m/s NE 7.5km 47min Xtreme 149 
150805:1021 Orie VetOL Åleslån 4.1km 45.52 (4.9km 170) (Björn Cederberg 28.32)
150806:1022 Orie VetOL Tengene 4.1km 40.52 (4.9km 166) (Klas Dalberg 24.52)
150807:14 Padd med Isak Furuholmen mm 5m/s SV 5km 40min Spyder 
150808:08 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh                   = 32.07 5m/s SE Comander
150809:1058 Orie Karlsborg H65 4.4km 41.28 (5.2km 169) (Ove Torsson 41.03)
150810:11 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 34. min 5km - 3m/s SV Spyder
150811:1840 Orie SAKO Skogsbo 5km 55min (6.3km 156) (Jenny Nyman 39.52)
150812:1026 Orie VetOL Ö-Hunneberg Ödetorpet 3.8km 37.13 (4.3km 166) (Björn Cederberg 28.30)
150812:18-150815:10 sjuk höger benet mycket svagt kankse knärelaterat
150814:09 Cykl Ulvev-Uddevalla 24km 60min racer
150815:11 Padd Mattholmen 50 min 7.5km - 8m/s O Spyder
150815:1151 Orie Herrstad Rimnersvallen H65 ejstart pga knävecksstelhet höger ben
150816:1017 Orie Falköping Utväng H65 4.7km 42.52 (5.6km 172) (Lars Hogedal 41.23)
150817:11 Padd Mattholmen 63 min 8.2km - 9m/s O Spyder
150819:1027 Orie VetOL Dynamitbacken Uddevalla IS 4.0km 50.19 (5.1km 159) (Lennart Hålsjö 45.31)
150821:11 Padd Nya-husen-Såtas-varv 75min 11km - 1m/s sv Spyder
150822:12 Padd Mattholmen 58min 8km - 1m/s sv Spyder
150823:1137 Orie Götaälvdalsträffen Gipen Göta H65 3.4km 35.11 i-förbj-omr+felst-k7 (4.8km 182) (Carl-H A 34.03)
150824:11 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 34 min 5km - 7m/s O Spyder
150826:1019 Orie VetOL Brastad SAIS 4.0km 40.41 (5.1km ?) (Tobias Govik 38.14)
150826:1019 Orie Provlöpn DMlång D65 4.0km 60min (5.1km ?) 
150827:1720 Orie FCS4 Vattentornet Mariedalsv 3.2km (3.6km ?) 22.22 28-36 (Rikard B 14.26)
150828:11 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 35. min 5.3km - 8m/s VSV Comander
150829:1131 Orie Medel-DM Tibro Björsjön H65 3.4km 33.45 (4.6km 131) (Carl-Henry A 27.45)
150830:1106 Orie Budkavle-DM Tibro Björsjön H160 Mandinger-PI-BengtN 3.7km 37. min (4.5km 141) (KentKlasson 31.50) MM11-13m-PI7-11m-BN6-13m
150831:11 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 30.20 min 5.0km - 1m/s E Xtreme
150901 Orie Provlöpning DMnatt + sprint H70 + H65 46+20=66 min 4+2=6km
150902:1024 Orie VetOL Timmervik Jörlanda 4.2km 50. (5.1km ?) (Lennart Hålsjö 43.)
150904:10 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh                   = 30.40 1m/s S Comander
150906:18 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn                   33.   4m/s N Comander
150907:12 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh                   = 32.   2m/s N Comander
150909:1028 Orie VetOL Sjölanda 4.2km 45. (5.1km ?) (Jan-Åke S 38.)
150909:1807 Orie Knotakutet Knorren 1.5km 9.43 (1.9km ?) (JanÅke S 9.33)
150910:15 Löpn Sandhem 2.3+12*.25+2.4= 7.7km 15+18+15=48min 117 
150911:13 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn                   33.   4m/s E Comander
150912:12 Padd Mattholmen tot 7.2km 50. 8m/s E Spyder
150913:1041 Orie Mullsjö V Kyrkekvarn 4.5km 54. () (Stig Johanss 47.)
150914:10 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn                   36.   9m/s E Royal
150915:1750 Orie SAKO Nyrud Hunneberg 4.5km 48. () (Jenny N 37.)
150916:1014 Orie VetOL Göta 4.2km 47. (5.1km ?) (Lennart Hålsjö 40.)
150918:11 Padd Kavlanda  5.3km 38. 12m/s SV Royal
150919:1220 Orie Bullaren ÖM8 4.9km 52. (5.8km ?) (Ulrik Olsson 34.)
150920:12 Padd Havsten-Mattholmen tor 9.5km 63. 2m/s E Comander
150921:10 Padd Styggholmen 8.5km 53min +15 0m/s Xtreme
150922:1810 Orie SAKO Ursand p-platsg 4.2km 35. () (Anders C 34.)
150923:1018 Orie VetOL Slätthult 4.2km 40. (5.1km ?) (Jesper Sjögren 26.)
150925:13 Padd Kavlanda-Vindöbron 8.8km 60. 5m/s SV Comander
150926:1129 Orie Folskubbet H65 4.5km 61. (6.0km ?) (Kent Kardell 48.)
150927:1012 Orie Hjortsöndagen HOL H65 4.6km 45. (5.3km ?) (C-H Anderss 40.)
150928:11 Padd Mattholmen-Havsten 8.5km 54. 1m/s E Comander
150929:1750 Orie TSOK-stugan 25man-trän 4.6km 43. (5.5km ?) (Linus Jonasson 42.)
150930:1023 Orie VetOL VSK-stugan 3.9km 40. (4.6km ?) (Martin Larsson 29.)
151002:11 Padd Styggholmen 8.3km 63min +13 8m/s V Royal
151003:1000 Orie Frambo Främmestad 4.3 km 25-man-träning 44.23 (5.3km ?) (Tvåan ?)
151004:1140 Orie GMOK Delsjön H65 3.1km 30.46 (3.6km ?) (PerArne K 28.59)
151005:10 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh                  = 32. 4m/s E Comander
151007:1019 Orie VetOL Backamo 3.9km 28.30 (4.3km ?) (JanÅke S 26.30)
151008:15 Löpn intervaller Hjortmosseparken 2+12*.26+2= 7km 13+18+13=44min 
151009:08 Padd Bron-efter-stranden 5km 16+17 = 33. +1 5m/s E Comander
151010:1303 Orie 25manna Rosenkälla Vallentuna str 6-4 36.40 4.1km (- 4.8km) (Emil Wingsted 21.30)
151012:10 Padd Kavlanda efter stranden 5km 33 min +9 3m/s E Comander 
151013:18 Löpn Karlstorp-hängbron-TSOK-K 10km 65min
151014:1810 Cykl-Gympn-Cykl Blåsutskolan Kristin+Jenny 14.5+14.5=29km 50+60+50 100min postkodcykeln
151016:12 Löpn Ulveviken vid Gerd 2.5+12*.26+2.7=8.3km 18+12*90+18 = 56min 
151017:13 Padd Ulvev-Havsten-hitom-Mattholmen 51 min 7.2 km 5m/s E comander 
151018:12 Löpn Lejdeberg 8.3km 60min
151019:11 Padd Styggholmen 8.7km 1m/s E 58min Comander 
151020:1840 Orie Natträning Hundklubben 5.5km 62 min 
151021:1900 Gymp Blåsutskolan Jenny 60min 
151022:11 Padd Bron-efter-stranden 5km 17+20 = 37. +10 9m/s SV Royal
151024:1240 Orie Varperne Bornholm H65 3.8km 33.10 (4.6km ?) (Agne Bengtsson 29.28)
151025:0938 Orie Rö Plantage Bornholm H65 35.36 felstämplat (?km ?) (Håkan Winnberg 35.30) 
151026:11 Padd Ulvev-Mattholmen-Havsten 58 min 8.2 km 4m/s SV comander 
151027:17 Löpn intervaller 12*70-20 TSOK-stugan 2+3+1=7km 40min
151028:1810 Cykl-Gympn-Cykl Blåsutskolan Kristin+Jenny 14.5+14.5=29km 46+60+46 92min postkodcykeln
151030:11 Padd Styggholmen 8.8km 2m/s SV 60min Comander 
151031:1100 Orie Uddevalla patrull M7 StefanH 6.9km 67. 5-27 (Jonas+Emil Axelss 63.)
151101:12 Padd Bron-efter-stranden 5km 17+20 = 37. +1 5m/s SV Comander
151102:11 Padd Styggholmen 7.8km 4m/s SV 53min Comander 
151103:1800 Orie Natträning Onsjö 4.5km 60 min 
151104:1810 Cykl-Gympn-Cykl Blåsutskolan Kristin+Jenny 14.5+14.5=29km 45+60+45 90min postkodcykeln
151106:12 Padd Mattholmen 55min 8.2km - 1m/s Comander
151107:12 Cykl racer Torp tor 26km 26+29=55min
151108:1014 Löpn Åke:s Poängterr 8.3km 51.30 43-215 +9 sol ny bana
151109:7  Padd Kavlanda efter stranden 5km 34 min +9 6m/s SV Comander 
151110:11 Padd Havsten tor 7.2km 50 min +9 6m/s SV Comander 
151111:11 Löpn Lejdeberg 8.0km 56min
151111:12 Padd Kavlanda efter stranden 5km 33 min +9 5m/s SV Comander Kielbåten
151113:7  Löpn AO-hotel-700kr 700m fr Hauptbahnhof Berlin 7.0km 45min
151114:7  Löpn AO-hotel Berlin 8.7km 58min
151115:8  Löpn Chopin-hotel-550kr 200m fr Hauptbahnhof Prag 7.0km 45min
151116:8  Löpn Chopin-hotel 7.7km 53min
151118:7  Löpn SalzburgerHofHotel-550kr Salzburg 9km 60min
151119:7  Löpn HotelVillaRosaRiviera-550kr Rimini 0.7 fr Hbf 8km 54min
151121:7  Löpn MercuraVillaRomanazzi-700kr Bari 1.0 fr Hbf 7.3km 51min
151123:8  Löpn B&BNettuno-700kr-urdåligt Messina 2.6 fr Hbf 5.3km 39min
151124:8  Löpn VillaParadiso-800kr Taormina 0.7-fr-Hbf-fågelvägen-men... 8km 75min MYCKET kuperat
151125:7  Löpn VillaParadiso-800kr Taormina 40 min 5.5km
151126:7  Löpn VillaParadiso-800kr Taormina 40 min 5.5km
151128:8  Löpn HotelSeaGull-870kr Ventemiglia 50 min 8km
151129:8  Löpn LägenhetsHotel-JustStyle-700kr-utanFrukost Barcelona 61 min 8km
151130:8  Löpn LägenhetsHotel-JustStyle-700kr-utanFrukost Barcelona 51 min 7km
151202:8  Löpn Hotell AACR Monteolivos-560kr-utanFrukost Sevilla 49 min 7km
151203:8  Löpn Hotell Eurostar Tartessos-550kr-utanFrukost Huelva 48 min 7km
151206:8  Löpn Hotell Apolo-450kr VilaRealDeSantaAntonio Portugal 57 min 8.7km
151207:7  Löpn Hotell Apolo-450kr VilaRealDeSantaAntonio Portugal 37 min 6.2km
151208:8  Löpn Hotell DonPaco-610kr Malaga platt 37 min 6.5km
151209:8  Löpn Hotell DonPaco-610kr Malaga borgen-på-höjden 51 min 7.5km
151211:8  Löpn Hotell DonPaco-610kr Malaga platt 52 min 8.2km flyg-Malaga-Landvetter
151212:12 Padd Kavlanda efter stranden 5km 32 min +5 0m/s Comander 
151213:11 Löpn Lejdeberg 8.0km 59min -1 sol
151214:10 Padd Bron-efter-stranden 5km 33. +1 0m/s SV Comander
151215:18 Orie Nattcup 3 Skidst 4.5km 57min (Anders B 41.) 
151216:17 Löpn kontoret-Kaisser-kontoret-skidst 10.0km 65min 
151218:10 Padd Kavlanda efter stranden 5km 35 min +9 7m/s SV Comander 
151219:13 Padd Mattholmen 64min 8.2km - 5m/s SV 126 Comander
151220:11 Orie TSK:S Jullöp kontrollplockn 46.50 5.82km (?km 192? (Joakim Axelss 34.)
151221:10 Padd Kavlanda efter stranden 5km 37 min +9 7m/s SV Royal 114? 
151222:16 Orie Rekn-för-vinterrace-skidst 5km 50min 
151223:13 Padd Mattholmen 65min 8km - 15m/s SV 117? Royal
151224:09 Padd Kavlanda efter stranden 5km 36 min +9 7m/s SV Royal 114? 
151225:11 Löpn Bulid Herrstadfjället 10.9km 87 min 188?      
151226:10 Padd Bron-efter-stranden 5km 35. +1 2m/s SV Comander
151227:13 Löpn Lejdeberg 8.0km 57min -1 mulet 5cm snö
151228:10 Padd Kavlanda efter stranden 5km 34 min +1 4m/s E Comander 114? 
151229:16 Orie Rekn-för-vinterrace-skidst 5km 50min 
151230:13 Padd Bron-efter-stranden 6.1km 45. +1 8m/s SE Royal 124?
151231:12 Padd Styggholmen 8.4km 5m/s S 61min Comander 120?
160101:13 Löpn Lejdeberg 8km 52.40min 134 med Jan
160102:13 Padd Bron-efter-stranden 5km 36. +1 9m/s SE Royal 132?
160103:11 Orie Vinterrace1 Herrstad 4.9km (6.4km 113?) 40.00min (Måns Widemark 34.56)
160104:12 Löpn Ulveviken 4km 30min
160105:14 Orie snitsling-inf-vinterrace-skidst 6.2km 52min 119 
160107:12 Löpn Lejdeberg 8km 56min 127 bokskogen-sist
160110:11 Orie Vinterrace2 LillaEdet 4.4km (5.7km 163?) 34.03min (Elias Ekvall 28.20)
160111:10 Löpn Lejdeberg 7.4km 57min 187? 15com-snö
160112:18 Skid Skidst 6+6=12km 28+28=56min 147? -1 hyfsat                                 16
160113:11 Skid Hunneb-Nyrud-femman-2.5:an 18.3km 112min 180? -5 mycket bra                34
160113:19 Gymp Jenny-60min Blåsutskolan 
160114:13 Skid Skidst 6+6=12km 31+29=69min 147? -8 hyfsat                                 46
160115:10 Skid Bulid 13.4km 78min 163? -9 hyfsat                                          60
160116:12 Skid Klämma 13.4km 80min 106 -9 4.7+pellerundan                                 73
160117:13 Skid Skidst 6+3.5=9.3km 30+28=48min 135? -8 bra                                 82
160118:14 Skid Bjursjön-Fridhem 6+6=12km 28+28=56min 135? -8 bra                          94
160119:18 Skid Skidst 6+6=12km 28+28=57min 147? -8 bra men elljusspårshets               106
160120:14 Skid Slätthult 3.5+7.5=11km 54min 147? -8 bra                                  117
160120:19 Gymp Kristin-Jenny-60min Blåsutskolan     
160121:14 Skid Slätthult 7.5+7.5+3.5=18.5km 95min 152? -11 bra                           136
160122:11 Skid Bulid 20km 100min 168? -4 bra                                             156
160123:13 Skid Bjursjön-Fridhem 2+6+6+2=16km 14+30+30+11=85min 133 -3 bra                172
160124:11 Orie Vinterrace4 VästraSkolanUddevalla 4.3km (5.4km 145?) 49.13min (Pierr Karlss 44.)
160125:10 Löpn Ulveviken 4km 33min 142
160127:19 Gymp Kristin-Jenny-60min Blåsutskolan 142?
160128:13 Löpn Skidst 6km 37min 135? +5 sol all snö borta
160129:12 Löpn Ulveviken 5.4km 39min 190?
160130:12 Padd Styggholmen 8.6km 9m/s S 66min Royal 114?
160131:11 Orie Vinterrace5 Granåsskolan Vargön 4.8km (6.2km 178?) 36.min (Isak Olsson 35.)
160201:10 Padd Bron-efter-stranden 5km 33.30 +2 4m/s SV Comander 158?
160202:18 Orie nattcup Starkebo 5km 62min (km 110) (Anders C 57.)
160203:19 Gymp Kristin-60min Blåsutskolan 128? blodtryck 125-75
160205:11 Löpn Lejdeberg 8km 59min 138 bokskogen-sist
160206:09 Padd Kavlanda efter stranden 5km 42 min +4 10m/s SV Royal 162? 
160207:11 Löpn Lejdeberg 8km 59min 162? 
160208:10 Padd Interv Stinas vik 10*(3+1)=40min 5.8km +4 10m/s S Royal 120 
160209:08 Padd Bron-efter-stranden 5km 35. +2 4m/s SV Comander 158?
160210:19 Gymp Kristin-60min Blåsutskolan 128? 
160211:15 Löpn Hjortmosseparken 2+12*.24+2=6.4km 11+18+7=36min 
160212:12 Padd Styggholmen 8.1km 2m/s N 57min Comander 156?
160213:12 Padd Mattholmen 58min 8.1km 5m/s 0m/s 172? Comander
160214:11 Orie Vinterrace6 Färgelanda 4.9km (6.4km 154?) 36.39min (Måns Widemark 31.43)
160215:12 Löpn Ulveviken-Kristeviksberget 6.1km 50min 118?
160217:19 Gymp Kristin-60min Blåsutskolan 128? 
160218:15 Löpn hem-Ryrbäcken-slussarna-centrum 10km 60 min 
160220:12 Padd Högholmen runt ++ 4.3km 33. +1 10m/s S Royal 171?
160221:11 Orie Vinterrace7 VSK-stugan 5.2km (5.8km 166?) 41.12min (Johan Engström 34.43)
160222:10 Padd Styggholmen 8.3km 6m/s S 63min Comander 114? isflak i Orrevik
160224:15 Löpn hem-Sandhemsspåret-Kaisser 6.5m 50 min 
160224:19 Gymp Gunnel Jernstig 45min Blåsutskolan 128? 
160225:1049 Orie VetOL Kungälvs OK stuga 4.1km 56.27 (5.9km 166?) (C-H Anderss 47.)
160227:12 Löpn BergsVatten-Lejdeberg 8.3km 66min 138 bokskogen-sist
160228:12 Skri BergsVatten 3km 30min 
160229:11 Löpn Ulveviken-Kristeviksberget 8.1km 68min 118?
160301:18 Orie Nattcup 6 Slätthult 5km 53min (6km 169) (Jesper S 36.) 
160302:19 Gymp Kristin-60min Blåsutskolan 
160303115 Löpn Hjortmosseparken 2+12*.24+2=6.4km 11+18+7=36min 167?
160304:11 Padd Mattholmen 56min 8.0km 0m/s 117? Comander
160305:12 Padd Styggholmen ++ 8.9km 6m/s SO 67min Comander 123?
160306:12 Löpn Lejdeberg 8km 62min 138 bokskogen-först
160307:10 Padd Mattholmen 57min 8.0km 0m/s 117? Comander
160309:11 Löpn hem-Sandhemsspåret-Kaisser 6.5m 50 min 
160309:19 Gymp Kristin-60min Blåsutskolan 
160310:10 Skid Karlstorp-Lextorp-Gärdhemsfälten-K 12km 95 min 112 Skate sol -1 skare       184
160311:11 Skid Vassbovik skare 4km 25min 112 Skate sol -1                                  188
160312:12 Padd Styggholmen 7.8km 4m/s SO 54min Comander 180?
160313:11 Löpn Lejdeberg 7.7km 62min 183? bokskogen-sist 15cm blötsnö bitvis
160314:10 Padd Mattholmen 56min 8.0km 0m/s 132? Comander
160315:17 Löpn MTB-spåret TSOK-stugan 40min 5.4km delvis snö 125
160316:19 Gymp Gunnel Jernstig 45min Blåsutskolan 128? 
160317:15 Löpn Hjortmosseparken 1.4+12*.23+1.4=5.6km 11+18+7=36min 167?
160318:11 Padd Styggholmen 8.8km 1m/s N 64min Comander 127?
160319:11 Orie Orustkavlen Stillingsön M2 JanÅkeS 2-18 1.9+2.3km 20.27+22.48 (15.32+17.57)
160320:11 Orie Frölunda Safjäll H65 34.47 2.9km (3.7km 119) (Lars Hogedal 30.55)
160321:10 Padd Mattholmen 58min 8.4km 0m/s 117? Comander
160322:17 Orie Provlöpning D21E Vikingatr Hultsjön 4.5km 70min
160323:13-160329 sjuk förkyld snuvig och hostig 38grader-på-morgonen feberfri från 28 mars.
160326:1111 Orie Öjetrampen SO Magra H65 Ej start
160328:08 Padd Kavlanda efter stranden 5km 36 min +4 4m/s SV Comander 162? 
160402:1452 Orie Idefjorden Hälle H65 35. (3.6km 135) (Lasse Hogedal 31.)
160403:1029 Orie Gudhem H65 33. (4.5km 192?) (Stig Johanss 31.)
160404:10 Padd Styggholmen 8.5km 3m/s NO 62min Comander 130?
160405:1815 Orie SAKOträning Hultsjön koll1.5km+4.5km + intagning2km=8km  13+57+20=90min
160406      Orie Utsättn + intagn VetOL 1.5+2=3.5km 30 min
160407:11 Padd Mattholmen 56min 7.9km 0m/s 117? Comander
160408:12 Padd Styggholmen 8.6km 5m/s SV 63min Comander 122? 
160409:1014 Orie Lerum  H65 4.4km 55. (Carl_Henry A 50.)
160410:12 Padd Mattholmen 60min 7.9km 0m/s 117? Comander
160411:10 Padd Bron-eft-stranden-Sörgraven 70min 10.2km 0m/s 117? Comander
160412:17 Löpn Karlst-Kontoret o Sven-K 2+3=5km 12+18=30min 167?
160413:1020 Orie VetOL Fridhem UIS 3.9km 48.52 (4.6km 124) (Urban Larss 35.)
160414:15 Löpn Sandhem 1.3+12*.25+2.4= 7.2km 10+18+17=45min 132 
160415:11 Padd Kavlanda efter stranden 5km 35 min +6 7m/s SV Comander 132? 
160416:14 Padd Mattholmen 70min 8.9km 0m/s 117? Comander
160417:1037 Orie LångUven H65 4.3km 44.32 ( ) (Bo Hedersson 39.32) 
160418:10 Padd Kavlanda efter stranden 5km 35 min +6 9m/s VSV Royal 132? 
160419:1645 Orie cykel-SAKOträning-cykel Onsjö 9km+5.0km +9km 13+51.52(Jerker 43.)+20=90min
160420:1019 Orie VetOL Upphärad OKF 3.8km 30.12 (4.4km 142) (Martin Hogedal 21.)
160422:11 Padd Mattholmen 70min 8.9km 0m/s 117? Comander
160423:08 Padd Kavlanda efter stranden 5km 35 min +6 3m/s NV Comander 132? 
160424:1117 Orie Linné Lunsen H65 5km 52.54 (6.1km 162?) (Gunnar Munktelius 47.50)
160425:18 Löpn Uppsala Stadskogen 9km 60min 
160226:19 Padd Bron-efter-stranden 5km 37. +2 9m/s NE Royal 158?
160427:1026 Orie VetOL Slätthult TSK 4.1km 35.54 (4.4km 142) (Urban Larsson 33.55)
160429:11 Padd Kavlanda efter stranden 5km 38 min +6 9m/s SSV Royal 132? 
160430:1052 Orie Lidköping Skarab-DM-lång H65 4.5km 50. (119 5.6km) (OlleAdolfss 39.)
160501:12 Padd Mattholmen 62min 8.5km 4m/s NV 119? Comander
160502:1530 Orie Tengene GKN-trän J Hallén 3.7km 34.19 (119 4.6km) (?)
160504:1017 Orie VetOL Hunneberg Nyrud 3.9km 38.54 (4.7km 192) (Urban Larsson 36.)
160505:1006 Orie Ulricehamn H65 3.4km 43. (xkm xxx) (Bo Hederss 32.)
160506:12 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 5km         37.   0m/s Spyder
160507:12 Padd-OL Fjällbacka 14km 107min 8-21 (138 15.16km) 8.5km/h Comander 3m/s NV (Einar Kershow 89.) 
160508:     Orie Hällingsjö Orinto H65 3.2km (4.2km 151) (Bo Hederss 37.)
160509:10 Padd Havsten-Matth-Vindön 9.9km 69min 119 0m/s sv Comander
160510:15 Löpn Karlst-Cleröd Kaisser-Karlst 5km 30min 130
160511:1022 Orie VetOL Sanders Dalar 4.1km 53. (4.7km 192) (Christoffer OLsson 44.)
160512:15 Löpn Karlst-Sandhem-Kaisser 6.5km 40min 190
160513:10 Padd Havsten-Matth 7.6km 59min 120 6m/s NO Comander
160514:11 Löpn Lejdeberg 8km 53.30min 157? vägen-till-masterna
160515:11 Padd Kalvön-Orrevik 8.6km 64min 120 6m/s N Comander
160516:14 Cykl racer Slängom 21km 50min
160517:1850 Orie SAKO Bergagråden Hunneberg 3.6km Öppen 29. (4.7km 192) (Tommy A 19.)
160518:1022 Orie VetOL Timmervik Jörlanda 40. (4.7km 192) (Carl-Henry A 25 sek före)
160520:11 Löpn Lejdeberg 7.7km 55min 183? bokskogen-sist 
160521:18 Löpn Vinön med Jan i-början 7 km 41 min
160522:18 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh                  = 30.30 0m/s Comander
160523:11 Padd Furuholm-Katten-Högh-bron 6km         37.   4m/s Comander
160525:1024 Orie VetOL Ursand             41.10 (4.6km 192) (Urban Larsson 39.30)
160525 Löpn Maratonstafetten 12.03 12.15 Skidst     4.6 km 
160527:10 Padd Vindöviken-Sörgraven-Kalvön++ 62min 9.5km 4m/s NO 138? Comander
160528:11 Padd Havsten-Matth 7.7km 53min 120 5m/s NO Comander
160529:1033 Orie Edetdubbeln H65 del1 18.14 1.9km 2-16 (3.0km 189) (C-H Anderss 17.46)
160529:1257 Orie Edetdubbeln H65 del2 16.58 2.5km 5-16 (3.1km 166) (C-H Anderss 16.21)
160531:1540 Orie Skogsbo Velanda 33.05 3.5km (3.9km 192) (Patrik S 26.)
160531:1752 Orie FCS1 Skräcklan 21.11 3.5km 36-58 (3.9km 192) (Björn C 13.30)
160601:1022 Orie VetOL Norra Fjället 49.14 4.4km (5.6km 192) (Björn C 30.)
160602:1622 Orie Satte ut snitslar Skogshöjden inför Knotan 60 min 5.4km 130
160603:12 Padd Sörgraven-Nya-husen 66min 10km 0m/s 142? Comander
160604:12 Löpn Lejdeberg 7.9km 58min bokskogen-sist 
160605:11 Padd Havsten-Matth-Furuholmen 9.6km 64min 115 0m/s Comander
160606:11 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh                  = 33.30 5m/s E Comander
160607:13 Löpn Kiel CityPark-färjan++ 5km 30min
160508:12 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 5km         33.   5m/s E Comander
160609:1545 Orie Rekade Slätternakartan 75 min 6km 
160610:10 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh                  = 33. 5m/s N Comander
160611:12 Löpn Lejdeberg 8.0km 52min bokskogen-först asfalt 128
160612:12 Padd Kråkan 11.3km 78 min 4m/s NE Comander 128
160613:10 Padd Sörgraven-Kavlanda 58min 9.3km 4m/s SV SV 142? Comander
160614:1810 Orie FCS3 Vattentornet 16.48 2.4km 31-79 (3.9km 192) (Viktor W 11.51)
160616:15 Löpn Karlst-Sandhem-Kaisser 1.6+12*225+2.7=8km 50min 190
160617:12 Padd Mattholmen-Havsten 7.6km 52 min 4m/s SV Comander 122
160618:11 Löpn Ulveviken österut 29min 4km 125
160618:12 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 5km         31.47 128 3m/s E Comander
160620:10 Padd Kalvön-Orrevik 62min 8.5km 4m/s SV 122? Comander
160621:1750 Orie SAKO-OL Starkebo Väst 4.6km 51.20 7-34 (5.7km 192) (EskilT 43.)
160622:09 Orie Satte ut snitslar Slätterna inför SAKO-OL 120 min 7km 130
160623:13 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh                  = 30.38 3m/s SV Comander
160624:12 Padd Mattholmen-Havsten++ 8.6km 57min 2m/s SE Comander 122
160625:11 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 5km         32.20 128 4m/s SV Comander
160625:14 Cykl racer tor Lysekil 34km 90min
160626:11 Löpn Lejdeberg 8.0km 59min bokskogen-sist 
160627:10 Padd Orrevik 62min 8.2km 9m/s SV 122? Royal
160628:1820 Orie SAKO-OL Upphärad-Dunevallsv 4.6km 59. 14-23 (5.7km 192) (JanneM 38.)
160629:18 Löpn Karlstorp-TSOK-hängbron-K 10km 65min
160701:12 Padd Kalvön-runt 83min 11.5km 120 4m/s S 8.4km/h Comander
160702:11 Löpn Askim med cyklande-My 5.5km 40min
160703:12 Padd Kalvön-träbryggan 61min 8.2km 120 6m/s SSV Spyder
160704:10   Cykl Ulvev-Uda tor 22+21=43 km 59+72=131 min 7m/s SV racer helgjutna-däck 137-131
160705:08 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh                  = 31.50 5m/s SV Comander
160706:18 Löpn MTB-spåret-bakl TSOK-stugan 37.00min 5.4km 172?
160707:16 Löpn intervall-på-MTB-spåret 6+12*90+6=30min 5km
160708:12 Padd Furuholm-Högh-Bron 5km 34.50 127 6m/s SV Comander
160709:12 Löpn Kastet intervall-vid masterna 11+12*90+19=48min 7.5km
160710:12 Padd Mattholmen-Havsten++ 9.5km 63min 2m/s SV Comander 155
160710:14   Cykl Rota tor 6+5=11 km 15+14=29 min 2m/s SV racer helgjutna-däck 122-121
160711:1808 Orie Tre-kvällars-1 Brösarp H65 3.2km 34.59 21-32 (3.95km 181) (Leif Sandgren 24.57)
160712:1836 Orie Tre-kvällars-2 Brösarp H65 3.2km 29. felst 
160713:1848 Orie Tre-kvällars-3 Brösarp H65
160716:12 Löpn Runt-Velandaterrängen utan karta 9km 70 min
160717:1110 Orie Hallands3dagars sista etappen Väröbacka Ö8 4.5km 56. 54-130 (Rikard Sjöholm 35.30)
160719:1820 Orie Bäreberg Främmestad Ö8 4.4km 54. 11-40 (5.3km 162) (Rikard Tengström 35.)
160722:0830 Löpn Sandhem intervall 11+12*90+19=48min 7.5km
160722:19 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh                  = 29.27 1m/s SV Comander
160723:11 Padd Mattholmen-Havsten++ 9.5km 63min 2m/s SV Comander 155
160724:1122 Orie 5-dag-1 Sälen N Högfjhotel H65 4.7km 52.03 (6.3km 166) (P-O Ivarsson 30.03) 104-175 16min
160725:1312 Orie 5-dag-2 SO Högfjhotel H65 4.5km 50. (6.7km 141) (Anders Åberg 37.11) 64-160 81 13min
160726:0915 Orie 5-dag-3 SV Högfjhotel H65 3.2km 35. (4.9km 170) (P-O Ivarsson 24.17) 68-160 75 5min
160728:0955 Orie 5-dag-4 Kalfj Lindvallen 4.2km 39.20 (4.9km 170) (P-O Ivarsson 32.42) 27-150 56 1.20min 
160729:0835 Orie 5-dag-5 Lindvallen skogen 42. 4.1km (4.7km 176) (P-O Ivarsson 37.51) 19-150 48 1.30min 44minEft
160730:12 Padd Kalvön 70min 9.5km 120 6m/s SSV Spyder
160731:12 Padd Div surf 5.9km 42min 120 6m/s SSV Royal
160801:15 Löpn Kastet intervall-vid masterna 11+12*90+21=50min 8km 143
160802:09 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh                  = 26. 8m/s SV Royal
160803:14 Cykl Ulveviken Uda-centrum-Karlstorp 22+30=52km 160min puls123-132 racer-helgjutna +18 sidvind 4m/s
160804:16 Löpn Hjortmosseparken 2.8+12*.23+1=7km 20+18+5=43min 167?
160805:12 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 5km         33.30 178 7m/s SV Comander
160806:11 Padd Orrevik 63min 8.4km 7m/s SV 120? Comander
160807:1112 Orie Tibro H65 4.8km 50.50 (5.7km 150) (Ulf Radler 46.)
160808:10 Padd LillaDyn-Högh-hittomFuruhPGAhårtväder 4.1km 31. 10m/s SV Brittas
160809:15 Orie Kollade kontroler Båberg inför SAKO-OL 60 min 5km 130
160810:1025 Orie VetOL Skoftebyskolan 39.05 (4.7km 192) (Jonas Z 33.07)
160812:12 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh                  = 32.57 5m/s SV Comander
160813:11 Padd Orrevik 57min 8.0km 7m/s VSV 120? Royal
160814:1008 Orie Hjo H65 4.5km 43.41 (4.8km 183) (KarlEvert Svenss 42.00)
160815:11 Padd Havsten-Mattholmen 7.7km 51min 2m/s SV Comander 141
160817:1021 Orie VetOL Västerlanda 4km 35. (5.0km 172) (JanÅke S 41.)
160818:   Löpn 3ggr i Thn 2+2+2=6km 11+11+10=31min 143
160819:11 Padd Havstenklippan tor 10.1km 69min 2m/s SV Comander 141
160821:1229 Orie VM Strömstad H65 sönd 3.5km 36.min (4.7km 171) (Mykola Bozo O-kub 29.04)
160822:11 Padd Vindön-Sörgraven 10.1km 72min 2m/s SV Comander 120
160823:1058 Orie VM Strömstad H65 tisd 40.19 3.2km (3.5km 146) (Carl-Henry 35.02)
160824:16 Löpn i Thn 2.6km 18min 129
160825:0945 Orie VM Strömstad H65 tors 41.35 3.3km (4.1km 172) (Lars J 30.)
160826:12 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh                  = 35. 6m/s S Comander
160827:1035 Orie VM Strömstad H65 lörd 61. 4.3km (5.7km 124) (Björn Berger 44.) 
160828:0904 Orie VM Strömstad ÖM8 sönd 51. 4.4km (5.4km 120 (X 29.)
160829:10 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 5km         32.30 178 4m/s N Comander
160830:08 Löpn från Kaissar över Kronog 2.6km 19min 129
160831:1016 Orie VetOL Rämje Infart till Sjuntorp 4.0km 46. (4.7km 192) (Anders Frick 35.)
160901:14 Löpn Hjortmosseparken 1.2+12*.23+1=5km 20+18+5=43min 167?
160902:13 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 5km         33.30 178 5m/s SV Comander
160903:1118 Orie MedelDM Hjortgården H65 3.2km 50. 8-16 (4.9km 115) (Carl-Henry A 29.59)
160904:1000 Orie Budkavle-DM Hjortgården H200 3.8km 40. 1-7 str 1 (4.8km 169) (Ulf  Palmér 35.50)
160905:11 Padd Havsten-Mattholmen++ 8.7km 59min 3m/s E Comander 157
160905:19 Cykl Alingsås-Skår-Markedalen med Jans MTB 15km 50 min
160907:0945 Orie VetOL Askeröd 3.9km 51.50 (5.1km 192) (Lars Hogedal 44.35)
160908:1500 Löpn Sandhem intervall 19+12*90+9=43min 6.5km
160909:13 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 5km         32.30 155 5m/s SV Comander
160910:13 Padd Orrevik 57min 7.8km 6m/s SV 122 Comander
160911:1108 Orie Lång-DM Karlsborg H65 4.7km 62. (xkm x) (Lars Hogedal 50.)
160112:10 Padd Ammenäs 17km 119min 4m/s SV 122 Comander
160913:17 19 Cykl Kvarnsjön Hunneberg tor 2*16km=32 km 90min
160913:1730 Orie Vargkvällen Hunneberg H65 3km 43. (4.2km 166) (Lars Hogedal 33.)
160914:1036 Orie VetOL Bjursjön 4.1km 46.20 (5.1km 172) (Pierre Karlss 45.20)
160916:11 Padd Havsten-Mattholmen 7.6km 54min 6m/s E Comander 119
160117:12 Padd Orrevik-Sörgraven 64min 8.7km 5m/s E 112 Comander
160918:1109 Orie Landehof H65 3km 45. (3.1km 164) (Kent Kardell 39.)
160919:10 Padd Mattholmen-vraket 8.8km 60min 2m/s E Comander 121
160620:19   Orie FCS4 Onsjö 16.48 2.4km 22-40 (xkm x) (Viktor W 11.48)
160921:1021 Orie VetOL Kvarnsjön Hunneberg 3.7km 36.03 (4.5km 138) (Urban 33.45)
160923:10 Padd Orust Marina 80min 11.2km 3m/s SV 112 Comander
160924:1031 Orie Bredared 5km fr Sandhult H65 3.2km 36.20 3-18 (3.8km 180) (Rune larsson 33.57)
160925:10 Padd Vindön-Matth-Havsten 9.5km 66min 132 3m/s sv Comander
160926:10 Padd Orrevik 62min 8.8km 3m/s SV 122 Comander
160627:19   Orie FCS5 Vänerskolan 21.04 3.0km 13-39 (xkm x) (Robert E 15.55)
160928:1021 Orie VetOL Gläntan-Högsäter 4.0km 55.38 (5.2km 181) (Jon larsson 40.)
160930:11 Padd Kavlanda efter stranden 5km 32 min +6 9m/s V Comander 132? 
161001:1227 Orie VSK skidst H60 43.32 3.7km (xkm x) (Johan Berglund 34.12)
161002:10 Padd Kavlanda-Sörgraven-Vindön 64min 9.0km 2m/s E 112 Comander
161003:1210 Orie GKN provspring 43.09 3.7km (xkm x) (x x.12)
161004:1730 Orie TSOK-stugan 25man-trän 4.2km 44.09 (5.5km ?) (Hugo Mandinger 35.)
161005:1021 Orie VetOL Skarsjövallen Ljungskile 3.7km 38.44 (4.9km 132) (Tvåa Lars Hogedal 2min efter)
161006:08 Padd Bron 32min 5km 8m/s NO 117? Comander
161008:1322 Orie 25manna KungensKurva str 7-3 45.50 4.8km (188 5.7km) (Vetle Bråten 25.11)
161009:15 Padd Bron++ 35min 5.0km 8m/s NE 123 Comander
161010:10 Padd Orrevik 60min 8.0km 8m/s NE 123 Comander
161012:1021 Orie VetOL Hjortgården 4.0km 38.37 (4.6km 114) (Vitany Gichko 29.11)
161012:19 Gymp Kristin-Jenny-60min Blåsutskolan     
161016:1109 Orie Fräknefejden Ljungskile H65 4.4km 47.06 (xkm x) (C-H Andersss 40.43)
161017:13 Padd Högh-Sörgraven 45min 6.6km 2m/s E 123 Comander
161019:1023 Orie VetOL VSK-stugan 3.8km 39.58 (4.6km 111) (Jenny N 35.22)
161019:19 Gymp Kristin-Jenny-60min Blåsutskolan     
161021:11 Löpn Ulveviken vid Gerd 3+12*.25+1.7=6.7km 18+12*90+7 = 44min 133
161022:13 Padd Bron-- 28min 3.7km 8m/s NE 122 Comander
161023:1106 Orie GMOK Änggårdbergen H65 3.0km 40.30 (3.9km 163) (C-H Anderss 32.52)
161024:10 Padd Havsten-hittom-Mattholmen 7.8km 55min 148 4m/s ne Comander
161026:1025 Orie VetOL Fridhem 4.1km 43.00 (5.0km 112) (Quentin R 29.57)
161026:19 Gymp Jenny-60min Blåsutskolan     
161028:12 Löpn intervaller Brännströms strand Ulveviken 2+3+1=6.0km 42min 134
161029:13 Padd Orrevik 56min 8.0km 8m/s NV 124 Comander
161102:19 Gymp Kristin-60min Blåsutskolan     
161104:11 Padd Bron-Vindön 7.7km 54min 5m/s E 128 Comander
161105:1100 Orie Uddevalla patrull M7 Nils-Olof Larsson 7.1km 88.03 3-25 (8.6km 183) (Mats Hallsten/Anna 75.20)
161106:16 Padd Bron 34min 5km 5m/s NO 117 Comander
161107:10 Padd Bron 34min 5km 7m/s NO 162 Comander
161108:19 Skid Slätthult manuellt spårat 30cm nysnö 2*3=6km 36min 104                      006
161109:13 Skid Skidstugan 40cm nysnö 2*6=12km 66min 175                                    018
161109:19 Gymp Jenny-60min Blåsutskolan     
161110:13 Skid Bergagården Hunneb 40cm nysnö 5+2.5+5+2.5=15km 79min 138                    033
161111:11 Skid Kurveröd+Bulidsvägarna 3.5+11.5=15km 28+68=96min 110+118                    048
161112:13 Skid Slätthult eljus+slutet7.5 2*9=18km 100min 171 -2 bra                        066
161113      Löpn Åke:s Poängterr INSTÄLLT pga snö
161113:10 Löpn Lejdeberg 8.2km 61min bokskogen-först 143 med Martin till vindkraftverken
161114:10 Padd Orrevik 61min 8.4km 5m/s SV 124 Comander
161116:19 Gymp Jenny-60min Blåsutskolan     
161117:1055 Orie VetOL Kåsjön 4.1km 41.28 (5.0km 166) (Christer Borg 36.04)
161118:13 Padd Kavlanda++ 54min 7.0km 7m/s S 122 Comander
161120:08 Cykl MTB LghHotell TUI Los Manuelos 24tkr-inkl-resa-28dag-för-två San Agustin Gran Canaria 13km 45min SA+Maspalomas
161121:08 Löpn intervaller San Agustin 2+12*.260+1=6.1km 41 min 180
161122:08 Cykl MTB San Agustin Gran Canaria 13km 45min SA+Maspalomas
161123:08 Löpn San Agustin-Maspalomas 11.5km 79min 135
161123:10-161216    sjuk ont i höger knä
161124:08 Cykl MTB San Agustin Faro 23km 84min 127
161125:08 Löpn intervaller San Agustin 1+5*.260=2km 12 min avbrutet pga ont i höger knä
161126:08 Cykl MTB Maspalomas+Fataga-backen  Gran Canaria 20km 103min 399m
161119-1217 Los Manuelos San Agustin Gran Canaria
161127:0930 Surfskikurs Playa de las Alcaravaneras Las Palmas sönd 10km teknik 170min EpicV8
161128:1030 Surfskikurs Las Palmas JuanGrande-FaroMaspalomas 15 km medvind 6m/s 170min 128 EpicV8
161126:23-161202:17 sjuk förkyld snuvig tidvis en-halv-grad-feber
161202      Surfskikurs Las Palmas fre testade kajaker Cruze Boost Carbonology technology
161203:08 Cykl MTB Maspalomas Gran Canaria 8km 42min 123
161204:08 Cykl MTB Maspalomas Gran Canaria 15km 69min 125
161206:08 Cykl MTB Maspalomas Gran Canaria 22km 89min 101
161207:08 Cykl MTB Fataga-backen Gran Canaria 16km 69min 149 320m
161208:08 Cykl MTB Maspalomas Gran Canaria 11km 55min 122
161209:08 Cykl MTB Maspalomas Gran Canaria 17km 62min 122
161210:08 Cykl MTB Fataga-backen Gran Canaria 17.5km 60min 139 382m
161211:08 Cykl MTB Maspalomas Gran Canaria 26km 76min 124
161212:08 Cykl MTB Fataga-backen Gran Canaria 18km 59min 136 406m
161213:08 Cykl MTB Castillo de Romeral 23.2km 65min 128
161214:08 Cykl MTB Mot Aingedegin 23.2km 62min 154
161215:08 Cykl MTB Fataga-backen Gran Canaria 18.5km 63min (trafikproblem) 147 408m
161216:08 Cykl MTB Maspalomas Gran Canaria 12km 48min 122
161216:09 Löpn Christer- San Agustin 4km 26 min 127 
161217:08 Löpn intervaller San Agustin 1+12*.260+1=5.1km 32 min 164
161218:11 Padd Bron 33.39min 5km 0m/s 122 Comander
161219:16 Padd Kavlanda 34.50min 5km 4m/s SV 134 Comander
161220:17 Padd Bron 36.11min 5km 5m/s 123 SV Comander
161221:19 Gymp Kristin-Jenny-60min Blåsutskolan     
161222:15 Löpn Kaisser via Kronogården 3.7km 24min 162 
161223:12 Padd Kalvöspången 67min 9.5km 5m/s V 117 Comander
161224:10 Löpn intervaller Nolhaga Alingsås 1.5+12*.240+3=7.8km 52 min 129
161225:12 Padd Orrevik 56min 8.1km 5m/s V 165 Comander
161226:13 Padd Kavlanda 34.50min 5km 11m/s V 134 Comander
161227:14 Löpn Sandhem intervall 4+12*90+14=46min 1+12*240+2.2=6.3km 184
161228:14 Löpn till Kaisser via banvall 2.3km 12min 
161230:10 Padd Kavlanda 34.50min 5km 11m/s V 134 Comander
161231:12 Löpn Lejdeberg 8.0km 59min bokskogen-först 143 
170101:10 Padd Bron 33.40min 5km 0m/s 122 Comander
170102:10 Padd Orrevik 59min 8.5km 0m/s 171 Comander
170103:08 Löpn fr-o-till Kaisser 1.8+1.9=3.7km 11.24+12.10=23.34min 150 
170106:14 Skid Budor 2mil-NÖ-Bergen Målia-via-Ruskåsen-tor 13km 80min 150 snödrev 8m/s -12grad  079
170107:10 Skid Budor 20+10=30km Gåsbua++ Målia-tor 120+60=180 min sol -6 grader 3m/s 160        109
170108:09 Skid Budor 20km Målia-Stensfjället-Målia 20km 120 min sol -6 grader 5m/s 170          129
170109:10 Padd Kavlanda 34.30min 5km 5m/s SV 154 Comander
170111:14 Orie snitsling-inf-vinterrace-skidst +2 snöglopp 10m/s 5km 60min 
170111:19 Gymp Jenny-60min Blåsutskolan     
170112:1055 Orie VetOL Sisjön 4.0km 42.03 9-37 (4.6km 122) (C-H Anderss 37.58)
170113:11 Padd Havsten-Mattholmen 8.0km 55min 190 2m/s SV Comander
170114:11 Padd Mattholmen-Havsten 7.9km 54min 122 3m/s NE Comander
170115:11 Orie Vinterrace2 LillaEdet 4.3km (?km 159) 46.29min (Patrik Lilleng 39.27)
170115:11 Orie Vinterrace2 Uok 4.3km (5.7km 163?) 46.29min (Patrik Lilleng 39.27)
170116:11 Löpn intervaller Ulveviken 1.9+12*.255+1.3=6.2km 15+18+13=46min 168
170117:18 Orie nattcup Bergagården 5km 60min (6.1km 184) (Anders C 36.)
170118:19 Gymp Kristin-60min Blåsutskolan     
170120:11 Padd Havsten-Mattholmen 8.15km 56.40min 120 4m/s V Comander
170121:11 Padd Orrevik 58min 8.3km 0m/s 122 Comander
170122:11 Orie Vinterrace3 Ramnerödsskolan UOK 4.0km (5.3km 150) 42.03min (Felic Pernefalk 36.)
170123:11 Padd Mattholmen-Havsten 8.0km 56min 121 4m/s SV Comander
170125:19 Gymp Kristin-Jenny-60min Blåsutskolan     
170126:1058 Orie VetOL Delsjön 4.0km 51.07 7-34 (5.2km 177) (C-H Anderss 41.39)
170127:11 Padd Bron 33.11min 5km 3m/s 165 NE Comander
170128:12 Padd Styggholmen 7.9km 3m/s SE 54min Comander 133  
170129:14 Löpn MTB-spåret TSOK-stugan 40.30min 5.7km delvis snö 180
170130:12 Padd Styggholmen 7.9km 4m/s SE 55min Comander 120  
170131:18 Orie nattcup Slätthult 4.3km 45.37min (5.8km 168) (Magnus Vedin 40.55)
170201:19 Gymp Kristin-Jenny-60min Blåsutskolan     
170202:11 Löpn Sandhem intervall 17+12*90+7=42min 2.7+12*240+2.3=6.4km 155
170103:11 Padd Havsten-Mattholmen 8.1km 55.40min 123 2m/s E Comander
170104:09 Padd Kavlanda 35.30min 5km 5m/s E 154 Comander
170205:11 Orie Vinterrace5 Skarsjövallen Ljungskile  4.5km (5.3km 139) 41.40min (Jenny Nyman 37.03)
170206:11 Padd Bron 35min 5km 3m/s NE Comander 98
170208:19 Gymp Kristin-Jenny-60min Blåsutskolan     
170210:11 Löpn intervaller Brännströms strand Ulveviken 1.5+12*0.235+1.5=5.9km 48min 149
170212:11 Orie Vinterrace6 Sjuntorpsskolan  4.4km (5.5km 196) 31.27min (Felix Pernefalk 27.19)
170213:11 Löpn Kavlanda-efter-stranden 5.5km 57min 131
170214:18 Orie nattcup Ursand 4.6km 54min bröt-pga-trasig-lampa (5.8km 168) (Magnus Vedin 40.55)
170215:19 Gymp Kristin-Jenny-60min Blåsutskolan     
170216:11 Löpn ++Lejdeberg-- 8.6km 71min bokskogen-först 141 
170217:11 Löpn Ulveviken vid Gerd 3+12*.25+1=7.3km 20+12*90+7 = 52min 119
170219:11 Orie Vinterrace7 Färgelanda  4.4km (5.5km 175) 33.03min (Tomas Bergstrand 29.13)
170220:10 Padd Kavlanda 33.min 5km 7m/s VSV 123 Comander
170221:16 Löpn MTB-spåret TSOK-stugan 39.01min 5.4km 126
170222:19 Gymp Jenny-60min Blåsutskolan 126    
170223:1050 Orie VetOL Skatås 4.0km 45.50 9-32 (5.1km 165) (Christer Borg 36.)
170224:12 Padd Havsten-Mattholmen 8.1km 58.06min 185 5m/s NV is-vid-bryggan Comander
170226:11 Orie Vinterrace8 VSK-stugan 4.8km (6.1km 182) 45.25min (Jenny Nyman 39.56)
170227:12 Padd Kavlanda 33.50min 5km 5m/s VSV 123 Comander
170228:18 Orie nattcup Skidst 5.0km 83min hoppade-över-kontr+lampproblem (7.2km 176) (Line C 45.)
170301:19 Gymp Kristin-Jenny-60min Blåsutskolan     
170302:11 Padd Havsten-Mattholmen 8.0km 55.50min 104 4m/s SSV Comander
170303:11 Löpn intervaller Brännströms strand Ulveviken 1.5+12*0.235+1=5.3km 39min 122
170304:11 Padd Styggholmen 8.7km 4m/s NE 60min Comander 155  
170306:11 Padd Bron div 4.4km 34min 12m/s NE Comander 122  
170308:14 Skid Bjursjön-Fridhem 2.5+1.5+4.5+1+2.5=12km 12+xxxxx=63min 171 +1      184
170309:1050 Orie VetOL Anneberg 4.0km 48.32 1-23 (4.6km 174) 3cm snö (Tvåa Bo Karls 35 sek eft)
170310:11 Padd Havsten-Mattholmen 8.0km 56.50min 123 4m/s NE Comander
170311:13 Padd Styggholmen 8.4km 4m/s SV 62min Comander 136  
170312:10 Löpn Lejdeberg 7.8km 62min bokskogen-sist 152
170313:10 Padd Mattholmen-Havsten 8.0km 57.10min 123 5m/s SV Comander
170316:11 Padd Styggholmen 8.6km 2m/s SV 60.31min Comander 118  
170317:11 Padd Ulveviken 5km 12m/s VSV 35.45min Comander 131  
170318:1000 Orie 10milavargen 6.7km-gafl-svart 60.30 (7.9km 168) (Anders Olsson UOK 49.)
170319:10 Padd Mattholmen-Havsten 8.1km 56.40min 129 3m/s SV Comander
170320:10 Padd Styggholmen 8.6km 3m/s SV 59min Comander 119  
170321:17 Löpn intervaller 1.5+12*70-20+1.5=6km TSOK-stugan 40min 137
170322:19 Gymp Kristin-Jenny-60min Blåsutskolan     
170323:1040 Orie VetOL Ytterby 4.0km 50.32 5-30 (5.2km 162) (Chriter Borg 41.)
170324:11 Padd Havsten-Mattholmen 8.0km 57min 120 5m/s SV Comander
170326:1039 Orie LångUven H65 4.7km 
170327:10 Padd Styggholmen 8.5km 4m/s SV 61min Comander 119  
170329:1026 Orie VetOL Svanesund 4.0km 50. 7-20 (5.3km 114) (Pierre K 39.)
170329:19 Gymp Kristin-Jenny-60min Blåsutskolan     
170330:1026 Orie VetOL Grästorp 4.1km 36. 10-37 (5.2km 162) (Alice ? 30.)
170331:08 Padd Bron 33min 5km 2m/s SV Comander 127
170401:11 Padd Styggholmen 8.8km 3m/s SV 61min Comander 120  
170402:1056 Orie Kvillebyn H65 4.7km 68.52min (6.7km 165) (TomAKarlsen 46.)
170403:11 Padd Havsten-Mattholmen 8.0km 55min 123 2m/s SV Comander
170404:12 Löpn Kiel CityPark-intervaller-färjan 2+3+2=7km 43min 184 12*(70-20)
170405:17 Orie Provlöpning H40 Vikingatr Askeröd 3.8km 70min
170407:10 Orie intagning av kontroller Holma 45min 3km
170407:12 Padd Kavlanda 32.30min 5km 2m/s E 123 Comander
170408:1009 Orie Lerum H65 4.6km 4-23 (5.95km 153) (Yngve Norell 40.41
170409:1112 Orie Tibro H65 3.0km 36.07 18-37 knäskada  (3.9km 126) (LarsÅke Wall 24.)  
170409-11           sjuk ont i höger knä något-gick-sönder-när-jag-trampade-i-luften Känner mig svag i knäet.
170410:10 Padd Kavlanda 33.39min 5km 7m/s V 121 Comander
170412:1029 Orie VetOL Fridhem 2.1km 23.30 1-30 (2.7km 122) (Tvåa L-E Kristianss 29.)
170413:11 Padd Bron 34min 5km 6m/s E Comander 122
170414:11 Padd Styggholmen 8.5km 5m/s NV 59min Comander 126  
170415:1005 Orie Öjetrampen Främmestad H65 4.6km 
170416:15 Padd Bron 33.20min 5km 3m/s SV Comander 139
170418:1705 Orie GKN Askeröd 3.4km 46. (4.5km 182)
170419:1014 Orie VetOL Slätthult 4.3km 42.30 1-18 (5.6km 126) (Tvåa Urban Larsson 44.)
170421:11 Padd Kavlanda 32.42min 5km 9m/s V 132 Comander
170422:1031 Orie Gudhem H65 3.8km 38.16 (4.5km 123) (Tomas Albinsson 27.00)
170423:1028 Orie Omega H65 2.9km 42.12 felst-på-sista (3.6km 133) (Tomas Albinsson 29.17)
170424:15 Padd runt-i-viken 34.50min 5km 9m/s SV Comander 108
170426:1024 Orie VetOL Göta 4.0km 50.40 3-18 (Per-Arne Källén 49.30)
170428:11 Löpn intervaller Ulveviken 2.5+12*.255+1.5=7km 15+18+13=46min 135
170429:12 Padd Havsten-Mattholmen 7.5km 54.40min 123 6m/s NO Comander
170501:1121 Orie Orinto Hestrafors H65
170502:1715 Orie GKN Kabelvägen Hallén 3.9km 47.59 (120 5.3km) (? ?)
170503:1021 Orie VetOL Näset Uddevalla 4.0km 55.05 14-18 (5.6km 174) (Urban Larss 38.08)
170505:15 Padd Bron-annat 32.59min 5km 4m/s E Comander 180
170506:1100 Orie Skärmen H65 3.6km 38.10 1-12 (4.2km 158) (Tvåa Gunnar B 1.5 minefter)
170507:1002 Orie Ymer Nordskogen N Borås H65 3.2km 34.48 (3.8km 158) (C-H Andersson 31.23
170508:11 Padd Styggholmen 8.4km 9m/s NNO 67.37min Trapper 114  
170510:1022 Orie VetOL Toröd Jörlanda 4.0km 55.38 14-18 (5.4km 176) (C-H Andersson 40.44)
170511:12 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 5km         32.59 155 3m/s SE Comander
170512:11 Padd Mattholmen-Havsten 8.2km 57.00min 146 2m/s O Comander
170513:12 Padd Styggholmen 7.9km 5m/s O 59.41min Comander 133 
170514:11 Padd Havsten tor 3.2+3.2=6.4km 21.30+23=45min 107 137 2m/s O Comander
170514:1154 Orie Herrestad Havstens camping sprintDM Bohusl H65 1.5km 14.04 (2.1km 118) (Kent Kardell 13.30)
170514:1454 Orie Herrestad Havstens camping sprintstafett H65 2.4km 23.04 (2.97km 148) (Martin Hogedal 15.)
170515:11 Padd Högholmen-Furuholmen++ 6.6km 46min 118 2m/s O Comander
170517:1021 Orie VetOL Bergagården Hunneberg 3.7km 33.33 4-19 (4.3km 171) (Jenny Nyman 26.45)
170518:1055 Orie VetOL Härskogen 4km 52.01 12-28 (4.3km 171) (Jonatan Börjess 37.34)
170519:13 Padd Mattholmen 9km 62min 137 1m/s SV Comander
170520:13 Padd Havsten Mattholmen 7.9km 57min 165 6m/s ENE Comander
170521:1002 1200 Orie Lysekils dubbel H65 2.1+1.9=4km 18.39+16.35=35.14 (3.1+2.6 154-143) (Kent Kardell 14+14)
170522:10 Padd Styggholmen 8.1km 5m/s V 57.41min Comander 130 
170523:1900 Orie VetOL Hultsjön provlöp 4km 53min x-19 (4.6km 155) (Jenny Nyman x)
170526:07 Löpn Vinön 7.4 km 48 min 148
170527:12 Padd-OL Fjällbacka 13km 112.31min 8-17 (129 15.1km) 8.1km/h Royal 5m/s SV (Joel Eriksson 97.35) 
170528:11 Padd Hällebäck 9km 69min 118 6m/s SV Trapper
170529:11 Padd Musselodlingen 8.7km 62min 124 2m/s ENE Comander
170530:18   Orie FCS1 Vänerskolan 20.38 3.0km 28-89 (3.7km 174) (Christoffer J 15.00)
170531:1021 Orie VetOL Ljungskile villabebyggelse 3.4km 26min 2-19 (3.8km 168) (Gunnar Bejbom 15s före)
170531 Löpn Maratonstafetten 12.20 2.3km Skidst 135
170601:14 Orie Satte ut snitslar Slätterna inför SAKO-OL 120 min 7km 
170602:11 Padd Högholmen++ 6.6km 3m/s V 45min Comander 143 
170603:12 Löpn Lejdeberg 7.9km 56.59min bokskogen-först 160 
170604:12 Padd Mattholmen++ 8.5km 59.14min 137 3m/s E Comander
170605:10 Padd Musselodlingen 50min 7km 120 9m/s SV Spyder
170606:11   Orie FCS2 Restad 19.36 3.1km 15-39 (3.5km 188) (Tommy A 14.00)
170607:1021 Orie VetOL VSK-stugan 4.2km 46min 4-12 (5.2km 154) (Jenny N 36.)
170608:1430 Cykl+Orie+Cykl Slätterna koll-av-kontroller 19km + 3km 95min 125
170609:12 Padd Musselodlingen 58min 8.4km 120 5m/s SV Comander
170610:11 Padd Furuholmen++ 45min 6km 144 7m/s SV Spyder
170611:1036 1237 Orie Edetdubbeln H65 2.2+2.3=5.5km 21.04+20.32 (2.6km 128 2.95km 176) (C-H Anderss 18.18 19.07)
170612:11 Padd Kalvöspången++ 73min 9.5km 8m/s SV 127 Comander
170613:18   Orie FCS3 Vänerparken 21.51 3.1km 33-59 (3.9km 141) (Christoffer J 16.08)
170615:14 Orie Satte ut kontroller Hultsjön 5km 80min 
170616:11 Padd Mattholmen++ 8.6km 62.14min 124 3m/s SE Comander
170617:11 Löpn intervaller Ulveviken 2.4+12*.245+1.5=7km 15+18+10=43min 135
170619:12 Padd Orust Marina 76min 10.5km 6m/s V 140 Comander
170620:18   Cykl Slätterna koll-av-gärden 25km 95min 
170621:21 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 5km         31.32 155 5m/s V Comander
170622:10 Löpn Lejdeberg 7.8km 60min bokskogen-sist 152
170623:06 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh                  = 32.23 2m/s V Comander 124
170624:08 Löpn Jakobsberg frånBarbroPåskv-1 9.5km 66min 141
170625:12 Padd Kavlanda-- 32.30min 4.6km 8m/s V 123 Comander
170626:12 Padd Kalvöspången 64min 9.3km 8m/s V 127 Comander
170627:17+19 Cykl+Cykl Rödjan 12.3+12.2=25km 35+38=73min 124 110 
170627:1825 Orie SAKO Lipered R4.6km 44min 174 10-35 (PatrikS 33)
170628:19 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh                  = 31.23 4m/s E Comander 128
170629:12 Löpn Kastet intervall-vid masterna 11+12*90+19=49min 6.7km 134
170630:12 Padd Havsten 6.4km 53min 12m/s NE Royal 118
170701:1527 Orie Gränsjakten H65 25. 2.8km (3.8km 128 (Bo Hederss 22.03)
170702:1109 Orie Gränsjakten H65 55. 4.4km (5.5km 163 (Svein Jacobsen 50.)
170703:10 Padd Div-hit-o-dit My-kapsejsade 5km 60min
170705:12 Löpn intervaller Hjortmosseparken 5+12*.23+1= 9km 40+18+8=66min 
170706:11 Padd Vindön-Mattholmen 9.8km 71 min 121
170607:12 Löpn Lejdeberg 8.2km 62min bokskogen-först-gen-sening 133 
170708:11 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 5km         32.46 172 4m/s SV Comander
170709:11 Rodd 2.5km 30min 7m/s SV Exp4.6
170710:17 Löpn Lejdeberg+vägen 8.9km 60.16min bokskogen-först med-Jan+Frida 171 
170711:12 Rodd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 5km 46.38min 106 3m/s SV Exp4.6
170711:1745 Orie SAKO Hunneberg 5.2km 56min (6.8km 123) 20-35 (TommyA 32.)
170712:12 Padd Styggholmen 8.2km 5m/s SV 60.00min Comander 1304
170713:1815 Orie Stenungssund Lusseröd 4.3km 65min (5.2km 122)
170714:12 Rodd LillaDyn-Furuholmen+ 5.5km 51.min 90 5m/s SV Exp4.6 Ny klocka Garmin 235
170715:07 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh                  = 32.18 2m/s V Comander 95
170716:19 Rodd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 5.5km 57.12min 107 7m/s SV Exp4.6
170717:10 Padd Kavlanda- 33.33min 4.9km 9m/s V 88 Comander
170718:1830 Orie Frambo Främmestad 3.6km 32.50 min (3.8km 163) (Sofia Sjögren 32.10)
170719:14 Löpn intervaller Hjortmosseparken 3+12*.23+1= 7km 27+18+8=53min 164
170720:11 Padd Mattholmen 9.6km 65 min 139
170721:07 Rodd LillaDyn-Furuholmen 5.2km 42.min 79 2m/s SV Exp4.6 
170722:11 Padd Orust Marina 73min 10.5km 2m/s S 154? Comander
170723:1107 Orie 5-dag-1 Arvika H65 4.7km 52.03 (5.7km 140) (LarsÅke Wall 37.16) 47-122 15min bom12min
170724:1304 Orie 5-dag-2 Arvika H65 4.1km 46.50 (5.2km 142) (Björn Grinde 34.04) 45-122 30min bom5min
170726:0903 Orie 5-dag-3 Arvika H65 4.5km 47.06 (5.0km 124) (Svein Jacobsen 33.58) 26-121 36min bom1min
170727:0952 Orie 5-dag-4 Arvika H65 3.1km 37.42 (3.7km 144) (Björn Grinde 29.02) 14-120 43min bom3min
170728:0959 Orie 5-dag-5 Arvika H65 4.7km 48.55 (5.7km 168) (Björn Grinde 41.57) 14-120 22-120 48min bom1min
170729:15 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh                  = 30.03 2m/s V Comander 132
170730:12 Rodd Furuholmen-LillaDyn 5.2km 42.18min 79 2m/s SE Exp4.6 
170731:12 Padd Styggholmen 8.2km 5m/s SV 61.06min Comander 141
170802:10 Löpn Lejdeberg 8.2km 62min bokskogen-sist 155
170803:10 Rodd LillaDyn-Furuholmen 5.2km 41.24min 67 2m/s SE Exp4.6 
170804:11 Padd Mattholmen 7.4km 54.39 min 128 7m/s SV
170805:11 Rodd Kavlanda-brygga 5.2km 42.52min 109 6m/s SV Exp4.6 
170806:1138 Orie Tranemo Amjörnarp H65 4.2km 43.32 (4.8km 148) (Rune larsson 37.17)
170807:10 Padd Styggholmen 8.5km 5m/s SV 59.18min Comander 140
170808:1759 Orie SAKO Främjandet 4.0km 44.03min (5.5km 164) 2-28 (Jerker N 42.42)
170809:1026 Orie VetOL Landbaden UIS 3.6km 37.58 5-24 (4.1km 148) (Urban Larsson 31.49)
170810:1051 Orie VetOL BertilssonsStuga GMOK 3.9km 45.03 12-34 (4.6km 146) (J Kaminsky 28.)
170811:18 Löpn Kavlanda 10.2km 62min med-Frida-o-Martin 155
170812:10 Padd Kalvön-runt 82min 11.8km 124 4m/s SV 8.6km/h Comander
170813:1020 Orie Hjo H65 4.6km 47.09 10-41 (5.4km 151) (Tomas Albinsson 40.22)
170814:16 Rodd Havsten-med-Jesper 5.5km + 2km paddling 76min 81 4m/s SV Exp4.6 
170815:07 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh                  = 30.50 1m/s E Comander 98
170816:1028 Orie VetOL Sjölanda 4.1km 48.24 13-27 (5.1km 154) (Kalle Johanss 39.05)
170817:15   Cykl tor Rotan 12km 37min 
170817:16 Padd flera-varv-i-viken-pga-blåst 5km 35min 
170818:12 Löpn Kastet intervall-vid masterna 12+12*90+40=70min 8.6km 154
170819:13 Rodd Kavlanda-brygga 5.1km 43.11min 85 6m/s SV Exp4.6 
170820:1112 Orie Frölunda H65 4.5km 57. (5.6km 140) (Bo Hedersson 45.50)
170821:11 Padd Vindöviken-Sörgraven-Kavlanda 60min 9.1km 0m/s 97 Comander
170822:11 Skid Torsby skidtunnel 7.5+7.5=15km skate+klassiskt 40+45=85min
170825:14 Skid Torsby skidtunnel 9+4=12km skate+klassiskt 35+20=55min
170826:07 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 5km         33.09 110 1m/s SV Comander
170827:12 Löpn intervaller Vinön UlfsBåtPlats 1.4+13*.245+2.5=7km 8+20+15=43min 164
170828:11 Rodd LillaDyn-Furuholmen+ 5.2km 43.17min 71 5m/s SV Exp4.6 
170830:1033 Orie VetOL Holmestad 3.9km 57.38 13-26 (5.4km 154) (Urban Larsson 47.42)
170901:11 Padd Mattholmen 7.9km 54.04 min 109 5m/s SV
170902:1125 Orie Medel-DM Orinto H65 3.2km 37. felst-på-10:an (3.84km 136) (Bo Hederss 28.59)
170903:13xx Orie Budkavle-DM Orinto H65 LeifLöf2-LarsLj2-PI1 1-7 36.08 (3.8km 149) 
170904:11 Rodd LillaDyn-Furuholmen+ 5.3km 48.min 75 7m/s NE Exp4.6 
170905:18   Orie FCS5 sprintstaf Skräcklan 12.13+9.12 1.9+1.5=3.4km 142 143
170906:1220 Orie VetOL Käringön 4.0km 46.43 13-26 (4.7km 170) (Rune Sandberg 38.42)
170908:10 Padd Vindöviken-Sörgraven-Kavlanda 66min 10km 2m/s 102 Comander
170909:13 Rodd Bron-Furuholmen 7km 60min 112 0m/s Exp4.6 
170910:1015 Orie Lång-DM Mullsjö H65 4.4km (5.8km 133) (Rune Larsson 42.12)
170911:10 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-Furuh                  = 32.23 5m/s SE Comander 114
170912:1735 Orie SAKO Hunneberg-borton-Kolmlan 4.0km 42.03min (4.1km 145) 17-26 (Elias 21.50)
170913:1027 Orie VetOL Sandhem 3.9km 35.45 3-30 (4.1km 158) (Lars Hogedal 33.43)
170914:10 Padd Styggholmen 8.2km 3m/s SV 55.50min Comander 101
170915:12 Löpn Kastet intervall-vid masterna 12+12*90+40=70min 8.3km 134
170916:11 Padd Mattholmen 7.9km 53.09 min 117 1m/s SV
170917:1005 Orie Hjortsöndagen Mariedal H65 4.6km (5.3km 139) (Bo Hedersson 40.06
170918:11 Rodd Vindön-Kavlanda 7km 57min 98 0m/s Exp4.6 
170919:19 Löpn Mina-hittaut-kontroller 4km 38min 159
170920:1027 Orie VetOL Västerlanda-fotbollsplan 3.5km 47. 5-22 (4.4km 136) (Bo Karlss 45.)
170921:1120 Orie Utsättn-sntslar-VetOL 4.9km 59min 137
170922:1300 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 5km 31.09 91 5m/s SE Comander
170923:1300 Padd Mattholmen-Havsten 8.1km 54.40 114 3m/s NE Comander
170925:1400 Orie Skallerup Resort Hjörring 37 kontroller 6.4km 63min (7.6km 158)
170927:1027 Orie VetOL Bulid 4.0km 45.28 9-26 (4.4km 136) (Lennart Fagerlund 41.12)
170928:19 Padd Bron++ 5.2km 3m/s E 33.07min Comander 97
170929:11 Rodd Orrevik-Vindön 8.6km 84min 73 6m/s E Exp4.6
170930:1114 Orie Vänersborgsmedeln H65 3.2km 37.50 (3.8km 130) 6-18 (C-H Anderss 31.30)
171001:1004 Orie Vargsöndagen H65 3.3km 42. (4.6km 140) 15-25 (Bo Hedersson 28.)
171002:10 Padd LillaDyn-Högh-X-ön-innanför-Furuh = 35min 9m/s SE Comander 114
171004:1024 Orie VetOL VSK-stugan 3.9km 41.01 1-24 (4.6km 142) (Tvåan Rune S 18 sek eft)
171006:17   Orie HittaUt Uppsala 11.2km 92min 160 
171008:1127 Orie 25-manna-medeln enMil-NE-Södertälje H65 3.0km o4. 32-55 (3.9km 160) (Roland Warenius 30.09)
171009:10 Padd Styggholmen 8.3km 3m/s N 55.min Comander 107
171011:19 Gymp Kristin-Jenny-60min Blåsutskolan     
171012:12 Löpn intervaller Hjortmosseparken 2+12*.23+1= 6km 20+18+8=46min 168
171013:1300 Padd Mattholmen-Havsten 8.6km 60.00 106 3m/s SV Comander
171014:14 Rodd Kavlanda-brygga 5.5km 50min 68 8m/s SV Exp4.6 
171015:1132 Orie Fräknefejden H65 4.0km 42.28 4-25 (4.8km 144) (Carl-Henry A 38.02)
171016:10 Padd Styggholmen 8.3km 7m/s V 59min Comander 169
171018:1027 Orie VetOL Hjortgården 3.9km 41.35 4-25 (?km 162) (Carl-Henry A 38.05)
171019:12 Löpn intervaller Hjortmosseparken 3+12*.23+1= 7km 25+18+8=51min 168
171020:08 Padd Bron 34.29min 5km 4m/s E Comander 164
171021:13 Rodd Bron++ 5.2kmm 54min 74 9m/s E Exp4.6 
171022:1108 Orie GMOK Härlandatjärn H65 2.9km 41.36 10-20 (3.7km 150) (Carl-Henry A 31.20)
171023:10 Padd Bron 5.0km 7m/s E 35min Comander 94
171025:12 Löpn hem-Slussarna-Kanotklubben 11km 77min 149
171027:13 Padd Musselodlingen 45min 6.8km 4m/s E Comander 149
171028:12 Löpn Kastet intervall-vid masterna 12+12*90+40=70min 9.0km 135
171029:13 Rodd Bron 5.3kmm 56min 71 9m/s NV Exp4.6 
171030:10 Padd Styggholmen 8.5km 7m/s V 59.33min Comander 97
171101:19 Gymp Kristin-60min Blåsutskolan     
171102:12 Löpn intervaller Hjortmosseparken 1.5+12*.23+1.5= 6km 10+18+8=50min 153
171103:13 Padd Havsten-Mattholmen 8.9km 56.00 109 5m/s S Comander
171104:1100 Orie Uddevalla patrull M7 Lennart Hermanss 7.7km 87.04 10-29 (10.1km 156) (AlbinN-AntonK 80.42)
171105:15   Cykl tor Rotan 6+5=11km 16.53+15.17=32.10min 
171106:10 Löpn Kastet med barnvagn 5.3km 40min
171106:11 Rodd Kavlanda-brygga 5.1km 42min 68 0m/s Exp4.6 
171107:10 Löpn fr-o-till Kaisser + Sandhemspåret 6+2=8km 50minm 
171108:10 Padd Havsten-Mattholmen 8.1km 55.34 87 0m/s Comander
171110:13 Padd Kavlanda 35.31min 5.1km 7m/s SV 11 Comander
171111:10 Padd Mattholmen-Havsten 8.5km 59 165 4m/s NV Comander
171112:1017 Löpn Åke:s Poängterr 8.2km 57.30 34-145 -4 sol ny bana
171113:10 Rodd VindÃn 6.5km 56min 71 3m/s NV Exp4.6 
171114:18 Orie nattcup Skidst 4.9km 67min (7.2km 176) (Aronsson 43.)
171115:10 Padd Styggholmen 8.1km 4m/s VSV 57.33min Comander 97
171116:08 Löpn-Cykl Calle Adelfas19-1A 25tkr-för-två-inkl-resa-33dag San Agustin-Christer 4km 30 min 127 
171117:08 Löpn intervaller San Agustin 2+12*.260+2=7.6km 56 min 162
171118:08 Cykl MTB Fataga-backen Gran Canaria 18.3km 70min 140 345m
171119:08 Löpn San Agustin-Maspalomas 10.3km 72min 158
171120:08 Cykl MTB golfbanan Melomera 25km 90min 140 
171121:08 Löpn intervaller San Agustin 2+12*.240+1.3km=6.3km 48 min 157 barfota
171122:08 Cykl MTB Fataga-backen Gran Canaria 18km 70min 140 340m
171123:08 Löpn intervaller San Agustin 1.3+12*.240+1.3km=5.5km 56 min 146 barfota
171125:08 Cykl MTB Castillo de Romeral 23.21m 69min 120
171126:08 Löpn San Agustin-Maspalomas strandprom tor 9.0km 60.13min 173
171127:08 Löpn intervaller San Agustin 1.3+12*.240+1.3km=5.3km 36 min 172 barfota
171128:08 Cykl MTB Fataga-backen Gran Canaria 18km 65min 125 380m
171129:08 Löpn San Agustin-Maspalomas strandprom tor 9.2km 60.22min 153
171130:08 Cykl MTB SanAugustin mot Aingedegin (Military area) 27km 72min 124
171201:08 Löpn intervaller San Agustin 1.3+12*.245+1.3km=5.5km 33.30 min 141 barfota
171202:08 Cykl MTB Fataga-backen Gran Canaria 18km 65min 148 400m
171203:08 Löpn San Agustin-Maspalomas strandprom tor 9.1km 60.15min 146
171204:08 Cykl MTB JuanGrande+ 22km 66min 124
171205:08 Löpn intervaller San Agustin 1.3+12*.245+1.4km=5.5km 37min 140 barfota
171206:08 Cykl MTB Fataga-backen Gran Canaria 18km 65min 135 400m
171207:09 Löpn San Agustin-Maspalomas strandprom tor 9.1km 59.45min 152
171209:08 Cykl MTB SanAugustin mot Aingedegin (Military area) 27km 72min 138
171210:09 Löpn intervaller San Agustin 1.3+12*.245+1.4km=5.5km 37min barfota
171211:08 Cykl MTB Fataga-backen Gran Canaria 18km 63min 
171212:09 Löpn San Agustin-Maspalomas strandprom tor 9.1km 58.45min 
171213:09 Cykl MTB SanAugustin mot Aingedegin (Military area) 27km 72min 
171214:08 Cykl MTB Fataga-backen Gran Canaria 19km 67min 
171215:09 Löpn intervaller San Agustin 1.3+12*.245+1.4km=5.5km 36min barfota
171216:09 Cykl MTB Fataga-backen Gran Canaria 19km 67min 
171217:09 Löpn intervaller San Agustin 1.3+12*.245+1.4km=5.8km 39min barfota
171218:09 Cykl MTB JuanGrande+ 22km 62min
171219:09 Löpn intervaller San Agustin 1.3+12*.245+1.4km=5.6km 37min barfota
171221:10 Padd Styggholmen 7.9km 3m/s V 57min Comander 
171222:15 Padd Havsten+ 8.0km 3m/s NV 57min Comander 
171224:08 Löpn Kastet-Trättarkullen 8km 58min
171225:11 Löpn Kastet med barnvagn och Ann 5.3km 43min
171227:11 Löpn intervaller Ulveviken 1.8+12*.240+1.8=5.5km 14+18+14=46min 111
171228:10 Padd Styggholmen 8.1km 3m/s SO 57min Comander 
171229:10 Padd Mattholmen-Havsten 8.3km 58min 165 4m/s SV Comander
171231:11 Löpn Lejdeberg 8.2km 65min bokskogen-sist 155
180102:10 Padd Havsten-Mattholmen 8.4km 59min 3m/s SV Comander
180104:15 Löpn Karlst-ACS tor 9km 60 min
180105:11 Padd Styggholmen 7.9km 56min 4m/s NO Comander
180106:11 Padd Havsten-Mattholmen 8.6km 58.40 121 3m/s NE Comander
180107:11 Orie Vinterrace1 Herrstadskolan 4.8km (6.2km 177) 43.25min 12-45 (David Almen 34.53)
180108:12 Löpn intervaller Brännströms strand Ulveviken 2+3+1=6.0km 43min 134
180110:19 Gymp Jenny-60min Blåsutskolan 102    
180111:11 Löpn intervaller NyaSkolanThn 2+3+.5=5.5km 40min 166
180112:10 Padd Havsten-Mattholmen 8.2km 56min 3m/s NE Comander
180114:11 Orie Vinterrace2 Gipen 4.5km (6.3km 167) 38.11min 16-42 (David Almen 32.02)
180115:13 Orie intagning reflexer Hultsjön 6.5km 95 min 111 
180116:18 Padd Kavlanda brygga 6.2km 43min 92 2m/s SE Comander mörkt!
180117:11 Padd Havsten-Mattholmen 8.4km 57min 0m/s Comander
180118:11 Skid Bulid 6+6=12km 75 min 124 -0 handspårat Nyckelås-scoutstugan       12
180119:11 Skid Bulid 6+6+6+2=20km 110 min 112 -1 handspårat Nyckelås-scoutstugan  32
180120:11 Skid Bulid .6+5.2+5.2+5.2+.6=17km 90 min 112 -1 Nyckelås-scoutstugan    49
180121:11 Orie Vinterrace3 Brattås Henån (5.1km 139) 55.44min 13-29 (David Almen 44.44)
180122:15 Skid Munkedal 2.5+4.4+4.4+6.5= 16.8 km 94 min -1 10cm snö 105           66
180123:11 Skid Munkedal 4.4+8+4.4+3.4= 20.2 km 107 min -1 10cm snö 113            86
180124:11 Padd Kavlanda 5km 38min 92 7m/s SE Comander 
180125:1048 Orie VetOL Skatås 4.1km 48.42 6-30 (5.1km 165) (Martin Syk 36.27)
180127:10 Löpn Uppsala från Stureg 15 längs Fyrisån-mot-gamla-Uppsala 5km 34min 154 Ann+Josefin-i-vagn
180128:21 Löpn Uppsala från Stureg 15 längs Fyrisån-mot-Studenternas 7km 50min 165
180130:11 Padd Styggholmen 7.8km isflak 0m/s V 54min 90 Comander 
180131:19 Gymp Kristin-Jenny-60min Blåsutskolan     
180201:11 Padd Havsten-Mattholmen 7.9km 54min 156 2m/s SV Comander
180202:13 Löpn intervaller Brännströms strand Ulveviken 2.2+12*0.235+1.8=6.8km 47min 169
180204:11 Orie Vinterrace5 Slätthult 4.9km (5.6km 166) 43.55min 20-34 (David Almen 34.15)
180206:12 Skid Malung Skinnarloppsbanan 21 km 112 min -8 50cm snö 110           107
180207:11 Skid Sälen Tandådalen med Jonas Larsson 22km 125 min -9 150cm snö 129 129
180208:11 Skid Sälen Ö-Tandådalen Högfj-hem Skate 13km 90 min -9 150cm snö 131  142
180209:11 Skid Sälen Tandådalen 19km 116 min -9 150cm snö 98                    161
180210:11 Skid OL DalaJärna Snöå skidstadion Ö5 5km 51.14min (7.8km 102) 16-29 (Magnus Emanuelsson 35.16) 169
180211:11 Orie Vinterrace6 Färgelanda 4.5km (5.8km 163) 40.41min 16-29 (Magnus Emanuelsson 35.16)
180214:11 Löpn Lejdeberg 7.4km 69min bokskogen-först 10cm-snö 148 
180216:11 Löpn intervaller Brännströms strand Ulveviken 1.9+12*0.225+1.5=6.1km 46min 150
180217:12 Skid Munkedal 2+4.5+4+4.5=15.0 km 107 min -1 15cm snö mycket bra 113  176
180218:11 Orie Vinterrace7 Uddevalla 5.0km (7.1km 169) 54.09min 9-17 (Mats Hallsten 43.09)
180220:10 Skid Magra IP 5*3.4=17km 98 min -3 15cm snö bra 100                   193
180221:11 Skid Bulidsvägarna 10+11=21km 107 min -3 20cm snö bra 118             204
180223:11 Skid Bulidsvägarna 14+11=25km 130 min -1 20cm snö bra 118             229
180224:11 Skid Munkedal 8.1+8.1+2.4=18.6 km 92 min -2 15cm snö bra 108          248
180225:11 Orie Vinterrace8 Ljungskile Skarsjövallen 4.2km (5.8km 154) 50.30min 10-29 (Jenny Nyman 41.11)
180226:15 Skid Klämman 4*3=12km 65min 124 fint nysnö                            260
180228:16 Skid Bergagården Hunneb Fint 5+5+1+5+1=16.7km 89.30min 138            277
180228:19 Gymp Kristin-Jenny-60min Blåsutskolan     
180301:12 Skid Bjursjön-Fridhem 6+6+6+6+2=20.3km 34.30+34.57+35.29+12=117min 121 drivsnö -8 blåst 297
180302:11 Skid Munkedal 9.1+9.1=18.3km 52.20+52.50=105.10min fint nysnö -5      315
180303:11 Skid Bulidsvägarna 14+8=22km 116 min -4 25cm snö bra 121              337
180304:11 Skid Bjursjön-Bleket 2+6+6+8=22.2km 14.30+31.57+32.19+43=122min 122-134-121-93?->109   359
180305:14 Skid Öresjö 2 * 9.2  =  18.4 km  47.56 + 47.25  =  95.21 min snabbt -3 hÃ¥rt 100        377
180306:14 Skid Öresjö 2 * 9.2  =  18.4 km  55.47 + 52.27  = 108.14 min nysnö 5cm fick spÃ¥ra 111 396
180307:17 Skid 9.1+2.8 = 12km 51+14 = 65min 132 VSK-stugan +0 skateskidor       408     
180307:19 Gymp Kristin-Jenny-60min Blåsutskolan     
180309:11 Skid Bulidsvägarna 14+8=22km 116 min -1 25cm snö bra 132              430
180310:11 Skid Bjursjön-Fridhem 6+6=11.8km 32.54+33.24=66min 115-124->119       442
180311:10 Skid Munkedal 9.1+9.1+2.3=20.5km 47.45+47.08+11.42=107min 133+128+128->130 -2 fint 462
180313:17 Löpn intervaller Brännströms strand Ulveviken 1.9+12*0.225+1.2=5.8km 51min 158
180314:16 Skid Bulidsvägarna 15km 77 min -1 isfÃre snabbt 112                   477
180316:10 Skid SandersDalar-Bulid 10km 60 min skate skare 140                   487
180318:12 Skri Lanesund 6km 30min 
180319:10 Skid Bulidsvägarna 12.5+9=21.5km 100 min isfÃre snabbt 99 skate       509
180320:12 Löpn Kiel CityPark-intervaller-färjan 3.5+2.7+1.8=7km 50min 166 12*(70-20)
180321:17 Skid Bulidsvägarna 10.2km 53 min isfÃre snabbt 107 skate              519
180321:19 Gymp Jenny-60min Blåsutskolan     
180322:11 Orie VetOL Lindome Bunketorp 3.9km (5.2km 132) 58.28min 6-13 (Asgeir E 43)
180323:10 Skid Bulidsvägarna 12.8 60 min isfÃre snabbt 100 skate                532
180325:12 Padd Styggholmen 7.7km isflak 4m/s SV 54min 101 Comander 
180326:10 Padd Bron 5km 7m/s E 36.30min Comander 96
180327:08-180330 sjuk snuvig 
180328:19 Gymp Jenny-Kristin-60min Blåsutskolan     
180331:11 Orie Öjetrampen Främmestad H65 4.7km (5.7km 148) 61.45min 12-28 (Hans Huseby 42)
180401:17 Padd Bron 5km 2m/s E 34.45min Comander 172
180402:12 Padd Kavlanda 5km 2m/s NE 34.56min Comander 109
180403:14 Orie Kontrolluts Holma 6.5km 130min 112
180404:10 Orie VetOL Slätthult 4.1km 45min 7-13 (Erik Bäckvall 33)
180405:12 Padd Styggholmen 7.9km isflak 4m/s SV 61min 145 Comander 
180407:13 Löpn Uppsala från Stureg 15 längs Fyrisån-mot-gamla-Uppsala 5.6km 40min 153
180408:17 Gymp Friskis Uppsala Ekeby industri 60min 131
180409:16 Orie HittaUt Alingsås 4.5km 53min 145
180411:10 Orie VetOL Bergagården 4.0km 42min (4.8km 142) 17-34 (Magnus E 32min)
180413:12 Löpn intervaller Brännströms strand Ulveviken 1.7+12*0.225+1.7=6.2km 44min 161
180414:12 Rodd LillaDyn-Furuholmen+ 5.3km 53.min 68 8m/s NE Exp4.6 
180415:1043 Orie Stenungsun H65 4.5km (5.4km 141) 61.55min 4-13 (Yngve Norell 45.50)
180416:10 Padd Styggholmen 8.5km 0m/s  59min 145 Comander 
180417:13 Padd Havsten-Mattholmen 8.2km 58min 81 4m/s SV Comander
180418:1010 Orie VetOL SkarsjÃvallen 4.1km 43.50 (5.3km 157) 5-24 (Ted Livrand 39.34)
180419:12 Rodd VindÃn-andra-bron 6.1km 52min 68 0m/s Exp4.6 
180420:11 Orie Satte ut kontroller Bulid till motionsOL 7km 130min 107
180421:1139 Orie Hagen  H65 3.1km (3.9km 140) 36.18min 9-21 (Berti Karlsson 29.46)
180422:1121 Orie Lindome H65 4.5km (3.7km 124) 39.34min 5-22 (Rune Larsson 31.12)
180423:11 Padd Styggholmen 8.4km 4m/s SV 60min 159 Comander 
180424:13 Padd Havsten-Mattholmen 8.2km 55min 122 4m/s SV Comander
180423- sjuk ont i höger knä Känner mig svag i knäet.
180425:1017 Orie VetOL Hogstorp LillaEdet 3.7km 64 (5.3km 157) 19-24 (Pierre Karlss 45.)
180426:12 Padd Styggholmen 8.6km 6m/s SV 61min 85 Comander 
180427:10 Rodd LillaDyn-Furuholmen+ 5.2km 51min 57 6m/s SV Exp4.6 
180428:10 Padd Styggholmen 8.7km 3m/s SV 61min 106 Comander 
180429:1224 Orie Herrestad Havssten 3.1km (5.4km 141) 61.55min 4-13 (Yngve Norell 45.50)
180429:10,15 Padd Havsten tor 23+19=42min 6.4km Comander 
180501:12 Rodd bortanför-brn 5.5km 51min 57 6m/s E Exp4.6 
180502:16 Padd Styggholmen 8.3km 6m/s SSV 62min 106 Comander 
180503:07 Padd Bron 5km 2m/s E 34.10min Comander 196
180504:11 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 46.40 min 16.1 km 5m/s SV 116
180505:1048 Orie Skärmen SV HÃgsterä .9km k(3.7km 114) 44.00min 11-14 (Göran Olsson 30.)
180506:09 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 45.15 min 16.1 km 5m/s SV 120
180507:07 Padd Kavlanda 5km 2m/s E 34.40min Royal 196
180508:19 Padd Kavlanda 5km 1m/s E 31.40min Comander 196
180509:1021 Orie VetOL Ursand 4.1km 48.46 (5.3km 146) 2-21 (Yngve Nilss 46.40)
180510:1103 Orie Orinto 3.1km (km 129) 37.11min 8-29 (Yngve Norell 29.57)
180510:1304 Orie Orinto 2.2km (xkm x) 23.31min 7-15 (Kent Kardell 18.26)
180511:09 Cykl Ulvev-Eriksberg-Orrevik 45.04 min 16.1 km 4m/s SV 117
180512:12 Padd-OL Fjällbacka 13km 121.54min 11-15 (109 17.1km) 8.4km/h Comander 2m/s SV (Jens Torild 90.) 
180513:09 Cykl Ulvev-Eriksberg-Orrevik 44.05 min 16.1 km 4m/s E 108
180515:11 Padd Mattholmen-Havsten 8.0km 51min 107 0m/s  Comander
180516:1028 Orie VetOL Timmervik Jörlanda .0km 54.53 (?km 156) 8-24 (Urban Larss 41.40)
180517:11 Cykl Ulvev-Eriksberg-Orrevik 43.16 min 16.1 km 8m/s NO 120
180518:11 Rodd Mattholmen 7.0km 73min 61 7m/s NE Exp4.6 
180519:1110 Orie Bengtsfors 1.7km (23km 154) 14.04min 10-11 (Göran Olsson 10.50)
180520:11 Padd Orust Marina 67min 9.8km 3m/s SV 93 Comander
180521:10 Cykl Ulvev-Eriksberg-Orrevik 44.03 min 16.1 km 2m/s NO 125
180522:11 Padd Mattholmen++ 68min 10.1km 1m/s NO 108 Comander
180522:17 Cykl GÃ¥r 43 min 14 km 3m/s SV 121
180523:1028 Orie VetOL Käringön 3.9km 48.10 (5.3km 160) 12-19 (Gunnar Bejbom 37.34)
180524:11 Cykl Ulvev-Eriksberg-Orrevik+Volvo 65 min 21.2 km 4m/s NO 120
180525:11 Rodd Furuholmen++ 7.1km 75min 76 0m/s NE Exp4.6 
180526:11 Padd Orust Marina 69min 10.1km 3m/s SE 99 Comander
180527:1000 Orie Lysekil 2.0km (2.7km 154) 17.29min 3-8 (Göran Olsson15.00)
180527:1216 Orie Lysekil 2.1km (2.6km 169) 15.51min 4-8 (Göran Olsso 13.00)
180528:07 Padd LillaDyn-Högh-X-Furuh = 34.30min 3m/s SE Comander 118
180530:1028 Orie VetOL Ragnerudssjön 4.1km 53.19 (5.1km 131) 10-26 (David Bejbom 28.)
180531:10 Cykl Torp 50+32=82 min 15+14=29km 122 137 6m/s NO 
180601:11 Padd Mattholmen++ 71min 9.5km 2m/s SO 165 Comander
180602:1236 Orie Lundsbrunn 1.8km (2.4km 162) 14.51min felst ( Kaminski 12.30)
180602:1531 Orie Lundsbrunn 2.0km (2.7km 166) 17.04min 4-8 (x 4.30)
180603:10 Cykl Ulvev-Eriksberg-Orrevik 44.53 min 16.1 km 4m/s SV 105
180604:07 Padd Furuholm-xÃn-hÃgh 31.24 5.0km 2m/s SO 130 Comander
180605:17 Padd Bro2-Orrevik 69min 9.6km 3m/s NV 163 Comander
180606:1030 Orie Edetdubbeln 2.2km (3.1km 154) 21.01min (GÃran Olsson 16.11)
180606:1257 Orie Edetdubbeln 1.8km (2.5km 172) 16.22min (Göran Olsson 13.11)
180607:12 Rodd Kavlanda-brygga++ 6.1km 58min 68 6m/s SV Exp4.6 
180608:11 Padd Mattholmen++ 67min 9.9km 3m/s SV 120 Comander
180609:11 Cykl Torp 33.42+29.50=64 min 13.2+12.3=25.5km 142 109 9m/s
180610:07 Padd Furuholm-xÃn-hÃgh 31.37 5.0km 0m/s SO 113 Comander
180612:18 Orie VSK sprintstaf Skräcklan 15.16+19.36 2.0+2.4=4.4km (159 172 2.7 3.3km)
180613:1021 Orie VetOL TSOK-stugan 3.8km 45.11 (5.3km 153) 4-22 (Pierr Karlss 41.51)
180613:16 Cykl Ulvev-Fröland 39min 16km 5m/s SV 130
180614:12 Padd nästan-Kavlanda vände-pga-g-sjà 4km 9m/s SV 31min Comander 144
180615:10 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 43.49 min 16.1 km 9m/s SV 123
180616:11 Rodd Furuholm-xÃn-hÃgh 48.01 5.2km 4m/s SV 91 Exp4.6  
180617:11 Padd Orust Marina 79min 10km 5m/s SE 97 Comander kapsejsade-150m-fr-strand
180618:12 Padd rödaP-vita 54km 9m/s SV 3.30min royal 98
180619:1800 Orie Vargön 3.km 30.59 (4.1km 155)26-41 (Linus Kristianss 18.43)
180621:09 Padd Orrevik-Xvik 64min 9.3km 3m/s NV 160 Comander
180622:11 Cykl Söbben 62 min 19 km 9m/s NV 111
180623:11 Padd Mattholmen 54.42min 7.9km 3m/s NV 121 Comander
180624:11 Rodd Mattholmen-runt 54.27min 6.9km 1m/s SV 45? Exp4.6
180626:1800 Orie Näl 3km 32.29 (4.1km 155)32-54 (Tommy Anderss 19.)
180627:16 Padd Furuholm-xÃn-hÃgh 31.37 5.0km 3m/s SV 131 Comander
180628:12 Cykl Torp 33.42+37=71 min 14.5+13.3=27.8km 116 121 7m/s SV
180629:12 Padd Orrevik-Xvik 68min 9.6km 4m/s NV 140 Comander
180630:1251 Orie StrÃmstad Gränsjakten 3.0km(4.1km 146) 44.37min (Ken Ragnarss 28.50)
180701:1220 Orie StrÃmstad Gränsjaknte 4.4km(5.7km 130) 61.21min (Hans Huseby 53.)
180702:11 Cykl Ulvev-Eriksberg-Orrevik 44.21 min 16.1 km 4m/s NE 104
180703:19   Orie Främmestad Kabelv 4.4km(5.7km 130) 61.21min (Hans Huseby 53.)
180704:07 Padd Furuholm-xÃn-hÃgh 32.35 5.0km 5m/s SV 185 Comander
180706:12 Padd Orrevik-Xvik 67min 9.9km 3m/s SE 98 Comander
180707:08 Rodd Mattholmen      58.56min 6.6km 6m/s NE 62? Exp4.6
180708:11 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 44.50 min 16.1 km 5m/s NE 124
180709:13 Padd Mattholmen 62min 8.3km 6m/s E 121 Comander europaddel
180710:15 Orie HittaUt Alingsås 495km 73min 145
180711:12 Cykl Ulvev-Eriksberg-Orrevik 45+17=62 min 19 km 6m/s NE 114
180712:18   Orie Scoutstuga Äskedr 4.9km(5.7km 136) 84min ont-i-hö-knä ()
180713:12 Rodd Kavlanda-brygga++ 6.5km 64min 71 5m/s SE Exp4.6 
180714:10   Cykl Ulvev-Uda tor 22+9+13=44 km 60+34+43=137 min 7m/s SV racer helgjutna-däck 114-111-111
180715:11 Padd Orrevik 62min 8.4km 4m/s SV 78 Comander europaddel
180716:12 Cykl Ulvev-Eriksberg-Orrevik++ 51 min 18 km 6m/s NE 126
180717:11 Rodd Furuholm-xÃn-hÃgh 47.48 5.3km 2m/s SV 86 Exp4.6  
180718:07 Padd hÃgh-xÃn-Furuholm 32.33 5.0km 1m/s SV 185 Comander Europaddel
180719:07 Padd Furuholm-xÃn-hÃgh 31.57 5.0km 1m/s SV 185 Comander Europaddel
180722:1322 Orie 5-dag-1 Örnsköldsvi DomsjÃH65 4.5km 55.20 (5.5km 132) (Olof Olofss 37.30) 55-114
180723:0940 Orie 5-dag-2 Övik Domsjö H65.55m 65.09 (5.7km 115) (Olof Olofsso 36.35) 49-114 47 8min
180724:1029 Orie 5-dag-3 Övik Backsjà ¶H65 3.3km 50.53 (4.1km 130) (Anders Ã…berg 33.44) 48-110 47 9min
180726:1206 Orie 5-dag-4 Övik Backsjà ¶H65 4.4km 51.05 (5.0km 154) (Olof Olofss 34.52) 47-110 45 5min 
180727:1035 Orie 5-dag-5 Övik Skyttis H65 4.8km 52.50 (5.2km 157) (Olof Olofss 38.04) 24-109 42-114 2min 90minEft
180729:12 Padd Orrevik-Xvik 67min 9.3km 4m/s SE 149 Comander
180730:07 Padd hÃgh-xÃn-Furuholm 32.17 5.0km 1m/s SV 125 Comander Europaddel
180731:12 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 45.41 min 16.1 km 5m/s S 124 +30
180801:07 Padd Furuholm-xÃn-hÃgh 30.51 5.0km 0m/s SV 185 Comander Europaddel
180802:18 Orieerin KurveröÄedr 4.1km(5.7km 136)71 min ont-i-hö-knä ()
180803:12 Rodd Kavlanda-brygga 5.1km 49.27min 79 7m/s SV Exp4.6 
180804:12 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 44.00 min 16.1 km 7m/s SV 128 +25
180805:1111 Orie Klyfttamo H65 58.41 5.0km (6.3km 162) (BoHerdersson 42.24)
180802:15 Orieerin Alingsås HittaUt Klockarg-Brog 34 min 3.2km
180807:11 Padd Mattholmen 53.28 min  7.8km 3m/s SV 187 Comander
180808:12 Cykl Ulvev-Eriksberg-Orrevik 44.20 min 16 km 6m/s SV 114
180809:11 Löpn intervaller Ulveviken 1.5+12*.230+1=5.3km 14+18+10=42min 111
180810:18 Padd nästan-Kavlanda.6km 15m/s SV 34min Trapper 150 
180812:1123 Orie ÃÃ…mÃ¥l Fängersfors H6(4.8km 135) (BoHÃ¥kanss 39.22)
180813:15 Cykl Alingsås-Skår-Markedalen med Jan Scott-MTB 18.3km 60 min 153
180814:17 Yoga Bohusl Museum 80 min 
180815:1030 Orie VetOL Bjursjön 4.1km 53.43 (5.1km 126) 13-33 (David A 41.)
180816:17 Padd Orrevik 68min 8.7km 9m/s SE 95 Royal
180817:11 Cykl naturpaset-med-Isak 55km 190min 123
180818:10 Rodd DjupePall 3.2km 38min 85 10m/s SV Exp4.6 
180819:1109 Orie SÃvedalen RÃ¥hult NVH65  3km 41.55 (3.55km 117) (Albinsson 31.)
180820:07 Padd hÃgh-xÃn-Furuholm 31.24 5.0km 1m/s E 172 Comander Europaddel
180821:09 Padd Mattholmen 53.28 min  7.8km 3m/s E 183 Comander
180822:1021 Orie VetOL NorraFjället 4.1km 53.52 (4.5km 121) 9-30 (Urban L 44.)
180823:12 Padd Furuholm-xÃn-hÃgh++ 45.47 6.7km 2m/s SV 145 Comander Europaddel
180824:11 Gymp FriskisoSvettis 45min
180825:1128 Orie Medel DM Idefjorden H65 3.km 35.00 12-17 (3.7km 146) (Hans Huseby 25.09)
180826:1130 Orie LÃng DM Idefjorden H65 4.5km 62.17 (5.4km 129) (Mats Karlss 41.05)
180827:10 Cykl Alingsås-Rödene med Jan Scott-MTB 22km 77 min 153
180828:18   Orie VetOL …lslÃ¥n provlöpn 4.0km 61.52 (9.5km 721) 9-30 (Urban L 46.)
180829:19 Padd hÃgh-xÃn-Furuholm 31.40 5.0km 1m/s E 147 Comander Europaddel
180830:08-1809   sjuk halsont-snuvig 
180831:10 Gymp FriskisoSvettis pass+20minGym
180902:1016 Orie Pepparkaksluffen Bohus H65 2.9km 77min (4.5km 135) (Kent Kardell 44min)
180903:10 Padd Orrevik 63min 8.9km 2m/s SV 126 Comander
180904:19 Padd Högh-Katten-Furuholm 32.03 5.0km 1m/s E 182 Comander Europaddel
180905:1031 Orie VetOL Stenungsön 4.2km 52.52 (5.3km 162) 13-33 (Mats C 36.)
180906:12 Cykl med snitselutsätt Havsten 10km++ 
180907:10 Gymp FriskisoSvettis pass+20minGym
180908:12 Padd Furuholm-xÃn-hÃgh++ 33.30 5km 2m/s SE 145 Comander Europaddel
180909:1033 Orie Hjortsöndagen Bälinge 564 4.m 60min (5.2km 132) (Bo Hederssn 49min)
1809111 Rodd Furuholm-xÃn-hÃgh 47min 5.3km 4m/s SV 68 Exp4.6  
180915:1117 Orie Landehof H65 3.1km 53.41 (3.8km 137) (Yngve Norell 31.)
180916:1057 Orie Vargsöndagen H65 3km (3.1 152) (Lasse Hogedal 31.)
180917:14 Cykl Alingsås-Dammsjöås med Jan Scott-MTB 42km 77 min 393
180918:16 Padd Furuholm-xÃn-hÃgh++ 42.34 5.1km 10m/s SV 130 Royal Europaddel
180919:1021 Orie VetOL Kvarnsjön Hunneberg 4.1km 46.29 (5.3km 162) 11-30 (Pierre K 39.)
180920:0930 Orie kontrollutsättnBulid 2km 45min
180921:10 Gymp FriskisoSvettis pass+30minGym
180922:12 Cykl Ulvev-Eriksberg-Orrevik 45.51 min 16 km 12m/s SV 121 MTB
180924:10 Padd Orrevik 60min 8.4km 7m/s NV 158 Comander
180925:12 Cykl Ulvev-Eriksberg-Orrevik 51 min 17.4 km 12m/s SV ? MTB
180926:1021 Orie VetOL Rödjan Sjuntorp 3.7km 57.12 (5.0km 132) 15-27 (Urban L 42.)
180927:12 Padd Kavlanda 45min 6km 7m/s V 145 Comander
180928:10 Cykl Bjursjön-Sundskogen-mm 170 min 40 km MTB
180929:1059 Orie MedelUven H65 3km 45.19 (3.85km 138) (Yngve Norell 26.)
180930:1027 Orie Folskubbet Labacka H65 4.3km 53.51 (4.7km 126) (Kent Kardell 44.)
181001:10 Padd Havsten-Mattholmen 56.30 min  8.0km 3m/s NV 155 Comander
181003:1022 Orie VetOL Hortgården 4.0km 51.12 (4.7km 131) 7-22 (Urban L 42.50)
181004:10 Padd Orust Marina 66min 9.7 km 3m/s S 176 Comander
181005:10 Gymp FriskisoSvettis pass+30minGym
181006:12 Rodd Furuholm 31min 4km 2m/s E 146 Exp4.6  
181007:11 Padd Mattholmen++Havsten 65 min  9.3km 1m/s E 179 Comander
181009:12 Cykl Ulvev-Eriksberg-Rörbäck-Högstale 87 min 27 km 10m/s SV 130 MTB
181010:1025 Orie VetOL TSOK-stugan 3.7km 48.09 (4.7km 131) 12-29 (Bo Karlsson 41.)
181011:12 Padd Orrevik 63min 8.7km 3m/s E 118 Comander
181012:12 Cykl Ulvev-Bokenäs-Rörbäck-Orrevik 94 min 25 km 4m/s E 129 MTB
181013:1155 Orie VSK skidstugan H65 3.1km 41.08 (?km 151) (Yngve Nilss 33.57)
181014:1056 Orie Ljungskile SkarsjÃvallen¶4.3km 53.51 (4.7km 126) (Kent Kardell 44.)
181015:15 Cykl Alingsås-Lygnà med Jan Scott-MTB 28km 105 min 127
181016:18 Cykl Utby-Norgårdskolan 21km 74min 
181016:19 Gymp Norgårdskolan UOK 60minFridaS
181017:1023 Orie VetOL TSK-stugan 4.3km 46.50 (5.3km 157) 11-29 (Urban Larsson 41.50)
181019:17 Padd Mattholmen-Havsten 58 min 8.2km 3m/s SV 170 Comander
181021:1137 Orie GMOK Hjällbo 4.3km 53.51 (4.7km 126) (Kent Kardell 44.)
181022:11 Cykl Alingsås-VBodarne med Jan Scott-MTB 23km 77 min 147
181023:18+19 Cykl Centrum-NorgÃrden-Ulveviken 24km 70min 119
181023:19 Gymp Norgårdskolan UOK 60minViktorF
181024:1021 Orie VetOL LillaEdet Hogstorp 4.0km 55.20 (5.1km 153) 8-23 (Bo Karlss 47.50)
181025:10 Gymp FriskisoSvettis pass+30minGym
181027:12 Rodd Sundsberget 2km 18min 5m/s N 85 Exp4.6  
181027:12 Padd Bron 5km 5m/s N 34.17min Comander 80
181028:12 Padd DjupePall-Bron vände-pga-vågor 6.8km 7m/s NE 50min Comander 151
181029:15 Cykl Alingsås-VBodarne med Jan Scott-MTB 18km 60 min 137
181030:19 Gymp Norgårdskolan UOK 60min MalinC
181031:12 Padd Orrevik 65min 8.3km 8m/s SV 151 Royal
181101:09 Cykl 4+4=8km 30min 101
181101:09 Orie kontr-utsättn 5km 100min 101
181102:10 Gymp FriskisoSvettis pass+30minGym
181103:09 Orie kontr-utsättn 5km 100min 101
181103:09 Cykl 4+4+3.5+3.5=15km 55min 101
181103:15 Orie kontr-utsättn 5km90 0min 101
181104:14 Padd Kavlanda 5km 5m/s SSE 34.52 min Comander 151
181105:11 Cykl Alingsås-SimmenÃs med Jan Scott-MTB 25km 75 min 122
181106:19 Gymp Norgårdskolan UOK 60m KarolinaL
181107:12 Padd Havsten-Mattholmen 58 min 8.0km 5m/s NE 174 Comander
181108:08 Padd Kavlanda 5km 2m/s SSE 35.17 min Comander 137
181111:08 Löpn Uppsala från Stureg 15 längs Fyrisån-mot-gamla-Uppsala 5km 38min
181113:08 Löpn intervaller Calle Adelfas19-3C 35tkr-inkl-resa-60dagar San Agustin 1.3+14*.200+1.4km=5.3km 38min 150 barfota
181114:08 Cykl MTB Fataga-backen Gran Canaria 19km 65min 135 350m
181115:09 Löpn San Agustin-Maspalomas strandprom tor 8.5km 60min 154
181116:08 Cykl MTB SanAugustin mot Aingedegin 24km 62min 130
181117:08 Löpn intervaller San Agustin 1.2+12*.205+1.2km=4.8km 36min 153 lö-sand barfota
181118:08 Cykl MTB Fataga-backen Gran Canaria 18km 60min 130 320m
181119:08 Löpn San Agustin-Maspalomas strandprom tor 8.9km 62min 154
181120:08 Cykl MTB JuanGrande+ rondellen 20.4km 58min 130
181121:08 Löpn intervaller San Agustin 1.1+12*.218+1.1km=4.9km 32min 168 lÃ¥gv-snabbt barfota
181122:09 Löpn San Agustin-Maspalomas strandprom tor 8.7km 60.42min 147 lite-regn
181123:08 Cykl MTB Fataga-backen Gran Canaria 18km 60min 130 350m
181124:09 Cykl MTB SanAugustin mot Aingedegin 31km 99min 123
181125:08 Löpn intervaller San Agustin 1.1+12*.250+1.1km=5.2km 33.50min 143 lÃ¥gv-snabbt barfota
181126:08 Cykl MTB JuanGrande+ rondellen 20.4km 55min 143
181127:09 Löpn San Agustin-Maspalomas strandprom tor 9.0km 61.30min 137 
181128:08 Cykl MTB Fataga-backen Gran Canaria 18km 60min 123 358m gy=dopp+3*(15utfall-15hopp-15knäböj)
181129:08 Löpn intervaller San Agustin 1.5+12*.215+1.5km=5.6km 37.57min 139 lÃ¥gv-snabbt barfot gy
181130:09 Cykl MTB SanAugustin mot Aingedegin 24km 68min 128 gy
181201:07 Löpn San Agustin-Maspalomas strandprom tor 9.0km 61.05min 158 gy
181202:08 Cykl MTB JuanGrande+ rondellen 5.3+5.3=20.6km 35+23=58min 7m/s-motvind-ut 138 gy
181203:09 Löpn intervaller San Agustin 1.5+12*.210+1.5km=5.5km 39.48min 139 högvtungt barfotagy
181204:11 Cykl MTB Fataga-backen Gran Canaria 18km 60min 160 397m med Jan gy
181205:11 Cykl MTB Ayagaures-dalen Gran Canaria 39km 120min 160 490m med Jan gy
181206:08 Löpn San Agustin-Maspalomas strandprom tor 9.0km 61.35min 180 gy 
181207:08 Cykl MTB Maspalomas mm Gran Canaria 27km 85min 130 sightseeing med Jan gy
181208:09 Löpn intervaller San Agustin 1.5+12*.225+1.5km=5.7km 38min 549 hö snabbt barfot gya
181209:08 Cykl MTB del-av-Ayagaures-dalen Gran Canaria 25km 70min 138 gy 
181210:08 Löpn San Agustin-Maspalomas strandprom tor 9.0km 60.46min 166 gy 
181211:08 Cykl MTB JuanGrande+ rondellen 5.3+5.3=20.6km 35+22=57.28min 7m/s-motvind-ut 147 gy
181212:09 Löpn intervaller San Agustin 1.5+12*.225+1.5km=5.7km 387in 161 snabbt barfota gy
181213:08 Cykl MTB Fataga-backen Gran Canaria 18km 62min 143 368m gy
181214:09 Löpn San Agustin-Maspalomas strandprom tor 9.0km 61.06min 138 gy 
181215:08 Cykl MTB SanAugustin mot Aingedegin 23km 64min 140 gy
181216:09 Löpn intervaller San Agustin 1.5+12*.200+1.5km=5.4km 174 hÃgv-kort-strand barfota gy
181217:08 Cykl MTB Ayagaures-dalen Gran Canaria 37km 118.45min 137 490m gy
181218:08 Löpn San Agustin-Maspalomas strandprom tor 9.0km 59.07min 151 gy 
181220:09 Padd Bron 5km 4m/s E 37.32min Comander 154
181221:10 Gymp FriskisoSvettis pass+30minGym
181222:14 Padd Kavlanda 5km 2m/s NE 34.45 min Comander 182
181123:12 Padd Havsten-Mattholmen 59.43 min 8.4km 2m/s NE 169 Comander
181224:10 Löpn Nohab-Skidst-centrum 7.5km 57min 160 
181225:12 Padd Orrevik 62min 8.8km 2m/s SV 172 Comander
181226:13 Padd Mattholmen-Havsten 57 min 8.3km 0m/s SV 162 Comander
181227:12 Padd Orrevik 60min 8.5km 2m/s SV 163 Comander
181229:13 Löpn Sunnerstad Ann:s runda 5.4km 43 min 159
181230:17 Gymp Friskis Uppsala Ekeby industri 60min 
190102:10 Orie Kontrollkoll Norrskolan 5km 70min
190103:12 Padd Orrevik 59min 8.5km 1m/s SV 184 Comander
190104:10 Gymp FriskisoSvettis pass+30minGym
190105:12 Padd Havsten 51 min 7.3km 0m/s SV 149 Comander
190107:11 Löpn Lejdeberg 8.2km 64min bokskogen-först 155 
190108:19 Gymp Norgårdskolan UOK 60mn KalleE
190109:11 Löpn intervaller Brännströms strand Ulveviken 1.7+12*0.215+1.7=6.0km 48min 159
190110:1054 Orie VetOL Skatås-Björkekärr 6km 52.56 (7.1km 153) 7-23 (Bo Karlss 47.50)
190112:12 Padd Orrevik 61min 8.8km 0m/s dimma 146 Comander
190113:11 Orie Vinterrace2 LillaEdet 4.5km (5.6km 137) 39.00min 26-46 (Frans Vallebäck 33.06)
190114:10 Padd Kavlanda 5km 7m/s NV 35.30 min Comander 165
190115:19 Gymp Norgårdskolan UOK 60mnfotbollstränare Eva tufft
190117:11 Padd Bron 5km 1m/s E 34.30min Comander 161
190118:10 Gymp FriskisoSvettis pass+30minGym
190119:11 Orie SAIS motionsOL Fjälla 2.9km 37.51 (3.5km 125)
190120:11 Orie Vinterrace3 Henån 5.1km (5.6km 137) 55.22min 31-66 (Johan Andersson 36.38)
190122:19 Gymp Norgårdskolan UOK 60min MalinC
190124:1105 Orie VetOL Skatås-IFKstugan 4.1km 57.06 (7.1km 153) 17-27 (Asgeir Edvardsen 34.46)
190125:10 Gymp FriskisoSvettis pass+30minGym
190122:11 Orie TSOKstugan Strömslund ej start pga snöoväder
190127:10 Löpn Lejdeberg 8.1km 68min bokskogen-först 5cm-snö-hård-NO-vind 156 
190130:10 Skid Sunnersta Elljusspår Uppsala 7.2km 55min 108                             7
190129:10 Skid Hågadalen Elljusspår Uppsala 17.4km 110min 93                           24 
190201:10 Skid Bulidsvägarna 7.2km 80min totalt-omöjligt-före-med-ifrysning            31
190203:11 Skid Bulidsvägarna  23km 135min 99 kanonfint -4                              54
190204:10 Skid Bjursjön-Fridhem 6+6+6=18km 30.52+31.23+31.55=64min 112-110-111 -1 fint 72 
190205:19 Gymp Norgårdskolan UOK 60min KarolinaL
190206:10 Skid Bulid 8.7km 67 min 108 grovk-snö inget fäste 4vurpor bröt-stav-plogvall 81  
190208:10 Gymp FriskisoSvettis passAnnika+30minGym 
190209:12 Padd Kavlanda 5km 7m/s NV 38.40 min Royal 138
190210:11 Orie Upphärad 4.5km 39.41 25-40 (5.1km 162) (Tommy Anderss 27)
190211:08 Padd Bron 5km 5m/s N 35.13min Comander 155
190211- sjuk forfarande ont i höger knä Känner mig svag i knäet. Ont i hälsena vänster fot
190212:19 Gymp Norgårdskolan UOK 60min FridaS    
190213:13 Padd Orrevik 63min 8.9km 5m/s V 141 Comander
190214:11 Padd Kavlanda 5km 6m/s SV 36.50 min Comander 103
190215:10 Gymp FriskisoSvettis passIngBritt+30minGym 
190217:11 Padd Havsten-Mattholmen 59.08 min 8.2km 5m/s SV 120 Comander
190218:14 Cykl Alingsås-Skår-Färgen med Jan Scott-MTB 16km 53 min 146
190219:19 Gymp Norgårdskolan UOK 60min Bibbi     
190220:12 Padd Orrevik 60min 8.7km 3m/s SO 148 Comander
190221:10 Padd Mattholmen-Havsten 56.41 min 8.3km 1m/s SV 164 Comander
190222:10 Gymp FriskisoSvettis passAnnika+30minGym 
190223:08 Padd Kavlanda 5km 5m/s SV 35min Comander 91
190225:08 Padd Bron 5.3km dimma 0m/s 36.55min Comander 91
190226:19 Gymp Norgårdskolan UOK 60min Karin     
190227:10 Padd Orrevik 61min 8.7km 4m/s SV 159 Comander
190228:11 Cykl Ulvev-Bokenäs-Rörbäck-Orrevik 71 min 23 km 2m/s NE 126 MTB
190301:10 Gymp FriskisoSvettis passAnnika+30minGym 
190302:12 Padd Kavlanda 5km 4m/s SV 34min Comander 84
190303:12 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 46.40 min 16.1 km 9m/s SV 125 +5
190304:12 Gymp FriskisoSvettis 30minGym  Alingsås med Jan
190305:19 Gymp Norgårdskolan UOK 60min MalinC    
190306:10 Padd Bron 5km 2m/s E 33.57min Comander 147
190307:11 Padd Orrevik 60.05min 8.7km 3m/s SV 173 Comander
190308:10 Gymp FriskisoSvettis passAnnika+30minGym 
190314:10 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 46.47 min 16.1 km 1m/s SV 131 +4
190309:11 Padd Orrevik 61.24min 8.7km 4m/s SE 160 Comander Strandskatepremiär
190310:14 Cykl Ulvev-Orrevik-Rörbäck-Bokenäs 72 min 23.5 km 2m/s NE 146 MTB
190312:19 Gymp Norgårdskolan UOK 60min BibbiH    
190313:11 Padd Kavlanda 5km 5m/s S 34.38min Comander 146
190314:10 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 46.47 min 16.1 km 4m/s SV 131 +2
190315:10 Gymp FriskisoSvettis passAnnika+30minGym 
190316:11 Cykl Ulvev-Bokenäs-Rörbäck-Orrevik 71 min 23.5 km 2m/s NE 138 MTB
190318:10 Padd Orrevik 62.07min 8.5km 6m/s NNV 148 Comander 
190320:12 Cykl Henån 73 min 23.6 km 6m/s V 141 MTB
190321:13 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 48.51 min 16.1 km 14m/s SV 134 +8
190322:14 Padd Kavlanda 5km 7m/s SV 34.57min Comander 79
190324:11 Cykl Ulvev-Orrevik-Rörbäck-Bokenäs-Kastet 82 min 24.2 km 12m/s SV 130 MTB
190325:08 Padd Bron 5.1km 4m/s NE 33.52min Comander 164
190326:12 Cykl Ulvev-Kastet-Bokenäs-Rörbäck-Orrevik 80 min 24.1 km 5m/s NV 127 MTB
190327:1023 Orie VetOL 3stad NorraFjället 2.3km 30.45 (2.7km 115) 1-24 Lufsade pga knä+hälsena)
190328:11 Padd Havsten-Mattholmen 58.2 min 8.2km 5m/s SV 171 Comander
190329:10 Gymp FriskisoSvettis passAnnika+30minGym 
190330:12 Cykl Ulvev-Kastet-Rörbäck-Orrevik++ 109 min 28 km 8m/s SV 138 MTB
190331:12 Padd Orrevik 59min 8.7km 6m/s NNV 146 Comander 
190401:14 Cykl Alingsås-Skår-Vbodarne med Jan Scott-MTB 17km 59 min 146
190402:18 Cykl Bulid-Åleslån tor Scott-MTB 10km 30 min 110
190403:1022 Orie VetOL 3stad Västerlanda 2.4km 31.09 (2.8km 136) 1-24 Lufsade pga knä+hälsena
190404:08 Padd Bron 5.0km 6m/s NE 35.06min Comander 136
190405:10 Gymp FriskisoSvettis 60minPassIngBritt+30minGym 
190406:14 Padd Mattholmen-Havsten 54.06 min 8.2km 0m/s 130 Comander
190407:12 Cykl Ulvev-Kastet-Eriksberg-Orrevik++ 82 min 22 km 5m/s NE 132 MTB
190404:09 Padd Bron 5.1km 4m/s NE 35.28min Comander 75
190409:13 Cykl Ulvev-Kastet-Bua-Kavlanda-Djupepall 62min 13 km 5m/s NE 129 MTB
190410:1028 Orie VetOL 3stad Bjursjön 3.1km 50.09 (4.1km 138) 18-35 Lufsade pga knä+hälsena (DanW 39.)
190411:13 Padd HitomMattholmen-Havsten 54.06 min 7.9km 4m/s NE  149 Comander
190412:10 Gymp FriskisoSvettis 60minPassSusanne+30minGym 
190413:12 Cykl Ulvev-Kastet-Bua-Eriksberg 69min 21 km 8m/s NE 135 MTB
190414:14 Cykl Kristevik-Havsten 65min 13 km 9m/s NE 124 MTB
190415:10 Padd Orrevik 59min 8.7km 2m/s NE 119 Comander 
190416:18 Cykl Kristevik-Havsten 82min 14 km 5m/s NE 124 MTB
190417:1030 Orie VetOL 3stad Slätthult 3.1km 33.18 (3.5km 144) 10-31 Lufsade pga knä+hälsena (GunnarB 27.)
190418:10 Padd Orrevik 53min 8.1km 2m/s NE 142 Comander 
190419:14 Padd Kavlanda 5km 1m/s SV 31.59min Comander 78
190420:1053 Orie Öjetrampen Magra 4.9km 50.09 (4.1km 138) 18-35 Lufsade pga knä+hälsena (DanW 39.)
190421:08+17 Cykl Bulid-Åleslån tor Scott-MTB 10km 30 min 110
190422:11 Cykl Ulvev-Orrevik-Rörbäck 63 min 21.5 km 2m/s NE 123 MTB med Jan fick vänta pga SPDproblem 
190423:12 Padd Mattholmen-Havsten 55.42 min 7.9km 6m/s SE 73 Royal
190424:08+12 Cykl Bulid-Åleslån tor Scott-MTB 10km 30 min 110
190425:12 Cykl Ulvev-Kastet-Bokenäs-Rörbäck-Orrevik 75 min 23.4 km 5m/s SE 128 MTB
190426:12 Padd Havsten-hitomMattholmen 59 min 8.1km 5m/s SE 74 Comander
190427:12 Cykl Ulvev-Kastet-stigBokenäs-Eriksberg 77min 22 km 4m/s NE 137 MTB
190428:13 Padd Kavlanda+ 6.2km 5m/s SE 42.53min Comander 81
190429:09 Padd Bron 5.0km 4m/s SE 32.38min Comander 126
190430:11 Cykl Ulvev-Kastet-stigkoll 68min 12 km 127 MTB blodtryck 134/82
190501:14 Padd VindöBron 7.2km 4m/s SSE 49.40min Comander 157
190502:12 Cykl Ulvev-Kastet-stigkoll 64min 15 km 125 MTB 
190503:13 Padd Kavlanda+ 5.4km 5m/s SV 35.24min Comander 166
190505:14 Padd Orrevik 48min 7.1km 6m/s SV 160 Royal 
190507:12 Cykl Ulvev-Kastet-Bua-Kavlanda-Djupepall 54min 14.5 km 5m/s NE 131 MTB
190508:1032 Orie VetOL 3stad TSOK Hundklubben 2.0km 22min (xkm xx) 1-24 Lufsade pga knä+hälsena
190509:13 Padd Kavlanda+ 5.0km 5m/s SV 36.10min Comander 159
190510:18 Cykl Ulvev-Kastet-Bokenäs-Rörbäck-Orrevik 73 min 24.5 km 5m/s SV 143 MTB
180513:15 Cykl Alingsås-Rödene med Jan Scott-MTB 19.6km 68 min 143
190514:18 Padd Mattholmen-Havsten 58.40 min 8.3km 3m/s SV 152 Comander paddelkrångel
190515:1026 Orie VetOL 3stad Viksängen Vargön 2.0km 24.46min (2.4km 137) 4-30 Lufsade pga knä+hälsena
190516:13 Cykl Öster-om-BergsVatten-skogstigar/vägar 66min 12km MTB 138
190517:13 Cykl Öster-om-BergsVatten-VästerBergsvatten 14km 90min MTB 134 punktering bakdäck
190518:16 Padd Kavlanda+ 5.2km 5m/s SV 34min Comander 166
190520:07 Padd LillaDyn-Högh-X-Furuh = 32.20min 3m/s SE Comander 156
190521:17 Cykl Havsten mm 15km 57min MTB 126 
190522:1026 Orie VetOL 3stad Kuserud Skärmen 2.4km 37.57min (?km 126) 1-24 Lufsade pga knä+hälsena
190324:10 Softgympa FriskisoSvettis passAnnika+30minGym 
190525:11 Padd Orrevik 59min 8.4km 6m/s SV 182 Comander 
190526:11 Cykl Ulvev-Orrevik-Rörbäck-småvägar 93 min 28.5 km 9m/s V 127 MTB 
190527:10 Padd Mattholmen-Havsten 54 min 8.0km 2m/s SV 164 Comander
190528:12 Cykl Ulvev-Linnebo-Bokenäs-Rörbäck-småvägar 85 min 27km 9m/s SV 116 MTB 
190529:1030 Orie VetOL Stenungsunds Arena 40.28min 3.2km (3.9km 136) 10-34 Lufsade pga knä+hälsena (Leif Löv 33.25)
190530:18 Padd Kavlanda 5km 7m/s SV 34min Royal 102
190531:12 Cykl Ulvev-DjupePall-Orrevi-Linnebo-Kastet 76 min 18km 7m/s SV 123 MTB 
190601:13 Padd Orrevik 8.4km 11m/s SV 54min Royal 142
190602:12 Cykl Ulvev-Orrevik-Rörbäck-småvägar 101 min 29.3 km 9m/s V 128 MTB 
190604:13 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 5km         31.49 86 3m/s SW Comander
190605:1230 Orie VetOL 3stad Käringön 37.46min 3.0km (3.8km 146) 9-30 Lufsade pga knä+hälsena (DanW 30.56)
190606:14 Cykl Ulvev-Kastet-Orrevik 60 min 19.3 km 5m/s SV 153 MTB
190607:18 Padd LillaDyn-Högh-X-Furuh = 31.03min 2m/s SV Comander 156
190610:11 Cykl Ulvev-Kastet-Orrevik 66 min 22.2 km 5m/s SV 136 MTB
190612:1030 Orie VetOL Sjölanda OKF 55min 2.9km (4.7km 145) 28-33 Lufsade pga knä+hälsena (Yngve Allven 32.50)
190613:13 Padd Högh-Katten-Furuholm 32.00 5.0km 2m/s SV 110 Comander Europaddel
190614:14 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 42.25 min 16.1 km 4m/s SV 148
190615:13 Padd Havsten-Matth 7.6km 4m/s E 52.56min Comander 151
190616:13 Padd Orrevik 8.6km 4m/s SV 58.36min Comander 117
190617:14 Cykl Djupepall-Orrevik-Eriksberg-kastet 78 min 21km 9m/s SV 124
190618:19 Padd Högh-Katten-Furuholm 30.55 5.0km 2m/s SV 110 Comander Europaddel
190619:1033 Orie VetOL VSK-stugan 43min 3.0km (4.3km 133) 18-41 Lufsade pga knä+hälsena (JanÅke S 29.47)
190620:13 Padd Orrevik 8.5km 3m/s SV 57.34min Comander 184
190621:12 Cykl Ulvev-Kastet-Rörbäck 86 min 28 km 8m/s SV 147 MTB
190622:13 Padd Orrevik 7.6km 7m/s V 55.39min Comander 171
190623:12 Cykl Uddevalla-Ulveviken 86 min 23 km 8m/s SV 123 Postkod
190624:10 Padd Mattholmen 7.4km 2m/s E 50min Comander 145
190625:16 Rodd Havsten 6.4km 1m/s E 60min 
190626:15 Cykl Ulvev-Kastet-Eriksberg 56min 19 km 5m/s SV 130 MTB
190627:14 Padd Orrevik-LillaKatten 9.2km 3m/s NE 64.37min Comander 166
190628:16 Cykl Ulvev-Kastet-Bokenäs-Rörbäck-Eriksberg 78min 26 km 5m/s SV 132 MTB
190629:13 Padd Furuholm-LillaKatten-Högh-badstrand+ 5.5km 47 146 7m/s SW Dubbelkajak med Svante
190630:15 Cykl Eriksberg-Rörbäck-Bokenäs-Kstet 82min 27 km 9m/s SV 138 MTB
190701:15 Cykl Alingsås-skogen-VomGerdsken 15km 65 min 147 MTB tungt mycket dålig skogsstig
190702:18 Padd Orrevik-LillaKatten 8.3km 7m/s SV 61min Royal 136
190703:09 Cykl Friskis-Bjursjön-Rödshult-Äskedraget-Friskis 100min 27km 148 MTB 
190705:12 Cykl Ulvev-Kastet-Bokenäs-Rörbäck-Eriksberg med Jan 80min 28 km 5m/s SV 168 MTB
190707:11 Padd Bron-Vindöbron-tor 7km 3m/s SE 49min Comander 177
190708:14 Padd Orrevik 8.4km 4m/s SV 59min Comander 165
190709:15 Cykl Alingsås-Norsesund 25km 67 min 163 MTB  med Jan
190710:12 Padd Mattholmen 8.1km 5m/s sv 56min Comander 165
190711:12 Cykl Rotan+ 13km 32 min 134 MTB 
190712:11 Padd Vindöbron 6.7km 0m/s sv 43.40min Comander 146
190713:13 Cykl Berg-Sundstrand 16km 57 min 126 MTB 
190714:14 Padd Orrevik-LillaKatten 9.4km 4m/s SV 66min Comander 155
190715:11 Cykl Alingsås-Färgen-Ringlinjen 19km 63 min 137 MTB  med Jan
190717:12 Padd Havsten-Mattholmen 7.9km 3m/s sv 53min Comander 167
190620:14 Cykl Ulvev-Kastet-Eriksberg 61min 21 km 3m/s SV 130 MTB
190721:12 Padd Kalvön-gångrampen tor 9.3km 67min 149 5m/s sv Comander
190722:09 Cykl Ulvev-Eriksberg-Kastet 64min 21 km 6m/s SV 130 MTB
190723:14+17 Cykl Askeröd-Kaisser tor 11.5+11.5=23km 32+30=62min blåbärsplock MTB 163
190724:12 Padd Havsten-Mattholmen-Furuholmen 10km 2m/s SV 70min Comander 171
190725:12 Cykl Ulvev-Kastet-Bokenäs-Linsäter-Rörbäck-Eriksberg 82min 27 km 2m/s SV 145 MTB
190726:11 Padd Orrevik-LillaKatten 9.8km 1m/s E 72min Comander 178 svallvågor
190727:08 Cykl Ulvev-Kastet-Bokenäs-Linsäter-Rörbäck-Eriksberg 82min 27 km 5m/s E 137 MTB
190728:08 Padd Havsten-Klippan-Mattholmen 9.9km 6m/s E 75min Royal 152
190729:08 Cykl Ulvev-Eriksberg-Kastet 59min 19 km 4m/s E 140 MTB
190801:17 Cykl Kastet-Bokenäs-Linsäter-Rörbäck-Eriksberg 77.41min 27 km 4m/s E 166 MTB
190802:10 Padd Ö-Vindöbron-Mattholmen-Havsten 10km 4m/s E 73min Comander 148
190803:16 Cykl Eriksberg-Rörbäck-Linsäter-Bokenäs-Kastet 79.48min 27.4 km 4m/s SV 147 MTB
190804:11 Padd Orust Marina 74min 10km 5m/s SV 162 Royal
190805:11 Cykl Kastet-Bokenäs-Linsäter-Rörbäck-Eriksberg+ 79.16min 2.4 km 4m/s SV 147 MTB
190806:12 Padd Havsten-Mattholmen 7.7km 2m/s S 55min Comander 125
190808:13 Cykl Eriksberg-Rörbäck-Linsäter-Bokenäs-Kastet 81min 27.5 km 4m/s SV 136 MTB
190809:16 Padd Högh-Katten-Furuholm 34.30 5.0km 5m/s NV 150 Comander 
190811:12 Padd Orrevik 8.5km 9m/s SV 64min Royal 154
190812:10 sjuk vänster ben halkade på Bramseröd med kraftig smärta linkade
190812:13 Cykl Alingsås-Färgen-Markedalen 13km 48 min 147 MTB  med Jan
190813:11 Cykl Bokenäs-Rörbäck 68min 22.5 km 8m/s SV 143 MTB
190814:09 Cykl Bokenäs-Linsäter-Rörbäck-Eriksberg+ 83min 26.7 km 8m/s SV 128 MTB
190815:11 Padd Mattholmen 7.8km 2m/s E 51.30min Royal 132
190816:11 Cykl Eriksberg-Rörbäck-Linsäter-Bokenäs-Kastet 85min 27.5 km 4m/s SV 137 MTB 13-26-35-52-66-78
190818:10 Padd Orrevik-LillaKatten 9.5km 1m/s SV 62min Comander 145
190819:15 Cykl Alingsås-Skår-Öbodare.Brantbacken 14km 42min 155 MTB med Jan
190820:10 Padd LillaKatten-Kavlanda 7.9km 6m/s SV 57min Royal 140
190821:1030 Orie VetOL Borydssjön 45min 2.9km (3.5km 121) 4-37 Lufsade pga knä+hälsena (RolfEk.. 38)
190822:10 Cykl Bokenäs-Linsäter-Rörbäck-Eriksberg+ 85min 27.5 km 6m/s SV 137 MTB
190823:11 Padd Orrevik-Furuholmen 8.9km 8m/s SV 67min Royal 125
190824:10 Cykl Eriksberg-Rörbäck-Linsäter-Bokenäs-Kastet 82min 27.5 km 4m/s SV 134 MTB 7.20-13-25-34-50-60-63-76
190825:09 Padd Mattholmen 7.9km 2m/s E 52min Comander 157
190826:12 Cykl Alingsås-Norsesund 28.6km 77 min 149 MTB  med Jan
190827:07 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 5km         31.02 94 1m/s SW Comander
190830:12 Cykl Bokenäs-Linsäter-Rörbäck-Eriksberg+ 86min 27.5 km 6m/s SV 140 MTB 11-11-4-9-16-11-14-10
190831:13 Cykl Töllås 26km 92 min 136 MTB
190901:11 Padd Mattholmen 7.3km 4m/s SE 54.30min Comander 142
190902:14 Cykl Alingsås-Bergsjöhåla med Jan Scott-MTB 20km 60 min 138
190903:12 Padd Orrevik-Furuholmen 9km 6m/s S 64min Royal 109
190904:1023 Orie VetOL Skarsjön Ljungskile 56.22min 3km (?km 121) 11-28 Lufsade pga knä+hälsena (RonnnyA 43)
190905:12 Cykl Eriksberg-Rörbäck-Linsäter-Bokenäs-Kastet 84min 27.6 km 5m/s SV 145 MTB 7.20-13-26-35-48-57-63-76
190906:10 Gymp FriskisoSvettis 60minPassIngBritt+30minGym 
190907:10 Padd Orust Marina 66min 9.5km 4m/s SE 160 Royal
190908:13 Cykl Bokenäs-Linsäter-Rörbäck-Eriksberg+ 84min 27.5 km 4m/s NE 134 MTB 11-11-4-7-15-11-15-11
190909:14 Cykl Alingsås-Saxebäckan-Laggarbacken med Jan Scott-MTB 20km 62 min 153 blodtryck 131/81 (141/91) självtaget
190910:17 Padd Mattholmen+ 7.9km 2m/s NE 52.30min Comander 175
190911:1042 Orie VetOL Hunneberg 38.20min 3.1km (3.7km 126) 10-44 Lufsade pga knä+hälsena (Morgan Kalsson 27.)
190912:12 Cykl Eriksberg-Rörbäck-Linsäter-Bokenäs-Kastet 81.20min 27.4 km 7m/s NV 145 MTB 717-0-1833-921-1557-754-0-1623-555
190913:11 Padd Kalvön-Orrevik 8.7km 7m/s NV 60min Royal 165
190914:12 Cykl Utby-Torp 94min 30km 15m/s NV 141 MTB
190915:13 Cykl Eriksberg-Rörbäck-Linsäter-Bokenäs-Kastet 82.56min 27.5 km 13m/s SV 154 MTB 747-545-1316-925-1638-719-425-1217-558
190916:12 Cykl Alingsås-Jans-Runda-bakl-- med Jan Scott-MTB 16km 49 min 137
190917:16 Padd Högh-Havsten-Mattholmen 8.8km 6m/s NV 60.00min Comander 152
190918:1030 Orie VetOL VSK-stugan 61.58min 3.3km (4.9km 126) 32-37 Lufsade pga knä+hälsena (JanÅke Sörliklev 36.40)
190919:12 Cykl Bokenäs-Linsäter-Rörbäck-Eriksberg+ 86.20min 27.5 km 3m/s N 149 MTB 1128-1032-415-701-1509-1053-1439-1024
190920:10 Gymp FriskisoSvettis 60minPassIngBritt+30minGym 
190921:12 Cykl Utby-Torp 107min 34km 5m/s SV 132 MTB
190922:11 Padd Kalvön-Orrevik 9.3km 3m/s NE 63min Comander 133
190923:12 Cykl Alingsås-Jans-Runda-bakl+ med Jan Scott-MTB 18km 61 min 133
190924:12 Padd Mattholmen+ 8km 2m/s NE 53.30min Comander 144
190925:10 Cykl Näset runt på div vägar o stigar 60min 10km 130
190926:13 Cykl +Bokenäs-Linsäter-Rörbäck-Eriksberg+ 89.00min 28.1 km 4m/s  E 140 MTB 1040-1416-413-628-1612-1105-1439-1130
190927:10 Gymp FriskisoSvettis 60minPassAnnika+30minGym 
190928:12 Padd Vindöbron-Sörgraven-Mussel 9.9km 2m/s SV 68.07min Comander 174
190929:11 Padd Havsten-Matth-++ 8.7km 2m/s SV 60.00min Comander 120
190930:12 Cykl Alingsås-Laggarbacken-Saxebäckan med Jan Scott-MTB 20km 63 min 141 
191001:11 Cykl Eriksberg-Rörbäck-Linsäter-Bokenäs-Kastet+ 86min 28.1 km 5m/s V 133 MTB 726-532-1245-922-1622-808-2037-----646
191002:1032 Orie VetOL TSOK-stugan 40.02min 2.7km (3.5km 147) 3-39 Lufsade pga knä+hälsena (PerArne Källén 37.18)
191003:12 Cykl +Bokenäs-Linsäter-Rörbäck-Eriksberg+ 84.04min 28.1 km 4m/s NE 132 MTB 1045-1323-415-700-1430-1009-1335-1023
191004:10 Gymp FriskisoSvettis 60minPassAnnika+30minGym 
191005:12 Cykl +Bokenäs-Linsäter-Rörbäck-Eriksberg+ 81.57min 28.1 km 4m/s NE 145 MTB 1014-1258-403-610-1442-1001-1336-1012
191006:12 Padd Bron-Högh 5.1km 2m/s NE 33.07min Comander 169
191006:14 Orie Fridhem kontrolintagn HAIF 7.2km 120 min  108
191007:14 Cykl Alingsås-Gerdsken-Sexan-Härsb med Jan Scott-MTB 15.3km 56 min 159 
191008:19 Gymp Norgårdskolan UOK 60min MalinC
191009:1031 Orie VetOL Sjuntorp 40.12min 3.0km (3.6km 135) 5-34 Lufsade pga knä+hälsena (JanÅke S 32.20)
191010:12 Cykl +Bokenäs-Linsäter-Rörbäck-Eriksberg+ 85.40min 28.1 km 3m/s SV 149 MTB 1027-1334-410-701-1547-1003-1347-736-257
191011:10 Gymp FriskisoSvettis 60minPassAnnika+30minGym 
191012:16 Padd Orrevik 8.0km 6m/s SSV 59.30min 90 Royal     
191013:12 Cykl Eriksberg-Rörbäck-Linsäter-Bokenäs-Kastet+ 85min 28.1 km 5m/s V 135 MTB 717-526-1255-918-1604-800-423-1541-602
191014:12 Padd Orrevik 8.1km 5m/s N 57.58min 80 Comander  
191016:1038 Orie VetOL Slätthult 32.49min 3.0km (3.9km 149) 11-42 Lufsade pga knä+hälsena (Ulrika Rundblad 25.58)
191017:12 Cykl +Bokenäs-Linsäter-Rörbäck-Eriksberg+ 84.39min 28.1 km 3m/s E 148 MTB 1010-1404-356-636-1507-1009-1353-746-300
191018:10 Gymp FriskisoSvettis 60minPassAnnika+30minGym 
191019:12 Cykl Eriksberg-Rörbäck-Linsäter-Bokenäs-Kastet+ 87min 28.1km 15m/sSV 145 MTB 729-526-1342-936-1635-818-447-----2112
191020:12 Padd Mattholmen+ 8.9km 3m/s SE 60.00min Royal 169   
191021:12 Cykl bakl: Alingsås-Gerdsken-Sexan-Härsb med Jan Scott-MTB 16km 58 min 136 
191022:19 Gymp Norgårdskolan UOK 60min Linn
191023:1018 Orie VetOL Hjortgården 47.47min 3.2km (4.2km 120) 7-42 Lufsade pga knä+hälsena (LarsH 37.46)
191024:12 Padd +Havsten-Mattholmen+ 9.4km 0m/s SE 63min Comander 147
191025:10 Gymp FriskisoSvettis 60minPassIngBritt+30minGym 
191026:10 Padd Orrevik 7.8km 3m/s NV 52min 117 Comander  
191027:12 Cykl Eriksberg-Rörbäck-Linsäter-Bokenäs-Kastet+ 92min 28.1km 3m/sNV 146 MTB 730-543-1400-1008-1730-906-452-1724-611 långb
191028:11 Padd +Havsten-Mattholmen+ 8.3km 0m/s SE 56min Comander 131
191029:19 Gymp Norgårdskolan UOK 60min Bibbi
191030:12 Cykl Alingsås Jans runda-Skår-Markedalen  Scott-MTB 18km 63 min 148 
191031:13 Padd Kavlanda 5.0km 0m/s SV 33.04min Comander 163
191101:10 Gymp FriskisoSvettis 60minPassIngBritt+30minGym 
191102:9  Utsättning o intag av kontroller för Patrullen.
191103:14 Rodd Högholmen 3.6km 12m/s NE 34min 117
191105:12 Padd Mattholmen- 7.8km 8m/s NE 55.30min Royal 146   
191105:19 Gymp Norgårdskolan UOK 60min Eva? 
191107:09 Löpn Calle Adelfas15-12 25tkr-inklResa-för-två-42dag SanAgustin-Maspalomas strandprom Christer 5.0km 40min +cykling gy
191108:08 Cykl MTB Fataga-backen Gran Canaria 17.5km 70min 138 362m vände-vid-45min-viaLidl gy=3*(15utfallssteg+30knäböj+30sidsteg)
191109:08 Löpn intervaller San Agustin 1+12*.200+1km=4.4km 36.05min 165 snabbt barfota gy
191110:08 Cykl MTB del-av-Ayagaures-dalen Gran Canaria 24km 70min 138 viaLidl gy 
191111:08 Löpn San Agustin-Maspalomas strandprom-Casinot-höVarv 8.1km 62min 159 gy
191112:10 Cykl MTB SanAugustin mot Aingedegin 25km 70min 138 gy
191113:11 Vandring Fataga-SanktaLucia 6km 120min 100 viaLidl gy
191114:08 Löpn intervaller San Agustin 1.16+12*.215+1.16km=4.9km 36.40min 144 snabbt barfota gy
191115:08 Cykl MTB JuanGrande+ rondellen 5.4+5.4=20.8km 41+25=66.30min 10m/s-motvind-ut 144 gy
191116:08 Löpn San Agustin-Maspalomas strandprom 6.7km 49.30min 155 gy 8.2km/h
191117:08 Cykl MTB Ayagaures-dalen Gran Canaria 37km 128.15min 146 490m viaLidl gy
191118:08 Löpn intervaller San Agustin 1.2+12*.216+1.2km=5.0km 37.13min 147 snabbt barfota gy
191119:08 Cykl MTB SanAugustin mot Aingedegin 23.4km 69.44min 149 gy
191120:08 Löpn San Agustin-Maspalomas strandprom-Casinot-väVarv 7.8km 58min 168 gy 8.0km/h
191121:08 Cykl MTB Fataga-backen Gran Canaria 16.9km 63min 139 362m vände-vid-40min-viaLidl gy
191122:09 Löpn intervaller San Agustin 1.2+12*.200+1.1km=4.7km 37.24min 177 tungt barfota gy
191123:08 Cykl MTB JuanGrande+ rondellen 5.3+5.2=20.5km 29+26=54.55min 0m/s 140 gy
191124:09 Löpn San Agustin-Maspalomas strandprom väVarv 7.4km 55.09min 150 gy 8.1km/h
191125:09 Cykl MTB del-av-Ayagaures-dalen Gran Canaria 24.8km 70min 118 viaLidl gy 
191126:08 Löpn intervaller San Agustin 1.2+12*.210+1.1km=4.8km 35.02min 141 snabbt barfota gy
191127:09 Cykl MTB SanAugustin mot Aingedegin 26.2km 75.51min 147 20.7km/h gy
191128:09 Löpn San Agustin-Maspalomas strandprom-höVarv 7.1km 51.21min 152 gy 8.3km/h
191129:08 Cykl MTB JuanGrande+ rondellen 5.3+5.4=20.7km 36+25=61.07min 7m/s NE 143 20.3km/h gy
191130:08 Löpn intervaller San Agustin 1.2+12*.220+1.2km=5.0km 35.28min 150 snabbt barfota gy
191201:09 Cykl MTB Fataga-backen Gran Canaria 17.9km 63min 144 345m vände-vid-40min-viaLidl gy 
191202:08 Löpn San Agustin-Maspalomas strandprom-väVarv 7.3km 51.05min 154 8.5km/h gy 
191203:08 Cykl MTB SanAugustin mot Aingedegin 23.8km 65min 158 22km/h gy
191204:08 Löpn intervaller San Agustin 1.2+12*.220+1.2km=5.0km 35.47min 154 snabbt barfota gy
191205:08 Cykl MTB JuanGrande+ rondellen 5.3+5.3=20.6km 31+27=57.45min 2m/s S 136 21.4km/h gy PK1.99-35mg/vecka
191206:08 Löpn San Agustin-Maspalomas strandprom-höVarv 7.2km 51.16min 162 8.4km/h gy 
191207:08 Cykl MTB Montana la Data-Ayagaures-dalen medurs Gran Canaria 37.5km 126.24min 127 490m 17.8km/h gy
191208:08 Löpn intervaller San Agustin 1.2+12*.212+1.2km=5.0km 36.29min 159 ej-snabbt barfota gy
191209:09 Cykl MTB Fataga-backen Gran Canaria 17.8km 63min 140 365m vände-vid-40min-viaLidl gy 
191210:08 Löpn San Agustin-Maspalomas strandprom-väVarv 7.2km 50.12min 179 8.6km/h gy 
191211:08 Cykl MTB SanAugustin mot Aingedegin via MercaDona 21.3km 61min 139 22km/h gy
191212:09 Löpn intervaller San Agustin 1.1+12*.213+1.2km=4.9km 35.00min 139 snabbt barfota gy
191213:08 Cykl MTB SanAugustin Palmitos Park 31.7km 98min 145 407m gy
191214:09 Löpn San Agustin-Maspalomas strandprom-höVarv 7.2km 50.56min 163 8.5km/h gy 
191215:09 Cykl MTB Fataga-backen Gran Canaria+kyrkogården 16.7km 60min 129 vände-vid-40min-viaLidl gy 
191216:09 Löpn intervaller San Agustin 1.2+12*.228+1.2km=5.1km 34.43min 147 snabbt barfota gy
191217:09 Cykl MTB JuanGrande+ rondellen+SiuoxCity  10.3+7.8+2.1+2.5=22.6km 29+19+7+8=63.09min 0m/s S 138 21.5km/h gy
191218:08 Cykl Christer 4.6km 15.40min 141
191218:09 Löpn Christer 4.2km 28.27min 162 8.9km/h
191219:13 Padd Orrevik 8.2km 0m/s NV 56.45min 163 Royal 8.7km/h
191220:10 Gymp FriskisoSvettis 60minPassIngBritt+30minGym direkt till Uppsala tom 22 dec 
191223:12 Padd Mattholmen+ 8.2km 0m/s SE 59.28min Comander 167 8.7km/h   
191224:08 Löpn Kastet 5.2km 37.18min 157
191225:14 Padd Orrevik 8.4km 0m/s NV 56min 110 Comander 8.8km/h
191226:13 Löpn intervaller Brännströms strand Ulveviken 1.9+12*0.220+1.1=5.7km 41min 162
191227:10 Gymp FriskisoSvettis 60minPassIngBritt+30minGym 
191228:11 Padd Bron 5.0km 3m/s S 34.32min Royal 125 8.7km/h
191230:10 Gymp FriskisoSvettis 60minPassAnnika+30minGym 
191231:11 Cykl +Bokenäs-Linsäter-Rörbäck-Eriksberg+ 92.52min 28.1 km 5m/s NV 146 MTB 1100-1505-453-804-1615-1114-1438-1140 +5
200101:13 Padd Orrevik 8.0km 8m/s SV 57.34min 155 Royal 8.4km/h
200102:9  Löpn Ulvev-Djupepall 47 min 5.3 km 1486.8km/h
200102:20-200112 sjuk förkyld snuvig ned återfall 
200105:11 Orie Vinterrace1 Herrstad Unda 3.0km (3.8km 156) 25.45min 5-34 (AntonArvidss 20.43)
200113:10 Padd Kavlanda 5.0km 4m/s SV 34.32min Comander 8.7km/h 127
200114:18 Löpn Kastet 5.2km 38.05min 165 kolmörkt mycket-svårt-att-se-vid-bilmöte
200116:11 Cykl Trättarekjullen-Ormestad 80min 23km 9m/s SV 156 MTB 17.5km/h 
200117:10 Gymp FriskisoSvettis 60minPassIngBritt+30minGym 
200118:14 Padd Kavlanda 5.1km 4m/s SV 34.04min Royal 8.9km/h 136
200119:11 Orie Vinterrace3 Henån 4.4km (5.8km 150) 46.41min 41-65 (JohanErikss 33.48)
200120:12 Cykl Alingsås-Skår-brantabacken med Jan Scott-MTB 15.9km 54 min 153
200121:12 Padd Havsten-Mattholmen+ 8.5km 5m/s SV 61min Royal 170 8.3km/h   
200122:13 Padd Orrevik 8.7km 1m/s NV 60.50min 162 Royal 8.6km/h
200123:11 Löpn intervaller Brännströms strand Ulveviken 1.8+12*0.218+1.1=6.2km 46min 159
200126:11 Orie Vinterrace3 NorraFjället Ljungskile 4.6km (5.8km 130) 67min 46-73 (JohanÅlund 42)
200127:09 Padd Kavlanda 4.8km 9m/s SV 39.26min Royal 7.3km/h 149
200128:11 Padd Bron 5.0km 3m/s S 35.13min Royal 163 8.6km/h
200130:12 Padd Orrevik 8.8km 1m/s SV 58.58min 179 Royal 9.0km/h
200131:10 Gymp FriskisoSvettis 60minPassAnnika+30minGym 
2002-     sjuk: Glaukom (grön starr) på vänster öga  trV50 -och degneration av gula fläcken (våt variant) på höger öga konsytateras på Lysekils Ögonklik. Droppar (Xatabloc) för vänsterögat
200201:09 Padd Kavlanda 5.0km 7m/s SV 37.26min Royal 8.0km/h 165
200202:12 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 47.06 min 16.1 km 4m/s NV 144 20.6km/h
200203:11 Padd Mattholmen+ 8.2km 0m/s SE 56.36min Royal 175 8.7km/h   
200204:11 Löpn Åsen 8.2km 84min 144 en terräng hitom 160:an
200206:11 Cykl Torp-Källdal-Fröland 8km 40min
200207:10 Gymp FriskisoSvettis 60minPassAnnika+30minGym 
200208:12 Padd Mattholmen 8.1km 6m/s SV 58.29min Royal 162 8.3km/h   
200209:11 Orie Vinterrace6 Slätthult 2.7km (3.5km 166) 26.14min disk-pga-tomtpassage (AntonArvidss 19.57)
200210:10 Padd Kavlanda 5.0km 9m/s VSV 36.02min Royal 8.3km/h 73 blodtryck 130/80 ögonmottagn
200212:11 Löpn Lejdeberg 8.2km 75min bokskogen-först ont-i-knä 6.5km/h 136
200213:12 Padd Orrevik 8.8km 5m/s V 63.45min 151 Royal 8.3km/h sol +5
200214:10 Gymp FriskisoSvettis 60minPassAnnika+30minGym 
200215:11 Gång Kastet-med-gening med Britta 4.5km 53.30 5.1km/h 119
200215:12 Padd Bron 5.0km 5m/s SV 37.13min Royal 132 8.1km/h
200216:12 Gång Kastet-med-gening med Britta 4.4km 47.14 5.5km/h 95
200217:10 Löpn intervaller Ulveviken 1.7+12*.220+1.8=6km 14+18+15=47min 147
200218:13 Padd Kavlanda 5.0km 9m/s SV 36min Royal 8.0km/h 135 trV24
200219:08 Padd Bron-runt-Högholmen 5.7km 40min Royal 8.4km/h 179
200220:10 Padd Högholmen-Tviklippab 5.1km 38min 8m/s S Royal 8.1km/h 151
200221:10 Gymp FriskisoSvettis 60minPassAnnika+30minGym 
200223:11 Orie Vinterrace8 Hunneberg Bergagården 4.3km (5.6km 133) 61.59min (Johan Erikss 31.40)
200224:08 Padd Bron 5.0km 2m/s S 36.40min Royal 161 8.4km/h
200225:17 Löpn Kastet 5.3km 38.59min 161 8.1km/h lite snöblask med ostvind
200226:11 Padd Bron 5.0km 8m/s NE 37min Royal 170 8.1km/h
200227:10 Skid Bulid 16km 90 min 123 nysnö 15cm 9.4km/h     16
200228:10 Skid Bulid 15km 92 min 94 dealsnö 15cm 9.8km/h    31
200229:10 Gång Maltes stig med Britta delvis isigt 4.2km 45.40 5.5km/h 123
200301:13 Padd Kavlanda 5.0km 9m/s SV 38min Royal 8.0km/h 134
200302:11 Löpn intervaller Ulveviken 1.8+12*.225+1.8=6.2km 16+18+16=49min 159
200303:13 Padd Mattholmen 8.2km 6m/s SE 59.48min Royal 175 8.2km/h   
200305:11 Padd Orrevik 8.7km 4m/s SV 63.20min 152 Royal 8.2km/h sol +5
200306:10 Gymp FriskisoSvettis 60minPassAnnika+30minGym 
200307:12 Padd Mattholmen 8.3km 0m/s SE 55.29min Comander 146 8.9km/h   
200308:11 Löpn Lejdeberg 8.2km 73min bokskogen-först ont-i-knä 6.7km/h 137
200309:08 Padd Kavlanda 5.0km 5m/s SV 35.47min Royal 8.5km/h 172
200311:12 Cykl Eriksberg-Rörbäck-Linsäter-Bokenäs-Kastet+ 97min 28.1km 10m/SV 151 MTB 815-000-0000-3116-1823-816-459-000-2446 långbyx 
200315:08 Cykl Eriksberg-Linnebo-Kastet+ 72min 19.8km 10m/s S 137 MTB 840-640-1517-1126-0450-1726-720 långbyx 
200316:10 Padd Mattholmen 8.6km 0m/s SE 59.34min Royal 159 8.6km/h   
200317:12 Löpn intervaller Ulveviken 1.8+12*.225+1.8=6.2km 16+18+16=49min 155
200318:08 Cykl Kastet-Linnebo-Högstale-Eriksber 80min 21.8km 10m/s SV 137 MTB långbyx 
200319:12 Padd Orrevik 8.6km 8m/s VSV 63.24min 139 Royal 8.2km/h sol +7
200320:10 Löpn Lejdeberg 8.1km 75min bokskogen-sist ont-i-knä 6.4km/h 130
200321:11 Cykl Skaftö-VägerödsDalar-Bokenäset-Kastet 95min 25km 5m/s NE 141 MTB 16km/h långbyx 
200322:11 Padd Mattholmen 8.5km 4m/s SV 63min Royal 153 8.1km/h   
200322:20-200410sjuk förkyld snuvig trodde jag var bra efter 7 dagar men återfall efter 10dagar
200324:10 Gång Kastet-med-gening med Britta 4.4km 48min 5.2km/h 114
200324:10 Gymp med SofiaÅman2 på TV 25min inkl 5min ++
200325:10 Gymp med Sofia3 på TV 25min
200326:10 Gymp med Sofia4 på TV 25min
200327:10 Gymp med Sofia5 på TV 25min
200328:10 Gymp med Sofia4 på TV 25min
200329:14 Gymp med Sofia5 på TV 25min
200330:10 Gymp med Sofia6 på TV 25min
200331:10 Gymp med Sofia7 på TV 20min
200331:11 Padd Kavlanda+ 6.0km 7m/s SV 43.40min Royal 8.3km/h 156
200401:10 Orie VetOL Ljungskile N Fjället 3km 97min bröt (5.3 111)
200402:08 Gymp med Sofia8+9 på TV 45min
200403:08 Gymp med Sofia10 på TV 25min vattenflaskor
200404:11 Gymp med Sofia4 på TV 25min 
200405:10 Gymp med Sofia6 på TV 25min 
200406:09 Gymp med Sofia11 på TV 25min 
200407:09 Gymp med Sofia12 på TV 25min 
200408:09 Gymp med Sofia13 på TV 25min 
200409:09 Gymp med Sofia14 på TV 25min 
200410:09 Gymp med Sofia15 på TV 25min med stav
200410:12 Cykl Utdeln-HiitaUt Havsten-Lanesund 95min 23km 129 4m/s SV 129 MTB 14km/h långbyx 
200411:09 Gymp med Sofia7 på TV 20min
200411:09 Padd Mattholmen 8km 3m/s SV 60min Brittas 156 8.0km/h   
200412:10 Gymp med Sofia8 på TV 20min
200412:13 Cykl Utdeln-HitaUt Furuhall-Lanesund 117min 29km 129 9m/s sv 125 MTB 15km/h långbyx 
200413:11 Orie Näset 113min 5.2km (6.8km 115) Lufsade pga knä 
200414:09 Gymp med Sofia16 på TV 25min
200414:10 Padd Orrevik 8.7km 5m/s NV 63.17min 169 Royal 8.2km/h sol +7
200415:10 Orie VetOL Fridhe 69min 4.0km (5.5km 130) Lufsade pga knä+hälsena 
200416:09 Gymp med Sofia18 på TV 25min
200417:09 Gymp med Sofia19 på TV 25min med stol
200417:10 Padd Havsten-Mattholmen 8km 4m/s NE 58min Royal 162 8.3km/h   
200418:12 Cykl Eriksberg-Rörbäck-Linsäter-Bokenäs-Kastet+ 96min 28.1km 3m/s N 152 MTB 735-530-1330-1020-1848-1057-514-1721-6316 långbyx 
200419:09 Gymp med Sofia11 på TV 25min 
200419:14 Padd Orrevik 8.7km 3m/s NV 61min 123 Royal 8.5km/h sol +14
200420:09 Gymp med Sofia18 på TV 25min
200420:12 Cykl Markedalen-Bryngenäs med Jan 18km 65min  16.5km/h 160
200421:09 Gymp med Sofia20 på TV 20min
200421:10 Padd Matth-Havsten 8.3km 2m/s NE 59.36min Royal 128 8.4km/h   
200422:10 Orie SAKO Ursand 69min 3.7km (4.6km 121) Disk pga tog ej 6:an Lufsade pga knä+hälsena  (
200423:09 Gymp med Sofia21 på TV 20min golv mage
200423:13 Cykl Utdeln-HitaUt Högås-Ekholma+stig 80min 20km 127 2m/s sv MTB 15km/h långbyx 
200424:09 Gymp med Sofia22 på TV 20min kudde
200423:13 Cykl Utdeln-HitaUt Högås-Ekholma+stig 80min 20km 127 2m/s sv MTB 15km/h långbyx 
200424:10 Padd Havsten-Mattholmen 7.9km 6m/s NE 60.26min Royal 114 7.8km/h   
200425:09 Gymp med Sofia19 på TV 20min
200425:12 Orie Ålslån 100min 5.0km (6.4km 104) bom 15min på k3
200426:09 Gymp med Sofia17 på TV 25min
200426:14 Padd Orrevik 8.7km 7m/s SV 66min 101 Royal 7.9km/h sol +14
200427:09 Gymp med Sofia23 på TV 25min
200528:09 Gymp med Sofia24 på TV 25min rörlighet strutsgång
200429:10 Orie Vet Slätthult 56min 4.0km (5.5km 136) 
200430:09 Gymp med Sofia25 på TV 25min
200430:09 Gymp med Sofia26 på TV 20min
200501:09 Gymp med Sofia27 på TV ryggsäck 25min
200501:12 Cykl +Bokenäs-Linsäter-Rörbäck-Eriksberg+ 89.43min 28.2 km 2m/s NE 133 MTB 1042-1329-419-630-1759-1039-1455-759-311 +14
200502:10 Gymp med Sofia17 på TV 20min
200502:11 Padd Matth-Havsten 8.3km 2m/s NE 58.07min Royal 167 8.5km/h   
200503:09 Gymp med Sofia25 på TV 25minar kondition
200503:10 Löpn intervaller strand1+Gerd 1.0+6*.185+0.8+6*220+1.7=6.0km 9+9+16+14=49min 152
200504:09 Gymp med Sofia28 på TV 25min
200504:13 Padd Musselodlingen-Sörgraven 62min 8.6km 120 3m/s NE Royal 8.2km/h 166
200505:12 Cykl Fritidsforum Herrstad 17.5+17.7=35.2km 52+50=102min 4m/s NE 133 MTB +14
200505:16 Gymp med Sofia129 på TV 25min
200506:10 Orie Vet TSOKstugan 76min 3.7km (5.7km 131) 
200507:09 Gymp med Sofia130 på TV 25min
200507:10 Padd Havsten-Mattholmen 8.2km 4m/s SE 57.33min Royal 151 8.6km/h   
200508:09 Gymp med Sofia131 på TV handduk 25min
200508:10 Cykl Eriksberg-Rörbäck-Lin+säter-Bokenäs-Kastet+ 94min 28.3km 7m/s SV 132 MTB 738-543-1338-1004-2043-0832-452-1602-0633 
200509:09 Gymp med SofiaÅman2 på TV 25min inkl 5min ++
200509:12 Padd Sörgraven-Orrevik 67min 9.3km 167 4m/s SV Royal 8.2km/h 167
200510:09 Gymp med Sofia128 på TV 20min
200510:11 Padd LillaDyn-Högh-X-ön++-Furuh 37.06min 98 5km 6m/s sv 8.8km/h Comander
200511:09 Gymp med Sofia1X på TV 20min styrka
200512:09 Gymp med Sofia1X på TV 25min rörelse
200512:10 Cykl Eriksberg-Rörbäck-Linsäter-Bokenäs-Kastet+ 99min 28.1km 9m/s SV 144 MTB 738-531-1327-1001-1716-0846-423-1530-0559 
200513:11 Orie Vet Hunneberg bortanför kolmilan 17+67=84min 3.4km (1.4+4.8=6.2km 118) 
200514:09 Gymp med Sofia1X på TV 25min core
200514:11 Padd Havsten-Mattholmen-Furuh 9.5km 5m/s NV 69.09min Royal 153 8.2km/h   
200515:08 Gymp med Sofia10 på TV 25min vattenflaskor
200515:11 Cykl +Bokenäs-Linsäter-Bjällane 77min 24 km 9m/s SV 144 MTB 1121-1421-1634-3434 +10
200516:10 Gymp med Sofia130 på TV 25min
200516:11 Löpn intervaller strand1 1.3+12*.198+1.3=4.9km 10+18+10=48min 156
200517:10 Gymp med Sofia21 på TV 20min golv mage
200517:12 Padd Orrevik 8.7km 9m/s SV 63min 168 Royal 8.2km/h sol +11
200518:09 Gymp med SofiaX på TV 25min styrka
200518:10 Cykl Eriksberg-Bjällane-Kvarnb-Kastet+ 63min 19.8km 4m/s SV 145 MTB 747-540-1320-1049-401-1520-600
200519:12 Gymp med Sofia24 på TV 25min rörlighet strutsgång
200519:12 Padd Furuh-Mattholmen-Havsten 9.7km 3m/s NV 69min Royal 154 8.4km/h sol +15   
200520:09 Gymp med SofiaX på TV 20min styrka+kondition
200520:10 Orie Vet Starkebo Vbg 68min 3.8km (4.8km 108) 
200521:17 Gymp med SofiaX på TV 25min mage 
200522:10 Gymp med SofiaX på TV 25min stav styrka-rörlighet 
200522:12 Cykl LillaSkog-boksk-Vintermyr-Kavl-Täppeli-Kvarnb-Kastet+ 66min 16km 4m/s SV 134 MTB 3955-406-1507-633
200523:10 Gymp med SofiaX på TV 20min styrka+kondition armhävn
200523:12 Orie Vet Tengene 81min 4.5km (6.2km 119) 
200524:10 Gymp med Sofia24 på TV 25min rörlighet strutsgång
200524:11 Padd Orrevik 8.7km 8m/s SV 64min 153 Royal 8.1km/h mulet-lite-regn +15
200525:09 Gymp med Sofia1X på TV 20min styrka
200525:12 Cykl +Bokenäs-Lin+säter-Rörbäck-Eriksberg+ 87.17min 28.3 km 2m/s NE 128 MTB 1024-1305-409-650-1740-1005-1410-747-312 +18 med Jan
200526:09 Gymp med Sofia1X på TV 20min rörlighet
200526:11 Padd Havsten-Töllås 10.3km 5m/s SV 76.30min Royal 160 8.0km/h   
200527:09 Gymp med Sofia1X på TV 20min styrka
200527:11 Orie Vet Kastet 5km Svanesund 109min 4.1km (7.1km 104) bom34min 
200528:07 Padd Orust Marina 68.35min 9.8km 0m/s SV 163 Royal 8.5km/h sol +15
200528:09 Gymp med Sofia1X på TV 25min mag-rygg
200529:07 Padd Havstensklippa-Matth 9.6km 0m/s SV 66.30min Royal 175 8.7km/h sol +15   
200529:12 Gymp med Sofia1X på TV 25min stol
200530:08 Padd Furuholm-Katten-Högh-LillaDyn 5km         34.16 171 4m/s NE Royal 8.8km/h
200530:10 Gymp med Sofia25 på TV 25min
200531:08 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Nettan-Vintermyr-LillaSkog 53min 13km 7m/s NE 145 MTB 1107-1435-330-2439 14.8km/h
200531:10 Gymp med Sofia17 på TV 25min bara golv
200601:07 Padd AndraBronVindön-Sörgr-Styggh 10.1km 68.48 143 0m/s NE Comander 8.8km/h
200601:09 Gymp med Sofia på TV 25min styrka
200602:08 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-DjupePall-Hillevi-LillaSkog 63min 14.1km 2m/s NE 135 MTB 1030-1436-347-3418 13.4km/h
200602:09 Gymp med Sofia på TV 25min rörlighet
200603:10 Orie Vet Högsäter 111min 4.6km (7.3km 113) bom30min 
200604:07 Padd Matth-Katen 10.0km 70.15 142 4m/s SE Comander 8.5km/h
200604:09 Gymp med Sofia på TV 25min 
200605:09 Gymp med Sofia på TV 25min kudde
200606:10 Gymp med Sofia25 på TV 25minar kondition
200606:11 Cykl +Bokenäs-Kyrkv-Linsäter-Rörbäck-Eriksberg+ 89.07min 27.6 km 5m/s SV 160 MTB 1031-1405-439-756-1704-1018-1357-732-305 +18
200607:10 Gymp med SofiaX på TV styrka 25min
200607:12 Padd Furuholm-Katten-Högh 5km 35.46 156 6m/s SV Royal 8.4km/h
200608:12 Cykl Alingsås Jans runda-Skår-Markedalen  Scott-MTB 17.6km 60 min 147  
200609:07 Gymp med SofiaX på TV 25min
200609:08 Padd Kråkan 11.3km 75.41 min 2m/s E Comander 146 8.9km/h
200610:10 Orie Botered 67min 3.2km (4.3km 111) bom30min 
200611:07 Padd Högh-Katten-Furuholm 33.33 5.0km 5m/s NE 132 Royal 8.9km/h
200611:07 Gymp med SofiaX på TV 25min
200612:09 Gymp med Sofia27 på TV ryggsäck 25min
200612:11 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-DjupePall-Hillevi-LillaSkog 61min 14.3km 9m/s NE 141 MTB 1050-1300-326-1611-1801 14.0km/h
200613:11 Gymp med SofiaX på TV 25min styrka+kondition armhävn
200613:12 Padd Furuh-Katten-Högh 34.15 5.0km 7m/s NE 154 Royal 8.9km/h
200614:07 Orie Ahlhagsgärdet Herrstadfj 92min 3.9km (5.8km 106) bom15min 
200614:10 Gymp med SofiaX på TV 25min styrka+kondition armhävn
200615:09 Gymp med SofiaX på TV 25min ute rörlighet
200615:12 Cykl Alingsås Jan Rödene-Laggarb Scott-MTB 22km 80 min 157  
200616:08 Padd Vindöbron-Sörgr tor 8.2km 58min 2m/s E Comander 158 8.9km/h
200616:09 Gymp med Sofia på TV 25min ute rörlighet
200617:05 Padd Furuh-Katten-Högh 31.42 5.1km 2m/s NE 181 Comander 9.6km/h
200618:21 Padd Vinön tor V 4.2km 31min 0m/s 146 Sea-Star
200619:15 Gymp med SofiaX på TV 25min styrka+kondition
200620:11 Cykl Kastet-Kvarnb-Torseröd-NorraRörbäck 81min 24km 2m/s NE 163 MTB ?-2500-415-3051-1700-400 17.9km/h trV30
200621:11 Padd Havsten-Matth 7.4km 51.57 min 5m/s E Comander 146 8.5km/h
200621:12 Gymp med Sofia på TV 25min ute rörlighet
200622:12 Cykl Alingsås Jan Gerdske.4.2kmHjortg-Härsb 15km 56 min 151 15.7km/h  
200624:10 Orie Kulturstig Orust 3.1km 101min (5.8km 106) bom45min 
200625:08 Padd Kråkan ejRunt 10km 68min 1m/s E Comander 8.9km/h
200626:11 Cykl LillaSkog-Hillevi-DjupePall-Täppelo-Kvarnb-Kastet 64min 14.8km 1m/s E 145 MTB 1253-2435-422-1632-618 13.8km/h
200627:07 Padd Furuh-Katten-Högh 32.02 5.0km 0m/s NE 183 Comander 9.4km/h
200627:09 Cykl Rotan+ 12km 32 min 154 MTB 
200627:12 Gymp med Sofia på TV 25min ute rörlighet+kond
120629:08 Padd Orust Marina 68min 10km 5m/s SV ?? Comander
200629:10 Gymp med Sofia på TV 25min ute 
200630:09 Cykl RotanGunneboSjöarna.LaneSund 20km 70 min 141 MTB 
200629:10 Gymp med Sofia på TV 25min ute rörl 
200701:10 Gymp med Sofia på TV 25min ute kond+rörl 
200701:17 Orie V Starkebo 3.9km 123min (6.1km 106) bom45min 
200702:11 Padd Orrevik 8.6km 8m/s SV 66min 161 Royal +15
200702:10 Gymp med Sofia på TV 25min ute core 
200703:10 Gymp med Sofia på TV 25min ute stav 
200703:11 Cykl Eriksberg-Rörbäck-Linsäter-Bokenäs-Kastet+ 98min 28.1km 9m/s SV 144 MTB 814-600-1412-1024-1???-0851-449-????-2003 
200704:11 Padd Högh-Katten-Furuholm 30.39 5.0km 0m/s NE 126 Comander 9.8km/h
200704:12 Gymp med Sofia på TV 25min ute kond+rörl 
200705:11 Padd Runt-i-Ulveviken-pga-hård-vind 10m/s SV 4.5km 32min 157 Royal 8.5km/h
200706:16 Gymp med Sofia på TV 25min ute styrka    
200706:16 Löpn intervaller Ulveviken 1.6+12*.205+1.4=5.5km 13+18+11=42min 151
200707:11 Gymp med Sofia på TV 25min ute rörlighet
200708:09 Padd Kalvön-runt 81min 11.7km 124 4m/s NV 8.6km/h Royal 163
200708:11 Gymp med Sofia på TV 25min ute styrka+kond
200709:10 Gymp med Sofia på TV 25min ute rörlighet
200709:10 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs 50min 12.4km 5m/s NE 121 MTB 1100-1645-351-1750 15.2km/h
200710:08 Padd Kråkan ejRunt 10.3km 67.32min 1m/s E Comander 158 9.1km/h
200710:10 Gymp med Sofia131 på TV handduk 25min
200711:13 Padd Kavlanda 4.8km 7m/s SV 32.30min Comander 8.9km/h 120
200711:14 Gymp med Sofia131 på TV handduk 25min
200712:09 Padd Högh-Katten-Furuholm 33.24 5.0km 5m/s SV 176 Royal 9.0km/h
200712:10 Gymp med Sofia131 på TV handduk 25min
200713:12 Cykl Blåbär med Jan Norsesund 2.8+4=7km 12+13=25min 141 Kartprom Starkebo blåbärsrek
200714:13 Padd Musselodl-Orust Marina 69.08min 10.0km 5m/s SV 160 Royal 8.6km/h regn +15
200716:10 Gymp med Sofia1 på TV 25min
200716:11 Cykl +Bokenäs-Kyrkv-Linsäter-Rörbäck-Eriksberg+ 94.28min 27.7 km 2m/s SV 137 MTB 1100-1458-430-716-1730-1137-1548-831-318 +18 17.6km/h framväxel kass umder1730varv
200717:08 Padd Musselodl-RampKalvön-Orrev 69min 10.3km 3m/s SV 160 Comander 8.8km/h +15
200717:10 Gymp med Sofia1 på TV vattenflaska 25min
200719:08 Löpn intervaller Askim Sandsjöbacka 3.5+12*.185+0.8=6.5km 29+18+7=53.30min 156
200721:12 Orie kontrollutsättning Fridhem 180min 7km
200722:12 Cykl koll av kontrollutsättning Fridhem 5km 90min 
200726:10 Gymp med Sofia1 på TV 25min core
200726:11 Padd Töllås tor 10.0km 5m/s SE 71.30min Royal 155 8.4km/h   
200727:15 Gymp med Sofia1 på TV 25min styrka
200727:16 Löpn intervaller Ulveviken 1.8+12*.227+1.8=6.3km 15+18+16=48min 168
200728:13 Padd Musselodlingen-KalvönNÖspets-BronVindönOrust 66.33min 9.5km 146 6m/s SE Royal 8.6km/h regn
200730:16 Padd Orrevik 8.3km 8m/s SV 58.01min 155 Royal 8.6km/h +20 växl sol
200801:17 Orie kontrollintag Fridhem 150min 7km
200803:18 Padd Mussewl-Sörgrav-Bron 76min 169 Royal 8.3km/h 6m/s SV +20 växl sol
200806:09 Löpn intervaller Sunnersta Uppsala 2.5+12*.205+0.8=5.7km 8min 143
200807:18 Cykl Kastet-Stale-Eriksb 76min 22.3 km 2m/s SV 132 MTB 1211-1949-....
200808:13 Padd Orrevik 8.2km 3m/s SV 56min 170 Comander 8.7km/h sol +30
200809:12 Gymp med Sofia131 på TV 25min
200810:18 Cykl Rotevik-Lanesund 69min 19km 5m/s E 132 MTB 16.3km/h
200811:09 Padd Mattholmen 6.7km 3m/s E 45min 182 Comander 8.7km/h +20
200813:18 Cykl Trättarkullen-Rotevik 51min 15km 129 MTB 17.9km/h
200814:12 Gymp med Sofia131 på TV 25min
200815:10 Gymp med Sofia131 på från 23juli TV 25min
200815:10 Padd Kråkan ejRunt 10.2km 74min 4m/s SSV Comander 173 8.2km/h
200816:11 Gymp med Sofia1 på TV 25min
200817:13 Gymp med Sofia1 på TV 25min
200817:17 Padd Furuh-Katten-Högh 33.05 5.1km 2m/s SE 160 Comander 9.1km/h
200818:08 Cykl VintermysKavlTäppeliKvarbnKastet 12.4km 51.37 139 14.4km/h
200819:11 Orie VetOL Sandbäcken Västerland 37min 2.0km (2.7km 115) Lufsade pga knä+synproblem 
200820:07 Padd Orust Marina 61min 9.5 km 1m/s S 155 Comander 9.3km/h sol +18
200821:10 Löpn intervaller Ulveviken 1.8+12*.211+1.8=6.1km 16+18+15=48min 147
200821:11 Gymp med Sofia på TV 25min
200823:11 Cykl Sunningen 33km 104min 137 18.7km/h
200824:07 Padd Högh-Katten-Furuholm 30.36 5.0km 1m/s NE 144 Comander 9.8km/h
200825:07 Padd Kråkan ejRunt 10.3km 69min 3m/s V Comander 183 8.9km/h
200826:10 Orie VetOL Sjölandabadpl 47min 2.2km (3.7km 134) Lufsade pga knä+synproblem 
200827:17 Padd Furuh-Katten-Högh 31.22 5.0km 2m/s W 188 Comander 9.6km/h
200828:13 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs 47min 12.5km 5m/s NE 140 MTB 1100-1506-340-1700 16.0km/h
200829:12 Padd Furuh-Katten-Högh 34.16 5.1km 5m/s ME 141 Royal 8.9km/h
200830:10 Padd Orrevik-Sörgraven 68min 10.3km 1m/s E 162 Comander 9.2km/h
200831:11 Cykl Ryberg-Kavl-Täppeli-Kvarnb-Kastet 12.5km 45.39 141 16.4km/h 1847-411-1632-608
200901:07 Padd Kråkan ejRunt 10.1km 64.27min 1m/s NE Comander 135 9.4km/h
200826:10 Orie VetOL Skarsjön Ljumgskile 36min 2.0km (2.9km 134) bom5 Lufsade pga knä+synproblem 
200903:10 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs 45.14min 12.5km 1m/s NE 138 MTB 1020-1453-341-1600 16.5km/h sol +15
200904:11 Padd Högh-Katten-Furuholm 34.03 5.0km 7m/s SV 167 Royal 8.8km/h
200906:08 Padd Orrevik-Kalvöspången 9.3km 64min 107 5m/s sv 8.7km/h Comander
200907:11 Löpn intervaller Ulveviken 1.9+12*.221+1.8=6.4km 16+18+15=48min 141
200907:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core
200908:10 Padd Högh-Katten-Furuholm 35.11 5.0km 9m/s V 158 Royal 8.6km/h
200909:16 Orie VetOL Kolmilan Hunneberg 57min 3.2km (4.7km 121) bom14 Lufsade pga knä+synproblem 
200910:17 Padd Furuh-Katten-Högh 31.36 5.0km 2m/s NV 184 Comander 9.6km/h
200911:09 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs 46.21min 12.4km 5m/s V 141 MTB 1100-1501-347-1633 16.1km/h moln +12
200912:11 Padd Furuh-Katten-Högh 35.04 5.0km 6m/s SV 117 Royal 8.6km/h duggregn
200913:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka
200913:10 Padd Högh-Katten-Furuholm 34.14 5.0km 8m/s SV 122 Royal 8.8km/h regn
200915:11 Cykl +Bokenäs-Kyrkv-Linsäter-Rörbäck-Eriksberg+ 91.07min 27.7 km 2m/s SV 137 MTB 1020-1512-419-725-1741-1034-1427-800-305 +18 18.6km/h stora framdrevet funkar ej
200916:11 Orie VetOL Ursand 43min 2.6km (3.1km 113) bom3 Lufsade pga knä+synproblem (BenglLarsson 42)
200917:12 Padd Matth-Klippan-Havsten-högh 9.0km 4m/s NV 59.37min Comander 157 9.0km/h   
200918:09 Gymp med SofiaÅman på TV 20min
200918:10 Cykl Ryberg-Kavl-Täppeli-Kvarnb-Kastet 12.5km 46.08 156 16.2km/h 1916-402-1629-620
200919:11 Padd Högh-bro2-Sörgraven 62.44 9.0km 3m/s NE 160 Royal 8.6km/h molnigt +14
200920:13 Löpn Ranebo 2.4km 20min 150
200920:14 Gymp med SofiaÅman på TV 25min mage-rygg
200921:07 Padd Kavlanda 5.0km 5m/s SV 34.18min Comander 8.7km/h 78
200922:11 Gymp med SofiaÅman på TV 25min mage-rygg
200922:11 Cykl Ryberg-Kavl-Täppeli-Kvarnb-Kastet 12.4km 44.29 147 16.7km/h 1843-355-1557-603
200923:10 Orie VetOL Skogsbo Velanda 24min 1.9km (2.3km 119) bom1 Lufsade pga knä+synproblem (BenglLarsson 42)
200924:09 Gymp med SofiaÅman på TV 20min styrka
200925:08 Padd Matth+-Furuh 9.4km 3m/s E 62.40min Comander 9.0km/h 177
200925:09 Gymp med SofiaÅman på TV 20min styrka
200926:12 Padd Furuh-Katten-Högh 31.45 5.0km 3m/s E 175 Comander 9.5km/h
200927:13 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka
200927:13 Löpn intervaller Ulveviken 1.8+12*.213+1.8=6.3km 14+18+15=47min 158
200928:11 Cykl Markedalen-Bryngenäs med Jan 17.7km 59min  17.9km/h 151 sol +18 torrt
200929:08 Padd Orust Marina 65min 9.8km 2m/s SV 186 Comander 8.9km/h
200929:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core
200930:10 Orie VetOL Ishalen Stenungsund 49.33min 3.5km (4.9km 139) bom6 Lufsade pga knä+synproblem (? ?)
201001:12 Padd Furuh-Katten-Högh 35.10 5.1km 7m/s E 146 Royal 8.6km/h växl moln
201001:15 Gymp med SofiaÅman på TV 20min styrka
201002:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörlighet
201003:10 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs 44.25min 12.4km 5m/s E 141 MTB 1040-1406-323-1615 16.6km/h moln +15
201003:13 Löpn intervaller Ulveviken 1.9+12*.214+1.8=6.3km 14+18+14=46min 160
201004:13 Padd Furuh-Katten-Högh 34.15 5.0km 7m/s E 164 Royal 8.8km/h regn +15
201005:12 Cykl Alingsås+-Laggarbacken+-Saxebäckan med Jan Scott-MTB 24km 89 min 142 16.3km/h 
201006:10 Padd Havsten-Mattholmen 7.8km 2m/s E 54min 183 Comander 8.7km/h +13 moln
201007:10 Orie VetOL Slätthult 39.35min 2.9km 15-37 (4.5km 137) bom5 Lufsade pga knä+synproblem (LarsJ Skogshj 28)
201008:13 Löpn hämtade Josefin på förskolan Sunnersta Uppsala 2km 20min
201009:10 Gymp med SofiaÅman på TV 20min core Uppsala
201010:17 Padd Furuh-Katten-Högh 30.58 5.0km 0m/s E 130 Comander 9.7km/h sol +10
201011:13 Padd Klippan-Havsten 65.45 9.9km 2m/s NV 132 Comander 9.0km/h sol +10
201012:12 Löpn intervaller Ulveviken 1.9+12*.213+1.8=6.3km -22s 15+18+14=47min 149
201013:12 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörlighet
201013:13 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs 45.03min 12.4km 5m/s E 153 MTB 1006-1450-327-1640 16.6km/h moln/sol +10
201014:10 Orie VetOL Hjortgården 84min 3km 22-27 (5.7km 117) bom30? Lufsade pga knä+synproblem (C-H Anderss 40)
201015:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core 
201015:11 Padd Orrevik 8.2km 5m/s NE 58.38min 176 Comander 8.4km/h sol +7
201016:13 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs 49 min 12.4km 5m/s E 147 MTB ?????????????????? 15.4km/h moln/sol +8 trV20
201017:10 Padd Bron-Högh 4.9km 5m/s SSV 34.50min Comander 135 8.4km/h
201018:14 Löpn intervaller Ulveviken 1.8+12*.212+1.8=6.2km -25s 14+18+14=47min 165
201019:09 Padd Kavlanda 5.1km 1m/s NV 34.24min Royal 9.0km/h 179 dimma +1
201020:13 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörlighet
201020:13 Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 32.12 5km +9 3m/s v 165 9.3km/h Comander
201021:20 Gymp med SofiaÅman på TV 20min kondition jobbigt
201022:11 Gymp med SofiaÅman på TV 20min core
201022:12 Padd Bron-Bro2-Matth-Havst 9.9km 4m/s NV 72min Royal 8.2km/h 146 regn +11
201023:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min med påse
201023:10 Löpn intervaller Ulveviken 1.9+12*.219+1.8=6.3km -26s 15+18+15=48min 154 sol +10
201024:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka jobbigt
201024:12 Cykl Utby 73 min 26km 1m/s SV 159 MTB 21.6km/h
201026:12 Cykl Bälinge-E20motorväg-Oryd 20km 52min 154 MTB 23.1km/h asfalt mest med Jan
201027:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörlighet
201027:12 Padd Bron-Bro2-Furuholment 8.4km 7m/s S 61min Royal 8.2km/h 101 moln +11
201028:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka
201028:13 Löpn intervaller Ulveviken 1.8+12*.220+1.9=6.3km -8s 16+18+16=49min 168 sol +10
201029:11 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka
201029:12 Cykl Ryberg+-Kavl-Täppeli-Kvarnb-Kastet 13.0km 49.49 126 15.7km/h 2157-420-1702-630
201030:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka flaska
201030:13 Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 31.32 5km +9 3m/s sev 132 9.5km/h Comander
201031:12 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs 46.12min 12.4km 3m/s E 153 MTB 1004-1556-355-1618 16.1km/h sol +9
201101:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka från månd 24 okt
201101:10 Padd Kavlanda 5.0km 6m/s S 34.54min Royal 8.6km/h 124 dimma +1
201103:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörlighet
201103:11 Padd Orrevik 7.7km 5m/s SSV 55.56min 167 Royal 8.2km/h +10 sol
201104:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka
201104:11 Padd Orrevik 8.8km 3m/s SV 60.32min 172 Royal 8.7km/h +10 sol
201105:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core
201105:10 Löpn intervaller Ulveviken 1.7+12*.218+1.8=6.2km -8s 13+18+15=46min 157  +10
201106:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min trasa
201106:10 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs 46.25min 12.3km 3m/s E 134 MTB 1056-1549-340-1600 15.9km/h sol +9
201108:13 Padd Orrevik 8.8km 0m/s SV 59.42min 172 Royal 8.9km/h +9 dimma
201109:12 Cykl NästanMarkedalen-Bryngenäs med Jan 16.6km 51min  19.5km/h 138 +10       
201110:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörlighet
201110:10 Padd Matth-Klippan-Havsten 8.0km 2m/s SE 55.05min Comander 171 8.7km/h   
201111:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka
201111:11 Padd Orrevik 8.8km 2m/s SE 60.19min 154 Comander 8.7km/h +7
201112:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core
201112:10 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs 45.39min 12.4km 3m/s E 141 MTB 1042-1421-328-1706 16.3km/h dugg +6
201113:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min Rörl vägg
201113:10 Löpn intervaller Ulveviken 1.8+12*.218+1.8=6.3km -44s 13+18+15=46min 150 +6 med Jan
201114:11 Padd Orrevik 9.0km 2m/s SE 60.04min 150 Comander 8.7km/h +7
201115:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core
201115:10 Padd Bron++--Furuholment 5.4km 7m/s S 38min Royal 8.5km/h 161 moln +11
201116:12 Cykl Gerdsken-Bolltorp med Jan 19km 65min  17.5km/h 149 +10       
201117:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörlighet
201117:10 Padd Kavlanda 5.1km 5m/s SV 35.37min Royal 173 8.6km/h   
201118:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka
201118:10 Löpn intervaller Ulveviken 1.9+12*.214+1.9=6.4km -13s 14+18+14=46min 142 +12
201120:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min trasa
201120:10 Padd Orrevik 8.7km 0m/s NV 58.58min 169 Comander 8.9km/h +5 sol
201121:11 Padd Ulvev 1+0.9*4=4.6km  11m/s SV 33min 94 Royal 8.6km/h +9 regn
201122:14 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka + två promenader 4.5+3km
201123:11 Cykl Gerdsken-Markedalen med Jan 14km 48min  17.5km/h 155 +10 sol      
201124:09 Padd Kavlanda 5.0km 7m/s SV 35.33min Royal 162 8.5km/h regn   
201124:10 Gymp med SofiaÅman på TV 20min rörlighet
201125:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka
201125:10 Löpn intervaller Ulveviken 1.8+12*.214+1.8=6.2km -8s 13+18+14=45min 151 +10
201126:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core
201126:10 Padd Havsten-Mattholmen 8.2km 0m/s E 56.04min 184 Comander 8.8km/h +5 sol
201127:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka ute
201127:12 Padd Orrevik 8.7km 0m/s NV 59.22min 169 Comander 8.7km/h -2 sol
201129:12 Löpn Lejdeberg 8.2km 73min bokskogen-först 6.8km/h 149
201201:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka 
201202:11 Padd Mattholmen-Havsten 8.6km 0m/s E 57.25min 97 Comander 8.9km/h +4
201201:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka
201202:11 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs 46.45min 12.5km 3m/s SV 149 MTB 1050-1459-339-1726 16.0km/h +4
201203:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core-rygg
201203:11 Gång Kastet 5.1km 47.56 6.4km/h 111
201204:13 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core-rygg
201204:13 Padd Bron-Högh 4.9km 5m/s SE 35.00min Royal 176 8.4km/h
201205:11 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core-rygg
201205:11 Padd Kavlanda 5.0km 3m/s SE 33.25min Comander 8.9km/h 149
201206:12 Padd Havsten-Mattholmen 8.3km 3m/s E 57.10min 173 Comander 8.6km/h +5 
201207:12 Cykl Laggarbacken med Jan 15km 51min 17.6km/h 157 +7      
201208:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörlighet
201208:11 Padd Kavlanda 5.0km 2m/s E 35.28min Royal 113 8.5km/h regn +5 
201209:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka 
201209:10 Löpn intervaller Ulveviken 1.8+12*.223+1.8=6.3km -14s 14+18+15=47min 159 +5
201210:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core
201210:10 Gång Kastet-bokskFirst 5.2km 49.40 6.3km/h 100
201211:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core
201211:11 Padd Bron+ 5.0km 3m/s E 35.01min Royal 179 8.5km/h +3 
201212:09 Padd Kavlanda 5.0km 4m/s E 35.11min Royal 176 8.4km/h +3   
201213:13 Padd Bron+ 5.1km 2m/s E 34.02min Comander 177 9.0km/h +4 
201214:12 Löpn intervaller Nolhaga Alingsås 1.2+12*.225+1.3=5.2km 8.33+17.40+9.36=36min 156 med Jan
201215:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörlighet
201121510 Padd Orrevik 7.8km 5m/s SSV 56.59min 169 Comander 8.2km/h +7 regn
201216:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka 
201216:10 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs 47.50min 12.4km 3m/s SV 140 MTB 1055-1558-359-1657 15.6km/h +8
201217:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core
201217:10 Gång Lejdebergen x+4.3+1.8+1.9=8.0km 1530+3125+1752+1731=82.18 5.8km/h 111
201218:09 Gymp med Sofia15 på TV 25min med stav
201218:11 Padd Bron+ 5.0km 4m/s SSV 36.13min Royal 156 8.4km/h +6 duggregn 
201219:13 Padd Kavlanda 5.0km 5m/s E 36.23min Royal 160 8.3km/h +7 nästan sol 
201221:12 Löpn intervaller Nolhaga Alingsås 1.3+12*.210+1.3=5.1km 8+17.40+9.57=36.40min 146 med Jan
201222:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörlighet
201222:11 Padd Bron+ 5.1km 4m/s E 35.46min Royal 175 8.6km/h +6 grått 
201223:12 Cykl Eriksberg-Bjälane-Täppeli-Kvarnb-Båröd 67min 19.8km 2m/s SV 146 MTB 742-544-1336-1050-434-1716-615 17.7km/h 
201224:08 Löpn Kastet 5.2km 37.31min 140 8.3km/h -1 torrt o klart
201225:11 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core
201225:13 Padd Orrevik 9km 2m/s N 62min 147 Royal 8.7km/h -1 sol 
201226:12 Padd Matth-Havst 8.3km 3m/s S 57.16min Royal 8.6km/h 175 +1
201227:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka 
201227:10 Gåsp Kastet-bokskFirst+Ryskan 6.9km 1507+735+1618+739+1342=60.24 6.8km/h 95 15m/s SV regn
201228:12 Löpn intervaller Nolhaga Alingsås 1.3+12*.213+1.3=5.2km 8+17.40+9.57=35.39min +12 140 med Jan
201229:12 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörlighet
201229:12 Padd Havsten-Mattholmen 8.4km 4m/s E 60.00min 162 Royal 8.4km/h +3 
201230:12 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka 
201230:12 Padd Bron-Bro2-Djupepall 8.5km 1m/s E 58min 154 Royal 8.8km/h +3 
201231:11 Gymp med SofiaÅman på TV 25min mage-på-golvet
201231:12 Padd Djupepall-Bro2-Bron 8.5km 1m/s E 57.30min 149 Royal 8.8km/h +4 
210101:11 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kudde
210101:12 Gåsp Kastet-bokskFirst+Ryskan 6.8km 1444+727+1536+700+1400=58.47 6.9km/h 117 +2 2m/sSV
210102:11 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka 
210102:12 Padd Bron-Bro2-Djupepall 8.6km 0m/s E 55.46min 123 Comader 9.2km/h +1 
210103:10 Löpn Kastet-bokskFirst+Ryskan 6.8km 1245+530+1153+537+1013=45.46 8.9km/h 135 +2 2m/SV med Jan
210104:12 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka 
210104:12 Padd Kavlanda 5.1km 4m/s NE 35.33min Royal 155 8.6km/h +0 
210105:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörlighet 
210105:12 Padd Bron+ 5.0km 4m/s NE 33.36min Royal 178 9.0km/h +0 grått 
210106:13 Gåsp Kastet-bokskFirst+Ryskan 6.8km 1414+712+1509+623+1154=54.53 7.5km/h 122 -1 4m/NE
210107:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörlighet 
210107:10 Padd Bron+ 5.1km 3m/s NE 33.58min Royal 111 9.0km/h -1 grått 
210108:13 Padd Havsten-Mattholmen 8.3km 2m/s N 55.25min 79 Royal 9.0km/h -1 
210109:10 Gymp med SofiaÅman på TV 20min core 
210109:11 Skid Bulid 6*1.2+1.3+1.5=10km 17+8+8+8.07+14.34+10=90 min 96 nysnö 7cm -1 9.0km/h     10
210110:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka
210110:12 Padd Orrevik 8.7km 1m/s SV 60min 152 Royal 8.9km/h +1 sol 
210111:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka
210112:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörlighet 
210112:12 Gåsp Kastet-bokskFirst+Ryskan 7.2km 1516*743+1705+735+1359+*3.17NyaHuset=64.53 6.6km/h 108 -2 fläckvHalt
210113:09 Gymp med SofiaÅman på TV 20min styrka+kond 
210113:11 Skid Stenshult 12`420+0.7=5.7km 12*2+7=31min 143 isigt blåsigt -2
210114:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core 
210114:10 Löpn Kastet-bokskFirst+Ryskan 7.0km 1340+558+1316+605+1025=49.30 8.5km/h 174 -4 halkigt
210115:16 Gymp med SofiaÅman på TV 20min skärp core+styrka 
210116:12 Skid Skidstugan TSOK 2*5+1=11km 28+28+6=62min 115 bra 15cm snö -9 sol 10.5km/h
210117:13 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka+kond Skri Ulveviken 1km ibland stöp annars jättefin si -3
210118:11 Skid Björbov Skogsbygden 2*1.5=3km 15min dåligt med snö Vi fick vända efter 1.5km Jan var med
210119:09 Gymp med SofiaÅman på TV 20min skärp röröighet 
210120:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka 
210120:11 Löpn intervaller Ulveviken 1.8+12*.213+1.8=6.2km -1s 17+18+15=49min 162 +1 snöblask halt
210121:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core 
210121:10 Gåsp Kastet-bokskFirst+Ryskan 6.9km 1510*748+1605+735+1022=57.04 7.2km/h 137 +5 regn  fläckvHalt
210123:09 Gymp med Sofia22 på TV 25min kudde
210123:12 Gåsp Kastet-bokskFirst+Ryskan 6.9km 1452*703+1508+608+1010=53.21 7.7km/h 131 +5 sol
210124:12 Padd Orrevik 8.7km 2m/s SE 59.38min 151 Comander 8.7km/h +7 regn
210125:11 Löpn Stadskogen med Jan 6.9km 59.12 7-0km/h 152 -1 nästan sol
210126:09 Gymp med Sofia22 på TV 25min rörlighet
210126:14 Gåsp Kastet-bokskFirst+Ryskan 6.9km 1448*715+1500+627+1030=54.00 7.6km/h 119 -3 sol
210127:14 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka 
210128:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core 
210128:11 Löpn intervaller Ulveviken 1.8+12*.214+1.8=6.3km +1s 15+18+15=48min 178 -4 sol 1cmSnö
210129:14 Gymp med Sofia på TV 20min med stav
210130:11 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka 
210130:13 Gåsp Kärr-lristev-kyrkan 1.5+1+0.8+2.2+1.7=7.1km 1348*758+902+1758+1326=62.18 6.8km/h 116 -5 sol
210131:11 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka 
210131:13 Skri Uleviken 11km 50min 131 12.4km/h fin is svagt vid Sundberget
210201:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka 
210201:12 Skid Uleviken 3km 28min 136 6.8km/h 5cm nysnö på isen
210202:10 Gymp med Sofia22 på TV 25min rörlighet
210202:13 Skid Uleviken skm 28min 136 6.8km/h 5cm nysnö på isen
210203:11 Skid Bulid 6km 40min 108 15cm nysnö -5 ingen-spets-på-vä-stad-och kortare
210204:12 Skid Bulid 15km 87 min 140 idealsnö 15cm 10.0km/h sol iblan -9 dålig-spets-på-vä-stav    31
210205:10 Gymp med Sofia22 på TV 20min Yoga
210205:12 Skid Bjursjön 13km 90 min 99 idealsnö 15cm 9.0km/h sol iblan -7 2.5+6+4.5 man-spår-på-sexan
210206:12 Skid Bjursjön 15km 100 min 121 idealsnö 15cm 9.0km/h sol iblan -7 6.5+2.5+2.5+2
210207:11 Skid NorraFjället Ljungskile 2.5+2.5=5km 30min 103hyfsatpår sol -5 9.0km/h 
210208:10 Gymp med Sofia22 på TV 25min rörlighet
210208:12 Löpn intervaller Ulveviken 1.9+12*.214+1.8=6.2km +10s 17+18+17=52min 150 -4 sol snö-nem-ej-haöt
210209:10 Gymp med SofiaÅman på TV 20min core 
210209:13 Skid Munkedal 2.5+8.4=10.9km 80min  109 -5 5cm nysnö fick-spåra
210210:09 Gymp med SofiaÅman på TV 20min kond+styrka 
210210:12 Skid Bulid 14.3km 81min 101 idealsnö 10.6km/h -5
210211:09 Gymp med SofiaÅman på TV 20min kond+styrka 
210211:12 Skid Munkedal 9.2+2.4=11.6km 73min 106 -7 5cm sol 9.5km/h fint men milen-inte-så-bra
210212:11 Skid Alingsås golfbana 40min 6.6km 104 bitvis fint -10 delvis sol               92
210213:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core 
210213:13 Skid Ulveviken skate på isen 40min 4km 105 -5 gick tungt        92
210214:10 Gymp med Sofia på TV 20min med stav
210214:12 Skid Bulid 14.3km 80min 101 idealsnö 10.6km/h -5
210215:09 Gymp med SofiaÅman på TV 20min styrka 
210216:10 Gymp med Sofia22 på TV 20min rörlighet
210216:12 Skid Vrångevattnet 40min 7km med Håkan
210217:16 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka trH18 trV18
210218:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core 
210218:12 Löpn Kastet-bokskFirst+Ryskan 6.9km 1559+603+1428+626+1121=54.17 7.6km/h 152 -1 20cm nysnö
210219:09 Gymp med Sofia på TV 25min kudde
210220:13 Gymp med SofiaÅman på TV 20min kond+styrka 
210220:14 Gåsp Kastet-bokskFirst+Ryskan 6.9km 1559*732+1611+658+1147=58.28 7.0km/h 139 +5 regn  fläckvHalt
210221:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core 
210222:12 Löpn Gerdsken-runt med Jan 7.3km 51.25 8.5km/h 160 +10 sol vårkänsla
210223:10 Gymp med Sofia22 på TV 25min rörlighet
210223:13 Gåsp Kastet-bokskFirst+Ryskan 6.8km 1525*726+1537+713+1259=58.40 7.0km/h 129 +5 lite sol
210225:11 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core 
210225:13 Löpn intervaller Ulveviken 1.9+12*.215+1.8=6.2km +4s 14+18+15=46min 152 +6 barmark
210226:09 Gymp med Sofia på TV 20min med stav
210227:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka 
210227:13 Gåsp Kastet-bokskFirst+Ryskan 6.9km 1415*628+1442+652+ 953=52.13 7.9km/h 142 +5
210301:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka 
210301:13 Cykl Kastet-bokskFirst+Ryskan 6.9km 1114*315+ 755+224+ 420=29.07 14.2km/h 148 +7 sol
210302:13 Gymp med Sofia22 på TV 25min rörlighet
210302:13 Padd Havsten-Mattholmen 8.0km 1m/s W 54.32min 150 Comander 8.9km/h +7 sol
210303:12 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka 
210303:13 Gåsp Kastet-bokskFirst+Ryskan 6.9km 1433*709+1529+700+1053=55.23 7.5km/h 121 +5
210307:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka 
210307:12 Löpn intervaller Ulveviken 1.9+12*.215+1.8=6.2km +10s 15+18+14=47min 152 +6 sol
210308:11 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka 
210308:12 Padd Orrevik 8.7km 1m/s NV 60.00min 158 Comander 8.7km/h +4 sol lite-is
210310:15 Cykl Kastet-bokskFirst+Ryskan-2v 14.0km 0957*234+ 652+203+ 434i+533+623+711+320+426=52.53 16.8km/h 134 +3 
210311:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka 
210312:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka 
210312:10 Gåsp Kastet-bokskFirst+Ryskan 6.8km 1453+713+1539+619+1041=54.46 7.4km/h 134 +5 sol
210314:11 Padd Havsten-Mattholmen 8.4km 1m/s W 56.30min 165 Comander 8.9km/h +5 sol
210315:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka 
210315:12 Löpn intervaller Ulveviken 1.9+12*.212+1.8=6.2km -2s 14+18+15=47min 159 +6 sol
210316:12 Skid Skidstugan TSOK 5*1.8=9km 43min 117 bra skaqte konstsnö +9 sol 12.2km/h
210317:12 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka 
210317:12 Padd Orrevik 8.7km 2m/s NV 58.51min 158 Comander 8.7km/h +4 sol
210318:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core 
210318:10 Gåsp Kastet-bokskFirst+Ryskan 6.8km 1417+644+1445+601+1003=51.51 7.9km/h 142 +8 sol
210319:0+9Gymp med Sofia1 på TV vattenflaska 25min
210319:12 Padd Bron+ 5.1km 3m/s NE 33.58min Comander 134 9.1km/h +5 sol 
210320:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka 
210320:12 Cykl Kastet-kedjanGickAv               15min  3.5km 3m/s SV 143 MTB 1057-1558-359-1657 15km/h +8
200603:10 Orie Vet Högsäter 111min 4.6km (7.3km 113) bom30min 
200604:07 Padd Matth-Katen 10.0km 70.15 142 4m/s SE Comander 8.5km/h
200604:09 Gymp med Sofia på TV 25min 
200605:09 Gymp med Sofia på TV 25min kudde
200606:10 Gymp med Sofia25 på TV 25minar kondition
200606:11 Cykl +Bokenäs-Kyrkv-Linsäter-Rörbäck-Eriksberg+ 89.07min 27.6 km 5m/s SV 160 MTB 1031-1405-439-756-1704-1018-1357-732-305 +18
200607:10 Gymp med SofiaX på TV styrka 25min
200607:12 Padd Furuholm-Katten-Högh 5km 35.46 156 6m/s SV Royal 8.4km/h
200608:12 Cykl Alingsås Jans runda-Skår-Markedalen  Scott-MTB 17.6km 60 min 147  
200609:07 Gymp med SofiaX på TV 25min
200609:08 Padd Kråkan 11.3km 75.41 min 2m/s E Comander 146 8.9km/h
200610:10 Orie Botered 67min 3.2km (4.3km 111) bom30min 
200611:07 Padd Högh-Katten-Furuholm 33.33 5.0km 5m/s NE 132 Royal 8.9km/h
200611:07 Gymp med SofiaX på TV 25min
200612:09 Gymp med Sofia27 på TV ryggsäck 25min
200612:11 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-DjupePall-Hillevi-LillaSkog 61min 14.3km 9m/s NE 141 MTB 1050-1300-326-1611-1801 14.0km/h
200613:11 Gymp med SofiaX på TV 25min styrka+kondition armhävn
200613:12 Padd Furuh-Katten-Högh 34.15 5.0km 7m/s NE 154 Royal 8.9km/h
200614:07 Orie Ahlhagsgärdet Herrstadfj 92min 3.9km (5.8km 106) bom15min 
200614:10 Gymp med SofiaX på TV 25min styrka+kondition armhävn
200615:09 Gymp med SofiaX på TV 25min ute rörlighet
200615:12 Cykl Alingsås Jan Rödene-Laggarb Scott-MTB 22km 80 min 157  
200616:08 Padd Vindöbron-Sörgr tor 8.2km 58min 2m/s E Comander 158 8.9km/h
200616:09 Gymp med Sofia på TV 25min ute rörlighet
200617:05 Padd Furuh-Katten-Högh 31.42 5.1km 2m/s NE 181 Comander 9.6km/h
200618:21 Padd Vinön tor V 4.2km 31min 0m/s 146 Sea-Star
200619:15 Gymp med SofiaX på TV 25min styrka+kondition
200620:11 Cykl Kastet-Kvarnb-Torseröd-NorraRörbäck 81min 24km 2m/s NE 163 MTB ?-2500-415-3051-1700-400 17.9km/h
200621:11 Padd Havsten-Matth 7.4km 51.57 min 5m/s E Comander 146 8.5km/h
200621:12 Gymp med Sofia på TV 25min ute rörlighet
200622:12 Cykl Alingsås Jan Gerdske.4.2kmHjortg-Härsb 15km 56 min 151 15.7km/h  
200624:10 Orie Kulturstig Orust 3.1km 101min (5.8km 106) bom45min 
200625:08 Padd Kråkan ejRunt 10km 68min 1m/s E Comander 8.9km/h
200626:11 Cykl LillaSkog-Hillevi-DjupePall-Täppelo-Kvarnb-Kastet 64min 14.8km 1m/s E 145 MTB 1253-2435-422-1632-618 13.8km/h
200627:07 Padd Furuh-Katten-Högh 32.02 5.0km 0m/s NE 183 Comander 9.4km/h
200627:09 Cykl Rotan+ 12km 32 min 154 MTB 
200627:12 Gymp med Sofia på TV 25min ute rörlighet+kond
120629:08 Padd Orust Marina 68min 10km 5m/s SV ?? Comander
200629:10 Gymp med Sofia på TV 25min ute 
200630:09 Cykl RotanGunneboSjöarna.LaneSund 20km 70 min 141 MTB 
200629:10 Gymp med Sofia på TV 25min ute rörl 
200701:10 Gymp med Sofia på TV 25min ute kond+rörl 
200701:17 Orie V Starkebo 3.9km 123min (6.1km 106) bom45min 
200702:11 Padd Orrevik 8.6km 8m/s SV 66min 161 Royal +15
200702:10 Gymp med Sofia på TV 25min ute core 
200703:10 Gymp med Sofia på TV 25min ute stav 
200703:11 Cykl Eriksberg-Rörbäck-Linsäter-Bokenäs-Kastet+ 98min 28.1km 9m/s SV 144 MTB 814-600-1412-1024-1???-0851-449-????-2003 
200704:11 Padd Högh-Katten-Furuholm 30.39 5.0km 0m/s NE 126 Comander 9.8km/h
200704:12 Gymp med Sofia på TV 25min ute kond+rörl 
200705:11 Padd Runt-i-Ulveviken-pga-hård-vind 10m/s SV 4.5km 32min 157 Royal 8.5km/h
200706:16 Gymp med Sofia på TV 25min ute styrka    
200706:16 Löpn intervaller Ulveviken 1.6+12*.205+1.4=5.5km 13+18+11=42min 151
200707:11 Gymp med Sofia på TV 25min ute rörlighet
200708:09 Padd Kalvön-runt 81min 11.7km 124 4m/s NV 8.6km/h Royal 163
200708:11 Gymp med Sofia på TV 25min ute styrka+kond
200709:10 Gymp med Sofia på TV 25min ute rörlighet
200709:10 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs 50min 12.4km 5m/s NE 121 MTB 1100-1645-351-1750 15.2km/h
200710:08 Padd Kråkan ejRunt 10.3km 67.32min 1m/s E Comander 158 9.1km/h
200710:10 Gymp med Sofia131 på TV handduk 25min
200711:13 Padd Kavlanda 4.8km 7m/s SV 32.30min Comander 8.9km/h 120
200711:14 Gymp med Sofia131 på TV handduk 25min
200712:09 Padd Högh-Katten-Furuholm 33.24 5.0km 5m/s SV 176 Royal 9.0km/h
200712:10 Gymp med Sofia131 på TV handduk 25min
200713:12 Cykl Blåbär med Jan Norsesund 2.8+4=7km 12+13=25min 141 Kartprom Starkebo blåbärsrek
200714:13 Padd Musselodl-Orust Marina 69.08min 10.0km 5m/s SV 160 Royal 8.6km/h regn +15
200716:10 Gymp med Sofia1 på TV 25min
200716:11 Cykl +Bokenäs-Kyrkv-Linsäter-Rörbäck-Eriksberg+ 94.28min 27.7 km 2m/s SV 137 MTB 1100-1458-430-716-1730-1137-1548-831-318 +18 17.6km/h framväxel kass umder1730varv
200717:08 Padd Musselodl-RampKalvön-Orrev 69min 10.3km 3m/s SV 160 Comander 8.8km/h +15
200717:10 Gymp med Sofia1 på TV vattenflaska 25min
200719:08 Löpn intervaller Askim Sandsjöbacka 3.5+12*.185+0.8=6.5km 29+18+7=53.30min 156
200721:12 Orie kontrollutsättning Fridhem 180min 7km
200722:12 Cykl koll av kontrollutsättning Fridhem 5km 90min 
200726:10 Gymp med Sofia1 på TV 25min core
200726:11 Padd Töllås tor 10.0km 5m/s SE 71.30min Royal 155 8.4km/h   
200727:15 Gymp med Sofia1 på TV 25min styrka
200727:16 Löpn intervaller Ulveviken 1.8+12*.227+1.8=6.3km 15+18+16=48min 168
200728:13 Padd Musselodlingen-KalvönNÖspets-BronVindönOrust 66.33min 9.5km 146 6m/s SE Royal 8.6km/h regn
200730:16 Padd Orrevik 8.3km 8m/s SV 58.01min 155 Royal 8.6km/h +20 växl sol
200801:17 Orie kontrollintag Fridhem 150min 7km
200803:18 Padd Mussewl-Sörgrav-Bron 76min 169 Royal 8.3km/h 6m/s SV +20 växl sol
200806:09 Löpn intervaller Sunnersta Uppsala 2.5+12*.205+0.8=5.7km 8min 143
200807:18 Cykl Kastet-Stale-Eriksb 76min 22.3 km 2m/s SV 132 MTB 1211-1949-....
200808:13 Padd Orrevik 8.2km 3m/s SV 56min 170 Comander 8.7km/h sol +30
200809:12 Gymp med Sofia131 på TV 25min
200810:18 Cykl Rotevik-Lanesund 69min 19km 5m/s E 132 MTB 16.3km/h
200811:09 Padd Mattholmen 6.7km 3m/s E 45min 182 Comander 8.7km/h +20
200813:18 Cykl Trättarkullen-Rotevik 51min 15km 129 MTB 17.9km/h
200814:12 Gymp med Sofia131 på TV 25min
200815:10 Gymp med Sofia131 på från 23juli TV 25min
200815:10 Padd Kråkan ejRunt 10.2km 74min 4m/s SSV Comander 173 8.2km/h
200816:11 Gymp med Sofia1 på TV 25min
200817:13 Gymp med Sofia1 på TV 25min
200817:17 Padd Furuh-Katten-Högh 33.05 5.1km 2m/s SE 160 Comander 9.1km/h
200818:08 Cykl VintermysKavlTäppeliKvarbnKastet 12.4km 51.37 139 14.4km/h
200819:11 Orie VetOL Sandbäcken Västerland 37min 2.0km (2.7km 115) Lufsade pga knä+synproblem 
200820:07 Padd Orust Marina 61min 9.5 km 1m/s S 155 Comander 9.3km/h sol +18 trV18
200821:10 Löpn intervaller Ulveviken 1.8+12*.211+1.8=6.1km 16+18+15=48min 147
200821:11 Gymp med Sofia på TV 25min
200823:11 Cykl Sunningen 33km 104min 137 18.7km/h
200824:07 Padd Högh-Katten-Furuholm 30.36 5.0km 1m/s NE 144 Comander 9.8km/h
200825:07 Padd Kråkan ejRunt 10.3km 69min 3m/s V Comander 183 8.9km/h
200826:10 Orie VetOL Sjölandabadpl 47min 2.2km (3.7km 134) Lufsade pga knä+synproblem 
200827:17 Padd Furuh-Katten-Högh 31.22 5.0km 2m/s W 188 Comander 9.6km/h
200828:13 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs 47min 12.5km 5m/s NE 140 MTB 1100-1506-340-1700 16.0km/h
200829:12 Padd Furuh-Katten-Högh 34.16 5.1km 5m/s ME 141 Royal 8.9km/h
200830:10 Padd Orrevik-Sörgraven 68min 10.3km 1m/s E 162 Comander 9.2km/h
200831:11 Cykl Ryberg-Kavl-Täppeli-Kvarnb-Kastet 12.5km 45.39 141 16.4km/h 1847-411-1632-608
200901:07 Padd Kråkan ejRunt 10.1km 64.27min 1m/s NE Comander 135 9.4km/h
200826:10 Orie VetOL Skarsjön Ljumgskile 36min 2.0km (2.9km 134) bom5 Lufsade pga knä+synproblem 
200903:10 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs 45.14min 12.5km 1m/s NE 138 MTB 1020-1453-341-1600 16.5km/h sol +15
200904:11 Padd Högh-Katten-Furuholm 34.03 5.0km 7m/s SV 167 Royal 8.8km/h
200906:08 Padd Orrevik-Kalvöspången 9.3km 64min 107 5m/s sv 8.7km/h Comander
200907:11 Löpn intervaller Ulveviken 1.9+12*.221+1.8=6.4km 16+18+15=48min 141
200907:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core
200908:10 Padd Högh-Katten-Furuholm 35.11 5.0km 9m/s V 158 Royal 8.6km/h
200909:16 Orie VetOL Kolmilan Hunneberg 57min 3.2km (4.7km 121) bom14 Lufsade pga knä+synproblem 
200910:17 Padd Furuh-Katten-Högh 31.36 5.0km 2m/s NV 184 Comander 9.6km/h
200911:09 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs 46.21min 12.4km 5m/s V 141 MTB 1100-1501-347-1633 16.1km/h moln +12
200912:11 Padd Furuh-Katten-Högh 35.04 5.0km 6m/s SV 117 Royal 8.6km/h duggregn
200913:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka
200913:10 Padd Högh-Katten-Furuholm 34.14 5.0km 8m/s SV 122 Royal 8.8km/h regn
200915:11 Cykl +Bokenäs-Kyrkv-Linsäter-Rörbäck-Eriksberg+ 91.07min 27.7 km 2m/s SV 137 MTB 1020-1512-419-725-1741-1034-1427-800-305 +18 18.6km/h stora framdrevet funkar ej
200916:11 Orie VetOL Ursand 43min 2.6km (3.1km 113) bom3 Lufsade pga knä+synproblem (BenglLarsson 42)
200917:12 Padd Matth-Klippan-Havsten-högh 9.0km 4m/s NV 59.37min Comander 157 9.0km/h   
200918:09 Gymp med SofiaÅman på TV 20min
200918:10 Cykl Ryberg-Kavl-Täppeli-Kvarnb-Kastet 12.5km 46.08 156 16.2km/h 1916-402-1629-620
200919:11 Padd Högh-bro2-Sörgraven 62.44 9.0km 3m/s NE 160 Royal 8.6km/h molnigt +14
200920:13 Löpn Ranebo 2.4km 20min 150
200920:14 Gymp med SofiaÅman på TV 25min mage-rygg
200921:07 Padd Kavlanda 5.0km 5m/s SV 34.18min Comander 8.7km/h 78
200922:11 Gymp med SofiaÅman på TV 25min mage-rygg
200922:11 Cykl Ryberg-Kavl-Täppeli-Kvarnb-Kastet 12.4km 44.29 147 16.7km/h 1843-355-1557-603
200923:10 Orie VetOL Skogsbo Velanda 24min 1.9km (2.3km 119) bom1 Lufsade pga knä+synproblem (BenglLarsson 42)
200924:09 Gymp med SofiaÅman på TV 20min styrka
200925:08 Padd Matth+-Furuh 9.4km 3m/s E 62.40min Comander 9.0km/h 177
200925:09 Gymp med SofiaÅman på TV 20min styrka
200926:12 Padd Furuh-Katten-Högh 31.45 5.0km 3m/s E 175 Comander 9.5km/h
200927:13 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka
200927:13 Löpn intervaller Ulveviken 1.8+12*.213+1.8=6.3km 14+18+15=47min 158
200928:11 Cykl Markedalen-Bryngenäs med Jan 17.7km 59min  17.9km/h 151 sol +18 torrt
200929:08 Padd Orust Marina 65min 9.8km 2m/s SV 186 Comander 8.9km/h
200929:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core
200930:10 Orie VetOL Ishalen Stenungsund 49.33min 3.5km (4.9km 139) bom6 Lufsade pga knä+synproblem (? ?)
201001:12 Padd Furuh-Katten-Högh 35.10 5.1km 7m/s E 146 Royal 8.6km/h växl moln
201001:15 Gymp med SofiaÅman på TV 20min styrka
201002:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörlighet
201003:10 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs 44.25min 12.4km 5m/s E 141 MTB 1040-1406-323-1615 16.6km/h moln +15
201003:13 Löpn intervaller Ulveviken 1.9+12*.214+1.8=6.3km 14+18+14=46min 160
201004:13 Padd Furuh-Katten-Högh 34.15 5.0km 7m/s E 164 Royal 8.8km/h regn +15
201005:12 Cykl Alingsås+-Laggarbacken+-Saxebäckan med Jan Scott-MTB 24km 89 min 142 16.3km/h 
201006:10 Padd Havsten-Mattholmen 7.8km 2m/s E 54min 183 Comander 8.7km/h +13 moln
201007:10 Orie VetOL Slätthult 39.35min 2.9km 15-37 (4.5km 137) bom5 Lufsade pga knä+synproblem (LarsJ Skogshj 28)
201008:13 Löpn hämtade Josefin på förskolan Sunnersta Uppsala 2km 20min
201009:10 Gymp med SofiaÅman på TV 20min core Uppsala
201010:17 Padd Furuh-Katten-Högh 30.58 5.0km 0m/s E 130 Comander 9.7km/h sol +10
201011:13 Padd Klippan-Havsten 65.45 9.9km 2m/s NV 132 Comander 9.0km/h sol +10
201012:12 Löpn intervaller Ulveviken 1.9+12*.213+1.8=6.3km -22s 15+18+14=47min 149
201013:12 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörlighet
201013:13 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs 45.03min 12.4km 5m/s E 153 MTB 1006-1450-327-1640 16.6km/h moln/sol +10
201014:10 Orie VetOL Hjortgården 84min 3km 22-27 (5.7km 117) bom30? Lufsade pga knä+synproblem (C-H Anderss 40)
201015:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core 
201015:11 Padd Orrevik 8.2km 5m/s NE 58.38min 176 Comander 8.4km/h sol +7
201016:13 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs 49 min 12.4km 5m/s E 147 MTB ?????????????????? 15.4km/h moln/sol +8
201017:10 Padd Bron-Högh 4.9km 5m/s SSV 34.50min Comander 135 8.4km/h
201018:14 Löpn intervaller Ulveviken 1.8+12*.212+1.8=6.2km -25s 14+18+14=47min 165
201019:09 Padd Kavlanda 5.1km 1m/s NV 34.24min Royal 9.0km/h 179 dimma +1
201020:13 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörlighet
201020:13 Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 32.12 5km +9 3m/s v 165 9.3km/h Comander
201021:20 Gymp med SofiaÅman på TV 20min kondition jobbigt
201022:11 Gymp med SofiaÅman på TV 20min core
201022:12 Padd Bron-Bro2-Matth-Havst 9.9km 4m/s NV 72min Royal 8.2km/h 146 regn +11
201023:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min med påse
201023:10 Löpn intervaller Ulveviken 1.9+12*.219+1.8=6.3km -26s 15+18+15=48min 154 sol +10
201024:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka jobbigt
201024:12 Cykl Utby 73 min 26km 1m/s SV 159 MTB 21.6km/h
201026:12 Cykl Bälinge-E20motorväg-Oryd 20km 52min 154 MTB 23.1km/h asfalt mest med Jan
201027:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörlighet
201027:12 Padd Bron-Bro2-Furuholment 8.4km 7m/s S 61min Royal 8.2km/h 101 moln +11
201028:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka
201028:13 Löpn intervaller Ulveviken 1.8+12*.220+1.9=6.3km -8s 16+18+16=49min 168 sol +10
201029:11 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka
201029:12 Cykl Ryberg+-Kavl-Täppeli-Kvarnb-Kastet 13.0km 49.49 126 15.7km/h 2157-420-1702-630
201030:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka flaska
201030:13 Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 31.32 5km +9 3m/s sev 132 9.5km/h Comander
201031:12 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs 46.12min 12.4km 3m/s E 153 MTB 1004-1556-355-1618 16.1km/h sol +9
201101:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka från månd 24 okt
201101:10 Padd Kavlanda 5.0km 6m/s S 34.54min Royal 8.6km/h 124 dimma +1
201103:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörlighet
201103:11 Padd Orrevik 7.7km 5m/s SSV 55.56min 167 Royal 8.2km/h +10 sol
201104:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka
201104:11 Padd Orrevik 8.8km 3m/s SV 60.32min 172 Royal 8.7km/h +10 sol
201105:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core
201105:10 Löpn intervaller Ulveviken 1.7+12*.218+1.8=6.2km -8s 13+18+15=46min 157  +10
201106:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min trasa
201106:10 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs 46.25min 12.3km 3m/s E 134 MTB 1056-1549-340-1600 15.9km/h sol +9
201108:13 Padd Orrevik 8.8km 0m/s SV 59.42min 172 Royal 8.9km/h +9 dimma
201109:12 Cykl NästanMarkedalen-Bryngenäs med Jan 16.6km 51min  19.5km/h 138 +10       
201110:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörlighet
201110:10 Padd Matth-Klippan-Havsten 8.0km 2m/s SE 55.05min Comander 171 8.7km/h   
201111:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka
201111:11 Padd Orrevik 8.8km 2m/s SE 60.19min 154 Comander 8.7km/h +7
201112:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core
201112:10 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs 45.39min 12.4km 3m/s E 141 MTB 1042-1421-328-1706 16.3km/h dugg +6
201113:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min Rörl vägg
201113:10 Löpn intervaller Ulveviken 1.8+12*.218+1.8=6.3km -44s 13+18+15=46min 150 +6 med Jan
201114:11 Padd Orrevik 9.0km 2m/s SE 60.04min 150 Comander 8.7km/h +7
201115:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core
201115:10 Padd Bron++--Furuholment 5.4km 7m/s S 38min Royal 8.5km/h 161 moln +11
201116:12 Cykl Gerdsken-Bolltorp med Jan 19km 65min  17.5km/h 149 +10       
201117:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörlighet
201117:10 Padd Kavlanda 5.1km 5m/s SV 35.37min Royal 173 8.6km/h   
201118:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka
201118:10 Löpn intervaller Ulveviken 1.9+12*.214+1.9=6.4km -13s 14+18+14=46min 142 +12
201120:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min trasa
201120:10 Padd Orrevik 8.7km 0m/s NV 58.58min 169 Comander 8.9km/h +5 sol
201121:11 Padd Ulvev 1+0.9*4=4.6km  11m/s SV 33min 94 Royal 8.6km/h +9 regn
201122:14 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka + två promenader 4.5+3km
201123:11 Cykl Gerdsken-Markedalen med Jan 14km 48min  17.5km/h 155 +10 sol      
201124:09 Padd Kavlanda 5.0km 7m/s SV 35.33min Royal 162 8.5km/h regn   
201124:10 Gymp med SofiaÅman på TV 20min rörlighet
201125:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka
201125:10 Löpn intervaller Ulveviken 1.8+12*.214+1.8=6.2km -8s 13+18+14=45min 151 +10
201126:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core
201126:10 Padd Havsten-Mattholmen 8.2km 0m/s E 56.04min 184 Comander 8.8km/h +5 sol
201127:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka ute
201127:12 Padd Orrevik 8.7km 0m/s NV 59.22min 169 Comander 8.7km/h -2 sol
201129:12 Löpn Lejdeberg 8.2km 73min bokskogen-först 6.8km/h 149
201201:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka 
201202:11 Padd Mattholmen-Havsten 8.6km 0m/s E 57.25min 97 Comander 8.9km/h +4
201201:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka
201202:11 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs 46.45min 12.5km 3m/s SV 149 MTB 1050-1459-339-1726 16.0km/h +4
201203:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core-rygg
201203:11 Gåsp Kastet 5.1km 47.56 6.4km/h 111
201204:13 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core-rygg
201204:13 Padd Bron-Högh 4.9km 5m/s SE 35.00min Royal 176 8.4km/h
201205:11 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core-rygg
201205:11 Padd Kavlanda 5.0km 3m/s SE 33.25min Comander 8.9km/h 149
201206:12 Padd Havsten-Mattholmen 8.3km 3m/s E 57.10min 173 Comander 8.6km/h +5 
201207:12 Cykl Laggarbacken med Jan 15km 51min 17.6km/h 157 +7      
201208:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörlighet
201208:11 Padd Kavlanda 5.0km 2m/s E 35.28min Royal 113 8.5km/h regn +5 
201209:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka 
201209:10 Löpn intervaller Ulveviken 1.8+12*.223+1.8=6.3km -14s 14+18+15=47min 159 +5
201210:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core
201210:10 Gång Kastet-bokskFirst 5.2km 49.40 6.3km/h 100
201211:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core
201211:11 Padd Bron+ 5.0km 3m/s E 35.01min Royal 179 8.5km/h +3 
201212:09 Padd Kavlanda 5.0km 4m/s E 35.11min Royal 176 8.4km/h +3   
201213:13 Padd Bron+ 5.1km 2m/s E 34.02min Comander 177 9.0km/h +4 
201214:12 Löpn intervaller Nolhaga Alingsås 1.2+12*.225+1.3=5.2km 8.33+17.40+9.36=36min 156 med Jan
201215:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörlighet
201121510 Padd Orrevik 7.8km 5m/s SSV 56.59min 169 Comander 8.2km/h +7 regn
201216:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka 
201216:10 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs 47.50min 12.4km 3m/s SV 140 MTB 1055-1558-359-1657 15.6km/h +8
201217:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core
201217:10 Gång Lejdebergen x+4.3+1.8+1.9=8.0km 1530+3125+1752+1731=82.18 5.8km/h 111
201218:09 Gymp med Sofia15 på TV 25min med stav
201218:11 Padd Bron+ 5.0km 4m/s SSV 36.13min Royal 156 8.4km/h +6 duggregn 
201219:13 Padd Kavlanda 5.0km 5m/s E 36.23min Royal 160 8.3km/h +7 nästan sol 
201221:12 Löpn intervaller Nolhaga Alingsås 1.3+12*.210+1.3=5.1km 8+17.40+9.57=36.40min 146 med Jan
201222:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörlighet
201222:11 Padd Bron+ 5.1km 4m/s E 35.46min Royal 175 8.6km/h +6 grått 
201223:12 Cykl Eriksberg-Bjälane-Täppeli-Kvarnb-Båröd 67min 19.8km 2m/s SV 146 MTB 742-544-1336-1050-434-1716-615 17.7km/h trH20 trV20
201224:08 Löpn Kastet 5.2km 37.31min 140 8.3km/h -1 torrt o klart
201225:11 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core
201225:13 Padd Orrevik 9km 2m/s N 62min 147 Royal 8.7km/h -1 sol 
201226:12 Padd Matth-Havst 8.3km 3m/s S 57.16min Royal 8.6km/h 175 +1
201227:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka 
201227:10 Gåsp Kastet-bokskFirst+Ryskan 6.9km 1507+735+1618+739+1342=60.24 6.8km/h 95 15m/s SV regn
201228:12 Löpn intervaller Nolhaga Alingsås 1.3+12*.213+1.3=5.2km 8+17.40+9.57=35.39min +12 140 med Jan
201229:12 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörlighet
201229:12 Padd Havsten-Mattholmen 8.4km 4m/s E 60.00min 162 Royal 8.4km/h +3 
201230:12 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka 
201230:12 Padd Bron-Bro2-Djupepall 8.5km 1m/s E 58min 154 Royal 8.8km/h +3 
201231:11 Gymp med SofiaÅman på TV 25min mage-på-golvet
201231:12 Padd Djupepall-Bro2-Bron 8.5km 1m/s E 57.30min 149 Royal 8.8km/h +4 
210101:11 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kudde
210101:12 Gåsp Kastet-bokskFirst+Ryskan 6.8km 1444+727+1536+700+1400=58.47 6.9km/h 117 +2 2m/sSV
210102:11 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka 
210102:12 Padd Bron-Bro2-Djupepall 8.6km 0m/s E 55.46min 123 Comader 9.2km/h +1 
210103:10 Löpn Kastet-bokskFirst+Ryskan 6.8km 1245+530+1153+537+1013=45.46 8.9km/h 135 +2 2m/SV med Jan
210104:12 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka 
210104:12 Padd Kavlanda 5.1km 4m/s NE 35.33min Royal 155 8.6km/h +0 
210105:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörlighet 
210105:12 Padd Bron+ 5.0km 4m/s NE 33.36min Royal 178 9.0km/h +0 grått 
210106:13 Gåsp Kastet-bokskFirst+Ryskan 6.8km 1414+712+1509+623+1154=54.53 7.5km/h 122 -1 4m/NE
210107:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörlighet 
210107:10 Padd Bron+ 5.1km 3m/s NE 33.58min Royal 111 9.0km/h -1 grått 
210108:13 Padd Havsten-Mattholmen 8.3km 2m/s N 55.25min 79 Royal 9.0km/h -1 
210109:10 Gymp med SofiaÅman på TV 20min core 
210109:11 Skid Bulid 6*1.2+1.3+1.5=10km 17+8+8+8.07+14.34+10=90 min 96 nysnö 7cm -1 9.0km/h     10
210110:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka
210110:12 Padd Orrevik 8.7km 1m/s SV 60min 152 Royal 8.9km/h +1 sol 
210111:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka
210112:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörlighet 
210112:12 Gåsp Kastet-bokskFirst+Ryskan 7.2km 1516*743+1705+735+1359+*3.17NyaHuset=64.53 6.6km/h 108 -2 fläckvHalt
210113:09 Gymp med SofiaÅman på TV 20min styrka+kond 
210113:11 Skid Stenshult 12`420+0.7=5.7km 12*2+7=31min 143 isigt blåsigt -2
210114:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core 
210114:10 Löpn Kastet-bokskFirst+Ryskan 7.0km 1340+558+1316+605+1025=49.30 8.5km/h 174 -4 halkigt
210115:16 Gymp med SofiaÅman på TV 20min skärp core+styrka 
210116:12 Skid Skidstugan TSOK 2*5+1=11km 28+28+6=62min 115 bra 15cm snö -9 sol 10.5km/h
210117:13 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka+kond Skri Ulveviken 1km ibland stöp annars jättefin si -3
210118:11 Skid Björbov Skogsbygden 2*1.5=3km 15min dåligt med snö Vi fick vända efter 1.5km Jan var med
210119:09 Gymp med SofiaÅman på TV 20min skärp röröighet 
210120:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka 
210120:11 Löpn intervaller Ulveviken 1.8+12*.213+1.8=6.2km -1s 17+18+15=49min 162 +1 snöblask halt
210121:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core 
210121:10 Gåsp Kastet-bokskFirst+Ryskan 6.9km 1510*748+1605+735+1022=57.04 7.2km/h 137 +5 regn  fläckvHalt
210123:09 Gymp med Sofia22 på TV 25min kudde
210123:12 Gåsp Kastet-bokskFirst+Ryskan 6.9km 1452*703+1508+608+1010=53.21 7.7km/h 131 +5 sol
210124:12 Padd Orrevik 8.7km 2m/s SE 59.38min 151 Comander 8.7km/h +7 regn
210125:11 Löpn Stadskogen med Jan 6.9km 59.12 7-0km/h 152 -1 nästan sol
210126:09 Gymp med Sofia22 på TV 25min rörlighet
210126:14 Gåsp Kastet-bokskFirst+Ryskan 6.9km 1448*715+1500+627+1030=54.00 7.6km/h 119 -3 sol
210127:14 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka 
210128:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core 
210128:11 Löpn intervaller Ulveviken 1.8+12*.214+1.8=6.3km +1s 15+18+15=48min 178 -4 sol 1cmSnö
210129:14 Gymp med Sofia på TV 20min med stav
210130:11 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka 
210130:13 Gåsp Kärr-lristev-kyrkan 1.5+1+0.8+2.2+1.7=7.1km 1348*758+902+1758+1326=62.18 6.8km/h 116 -5 sol
210131:11 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka 
210131:13 Skri Uleviken 11km 50min 131 12.4km/h fin is svagt vid Sundberget
210201:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka 
210201:12 Skid Uleviken 3km 28min 136 6.8km/h 5cm nysnö på isen
210202:10 Gymp med Sofia22 på TV 25min rörlighet
210202:13 Skid Uleviken skm 28min 136 6.8km/h 5cm nysnö på isen
210203:11 Skid Bulid 6km 40min 108 15cm nysnö -5 ingen-spets-på-vä-stad-och kortare
210204:12 Skid Bulid 15km 87 min 140 idealsnö 15cm 10.0km/h sol iblan -9 dålig-spets-på-vä-stav    31
210205:10 Gymp med Sofia22 på TV 20min Yoga
210205:12 Skid Bjursjön 13km 90 min 99 idealsnö 15cm 9.0km/h sol iblan -7 2.5+6+4.5 man-spår-på-sexan
210206:12 Skid Bjursjön 15km 100 min 121 idealsnö 15cm 9.0km/h sol iblan -7 6.5+2.5+2.5+2
210207:11 Skid NorraFjället Ljungskile 2.5+2.5=5km 30min 103hyfsatpår sol -5 9.0km/h 
210208:10 Gymp med Sofia22 på TV 25min rörlighet
210208:12 Löpn intervaller Ulveviken 1.9+12*.214+1.8=6.2km +10s 17+18+17=52min 150 -4 sol snö-nem-ej-haöt
210209:10 Gymp med SofiaÅman på TV 20min core 
210209:13 Skid Munkedal 2.5+8.4=10.9km 80min  109 -5 5cm nysnö fick-spåra
210210:09 Gymp med SofiaÅman på TV 20min kond+styrka 
210210:12 Skid Bulid 14.3km 81min 101 idealsnö 10.6km/h -5
210211:09 Gymp med SofiaÅman på TV 20min kond+styrka 
210211:12 Skid Munkedal 9.2+2.4=11.6km 73min 106 -7 5cm sol 9.5km/h fint men milen-inte-så-bra
210212:11 Skid Alingsås golfbana 40min 6.6km 104 bitvis fint -10 delvis sol               92
210213:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core 
210213:13 Skid Ulveviken skate på isen 40min 4km 105 -5 gick tungt        92
210214:10 Gymp med Sofia på TV 20min med stav
210214:12 Skid Bulid 14.3km 80min 101 idealsnö 10.6km/h -5
210215:09 Gymp med SofiaÅman på TV 20min styrka 
210216:10 Gymp med Sofia22 på TV 20min rörlighet
210216:12 Skid Vrångevattnet 40min 7km med Håkan
210217:16 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka trV18 trH18
210218:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core 
210218:12 Löpn Kastet-bokskFirst+Ryskan 6.9km 1559+603+1428+626+1121=54.17 7.6km/h 152 -1 20cm nysnö
210219:09 Gymp med Sofia på TV 25min kudde
210220:13 Gymp med SofiaÅman på TV 20min kond+styrka 
210220:14 Gåsp Kastet-bokskFirst+Ryskan 6.9km 1559*732+1611+658+1147=58.28 7.0km/h 139 +5 regn  fläckvHalt
210221:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core 
210222:12 Löpn Gerdsken-runt med Jan 7.3km 51.25 8.5km/h 160 +10 sol vårkänsla
210223:10 Gymp med Sofia22 på TV 25min rörlighet
210223:13 Gåsp Kastet-bokskFirst+Ryskan 6.8km 1525*726+1537+713+1259=58.40 7.0km/h 129 +5 lite sol
210225:11 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core 
210225:13 Löpn intervaller Ulveviken 1.9+12*.215+1.8=6.2km +4s 14+18+15=46min 152 +6 barmark
210226:09 Gymp med Sofia på TV 20min med stav
210227:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka 
210227:13 Gåsp Kastet-bokskFirst+Ryskan 6.9km 1415*628+1442+652+ 953=52.13 7.9km/h 142 +5
210301:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka 
210301:13 Cykl Kastet-bokskFirst+Ryskan 6.9km 1114*315+ 755+224+ 420=29.07 14.2km/h 148 +7 sol
210302:13 Gymp med Sofia22 på TV 25min rörlighet
210302:13 Padd Havsten-Mattholmen 8.0km 1m/s W 54.32min 150 Comander 8.9km/h +7 sol
210303:12 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka 
210303:13 Gåsp Kastet-bokskFirst+Ryskan 6.9km 1433*709+1529+700+1053=55.23 7.5km/h 121 +5
210307:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka 
210307:12 Löpn intervaller Ulveviken 1.9+12*.215+1.8=6.2km +10s 15+18+14=47min 152 +6 sol
210308:11 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka 
210308:12 Padd Orrevik 8.7km 1m/s NV 60.00min 158 Comander 8.7km/h +4 sol lite-is
210310:15 Cykl Kastet-bokskFirst+Ryskan-2v 14.0km 0957*234+ 652+203+ 434i+533+623+711+320+426=52.53 16.8km/h 134 +3 
210311:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka 
210312:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka 
210312:10 Gåsp Kastet-bokskFirst+Ryskan 6.8km 1453+713+1539+619+1041=54.46 7.4km/h 134 +5 sol
210314:11 Padd Havsten-Mattholmen 8.4km 1m/s W 56.30min 165 Comander 8.9km/h +5 sol
210315:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka 
210315:12 Löpn intervaller Ulveviken 1.9+12*.212+1.8=6.2km -2s 14+18+15=47min 159 +6 sol
210316:12 Skid Skidstugan TSOK 5*1.8=9km 43min 117 bra skaqte konstsnö +9 sol 12.2km/h
210317:12 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka 
210317:12 Padd Orrevik 8.7km 2m/s NV 58.51min 158 Comander 8.7km/h +4 sol
210318:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core 
210318:10 Gåsp Kastet-bokskFirst+Ryskan 6.8km 1417+644+1445+601+1003=51.51 7.9km/h 142 +8 sol
210319:0+9Gymp med Sofia1 på TV vattenflaska 25min
210319:12 Padd Bron+ 5.1km 3m/s NE 33.58min Comander 134 9.1km/h +5 sol 
210320:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka 
210320:12 Cykl Kastet-kedjanGickAv               15min  3.5km 3m/s SV 143 MTB 1057-1558-359-1657 15km/h +8
210321:11 Gymp med Sofia på TV 25min rörlighet
210321:12 Löpn intervaller Ulveviken 1.9+12*.213+1.8=6.3km -4s 15+18+15=48min 154 +8 sol kortbyxor!
210322:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka 
210322:13 Padd Orrevik 8.8km 4m/s NV 62.25min 147 Comander 8.5km/h +8 sol
210323:10 Skid Skidstugan TSOK 5*1.8=8.9km 810+811+816+821+832=41 30min 117 bra skaqte konstsnö +9 sol 12.9km/h
210324:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core 
210324:13 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 831+439+1513+1801+331=50min 16.1 km 4m/s SV 148 racer
210325:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka 
210325:10 Gåsp Kastet-bokskFirst+Ryskan 6.8km 1435+641+1508+630+1025=53.20 7.6km/h 142 +7 
210326:09 Gymp med Sofia22 på TV 25min kudde+handduk
210326:12 Padd Kavlanda 5.1km 4m/s SV 38.16min Brittas 159 8.0km/h +7 
2210327:12 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka 
210328:14 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core 
210329:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka 
210329:10 Gåsp Kastet-bokskFirst+Ryskan 6.8km 1426+639+1501+602+1013=52.21 7.9km/h 143 +7 regn 
210330:13 Gymp med Sofia på TV 25min rörlighet
210330:14 Padd Kavlanda 5.1km 6m/s SV 38.22min Brittas 149 7.9km/h +7 
210331:10 Orie VetOL !.7km öst NorraFjället 83min 2km ?-? (2.5km 121) bom0 Lufsade pga knä+synproblem
210401:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core 
210401:11 Padd Havsten-Mattholmen 8.3km 1m/s W 56.11min 181 Comander 8.9km/h +8 sol
210402:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min törl+kond+styrka 
210402:12 Löpn intervaller Ulveviken 1.9+12*.213+1.8=6.3km -22s 14+18+14=46min 157 +8 sol kortbyxor! med Jan
210403:13 Gåsp Kastet-bokskFirst+Ryskan 6.8km 1406+632+1421+601+1004=51.03 8.0km/h 136 +9 sol 
210404:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min yoga 
210404:12 Padd Kavlanda 5.1km 6m/s SV 37min Conander ??? 8.2km/h +9 sol
210405:15 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka 
210406:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörlighet 
210406:12 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 811+439+1425+1201+654+317=49.27min 16.1 km 7m/s SV 125 19.6km/h racer
210407:10 Orie VetOL Ålslån 45min 2km ?-? (3.1km 105) bom6 Lufsade pga knä+synproblem
210408:09 Gymp med SofiaÅman på TV 20min kond+styrka  Vårdc drMagnusLindstet PK1.9-35mgWaran
210408:12 Orie VetOL Ålslån 91min 4km ?-? (5.6km 113) bom6 Lufsade pga knä+synproblem
210409:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka trapp45-35-25sek
210410:13 Gåsp Kastet-bokskFirst+Ryskan 6.8km 1452+706+1533+559+1033=54.03 7.5km/h 140 +9 sol 
210411:11 Padd Havsten-Mattholmen 8.3km 3m/s SE 57.11min 142 Comander 8.7km/h +5
210412:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka
210412:12 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 813+440+1447+----1803+319=49.01min 16.2 km 9m/s SV 128 19.8km/h racer
210413:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörlighet 
210413:09 Padd Orrevik 8.7km 3m/s NV 57.56min 172 Comander 9.0km/h +5 sol ibland
210414:10 Orie VetOL Bjurskön 66min 2.9km ?-? (4.4km 115) bom7 Lufsade pga knä+synproblem
210415:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core 
210415:11 Padd Matth-Havst 8.3km 3m/s ne 56.56min Comander 8.8km/h 146 +7 sol
210416:08 Gåsp Kastet-bokskFirst+Ryskan 6.9km 1514+715+1515+559+1029=54.13 7.6km/h 121 +4 sol 
210418:12 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs 48.12min 12.5km 5m/s NE 139 MTB 1131-1449-330-1823 15.5km/h +8
210419:11 Padd Havsten-innanMattholmen 7.9km 5m/s NE 56.20min 179 Comander 8.6km/h +14 sol
210420:10 Gymp med Sofia1X på TV 20min rörlighet
210420:11 Padd Orrevik 9.0km 1m/s NE 63.15min 174 Comander 8.5km/h +15 sol 
210421:10 Orie VetOL Jörlanda 51min 3.2km 7-15 (4.1km 127) bom3 Lufsade pga knä+synproblem ögontryck-Vä19optiker
210422:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka 
210422:12 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 756+408+1304+1222+655+323=47.48min 16.2 km 7m/s NE 121 20.3km/h racer
210423:09 Gymp med Sofia22 på TV 25min kudde+handduk styrka PK2.0-37.5mgWaran/vecka
210424:12 Löpn intervaller Ulveviken 1.8+12*.209+1.8=6.3km -0s 14+18+15=47min 155 +8 sol kortbyxor
210425:12 Padd Bron+ 5.3km 5m/s NNV 37min Comander 164 byig vind
210426:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka 
210426:12 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 743+409+1334+1212+713+329=48.20min 16.2 km 3m/s NV 126 20.1km/h racer
210427:10 Padd Orrevik 8.9km 1m/s NE 61.40min 167 Comander 8.6km/h +10 sol 3m/s SV 
210428:17 Gåsp Kastet-bokskFirst+Ryskan 6.8km 1409+635+1423+545+1007=51.13 8.0km/h 150 +9 sol ögontryck-Vä18-Hö21
210429:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka 
210430:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörelse+kond+styrka 
210430:11 Padd Matth-Havst 8.3km 1m/s ne 56.39min Comander 8.7km/h 161 +9 sol
210501:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka 
210501:11 Padd Orrevik 8.9km 4m/s SV 60.21min 99 Comander 8.8km/h +10 sol
210502:11 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 756+404+1334+1115+718+325=47.32min 16.2 km 2m/s NV 114 20.4km/h racer
210503:09 Gymp med SofiaÅman på TV 20min styrka 
210504:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörlighet 
210504:11 Padd Bron 5.1km 7m/s E 37min Royal 
210505:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka 
210505:10 Gåsp Kastet-bokskFirst+Ryskan 6.8km 1432+658+1456+547+1016=52.28 7.7km/h 134 +5 regn
210506:10 Orie VetOL TSOKstugan 49min 3.1km (4.1km 135) bom5 Lufsade pga knä+synproblem ögontryck-Vä19optiker
210507:09 Gymp med SofiaÅman på TV 20min rörl+styrka skärp
210507:10 Padd Matth-Havst 8.0km 1m/s ne 54.48min Comander 8.7km/h 128 +4 sol+regn PK1.9-37.5mgWaran
210509:13 Gåsp Kastet-bokskFirst+Ryskan 6.8km 1401+624+1404+533+0959=50.00 8.1km/h 140 +11 sol blodtryck 145/94 puls60 Bibbi
210509:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörelse+kond+styrka 
210509:12 Padd Kavlanda 5.1km 3m/s SE 34min Conander 144 8.9km/h +9 regn
210510:08 Gång Kaisser-JohanDalöfsG tor 3.8+3.9=7.7km 36+37=73min 6.2km/h 131 +11 
210512:17 Orie VetOL Hunneberg 3.1km 77min (4.2km 108) hittade bara en kontroll !
210513:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörelse+core 
210513:12 Padd Furuh-Katten-Högh 31.00 5.0km 0m/s E 189 Comander 9.7km/h +20
210514:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörelse kudde
210514:12 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 738+359+1340+1140+710+324=47.40min 16.2 km 2m/s NV 133 20.4km/h racer
210515:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörelse+kond+styrka 
210515:11 Löpn intervaller Ulveviken 1.8+12*.198+1.8=6.2km -0s 17+18+17=51min 151 +15
210516:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörelse
210516:11 Padd Orrevik 8.7km 1m/s SV 58.25min 171 Comander 9.0km/h +13 halvsol
210517:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka
210517:11 Gåsp Kastet-bokskFirst+Ryskan 6.8km 1421+651+1447+558+1025=52.29 7.7km/h 136 +11 regn
210519:10 Orie VetOL Blå lagunen Västerlanda 3.0km 65min (4.3km 106) bom14 PK2.0-37.5mgWaran
210520:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core
210520:11 Padd Orrevik 8.6km 7m/s S 65.20min 104 Comander 7.9km/h +15 sol
210521:08 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 823+425+1420+1109+706+330=48.52min 16.2 km 5m/s S 111 19.8km/h racer +12 sol
210521:10 Gymp med Sofia på TV 25min med stav
210522:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka 
210522:12 Padd Högholmen 2.8km 5m/s S 19.35min 91 Comander 8.6km/h +15 sol/moln
210523:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core
210523:11 Padd Matth-Havst 8.5km 1m/s e 58.14min Royal 8.7km/h 173 +14 sol+regn
210524:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core
210524:11 Löpn intervaller Lelå¥ngenbanan 1.7+12*.209+1.75=6.0km -24s 12+18+12=47min 171 +18 sol
210525:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörlighet
210525:11 Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 36.44 5km +14 7m/s e 144 8.2km/h Royal
210526:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörlighet
210526:10 Orie VetOL Rödjan N väge 2.0km 46min (? ?) bom18 (MargaretaJ 33min)
210527:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core
210527:11 Padd Musselodl-Sörgraven 65min 8.5km +12 5m/s N 152 7.8km/h Royal
210529:13 Löpn intervaller Sunnersta Uppsala 1.6+12*.200+1.6=5.5km 13+18+11=42min +40 160
210531:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka test åäöÅÄÖ
210531:15 Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 33.02 5km +20 3m/s sv 176 9.1km/h Royal
210601:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörlighet
210601:12 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 751+354+1243+1203+711+318=47.02min 16.2 km 3m/s S 125 20.6km/h racer +19 sol
210602:10 Orie VetOL Ekarebol 2km s Högsäter 3.2km 73min (4km 96 hittade inte 6:n bröt
210603:09 Gymp med SofiaÅman på TV 20min kond+styrka 
210603:10 Cykl Torp 44+34=78 min 13.5+13.5=27km 18.3-23.6km 119-134 7m/s E racer 
210604:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka trappint 45-30-15sek
210504:11 Padd Havsten-Mattholmen 8.8km 0m/s SE 57.48min 177 Comander 9.1km/h +5
210505:12 Gåsp Kastet-bokskFirst+Ryskan 6.8km 1424+639+1426+548+1025=51.41 7.9km/h 141 +23 sol
210606:06 Padd Kråkan ejRunt 10.2km 67.21min 156 0m/s E Comander 9.1km/h
210607:06 Padd Orust Marina 70min 10.1km 2m/s SV 142 Comander 8.7km/h
210607:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka 
210608:08 Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 33.50 5km +17 6m/s sv 102 8.9km/h Comander
210608:12 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörlighet
210609:10 Orie VetOL Kastet Svanesund 2.0km 51min bom6min
210610:08 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 823+424+1428+1137+709+337=49.48min 16.1 km 3m/s SV 111 19.4km/h racer +19 sol
210611:08 Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 33.08 5km +17 3m/s Ssv 116 9.1km/h Comander
210613:12 Gymp med SofiaÅman på TV 25min vattenflaskor
210612:08 Gåsp Kastet-bokskFirst+Ryskan 6.8km 1418+646+1459+540+1005=51.48 7.8km/h 111 +20 sol
210613:08 Padd Musselodlingen-bro2 67min 9.1km 155 4m/s NNV Royal 8.2km/h
210614:08 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 809+426+1436+1115+655+328=48.50min 16.2 km 8m/s SV 109 19.9km/h racer +19 sol
210614:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka
210615:08 Padd Furuh-Katten-Högh-LillaDyn 36.44 5km +17 8m/s sv 142 8.3km/h Royal
210615:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörlighet
210616:09 Gymp med SofiaÅman på TV 20min core
210616:10 Orie VetOL Norr Restad 2.0km 44min bom6min (2.8km 111) svårt med sol/skugga
210617:10 Padd Havsten-Mattholmen 7.8km 2m/s SE 55min 167 Royal 8.4km/h +20 sol
210617:12 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka 
210618:12 Gång Bjursjön-Elljus 15++18+17+17+16=82min 1.7+2+1.9+1.5+1.8=8.8km 139 6.4km/h sol +25
210619:12 Gymp med SofiaÅman på TV 20min kond+styrka+rörlighet 
210620:11 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 743+359+1346+1137+652+309=47.06min 16.1 km 3m/s E 209 20.4km/h racer +19 
210621:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka
210621:10 Padd Kavlanda 5.0km 5m/s SE 33min Conander 127 9.1km/h +16
210622:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min rörlighet
210622:12 Löpn intervaller Ulveviken 2.0+12*.204+1.8=6.3km -22s 16+18+16=50min 155 +15
210623:08 Padd Kråkan ejRunt 10.2km 65.53min 169 1m/s N Comander 9.3km/h
210623:12 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core
210624:08 Cykl Skredsvik 23.5km 66 min racer 130 21.3km/h
210624:11 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kond+styrka 
210625:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min kudde+handduk
210625:10 Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 31.26 5km +17 1m/s Ssv 173 9.6km/h Comander
210626:08 Gång Gåre BibbiRoger 5.7km 48min 88 7.1km/h
210627:10 Padd LillaDyn-Högh-Tveklippan 28.41 4km +17 8m/s Ssv 101 8.4km/h Comander
210628:09 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 759+416+1434+1102+651+325=48.08min 16.1 km 6m/s SV 124 20.1km/h racer +19 PK=1.9-40mg
210628:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka gulaFläcken stab enl dr JonasMiliatos tryck hö18 vä20 
210629:08 Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 35.28 5km +17 4m/s sv 167 8.5km/h Royal
210630:08 Gåsp Kastet-MP+bortomEnMast 7.4km 1455+1241+1652+604+1026=61.08 7.3km/h 172 +20 
210701:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min core
210701:11 Löpn intervaller Lelångenbanan 1.75+12*.208+1.75=6.0km -20s 12+18+12=42min 152 +18 
210702:10 Gymp med Sofia131 på TV handduk 25min
210702:11 Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 36.52 5km +17 6m/s E 141 8.2km/h Comander
210703:07 Padd Matth-Havst 8.3km 0m/s e 56.01min Comander 8.9km/h 166 +20 sol
210704:08 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 759+408+1408+1050+702+305=47.11min 16.1 km 4m/s SV 129 20.2km/h racer
210704:09 Gymp med Sofia131 på TV rörl+kond+styrka 25min
210705:07 Padd Vindöbron2-Sörgraven-Mussel 9.6km 2m/s E 66.51min Comander 155 8.6km/h
210705:10 Gymp med Sofia på TV styrka 25min
210706:08 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs 46.45min 12.4km 2m/s NE 136 MTB 445-557-542-1006-342-1634 15.9km/h
210706:16 Gymp med Sofia131 på TV rörl 25min
210707:08 Padd Orrevik 8.4km 4m/s SV 60.09min 170 Comander 8.4km/h +19 sol PK2.8-42.5mg/vecka
210707:10 Gymp med Sofia på TV styrka-kond 25min
210708:09 Löpn intervaller Ulveviken 1.8+12*.208+1.8=6.0km -4s 16+18+16=47min 145 +23 sol
210708:15 Gymp med Sofia på TV core 25min
210709:08 Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 31.27 5km +22 1m/s E 144 9.5km/h Comander
210710:10 Gymp med Sofia1 på TV kond+styrka 25min
210710:12 Gåsp Kastet-MP+bortomEnMast 7.4km 741+639+1139+1746+605+1033=60.22 7.4km/h 108 +17 regn
210711:08 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 809+419+1430+1022+625+244=46.27min 16.1 km 8m/s SV 137 20.7km/h MTB
210711:10 Gymp med Sofia1 på TV kond+styrka 25min
210712:07 Padd Matth-Havst 8.3km 0m/s e 54.57min Comander 9.0km/h 183 +20 sol
210712:10 Gymp med Sofia1 på TV styrka 25min
210713:16 Löpn intervaller Lelångenbanan 1.7+12*.218+1.7=6.0km -5s 12+18+12=42min 138 +27 sol med Ann
210714:15 Gymp med Sofia på TV kond+styrka 25min
210715:07 Padd Vindöbron2-Sörgraven-Mussel 9.7km 0m/s E 67.09min Comander 181 8.7km/h
210715:14 Gymp med Sofia på TV core 25min
210716:07 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs 49.42min 12.4km 3m/s NE 137 MTB 459-604-xxx-1652-343-1804 14.9km/h
210717:07 Gåsp Kastet-MP+bortomEnMast 7.4km 749+644+713+428+531+323+537+259+605+1034=60.22 7.4km/h 104 +23 sol
210718:07 Padd Mussel-Sörgrav-Bro2 73min 9.7km 157 Royal 8.0km/h 5m/s V +20 sol
210719:10 Gymp med Sofia på TV styrka 25min
210719:12 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs-Kastet 15.9km 3m/s NE 151 MTB 422-xxx-2212-344-955+1311+139+209+345=61min 15.7km/h
210720:08 Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 31.55 5km +22 3m/s V 182 9.4km/h Comander
210720:15 Gymp med Sofia på TV rörlighet 25min
210721:10 Gymp med Sofia på TV styrka kond 25min PK2.7-42.5mg/vecka
210721:10 Padd Furuh-Katten-Högh 32.18 5km +22 0m/s V 97 9.3km/h Comander
210722:10 Gymp med Sofia på TV core 25min
210722:10 Löpn intervaller Ulveviken 1.9+12*.212+1.9=6.3km +5s 16+18+16=50min 150 +23 sol
210723:08 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs 12.4km 1m/s NE 149 MTB 458-2239-353-1027-728=49.24min 15.0km/h
210723:17 Gymp med Sofia på TV styrka handduk 25min
210724:07 Padd Orust Marina 66min 9.7km 2m/s E 178 Comander 8.9km/h
210725:08 Gåsp Kastet-MP+bortomEnMast 7.4km 740+641+709+414+532+-------1147+555+1037=59.33 7.4km/h 127 +23 sol
210726:07 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs-Båröd 15.4km 3m/s NE 146 MTB 453-612-1543-330-1001-1104-232-358=57.53min 15.9km/h
210726:10 Gymp med Sofia på TV styrka 25min
210727:08 Padd Furuh-Katten-Högh 31.14 5km +19 3m/s SE 161 9.6km/h Comander
210728:08 Padd Orrevik 8.4km 4m/s SV 59.06min 153 Comander 8.5km/h +19 sol
210728:10 Gymp med Sofia på TV styrka-kond 25min
210729:15 Gymp med Sofia på TV core 25min
210730:11 Gymp med Sofia10 på TV 25min vattenflaskor
210730:11 Löpn intervaller Ulveviken 1.8+12*.218+1.8=6.3km +0s 16+18+16=50min 145 +23 sol
210731:08 Padd Kavlanda 5.0km 5m/s SV 35min Conander 163 8.5km/h +18
210801:08 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs 12.4km 8m/s sE 149 MTB 450+611+606+1027+402+953+651=48.18min 15.4km/h
210802:10 Gymp med Sofia på TV styrka 25min
210802:10 Gåsp Kastet-MP+bortomEnMast 7.4km 741+629+710+414+522+839+250+----557+1023=58.45 7.6km/h 119 +17
210803:07 Padd Matth-Havst 8.2km 0m/s e 56.00min Comander 8.8km/h 180 +20 
210807:14 Padd LillaDyn-Högh-Vindöbo2-Katten-Furuh 46min 6.7km +22 3m/s E 152 8.5km/h Comander
210808:10 Cykl Rotevik-Trättarkullen 6+9.7=15.7km 16+35=51min 134 141 22km/h 16.5km/h
210809:07 Padd Vindöbron2-Sörgraven-Mussel 9.8km 5m/s SV 72min Comander 179 8.2km/h
210809:10 Gymp med Sofia på TV styrka 25min
210810:08 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs-Båröd 15.5km 3m/s NE 144 MTB 445-608-528+932-332-1023-441+623+202-402=57.02min 15.3km/h
210811:10 Orie VetOL Bjursjön 2.0km 36min bom8min (3.2km 142) 
210812:08 Padd Matth-Havst 7.9km 0m/s e 56.09min Comander 8.4km/h 117 +20 
210813:08 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs-Båröd 15.4km 3m/s NE 132 MTB 440-611-543+920-332-0959-???+??+1251+400=56.20min 16.5km/h
210814:08 Padd Furuh-Katten-Högh-LillaDyn 37.57 5km +17 7m/s sv 124 8.0km/h Royal
210815:08 Gåsp Kastet-MP+bortomEnMast 7.4km 747+642+638+416+-----------1652+549+1028=58.34 7.6km/h 128 +20 sol
210816:08 Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 32.01 5km +13 1m/s V 135 9.3km/h Comander
210816:10 Gymp med Sofia15 på TV 25min med stav
210817:12 Löpn Kiel CityPark-intervaller-färjan 3.5+2.7+1.8=8km 154 29+12*181+24=70min
210818:16 Padd Kavlanda 5.0km 5m/s SV 34min Conander 149 8.9km/h +18
210819:08 Padd Matth-Vraket 9.2km 0m/s e 72min Comander 8.9km/h 163 +20 sol
210820:08 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs-Båröd 15.4km 152 MTB 438-611-558+1008-343-959-511+621+211+354+400=58.15min 15.8km/h
210821:08 Gåsp Kastet-MP+bortomEnMast 7.4km 741+628+614+414+511+1058+555+1044=57.25 7.8km/h 107 +20 sol
210822:10 Padd Musselodl-Sörgraven-Vindöbron2 10km 0m/s SV 67min Comander 139 9.0km/h
210823:08 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs-Båröd 15.4km 133 MTB 448-610-554+1017-352+1005-506+612+203+348=58.24min 15.8km/h
210824:08 Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 30.29 5km +20 0m/s V 117 9.9km/h Comander
210825:10 Orie VetOL Sjölanda 2.0km 39min bom15min (3.2km 142) (?23min) 
210826:08 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs-Båröd 15.4km 140 MTB 503-559-533+0909+314+0956+458+619+159+343=55.47min 16.6km/h
210827:12 Gymp med Sofia15 på TV 25min med stav
210828:09 Padd Orrevik 8.0km 5m/s NE 60.53min 132 Comander 7.9km/h +15      
210829:08 Gåsp+ +Kastet-MP+bortomEnMast 7.5km 817+635+554+330+440+733+236+614+1057=56.26 8.0km/h 148 +16    
210830:09 Gymp med Sofia15 på TV 25min styrka tryck hö20 vä12 (Monica+Jeanni)
210831:08 Padd Havsten-Mattholmen 8.0km 0m/s SE 53min 165 Comander 9.0km/h +20 sol start Eliquis
210901:10 Orie VetOL Skarsjön 2.1km 41.35min bom10min (3.3km 124) (Karin Carlss 30min) 
210902:08 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs-Båröd 15.4km 134 MTB 439-603-xxx+1528+330+xxx+1408+610+211+400=56.10min 16.5km/h
210903:07 Gång Hammarö 6km 50min
210905:08 Padd Vindöbron2-Sörgraven-Mussel 9.5km 0m/s SV 66min Comander 
210906:08 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs-Båröd 15.4km 129 MTB 444-605-526+915+326+939+429+606+202+402=55.15min 16.7km/h
210907:08 Gymp med Sofia131 på TV rörl 25min
210908:10 Orie VetOL Munkebo badpl 2.3km 34.59min bom1min (3.2km 127) (BengtL 33) 
210909:08 Padd Orrevik 8.8km 5m/s SV 62.03min 151 Comander 8.5km/h sol +18      
210909:09 Gymp med Sofia på TV core 25min
210910:09 Gymp med Sofia på TV core 25min
210910:11 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs-Båröd 15.4km 151 MTB 435-555-633+941+341+954+435+605+206+351=56.00min 16.6km/h sol
210911:08 Padd Kråkan ejRunt 10.0km 63.32min 172 0m/s N Comander 9.5km/h regn +16
210912:08 Gåsp+ Kastet-MP+bortomEnMast 7.4km 724+640+548+330+441+755+239+611+1102=55.42 8.0km/h 134 +16    
210913:08 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs-Båröd 15.4km 134 MTB 446-620-539+927+338+1013+438+615+213+339=56.41min 16.3km/h so +12
210914:09 Padd Vindöbron2-Sörgraven-Mussel 9.7km 0m/s SV 62min Comander  186 9.3km/h +16
210915:10 Orie VetOL Jörlanda city 2.0km 49.31min bom7min (2.4km 115) (BengtL 36) 
210916:09 Gymp med Sofia på TV core 25min
210917:10 Padd Bron efter stranden 4.8 km 38min 9m/s o 148 7.5km/h Royal 
210919:08 Löpn intervaller Sunnersta skola Uppsala 0.6r8+12*.200+0.8=5.5km 32min med Josefin
210920:08 Padd Furuh-Katten-Högh 33.07 5km +7 3m/s SE 97 9.1km/h Comander
210921:08 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs-Båröd 15.4km 146 MTB 448-556-532+901+322+0951+415+608+202+414=55.09min 16.8km/h +10 lite regn
210921:09 Gymp med Sofia på TV rörlighet 25min
210922:10 Orie VetOL Dalbrobron Vbg 1.8km 35.31min bom5min (2.6km 131) (BengtL 36) 
210923:09 Gymp med Sofia på TV core 25min
210924:08 Padd Kompassvik+ 81.31 11.6km 157 8.5km/h 1m/s V Comander
210925:12 Gåsp+ Kastet-MP+bortomEnMast 7.4km 731+610+543+329+431+743+235+612+1055=54.49 8.1km/h 154 +20 sol
210926:11 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs-Båröd 15.4km 136 MTB 433-552-520+917+347+1005+435+605+204+401=55.40min 16.6km/h +15 
210927:08 Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 32.27 5km +13 3m/s E 183 9.2km/h Comander
210928:08 Padd Furuh-Katten-Högh 31.22 5km +14 1m/s SE 172 9.5km/h Comander
210928:09 Gymp med Sofia på TV rörlighet 25min
210929:10 Orie VetOL Hunneberg kolmilan 2.1km 27.51min bom0min (2.6km 111) (JanJ 25.45
211001:09 Gymp med Sofia på TV rörlighet kond styrka 25min
211002:11 Löpn intervaller Ulveviken 1.8+12*.218+1.8=6.2km +20s 15+18+15=48min 149 +13 regn
211003:10 Gymp med Sofia på TV kond styrka 25min
211004:08 Padd Kavlanda 5.0km 5m/s SV 35.55min Conander 158 8.4km/h +15
211005:10 Cykl Tesla Mölndal-Gbg centrum tor 25km 80min lunch med Martin på veg-rest Andrum
211006:10 Orie VetOL Slätthult 2.4km 35.51min 6-28 bom5min (3.2km 122) (GunnarBejbom 29.55)
211007:09 Gymp med Sofia på TV core 25min
211007:11 Cykl Rotan 12km 34 min 144 MTB 
211008:09 Gymp med Sofia på TV balans 25min
211008:10 Padd Kavlanda 5.0km 4m/s SV 36.52min Royal 73 8.2km/h +15
211009:12 Gåsp+ Kastet-MP+bortomEnMast 7.4km 738+632+551+334+436+811+229+615+1046=55.50 8.0km/h 152 +13
211010:11 Padd Furuh-Katten-Högh-LillaDyn 37.13 5.1km +12 5m/s sv 157 8.2km/h Royal
211011:11 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs-Båröd 15.4km 127 MTB 511-600-555+956+354+1026+538+638+214+402=59.53min 15.4km/h +12 sol 
211012:09 Gymp med Sofia på TV rörlighet 25min
211012:10 Padd Orrevik 8.5km 2m/s N 59.31min 175 Comander 8.6km/h sol +4      
211013:10 Orie VetOL Hjortgården 1.9km 37.31min 3-20 bom6min (2.9km 124) (HansLindkvist 32.30) tryck-hö19
211014:09 Gymp med Sofia på TV core balans 25min
211014:10 Padd Orrevik 8.5km 4m/s V 59.15min 174 Comander 8.6km/h +12      
211015:10 Gymp FriskisoSvettis 60minPass IngBritt+30minGym 
211016:12 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs-Båröd 15.4km 139 MTB 457-551-541+912+319+ 915+417+547+149+340=53.46min 17.6km/h +12 halvsol 
211017:08 Padd Havsten-Mattholmen 8.1km 1m/s S 54.52min 74 Comander 8.9km/h +2 sol
211018:11 Gåsp+ Kastet-MP+bortomEnMast 7.5km 737+701+613+334+455+819+244+614+1119=57.55 7.8km/h 142 +1 sol
211019:10 Cykl Tesla Mölndal-Gbg centrum tor 25km 80min lunch med Martin på Pagopden
211020:17 Padd Kavlanda 5.0km 6m/s V 37min Royal 
211021:10 Gymp med Sofia på TV core balans 25min
211021:10 Padd Kavlanda 5.0km 2m/s V 33.01min Comander 152 9.0km/h +10 lite sol 
211022:10 Gymp FriskisoSvettis 60minPass IngBritt+30minGym 
211023:12 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs-Båröd 15.4km 146 MTB 457-549-534+949+345+ 955+458+604+159+344=56.32min 16.3km/h +10 sol 
211024:10 Padd Kavlanda 4.9km 6m/s SV 35.18min Comander 174 8.3km/h +13 
211025:11 Löpn intervaller Ulveviken 1.8+12*.217+1.8=6.3km +20s 15+18+16=49min 152 +10
211026:10 Padd Orrevik 8.6km 5m/s SV 62.30min 170 Comander 8.3km/h +10 lite sol     
211027:13 Gymp med Sofia på TV styrka kond 25min
211028:14 Löpn Suunersta Uppsala förskolan 2km 16min
211029:10 Löpn intervaller Sunnersta Uppsala 1.3+12*.198+1.5=5.2km 43min 124 
211031:08 Padd Havsten-Mattholmen 8.4km 1m/s S 56min 74 Comander 8.9km/h +12 
211101:09 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 707+---+1908+1041+631+256=46.55min 16.3 km 2m/s SV 136 20.8km/h MTB
211102:09 Gymp med Sofia på TV rörlighet 25min
211102:11 Löpn+ Kastet-MP+bortomEnMast 7.4km 724+640+559+336+454+830+249+626+1122=57.31 7.7km/h 154 +9
211103:08 Padd Orrevik 8.7km 0m/s SV 58.40min 177 Comander 8.9km/h +7 lite sol     
211104:09 Gymp med Sofia på TV core balans 25min
211105:09 Padd Havsten-Mattholmen 8.3km 2m/s SV 56.34min 140 Comander 8.7km/h +4 sol
211105:11 Gymp med Sofia på TV balans 25min
211107:11 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 731+547+1328+1114+644+300=47.45min 16.3 km 2m/s SV 141 20.7km/h MTB
211109:08 Gymp med Sofia på TV styrka kond 25min
211110:08 Gymp med Sofia på TV styrka kond 25min
211110:16 Padd Kavlanda 5.0km 3m/s V 33.41min Comander 160 8.8km/h +10 
211111:09 Gymp med Sofia på TV rörlighet 25min
211112:08 Padd Havsten-Mattholmen 7.9km 1m/s S 56min 80 Comander 8.5km/h +1  
211112:09 Gymp med Sofia på TV rörlighet med stav  25min
211114:09 Löpn Calle Adelfas15-12 30tkr-inklResa-för-två-35dag SanAgustin-Maspalomas strandprom Christer 4.3km 33min +cykling
211115:09 Löpn intervaller San Agustin 1.4+12*.201+1.4km=5.2km j11+18+11=39.44min 156 snabbt barfota 
211116:08 Cykl MTB del-av-Ayagaures-dalen Gran Canaria 21km 68min 118 viaLidl 130
211117:08 Löpn San Agustin-Maspalomas strandprom-väVarv 7.2km 55.12min 169 7.8km/h  
211118:08 Cykl MTB Fataga-backen Gran Canaria 16.5km 66min 139 297m vände-vid-40min-viaLidl 15.1km/h
211119:09 Löpn intervaller San Agustin 1.4+12*.208+1.4km=5.3km +5 10+18+10=38.15min 156 snabbt barfota 
211120:08 Cykl MTB SanAugustin mot Aingedegin via Christer 25km 75min 139
211121:08 Löpn San Agustin-Maspalomas strandprom-höVarv 7.3km 55.27min 153 7.9km/h  
211122:08 Cykl MTB JuanGrande+ rondellen 5.4+5.3=20.7km 33+28=60.37min 4m/s E 135 20.5km/h
211123:09 Löpn intervaller San Agustin 2.2+12*.210+1.4km=6.1km +20 16+18+11=45min 177 snabbt barfota 
211124:08 Cykl MTB del-av-Ayagaures-dalen Gran Canaria 21km 67min 140 viaLidl 19km/h 
211125:08 Löpn San Agustin-Maspalomas strandprom-väVarv 7.2km 54.33min 166 7.8km/h  
211126:08 Cykl MTB Fataga-backen Gran Canaria 16.8km 66min 144 310m vände-vid-40min-viaLidl 15.3km/h
211127:08 Löpn intervaller San Agustin 1.4+12*.208+1.4km=5.3km +25 10+18+10=38.53min 166 snabbt barfota 
211128:08 Cykl MTB JuanGrande+ rondellen 5.4+5.7=21.1km 36+28=64min 7m/s E 145 19.7km/h
211129:08 Löpn San Agustin-Maspalomas strandprom-väVarv 7.4km 58.40min 156 7.6km/h  
211130:08 Cykl MTB SanAugustin mot Aingedegin 21km 64min 144 19.8km/h
211201:08 Löpn intervaller San Agustin 1.4+12*.207+1.4km=5.4km +8 12+18+12=42-03min 162 barfota 
211202:08 Cykl MTB del-av-Ayagaures-dalen Gran Canaria 21.8km 70min 140 viaLidl 18km/h 
211203:08 Löpn San Agustin-Maspalomas strandprom-höVarv 7.2km 54.36min 153 7.8km/h  
211204:08 Cykl MTB Fataga-backen Gran Canaria 17.2km 62min 138 306m vände-vid-40min 16.7km/h
211205:08 Löpn intervaller San Agustin 1.4+12*.203+1.4km=5.2km +20 10+18+10=38.43min 144 snabbt barfota 
211206:08 Cykl MTB SanAugustin mot Aingedegin 24km 76min 142 19.6km/h via Lidel
211207:08 Löpn San Agustin-Maspalomas strandprom-väVarv 7.3km 56.19min 159 7.7km/h  
211208:08 Cykl MTB JuanGrande+ rondellen 10.3++10.3=20.7km 40+23=63min 9m/s E 146 19.6km/h
211209:08 Löpn intervaller San Agustin 1.4+12*.192+1.4km=5.1km +20 12+18+12=42min 144 snabbt barfota 
211210:08 Cykl MTB Maspalomas 20.6km 73min 9m/s E 136 17.3km/h
211211:08 Löpn San Agustin-Maspalomas strandprom-höVarv 7.2km 55.29min 155 7.8km/h  
211212:08 Cykl MTB del-av-Ayagaures-dalen Gran Canaria 21.6km 68min 146 viaLidl 19km/h 
211213:08 Löpn intervaller San Agustin 1.4+12*.200+1.4km=5.2km +20 13+18+10=44min 159 högvatten tungt
211215:08 Cykl MTB JuanGrande+ rondellen 10.3++10.3=20.7km 38+20=58min 0m/s E 146 22.0km/h
211216:08 Löpn San Agustin-Maspalomas strandprom-väVarv 7.3km 58.30min 150 7.5km/h  
211217:08 Cykl MTB SanAugustin mot Aingedegin 24km 68min 147 21.0km/h via MercaDona
211218:09 Löpn Christer 4.3m 32min 154 7.9km/h
211220:12 Padd Orrevik 7.8km 3m/s NE 57.30min 154 Comander 8.2km/h +7 lite sol     
211221:20-211224  sjuk tennisarmbåge lätt feber trodde det var förkyln
211227:10 Gymp med Sofia på TV styrka 25min
211127:10 Löpn+ Kastet-MP+bortomEnMast 7.5km 800+658+646+358+527+905+247+714+1159=62.17 7.2km/h 149 -4 4cm-snö
211228:10 Gymp med Sofia Åman på TV core 25min
211229:10 Skid Bjursjön 2.5+8.5=11.1km 67 min 98 nysnö 25cm 10.0km/h -1 
211230:10 Gymp med Sofia Åman på TV core 25min
211231:11 Löpn intervaller Ulveviken 1.8+12*.206+1.8=6.2km +40s 15+18+15=51min 146 +6 
220101:14 Gymp med SofiaÅ på TV 25min styrka+kondition
220102:10 Löpn+ Kastet-MP+bortomEnMast 7.4km 753+703+641+356+512+854+245+642+1209=61.13 7.3km/h 156 +7 ingen snö
220103:10 Gymp med SofiaÅ på TV 25min styrka
220103:11 Padd Kavlanda 5.0km 6m/s SV 38min Comander 76 7.6km/h +6 
220104:10 Gymp med SofiaÅ på TV 25min rörlighet
220105:10 Gymp med SofiaÅ på TV 25min styrka kond
220105:11 Padd Bron+ 5.0km 3m/s NE 34min Comander 103 8.9km/h +1
220106:12 Löpn Ulveviken-Kristevik-kyrkan-gärdena 6.3km 56min 146 6.8km/h
220107:10 Gymp med Sofia på TV rörlighet med stav  25min
220108:10 Gymp med Sofia på TV core 25min
220109:10 Gymp med Sofia på TV styrka kond 25min
220108:10 Löpn intervaller Brännströms strand Ulveviken 1.8+12*0.188+1.8=5.8km 51min 146 halt +0 blåsigt
220110:15 Gymp med Sofia på TV styrka 25min spruta-hö-lga tryck vä-12 hö-16 dr Elinor Fraale
220111:10 Gymp med Sofia på TV rörlighet 25min
220112:10 Gymp med Sofia på TV styrka kond 25min
220112:11 Padd Kavlanda 4.9km 6m/s SV 37min Comander 172 7.8km/h +6 
220113:10 Gymp med Sofia på TV core 25min
220113:13 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 808+707+1514+1114+653+327=52.04min 16.3 km 12m/s SV 137 18.8km/h MTB +7
220114:13 Löpn+ Båröd-MP+2mast 7.2km 1512+845+251+826+438+333+645+525+718=62.50  6.9km/h 139 +7 sol
220115:11 Padd Kavlanda 5.0km 0m/s SV 33.59min Comander 111 8.9km/h +0 
220117:09 Gymp med Sofia på TV styrka 25min
220117:12 Cykl Rotan-hem-viaHavsten 6+10=16km 18+33=51 min 130 MTB 18.7km/h låg sol +0 
220118:00 Gymp med Sofia på TV rörlighet 25min
220118:20-220131  sjuk snuva
220121:09 Gymp med Sofia på TV styrka kond snötema 25min
220122:09 Gymp med Sofia på TV rörligheta 25min
220124:11 Gymp med Sofia på TV styrka  25min
220125:09 Gymp med Sofia på TV rörlighet 25min
220126:09 Gymp med Sofia på TV styrka kond 25min
220127:09 Gymp med Sofia på TV core  25min
220128:09 Gymp med Sofia på TV rörlighet styrka 25min
220130:09 Gymp med Sofia på TV rörligheta 25min
220131:09 Gymp med Sofia på TV styrka 25min
220201:09 Gymp med Sofia på TV rörligheta 25min
220202:10 Gymp med Sofia på TV styrka kond 25min
220202:11 Padd Orrevik 8.4km 0m/s NE 56min ??? Comander 8.5km/h -1 sol     
220203:10 Gymp med Sofia på TV core  25min
220203:15 Löpn+ Kastet-MP+bortomEnMast 7.5km 753+718+652+410+529+930+259+740+1247=64.37 6.9km/h 145 +1 snö halt
220204:10 Gymp med Sofia på TV 25min vattenflaskor
220205:11 Löpn intervaller Ulveviken 1.8+12*.195+1.8=6.2km +40s 18+18+17=53min 156 +3 sol blåst 
220206:11 Gymp med Sofia på TV styrka 25min
220206:12 Gång lillaSkogen-DjupePall.bokskogen 47min 4km 145 5.1km/h
220207:11 Gymp med Sofia på TV styrka 25min
220207:12 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 752+639+1504+1231+707+343=52.57min 16.3 km 7m/N SV 137 18.8km/h MTB +3
220208:11 Gymp med Sofia på TV rörligheta 25min ögonDr Maria tjeck ca40år tryck-hö-17-vä-18
220208:13 Gång bokskogen-DjupePall-lillaSkogen 42min 3.8km 110 5.4km/h
220209:10 Gymp med Sofia på TV styrka kond 25min
220209:15 Gång lillaSkogen-DjupePall.bokskogen 42min 3.8km 113 5.5km/h
220210:09 Gymp med Sofia på TV core  25min
220210:12 Löpn intervaller Ulveviken 1.8+12*.200+1.8=6.1km +29s 17+18+17=52min 134 +5 sol blåst 
220212:12 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 837+629+1600+1015+642+323=51.26min 16.3 km 15m/N SV 125 19.0km/h MTB +3
220213:13 Gymp med Sofia på TV rörligheta 25min 
220214:09 Gymp med Sofia på TV styrka 25min 
220214:16 Gång bokskogen-DjupePall-lillaSkogen 44min 4.0km 98 5.4km/h
220215:09 Gymp med Sofia på TV rörligheta 25min 
220215:12 Löpn+ Kastet-MP+bortomEnMast 7.4km 756+706+646+354+508+919+248+718+1252=63.07 7.1km/h 142 +5
210216:10 Gymp med SofiaÅman på TV 20min kond+styrka 
220216:12 Gång lillaSkogen-DjupePall-bokskogen 42min 4.0km 122 5.7km/h
220220:11 Löpn intervaller Ulvevike2 1.9+12*.192+1.7=5.7km +12s 19+18+16=51min 154 -1 sol isigt 
220221:13 Gymp med Sofia på TV rörlighet 25min 
220221:14 Gång bokskogen-DjupePall-lillaSkogen 45min 4.1km 105 5.3km/h
220222:09 Gymp med Sofia på TV rörlighet 25min 
220223:09 Gymp med Sofia på TV styrka kond 25min
220223:11 Padd Kavlanda 5.0km 5m/s V 36min Royal 153 8.3km/h +0 sol
220224:09 Gymp med Sofia på TV core 25min
220224:12 Gång lillaSkogen-DjupePall-bokskogen 42min 3.9km 106 5.6km/h
220225:10 Gymp FriskisoSvettis 60minPassAnnika+30minGym
220226:12 Padd Orrevik- 7.3km 3m/s SV 54min 163 Comander 8.1km/h -1 sol isbryt5%     
220227:11 Löpn Lejdeberg 8.0km i741+653+1225+3004+317+239+1840=82min bokskogen-först 5.9km/h 131
220228:09 Gymp med Sofia på TV rörlighet 25min 
220228:14 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 832+429+1522+1047+659+314=49.30min 1353 km 7m/N SV 136 19.6km/h MTB +3
220301:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka trappint 45-35-25sek
220301:13 Gång bokskogen-DjupePall-lillaSkogen 39.41min 3.9km 106 5.9km/h
220302:10 Gymp med Sofia på TV styrka kond 25min
220302:12 Padd Havsten-Mattholmen 8.8km 0m/s S 56min 155 Comander 8.8km/h +5 sol
220303:10 Gymp med Sofia på TV core 25min
220303:12 Gång lillaSkogen-DjupePall-bokskogen i1407+932+802+830=40.11min 3.9km 104 5.8km/h
220304:10 Gymp FriskisoSvettis 60minPass IngBritt+30minGym 
220305:10 Skid Skidstugan TSOK 3*1.8=5.4km 829+845+850=28min 117 skate konstsnö +4 12.4km/h
220306:12 Löpn intervaller Ulveviken 1.9+12*.201+1.8=6.15km +25s 16+18+17=51min 146 +5 sol blåst 
220307:14 Gymp med Sofia på TV styrka 25min
220307:14 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 809+635+1550+1153+648+330=52.41min 16.3km 4m/N SV 135 18.5km/h MTB +3
220308:10 Gymp med Sofia på TV rörlighet 20min 
220309:10 Gymp med Sofia på TV styrka kond 25min
220309:12 Padd Orrevik- 8.8km 3m/s SE 54min 167 Comander 8.1km/h +1 sol
220310:10 Gymp med Sofia på TV core 25min
220310:12 Gång lillaSkogen-DjupePall-bokskogen 1304+1019+752+832=39.47min 3.9km 126 5.9km/h
220311:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka trappint 45-35-25sek
220311:13 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 751+407+1413+1203+710+325=48.49min 16.3km 3m/N NV 137 19.8km/h MTB +3
220312:12 Gång Kompvik-Hästek-Orrevik 100min 8km 100 4.6km/h
220313:12 Löpn Skräpgård-Miljöp-Vintermyr 65min 6km 116 5.5km/h sol +7
220314:09 Gymp med Sofia på TV styrka 25min
220314:13 Gång Rotan 62min 5.8km 130 5.6km/h
220315:10 Gymp med Sofia på TV rörlighet 25min 
220315:11 Padd Matth-Havst 8.3km 2m/s SE 60.20min Comander 8.3km/h 152 +5 sol 
220316:10 Gymp FriskisoSvettis 60minPass IngBritt+30minGym 
220317:09 Gymp med Sofia1X på TV 25min core
220317:12 Gång bokskogen-DjupePall-lillaSkogen 851+815+933+1249=39.29min 3.9km 112 6.0km/h
220318:09 Gymp med SofiaÅman på TV 25min skärp core+styrka 
220318:12 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 814+500 punktering-efter-2km  3k gång
220319:10 Padd Orrevik- 8.6km 2m/s SV 62min 167 Comander 8.3km/h +6 sol
220320:11 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 800+552+1403+1200+732+328=50.58min 16.3km 1m/N NV 137 19.2km/h MTB +9 sol kortbyxor!
220321:13 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka 
220321:15 Gång lillaSkogen-DjupePall-bokskogen 1304+1028+752+832=39.47min 3.9km 126 5.9km/h
220321:15 Gång lillaSkogen-DjupePall-bokskogen 1314+1028+806+835=40min 3.9km 123 5.8km/h
220322:10 Gymp med Sofia på TV rörlighet 25min 
220322:13 Padd Matth-Havst 8.2km 4m/s SV 60.13min Comander 8.2km/h 114 +9 sol 
220323:10 Gymp med Sofia på TV styrka kond 25min
220323:11 Löpn+ Kastet-MP+bortomEnMast 7.5km 654+626+629+---+841+834+238+638+1211=58.23 7.7km/h 151 +5
220323:10 Gymp med Sofia1X på TV 20min core
220324:15 Cykl Undavalen 15.9km 50min 155 +10 sol
220325:16 Gymp med SofiaÅman på TV 25min styrka trappint 45-35-25sek
220326:12 Padd Orrevik- 8.7km 4m/s SE 66min 132 Comander 7.9km/h +13 sol
220327:14 Gång lillaSkogen-DjupePall-bokskogen 1338+1030+759+829=40.36lmin 3.9km 103 5.8km/h
220329:10 Gymp med Sofia på TV rörlighet 25min 
220329:11 Padd Bron+ 5.0km 2m/s N 34.56min Comander 156 8.6km/h +5
220331:10 Gymp med Sofia1X på TV 25min core
220331:12 Löpn intervaller Ulveviken 1.9+12*.204+1.8=6.13km +25s 16+18+17=51min 142 +12 sol
220401:10 Gymp med Sofia på TV rörlighet med stav 20min
220401:11 Cykl Mosstigen 23 km 85min 144 +1 sol motvind NO 4m/s
220402:12 Padd Orrevik- 8.5km 2m/s SV 60min 168 Comander 8.5km/h +2 sol
220403:12 Gång bokskogen-DjupePall-lillaSkogen 847+820+1013+1221=39.41min 3.9km 146 5.9km/h sol +5 kortbyx
220405:10 Gång Mariedal Alingsås 4.4 km 45min 101 5.9km/h sol +5 halt med JKan
220406:10 Orie VetOL NorraFjället 2.0km 40min bom6min (2.7km 110) (SvenPersson 37) 
220407:10 Gymp med Sofia1X på TV 25min core
220408:12 Gång bokskogen-DjupePall-lillaSkogen 828+808+ 907+1220=38.02min 3.9km  98 6.2km/h sol +3
220407:15 Gång lillaSkogen-DjupePall-bokskogen 1243+1009+745+801=38.38lmin 3.9km 122 6.1km/h +1 snöglopp
220408:10 Gymp med Sofia1X på TV 25min yoga 
220409:12 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 803+414+1421+1247+--+1029=50.00min 16.2km 9m/N NV 144 19.4km/h MTB +9 sol kortbyxor!
220410:12 Löpn intervaller Ulveviken 1.9+12*.204+1.8=6.13km +25s 16+18+16=50min 150 +6 sol
220411:15 Gång lillaSkogen-DjupePall-bokskogen 1230+ 950+736+750=37.44lmin 4.0km 100 6.3km/h +12 sol kortb tryck-vä-19-hö-15
220412:10 Gymp med Sofia på TV rörlighet 25min 
220412:11 Padd Orrevik- 8.5km 1m/s SV 58min 165 Comander 8.8km/h +12 sol
220413:10 Orie VetOL Bjursjön 2.2km 32min bom2min (2.9km 134) (Kent Kardell 22)
220414:10 Gymp med Sofia på TV styrka kond 25min
220414:11 Padd Matth-Havst 8.5km 1m/s SV 60.55min Comander 8.4km/h 171 +9
220415:10 Cykl Herrestad-Vrångevattnet tor 12+8=20 km 61+22=83min 124 133
220417:08 Cykl Klämma-TCVrångevattnet-Metsjövgarna 20 km 60min
220418:11 Padd Orrevik- 8.6km 1m/s SV 62min 165 Comander 8.3km/h +12 sol
220419:10 Gymp med Sofia på TV rörlighet 25min 
220419:12 Gång bokskogen-DjupePall-lillaSkogen 830+804+ 920+1238=38.31min 3.9km  98 6.1km/h sol +15 kortb
220420:10 Orie VetOL NV Högsäter 2.0km 42min bom10min (2.9km 115) (Kent Kardell 19)
220421:15 Gymp med Sofia på TV rörlighet 25min 
220421:15 Gång lillaSkogen-DjupePall-bokskogen 1313+1032+736+759=39.21lmin 3.9km 114 6.0km/h +17 sol kortb
220422:10 Gymp med Sofia10 på TV 25min vattenflaska+hantel 1.5+2.5kg
220422:12 Gång bokskogen-DjupePall-lillaSkogen 828+758+ 857+1233=37.56min 3.9km  90 6.3km/h sol +15 kortb
220424:12 Löpn intervaller Ulveviken 1.9+12*.204+1.8=6.13km +16s 16+18+16=49min 150 +6 sol
220425:08 Padd Bron+ 5.0km 0m/s N 33.44min Comander 173 8.9km/h +10 sol
220426:10 Gymp med Sofia på TV rörlighet 25min 
220426:12 Gång lillaSkogen-DjupePall-bokskogen 1255+ 959+739+818=38.50lmin 3.9km 104 6.0km/h +10 kortb
220427:15 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs 12.4km 3m/s NE 141 MTB 533-633+606+956+335+192=51.12min 14.6km/h
220428:10 Gymp med Sofia på TV styrka-kond 25min
220428:11 Padd Orrevik- 8.7km 1m/s SV 60min 173 Comander 8.7km/h +15 sol
220430:10 Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 32.19 5km +13 1m/s E 172 9.3km/h Comander
220430:13 Cykl Skredsvik 23.1km 66 min MTB 159 20.9km/h
220501:12 Gång bokskogen-DjupePall-lillaSkogen 837+817+ 910+1300=38.04min 3.9km  98 6.1km/h sol +15 kortb
220502:10 Gång Rotan 19+19=38min 6.6km 136 19.4km/h
220503:10 Gymp med Sofia på TV rörlighet 25min 
220503:11 Gång lillaSkogen-DjupePall-bokskogen 1231+ 959+731+757=38.58lmin 3.9km 124 6.2km/h +15 kortb
220504:10 Orie VetOL Bergagården 2.0km 28min bom1min (2.7km 110) (Kent Kardell 18)
220504:10 Gymp med Sofia på TV styrka-kond 25min
220504:11 Gång bokskogen-DjupePall-lillaSkogen 853+817+ 949+1319=40.16min 3.9km 101 5.9km/h +10 kortb
220506:10 Gymp med Sofia på TV rörlighet-kond-styrka 25min
220506:11 Padd Orrevik 8.5km 4m/s SV 61min 145 Comander 8.4km/h +15 sol
220508:11 Löpn intervaller Ulveviken 1.8+12*.204+1.9=6.13km +16s 16+18+16=49min 145 +11 sol
220510:10 Gymp med Sofia på TV rörlighet 25min 
220510:10 Gång lillaSkogen-DjupePall-bokskogen 1228+1006+719+811=38.03lmin 4.0km 111 6.3km/h +15 duggregn
220511:10 Orie VetOL Delsbo Hjärtum 1.7km 33min bom5min (? ?) (Alsing 24)
220512:10 Gymp med Sofia1X på TV 25min core
220512:12 Gång bokskogen-DjupePall-lillaSkogen 821+759+ 842+1223=37.26min 3.9km 111 6.3km/h sol +15 kortb
220513:10 Gymp med SofiaÅman på TV 25min skärp core+styrka 
220513:15 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs 12.4km 5m/s SV 124 MTB 452-633+545+938+322+1019+640=47.01min 15.8km/h
220515:18 Padd Orrevik 8.4km 2m/s SV 57min 173 Comander 8.8km/h +15 sol
220516:09 Cykl Rotevik Jaktstugan tor 6.3+6.3=12.6km 18.03+19.10=37min 134 140 20.8+19.7km/h
220517:15 Padd Matth-innanför-Havst 7.7km 5m/s SE 55min Comander 8.4km/h 154 sol +20 +9
220518:10 Orie VetOL Slätthult 2.0km 50min bom10min (3.3km 120) (KentK 30)
220519-21 Vinön
220522:12 Löpn intervaller Ulveviken 1.8+12*.204+1.9=6.14km -3s 16+18+16=49min 154 +17 sol
220523:09 Cykl Rotevik Jaktstugan tor 6.3+6.3=12.6km 20.39+19.16=40min 122 135 18.7+19.6km/h
220524:10 Gymp med Sofia på TV rörlighet 25min 
220524:12 Gång lillaSkogen-DjupePall-bokskogen 1252+1022+742+838=39.33lmin 3.9km 113 5.9km/h +15 regn
220525:10 Orie VetOL Råglanna Främmestad 2.0km 46min bom13min såg-inte-sista (2.8km 116) (BengtL 30)
220527:14 Löpn intervaller Stokmarknes Hurtigruten 0.8+12*.208+0.7=4.0KM -3S 6+18+6=49min 154 +17 sol
220528:15 Gång Brönnhövsund Hurtigruten 5.9KM 58min 84 +5 8m/s regn 6.2km/h
220527:16--- sjuk förskyld feber osta
220615:10 Orie VetOL TSOK-stugan 1.9km 39min bom3min (? ?) (KentK 17))
220619:10 Gång  Kastet-MP+bortomEnMast 7.5km 835+826+848+501+636+1036+322+916+1623=77.02 5.7km/h 135 +20 sol
220620:09 Cykl Rotevik Jaktstugan tor 6.3+6.3=12.6km 19   +19   =38min ? ?
220621:08 Padd Furuh-Katten-Högh-LillaDyn 38.50 5.1km +18 4m/s sv 135 7.8km/h Comander
220622:15 Gång lillaSkogen 2.6km 26min 5.8km/h 138 +20 
220623:13 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs 12.4km 5m/s SV 144 MTB 447-644+611+1036+347+1042+710=50.11min 14.9km/h
220624:08 Padd Musselodl-Sörgraven 8.4km 2m/s SE 63min Comander 157 7.9km/h
220625:12 Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 33.43 5km +13 1m/s E 175 8.9km/h Comander
220626:08 Padd Furuh-Katten-Högh-LillaDyn 35.15 5.1km +18 2m/s se 146 8.6km/h Comander
220627:12 Gång  Kastet-MP+bortomEnMast 7.5km 816+704+744+437+550+ 922+257+757+1400=68min 6.5km/h 124 +20 sol tryck-vä-16-hö-19Anna-Vbg
220628:12 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 834+550+1529+1204+656+311=52min 16.3km 9m/s SV 134 18.6km/h MTB +19 sol 
220629:08 Padd Vindöbron2-Sörgraven-Mussel 9.6km 0m/s SV 67min Comander 164 8.6km/h +12 sol
220630:08 Padd Furuh-Katten-Högh-LillaDyn 33.26 5.0km +18 0m/s se 164 9.0km/h Comander
220701:09 Padd Furuh-Katten-Högh-LillaDyn 33.30 5.0km +18 0m/s se 147 9.0km/h Comander
220701:11 Gång  Kastet-MP+bortomEnMast 7.5km 852+731+811+452+613+1000+319+842+1529=73min 6.1km/h 124 +25 sol
220703:08 Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 35.10 5km +18 3m/s S 144 8.5km/h Comander
220704:10 Gymp med Sofia på TV styrka 25min
220705:15 Gymp med Sofia på TV rörlighet 25min
220705:16 Löpn intervaller Ulveviken 1.7+12*.204+1.7=5.9km +80s 15+18+17=50min 164 +17 sol
220706:10 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 757+610+1439+1200+708+313=51min 16.3km 5m/s SV 145 19.1km/h MTB +19 sol 
220707:08 Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 33.53 5km +18 3m/s NE 150 8.9km/h Comander
220707:10 Gymp med Sofia på TV core 25min
220708:11 Gymp med Sofia på TV rörlighet med stav 20min
220708:12 Gång Kastet-MP+bortomEnMast 7.5km 824+708+757+438+554+ 933+306+803+1458=69.41min 6.4km/h 158 +20 sol
220709:10 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs 12.4km 5m/s N 134 MTB 503-627+630+1021+351+1450+230=49.32min 15.0km/h
220711:08 Padd Furuh-Katten-Högh-LillaDyn 32.57 5.0km +18 0m/s se 145 9.1km/h Comander
220711:10 Gymp med Sofia på TV styrka 25min
220712:11 Gymp med Sofia på TV rörlighet 25min
220712:12 Cykl Kastet-vände innan Kvarnb pga älg 11km 3m/s N 144 MTB 444-626+558+1620+535+210+404=45min 14.6km/h sol torrt
220713:12 Gymp med Sofia på TV styrka-kond 25min
220713:12 Padd Kavlanda 4.7km 5m/s SV 36min Comander 165 7.8km/h +20 
220717:12 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs 12.4km 5m/s N 134 MTB 446-629+549+ 946+346+1015+438+219=47.41 150 15.6km/h
220718:15 Löpn intervaller Ulveviken 1.7+12*.198+1=5.1km +40s 18r7+18+08=50min 154 +21 sol
220719:08 Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 32.37 5km +23 0m/s NE 165 9.1km/h Comander
220719:09 Gymp med Sofia på TV styrka-kond 25min
220720:08 Gång Kastet-MP+bortomEnMast 7.5km 819+707+757+432+557+ 904+257+805+1428=68.26min 6.5km/h 150 +20 sol
220721:08 Cykl Trollh-Kaisser-Velanda tor 21km 50min 119
220722:07 Padd Furuh-Katten-Högh-LillaDyn 33.30 5.0km +18 2m/s sv 171 9.0km/h Comander
220723:08 Gång Kastet-MP+bortomEnMast 7.5km 811+703+739+436+549+ 914+247+732+1401=66.55min 6.7km/h 101 +20
220723:12 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs 12.4km 5m/s sv 142 MTB 451-632+540+ 938+321+1021+407+223=47.03 15.7km/h
220725:10 Gymp med Sofia på TV styrka 25min
220725:10 Padd vändePGAvågorna 2km 17min +18 5m/s sv 164 8.0km/h Comander
220726:10 Gymp med Sofia på TV rörlighet 25min
220726:10 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 840+628+1458+1103+658+306=51.15min 16.2km 9m/N SV 134 19.1km/h MTB +9 sol kortbyxor!
220727:10 Padd Furuh-Vindöbro2-Högholmen 6.8km 48min 5m/s nv 164 8.5km/h Comander
220727:10 Gymp med Sofia på TV styrka-kond 25min
220801:20 Gymp med Sofia på TV styrka 25min
220802:07 Padd Furuh-iXXX-Vindöbro2-Högholmen 8.9km 60min 0m/s nv 94 8.8km/h Comander
220802:10 Gymp med Sofia på TV rörlighet 25min
220803:16 Löpn intervaller Ulveviken 1.7+12*.203+1.7=5.9km +42s 15+18+16=49min 154 +21 sol
220804:15 Cykl Ulvev-Orrevik-Eriksberg 806+600+1338+1049+651+311=48.35min 16.3km 0m/N SV 154 20.1km/h MTB +22 regn kortbyxor!
220805:08 Padd Orrevik 8.7km 63min 3m/s sv 169 8.2km/h Comander
220806:08 Gång Kastet-MP+bortomEnMast 7.4km 800+649+721+420+532+ 830+236+716+1326=63.50min 7.0km/h 94 +2 sol
220808:10 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs 12.4km 5m/s N 165 MTB 504-643+619+1024+344+1034+426+230=49.41 15.0km/h
220809:08 Padd Matth-Havst 8.5km 1m/s SV 61.05min Comander 8.4km/h 169 +18 sol
220810:10 Orie VetOL TSOK Slätthult 2.2km 81min bom50+min  brutit(3.2 110 (Hans Srinning 30min)
220811:11 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs-Båröd 15.4km 158 MTB 500-620-559+955+350+1021+413+627+227+412=59.56min 15.4km/h +22 sol 
220812:07 Padd Furuh-Katten-Högh-LillaDyn 35.38 5.0km +18 4m/s sv 155 8.5km/h Royal
220813:08 Gång Kastet-MP+bortomEnMast 7.4km 807+654+742+428+547+ 911+300+751+1411=67.11min 6.6km/h 164 +20 sol
220814:07 Padd Matth-Havst 8.5km 1m/s SV 60.05min Comander 8.5km/h 169 +18 sol
220815:09 Cykl Rotevik Jaktstugan tor 6.3+6.3=12.6km 19   +18   =37min 121 140 20.1+20.7km/h
210816:12 Padd Orust Marina 71min 10.2km 1m/s E 158 Comander 8.6km/h
220817:10 Orie VetOL UIS Gustafsberg 2.2km 27min bom4min 6-20 (3.0 150 (Hans Srinning 21min)
220818:13 Padd Furuh-Katten-Högh-LillaDyn 34.53 5.0km +18 0m/s sv 149 8.5km/h Royal
220819:12 Löpn intervaller Ulveviken 1.7+12*.194+1.9=5.4km +99s 18+18+17=52min 154 +21 sol
220820:10 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs 12.4km 5m/s N 125 MTB 458-656+555+1013+356+1012+422+217=48.48 15.2km/h
220821:12 Gång Kastet-MP+bortomEnMast 7.5km 747+656+728+422+547+ 900+248+750+1402=65.59min 6.8km/h 108 +20 sol
220822:13 Padd Furuh-Katten-Högh-LillaDyn 32.07 5.0km +18 0m/s sv 171 9.1km/h Comander tryckHö19-vä14-spruta-hö
220823:10 Padd Kråkan ejRunt 10.2km 69.27min 169 0m/s N Comander 8.8km/h sol +2+ 
220824:10 Orie VetOL Ursand VSK  2.0km 37min bom4min 2-16 (? ?) (RonnyA 35min)
220825:10 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs 12.4km 0m/s N 179 MTB 405-622+616+ 953+347+1012+430+218=48.26 15.3km/h
220826:16 Padd Orrevik 8.1km 57min 3m/s NO 146 8.6km/h Comander
220827:12 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs 12.3km 0m/s N 131 MTB 521-643+538+ 900+320+1028+410+215=46.56 15.8km/h
220828:11 Gång Kastet-MP+bortomEnMast 7.5km 750+655+736+422+541+ 851+247+719+1342=65.02min 6.8km/h 89 +20
220829:09 Cykl Rotevik Jaktstugan tor 6.3+6.3=12.6km 22.03+17.29=37min 114 124 140 17.0+21.7km/h
220830:11 Padd Matth-Havst 8.3km 3m/s E 58.30min Comander 8.5km/h 156 +18 sol
220831:10 Orie VetOL 7km.syd-Ljungskile-efter-gamlaE6 2.1km 45min bom13min 16-26 (3.0 117 (BengtL 29)
210902:10 Löpn intervaller Sunnersta Uppsala 1.9+12*.198+2.1=6.4km 52min 124 sol +15
220904:11 Padd Furuh-Bro2-Bro1 56min 7.8km +18 3m/s E 70 8.4km/h Comander 
220905:15 Gymp med Sofia på TV styrka 25min 11LiterBlåbärPlockade
220906:10 Gymp med Sofia på TV rörlighet 25min
220906:10 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs 12.4km 0m/s N 137 MTB 455-639+502+1014+351+1012+429+223=48.45 15.2km/h
220907:10 Orie VetOL 7km.syd-Ljungskile-efter-gamlaE6 2.1km 45min bom5min 9-28 (3.2 124 (BengtL 29)
220908:10 Gymp med Sofia på TV core 25min
220908:12 Padd LillaDyn-Högh-Katten-Furuh 37.20 5km +18 8m/s E 72 8.1km/h Royal
220909:10 Gymp med Sofia på TV med stav 25min
220909:10 Gång Kastet-MP+bortomEnMast 7.4km 750+648+733+421+533+ 850+247+744+1325=65.03min 6.9km/h 135 +17 sol
220911:11 Padd Vindöbron2-Sörgraven-Mussel 9.9km 0m/s SV 66.33min Comander 143 8.9km/h +18 sol
220912:10 Gymp med Sofia på TV styrka 25min
220913:18 Löpn intervaller Ulveviken 1.9+12*.202+1.8=5.4km +30s 18+18+18=54min 151 +18 
220914:12 Orie VetOL Kasen Uddevala 2.1km 64min bom20min 17-23 (3.4 114 (BengtL 38)
220915:10 Gymp med Sofia på TV core 25min
220915:13 Padd Furuh-Katten-Högh-LillaDyn 33.34 5.0km +18 1m/s e 134 9.0km/h Comander
220916:09 Padd Furuh-Katten-Högh-LillaDyn 33.04 5.0km +18 3m/s ne 155 9.1km/h Comander
220916:10 Gymp med Sofia på TV rörl-kond-styrka 25min
220917:12 Cykl Kastet-Kvarnb-Täppeli-Kavl-Rybegs 12.3km 0m/s N 137 MTB 517-631+615+1000+359+1031+424+224=49.21 15.0km/h
220918:10 Gång bortomEnMast-MP-Kastet 7.4km 1343+836+251+828+511+410+718+618+705 =62.43min 7.1km/h 129 +17 sol
220919:09 Cykl Rotevik Jaktstugan tor 6.3+6.3=12.6km 19  +18  =37min 121 140 20.1+20.7km/h
220920:10 Gymp med Sofia på TV rörlighet 25min
220920:10 Padd Furuh-Katten-Högh-LillaDyn 34min 5.0km +18 3m/s ne 155 9km/h Comander
220921:10 Orie VetOL Storeklev Hunneber 48min 2.2km bom10min 11-27 (? ?) (TomasK 31)
220922:10 Gymp med Sofia på TV core 25min
220922:11 Cykl Ryberg-Kavl-Täppeli-Kvarnb-Kastet 12.4km 0m/s N 127 MTB 618+512+928+434+1226+548+212+431=50.30 14.7km/h
220923:10 Gymp med Sofia på TV kond-styrka 25min
220923:10 Padd Furuh-Katten-Högh-LillaDyn 34.30min 5.0km +16 3m/s sv 172 8.7km/h Comander
220925:08 Padd Havsten-Mattholmen 7.9km 0m/s S 53min 91 Comander 8.9km/h +12       
220927:15 Gymp med Sofia på TV styrka 25min
220927:10 Gymp med Sofia på TV rörlighet 25min
220927:10 Gång bokskogen-DjupePall-lillaSkogen 749+801+ 957+1235=38.21min 4.0km 124 6.3km/h +15 kortb
220928:10 Orie VetOL Stenungssimd Musseröd 78min 2.2km bom40min Ejgodk-fel-sista-pga-hängning (? ?) (TomasK 31)
220929:15 Cykl Mosstigen 24.5km 5m/s motvind MTB 127 16.8km/h
220930:10 Padd Musselodl-Sörgraven 9.1km 2m/s NE 65min Comander 151 8.4km/h
220930:13 Gymp med Sofia på TV rörlighet 25min
221001:12 Löpn intervaller Ulveviken 1.9+12*.202+1.8=6.2km -6s 16+18+18=51.25min 150 +12 
221002:08 Padd Furuh-Katten-Högh 31.38min 5.0km +12 0m/s ne 138 9.5km/h Comander
221003:15 Gång bokskogen-DjupePall-lillaSkogen 734+801+ 944+1235=38min 4.0km 124 6.2km/h +15 sol kortb
221004:10 Gymp med Sofia på TV rörlighet 25min
221004:11 Cykl Ryberg-Kavl-Täppeli-Kvarnb-Kastet 12.4km 5m/s N 139 MTB ? +1100+908+417+1149+517+204+426=48.10 15.4km/h
221005:10 Orie VetOL TSOKstugan 42min 2.2km bom6min 8-20 (3.6 135 (KentK 28)